Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Srovnávací test 5.1 reproduktorů

Srovnávací test 5.1 reproduktorů

Recenze
Creative Labs Inspire T6100_1804871366
Creative Labs Inspire T6100
Produkt není určen k prodeji.
Genius SW-5.1 3000_177437696
Genius SW-5.1 3000
Produkt není určen k prodeji.
Logitech X-530_1634104662
Logitech X-530
Produkt není určen k prodeji.

Ve spojení s multimediálním využitím počítače, roste značně oblíbenost prostorového zvuku a jeho využitelnost. Proto si v dnešním testu představíme troje 5.1 reproduktory, jež jsou určeny především k použití s osobním počítačem. V tomto triu budou přítomni as nejznámější výrobci těchto komponent, přesněji Genius, Logitech a Creative Labs.

No řekněte sami, kdo by dneska pohrdnul prostorovým zvukem? Obzvláště vezmeme-li v potaz, že cena 5.1 reproduktorů, určených pro použití k počítači, klesla v poslední době hluboko pod 2 000,-Kč. Navíc investice do hudebních zařízení je často dlouhodobou záležitostí, tedy alespoň v oblasti osobních počítačů a jejich komponent. Tato oblast nezaznamenává nikterak bouřlivý vývoj, či neustálé inovace a s jedněmi reproduktory si často vystačíme i po dobu, za kterou si pořídíme několik nových počítačů. Je to samozřejmě dáno také tím, že výkon v hrách, nebo rychlost aplikací prostě zvuk neovlivní, a tak pro běžnou práci není příliš důležitým faktorem. Ovšem se stěhováním počítačů do obývacích pokojů a s jejich multimediálním využitím, pohrdne prostorovým zvukem asi jen málokdo.

Zástupcem společnosti Creative Labs bude 5.1 zvukový systém Inspire T6100. Model X-530 5.1 nemůže představit samozřejmě nikdo jiný, než společnost známá Logitech. A za taiwanskou společnost Genius dnes vystoupí reproduktory SW-5.1 3000.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na čem jsme testovali

Přestože se ani v nejmenším nejedná o Hi-End reproduktory, je nutné je testovat na alespoň trochu slušnější sestavě. I v případě, že testované reproduktory může chtít většina uživatelů provozovat na integrovaných zvukových kartách, je nutné podotknout, že potenciál a zvukové schopnosti reproduktorů jsou většinou plně využity až na kvalitnějších zvukových kartách. Ale i v případě integrovaného zvukového čipu, Vám dozajista mohou reproduktory dobře posloužit.

Nyní už ale opravdu k testovací sestavě. Jako první byly reproduktorové sestavy testovány s počítačem, jehož konfigurace byla následovná; jako procesor byl použit Intel Pentium 4 506, 2,6 GHz, Socket 775, L2-Cache 1024 KB, procesor byl však přetaktován na 3460 MHz. Systém měl k dispozici jeden modul 1024 MB ram DDR 400 MHz A-data s časováním CL3. Tyto jmenované komponenty byly osazeny v základní desce ASUSTeK P5P800S, ke které byl připojen pevný Sata II disk s NCQ Seagate o kapacitě 250 GB a rychlosti 7200 rpm a optická mechanika DVD-RW s LighScribe LITE-ON DVDRW SHW-16H5S. Za zmínku stojí i grafická karta ATI RADEON 9250 pro AGP 8x.

Samozřejmě nejdůležitější komponentou, nebo v tomto případě komponentami byly samozřejmě zvukové karty. Testy všech reproduktorových soustav totiž probíhali, kvůli objektivnosti, celkem na dvou zvukových kartách. První byl zástupce společnosti Creative Labs, přesněji jeden z jejích aktuálních modelů X-Fi mX Xtreme Audio. Tato zvuková karta je určena pro PCI slot základní desky, je založena na DSP procesoru, který má být údajně 24x rychlejší než procesor staršího modelu SB Audigy. Podporuje prostorový zvuk na až 7.1 kanálový výstup. Odstup signálu od šumu je dobrých 108 dB. Karta se může pochlubit 24-bitovými vstupními i výstupními převodníky se samplovací frekvencí 96 kHz. Zajímavou je i technologie X-Fi Crystalizer, která údajně nadstandardně zvyšuje kvality zvuku. Tato vlastnost je však softwarovou záležitostí, a abych zachoval objektivnost testu, nebo chcete-li, softwarově neovlivňoval výsledky testu a vyhověl tak i hudebním nadšencům, tuto funkci jsem vypnul.

Druhou kartu snad ani nemusím představovat. Na poli běžného použití je doslova legendou. Jeden uživatel, ba dokonce audiofil po ní pro její poměr cena/výkon a hlavně kvalitní zvuk sáhne. Samozřejmě se jedná o Revolution 5.1 společnosti M-Audio. Tato karta se sice vydává i ve verzi 7.1, ale pročtete-li si recenze, kterých je na internetu dostatek, zjistíte, že verze 5.1 je kvalitnější. Karta využívá čipu Envy společnosti VIA, který podporuje HD zvuk 24-bit/192kHz pro reprodukci a 96kHz pro záznam za analogového zdroje. Odstup signálu od šumu je chvály hodných 109 dB. Karta podporuje SRS TruSurround XT a SRS Circle Surround II technologii, kromě toho je plně kompatibilní s EAX, Sensaura, DirectSound a A3D. M-Audio Revolution 5.1 je opět určena pro PCI slot. Veškeré počítačové testy probíhaly pod operačním systémem Microsoft Windows XP Professional, pro který je k dispozici celá řada stabilních a výrobci schválených ovladačů, a to pro veškeré testované reproduktory.

Sluchátkový výstup reproduktorů jsem testoval se sluchátky Sennheiser HD 200 Master. Protože jsou veškeré recenzované reproduktory určeny výhradně k použití s počítačem, o čemž svědčí i konektory pro připojení reproduktorů, jež jsou vyvedeny v koncovkách jack 3,5 mm, chtěl jsem od testů se zvukovou aparaturou upustit. Nakonec mě ale okouzlil převodník prostorového zvuku ve stereo mód, který je dodáván s reproduktory Logitech X-530 5.1. Do něj zapojíte všechny 3 konektory jack 3,5 mm a na druhé straně je můžete vyvést klasickými konektory cinch, přesněji dvěma konektory cinch pro každý ze stereo kanálů. S tímto rozhraním už pak není žádný problém připojit reproduktory k libovolnému zařízení. Já jsem reproduktory postupně připojoval k mému domácímu zvukovému systému Kenwood, jenž se skládá z rackových částí: Tuner/Graphic equalizer C-H5, Compact disk player DP-H5, Stereo Double Cassete Deck X-H5 a Stereo integrated Amplifier A-H5. Některý ze čtenářů nyní jistě namítne, proč jsem připojoval 5.1 reproduktorovou soustavu tímto systémem a nepřipojil ji například k DVD přehrávači s 5.1 výstupy. Odpověď je více než jednoduchá. Tím, že jsou reproduktorové výstupy řešeny většinou pomocí 3,5 mm jack konektorů, by takové zapojení bylo samozřejmě možné, avšak značně komplikované. Osobně navíc zastávám názor, že každé přerušení, či prodloužení zvukového kabelu může výsledný zvukový signál zhoršit, a to i v případě, že to nemusí být na poslech příliš patrné. Podobně je tomu například i s video signálem.

Creative Labs Inspire T6100

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Společnost Creative Labs asi není ve světě reproduktorů, určených k počítačovým sestavám, nutno příliš představovat. V její nabídce nalezneme levné stereofonní modely, ale také mistrovské reproduktory Creative Labs Gigaworks ProGamer 500 THX, nebo Creative Labs GigaWorks G550W, které patří k nejdražším 5.1 reproduktorovým soustavám na našem trhu. Dnes si však představíme reproduktory Creative Labs Inspire T6100.

Obsah balení

V balení tedy naleznete:

  • subwoofer
  • 2x přední satelity
  • 2x zadní satelity
  • centrální satelit
  • napájecí zdroj
  • 4x nástavce pro reproduktory
  • manuál a propagační materiály

Vzhled

Celá sestava je laděna do černé a stříbrné barvy. Obě tyto barvy jsou matné, pouze černá barva ve výraznějších záhybech reproduktorů je místy lesklá a zbavuje tak vzhled jakési fádnosti. Satelity jsou vyrobeny ze slitin plastů, pouze jejich ozvučnice jsou chráněny kovovými mřížkami. Oproti tomu subwoofer je vyroben ze dřeva, z umělé hmoty je zhotoven pouze jeho vzduchový průduch. Jeho postranní průduch je chráněn šedou látkou.

Všechny satelity jsou rozměry naprosto symetrické, rozměry jsou 170 mm výška x 70 mm šířka x 25 mm / 65mm hloubka. V případě centrálního satelitu pouze zaměňte hodnotu výšky za šířku, satelit totiž není postaven, ale položen. Pomineme-li umístění nápisu Creative, je čelní reproduktor naprosto shodný se zadními dvěma reproduktory. Tvar těla satelitu lze rozdělit do několika částí, hlavním prvkem těla satelitu je dozajista kvádrová základna, jenž je ve spodní části prohlá tak, aby se reproduktor při postavení na stojan mírně zakláněl dozadu a nepřevažoval se, či dokonce padal dopředu. Ve středu tohoto prostoru pak nalezneme vystouplou ozvučnici, která je chráněna kovovou mřížkou a není tak naprosto vidět. Tato kulatá mřížka je dále lemována výrazným kovovým stříbrým kruhem, který dodává zařízení jistou dávku efektnosti a přirozeného svěžího, moderního a nevšedního designu. I když není ozvučnice přímo vidět, jde nastínit světlo tak, že jde vidět průměr středové ozvučnice, který je přibližně 40 mm.

Postranní obrysy satelitů jsou lemovány zmíněnou černou lesklou barvou. V místě ozvučnice je zadní strana vyklenuta až k nejhlubší uvedené míře. Opět se jedná o kulatý půdorys, jenž je přizpůsoben tvaru ozvučnice. Na tomto kulatém půdorysu nalezneme otvor pro zavěšení na satelitu na zeď, poslouží nám k tomu obyčejná skobička, šroubek, nebo i hřebíček. K vidění je i otvor ve spodní části reproduktoru, do něhož má být vsazen stojan dodávaný společně s reproduktorovou soustavou. Kromě zvukového kabelu a 6ti otvorů pro šrouby, není na satelitu již co popisovat. Za zmínku však stojí informace, že všechny dodávané stojánky mají zespodu 4 protiskluzové plošky, které stabilizují a zabezpečují satelity proti pádu.

Jinak je tomu ale v případě dvou předních satelitů, tedy pravého a levého kanálu. V zásadě jsou do puntíku stejné, pouze jim v horní čelní části přibývá výškový reproduktor stříbrné barvy, který je chráněn černým tělesem, připomínajícím vrtuli letadla. Průměr výškové ozvučnice činí přibližně 20 mm. Pravý reproduktor je ještě obohacen o funkční kolečko na pravé straně, jenž slouží k ovládání hlasitosti a samotnému zapnutí reproduktorů. Na straně levé můžeme vidět konektor pro připojení stereo sluchátek s konektorem jack 3,5 mm, dále pak modrou indikační diodu, která se rozsvítí po uvedení reproduktorové soustavy do provozu, tato dioda je však umístěna přímo pod kulatým lemem středové ozvučnice. Polohovatelný je pouze stojan centrálního reproduktoru.

Pravý přední reproduktor se k subwooferu připojuje pomocí atypického konektoru, který může poněkud připomínat konektor PS2 (myš, klávesnice), nebo konektor S-Video. Zbylé satelity jsou pak připojeny standardními cinch konektory. Rozměry subwooferu jsou 290 mm výška x 170 mm šířka x 235 mm hloubka. Na čelní straně nalezneme vzduchovou průduchu o průměru 55 mm vnitřní strany a 105 mm včetně ozdobného plastového lemování. Ve spodní části čelního panelu také nalezneme štítek s logem Creative. Na levé straně pak nalezneme látkový kryt reproduktoru stříbrné barvy s průměrem 180 mm. Zařízení má vespodu přidělány 4 protiskluzové podložky.

Na zadní straně nalezneme Hlavní panel s ovládacím prvkem Bass Level pro ovládání subwooferu, napevno připojený kabel, na jehož konci nalezneme 3x konektory typu jack 3,5“ pro připojení k počítači. Je zde také pět klasických cinch vstupů pro připojení satelitů s jedním speciálním konektorem pro pravý satelit, který jsme si popsali výše a v neposlední řadě vstup pro napájecí zdroj. Zdroj tedy není umístěn přímo v subwooferu, ale mimo něj, a to nejspíše kvůli chlazení. Samotný zdroj totiž připomíná jeden větší pasivní chladič, který byl v provozu přiměřeně horký, v těle subwooferu by se ale nejspíše přehříval.

Instalace

Popisovat instalaci reproduktorů nemá příliš cenu, protože je jednak přehledně popsána v každém z návodů, a to včetně obrázkové ilustrace. A navíc si troufnu tvrdit, že zapojení zvládne opravdu i ten největší technický antitalent, a to i díky tomu, že všechny konektory jsou barevně označeny a dokonce i popsány. U ostatních reproduktorů tak budu tento odstavec vynechávat, protože situace je naprosto stejná.

Technické parametry

Tento odstavec je pouhým výčtem technických parametrů udávaných výrobcem, měl by Vám tak alespoň trochu nastínit kvality výrobku, avšak hodnoty berte s jistou dávkou rezervy a raději důvěřujte výsledkům testů, než číslům. Jedná se o šesti kanálové reproduktory, přesněji v konfiguraci 5.1. Výkon předního pravého i levého a zadního pravého i levého satelitu činí 8 Wattů RMS pro každý kanál, zatímco centrální satelit nabízí celých 18 Wattů RMS. 26 Wattů je poté hodnota RMS subwooferu. Frekvenční rozsah reproduktorů činí 40Hz - 20kHz. Další důležitou hodnotou je odstup signálu šumu, který je 80 dB.

Zvukové vlastnosti a testy

Jako první jsem reproduktory testoval samozřejmě s počítačem. Nejprve jsem dodržel svůj slib, jenž byl stanoven na začátku recenze, a nepoužíval žádné softwarové úpravy zvuku. V případě poslechu hudby hrály pouze přední dva satelity společně se subwooferem. Jen na zkoušku jsem se pokusil nastavit prostorové efekty zvukové karty, v tomto režimu hrály všechny reproduktory, tedy v šesti kanálech. V případě, že jsem však vypnul efekty a pustil filmové DVD s plnohodnotným 5.1 režimem, pokojem se rozezněly všechny satelity včetně subwooferu.

Při testech hudebního přehrávání, tedy ve stereo módu, si zařízení vedlo ve většině případů dobře. Testovat komprimované formáty nemá příliš význam, a tak test probíhal výhradně za spoluúčasti lisovaných audio CD. V oblasti klasické hudby si reproduktorová soustava vedla rozporuplně, zatímco instrumentální složka (Mendelssohn; „Symphony No.3“) byla poměrně dobrá v případě vokální náročnosti reproduktory poněkud pokulhávali. Pro tento test jsem zvolil renesanční polyfonii o 36 hlasech (Lotti, Palestrina, Allegri; „Mistři dávných věků“), která je plnohodnotně poslouchatelná opravdu pouze na kvalitních aparaturách, nicméně na těchto reproduktorech se vše slilo do jednoho hluku a zvuk byl naprosto neposlouchatelný. Oproti tomu opravdu dobré výsledky podávala sestava v ostatních hudebních žánrech. Přesněji dobře zřetelné texty písní (DooBoop; „Funk Essence“), dobře si však reproduktory vedly i v případě tvrdších stylů; metal (Krleš; „Dejte plamenům, co hoří), rock (Black Pearl; „Moment of time“), nebo techno (dj Toxound; „Neurotrance“). V zásadě lze tedy říci, že reproduktory si poradí se všemi hudebními styly, trochu pokulhává pouze klasická hudba po polyfonní stránce. Při přehrávání DVD filmu (Pomáda) byl zvuk plně rozprostřen do všech satelitů. A zvuk byl dosti vyrovnaný a opravdu navazoval iluzi prostoru, nebo až včlenění do děje filmu.

Celková hlasitost byla ze všech testovaných sestav druhá nejvyšší, ovšem ke zkreslení zvuku docházelo již při hlasitosti přibližně 75%, což není u takto levných reproduktorů nikterak hanlivý výsledek. Vzhledem k opravdu silnému výkonu nebudete reproduktory stejně snad nikdy pouštět na maximální hladinu zvuku. Zvukové frekvence jsou poměrně vyrovnané, někteří uživatelé si stěžují na příliš výkonný subwoofer, který tak zdůrazňuje basy a potlačuje středy a výšky, toto se však během mého testování nepotvrdilo a v každém případě je na těle subwooferu umístěn ovladač jeho výkonu, který by dokázal hladinu basů usměrnit. Celkově bylo zvukové podání poměrně přesné a vyvážené.

Sluchátkový výstup reproduktorů je kvalitní a neprojevuje se v něm jakékoliv zhoršení, či nekvality zvuku. Posledním testem bylo připojení reproduktorů k domácímu Hi-Fi, pomocí převodníku, jak jsem popsal v úvodu. Mile mě překvapilo, že reproduktory takto zapojené opravdu hrály na všech šest kanálů, tedy včetně subwooferu. Nejednoho uživatele bude zajímat magnetické odstínění reproduktorů. Pro test jsem použil klasický mobilní telefon, který vysílal signál. Samotné satelity jsou odstíněny velice kvalitně, ruchy se neprojevují ani v případě, že máte přímo u kteréhokoliv z nich položený mobilní telefon vysílající signál. Trochu hůře je na tom již tradičně subwoofer, u kterého je slyšitelné rušení už ze vzdálenosti přibližně 15 cm.

Klady a zápory

+ poměr cena/výkon

+ atraktivní design

+ vysoký výkon

+ vyrovnanost zvukových pásem

- neodpojitelný kabel pro připojení k PC

- zkreslení zvukové reprodukce při 75%

Genius SW-5.1 3000

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Portfolio výrobků taiwanské společnosti Genius sahá snad do všech oblastí počítačových komponent. V její nabídce najdeme cenově lákavé komponenty a periferie všech kategorií, často s označením výborný poměr cena/výkon. Co se reproduktorových sestav týče, asi každý již minimálně slyšel o legendární 5.1 reproduktorové soustavě Genius SW-HF 5.1 5000. V dnešním testu ale zachováme cenovou kategorii testovaných reproduktorových soustav a představíme si 5.1 sestavu Genius SW-5.1 3000.

Obsah balení

Balení celých reproduktorů je zbarveno do tradiční červené a bílé barvy. Na přední straně nalezneme vyobrazeny kompletní sestavu všech satelitů, včetně subwooferu a dálkového ovládání. Zbytek krabice je poté doslova přeplněn popisy o kvalitách těchto reproduktorů. Za zmínku stojí i popisy s technickými specifikacemi reproduktorové sestavy, nebo ilustrovaný manuál s návodem, jak reproduktory správně zapojit. Krabice těchto reproduktorů byla ze všech testovaných sestav největší a nejtěžší, váží 8,83 kg. Uvnitř nenaleznete žádné krabice, místo toho jen dva celistvé kusy polystyrenu, které vyplňují celý vnitřek krabice. V polystyrenu jsou pak přehledně a bezpečně zasunuty veškeré satelity, subwoofer a příslušenství. Každá součást sestavy je navíc zabalena v igelitu, takže poškození, nebo poškrábání během přepravy je téměř vyloučeno.

V balení nalezneme:

  • 5x satelitů reproduktorové soustavy
  • subwoofer
  • kabely pro připojení k počítači
  • manuál a propagační materiály společnosti Genius

Vzhled

Plastové reproduktory jsou černé, místy světle šedé až stříbrné barvy. Barvy jsou rozděleny na všech satelitech naprosto stejně, většina plochy reproduktorů je černé barvy. Světle šedou barvu nalezneme pouze ve spodní části čelního panelu každého ze satelitů, dále také po obvodu tohoto panelu. Subwoofer je ovšem vyroben ze dřeva černé barvy. Ze světle šedého plastu je vyroben vzduchový průduch subwooferu, kryt reproduktoru je umístěn na pravé straně a má průměr 21 cm, je zakryt černou hutně síťovanou látkou.

Satelity sestavy jsou opět naprosto symetrické, tentokráte to však platí opravdu o všech satelitech. Centrální ani zadní reproduktory tedy nesou nikterak rozdílné. Centrální satelit dokonce není ani položen na stranu, jako je tomu u většiny sestav. Reproduktory tak dle mého názoru působí tak trochu fádně a nudně. Na druhou stranu může toto zpracování některým uživatelům vyhovovat a budou s uspořádáním spokojeni. Rozměry satelitů jsou 85 mm šířka x 150 mm výška x 75 mm hloubka. Satelity nemají jakýkoliv podstavec, svou základnou se totiž plně opírají o plochu, na které jsou umístěny. Reproduktory mají kvádrový tvar, ovšem jejich zadní strana přestupuje v pravidelný obloukový půdorys. Spodní strana každého satelitu je opatřena 4mi protiskluzovými gumovými podložkami.

Čelní panel je pak o poznání zajímavější. Spodní strana tohoto panelu je stříbrná a jejím dominujícím symbolem je logo společnosti Creative Labs. Zbylé 2/3 čelního panelu jsou pak zakryty černou síťovanou látkou, jenž za sebou schovává ozvučnici reproduktoru. Ozvučnice má dle vyjádření výrobce velikost 3“, tedy přibližně 70 mm, přes krycí látku jsem bohužel nemohl tuto hodnotu ověřit. Jak jste již z textu mohli vydedukovat, každý satelit má pouze jednu ozvučnici. Na zadní straně satelitu už uvidíte jen kabel pro připojení k subwooferu a samolepku s označením reproduktoru, abyste je správně rozmístili v prostoru po místnosti. Standardně tedy nelze reproduktory připevnit na zeď, jako je tomu u zbylých dvou recenzovaných sestav.

Připojení k subwooferu je realizováno pomocí klasických kabelů bez jakýchkoliv koncovek. Tyto kabely jednoduše vsunete do subwooferu a přichytíte umělohmotnou páčkou. Tento systém je hojně užíván u Hi-Fi věží, nebo produktů většinou vyšší kvality. O to více potěší integrace tohoto systému do relativně levné reproduktorové soustavy, nabýváte potom totiž pocitu, jakési profesionality a dobré kvality výrobku. Samotný subwoofer má rozměry 200 mm šířka x 310 mm výška x 330 mm hloubka. Základna dřevěného subwooferu je posazena na přibližně 25 mm vysokých nožičkách, jež jsou vyrobeny z plastu. Díky tomuto prvku se minimalizuje přenášení vibrací subwooferu na okolní prvky a nevzniká tak zbytečné rušení poslechu, či chcete-li nepříjemný pocit drnčení. Vnitřní strana vzduchového průduchu má průměr 70 mm, avšak průduch včetně plastové obruby, tedy vnější strana dosahuje celkového průměru již 120 mm.

Na rozdíl od ostatních dvou sestav, nejsou reproduktory Genius SW-5.1 3000 pevně spjaty s kabeláží, jenž slouží k připojení k počítači. Místo toho je tento počin realizován za pomoci dodávané kabeláže, přesněji tří kabelů, které na straně počítače mají 3,5 mm stereo jack a na straně subwooferu nalezneme 2 mono cinch konektory pro každý kabel. Tento způsob hodnotím jako velmi užitečný, bez problému totiž můžete připojit tuto reproduktorovou soustavu například k domácímu DVD přehrávači, stačí Vám k tomu dokoupit kabely, které by měli místo koncovek stereo jack 3,5 mm vždy 2 mono cinch konektory, jako je to na straně subwooferu. Náklady na pořízení těchto kabelů jsou otázkou několika desítek korun. Na zadní straně reproduktorů dále naleznete dvoufázový spínač pro vypnutí, nebo zapnutí celé reproduktorové soustavy.

Možná jste postřehli, že na rozdíl od předchozího testovaného systému, chybí na zadní straně reproduktorů ovladač subwooferu. Je to způsobeno tím, že z reproduktorů je vyveden jakýsi dálkový ovladač, který je tedy napevno spjat kabelem se subwooferem. Tento ovladač má kvádrový tvar a na jeho těle nalezneme dvě hlavní ovládací kolečka, větší horní, které ovládá celkovou hlasitost reproduktorů, a menší spodní, jež zastává funkci zmíněného ovládacího prvku Bass Level. Na stranách naleznete 3,5 mm jack samice konektor, do nějž můžete pohodlně zasunout Vaše sluchátka. Dále je zde přítomno posuvné tlačítko, které opět dokáže vypnout, či zapnout celou reproduktorovou soustavu. Všechny ovládací prvky na tomto ovladači jsou světle šedé barvy, zatímco tělo ovladače je barvy černé, perfektně tak opticky ladí, ke zbylým částem reproduktorové sestavy. Na těle ovladače je přítomna ještě modrá dioda indikující stav reproduktorové soustavy.

Technické parametry

Samozřejmě se opět jedná se o šesti kanálové reproduktory, přesněji o konfiguraci 5.1. Každý z pětice satelitů obsahuje 3" reproduktor s výkonem 5 Watů a frekvenčním rozsahem 80Hz až 20kHz. Subwoofer s frekvenčním rozsahem 20Hz až 200Hz obsahuje 6.5" reproduktor. Výrobcem udávaný odstup signálu od šumu je 70 dB

Zvukové vlastnosti a testy

V testech jsem striktně postupoval naprosto stejným postupem, jako u předchozí reproduktorové soustavy, samozřejmě se ale našli výjimky, kdy bylo nutné metodu testování trochu pozměnit. A tento případ nastal hned při testování s počítačem. Jak jsem slíbil, chtěl jsem reproduktory testovat bez softwarové úpravy zvuku, což však v tomto případě nebylo příliš možné. Po zapojení reproduktorů k počítači, hrály totiž pouze dva přední reproduktory. Oproti předchozímu testu byl zvuk tedy ochuzen o zvuk subwooferu. To působilo dojmem, že se jedná o jednoduché reproduktory, které se dají pořídit za několik málo stokorun, ovšem s nepatrně kvalitnějším zvukem. Neváhal jsem a na zvukové kartě nastavil prostorový zvuk tak, aby byl v provozu i subwoofer (samozřejmě jsem toto nastavení nechal pouze na poslech stereo hudby, v testech DVD filmu se zvukovou stopou v rozlišení 5.1 bylo totiž vše přesně tak, jak má být). Se zvukem jsem ale i tak byl poněkud nespokojen, středy byly u reproduktorů natolik průrazné, že dokázaly naprosto přehlušit basové frekvence subwooferu, i když ten jel na plný výkon a málem v bytě otřásal skleničkami. Nechtěl jsem se uchylovat k použití dalších softwarových úprav, které by dojmy možná zlepšily, ale dozajista by také přispěly k neobjektivnosti celého testu.

Vypozoroval jsem, že při hlasitosti přibližně 55% se dají frekvenční pásma považovat za poměrně vyvážené a zvuk je i tak dosti hutný a výkon dostatečný. V tomto rozpoložení jsem se tedy pustil do testů lisovaných hudebních alb. Při testech hudebního přehrávání, tedy ve stereo módu, si zařízení vedlo ve většině případů dobře. Při přehrávání klasické hudby, si reproduktorová soustava vedla výtečně, instrumentální složka (Mendelssohn; „Symphony No.3“) i renesanční polyfonie o 36 hlasech (Lotti, Palestrina, Allegri; „Mistři dávných věků“) zřetelně poslouchatelné a nesplývaly. Dobré výsledky podávala sestava v ostatních hudebních žánrech. Přesněji dobře vyzněly zřetelné texty písní (DooBoop; „Funk Essence“), méně obstojně si však reproduktory vedly i v případě tvrdších stylů; metal (Krleš; „Dejte plamenům, co hoří), rock (Black Pearl; „Moment of time“), nebo techno (dj Toxound; „Neurotrance“). To bylo způsobeno hlavně faktem, že výkon subwooferu je dosti diskutabilní. V testu přehrávání DVD filmu (Pomáda) na počítači si však reproduktory vedly velice obstojně, díky výraznějším středům byl zvuk poměrně prokreslený a hlavně velice srozumitelný, obzvláště co se mluvených pasáží týče.

Nakonec jsem neodolal pokušení z jiného typu připojení a připojil reproduktory k DVD přehrávači Sencor DVD Player SDV-2503. Pokud byl na tomto přehrávači puštěn zvuk ve stereo formátu, hrály bohužel pouze přední dva satelity, v případě plnohodnotného 5.1 rozlišení se již zvuk linul ze všech satelitů, včetně subwooferu. U této reprodukce opět převažovaly středy, což lze ovšem při sledování filmu považovat za výhodu. V zásadě tedy reproduktory příliš neobstály v testu poslechu hudby, ale pro prostorový zážitek ze sledování filmů jsou v podstatě velice vhodné.

Ke zkreslení zvuku docházelo již při 60% intenzity hlasitosti. Vezmeme-li ovšem v potaz fakt, že se fakticky jedná o nevýkonnější reproduktory testu, budete jejich plný výkon využívat opravdu jen málokdy. Obecně lze říci, že pro hlasitý poslech je více než dostatečná hladina do 50% hlasitosti. Navíc při vysoké hlasitosti se z reproduktorů linou pouze středy a výšky s basami prakticky nemáte šanci zaznamenat, jiná situace může ovšem nastat v případě použití softwarového ekvalizéru. Ke sluchátkovému výstupu nemám výhrad, byl průměrný, bez jakýchkoliv nekvalit, či jiných rušivých elementů reprodukce zvuku. V případě připojení reproduktorové soustavy do stereo převodníku, hrály opět pouze dva přední satelity, a tak další testování by nemělo valný význam. Nejednoho uživatele bude zajímat hlavně magnetické odstínění reproduktorů, jež je v dnešní době velice často dotazovanou vlastností. Reproduktory si v tomto ohledu vedly nejlépe z celého testu. Subwoofer, ani satelity neprokazovaly žádné známky špatného, či pouze horšího stínění, a to ani v případě, že byl mobilní telefon položen přímo na reproduktorech. Telefonní signál se ve zvukové reprodukci objevil až teprve ve chvíli, kdy jsem jej vložil do vzduchové průduchy subwooferu. Tento test byl však spíše extrémem, či chcete-li žertem, takto by subwoofer používal doma asi opravdu jen málokdo.

Klady a zápory

+ cinch výstupy reproduktorů

+ nízká cena

+ zvukové vlastnosti při přehrávání filmu

+ dálkový ovladač

- hudební zvuková reprodukce

- poněkud fádní a nudný vzhled

Logitech X-530 5.1

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Firma Logitech je opět výrobcem počítačových periférií, zasahujícím snad do všech okruhů. ‚Kromě několika levnějších modelů však v její nabídce nalezneme hlavně Hi-End produkty, určené pro ty nejnáročnější počítačové nadšence. Reproduktorová řada Logitech X-530 5.1 je velice oblíbena mezi uživateli pro svůj přesvědčivý zvuk. Nepředbíhejme ovšem výrokům a pusťme se přímo do jejich testu. Cena této reproduktorové soustavy je o něco vyšší, než u předchozích sestav, avšak pro oblíbenost těchto reproduktorů, jsme je prostě do testu začlenit museli.

Obsah balení

Reproduktory dostanete v zelenobílé kartónové krabici s celkovou váhou 7,76 kg. Krabice nijak nevybočuje ze zaběhlého standardu, takže na přední straně naleznete vyobrazené reproduktory, zatímco na zbylých stranách si můžete přečíst technické parametry, nebo popis reproduktorové soustavy, a to hned v několika jazycích. Obsah balení je rozdělen do dvou částí. Přibližně 2/3 prostoru krabice zaplňuje subwoofer, který je obestlán polystyrénovými deskami a zabalen v igelitovém sáčku. Zbylé satelity jsou pak uloženy v další kartónové krabici bez jakéhokoliv potisku a samozřejmě zabaleny opět v igelitovém sáčku, jenž zabraňuje poškození reproduktorů během přepravy.

V balení tedy naleznete:

  • 2x přední satelity
  • 2x zádní satelity
  • centrální satelit
  • subwoofer
  • převodník z 5.1 na stereo signál
  • manuál k použití a propagační materiály společnosti Logitech

Vzhled

Reproduktory jsou vyrobeny opět z plastu černé barvy, místy však můžeme natrefit na stříbrnou barvu, která dodává reproduktorům na eleganci a zajímavosti. Subwoofer má rozměry 229 mm výška x 152 mm šířka x 193 mm hloubka. Zatímco velikost satelitů je 203 mm výška x 64 mm šířka x 76 mm hloubka. Na první pohled Vás jistě na všech satelitech této reproduktorové sestavy zaujmou 2 ozvučnice, na každém z nich.

Design a funkčnost satelitů jsou řešeny velice zajímavě. Dalo by se říci, že čelní panel každého satelitu tvoří jakýsi oválný půdorys, podle kterého je vyklenutý zbytek satelitu. Postranní části tak plynule přecházejí v zadní část satelitu. Tuto hladkost narušuje snad jen pevný spoj, či chcete-li kloub podstavce satelitů. Tento otočný podstavec má dvě pevné pozice, v první se reproduktor opírá o stůl, nebo jinou plochu, na kterou jej postavíte, v druhé pozici pak můžete satelit jednoduše zavěsit na teď. Kloub je poměrně pevný, a tak v žádném případě nehrozí, že by ze zdi samovolně padal. Na spodní části podstavce pak naleznete čtyři protiskluzové podložky z gumy. Jak jsem již v předchozím odstavci zmínil, čelní panel satelitu je celý zakryt černou síťovanou látkou, jenž zabraňuje vmísení prachu do prostorů ozvučnic. Celé ozvučnice jsou pak zhotoveny ve stříbrné barvě, což dodává reproduktorům jistý šmrnc a zbavuje je strnulosti. Průměr ozvučnic satelitů je 45 mm.

Čelní panel je pak standardně položen na bok, na rozdíl od čtyř zbylých satelitů. Design všech satelitů je však v podstatě totožný. Trochu jiný vzhled má již tradičně pravý reproduktor, na jehož čelním panelu nalezneme ovládací kolečko pro manipulaci s hlasitostí reproduktorů, dále pak vstupní sluchátkový konektor jack 3,5 mm samice a tlačítko pro zapnutí, či vypnutí reproduktorů. Ve spodní části čelního panelu je umístěna i zelená indikační dioda informující o aktuálním stavu reproduktorové soustavy. K subwooferu jsou všechny satelity připojeny pomocí cinch konektorů, kromě předního pravého satelitu, ten je připojen kabelem s konektorem připomínajícím sériový port základní desky počítače. Připojení k počítači neprobíhá tentokráte skrze subwoofer, ale přes přední pravý satelit. Z toho jsou vyvedeny celkem 3 kabely s koncovkami jack 3,5 mm, jež slouží k propojení reproduktorů s počítačem. K tomuto systému mám pouze dvě výhrady, jednak mi přijde poněkud nešikovné, že připojení k počítači probíhá skrze pravý reproduktor, což v případě zavěšení na zeď může způsobit jisté komplikace. Dále mi vadily konektory jack 3,5 mm, které nejsou standardně přímé, ale jsou lomené. V případě, že máte na zvukové kartě natěsnané vstupní konektory příliš blízko sebe, můžete mít komplikace se zapojením.

Subwoofer je již tradičně zpracován ze dřeva černé barvy. Vzduchový průduch je umístěn ve spodní části předního panelu, jen připomenu, že u ostatních dvou testovaných subwooferů, byl tento průduch v horní části předního panelu. Vnitřní průměr této průduchy je 45 mm, plastový průduch na vnější straně pak přechází v jakési ozdobné logo Logitech. Na levé straně zařízení je umístěn kovový mřížovaný kryt ozvučnice, jenž má stříbrnou barvu a průměr 170 mm. Na zadní straně subwooferu jsou vstupy pro připojení satelitu, napevno připojený napájecí kabel a ovládací kolečko Bass Level.

Technické parametry

Logitech X-530 je aktivní 5.1 zvukový systém. Výkon subwooferu činí 25 Wattů, přičemž každý satelit má výkon 15,5 Wattů. Frekvenční rozsah je 40 Hz až 20 KHz a odstup signálu od šumu je 96 dB. Každý ze satelitů je dvoupásmový, přičemž se mohou pochlubit technologií FDD2 (Frequency Directed Dual Driver), ta má za úkol eliminovat nestejnoměrnou zvukovou odezvu.

Zvukové vlastnosti a testy

Hned po zapojení reproduktorů k počítači a spuštění hudebního CD se bez problému rozezněly přední dva satelity, společně se subwooferem, a to bez jakýchkoliv softwarových úprav. Když jsem využil softwarových úprav zvukové karty, rozeznělo se hned všech šest pásem reproduktorové soustavy. První test byl již tradičně věnován poslechu zvukových CD nosičů.

V oblasti klasické hudby si reproduktorová soustava vedla bohužel rozporuplně, zatímco instrumentální složka (Mendelssohn; „Symphony No.3“) byla vynikající a vyrovnaná, v renesanční polyfonii o 36 hlasech (Lotti, Palestrina, Allegri; „Mistři dávných věků“) docházelo k občasnému zmatnění hlasů, avšak výsledek nebyl nikterak hanlivý. Dobré výsledky byly i v běžné spotřební hudbě. Přesněji přesně zřetelné texty písní (DooBoop; „Funk Essence“), dobré výkony reproduktory podávaly i v případě tvrdších stylů; metal (Krleš; „Dejte plamenům, co hoří), rock (Black Pearl; „Moment of time“), nebo techno (dj Toxound; „Neurotrance“). Obecně se dají reproduktory označit za velice povedené. V žádném případě nemají problém se žádným hudebním stylem.

Při posledním testu přehrávání DVD filmu (Pomáda) jsem již byl v poměrně silném citovém rozpoložení. No řekněte sami, sledovali jste někdy Pomádu 3x za sebou? Ale reproduktory mi dodali na náladě, protože zvuk z nich reprodukovaný, byl velice příjemný a dokázal mě plně vtáhnout do děje filmu, již potřetí. Vytknul bych jim jen poněkud silnější basy, ovšem stačilo trochu upravit Bass Level a bylo po problému. Hutnější basy jistě osloví řadu uživatelů, jež preferují tvrdší hudební styly. Pokud budete poslouchat jazz, klasiku, nebo jim podobné hudební žánry, stačí trochu snížit výkon subwooferu a zvuk se stane velice vyrovnaným.

Zkreslení zvukové reprodukce bylo patrné až při intenzitě hlasitosti přibližně 96%, což je na cenovou kategorii reproduktorové soustavy velice výborný výsledek. Reproduktory měly nejnižší faktický výkon, spíše než na výkon, se reproduktory hodí k reálnému prokreslení zvuku, či chcete-li přesnější reprodukci. Pokud nenecháte subwoofer nastavený na maximální výkon, jsou všechna zvuková pásma velice vyrovnaná. Magnetické stínění je v případě satelitů naprosto bez problémové, v případě subwooferu je stínění nepatrně horší, přesněji subwoofer zachytával signál mobilního telefonu ze vzdálenosti přibližně 7 cm. Tato hodnota není však opět nikterak plačtivá a na celkově dobrý pocit ze zvukové reprodukce má dozajista zanedbatelný vliv.

Se zvukovým převodníkem, který dokáže převést šesti kanálový zvuk do stereo standardu, hrál zvukovou stereo stopu hudebního CD opravdu všech šest pásem reproduktorů, přesněji tedy 5x satelitů a subwoofer. Sluchátkový výstup byl dobře prokreslený a nejevil žádné vady.

Klady a zápory

+ vyrovnaný prokreslený zvuk

+ zajímavý design

+ hodnota zkreslení zvuku

- vývod konektorů z pravého předního satelitu

- vyšší cena

Závěr

Vyčerpávající test je u konce a nezbývá než zhodnotit výsledky testů. Kvalitní zvukovou reprodukci Vám dozajista nabídnou především reproduktory Logitech X-530 5.1. Za jejich zvukové schopnosti si však také nepatrně připlatíte, uvědomte si ale, že reproduktory kvalitní reproduktory Vám mohou sloužit daleko déle než například grafická karta a jedná se tedy o dlouhodobou investici. Pokud byste i přesto toužili, po co nejlepším poměru cena k výkonu, jistě Vás nezklamou reproduktory Creative Labs Inspire T6100, které nabízejí za poměrně nízkou cenu opravdu kvalitní zvukové vlastnosti. Trochu hůře si v podstatě poradili pouze s klasickou hudbou, nebo spíše její vokální složkou. Reproduktorovou soustavu Genius SW-5.1 3000 bych doporučil spíše ke sledování filmů a požitku z prostorového zvuku. Za velice nízkou cenu reproduktorové soustavy Genius SW-5.1 3000, můžete ze svého domácího DVD přehrávače udělat plnohodnotné domácí kino, podmínkou je samozřejmě výstup 5.1 na Vašem DVD přehrávači.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (14)

Lepší než DVD, ale těch hrubek nejen v jazyce :-((

Poprosím stejně jako u DVD o jazykovou korekturu. Letmo jsem našel cca 20 hrubek a to je trochu moc."Microsoft Windows XP Professional, pro který je k dispozici celá řada stabilních a výrobci schválených ovladačů, a to pro veškeré testované reproduktory."
Nevím, k čemu potřebuji ovladače pro reproduktory. Asi mi něco uniklo. Při výstupu DTS/AC3 si vše dělá karta a při výstupu 5.1 7.1 zase karta. M-Audio nemá certifikované ovladače a jsou jen v jedné verzi a to 1.0. A nevím, proč celá řada výrobci schválených ovladačů (že by jich bylo více pro model?)

@vychodilp: Dobrý den, velice se omlouvám za chyby, kterých jsem se v textu dopustil. Samozřejmě zde nemají co dělat a délka článku v tomto ohledu nehraje žádnou roli. Pro příště se jich dozajista vyvaruji.

@miloslavF: na pravopisne chybi bych moc nepoukazoval zustaneli smysl vety zachovan.

nemate nahodou nekdo moznost porovnat co je lepsi:
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=33962
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=25620
ted mam http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=28683
a docela rychle opadlo to prvotni nadseni.
s pozdravem pavel

@pavel88-no: Se nedivím, že ve Vašem případě pravopisné chyby tolerujete, stačí si přečíst Váš příspěvek :)

@Nadoch: Hmm, ja si idem prečítať diskusiu k recenzii a nájdem tu len hádky malých detí o gramatike...

@dorko20: souhlas.

Pro autora

Zdravím, máte sice hezkou sestavu a pěkně přetaktovaný proc, ale nějak mi uniká, jaký má na zvuk vliv informace, že ramky běží na konzervativním časování a vypalovača umí Lightscribe. Nicméně měl bych pro vás doporučení - zkuste nepodstatné odstavce, které tvoří výčet čísel a hodnot, nahradit tabulkou. Recenze se sice o polovinu zkrátí, ale aspoň budu mít nervy ji dočíst. Krásný den a hodně štěstí při dalších pokusech.P.S. Pan Vychodil má pravdu - máte tu hromadu nedoklepů a chyb, jen v úvodním odstavci jsou 2.

@Fenris: Dobrý den, parametry sestavy jsem uvedl pouze pro kompletnost. Samozřejmě se vynasnažím kvalitu recenzí co nejvíce zvyšovat, proto děkuji za návrh tabulek, pokusím se je v příštích recenzích již začleňovat.

Gramatika

Ale vážení priatelia, kritizovať to zvládate. Čo tak radšej pokúsiť sa brať si z autora príklad a niečo plodné napísať. On sa snažil o porovnanie produktov aby pomhol pri výbere iným. Klobúk dole. Gramatika sa dá tolerovať pokiaľ je obsah správny.

Tak jak to tedy je?

V tomto článku je uvedeno,že Logitech X-530 má výkon každého satelitu 15,5W a v e-shopu CZC je napsáno,že 15,5W má jen centrální reproduktor a ostatní čtyři satelity 7,4W,což zní mnohem pravděpodobněji... Tak jak to tedy je?

@Tunerrw: Dobrý den. Děkuji za upozornění. Samozřejmě jde o omyl z mé strany. Přesné parametry naleznete také zde:
http://www.logitech.com/index.cfm/partners/details/US/EN,CRID=2114,parentCRID=925,SCRID=925,contentid=9536,detail=2

@Tunerrw: hlavne ty creativi nema cenu porovnavat s x-530....to uz spis radeji s 540 protoze kvalitou zvuku je na tom mnohem lip nez 530 i 540 ;)

Vykon SW

jaky je rozdil v hlasitosti a vyraznosti bassu u beden kdyz maji geniusy 35W oproti 26W u creativu?

@congi: Ten Genius vypádá pěkně.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru