Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Saitek R660 GT Force Feedback Racing Wheel

Saitek R660 GT Force Feedback Racing Wheel

Recenze
Saitek R660 Force Wheel_1621914481
Saitek R660 Force Wheel
Produkt není určen k prodeji.

Je slunečný den. Kolem vás se rozléhá nádherná finská krajina pokrytá čerstvě napadaným sněhem. Sedíte v upraveném rally speciálu a před vaším čelním sklem se v pravidelných intervalech rozsvěcí signalizační semafor. Padne zelená, sešlápnete plyn a vyrazíte na trať. Honba za každou vteřinou začala a vy cítíte, že vám k dokonalosti něco schází.

Takhle nějak by se daly popsat pocity před startem závodu v úspěšné sérii Colin McRay Rally. Aby byl pocit z hraní téhle hry co možná nejvěrnější, připravila pro nás firma Saitek volant R660 GT, na který se v dnešní recenzi podíváme.

Balení a instalace

Firma Saitek se řadí mezi přední výrobce herních zařízení pro PC. Není tedy divu, že i zde nalezneme periferii, určenou převážně pro závodní, hlavně pak automobilové hry. Ano, je řeč o volantech a my se dnes podíváme na ten nejnovější. Je jím R660 GT, který již jako druhý obsahuje Force Feedback.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Balení

Volant je zabalen do klasické kartonové krabice, která je barevně potištěna. Najdete zde vyobrazení samotného

volantu a základní informace o jeho možnostech. Váha s krabicí se pohybuje mírně nad hranicí 4kg.

Každá z jednotlivých částí volantu je zabalena do samostatného igelitového sáčku a oddělena od ostatních kartonovou přepážkou. Nedochází tak k vzájemnému poškození. V krabici najdete samotný volant s řadicí pákou, díl k jeho přichycení k desce stolu, pedály, modul pro jejich stabilizaci, manuál a CD s ovladači.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Součásti volantu R660 GT

Instalace na stůl proběhla bez větších potíží a upevnění pomocí samostatného dílu s jedním šroubem je více než

dostačující. Spodní styčná plocha je navíc opatřena gumovými pásky, které zabraňují nechtěnému posuvu volantu po desce stolu.

Volant jsme tedy připevnili a můžeme se vrhnout na pedály. Ty se skládají ze dvou částí. Jedna obsahuje páky samotných pedálů a druhá funguje jako opěrka pro nohy. Jejich smontování je jednoduché, stačí pouze oba díly do sebe zasunout patřičným způsobem. Nakonec zbývá už jen připojení k volantu pomocí RJ45 konektoru.

Nakonec provedete instalaci softwaru z přibaleného CD. Není to nikterak těžké, takže si s tím hravě poradíte. Určitě instalaci proveďte, i přesto, že si systém volant detekuje. Bez této instalace vám totiž nemusí v některých hrách fungovat zpětná odezva.

Popis a ergonomie

Abychom mohli R660 GT patřičně otestovat a ohodnotit, bylo třeba jej s něčím porovnávat. Budeme se tedy občas odkazovat na konkurenční výrobek od Logitechu, přímo pak na Wingman Formula Force GT.

Jako první věc, které si na R660 všimnete, je jeho velikost. Oproti svému protějšku, je o něco málo větší a robustnější. Bude tedy lépe sedět těm, kteří mají větší ruce. Co se designu a ergonomie týče, zde Saitek zvolil spíše cestu střídmosti s větším důrazem na funkčnost.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Samotný volant

Volant má v místě uchopení pogumování a musíme říci, že jeho provedení je oproti Wingmanovi na lepší úrovni. Je měkčí s výraznějším vzorek, který zabraňuje klouzání v rukou. V horní části volantu, se nachází proužek, indikující vycentrování.

Středový panel obsahuje čtyři tlačítka vepředu a dvě páčky v zadní části. Přední nesou označení 1 až 4 a zadní pak písmena R a L. Jakou funkci si na to či ono tlačítko nastavíte, záleží pouze na vás, ale dá se předpokládat, že páčky použijete na sekvenční řazení.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Středový díl s tlačítky a logem

U těchto zadních páček se musíme pozastavit a bohužel konstatovat, že nemají nejlepší zpracování. I přes jejich pružnost jsme měli pocit, že se nám v zápalu hry co nevidět zlomí. Zde bychom se tedy přiklonili spíše k řešení, které použil Logitech. Na druhou stranu, jsou výborně řešena po tvarové stránce. Mají dostatečnou velikost pro uchopení třemi prsty a výstupek proti jejich sesmeknutí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Páčka sekvenčního řazení

Další součástí volantu, o které jsme ještě nemluvili, je řadicí páka. Její obrovskou výhodou je, že si ji můžete, pomocí jednoduchého postupu, upevnit na levou či pravou stranu konstrukce volantu. S tímto řešením se u jiných volantů nesetkáte. Buď je páka napevno na jedné straně, nebo jako je tomu u nejlepšího volantu na trhu, úplně zvlášť.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Podstavec s vyjmutelnou řadicí pákou

Tělo páky je vyrobeno z plastu a nese na sobě červený proužek. Držení je pohodlné a ergonomie řešena tak, aby s uchopením neměli problémy ani praváci, ani leváci.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Řadicí páka

Výměna páky je velmi jednoduchá. Stačí pouze použít trochu síly a páku vysunout. Dojde k jejímu uvolnění a vy si ji následně můžete umístit na druhou stranu podstavce volantu. Nasunutí funguje opačným způsobem. Jakmile uslyšíte cvaknutí při zasouvání, máte hotovo.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vyjmutí řadicí páky

O uchycení volantu k desce stolu se stará díl ve tvaru U. Jedna strana dílu se dělí na dvě ramena a strana druhá je opatřena závitem pro upevňovací šroub.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Díl pro uchycení volantu ke stolu

Každé z ramen má na sobě výčnělek, který se zachytí v horní části podstavce volantu. Uchycení tímto způsobem je dostatečně pevné a funguje perfektně. K patřičnému upevnění ke stolu přispívá šroub, který se zašroubuje do dílu pod deskou stolu.

Podstavec volantu je také opatřen gumovými podložkami. Najdete je na spodní straně a můžeme konstatovat, že fungují, jak mají.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Gumové podložky

To bychom měli tu část, kterou vidíte před sebou na stole. Neméně podstatnou součástí každého volantu jsou však pedály, o kterých jsme si ještě neříkali. Saitek opět vsadil na své řešení, které použil u předchozích typů. Zde se tedy absolutně nic nezměnilo a systém uchycení je stejný.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pedály

Páky pedálu jsou upevněny v horní části, jako kliky u dveří. Pokud jste zvyklí na výrobky firmy logitech či jiných, můžete pociťovat mírný rozdíl při jejich používání. Nám přijde toto řešení příjemnější, jelikož se nám nestávalo, že by nám nohy z pedálů sjížděly. Vyrobeny jsou opět z plastu a propojení s volantem zajišťuje kabel s koncovkou RJ-45, která se používá u síťových kabelů.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zajímavé řešení pedálu od Saiteku

Na posledních dvou obrázcích pak můžete vidět konektory, které volant obsahuje a v neposlední řadě šroub se zdrojem. Obě tyto části jsou nutné ke zprovoznění volantu. Bez nich byste se rozhodně neobešli.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Konektory

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Šroub a zdroj volantu

Herní testy

Na design a instalaci jsme se tedy podívali a můžeme se vesele vrhnout na testy. Testy jsme provedli hned na několika hrách, abychom vám mohli přinést co možná nejobjektivnější informace. Vybrali jsme tyto tituly:

  • Colin McRay DIRT
  • Test Drive Unlimited
  • RACE 07
  • Need For Speed ProStreet
  • FlatOut 2
  • TrackMania United

Jako zástupce ne přímo závodních her, ale přesto her kde si často zařídíte, jsme zvolili Mafii. Pojďme se tedy na jednotlivé hry podívat podrobněji.

Colin McRay DIRT

Jistě uznáte, stejně jako my, že tato hra je pro testování volantu naprosto ideální. Nemohli jsme si dovolit ji nezařadit a dobře jsme udělali. Dirt detekoval volant bez problémů, bylo pouze nutno nastavit jej v customise zařízení a přiřadit mu jednotlivé funkce.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nastavení CMR Dirt

Jelikož je tato hra zaměřena na rally, dal se očekávat nespočet povrchů, po kterých se bude jezdit. Byli jsme zvědavi, zda tomu budou odpovídat i reakce volantu. Nakonec jsme byli reakcemi natolik potěšeni, že jsme u CMR Dirt strávili asi nejvíce času.

Odezvy jsme měli nastaveny na max. hodnotách a bylo to opravdu znát. Změny povrchu se projevovaly roztřepáním celého volantu, nárazy do okolních věcí také a v zatáčkách kladl volant patřičný odpor. Nejvíce jsme si užívali jízdu po asfaltovém povrchu, kdy se volant příliš nechvěje, ale přesto jeho odezva fungovala bezvadně. V zatáčkách jsme museli volant držet s patřičnou silou. Prostě a jednoduše, tuto hru si začnete opravdu užívat až po připojení volantu.

Test Drive Unlimited

detekce proběhla bez problémů a jako u každé hry stačilo pouze nadefinovat jednotlivé funkce. U této hry je řešeno ve třech fázích. Nejdříve ovládání samotného auta a poté řazení. Ve třetí fázi pak nastavujete citlivost volantu a pedálů, a citlivost zpětné odezvy.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nastavení TDU

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nastavení řazení v TDU

Pro co nejreálnější požitek z jízdy doporučujeme nastavit citlivost u všech možnosti na maximum.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nastavení citlivosti a zpětné odezvy v TDU

Poté volant reaguje již ve chvíli, kdy sešlápnete plynový pedál. Feedback reaguje na sebemenší pohyb volantu a začínající hráči mohou mít problém s udržením vozu na silnici. Při akceleraci je potřeba volantem vyrovnávat směr mírnými pohyby v protisměrech. Při přehnaném pohybu jde auto okamžitě do smyku. Jediné co by se dalo TDU vytknou je, že má sníženou citlivost odezvy jednotlivých povrchů a přenášení vibrací motoru.

RACE 07

Tato hra si zaslouží rozhodně větší pozornost. Zvláště pak, jedná-li se o chování aut při použití volantu. Jako jediná z vybraných má totiž možnost volby simulace. Tato „výhoda“ je na ní opravdu znát a rozhodně nedoporučujeme začínajícím hráčům. Ale popořadě.

Detekce proběhla bez problémů, stačí si zařízení pouze vybrat z nabídky. Pro jistotu jsme si projeli nastavené funkce, abychom si tím byli jisti a vrhli jsme se na podrobnější nastavení.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detekce a nastavení volantu v RACE

Je ho na hru požehnaně a sebemenší změna se projevila na chování hry. Je až s podivem, kolik vlastně funkcí můžete nastavením ovlivnit. Když k tomu přičtěte, že si můžete nastavit i celý závodní stroj, přiblížíte se realitě opravdu na pár kroků.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nastavování citlivosti v RACE 07

Samotná citlivost je v této hře rozdělena zvláště pro každou součást a také zpětnou odezvu si můžete nastavit jak pro volant, tak třeba pro brzdový pedál. To by ještě tak zvláštní nebylo. Když se však podíváte na obrázek níže, budete překvapeni, jak si s tím vývojáři této hry pohráli.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nastavení Force Feedbacku v RACE 07

Nejen že si můžete nastavit celkové chování volantu ve čtyřech úrovních (low, medium, high a max), ale navíc máte možnost nastavit sílu jednotlivých částí zvláště po jednom procentu. To nám přišlo jako velmi pozitivní a samozřejmě nás zajímalo, co se stane, pokud nastavíme vše na 100%. Tak jsme i udělali a vrhli se na brněnský okruh.

Hned první vteřiny nás nečekaně překvapily. Jakmile jsme se totiž ocitli v kokpitu, roztřepal se nám celý stůl. Bylo to proto, že zpětná odezva přenáší i sebemenší vibrace nastartovaného motoru. A nejen to. S naším nastavením jsme při jízdě registrovali i sebemenší změny povrchu silnice. Co nás však ohromilo nejvíce, bylo, když jsme přejížděli přes pruhy natřené na trati. V této hře má totiž i barva vlastní definovaný povrch a ten má vliv na zpětnou odezvu volantu. Bohužel po chvíli hraní jsme museli konstatovat, že ne vše je ku prospěchu. Díky citlivosti, kterou jsme nastavili, stala se hra nehratelná. Hluk a vibrace, které R660 přenášel, byly až nepříjemné a nedokázali jsme si představit, že bychom takhle odjeli celý šampionát. O tom, že na směr jízdy měl vliv i milimetr pohybu volantem, snad ani není třeba psát. Pokud nejste opravdu ostřílený hráč simulátorů závodních her, bude pro vás toto nastavení nezvladatelné. Co však určitě doporučujeme je, abyste si s nastavením opravdu pohráli. Máte spoustu možností, a pokud si volant vyladíte k obrazu svému, zažijete s ním spoustu zábavy.

Need For Speed ProStreet

Zde jsme zažili opět jedno velké zklamání a pokud jste s volantem hráli starší díly, určitě jste se s tím již setkali. Při spuštění hry se volant sice chytne, ale udělá vám v menu pěknou paseku. Vyznačení aktivní volby se totiž neustále mění a nastavit jednotlivé funkce vám dá chvíli práce. Abyste se této nepříjemné věci zbavili a mohli volant nastavit, musíte mírně sešlápnout plynový pedál. V určité chvíli se vám pak přeskakování mezi volbami zastaví. Jakmile se tak stane, můžete se již pomocí klávesnice v menu pohybovat. Tento postup musíte opakovat vždy, když se budete do menu vracet.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nastavení NFS ProStreet

Chování volantu ve hře je obstojné, ale bohužel musíme konstatovat, že EA si s tím moc práce nedalo. Je sice pravdou, že volant reaguje na vyjetí mimo silnici třepáním, avšak při nárazu do soupeřů či statických objektů u silnice nereaguje vůbec. Cuknutí volantu do protisměru se kamsi vytratilo. Mysleli jsme si, že je to nastavením citlivosti a tak se vrhli do nastavení. Opět zklamání, citlivost jsme měli na 100%.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Změna zpětné odezvy v NFS

FlatOut 2

ze zvolených her je tato asi ta nejzábavnější a už od jejího zařazení, jsme se těšili, jak si ji zahrajeme s tímto volantem. I zde tomu nebylo jinak a detekce volantu se podařila na první pokus. Na nic jsme nečekali, nastavili feedback na 100% a vrhli se na hraní.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nastavení ve FlatOut 2

Hned v prvních vteřinách jsme byli potěšeni, že i s volantem hra neztratila nic ze svého kouzla. Nepřenáší se sice vibrace z motoru a povrchu vozovky jako u RACE 07, ovšem cukání od nárazů a následných vibrací, si užijete do sytosti. Síla zpětné odezvy je tak akorát a pouze umocňuje prožitek z jízdy v této hře. Určitě doporučujeme všem, kteří se chtějí hlavně bavit a ne se příliš starat o to, ve které zatáčce to klouže.

TrackMania United

Další titul, kterému se budeme nyní věnovat je pověstný citlivostí, se kterou musíte tyhle „formulky“ řídit. Abyste mohli vybírat ostré zatáčky v této hře, musí tomu odpovídat i citlivost řízení. Spousta hráčů této hry spíše zvolí gamepad či klávesnici, než by sáhli po volantu. Přesto nám to nedalo a chtěli jsme to vyzkoušet.

Spustili jsme hru, přihlásili se pod účet a otevřeli nastavení. Zde bohužel nenajdete ani vlastní detekci ani jakékoli jiné nastavení, které volant umožňuje. Ovládání jsme museli nastavit ručně, ale nebyl s tím problém. Volant se tváří v podstatě jako gamepad.

Jelikož hra nepodporuje zpětnou odezvu, nebylo již více potřeba a mohli jsme spustit první trať. K našemu zklamání, nebyla citlivost volantu taková, jakou bychom očekávali. Mrtvá zóna je dosti velká a než formule zatočila, chvíli jí to trvalo. Po pár minutách hraní jsme konstatovali, že u této hry zůstaneme raději na klávesnici.

Mafia (a jiné hry tohoto druhu)

Podobně jako v testu Pro Flight Throttle Quadrantu, jsme i zde zvolili hru, která není prvotně určena pro volant, ale i přesto hraní s ním umožňuje. Ani v Mafii nebyla detekce problém, stačilo si vše opět pouze nastavit.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nastavení volantu v Mafii

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Menu citlivosti a zpětné odezvy v Mafii

Jak můžete vidět na obrázku výše, je i zde možnost volit mezi různými nastaveními zpětné odezvy. Tímto jsme byli samozřejmě potěšeni a zvolili vše na nejvyšší hodnoty. Volant pak při hraní odpovídá na vibrace motoru, nárazy do okolních aut a věcí a i v zatáčkách klade odpor. Když pak vezmeme v úvahu, že je Mafia nejen řidičskou hrou, musíme konstatovat, že je stále jedním z nejlepších českých titulů, které kdy vyšly. Můžeme se tedy divit pouze tomu, jak je možné, že některé čistě řidičské tituly, tak dobrou odezvu nemají.

Klady a zápory

+

-

Volitelné umístění řadící páky

Dílenské zpracování pák sekvenčního řazení

Příznivá cena

Fotoaparát

Softwarová výbava

Hodnocení a závěr

Co tedy říci závěrem. Saitek R660 GT je jedním z těch lepších volantů na trhu. Když pak vezmeme v úvahu cenu pod 2.000,- Kč dostaneme to nejlepší v této cenové relaci. Dalším plusem tohoto volantu je řadicí páka, která se dá navíc umístit na levou či pravou stranu. Systém uchycení je řešen na výbornou stejně tak i pedály. Za jedinou nevýhodu tohoto volantu považujeme slabší dílenské zpracování pák sekvenčního řazení. Ovšem toto zpracování odpovídá ceně.

K vnitřnostem nemáme žádné výtky. Pracují tak, jak mají a spíše záleží na tvůrcích her, jaké jim naprogramují vlastnosti v samotných hrách. Některým se to bude dařit lépe, jiným hůře. Pokud tedy uvažujete o volantu do 2.000,-, bude pro vás Saitek R660 GT tou správnou volbou. Určitě si s ním užijete spousty zábavy a v některých titulech se s ním přiblížíte takřka skutečnosti.

Bližší informace o ceně a dostupnosti testovaného produktu naleznete pod tímto odkazem.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (24)

Trošku bokem - hra

Včera jsem poprvé hrál Colinovu rally a dostáva jsem záchvaty smíchu. Bylo to na klávesnici a takovou arkádovou pařbu na split screen nenabízej snad ani need for speed :o) Do každé zatáčky se najíždí dveřmi napřed, auto sedí na nerovnostech jak přikovaný a kolem trati je místa, že by tudy projel i nadměrnej náklad. Zlatá Richard Burns rally. Ale s pivem v ruce to byl opravdu odvaz :oD

@Fenris: No jo ale jakého colina?Mě celkem zaujal colin 4.Dobře udělané

@Street013: ale na colina musíš mít dobrá stroj, já ho nerozjedu na své 7600GT Oc

@Fenris: jj zlatej Richards Burns rally

@sadamito: Myslím že colin neni tak hrozná hra :) Na zabaveni urcite :)

@Sponge Bob: je to jen arkáda. Pokud je někdo blázen (jako já:) tak hraje rbr a gtr2 na G25ce. Nic jinýho podle mě nemá smysl. Každej to má jinak, ale mě arkády zkrátka nebavěj, když už jsem magor a koupil jsem si volant za šestku tak proč bych hrál něco co se dá stejně tak jezdit bez rozdílu na šipkách. A když arkádu na pobavení a odreagování tak tdu:)

Porovnání

Může autor, nebo někdo jiný porovnat tento volant s volantem Logitech Force Feedback Formula?

@kecafon: Dobrý den,
určitě mohu, jelikož jsem sám majitelem WingMana od Logitechu. Mám verzi ještě bez "gamepadu", takže nejsem si zcela jist, zda-li Vám to k něčemu bude. Ale mohu s klidem říci, že bych jej za Saiteka klidně vyměnil. R660 má silnější feedback a rešení pedálů mi přijde také lepší (což však může být subjektivní). Další výhodou, která mluví pro Saitek je pogumování a pevnější řešení přichycení k desce stolu. Avšak pokud bych měl na investici do nového volantu dost peněz, zakoupil bych MOMO či přímo G25 od Logitechu... Nevýhody jsem snad u R660 zmínil, snad jen k tomu feedbacku - se stolem to pěkně hýbe :)
Přeji příjemný den.

@Marek Novotný: Díky za odpověď.
Pedály, sice jsem neměl možnost zkusit pedály od Saiteku, tak mě ta konstrukce trošku odrazuje.
Četl jsem tuto recenzi, kde je volant hodnocen dost kladně, hlavně FF. Já mám zhruba měsíc ten Logitech, tak jsem si říkal, že třeba jsem si mohl trošku připlatit na Saitek. Ale teda říkáš, že třeba FF u Saiteku není významně lepší a reálnější než u Logitechu? Jen je trošku silnější?

@Marek Novotný: A ještě bych měl dotaz: Logitech mám zhruba měsíc (odehráno na něm asi 15 hodin) a volant se trošku pokývuje - nedrží tak pevně jako když byl nový, trošku v tom uchycení kloktá do stran - zhruba o 2 mm.
Je to v pořádku? Pokud máte Wingmana už dlouho, což asi jo, tak jde na něm znát opotřebení, a nebo má furt stejné vlastnosti jako po koupi?

@kecafon: No právě, že FF bych hodnotil lépe celkově. Například při hraní CMR Dirt v zatáčkách kladl volant odpor, který jsem u Wingmana nezažil. Jinak co se přesnosti týče, zde to zaleží hodně na tom jak zvládli vyvojáři odezvu ve hře naprogramovat. Při testu jsem u R660 zpoždení nijak nezpozoroval. Reagoval přesně na danou situaci. Co se pohybu volantu o zmíněné 2mm týče, tak je to normalní, právě kvůli feedbacku. Já jej mám již dva roky a ty 2mm se nezměnili. Spíš co bude časem třeba, je kompletní promazání volantu olejem, jelikož časem začne vrzat a pískat...

Saitek nikdy

znám plno kámošů, co měli značku saitek ať už gamepad a nebo něco jinýho a hned kupovali něco jiného, produkty hezký akorát na pohled, jinak na nic jinýho, žádná podpora her, a nic závratnýho , prostě levná značka....Logitech 4ever

@Mr_Y: Dobrý den,
myslím, že dnes je situace v levnějším segmentu vyrovnaná. Já osobně mám joystick Cyber EVO právě od Saiteku a nedal bych na nej dopustit a taky znám několik uživatelů, kteří jej používají a jsou rovněž spokojeni. Je však klidně možné, že z dlouhodobého hlediska, mají Saiteky vyšší opotřebení...
Přeji příjemný večer

@Mr_Y: proč by ne? proti gustu žádný ...., ale myslím si že tento volant je přeci jen docela kvalitní! a jak se říká, čo bolo to bolo!! teraz se saitek hodně zlepšil ;-)

Řadicí páka

Možná sem to jen v recenzi přehlíd, ale funguje řadící páka jako klasická (Přímé řazení stupňů), nebo jako sekvenční (+/-)?
Díky za odpověď

@Hind24@email.cz: Dobrý den,
snad jsem to neopoměl, ale stát se mohlo. Řadící páka funguje pouze jako sekvenční.
Přeji příjemný večer

@Hind24@email.cz: no, staci si poradne prohlednout fotky ;-)

Trochu kritiky, neberte ji prosim nejak zle ;o)

Dobre den, predem recenzi ocenuji. I to, ze si dal recenzent praci otestovat volant v tolika hrach. Rozhodne nechci nejak rypat, nebo delat chytreho, ale malou kritiku bych si preci jen dovolil ;o) Myslim si, ze by se hodilo porovnani i s volanty drazsi kategorie. Prinejmensim treba MOMO, nebo DFP, ktere neni zase o tolik drazsi. Pokud jde o mne, jako plnohodnotne volanty uznavam: DFP, jako levnejsi variantu a G25, jako tu drazsi. Sam jsem mel 2 roky momo a nyni si poridil dfp, ktere si nemuzu vynachvalit, prave proto by mne zajimalo toto porovnani s temito masoveji vyuzivanymi produkty. Zbytek volantu uz je myslim dost o kompromisech. Jako zakaznika by mne asi nejvice zajimalo, jestli poridit tenhle, nebo o neco malo drazsi DFP a jaky je napr. rozdil v pomeru k cene. Take si myslim, ze by byl test volantu s FFB vice prinosnejsi za pouziti dvou simulatoru (napr. lfs, rfactor), ktere preci jen moznosti FFB vyuzivaji lepe, nez v 5 arkadach. Race je mensi vyjimkou. Trackania je opravdu pocin spise pro gamepad i kdyz ma clovek i volant ;o) Nejlepe pak test provest s nekterymi konkurencnimi produkty stejne a drazsi cenove kategorie, pri stejnem nastaveni ;o) Jinak samozrejme diky za recenzi, o volantu i jeho zpracovani a take chovani i tak dost vypovedela. S pozdravem, Hanzalke

@Hanzales: ja jsem chtěl vždycky volant ale pak jsem od toho upustil kvůlí nadměrnému místa na stole.Asi bych si musel pořídit 2 stolky.

Páka

No tak v tom povídání o řadící páce jste trochu nepřesní. Máme totiž Logitech MOMO Racing, který má taky na páku dvě "díry" vpravo a vlevo, a navíc je tam páka uchycená masivním šroubem, takže z vlastní zkušenosti můžu říct, že se neuvolní. Nikdy. Ale taky je to trochu jiná cenová kategorie, a nevím jestli se ještě prodává...

@flashpeter: Momo se ještě prodává. A ta cena už je celkem příznivá.

Řazení

škoda že to má jen tiptronic, kdyby to byla standartní sekvenčka bylo by to zajímavější.

Volant s 3 pedálama

Kdyby udělali radši jednoduchej volant s 2-4 tlačítkama, řadičkou, a 3 pedálama. pro offroadový hry je totiž spojka dost podstatná a dávat 6litrů za pár poťáků, spínačů a trochu plastu je koukotina. udělat něco jednoduchýho, funkčního a levnýho tak udělaj díru do světa

Slunce

bohužel jsem jen spolujezdec

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru