Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Dell UltraSharp U2311H - IPS monitor pro náročné

Dell UltraSharp U2311H - IPS monitor pro náročné

Recenze

Nový monitor Dell U2311H přichází na trh jako konkurence k ostatním nedávno vydaným monitorům s technologií IPS za dobrou cenu. Má Full HD rozlišení, matný desing a velké možnosti polohování, ale hlavně díky IPS úžasné podání barev.

Monitory s IPS technologií nám v nabídce rostou jako houby po dešti. Jako první jsme si v testu představili 22 palcový monitor LG W2220P-BF. Ten je vhodný pro uživatele, kteří nechtějí utratit více než pět tisíc korun a přesto chtějí mít kvalitní zobrazení barev pro občasnou práci i zábavu. Jako další jsme testovali 24" novinku od HP - ZR24w. Ten nabízí maximální komfort pro práci s velkým rozlišením při stejných kvalitách IPS technologie. S ní se vejdeme do deseti tisíc korun, ač podobně kvalitní modely do této chvíle stály o několik tisíc více.

Dnes si představíme něco mezi zmiňovanými dvěma modely. Dell UltraSharp U2311H je IPS monitor s velikostí 23" a rozlišením 1920x1080 Full HD. Je vhodný jak pro filmy, tak pro práci. Polohovatelnost je výborná, vylepšená pivotem. Navíc nečekaně přináší velmi nízkou spotřebu, kterou bychom u podobných modelů hledali marně. Jednoduše další kvalitní IPS monitor do nabídky.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Technologie displejů - rozdíl mezi TN a IPS

Již několikrát jsme zde zmiňovali, jaké jsou hlavní rozdíly mezi dvěma nejpoužívanějšími technologiemi LCD monitorů. Jelikož opakování je matka moudrosti a ne každý četl všechny články, krátce si zopakujme, jak se liší TN a IPS.

TN displeje

TN technologie je nejstarší a na výrobu nejlevnější. I proto se stále používá ve většině běžných LCD monitorů na trhu. Kladem je u TN displejů levná výroba a rychlá odezva či vysoký kontrast. U některých modelů je papírová odezva uváděna pouhých 2ms. TN monitory také mívají velmi dobrý a vysoký kontrastní poměr. Záporem TN je horší podání barev, u kterého ale hodně záleží na kvalitě daného monitoru. Ta se dost často pozná podle ceny. Pokud se také poškodí některý z pixelů, je mnohem více vidět než u ostatních technologií, neb jasně svítí. TN má horší pozorovací úhly, přičemž lepší jsou ve vertikálním směru (z boků).

IPS displeje

Aktuálně druhým nejpoužívanějším typem displeje je IPS. Jedná se o jednu z nejkvalitnějších technologií pro LCD monitory. IPS displeje poskytují velmi kvalitní barevné podání a také pozorovací úhly ve všech směrech. Menší nevýhodou, která je ale stále vylepšována, může být průměrný kontrast a průměrná doba odezvy, která je však pro oko uživatele i tak nepostřehnutelná. IPS displeje mívají také vyšší spotřebu, což je však také model od modelu vylepšováno, o čemž se dnes přesvědčíme u Dellu U2331H.

Pro obě technologie platí, že neexistuje jen jedna přesně daná specifikace či typ, ale rok od roku jsou vylepšovány a upravovány. Jen u IPS technologie se můžeme setkat s pojmy S-IPS, H-IPS, AS-IPS či E-IPS. Každý typ je povětšinou od jiného výrobce, který vylepšení vymyslel.

Dell UltraSharp U2311H - výborné vybavení

Nový IPS monitor od Dellu se hned na začátku od svých konkurentů lehce liší. Nabízí totiž rozšířené množství konektorů a k nim i potřebnou kabeláž v příslušenství.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dva USB konektory pro připojení například flash disku jsou na levém boku monitoru. Pokud máme počítač dole ve stole či na zemi, je zasunutí do USB na monitoru určitě lepší a jednodušší.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dva další USB třeba pro připojení klávesnice a myši, kterým až k vaší počítačové skříni délka kabelu stačit nemusí, jsou výrazným plusem pro Dell U2311H. Ke všem čtyřem portům pak stačí pouze jedno kabelové propojení s počítačem a to přes USB kabel typu A-B, který je součástí balení. B konektor je na zadním panelu hned vedle dvou tradičních USB 2.0 typu A. Jako další konektory pak poznáváme obrazové D-SUB, DVI a DisplayPort. Škoda, že není zakomponován ještě HDMI, i když tento konektor jde hodně rychle do ústraní, neb datové přenosy a komunikace s televizemi či počítači nebyla bezchybná a většina nových kvalitních grafických karet již DisplayPort má.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V běžné kartonové krabici najdeme mimo monitoru chráněného polystyrenovým výliskem také několik kabelů. Kabel pro připojení k elektrické síti je asi u každého monitoru, dále pak najdeme D-SUB a DVI kabely pro obrazové propojení. Je opět škoda, že chybí DisplayPort kabel, ač běžný dvoumetrový stojí okolo dvou set korun a výrobce by určitě vyšel na mnohem méně. Čtvrtým kabelem je propojovací USB typu A-B. Dále nechybí ani instalační CD, manuál či návod rychlé instalace.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Poslední dobrou zprávou, o které se zmíníme v oblasti vybavenosti je zakomponování držákového standardu VESA v zadní části. Monitor tak můžeme mít i na stěně či uchycení v pohyblivém rameni.

Zpracování a design na jedničku

Podívejme se také na celý monitor. Ten vypadá již od pohledu velmi hezky. Oproti designovým kouskům typu LG E2350V je ale velmi decentní, což pro mnohé může být plusem.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

První věc, která při čelním pohledu zaujme je již zmíněná decentnost návrhu. Dalo by se říci až strohost. Všechny plastové části jsou matné, takže otisky na nich nezůstanou vidět. Displej je zapuštěn v tenkém černém rámečku. Noha monitoru je stříbrná s černou stojnou deskou.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pohled z boku nám naznačí, že tělo monitoru je poměrně tenké, rozšiřující se do středu k místu uchycení stojanu či VESA držáku. Noha je zahnutá dozadu, aby lépe vyvažovala váhu těla.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ze zadní strany vidíme jednoduchost a zároveň krásu celého návrhu stojanu i monitoru. Na tomto obrázku je monitor v nejvyšší možné poloze výškového posunu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Naopak takto vypadá nejnižší poloha, kdy je tělo nejníže. Rozdíl mezi nejvyšším postavením a nejnižším je lehce nad deset centimetrů.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Abychom mohli monitor otočit díky pivotu do svislé polohy, musíme ho posunout do nejvyššího bodu a naklonit levou části dopředu. Je totiž dlouhý, a pokud ho nenakloníme, bude vadit otočení pravý spodní roh. Názornou ukázku spolu s celým představením si můžeme ukázat na videu:

Velká ovládací tlačítka jsou vhodná

Už jste se také potýkali na svém monitoru se senzorovým ovládáním, že jste se prostě na senzor nemohli trefit, nebo jste se trefili vedle a ovládání moc pohodlné nebylo, nebo spíše bylo potřeba mnohem více soustředění? Tak to se vám u Dellu U23111H nestane.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Velká mechanická tlačítka jsou umístěna stejné jako tlačítko pro zapínání monitoru na pravé straně dole, tedy u pravého dolního rohu. Jsou pouze čtyři, což značí jednoduchost. Každé má uprostřed vyvýšení, díky kterému i po slepu klávesu poznáme.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Menu můžeme dělit na dva typy. Buď máme na výběr plnohodnotné OSD menu, nebo stručnou rychlou nabídku.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ta je složena ze tří základních záložek. Jedná se o rychlé nastavení barev, změny kontrastu a jasu a tradičního velkého menu. Tato nabídka je výhodná, neb povětšinou nepotřebujeme měnit některá podrobná nastavení a barvy a jas s kontrastem je prostě základ.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Technická specifikace a provozní vlastnosti

Ještě než si řekneme dojmy z kvality obrazu, podívejme se, co monitor dle specifikací nabízí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Většinu informací jsme si již řekli, avšak některé je potřeba ještě doplnit. Zajímavá je určitě záruka. Ta je na 3 roky a funguje způsobem, který u nás společnost Dell jako jedna z mála praktikuje. Oficiálně se záruka jmenuje "On-Site Next Business Day" a znamená to, že pokud se vám monitor rozbije, stačí zavolat na linku Dell a domluvit si, kdy si poslíček či technik monitor vyzvedne na opravu či přímo opraví či vymění na místě.

Co se týče provozních vlastností, tak ty jsou nečekaně dobré. Spotřeba je dle našich měření při základním nastavení jasu i kontrastu na 75% okolo 32 wattů. Jen připomenu, že třeba minule testovaný výborný IPS monitor HP ZR24w má spotřebu přes 70W. Je to z důvodu toho, že pro podsvětlení byly použity pouze čtyři trubice. I tak ale podsvit vypadá velmi dobře bez na oko viditelných nedostatků.

Kvalita zobrazení

Pro zjištění kvality monitorů je potřeba mnohého příslušenství, které pro naše testování nemáme. Chceme vám však nabídnout i pohled na kvalitu zobrazení a vlastností daných monitorů. Kvalita se v době dnešních monitorů okem popsat dá, jedná se však o hodně obecné hodnocení. Pokud je to možné, při testech monitorů se podíváme i do odborných recenzí, abychom mohli své obecné poznatky rozšířit o ty testované speciálními přístroji.

Podsvícení je i dle ostatních testů velmi dobré. Čtyři trubice zvládají to, co mají, a podsvit tedy máme velmi kvalitní a rovnoměrný. I na oko nikde nejsou vidět tmavší místa, a proto je v tomto směru zobrazení kvalitní. Odezva je dle výrobce 8ms. Při hraní rychlých počítačových her či sledování akčních filmů jsme nezaznamenali žádné rozdvojené hrany či duchy, a proto pro běžné použití je odezva určitě dobrá. V ostatních recenzích se dočteme i v případě odezvy kladného hodnocení, po měření je v průměru okolo 10ms.

Kvalita barev je díky použité IPS technologii výborná. Jsou krásně syté, radost pohledět. Zde je to jasná jednička (jako při známkování ve škole). Pozorovací úhly jsou velmi dobré, ke zkreslení obrazu nedochází, jen barvy jsou v některém úhlu ztmavlé. O tom se můžete přesvědčit ve videopředstavení, kde pozorovací úhly snímáme.

Celkově je kvalita zobrazení na výborné úrovni a s monitorem můžeme být v tomto směru velmi spokojeni.

Hodnocení a závěr

V dnešním testu jsme si představili nový IPS monitor od společnost Dell. Jeho název je UltraSharp U2311H a přináší na trh s těmito typy monitorů další vítanou konkurenci a zajímavou nabídku. Jedná se o 23-palcový monitor s rozlišení 1920x1080 FullHD. Jeho provozní vlastnosti jsou vynikající. Průměrná spotřeba je pouhých 33W, což je v porovnání s ostatními IPS panely úžasné. Navíc to nijak neubírá na kvalitě zobrazení. Ta je vysoce kvalitní jak v podání barev, tak v odezvě či podsvícení.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vytknout bychom snad mohli pouze ne příliš volné otočení přes pivot o 90 stupňů, kdy je potřeba monitor vyklonit. Jinak je ale Dell U2311H vynikajícím produktem, který může po všech stránkách konkurovat těm nejlepším. Navíc když aktuální cena není ani osm tisíc korun, což je na tak výborný monitor skvělé. Pokud tedy hledáte hodně kvalitní zobrazovací řešení i pro náročnější využití a chcete to za dobrou cenu, rozhodně doporučujeme Dell UltraSharp U2311H.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (29)

Odkud?

"lepší jsou ve vertikálním směru (z boků)"
Opravdu je vertikalni smer z boku? Asi by tam melo patrit spis horizontalni :)

@Nou_Nejm: podle me je to mysleno spravne tj ve vertikalni rovine se divam bud z leva nebo z prava. V horizontalni rovine zas naopak ze shora nebo z dola.

@stratos.: asi kazdy pozna slovo horizont, tak nechapem preco nepoznate horizontalnu rovinu. horizont je samozrejme vodorovny.

@soaron: jo jo, Horizontální rovina je vodorovná a Vertikální rovina je svislá.

@soaron: Jenže vertikální strany jsou pravá a levá. Něco máš nad horizontem a něco pod horizontem (tedy nahoře a dole). To znamená, že je to v textu dobře a .stratos to pochopil správně.

@Holoway: Vertikalni strany jsou sice zajimavy novotvar, nicmene v textu je zminovan vertikalni smer a ten je, byl a pravdepodobne porad bude odshora dolu, pripadne naopak :)

@Nou_Nejm: horizontalně nebo vertikálně hale řeknu to takto obrazovka monitoru lze otočit o 90° :D :D A pokud se díváte na obrazovku tak se otáčí z leva do prava :o) Jinak by mě spíš zajímalo klolik lidí to využívá Upřímně tuhle funkci má i můj monitor a že bych kvůli čtení webových stránek otočil monitor se říct nedá to samé u wordu

@Burne: Vy teď ale mluvíte o pivotu - a o ten v diskuzi výše vůbec nešlo.
Někdo pivot využije víc, někdo v podstatě vůbec, o to nejde - důležité je že tam ta možnost je. Navíc u úhlopříček 23" a výše (nebo také u FullHD rozlišení a výše) už pivot ztrácí smysl ještě víc protože se na takový monitor vejdou v pohodě dvě A4 vedle sebe. Ale pokud třeba někdo píše kód tak se mu to určitě hodí.

@DUBIN: souhlasím mám lcd 25 palců s rozlišením 1920x1200 pix a pivot nevyužívám. Jinak když tu teda řešíte horzintální a vertikální tak mi řekněte co jiného?

@Burne: Stačí si vlákno přečíst od začátku, šlo o tu nešťastně formulovanou větu
"TN má horší pozorovací úhly, přičemž lepší jsou ve vertikálním směru (z boků)"
Což pochopitelně nemá se samotným pivotem společného nic.

@DUBIN: jo táák :D TN se s ips ani nemůže rovnat :o).

Ta geometrie!

To mi připomíná mou matikářku z dob základky.. :)

Oskliva krabice

Na dnesni dobu dost monstrum, nemyslite? Hloubka je uplne silena, takovouhle kravu bych na stole nechtel. To radsi budu dal civet do malyho (16inches) starickyho EIZA--- Po sedmi letech denniho pouzivani nema jedinej vadnej pix.

@wtflol: tos jeste nevidel krabici od 30" modelu :)

@wtflol: Tak to je zrovna hodně subjektivní věc, nemyslíte? Mně se tento monitor nejen velice líbí, ale navíc mi dost ladí s designem stolu a jeho okolí :)

@jsekava: taky se mi líbí a navíc nepůsobí takovým tím levným prvním dojmem, ale naopak už na podhled vypadá docela luxusně a kvalitně

@wtflol: Design je právě naprosto geniální - nestárne. Je to to samé jako u dell notebooků (myslím opravdové delly jako precision nebo latitude a ne plastová šidítka studio apod.) strohý hranatý a účelný design a nebo, jak se řekne i nedesign je design :) Prostě nádhera!

@jan.skakal: nic proti ale nejde u monitoru spíš o parametry a technologii než o tom jak vzhledově vypadá?? Jinak stejně monitor si dá člověk na stůl a nebude přece na něj koukat ze strany jestli je tenký jako led display a nebo silnější. Jinak co se týče podstavce vypadá trochu obyčejně ale umí celkwm slušně polohovat monitor dle potřeby.

@Burne: Ano, je to tak. Nicméně se profi delly, stejně jako třeba thinkpady už začly brát i jako stylovky. Design je u nich určitým poznávacím znamením, i když je účelný...

@jan.skakal: no hale ty delly nejsou moc stejný myslím dizajnově a u thinkpadu jako mají podobné znaky ty notebooky to ano. Ale proč ?? JAko chápu mají tam určité vychytávky pomocí kterých se dá zpříjemnit práce na pc ale člověk nadruhou stranu má radši novější vzhled a novější vychytávky.

@Burne: Neovladly vyrobci notebooku a LCD firmy na cistici prostredky a vyrobu uterek? Protoze za chvili bude vsechno leskle a uzivatel bude vic casu travit uklizenim a cistenim, nez uzivanim :(

@zivan: nesmíte na to hrabat prsty, pak je to ok. na notebooku mám lesklý display a jediné co s ním dělám je že ho jednou za týden utřu vlhkým hadříkem

@mikihans: Jen leskly displej jeste ujde (z pohledu otisku na nem). Ale spousta LCD ma leskly kraj a na tlacitka je potreba sahnout, obcas potrebujes natocit monitor. U notebooku je to jeste horsi, ten musis otevirat, vyndavat z batohu/tasky. Zlata matna "krabice" :)

@zivan: tak to ano, myslel jsem že máte na mysli jenom obrazovku :) zbytek mám naštěstí všude matný a celolesklý notebook bych si asi ani nekoupil. Monitor u PC mám ještě starší i s matnou obrazovkou, tam je to úplně v pohodě :)

@mikihans: Celkem pěknej ale podotkl bych hloubku.Trochu mohl být hubenější.

@Radess: Kup si nějaký NTéčko. Červená bude cihlová, zelená bude špenátová, modrá bude asfaltová, ale bude mnohem tenčí, tak jak potřebuješ.

Hmm

ma tenhle monitor stejne jako ostatni ultrasharpy soucastky Benq?

Životnost

Zajímavý model - jaká bude asi tak životnost?

@Ivo 1007: Dobrá :D

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru