Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Test šesti USB Flash disků o kapacitě 256MB

Test šesti USB Flash disků o kapacitě 256MB

Recenze

Pokud se rozhodujete při koupi flash disku nejen podle vzhledu ale také podle kvality, možná najdete odpověď v následující recenzi. Rozdíl v rychlostech zápisu je u různých značek opravdu velký.

Když jsem od CzechComputer.cz dostal k recenzi celkem 5 Flash USB disků o kapacitě 256 MB (a přidal svůj Canyon 256 MB Flash disk), říkal jsem si, že téměř není co testovat. Předpokládal jsem (chybně), že výkony a přenosové rychlosti budou u moderních Flash disků vyrovnané, a recenze se bude soustředit maximálně tak na hodnocení vzhledu. Opak je ale pravdou, rozdíly ve výkonu mezi jednotlivými Flash USB disky jsou v řádech stovek procent!

Je tedy mimořádně podstatné rozlišovat mezi výrobcem, on takový rozdíl 20 sekund versus 50 sekund pro kopírování souboru o velikosti 180 MB je už v praxi hodně znát. Nejlépe si v testu vedl Kingston a Pretec,a ostatní výrobci jako Canyon, SanDisk, Apacer a "noname" modely byly velice, ale velice vzadu. V tomto testu více než kdy jindy platí, že je rozumné si (velice mírně) připlatit za konkrétní značku namísto "noname" produktů, a získáte tak několikanásobně vyšší výkon.

Jak se testovalo?

Používal jsem základní desku ASUS P4C800-E Deluxe, s chipsetem i875 a celkem osmi USB 2.0 porty. Jako operační systém byl použit Windows XP SP2, a kopírování (zápis i čtení) jsem prováděl aplikací Total Commander 6.51. Na počítači neběžely žádné další procesy či aplikace, vytížení Pentium 4E 3.8 GHz procesoru bylo plus mínus 0%.

Nejdříve jsem ovšem každý USB Flash disk naformátoval na jeho maximální kapacitu, a to pro filesystém FAT32.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Následně jsem si zapnul stopky (použita byla skvělá Symbianová aplikace mStopWatch na telefonu Nokia 6630) a měřil jsem zápis jednoho velkého EXE souboru (kompletní instalace testu 3DMark03) o velikosti 180 MB, ten následně smazal, a poté měřil zápis 434 malých souborů o celkové velikosti 213 MB.

Zvláště tento druhý test je podstatný pro denní používání disku, typicky budete přenášet a kopírovat více malých souborů, než jeden obrovský, a proto je na tento test kladen vyšší důraz.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Poslední test spočíval v testování rychlosti čtení již dříve zkopírovaného 180 MB souboru.

Podstatné je ovšem i nastavení Total Commanderu, některé USB disky při jeho standardním nastavení vykazují až o 500% pomalejší zápis. V praxi se mi osvědčilo toto nastavení:

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Výsledky měření - čtení a zápis

Následující tabulka udává výsledky měření, tedy rychlost zápisu jednoho velkého souboru, rychlost zápisu více malých souborů a rychlost čtení jednoho velkého souboru.

Zelenou barvou je označen vítěz dané sekce, a žlutou barvou je označen druhý nejlepší výsledek v testu.

Flash Disk

Zápis 180MB souboru

Zápis malých souborů

Čtení 180MB souboru

Pretec Disk Tiny 2.0

00:24

00:54

00:13

Kingston DataTraveller II

00:22

01:03

00:18

Canyon USB 2.0 Disk

00:46

03:21

00:35

SanDisk Cruzer Mini

00:31

01:39

00:23

Apacer Handy Steno

00:46

02:55

00:39

USB Bar - noname model

00:34

02:06

00:18

* časy jsou udávané v min:sec

Rozměry, cena a formátovaná kapacita disků

Následující tabulka udává dosaženou formátovanou kapacitu USB Flash disku, cenu, a fyzické rozměry v mm.

Flash Disk

Kapacita

Cena s DPH

Rozměry [mm]

Pretec Disk Tiny 2.0

239 MB

790 Kč

38 x 20 x 9

Kingston DataTraveller II

244 MB

1.070 Kč

67 x 19 x 8

Canyon USB 2.0 Disk

249 MB

n.a.

70 x 25 x 12

SanDisk Cruzer Mini

243 MB

973 Kč

73 x 19 x 8

Apacer Handy Steno

247 MB

887 Kč

82 x 20 x 9

USB Bar - noname model

248 MB

713 Kč

80 x 22 x 12

Výsledky měření graficky

Z grafu je jasně vidět drtivá převaha značek Pretec a Kingston.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vzhled a velikost Flash disků

Kromě rychlosti je druhým nejpodstatnějším kritériem u Flash disků jejich design a velikost.

Ve velikosti, respektive, v co nejmenším provedení, vede Pretec Disk Tiny 2.0, tedy druhý nejrychlejší disk v našem testu, dodává se k němu i kovová klíčenka, takže tu titěrnou věcičku člověk jen tak jednoduše neztratí (a nezapomene doma), a místo krytky je disk schován v otočném pouzdře (takže nemáte šanci krytky ztratit, protože tu není).

Z hlediska designu se mi osobně nejvíce líbí imitace kovového provedení Kingston DataTraveller II , tedy nejrychlejšího disku pro zápis v našem testu.

Zajímavý designově je ovšem i (velice pomalý) Apacer Handy Steno, které se dodává s integrovanou šňůrkou, na které je napevno připevněna krytka, takže ji nemůžete ztratit.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Závěr

Při koupi vlastně přicházejí do úvahy jen dva produkty:

1) Pretec Disk Tiny 2.0 v ceně 790 Kč, což je nejmenší USB Flash disk v testu, nejrychlejší pro čtení, nejrychlejší pro zápis malých souborů, druhý nejrychlejší pro zápis velkých souborů, a druhý nejlevnější.

2) Kingston DataTraveller II v ceně 1,070 Kč, který je nejrychlejší v testu zápisu velkých souborů, druhý nejrychlejší v zápisu malých souborů a ve čtení, a je rovněž druhý nejmenší, ale zároveň je to i nejdražší produkt ze všech testovaných.

U někoho bude při rozhodování který z těchto dvou disků zvolit hrát roli i klíčenka a neexistence krytky (která se snadno ztrácí) u Pretec Disk Tiny 2.0 a velice nízká cena tohoto USB Flash disku, pro jiného zase bezkonkurenčně nejlepší rychlost u Kingston DataTraveller II a jeho skvělý "business" kovový vzhled.

Osobně bych doporučoval koupit si Pretec Disk Tiny 2.0 do kapsy od riflí, a Kingston DataTraveller II naopak do kapsičky Vašeho obleku :-)

Ostatní produkty jsou hluboko za těmito dvěma, a při Vašich úvahách o koupi se jimi nemá tudíž smysl zabývat.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (17)

Měřeno pouze jednou?

Kdybych já dělal takový test, tak bych rozhodně každé měření několikrát opakoval. Jedno měření může být ovlivněno nějakým magickým faktorem jako je stav počítače nebo usb-disku. Průměrný čas a rozptyl už z 10 měření by mohl mít výbornou vypovídací hodnotu.
Uvítal bych též nějaký údaj o životnosti, ta se sice nedá snadno zjistit, ale výrobce to většinou uvádí.
Jinak celkem pěkná recenze.

@Orrorin: U jednoho extrémně pomalého disku jsem zkoušel operaci kopírování 3x a výsledek byl, po zaokrouhení na sekundy, vždy identický. Pentium 4E na 3:8GHz a 2GB RAM skutečně nemají problém s výkone a zápisem na USB klíčenku ;-)

@radek.hulan: ale tu predsa nejde o to, ci vykon Pentia 4E staci vykonom na zapis na USB. V pocitaci mozu bezat procesy,sluzby(rozne update,backup,antivir, atd.), ktore mozu narazovo zatazit procesor a svojou spotrebou procesoroveho casu alebo prostriedkov vyrazne ovplyvnit akykolvek test aj toho najprimitivnejsieho zariadenia, ktore zdiela spolocne zdroje(procesor, pamat,zbernica).
Tento test by mal byt skutocne testom statistickym, t.j. napr.: 6 opakovani, z toho 2 krajne namerane hodnoty sa ignoruju( najmensia a najvacsia), zo zvysnych styroch hodnot sa urobi priemer.
Tym sa znacne eliminuje vplyv "nahodnych" procesov v pocitaci a vysledna hodnota ma vacsiu vahu.

@palio: V článku uvádím, že vytížení CPU bylo plus mínus 0%. Jak jinak to ještě mám pro rejpaly napsat?

@radek.hulan: az na to ze tech 0% je statistika z doby 0,5 vteriny, takze pokud byl CPU vytizen na 100% po dobu 0,004s pak to bude opet indikovano jako 0% ale prerusi to nachvili tok dat do disku a to zpucobi ono 500-nasobne zpomaleni vlivem extremni latence Flash disku a ovlivni cely vysledek, clovece vy mate k profesionalovi daleko.

Měřeno pouze jednou?

nezpochybnuj autora, toje Radek Hulan!! vzor pro nas vsechny :o)
btw to ty prenosy meril na stopkach? nez clovek uvidi ze presnos skoncil a zmackne tlacitko na stopkach, to taky nejaky cas uplyne....btw2 nebylo by od veci projet ty flashky HDtachem...

@Brocheor: ano, možná jsem se u nějakého disku spletl o 10 milisekund (stiskl stopky jinak), ale vzhledem k tomu, že celkový čas je ZAOKROUHLEN na sekundy, je teoretická chyba 10 milisekund absolutně ignorovatelná. Nemá na přesnost měření vliv. Pokud jeden disk zvkládne operaci za 30 sekund a druhý za 60 sekund, je jedno, jestli to náhodou nebylo 30,010 a 59,990, protože po zaokrouhlení to je stejně 30 a 60 ;-)

Hmm

no ja mam flash disk "noname" kterej se naramne podoba tomu Canyon :) http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=26427
A ten ma maximalni cteni i zapis na 9995 KB/s. Jo, to jenom k tomu clanku, trochu mi tam chybely prenosove rychlosti, je hezke ze tam je napsano 180 mega za 13 sekund, ale na porovnani prenosovych rychlosti bych to tam radeji napsal, commander to krasne ukazuje kolik je aktualni prenosova rychlost (stacilo by napsat tu nejvetsi). No a kdyz si to spocitam (nebo si najdu nejakej 180 mega velkej soubor a zmerim) tak mi vyjde ze mam 18 vterin, coz je velmi blizko k vitezum a stoji 750 (ted, ja ho kupoval za 800 neco). Ta velikost je taky zavadejici, ten muj rubber je obalen gumou a vydrzi daleko vic kingston :) Ale jinak docela peknej test, jen jeste jedna vytka: Autor to formatoval rychle??? Takhle se nevytrvori datova oblast a zapisuje se az pri samotnem kopirovani, coz na ryhclosti taky moc neprida. Nemluve o tom ze kazdej z tech flashdiksu ma vlastni utilitku na formatovani, ktera z toho vyzdime o trosku vic ... ale jak sem rikal, jinak docela peknej clanek :)

@skipped1: "rychlý" i "pomalý" formát probíhá u Flash disku absolutně shodně. Schválně si to vyzkoušejte ;-)

Vysvětlení pro idioty

Ok, rejpalové to už pochopili, idioti ještě zjevně ne, vysvětlím to tedy 10x, aby to i idiot pochopil:$i=0;
do{
echo "Na počítači s P4 3.8 GHz a 2GB RAM neběželo NIC, co by mohlo procesor vytížit na více než 0.1%, žádný antivirus, firewall, anitispyware, windows update, prostě nic. V tomto případě lze podobné idiotské KDYBY COSI KDESI zcela vyloučit a ušetřit si práci s nesmyslným opakováním testů.";
} while ($i++ < 10);

@f-art: Obavam sa, ze "rejpal" to "nepochopil", len nechal autora v blahej naivite, ze ma pravdu, kedze nereagoval na jeho odpoved. Matematicka statistika je veda, ktora uz odpociatku vychadza z potrieb praxe a preto nemienim na tomto mieste vysvetlovat jej vyznam. Ctenemu prispievatelovi odporucam precitat si par traktatov o zmysle opakovanych statistickych merani, ktorych je na internete urcite neurekom. Pripominam, ze ma statistika nezivi, len ako bezny spotrebitel prijimam jej produkt - vyssiu objektivitu.
Vazenym citatelom isto nemusim svoje tvrdenia opakovat 10 krat a som pristupny dalsej diskusii bez akychkolvek vulgarizmov a osobnych utokov.
S pozdravom, Vas
Palio

@palio_: Ano, ryze akademicky má opakování smysl. Jenže přidejme k tomuto akademickému přístupu ještě trošku logiky, a vypadá to hnedle jinak. Aby uvedené kopírování při jeho opakování dopadlo výrazně jinak, pro to není byť jen jediný logický důvod. Neexistuje. Pokud je vše v počítači konstantní (je dostatečně výkonově předimenzovaný, nic tam neběží v pozadí, atd.), JE možné vyloučit, že více měření po sobě bude mít VÝRAZNĚ jiné výsledky.Takže senilní akademik bude blábolit, že je VŽDY dobré měřit vícekrát, a bude mít vlastně pravdu, ale neznamená to, že je vždy NUTNÉ měřit vícekrát. Pokud jsou okolnosti a podmínky zjevně nastavené tak, že výsledky budou shodné, stačí v praxi měřit jednou a ušetřit si spoustu času..

@f-art: Velmi ste ma pobavil tym oslovenim "senilni akademik". Predstavil som si toho mladeho muza z reklamy jednej ceskej banky, ktory by uz teraz chcel byt v dochodku.
Chcel by som mat Vasu vieru, ze vsetko bude tak ako si to naplanujete.
Keby existovali len pre nas zjavne logicke veci, tak by sme naozaj statisticke merania nepotrebovali. Vsetky vplyvy by sme logicky eliminovali vopred a stacilo by naozaj len jedno meranie.

@palio_: Jj panove...
I kdyz budete mit vse v PC nastaveno konstantne tak CAS byl meren na MOBILU. Tj zdrojem chyby je reflex merici osoby a priklanim se k malemu souboru dat o n>=5.
Tot vse, ale jako ORIENTACNI udaj staci vyse uvedene vysledky...

Počty měření - má zkušenost

Měřil jsem nedávno rychlost u jednoho mp3 přístroje na SD/MMC karty (USB1.1). Nejvetsi testovany soubor mel 16MB. Vse bylo samozrejme mereno na jedne sestave, podobnym mechanizmem, tj. stopkami, tentokrat na Palm handheldu. Srovnaval jsem 5 pametovych karet a mereni kazde provadel vicekrat. Pouze u dvou karet (32MB a 128MB) dochazelo pri zapisu k zvlastnim vychylkam az v desitkach vterin, ovsem nezjistil jsem primou zavislost mezi nicim konkretnim. Rychlost byla ruzna (vetsinou postupne klesala), po zformatovani, pri zapisu do rootu ci adresare karty, dokonce i vzapeti po sobe do stejneho mista. Tolik moje zkusenost.

-500% :)

Je to moc pěkný článek a děkuji za něj. Nicméně mi není zcela jasné, co znamená výraz "vykazují až o 500% pomalejší zápis". To jako že rychlost zápisu je pětinová, anebo místo zápisu dochází ke čtení a to 4x vyšší rychlostí? (100%-500%= -400%) Mr:)

Měřeno pouze jednou?

proc to resiete, vzdyt je to jedno, kazdej zvas si bude vybirat flash disk podle ceny a ne podle rychlosti, je to rozdil par sekund.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru