Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Povinná výbava každého školáka!

Povinná výbava každého školáka!

Recenze
The Frog Family - 5 in 1 Pinguin Set (English)_1406502171
The Frog Family - 5 in 1 Pinguin Set (English)
Produkt není určen k prodeji.
Toshiba Satellite A200-13R_1974940215
Toshiba Satellite A200-13R
Produkt není určen k prodeji.

Jak nejlépe vybavit svou ratolest do nového školního roku? Pokud i vy bádáte nad touto poměrně závažnou otázkou, jistě byste si neměli nechat ujít následující recenzi. V dnešním článku si totiž představíme doslova povinnou výbavu každého školáka, školáčka i dospělého studenta. Abych vám zaručil, že na své si přijdou opravdu všichni, napovím vám – jedním z hlavních aktérů dnešní recenze bude notebook Toshiba Satellite A200-13R.

Dávno jsou pryč doby, kdy běžnému studentovi stačil, k úspěšnému absolvování dalšího vědomostního stupně svého života, pouze list papíru a dobře ořezaná tužka. Dnešní nároky na žáky jsou zkrátka o poznání vyšší, než tomu bylo dříve. Jedním ze způsobů, jak ulehčit našim ratolestem tuto strastiplnou cestu školní docházkou, je zajistit jim kvalitní vybavení, které by pomohlo veškerou práci lépe zorganizovat a zjednodušit. Největším pomocníkem v podobných situacích může být dozajista počítačová sestava. Avšak život studentův se velice často podobá kočovným „cirgusákům“ – a co dělat v takovémto případě? Východisko je naprosto jednoznačné, řešením je lehce mobilní notebook. Při dnešních cenách se navíc nemusíte obávat prázdné peněženky. Bystřejší čtenáři si tak již jistě všimli, že prvním produktem dnešní recenze bude notebook. Konkrétně otestujeme kvality a neduhy zařízení Toshiba Satellite A200-13R. Ke konci článku si však představíme i několik dalších produktů, jež by neměly v povinné výbavě každého školáka chybět.

Toshiba Satellite A200-13R

Notebook Toshiba Satelite A200 je nedávno uvedeným nástupcem oblíbené modelové řady A100. Přestože jej můžete zakoupit v několika různých konfiguracích, zaobírají tyto zařízení v podstatě mainstreamovou kategorii našeho trhu. Dnes si společně představíme konkrétní model Toshiba Satellite A200-13R.

Obsah balení

Notebook dostanete včetně kompletního dodávaného příslušenství zabalený v kartónové krabici přírodní barvy. Na povrchu obalu stojí za povšimnutí jen několik červených log společnosti Toshiba. Uvnitř krabice je díky kartónovému pořadači příslušenství přehledně odděleno od samotného notebooku. Ten je pro větší bezpečí „ukotven“ v pěnových zábranách, které jej dostatečně chrání i během transportu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Kartónová krabice notebooku.

V balení naleznete:

* Notebook Toshiba Satellite A200-13R

* Bateriový akumulátor notebooku

* Napájecí síťový zdroj

* Záložní CD nosič pro obnovení operačního systému Microsoft Windows Vista Home Basic

* Vícejazyčné návody k použití a propagační materiály výrobce

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Část dodávaného příslušenství.

Vzhled a kvalita zpracování

Samotný notebook je doslova designérským skvostem, jenž nejspíše nadchne každého potenciálního zájemce o koupi hned na první pohled. Ale abychom nepředbíhali – dílenské zpracování a kvalita použitých plastů nijak nevybočuje z běžného průměru střední cenové kategorie. Jednotlivé plastové části konstrukce na sebe poměrně přesně doléhají a nikde se výrazněji neprohýbají, či nevržou. Jedinými slabšími části celého notebooku je již tradičně vnější středová část víka displeje, která se při větším přítlaku mírně prohýbá, a oblast okolo touchpadu, jež jeví stejné známky prohýbání, jako víko. Rozměry notebooku jsou víceméně dány úhlopříčkou displeje, která dosahuje cifry 15,4“. Přesněji však zařízení dosahuje mír 362 mm šířka x 267,8 mm hloubka x 39,3 mm výška, a to při celkové váze 2,72 kg (hmotnost se může nepatrně lišit, podle hardwarové vybavenosti zařízení a jednotlivých modelů).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

První seznámení s notebookem.

Při prvním pohledu na zavřený notebook jsem měl pocit, jako bych v ruce držel drahocennou černou perlu. Popravdě vysoce lesklý povrch celé vrchní části zařízení, dodává přístroji velice elegantní vzhled. Nutnou daní za luxusní provedení je v tomto případě velice jednoduché ušpinění vnějších lesklých částí, a to pouhým otřením ruky. Víko notebooku je na přední a zadní části mírně zaobleno, díky čemuž nabývá přístroj opticky drobnějších rozměrů. Uprostřed samotného víka nelze přehlédnout mohutný nápis stříbrné barvy s textem Toshiba. Přední strana této části zařízení nám nabídne jedno posuvné tlačítko pro snadné otevření notebooku klidně i jednou rukou. K základně je displej uchycen pomocí jednoho podlouhlého pantu, který je umístěn v zadní části přístroje. Ten funguje na principu „popelnicového mechanizmu, kdy se při otevírání zasouvá monitor za zadní část produktu. Kvůli tomu však zadní strana notebooku nemůže bohužel disponovat prakticky žádnou konektorovou výbavou.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Čelní panel notebooku s audio-konektory a čtečkou paměťových karet.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zadní strana neobsahuje kvůli „popelnicovému“ víku žádné konektory.

Konektorovou výbavu však můžeme nalézt na zbylých třech postranicích zařízení. Levá strana notebooku nám nabídne D-Sub VGA výstup, S-Video výstup (TV výstup), 2x USB 2.0 porty, FireWire (IEEE 1394), síťový konektor RJ-45 (LAN), ExpressCard slot a také výdech vestavěného chladiče. Nutno podotknout, že ExpressCard slot je prakticky opatřen výklopnými dvířky, nikoliv výsuvnou krytkou, která se ve většině případů tak velice ráda ztrácí. Oproti tomu pravý bok se pochlubí Kensington Lock slotem, dvířky optické mechaniky, modemovým rozhraním RJ-11 a zbylou dvojicí USB 2.0 portů. Zbylou dostupnou výbavu zařízení nalezneme poté v přední části, ta v době čítá integrovanou čtečku paměťových karet 6v1 (podporuje karty SD™ Card, Memory Stick®, Memory Stick Pro™, MultiMedia Card™, xD-Picture Card™, SD™ IO), mikrofonní vstup, sluchátkový výstup, posuvné tlačítko pro zapnutí/vypnutí integrovaného bezdrátového adaptéru a mechanické kolečko pro ovládání hlasitosti (podobné jako bylo dříve na starších magnetofonech). K rozmístění jednotlivých portů nelze mít žádné větší výhrady, osobně mi totiž vadilo pouze umístění USB konektorů v přední části pravé bočnice. Pokud jsem byl nucen využít i některý z těchto dvou portů, obtížněji se mi poté manipulovalo s připojenou myší. Spodní strana notebooku tradičně disponuje otvory chladiče, slotem pro vložení bateriového adaptéru, plastovými krytkami jednotlivých komponent, výrobními štítky s technickými popisky a sériovými čísly a pěticí gumových podložek pro stabilní práci s počítačem na nejrůznějších typech materiálů.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pravá strana zařízení.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Levá bočnice notebooku.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Spodní strana zařízení.

Klávesnice a touchpad

Zatímco celý notebook nabýval až doposud černého barevného schématu, klávesnice a touchpad jsou stejně jako jejich bezprostřední okolí vyvedeny v stříbrné barvě. Rozložení klávesnice se drží v duchu standardu QWERTY, či chcete-li počeštěného QWERTZ. Klávesnice je však ochuzena o numerický blok. Ten je nahrazen kombinacemi kláves Fn a další příslušné klávesy. V levém dolním rohu nalezneme klávesu CTRL, tlačítko Fn je tedy umístěno až na druhé pozici. Levý Shift je zkrácen, neboť mezi něj a Y byla vložena ještě klávesa s funkcí obráceného lomítka. Všechny „textové“ klávesy mají příjemný rozměr 15 mm x 15 mm, jenž dovoluje pohodlné ovládání celé klávesnice za většiny okolností. Tlačítko Windows je přítomno pouze na levé straně klávesnice. Klávesy F1 – F12 jsou rozdělena do skupin po čtyřech. Funkční klávesy Prt Sc, Pause/Break, Insert a Delete můžete vidět v pravém horním rohu klávesnice, zatímco klávesy Home, Page Up, Page Down a End lemují celý pravý okraj klávesnice od dvouřádkového Enteru až k šipkám. Horní část dvouřádkového Enteru mírně převyšuje tu spodní. Nutno však podotknout, že Enter prošel tak trochu dietou, je o poznání užší, než je tomu u ostatních notebooků tohoto zaměření. Kvůli tomu je jeho ovládání o nepatrně nepříjemnější. Trochu mi také během používání vadilo, že druhý vrchní řádek Enteru je na svém výstupku (podle mě) nesmyslně prohnut, takže výčnělek postrádá jakýkoliv funkční smysl. To vše je však pouze otázkou zvyku. Za týden používání jsem se totiž s Enterem poměrně skamarádil a práce s ním byla vcelku snesitelná.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Přímý pohled na klávesnici a polohovací zařízení přístroje.

Stříbrné klávesy se honosí černými popisky, jež jsou vcelku čitelné, a to i za horších světelných podmínek. Indikační dioda klávesy Caps Lock je integrována přímo do této klávesy a při zapnutém režimu velkých písmen se na vás rozzáří zelenou barvou. Trochu neprakticky je umístěna indikační dioda stavu bezdrátového adaptéru na spodní straně zařízení. Její funkčnost je tak naprosto nulová. Oproti tomu indikační diody Scroll Lock a Num Lock nalezneme pod klávesami F10 a F11, jak si konec konců můžete všimnout na pořízených dokumentačních fotografiích. I ty opět svítí zelenou barvou. Za povšimnutí však stojí také černý prostor nad klávesnicí, kde nalezneme řadu umělohmotných multimediálních tlačítek černé barvy s bílými popisky. Přesněji se jedná o tlačítko napájení, ovládací klávesy přehrávače (Další, Předchozí, Stop, Přehrát / Pozastavit) a tlačítka pro vyvolání přehrávače (standardně Windows Media Player 11) i webového prohlížeče (standardně Internet Explorer). Po stranách těchto tlačítek, v pravém a levém horním rohu, jsou umístěny drivery integrovaných reproduktorů, jež jsou v celé své kráse viditelné, a to díky průhledným plastovým dírkovaným krytkám. Právě toto desénové vylepšení odlišuje notebook naprosto od veškeré konkurence a činí jej v jistém ohledu unikátním. Vkusnost zmiňované konstrukce můžete zhodnotit sami, pomocí dokumentačních fotografií.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na indikační diody Scroll Lock a Num Lock.

Samostatný odstavec si zaslouží dozajista také touchpad, i když u testovaného modelu se nejedná o žádnou revoluci. V případě vyšších hardwarových konfigurací tohoto notebooku je totiž touchpad modře podsvícen a navíc se pochlubí duálním režimem. Jednotlivé piktogramy umístěné po celé ploše touchpadu vám totiž umožní jednoduše spouštět nejrůznější aplikace. Testovaný model však bohužel dvou režimový ovládací prvek nenabídne. Touchpad dosahuje příjemných rozměrů 80 mm x 45 mm. Doteková ploška je mírně zapuštěna cca 1mm pod povrch těla notebooku a na jejím povrchu nenaleznete oddělenou scrollovací oblast, avšak díky ovladačům společnosti Synaptics je možnost scrollování samozřejmostí. Povrch polohovacího zařízení je mírně drsný, což zapříčiňuje nepatrně vyšší přesnost při manipulaci s ním. Pod touchpadem jsou umístěna dvě ovládací tlačítka, jež nahrazují funkce pravého i levého tlačítka běžné myši. Jejich stisk je podobně jako u všech ostatních tlačítek klávesnice velice nízký, poměrně přesný a jistý. S ovládáním klávesnice ani touchpadu tak nebudete mít v žádném případě nejspíše jakýkoliv problém. Za zmínku stojí ještě indikační diody, které lemují spodní hranu základny notebooky. Jejich modré světelné schéma vás informuje o stavu napájecího adaptéru, baterie, pohotovostním stavu notebooku, či práci pevného disku. Těmto indikačním diodám sekunduje v levém dolním rohu modře podsvícený nápis Satellite.

Technické parametry zařízení

Model

Toshiba Satellite A200-13R

Procesor

Intel Core Duo T2450

Frekvence procesoru

2,0 GHz (FSB 533 MHz)

Čipová sada základní desky

Mobile Intel Calistoga-G i945GM

Zvuková karta

Realtek ALC862 - Intel 82801GBM ICH7-M

Grafická jednotka

Intel GMA 950 (s až 224 MB sdílené paměti)

Maximální rozlišení externího výstupu grafické jednotky

2 048 × 1 536 bodů

Displej

Toshiba TruBrite® WXGA TFT display 15,4“

Nativní rozlišení displeje

1 280 × 800 bodů

Operační paměť

1024 MB DDR2-667 (2x512 MB)

Pevný disk

160 GB Hitachi HTS541616J9SA00

Optická mechanika

Toshiba-Samsung DVD+/-RW

Bezdrátové technologie

Intel Wireless WiFi Link 4965AGN (Draft-N), Bluetooth

Síťová vybavenost

Realtek RTL8101 (RJ-45, 10/100/100), data/faxmodem (RJ-11), IEEE 1394 (FireWire)

Konektorová výbava

Čtečka paměťových karet 6v1 (podporuje karty SD™ Card, Memory Stick®, Memory Stick Pro™, MultiMedia Card™, xD-Picture Card™, SD™ IO), 4xUSB 2.0, D-Sub, S-Video, RJ-11, RJ-45, IEEE 1394 (FireWire), slot ExpressCard

Integrovaná webová kamera

1,3 MPix

Baterie

Toshiba Li-Ion - 4000 mAh (10,8 V)

Dodávaný operační systém

Windows Vista Home Basic

Rozměry

362 mm šířka x 267,8 mm hloubka x 39,3 mm výška

Hmotnost

2,72 kg

Orientační cena*

21 800,- Kč včetně DPH a příslušných poplatků

* uvedená cena má pouze informační charakter a platí k datu uveřejnění článku.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pohled na zavřený notebook.

Základní deska, procesor a operační paměť

Základní deska testovaného notebooku Toshiba Satellite A200 je osazena čipovou sadou Mobile Intel Calistoga-G i945GM (severní můstek) a Intel 82801GBM ICH7-M (jižní můstek). Deska nese modelové označení ISKAE. Čipová sada vám dovolí notebook osadit až 4 GB operační paměti. V základu e však notebook dodáván pouze s paměťovými moduly s kapacitou 1024 MB. Přesněji jsou zabrány oba dva sloty, což může trochu znepříjemnit případný upgrade operační paměti, neboť bude muset být jeden z paměťových modulů nahrazen. V této konfiguraci však oba moduly DDR2-667 s modelovým označením Hyundai HYMP564S64CP6-Y5 pracují v Dual-Channel módu. Teoreticky dosahují paměti časování 5-5-5-15, avšak kvůli paměťovému řadiči je reálné časování 4-4-4-12 při frekvenci 533 MHz. Srdcem celého zařízení je poté dvou-jádrový procesor Core Duo T2450 společnosti Intel (Yonah), který je vyráběn 65nm technologií. Jeho pracovní frekvence dosahuje hodnoty 2,0 GHz, a to při FSB 533 MHz. Pro obě jádra je k dispozici vyrovnávací paměť L2 cache s kapacitou 2 MB. Samozřejmostí je podpora sady příkazů SSE3 i technologie SpeedStep, která slouží k podtahování procesoru v případě potřeby. Tím je dosaženo o poznání vyšší výdrže bateriového akumulátoru. Samozřejmě jsme nemohli opomenout, otestovat jednotlivé komponenty benchmarkovou utilitou PCMark 2004, jehož výsledky samozřejmě dokládáme. Nechybí ani běžného hodnocení samotného operačního systému Windows Vista. Naměřené výsledky jsou zpětně kompatibilní s předchozími testovanými notebooky, a tak vám nic nebrání v tom, porovnat jejich výsledky.

* Index hodnocení procesoru systémem Windows Vista: 4,7 bodů

* Index hodnocení operační paměti systémem Windows Vista: 4,5 bodů

* Hodnocení procesoru pomocí benchmarkové utility PC Mark 2004: 5377 bodů

* Hodnocení operační paměti pomocí benchmarkové utility PC Mark 2004: 3527 bodů

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pohled na paměťové moduly notebooku – oba sloty jsou obsazeny.

Grafická jednotka a použitý displej

O zobrazení všech informací se stará širokoúhlý LCD panel s úhlopříčkou 15,4“ (poměr stran 16:10). Ve výsledku dosahuje maximální viditelná plocha displeje rozměrů 330 mm šířka x 210 mm výška. Nativní rozlišení monitoru činí 1280 x 800 pixelů (WXGA). Tato hodnota není nijak oslnivá, daleko více by notebooku slušeno vyšší nativní rozlišení, avšak v dané cenové kategorii se jedná o standard, a tak nelze mít k těmto hodnotám žádné výhrady. Povrch panelu je zpracován technologií Toshiba TruBrite®, což napovídá, že se jedná o displej s lesklým povrchem. Hodnotit klady a zápory lesklých, či matných displejů by bylo na delší diskuzi, přičemž ve výsledku by stejně každý uživatel zvolil to, co mu bude vyhovovat více. Proto místo hodnocení pouze vyzdvihnu zmíněné přínosy a neduhy lesklé varianty. Díky lesklému povrchu je monitor náchylnější k odleskům světla. Na druhou stranu však nabídne o poznání věrnější a hezčí podání barev se sytějším kontrastem a ostrostí. Pro přehrávání videa, či prohlížení fotek bych tak spíše obecně doporučil lesklý povrch. Celková kvalita displeje a jeho pozorovací úhly spadají jednoznačně do běžného průměru, za který se výrobce nemusí stydět, ani nikterak nenadchne. Intenzitu podsvícení je možné regulovat celkem v 8mi krocích. Při maximální hodnotě je podsvícení dostatečně intenzivní, také při nejnižší hodnotě zůstává displej stále ještě mírně podsvícen.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Přímý pohled na displej.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pozorovací úhly se deformují i při jakémkoliv úhlu, než je přímý – patrný je také vysoký odelesk.

Jak jste si možná všimli v soupisce technických parametrů zařízení, nebo jste samostatně tuto informaci odvodili od použité čipové sady, notebook disponuje pouze integrovaným grafickým čipem. Nejedná se o nic jiného, než o známou a velice rozšířenou sdílenou grafickou jednotku GMA950 společnosti Intel. Grafický procesor je taktován na 250 MHz, přičemž nasdíleno může být až 224 MB operační paměti. Tento integrovaný čip hardwarově podporuje grafické rozhraní DiretX 9. Přestože se na internetu objevují informace o naprosté nepoužitelnosti tohoto čipu, nabízí Intel GMA950 dostatečný výkon pro běžnou kancelářskou práci, plnou podporu grafického rozhraní Windows AERO. Bez větších obtíží si s touto kartou zahrajete starší tituly typu GTA San Andreas, Age of Empires 3, nebo také NFS Most Wanted. Oželit je nutné tedy pouze nejnovější 3D herní tituly, díky čemuž bychom se však měli dočkat o poznání delší výdrže bateriového akumulátoru. Více vám o kvalitách integrovaného čipu napoví hned několik testů; 3D Mark (2001, 03, 05, 06), PC Mark 2004 a hodnocení systémem Microsoft Windows Vista.

* Testovací utilita 3DMark 2001: 4493 bodů

* Testovací utilita 3DMark 03: 1281 bodů

* Testovací utilita 3DMark 05: 537 bodů

* Testovací utilita 3DMark 06: 215 bodů

* Index hodnocení výkonu grafiky pro rozhraní Aero systémem Windows Vista: 3,1 bodů

* Index hodnocení výkonu grafiky pro 3D herní grafiku systémem Windows Vista: 3,1 bodů

* Hodnocení grafické jednotky pomocí benchmarkové utility PC Mark 2004: 972 bodů

Nosiče dat

Pro uložení vašich dat disponuje notebook 2,5“ pevným diskem společnosti Hitachi o celkové kapacitě 160 GB a rychlosti 5400 ot./min.. Konkrétně se jedná o model Hitachi Travelstar 5K160 (HTS541616J9SA00). Ten je k řadiči základní desky připojen pomocí rozhraní S-ATA. Nenaformátovaná kapacita tohoto datového uložiště činí 152 628 MB a rozprostírá se celkem na dvou plotnách. V praxi je však disk rozdělen výrobcem na dva jednotlivé oddíly, z nichž jednotka s názvem Vista (C:) dosahuje kapacity 74,5 GB, zatímco oddíl s názvem Data (D:) nabízí úložnou kapacitu 93,1 GB. Samotný předinstalovaný operační systém Windows Vista Home Basic zabírá na jednotce C: 13,5 GB. Disk se mimo jiné pochlubí technologií NCQ (Native Command Queuing), která slouží k rychlejšímu vyhledávání a k efektivnější práci s daty na něm uloženými (platí v případě větších fragmentovaných součástí). Velikost buferu činí dostatečných 8 MB. Kvality pevného disku jsme jako tradičně otestovali benchmarkovou utilitou HD Tune ve verzi 2.53. Výsledky si můžete prohlédnout na následujícím screenu – naměřené hodnoty jsou vcelku průměrné.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Výsledky benchmarkové utility HD Tune ve verzi 2.53.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pevný disk notebooku.

Zažitým standardem je v dnešní době již integrace optické mechaniky s možností záznamu na DVD nosiče. Ani testovaný notebook není výjimkou, a tak nabídne multifunkční jednotku s modelovým označením TSSTcorp CD/DVDW TS-L632D (ATAPI). Velikost vyrovnávací paměti činí 2 MB. Maximální rychlosti čtení jsou; 24x CD-ROM, 8x DVD-ROM, 5x DVD-RAM; zatímco rychlosti zápisu dosahují hodnot; 24x CD-R, 4x CD-RW, 10x HS CD-RW, 10x US CD-RW, 8x DVD-R, 4x DVD-R (Double Layer), 4x DVD-RW, 8x DVD+R, 4x DVD+R (Double Layer), 4x DVD+RW, 5x DVD-RAM. Během pouhého čtení je provozní hluk mechaniky celkem snesitelný, a tak vás nebude rušit například od sledování vašeho oblíbeného filmu. Jinak je tomu však v případě zápisu – během něho budete o mechanice samozřejmě vědět, a to jak hlučností, tak intenzitou přenášených vibrací.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vysunutá optická mechanika.

Zvukové schopnosti notebooku a jeho multimediální využitelnost

Starší notebooky z řady Satellite společnosti Toshiba se dříve pyšnily integrovanou reproduktorovou Harman Kardon, která dosahovala po všech stránkách velice dobrých výsledků. Přestože se již testovaný model zmiňovanými značkovými reproduktory nepochlubí, neznamená to, že by se kvalita reprodukovaného zvuku nějak výrazně zhoršila. Popravdě nepatrný pokles v kvalitě zvuku jsem zaznamenal, i tak však testovaný notebook nabídne o poznání lepší zvukové vlastnosti, než je tomu u konkurence. Stereofonní integrované reproduktorky s atraktivním designem nabídnou poměrně kvalitní zvukovou reprodukci s dostatečně intenzivní hlasitostí, přičemž ani u maximální hodnoty hlasitosti nedochází k nechtěnému chrčení. Zvukový výstup i vstup dosahují naprosto standardních hodnot, jsou navíc dobře stíněny, a tak během použití modemu nebo mobilního telefonu, nepodléhají zbytečnému rušení. Mimo zmíněného sluchátkového výstupu a mikrofonního vstupu si zaslouží vyzdvihnout ještě mechanické ovládání hlasitosti reprodukce v čelní části zařízení a také integrovaný mikrofon, jež se nachází nad displejem v těsné blízkosti integrované webové kamery. Internetová telefonie tak už nemůže být jednodušší.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zajímavý design vestavěných reproduktorů.

Co se webové kamerky týče, ta dosahuje maximálního rozlišení 1,3 MPix. Ve výsledku je teda schopna zachytit snímky v rozlišení až 1280 x 1024 bodů. Aktuální stav webové kamerky je indikován pomocí modré diody, která se nachází v její bezprostřední blízkosti. Kamerka je také schopna zaznamenat video, které následně uloží do formátu *.mov – nutno podotknout, že video je zaznamenáváno v maximálním rozlišení 640 x 480 bodů. Kvalita kamerky spadá opět do průměru, jednotlivé barvy jsou místy světlejší, přičemž je kvalita víceméně závislá na aktuálních světelných podmínkách, s rostoucí vzdáleností snímaného objektu se zhoršuje také výsledná nasnímaná kvalita. Konec konců kvalitu webové kamerky můžete posoudit pomocí pořízených fotografií.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na vestavěnou webkameru.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Fotografie pořízená vestavěnou webkamerou.

Chlazení a provozní hluk

Během běžné práce, ale také po dobu plného zatížení je notebook prakticky neslyšitelný. To je dozajista jednou z největších předností, která by mohla oslovit nejednoho potencionálního zájemce o koupi. Díky nízké hladině provozního hluku se tento notebook vyzdvihuje nad ostatní konkurenci v dané cenové hladině, tedy alespoň co se tohoto ohledu týče. Velice dobrých výsledků dosahuje zařízení také v otázce provozních teplot. Konec konců naměřené výsledky si můžete prohlédnout na následujícím grafu:

Nutno podotknout, že testy probíhaly ve větrané místnosti, kde teplota okolního prostředí dosahovala 23 °C.

Wow! Windows Vista je tady!

Je tomu již nějaká doba, co po uvedení operačního systému Windows Vista společnosti Microsoft na nás ze všech stran zaznívaly všemožné reklamy, jež nás lákaly k přechodu na tento nový operační systém. V současné době je však operační systém Windows Vista dodáván prakticky s většinou nově produkovaných zařízení. Ani notebook Toshiba Satellite A200-13R není výjimkou, a tak jej zakoupíte výhradně s předinstalovaným operačním systémem Microsoft Windows Vista ve verzi Windows Vista Home Basic. Společně s operačním systémem přibalil výrobce jako bonus doprovodné softwarové aplikace. Pomineme-li obslužné aplikace webové kamerky, klávesnice, a podobné vymoženosti, jež se instalují do systému společně s příslušnými ovladači hardwarových komponent, stojí za zmínku určitě programy; Toshiba ConfigFree (pro snadné připojování k sítím), Norton Internet Security 2007 (možnost updatu na 90 dní), Inter Video WinDVD (multimediální přehrávač), Toshiba Disc Creator (snadná tvorba CD a DVD nosičů), Desktop SMS, Ulead DVD MovieFactory a několik dalších aplikací.

Baterie a její výdrž

Jelikož notebook je dozajista mobilním zařízením, dalším velice podstatným parametrem je jeho celková výdrž na jedno nabití. Jak jsme si již výše uvedli, celkovou dobu výdrže by měla příjemně ovlivnit nenáročná integrovaná grafická jednotka. Samozřejmě, že konkrétní výdrž na jedno nabití se vždy odvozuje od konkrétní činnosti, kterou na notebooku provozujete. V našem testu běžné kancelářské práce však notebook vydržel pracovat velice příjemné 3 hodiny a 52 minut, jen málo mu tedy scházelo k překonání hranice čtyř hodin. Ve výsledku se tak jedná o poměrně nadstandardní výdrž – vezmeme-li v potaz cenovou kategorii zařízení. O tento obstojný výkon se postarala 6ti článková baterie typu Li-Ion, která se pochlubí kapacitou 4000 mAh.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Napájecí síťový adaptér notebooku.

Klady a zápory

+ Dobrý poměr cena/výkon

+ Příjemná ergonomie a rozmístění portů

+ Atraktivní design

+ Obstojná výdrž na jedno nabití

+ Velice dobré provozní teploty a minimální provozní hluk

- Nativní rozlišení displeje mohlo být vyšší

- V některých částech měkčí konstrukce

Závěrečné hodnocení

Notebook Toshiba Satellite A200-13R je poměrně zajímavým a cenově dostupným zařízením, které by mohlo pro své kvality oslovit velkou řadu uživatelů. Dokonale dovede tento stroj vyhovět všem nárokům, jež by na něj mohly být kladeny v kancelářském prostředí. Integrovaný grafický čip vám navíc postačí také pro odreagování u starších her. Škoda, že výrobce neprodukuje také tento model s vyšším nativním rozlišením displeje a alespoň nepatrně pevnější konstrukcí v oblasti touchpadu a víka monitoru – v takovém případě bychom jen těžko hledali pro tento notebook v dané cenové hladině konkurenci. I tak se však jedná o zajímavý stroj, který dovede ulehčit a zpříjemnit učení každému školákovi, školáčkovi a studentovi.

Pozor! Tím ještě nekončíme...

Přestože závěrečným hodnocením se s vámi většinou u každé recenze loučím, dnes tomu tak nebude. V dnešní recenzi „Povinná výbava každého školáka!“ totiž najdou své uplatnění také další produkty, nebo přímo sady produktů?

The Frog Family - 5 in 1 Pinguin Set

Abychom vám dokázali, že myslíme i na ty nejmenší, zařadili jsme tak trochu úsměvně do této recenze také zcela netradiční sadu počítačových periférií. Pokud tedy doma máte malého školáčka, i jemu můžete udělat radost.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pohled na balení produktu.

Obsah balení

Jiskřivé barvy kartónového obalu již napovídají o zřejmém zaměření tohoto produktu – děti. Poutavé vyobrazení kompletního obsahu krabice jen zvyšuje nenasytný dětský chtíč. O poznání zajímavější je však kompletní obsah tohoto balení, který v sobě čítá:

* klávesnici

* kuličkovou myš

* reproduktorovou soustavu v konfiguraci 2.1

* webovou kamerku

* přenosný FM přijímač

Vzhled – základ celé sestavy

Celá sestava je založena na jednoduchém designu, který zpodobňuje svým vzhledem jednu velkou šťastnou rodinku tučňáků. Jednoduše tak v krabici naleznete mámu klávesnici, tátu rádio, bratry reproduktory a sestru kamerku. Domácí zvíře poté zpodobňuje jednoduchá myš rodiny Tučňáků. Černé tělo produktů doplňují velkolepě žluté zobáky s pohybujícíma se očima. Oči jsou prostě poznávacím znamením každého produktů, ať jakoukoliv z periférií otočíte kterýmkoliv směrem, vždy nakonec spočine pohled rodinky tučňáků právě na vás. Děti tak mají o zábavu postaráno. Obzvláště myška, které musíte při snaze zmáčknout pravé / levé tlačítko šťouchat do očí, působí velice zábavně. Scrollovací kolečko pak našlo své místo na žlutém zobáku. Hlodavec, coby mazlíček rodiny tučňáků, disponuje pouze kuličkou (místo optického senzoru). Zamrzí, že klávesnice disponuje pouze anglickými znaky, na české výrobce nepomyslel. Vše se dá však zachránit pořízením českých polepek klávesnice v řádu několika málo korun. Rozložení jednotlivých kláves se drží nejrozšířenějšího standardu QWERTY.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Máma klávesnice

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Myš rodiny tučňáků.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na obrázku máme bratry reproduktory.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Sestra webkamera.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Táta rádio.

Jednotlivé součásti sestavy jsou vyrobeny z tvrzeného plastu, který bezpečně chrání periferie i před demoličními sklony našich ratolestí. Sestra webkamera má místo nožiček klipsu pro uchycení na horní hranu monitoru. Pokud klipsu na monitor nebudete chtít uchytit, můžete ji jednoduše přetočit a postavit na stůl. I v případě 2.1 reproduktorové soustavy výrobce neopomněl vdechnout tučňákům život pomocí pohybujících se očí. Reproduktorová sestava se stejně jako přenosný FM přijímač pochlubí ovládacími tlačítky (zapnutí / vypnutí a ovládání hlasitosti). Tátu rádiu nechybí pořádná teleskopická anténa, kdyby náhodou ratolesti rodiny Tučňáků zlobili. Energii tátovi tučňákovi dodávají tři tužkové baterie (typ AA). Reproduktorová sestava je napájena pomocí vestavěného zdroje uvnitř subwooferu. Nejlépe vám však kvalitu a vhled jednotlivých součástí přiblíží pořízené dokumentační fotografie. Vlastnosti jednotlivých komponent (reproduktorové sestavy, webkamery, apod.) jsou v podstatě úměrné věku dítěte, pro které je rodina tučňáků určena.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Oči tučňáků nás sledují na každém kroku

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Sledují nás doslova všude

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

A všude!

Klady a zápory

+ atraktivní vzhled

+ kompletní počítačové periferie v jednom balení

+ bytelná konstrukce jednotlivých součástí

- myš s kuličkou (absence optického senzoru)

- klávesnice bez českých znaků

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Tak trochu morbidní uchycení myšky, ale jinak to nejde.

Závěrečné hodnocení podruhé

Nebojte se, tentokráte se s vámi závěrečným hodnocením opravdu rozloučím. Sada periférií z rodiny tučňáků dozajista udělá radost všem malým dětem. Jednotlivé komponenty jsou svou kvalitou pro dětské srdíčko dostačující, o poznání důležitější je však lákavý a pro dětské oko atraktivní vzhled, který je doprovázen velice bytelnou konstrukcí. Tato sada by tedy měla obstojně odolat i dětem s demoličními sklony.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (26)

Baterie a svítící nápis

Tak nevím co dělám špatně, ale k takové výdrži baterie se při surfování a semtam Wordu nedostanu ani zaboha. Žeby to mělo na svědomí Wifi?
A ten svítící nápis Satellite se dá v BIOSu vypnout, to jen takový malý tip, kdyby to někoho hodně obtěžovalo :-)

@beedia: hih. Takový malý tip - co zkusit tu WiFi vypnout? xDjinak na mém booku oblivňuje Wifi výdrž o cca 35 minut. přesně změřený to ale nemám.

@wutang23: No né, díky za super tip. Ale teď mi musíš dát tip jak surfovat bez Wifi, protože jiná možnost není ;-D S Wifi to vydrží cca 2 a půl hodiny, plus těch tvých 35 minut, pořád ještě dost chybí do výsledku testu. Jednou zkusím to Wifi vypnout a sledovat výdrž...

@beedia: No né... co třeba.. no nevím.. Ethernet?! :o)

@Kytk@: :-) Tím, že jiná možnost není jsem myslel, že tady kde jsem není jiná možnost připojení k netu než přes Wifi ;o)

Obrázky?

To je pořád dokola :( Kdepak máme obrázky?

@rasputin gowarov: souhlas, nějaké obrázky by to chtělo

GJ, ale lol?

Musím pochválit auora za solidně napsanou celkem objetkivní recenzi plnou vesměs pravdivých informací.
Nemohu si ale odpustit dvě poznámky. První se týká výtek k rozlišení displeje - chtěl bych vidět značkový notebook v této cenové kategorii, který má vyšší rozlišení zobrazovací jednotky.
A druhá výtka je k výroku o výkonu GMA950 dostatečném pro hraní her. Netvrdím, že nějaké STARŠÍ hry tak z roku 2000, nebo méně graficky náročné tituly (adventury) tato grafická karta nezvládne, ale říct, že stačí na AoE3, které má nároky vcelku krvavé (pro notebook) a NFS:MW, které na tom je lépe jen o fous, vypovídá jen o tom, že autor buď nezkoušel, anebo že hrál cca ve VGA rozlišení za nejnižších detailů. Osobně ani to GTA:SA by mě na intelovské grafice vůbec nenapadlo zkoušet. Je možné, že se pletu, opravdu jsem na GMA ještě žádnou náročnější hru neviděl, ale výsledky z 3DMarků hovoří, myslím, za vše.

@^lolek: No tak to je snad jasný, že se to bere na horší detaily i rozlišení ne? přece bys nečekal, že zvládne nějaký větší rozlišení. Navíc by ses divil, co integrovaná grafika zvládne rozchodit - se podívej na stránky intelu, mají tam seznam podporovaných her pro GMA 950. Nejsem žádnej pařan, ale GTA SA a NFS MW si na GMA X3100 taky někdy zahraju - popravdě je to srovnatelný výkon s GMA 950

@lolololololololololololol: 3100 má asi tak dvojnásobný výkon, bohužel 0*2...
Stejně bych to chtěl vidět, podle mě to musí vypadat hrozně, anebo se to musí hrozně sekat.

@^lolek: AoE3 na GMA950 no problem ;)

@rr8: nevim no, sem studující a tenhle výkon by mi nestačil..si radši připlatím 5000 a mám dvoujádro a mnohem lepší grafiku..

@Petr_cze1: jesi seš studující tak asus (nevím jesi všude ale u nás v brně v jedné předváděcí prodejně asus to bylo) má akci pro vysokoškoláky na 2 vybrané notebooky 2500 Kč slevu. Jeden za 18000 a druhej myslím že kolem 30000. A platí to myslím že do konce listopadu.

@joker1987: Hm, tu akci jsem taky viděl v nějakým časopise. Ale je to promo akce jako každá jiná.
Akorát nevím, jakou to má souvislost s touto diskuzí...

Dotaz-k věci

Jak je udělaný to, že se oči otáčí za pozorovatelem?

@p3pino: Dobrý den. Oči jsou vsazené do průhledného plastového obalu, přičemž prostor mezi okem a obalem je napuštěn nějakou tekutinou, nejspíše nějakým olejíčkem.

@Miloslav Fišer: Jeho ale asi zajima,jak ty oci poznaji,odkud se na ne clovek diva:)

@zozik: já bych tipl že se dívají furt dopředu páč na nichje podle mě je nějaký závaží...

Wista

Mno nevim jestli je to vyhra mit v takovym notebooku Wisty, bute to priserne spomaleny, vcetne toho ze to bude startovat tejden. :(

@ALESHRADEC: bral bych do toho radši XP.........

@ALESHRADEC: Když už tak vista :)

@ALESHRADEC: Visty nejsou tak špatný když si to umíš sladit.. ;)

HRY

Tak zrovna ty hry uváděné autorem článku na IntelGMA950 si vážně nezahrajete, GTA:SA na nejhorší detaily a nejmení rozlišení-nehratelné, hrozně se to kouše a NFS:MW si na tom nezahrajete už vůbec, NFS:U2 určitě ano, ale MW opravdu ne. Je pravda že obě hry ta "grafika" spustí-ALE JAK-nehratelné.

@DOM I.: No já bych GMA zas tak nepodceňoval. Nejsem žádný pařan, ale rád si někdy zahraju AoE 3 - GMA 950 mi bohatě stačí, takže v x3100 nevidím problíém :P

Satellite A210-15J

Zdravim.Mam zaujem si kupit notebook: Toshiba Satellite A210-15J. Mam inegrovanu grafiku: ATI Radeon® X1200
množstvo pamäte : až 831 MB celkovej dostupnej grafickej pamäte v počítači so systémovou pamäťou 2 GB MB
typ pamäte : zdieľaná. Nmea niekto s tymto typom grafiky skusenosti?? S akou grafikou geforce by sa dala porovnat co sa tyka vykunu?? Dik za odpovede.

Nejlevnější povinné ručení

Povinné ručení jsem si vybral během sledování zpráv v televizi – opravdu pohodlné a snadné, až se mi tomu nechtělo věřit. :-) Teď už mám vyřízenou novou pojistku a je o dva tisíce levnější, než má předchozí pojistka.Chcete ušetřit?..klikněte na: http://jdem.cz/hbrh9

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru