Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Čtyři notebookové podložky v testu

Čtyři notebookové podložky v testu

Recenze
Acutake ACU-DarkNoteCool_868524734
Acutake ACU-DarkNoteCool
Produkt není určen k prodeji.
Akasa AK-NBCH-01B_42372542
Akasa AK-NBCH-01B
Produkt není určen k prodeji.
CoolerMaster R9-NBC-BWCA-GP NotePal Infinite Black_2014762775
CoolerMaster R9-NBC-BWCA-GP NotePal Infinite Black
Produkt není určen k prodeji.
Zalman NC-2000 Black_432268222
Zalman NC-2000 Black
Produkt není určen k prodeji.
Zalman NC-2000 Silver_1614482183
Zalman NC-2000 Silver
Produkt není určen k prodeji.

Jak jsem již slíbil v recenzi o notebookových brašnách, dnes se podíváme na příslušenství ohledně chlazení. Konkrétně jde o čtyři notebookové podložky. Určitě nemusím připomínat, že notebooky patří mezi „žhavější“ stroje a zaslouží si tedy aspoň o pár stupňů zchladit. Zda se vyplatí koupit pro svůj notebook chladící podložku nebo nikoli, to se dozvíte v následujících řádcích.

Určitě každý z majitelů notebooků zná tu situaci, kdy se dotknete některé žhavé části svého stroje, a řekne si, že by to chtělo trochu zchladit. Obzvlášť, když si notebook položíte na klín. Začnou Vás hodně hřát nohy a je to velice nepříjemné. Pokud máte některý z těchto problémů, nebo jim podobný, určitě Vás bude zajímat, jestli investovat nebo neinvestovat do podložky. Na výběr není málo tipů podložek, ale my jsme si vybrali čtyři cenově rozdílné modely.

Co jsem testoval?

Jak už jsem říkal. Na výběr budou čtyři zajímavé kousky. Tak tady jsou:

  • Acutake ACU – DarkNoteCool
  • CoolerMaster R9-NBC-BWCA-GP
  • Akasa AK-NBC-01B
  • Zalman NC-2000

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Testované podložky pěkně pohromadě

Jak jsem testoval?

Podložky jsem testoval samozřejmě hlavně kvůli výkonnosti. K tomu mi posloužil velice známý prográmek SpeedFan verze 4.33 a pro zátěž hra Call of Duty 4. Jako dalším pomocníkem nebyl nikdo jiný než notebook MSI GX600. Nejprve jsem naměřil teploty na notebooku bez jakékoliv podložky, na dřevěném stole. Všechny hodnoty jsou uváděny ve stupních celsia. Notebook jsem vždy před testem podložek zatížil, použil podložku a nechal ji chladit notebook po dobu 30 minut. Na notebooku jsem nepracoval, nechal jsem jej jen stát a nechat se chladit. Po 30 minutách jsem spustil hru Call of Duty 4 a hrál také po dobu 30 minut. U pomocného notebooku GX600 nebylo použito tlačítko turbo a to z důvodu, že větrák v notebooku se zvýší na nejvyšší otáčky a to by mohlo ovlivňovat teploty a tím i celý test. Teploty jsou uvedeny od procesoru. Tak pojďme se podívat, jak nám to chladí.

Acutake ACU – DarkNoteCool

Jako první si představíme podložku od známé firmy Acutake. Tato firma se zaměřuje na příslušenství k PC, jako jsou myši, PC skříně nebo třeba právě podložky a další skvělé výrobky, které působí zejména svou originalitou nebo designem. Naše testovaná podložka s označením ACU – DarkNoteCool pracuje pasivně. Takže nepotřebuje žádné napájení. Je vyplněna speciálním silikonem, který při nízkých teplotách zatuhne a při vyšších zase „roztaje“.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zabalená podložka

Je zabalena v průhledné PVC fólii. Je dosti obtížné vytáhnout podložku z obalu, budete muset použít nůž nebo nůžky, ale pozor, podložku můžete jednoduše protrhnout. Na některých diskuzích se můžete dočíst s problémem po koupi, kdy podložku vyjmete a zjistíte, že z ní silikon vytéká. I to se stalo v našem případě a proto bylo nutné podložku vyměnit. Má rozměry 353x305x12 (mm) a proto je vhodná pro notebooky s úhlopříčkou displeje 12“ až 17“ včetně širokoúhlých provedení. Celá podložka váží 690g.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Rozbalená podložka v celé své kráse

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Podložka z boku

Podložka vypadá pěkně, je samozřejmě ohebná, a tak ji můžete bez problémů složit. Což ušetří hodně místa a je to také reálný způsob uložit podložku do brašny společně s notebookem. Za to, ale nemá žádný náklon, notebook bude pořád vodorovně, někdy možná i trochu divně nakřivo, protože podložka je nepravidelná. Zadní strana je potažena látkou. Podložka se hodí pro použití na stůl nebo na klín, je to úplně jedno.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Podložka zespod

Po stránce designu a mobilitě určitě skvělá podložka, ale co po stránce chlazení? Každý by čekal, že to co nemá aktivní chlazení, nebude moc účinné. U této podložky to neplatí úplně. Teploty s ní určitě klesnou o nějaký ten stupeň celsia a to hlavně ve spodní straně notebooku. Takže vespod notebook je chlazen dobře, ale my jsme testovali chlazení spíše procesoru. Teplota při naprostém klidu se snížila o tři stupně a při zátěži o čtyři. Což je velmi slušný výsledek.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Klady a zápory

Acutake ACU – DarkNoteCool

+

-

Design

Nelze naklonit

Mobilita

Lehce poškoditelná

Dobré chlazení

Cena

CoolerMaster R9-NBC-BWCA-GP

Jako další v pořadí je CoolerMaster. Myslím si, že představovat tuto firmu je zbytečné. Se svou podložkou se „šíleným“ označením v R9-NBC-BWCA-GP, představuje velmi dobré řešení. Je zabalena v kartonové krabici a chráněna po stranách polystyrénem. Přibalen je samozřejmě USB kabel , pro zapojení podložky do notebooku a z toho už jasně vyplívá, že podložka je aktivní. Nic víc už v balení nenajdete.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Krabice podložky

Samotná podložka je vyrobena kombinací hliníku a plastu. Celková váhá podložky je rovných 700g a velikost 380x300x10-50 (mm), takže podložku lze použít s jakýmkoli typem notebooku. O chlazení se stará jeden 9cm větráček, který dosahuje rychlosti až 2000 otáček. Výrobce udává životnost větráčku až 50 000 hodin. Maximální hlučnost je 20.5dBA. Je nabídnuto tří stupňů rychlosti větráčků a to 1000 otáček, 1500 otáček a už zmiňovaných 2000 otáček. Na vrchní straně podložky je hliníkové dírkované síto, kterým proniká vzduch. Na něm čtyři protiskluzové gumové polštářky, pro nesklouznutí notebooku.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Podložka zepředu

Přepínání naleznete na zadní straně pomocí přepínacího kolíčku. Vedle něj také mini USB pro napájení a USB 2.0 pro další USB periférie, tím neztratíte někdy nepostradatelný USB. Kabel je dlouhý 50cm což je velmi dostačující. Na zadní straně nalezneme nalevo i napravo vysouvací zobáčky, které slouží k zachycení kabelu a tak při přenášení Vám nebude kabel zavazet. Protože je kabel dlouhý, určitě se hodí jeho kousek schovat pod podložku, a proto můžete kabel vést přes „tunýlek“ pod podložkou. Zobáčky můžete použít nejen pro napájecí kabel podložky, ale také třeba pro napájecí adaptér notebooku nebo myš.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Napájecí kabel, zobáček pro uchycení a praktický „tunýlek“

Vzadu uprostřed je tlačítko s nápisem START/STOP pro zapnutí nebo vypnutí podložky. Při zapnutí tlačítko svítí modře. Pod ním je výfuková šachta pro větrák. Náklon podložky je řešen dobře. Je nakloněna o 20°, takže na notebooku se určitě lépe píše a také když ležíte, nestane se, že nevidíte na dolní část obrazovky při sledování filmů.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Náklon podložky

Spodek podložky je celý plastový a v každém rohu je jedna protiskluzová gumová podložka. Na klíně tedy podložka mírně hřeje, ale není samozřejmě tak horká jako samotný notebook.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Podložka zespod

Jinak podložka vypadá velice moderně. Jak už jsem říkal, můžeme chladit notebook třemi stupni rychlosti větráku. Při každém z nich teplota určitě o něco málo klesne. Jak hodně to Vám určitě řekne následující graf. Ale efektivita je u této podložky určitě znát.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Klady a zápory

CoolerMaster R9-NBC-BWCA-GP

+

-

Design

Nevleze se společně s notebookem do každé brašny

USB 2.0, který nahrazuje zabraný USB slot napájecím kabelem

Při maximálních otáčkách výrazný hluk

Efektivní chlazení

Cena

Náklon

Akasa AK-NBC-01

Akasa je firma zabývající se chlazením a monitoringem teplot a rychlostí otáček ventilátorů. Proto určitě nesmí v testu chybět se svým modelem AK-NBC-01. Vše je zabaleno také jako u CoolerMasteru v kartonové krabici a chráněna polystyrénem proti nárazům. Přibalen je samozřejmě USB kabel pro napájení, který je průhledný.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Krabice podložky

Podložka není moc velká, její rozměry jsou 300x300x45 (mm) a tak je dobře skladovatelná, ale váží 950g, což je dosti nepříjemné. Je určena pro notebooky až do 15“, ale podle mého názoru určitě ne pro všechny. Náš testovaný notebook s úhlopříčkou 15,4“ moc dobře na podložce nedržel, protože notebook přečníval na každé straně o 3 cm. Což je docela hodně. Tělo je kompletně vyrobeno z hliníku. Celé chlazení zajišťují dva 7cm větráčky o hlučnosti 21.53dBA a životností až 20 000 hodin provozu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Podložka zepředu

Ovládání větráčku zde tentokrát nenajdete. Napájení je také přes USB 2.0 a obsahuje také jeden USB navíc pro připojení dalších periférií. Samozřejmě, že není potřeba externího napájení. USB kabel je dlouhý 60cm a je průhledný. Podložka se zapíná klasickým přepínačem s označením 1 (zapnuto) a 0 (vypnuto). I když to nejde poznat, na povrchu má podložka tenké gumové pásky pro neklouzavost notebooku. Na spodní straně podložky jsou také gumové pásky a to tři.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Podložka zezadu

Podložka má 15° úhel náklonu. Což není moc, ale pořád se dobře na notebooku pod tímto úhlem píše. Větráčky jsou chráněny hliníkovými síty na obou stranách. Spodní část podložky je špatně řešena pro možnost položení na klín. Zadní část není totiž rovná, ale celá podložka drží na třech gumových páscích, o kterých jsem psal. Docela to tlačí na stehna a tak spíše podložku doporučuji pro použití pouze na pevné podklady.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Náklon podložky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Podložka zespod

Podložka je velice bytelná, určitě se jen tak nezničí. Povrch je matný a mírně drsný. Vypadá po stránce designu docela dobře, jen škoda, že je tak úzká a dosti těžká, ale za chlazení se určitě stydět nemusí. Přesvědčte se sami.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Klady a zápory

Akasa AK-NBC-01

+

-

Design

Velikost

USB 2.0, který nahrazuje zabraný USB slot napájecím kabelem

Poměrně hlučné větráčky

Dobré chlazení

Nelze otáčky regulovat

Náklon

Zalman NC-2000

Pokud se mluví o chlazení, určitě spoustu z nás napadne firma Zalman. Se svým modelem NC-2000 jednoznačně nesměl chybět v našem testu. Podložka je zabalena do velké kartonové krabice a jak jinak než chráněna polystyrénem. V balení také naleznete USB kabel a mini příručku k produktu. Podložka také patří mezi aktivní.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Krabice podložky

Podložka má docela velké rozměry a to 400x318x42,5 (mm) a s váhou neuvěřitelných 1460g. Tím asi mobilita není dobře zaručena. Podložka je určena až pro notebooky s úhlopříčkou 20“, takže ji můžete bez váhání použít s jakýmkoli notebookem. Konstrukce je z kombinace hliníku a plastu. O chlazení se starají dva ventilátory o rychlosti 1100 – 1500 otáček za minutu. Což znamená, že otáčky lze regulovat. Výrobce sice udává hlučnost až 25dBA, ale podložka je určitě méně hlučnější, než testovaný CoolerMaster.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Podložka zepředu

Napájení jak jinak než přes USB, takže znovu není potřeba přídavné napájení. Obsahuje dvě USB, jedno na levé a druhé na pravé straně. Na pravé straně je společně s USB také tlačítko pro zapnutí podložky a kolečko pro regulování ventilátorů. Při spuštěné podložce svítí vedle tlačítka modrá LED dioda. USB kabel je 40cm dlouhý, černé barvy. Co se určitě velmi hodí, je úschovna pro USB kabel ve spodní části podložky. Jen ji mohli udělat trochu větší, kabel tam musíte doslova narvat.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pravá strana podložky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Úschovna pro USB kabel

Na horní straně podložky je jeden dlouhý a dva malé gumové protiskluzové pásky. Na spodní straně jsou čtyři malé. Zalman přišel s malou vychytanou věcí. Podložka má, stejně jako klávesnice, vyklápěcí nožičky. Čímž se náklon zvětší na úhel 20°.Hliník je v zadní části podložky ohnut dolů, což je dobré pro schování zavazejících kabelů třeba od myši nebo od napájecího adaptéru notebooku.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Bez použití nožiček

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

S použitím nožiček

Podložka je taktéž velice bytelná a těžko zničitelná. Povrch je matný a notebook vůbec na podložce neklouže. Spodní strana je z plastu. Podložku můžete použít jak na stůl, tak na klín. Takže vůbec netlačí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Podložka zespod

Podložka je pěkná a bytelná. Úschovna pro USB se určitě hodí, jen ta hmotnost a velikost určitě trochu vadit bude a to hlavně v přenášení. Samotný notebook má vždy kolem 2,5 kg a přidat k tomu ještě 1,5 kg je docela hodně. Za chlazení se, ale určitě také stydět nemusí. Jen ta cena by nemusela být tak vysoká.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Klady a zápory

Zalman NC-2000

+

-

Neslyšitelný při minimálních otáčkách

Nevleze se společně s notebookem do každé brašny

USB 2.0, který nahrazuje zabraný USB slot napájecím kabelem

Budete mít co dělat nacpat ho do brašny

Dobré chlazení

Váha

Design

Vyklápěcí nožičky pro větší náklon

Ceny

Jako vždy si ceny uvedeme do přehledné tabulky.

Model

Cena* (s DPH)

Acutake ACU – DarkNoteCool

542,-

CoolerMaster R9-NBC-BWCA-GP

749,-

Akasa AK-NBC-01B

771,-

Zalman NC-2000

1 512,-

První tři modely jsou určitě velmi dostupné. Pokud nemáte zrovna 20“ notebook, tak je docela zbytečné kupovat právě Zalmana, za tu cenu je to docela nevýhodná koupě. Pokud se Vám, ale Zalman líbí, můžete kouknout po NC-1000 za solidnější peníze.

* Uvedené ceny jsou pouze orientační a platí k datu vystavení článku.

Závěr

Dle mého názoru byly všechny podložky velmi kvalitní a účinné. Absolutním vítězem je jednoznačně CoolerMaster R9-NBC-BWCA-GP, který za skvělou cenu přináší skvělý výkon, jen škoda většího hluku při maximálních otáčkách. Na další umístění nebudu přiřazovat žádnou podložku, protože všechny mají určitě co nabídnout a záleží na zákazníkovi, co zrovna potřebuje.

Příště se můžete dále těšit na test našeho pomocného notebooku MSI GX600E. Na trhu už je sice nějaký ten pátek, ale určitě si zaslouží otestovat.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (43)

Pismo

mam to jen ja nebo je to pismo dole nejake posunute. dekuji

@pavelkraft: Taky se mi tabulky překrývají :D ve FireFoxu

@DesSicated: Presne tak taky mi to blbne ;(

@+Nikitk@+: Mám taky napsat, že mi to blbne nebo to je všem jasný? :-))))

@+Nikitk@+: Nejste sami.

@pavelkraft: Dobrý den. Opravdu se nemýlíte. Děkujime za upozornění, chyba bude co nejdříve odstraněna. Přeji hezký den.

@Antonín Sikora: Vše je v pořádku (Opera 1280x800)
Ahorát k fotkám, opravdu vypadá Akasa zespoda stejně jako Cooler Master ???

Hodnoceni

At tady nehodnotime furt jen posunutou tabulku (omg!) tak k veci:Recenze to je velmi pekna, detailni fotky, podrobne popsano...Ale podlozku pod notas bych si asi nekoupil. Jestli mate teplotu o +-4°C lepsi tak si myslim, ze se to nevyplati. Sice nekdo mozna bude namitat, ze se tim prodlouzi zivotnost ale to je blbos (par stupinkama rozhodne ne!)Jinak Dekuji za recenzi

@marfy2: Dobrý den. Dovolím si podotknout, že cílem podložek není jen snížení teplot komponent notebooku, ale také použitelnos pro položení na klín. Z vlastní zkušenosti vím, že při sledování filmů v posteli je docela nepříjemné s horkým notebookem film sledovat. Přeji hezký den.

@marfy2: Souhlasím s hodnocením redakce, výborně odvedená práce, pěkné fotky, ale musím souhlasit s redaktorem - opravdu je podložka výhodná koupě pro ty, kteří NTB používají mimo stůl - tj. v posteli, v křesle, atd. Opravdu s horkým NTB na klíně moc dlouho nevydržíte. Mám taky vyzkoušené;-)

@KingJames: oprava: souhlasím s hodnocením recenze,.... - omlouvám se za chybu

@marfy2: mám na podložky stejný názor, +- 4°C je fakt málo a životnosti ntb to nijak nepřidá...
pokud chcete koukat na filmy posteli tak přeci stačí nastavit výkon na polovic a ntb nebude tolik hřát, ne?? a nebo použiju jako podložku nějaký atlas nebo tomu podobnýho a je po problému...
je to zbytečná přítěž na tahání v brašně, ale recenze je dobrá...

@honimrek04: recenze nebyla spatna, bohuzel vsak neuvadi mereni ostatnich casti notebooku, ktere je mnohem dulezitejsi chladit...pouzivam podlozku zalman NC 1000 a pouzivam ji predevsim k chlazeni graficke karty a hlavne pevneho disku (bez podlozky nelze pohodlne oprit pravou ruku na notebook kvuli velke teplote)...navic zde nebyl uvaden zvyseny vykon notebooku...pri mereni pomoci 3Dmarku jsou dosahl v prumeru o 15 procent vice bodu...proto bych nesouhlasil se zarazenim podlozky "akorat do postele", ale spise bych ji doporucil nekomu kdo pozaduje vyssi vykon grafiky a zivotnost disku ;)

@strecha: tak v posteli se hodí.. Ještě bych doplnil, že i optická mechanika se umí při delším provozu slušně zahřát.. Nevim jak na jiných strojích ale na mém 14 asusu je to docela horký..

Pismo

nvm stli to teď večer už neni opravený, ale já mam písmo v pořádku (Opera 1024x768)

Coolermaster

Sám jsem si chladící podložku od firmy CoolerMaster před nějakým časem pořídil a můžu říct že jsem opravdu spokojený... to co v recenzi nezaznělo (pokud jsem se nepřehlédl) je, že CM chladí celou plochu notebooku... Uvnitř této podložky jsou speciální žebra, která rozvádí studený vzduch po celé ploše podložky a tudíž nechladí jen vybraná místa jako např. Akasa..
S hlučností musím dát autorovi recenze za pravdu.. při vysokých otáčkách je podložka opravdu slyšet... na druhou stranu soustavným chlazením v nízkých otáčkách nedochází k zvyšování otáček větráčku notebooku, který je také poměrně hlučný.. (to byl také jeden z důvodů koupě chladící podložky)..

@K.a.r.e.l.: ještě jsem chtěl dodat, že do batohu od notebooku se vejde podložka s přehledem... a otvor v zadní části podložky není výfuková šachta ale právě naopak nasávací otvor.. v manuálu od podložky píšou, aby jste si dali pozor a otvor nezakrývali, protože by jste tím odřízli přísun studeného vzduchu... právě tak si tězko představuju situaci, že s podložkou od Zalmanu budete ležet v posteli.. tím by jste ucpali nasavací otvory pro větráčky... tak maximalně s vypnutými větráčky by to šlo...

@K.a.r.e.l.: Tak ja jsem koupil Notepal Infinite a po tydnu sel pryc. Je opravdu hlucny i pri nizkych otackach. Zalman mi prijde o mnoho lepsi. Jak kvalitou zpracovani, tak chladicim vykonem. Zalman je pri nejnizsich otackach opravdu tichy, zatimco CoolerMaster byl dost slyset. Navic regulace ve trech stupnich a prohybajici se mrizka - to jsou fakty, ktere jsem nemohl u Notepalu prekousnout. Pokud bych ja mel doporucit nejakou podlozku, tak po zkusenostech jedine Zalman.

@will27: ano samozrejme souhlasim ale coolermaster a zalman jsou cenove nekde jinde... takze srovnavat se mezi sebou az tolik nedaji

@K.a.r.e.l.: Tak s tím souhlasím... pokud chcete podložku "do postele", tak Zalman opravdu moc použitelný není. Měla jsem ho půjčený a musela jsem ho vypnout...

@lenuska: tato podložka se mi taky líbí.. A co mě docela potěšilo, tak že tato podložka násává vzduch a chladí celý spodek booku.. a ta cena není až tak strašná..

Napájene podložky

Není problém, že přes USB proudí více energie než je dáno, ty větráky budu něco chtít. Tak zda nehrozí poškození USB portu?

@Martin Joa: čoveče, mám na USB kabel, na něm napájený dva větrákový konektory a hučí mi na tom vetraky co berou každej při 12V 320 mA. Už rok mi to takhle jede a bez problému. Mám ale ASUS M6V, který je v porovnání s většinou konkurence celkem hodně solidně zpracovaný, tak těžko říct, co by to po roce dělalo na nějakém Aceru, či podobně.. Ale z mé zkušenosti poškození USB nehrozí

@cybertm: Ptám se neboť často si lehnu booka (hpcko) hodím na postel a koukám na filmy\seriály a občas je mi toho rozpálenýho booka až líto :\

Poraťe - jakou?

Mam notebook Acer Extensa 5220 a vzhledem k docela častému používání (především stahování z internetu, antivirové kontrole, přehrávání médií,,, se mi zahřívá poměrně dost pevný disk do docela velikých teplot (50-56°C při zátěži) a musím večer otevírat na notebook okno. Nechce se mi na dlouhodobé sdílení osobních dat přes internet zapínat své PC Pentium II (z důvodu úspory energie-vůbec nežere a 500mhz CPU stačí)Nemá někdo radu,na nějakou podložku, která má chladič trochu níž,aby mi tlačila proud vzduchu na disk,než do prázdna,nebo CPU ?? Děkuji

@BlackZoneCZ: prave coolermaster chladi celou svou plochou takze chladi i disk..

Akasa a coolermaster?

chtel bych se jen zeptat zda ty dve vyse zminene podlozky vypadaji skutecne zespodu naprosto identicky a nebo zda se jen podarilo omylem prohodit fotografie?

@paja13: Dobrý den. Děkujeme za upozodŕnění, fotky budou so nejdříve opraveny. Přeji hezký den.

se to také překrývalo ale už je to v pohodě. děkuji

Vyplatí se vůbec???

Možná se budu ptát jako buran, nemam s tímto zařízením žádné zkušenosti ale když jsem to tak zkouknul tak se ptam jestli kvůli těm průměrným 5°C vyplatí vůbec pořizovat...Za ty starosti s tim taháním, hluk a zabírajícim místem...opravdu nevím. Možná by někdo vystih nějaké výhody, ale já pořád vidim těch 5°C kvůli kterej se asi svět nezboří...Možná je využití jako dkyž ho máte někde v posteli ale myslim že stejně účině poslouží nějaká podložka typu knížka...

@jirka007CZ: Taky myslím.. Osobně jsem čekal, že budou chladit víc.. uvažuji o koupi notebooku a tak jsem přemýšlel o tom jestli má podložka smysl.. Podle mě to nemá pro pár stupňu smysl.. Jinak chválím autora - dobrá recenze :-)

@Sow@_red: no ja jsem prave taky uvazoval ze si koupim nejakou pdolozku ale pocital jsem teda ze to snizi teplotu daleko vic :(

@Marcel.pv: já jsem si před časem koupil Zalman NC-1000 a jsem spokojen. Mám MSI GX610 a teplotu při nejvyšší zátěži srazil cca o 11°C. Hluk je na přijatelné úrovni. Na minimální otáčky není hlučnější než větrák v notebooku, na max. ho pouštím jen při hrách a to se sluchátkami na uších nevnímáte. Při nezatíženém klesla teplota o cca 8°C. (původně jsem ho měl na skleněném stole)

@Jure: Přijde mi však docela divný, že panu recenzentovi ten noteook hřeje na max. 55°C. U mě bez chlazení Everest měřil 83°C (při max. zátěži), při použití podložky cca 72°C. Ta nízká teplota však asi byla způsobena tím, že nebylo zapnuto tlačítko turbo, to bychom byli zase někdě jinde. Pro zase jiné info se koukněte na http://www.svethardware.cz/art_doc-0E32A63212EAC0A9C12572E3004C17E5.html?lotus=1&Highlight=0,chlad%C3%ADc%C3%AD,podlo%C5%BEky
a nížší účinnost chlazení je způsobena tím, že max. teplota 55°C ani není potřeba chladit. Podle mě se podložka vyplatí :-)

@Jure: Jsem koupil CoolerMastera a jsem skokojenej. Notebook používám na herní server kvůli jeho nízké spotřebě oproti desktopu. Je třeba si uvědomit, že podložka chladí celou plochu notebooku, čili i paměti a HDD, rozdíl je opravdu znát.

Banda id....

Nevím, kdo tu z Vás máte booka, ale Ty teploty, co pan redaktor píše, jsou na CPU, tzn. ,že teploty např. baterky rapidně snížíte a tím prodloužíte životnost baterky-notebooku o hezky dlouho... Nehledě na chlazení již zmiňovaného disku, ram a komplet základní desky, že? Jenom pokud někdo víte skutečnou hlučnost, byl bych rád...:-)

@Dadist: Dobrý den. Skutečnou hlučnost bohužel nevím, jen všechny aktivní podložky se pohybovaly kolem 20-25dB. U podložky firmy Akasa a Zalman by tato hodnota odpovídala, ale u CoolerMasteru nikoli. Troufnu si říct, že hlučnost při vysokých otáčkách přesahuje 30-35dB. Přeji hezký den.

Jak na stary notebook

mno na mem starsim notebooku si myslim by to bylo znat ale na novejsich notebocich se dle me nevyplati vubec... sam si ho musim lehce vypodlozit aby prisun vzduchu byl vetsi a cirkulace take...ted si nejsem jist zda autor udaval testovaci notebook ale na mem p4 by to bylo znat jinak :-)

@filovo: Dobrý den. Testovací notebook je ve článku uveden pod odstavcem "Jak jsem testoval?". Ale jinak testovací netebook byl MSI GX600E. Přeji hezký den.

Podložky

je to dobrá recenze ale můjnázor je že jsou podložky zbytečné

Výkon

chtel bych se zeptat jestli podlozky zlepsujou vykon notebooku poradi mi nekdo??diky

@Haanzii: Dobrý den. Výkon určitě nezlepšují, spíše životnost komponent, protože s použitím podložky dosahuji nižších teplot.

@eddiesikora: No tak s tím bych si dovolil nesouhlasit. Výkon notebooku se o něco zvýší, protože čím teplejší komponenty, tím menší výkon podávají. Když se komponenty lépe schladí, podají větší výkon. Někdo už to psal tady dole v diskuzi.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru