Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
VIDEO: LG W2220P-BF - levný monitor s profesionální technologií E-IPS

VIDEO: LG W2220P-BF - levný monitor s profesionální technologií E-IPS

Recenze

Nový LCD monitor s displejem E-IPS od společnosti LG má výborné podání barev, velké pozorovací úhly a skvělou nastavitelnost díky pivotu. A protože k tomu všemu přidává i více než zajímavou cenu, nedalo nám to a v redakci jsme si ho rozbalili. Podívejte se s námi, jak vypadá a co umí.

Většina dnes běžně prodávaných LCD monitorů má displeje typu TN. Ty se však nevyznačují až tak dobrým podáním barev a pozorovacími úhly. Na běžné domácí používání však stačí a jsou nejlevnější. Pokud ale chcete něco profesionálnějšího a kvalitnějšího, je na místě uvažovat spíše o monitorech s displeji typu PVA, MVA nebo také IPS. A právě nové LG W2220P-BF spadá do monitorů s technologií IPS. LG navíc tento typ displejů stále vyvíjí, a proto se této novinky můžeme setkat už se čtvrtou generací IPS technologie pojmenovanou E-IPS (Enhanced IPS).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

LG W2220P-BF je 22" monitor s rozlišením 1680x1050 a poměrem stran 16:10. To se v dnešní době může zdát málo, ale právě u tohoto modelu je to úmysl. Je totiž směřován do cenové kategorie okolo pěti tisíc korun, což je při jeho vybavení a použitému typu displeje skvělá cena, zvláště v porovnání s konkurencí, která do této chvíle podobné modely prodává o minimálně dva tisíce korun dráž. Jedním z takových konkurentů je hlavně jeden z nejprodávanějších 22" monitorů v e-shopu - Dell UltraSharp 2209WA, nebo také horká novinka z minulého týdne HP ZR22w. HP ZR22w je sice také o 1500 korun dražší, nabízí však větší rozlišení 1920x1080.

Technologie displejů - TN, PVA, MVA, IPS

Před představením si stručně vysvětlíme, jaký je rozdíl mezi použitými technologiemi displejů u prodávaných monitorů. V úvodu jsme zmínili, že displeje typu TN nejsou oproti ostatním zmíněných technologiím tak kvalitní v aspektech podání barev a pozorovacích úhlů. Důležité je upozornit, že opět záleží na typu a hlavně ceně daného monitoru. I když tak definice technologie TN obecně platí, 24" TN monitor za 4000 korun je rozhodně kvalitou obrazu mnohem níže než 24" TN monitor za 8000 korun.

TN displeje

Z představovaných typů technologií LCD displejů je TN nejstarší a na výrobu nejlevnější. I proto se stále používá ve většině běžných LCD monitorů na trhu. Kladem je u TN displejů levná výroba a rychlá odezva. U některých modelů je papírová odezva uváděna pouze 2ms. TN monitory také mívají velmi dobrý a vysoký kontrastní poměr. Záporem TN je horší podání barev, u kterého ale hodně záleží na kvalitě daného monitoru. Ta se dost často pozná podle ceny. Pokud se také poškodí některý z pixelů, je mnohem více vidět než u ostatních technologií, neb jasně svítí. TN má také horší pozorovací úhly, přičemž lepší jsou ve vertikálním směru (z boků).

PVA, MVA displeje

PVA a MVA jsou podobné technologie. PVA vychází z MVA a má v základu vylepšený kontrastní poměr. MVA displeje se v dnešní době už možná nevyrábí, alespoň jsme si v e-shopu žádného nevšimli. Vylepšené PVA, S-PVA, displeje jsou používány hlavně společností Eizo a jejich cena bývá mnohem větší než u TN či některých IPS monitorů. Kladem je výborné podání barev a velmi dobré pozorovací úhly. Záporem pak vysoká výrobní cena a horší odezva. Nejlepší a nejdražší monitory Eizo mají udávanou odezvu 6ms, běžná je pak okolo 16ms.

IPS displeje

Posledním více používaným typem displeje je IPS. Původně se mělo jednat o tu nejkvalitnější technologii pro LCD monitory, avšak vývojem se dostala PVA na podobnou úroveň. IPS má nyní zřejmou výhodu v ceně výroby, což dokazuje dnes představovaný model společnosti LG. IPS disleje poskytují velmi kvalitní barevné podání a také pozorovací úhly ve všech směrech. Nevýhodou může být pouze průměrný kontrast a průměrná doba odezvy.

Pro všechny technologie platí, že neexistuje jen jedna přesně daná specifikace či typ, ale rok od roku jsou vylepšovány a upravovány. Jen u IPS technologie se můžeme setkat s pojmy S-IPS, H-IPS, AS-IPS či u LG aktuálním E-IPS, které je poslední novinkou představenou v roce 2009.

LG W2220P-BF - představení

Po nutné teoretické vložce pokračujeme v představení dnes testovaného LG W2220P-BF. Monitor je uložen v kartonové krabici a při vyzvednutí vám může přijít, že se nemůže jednat o 22" kousek. Krabice se zdá menší, než opravdu je. Je to mimo jiné tím, že je kvůli pivotu širší než obvykle krabice s monitory bývají. Po otevření zjistíme, že je vše poctivě chráněno a obaleno.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na vrchu je zabalen spodní kruhový stojan. V příslušenství najdeme kabel napájecí, jeden D-Sub (VGA) a DVI kabel. Nechybí ani instalační CD a pár papírových letáků a manuálů pro rychlou instalaci. Ve většině případů je ani nebudeme potřebovat, neb je zprovoznění monitoru lehké a intuitivní.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Spodní kruhový základ stojanu má zespodu možnost otáčení. V případě potřeby se tak neotáčí celý, ale točíme jen přes vnitřní mechanismus. Uchycení pro pivot monitoru je jednoduché a pevné. Stačí pouze nasadit a zatlačit.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pivot monitoru je k tělu monitoru uchycen kloubem s možností polohování nahoru-dolů, což platí i po otočení těla o 90° třeba pro lepší čtení webových stránek. Po vybalení ho stačí otočit o 90° dolů a nasadit na kruhový základ. To platí pro běžné využití na šířku, při použití na výšku pivot po vybalení otáčet nemusíme. Podívejme se teď na ilustrační video, které nám představí celý monitor.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

LG W2220P-BF - konektory, specifikace

Osazení konektory je u novinky od LG velmi dobré. Najdeme zde všechny tři základní obrazové vstupy: D-Sub (VGA), DVI i HDMI. Navíc je také zvukový výstup při propojení kabelem HDMI. Takové osazení se může zdát standardní, ale v dnešní době tomu tak stále není. Stačí se podívat do nabídky e-shopu a zjistíme, že stále hodně modelů v ceně okolo pěti tisíc korun nemá HDMI. Oproti jiným podobným modelům od LG u tohoto nenalezneme USB vstupy ani ze strany, ani u ostatních konektorů.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Monitor je celý černý a má úzký dvoucentimetrový rámeček. Celková velikost je 518 x 436 x 271 (šířka x výška x hloubka). Má tedy i s pivotem hloubku 27 centimetrů. S tím je potřeba počítat. Běžné monitory s TN displeji totiž bývají i o 10 centimetrů tenčí. Displej má rozlišení 1680x1050 s odezvou 6ms. Konstrast je 1000:1 a pozorovací úhly 178° horizontálně i vertikálně, o čemž se můžeme přesvědčit ke konci našeho videa. Váha monitoru je 6,7 kilogramu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Abychom mohli nastavovat výšku monitoru, musíme uvolnit kovovou sponku a poté vytáhnout tělo monitoru. Mezi nejnižší a nejvyšší polohou pivotu je 11 centimetrů. Při nejvyšší poloze můžeme pohodlně monitor otočit na výšku o 90°C, což je vhodné například pro serfování po internetu, kdy pak nemusíme na stránkách tolik scrollovat dolů, ale máme to vše na výšce monitoru.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Výhodou pro přetáčení displeje může být i to, že rámeček a vlastně celý monitor je matný. Otisky prstů po sáhnutí tedy skoro nevidíme, což je jen dobře.

Nastavení monitoru

Pod pojmem nastavení si můžeme představit dvě věci. Tou první je možná polohovatelnost. Zde jen shrneme, že monitor stojí na pivotu, který má možný zdvih až 11 centimetrů. Tělo monitoru můžeme naklánět nahoru a dolů přes kloub přibližně o 25°. Při nejvyšším zdvihu se dá monitor přetočit o 90° na výšku, kde opět platí možnost naklonění přibližně 25°. Celkově je polohovatelnost velmi dobrá a měla by postačit všem náročnějším zákazníkům.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Druhou věcí je nastavení monitoru po stránce softwarové. Nastavení na monitoru se ovládá pomocí senzorových tlačítek u pravého dolního rohu. Senzory jsou dnes hodně v módě. Osobně si myslíme, že klasická tlačítka jsou stále na rychlost a přesnost nastavování nejlepší, ale v tomto případě i senzory pracují velmi dobře. Samotné menu je základní. Je rozděleno přehledně do čtyř skupin. Nic speciálního, co by jinde nebylo zde nenajdeme, a proto není proč se jím více zabývat.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Kvalita obrazu, provozní vlastnosti

Naše představení není přímo profesionálním testem, jako spíše obecným pohledem na daný produkt ze zkušenosti při používání. Nebudeme testovat s digitálním osciloskopem či optickou sondou, na to jsou naše testy méně odborné. Pokud doma vlastníte běžný TN monitor, změnu při přechodu na LG W2220P-BF na 100% poznáte. Rozdíl v technologiích je poznat. Ve videu vidíte skvělé pozorovací úhly, kdy ani při skoro maximálním vychýlení při pozorování obrazu se barvy nemění a vše je krásně vidět.

Druhou změnou oproti TN panelu je zmiňované podání barev. Když porovnáte vedle sebe tento a běžný TN panel, jsou barvy na IPS panelu takové živější, reálnější. Opět ale záleží, jak kvalitní TN panel doma máte. Pokud máte model za 10 tisíc korun, rozdíl nebude takový. Pokud máte TN monitor za 3000 korun, změna vám zřejmě hodně otevře nový svět kvality obrazu. Na obrázku se ještě můžete podívat na detail rohu displeje.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zaměřili jsme se ještě na spotřebu monitoru. Ta je u IPS displejů o trochu větší než u TN panelů. Zkusili jsme změřit příkon monitoru při 0%, 50% a 100% jasu. Naměřené hodnoty byly postupně 36W, 56W a 72W. To vše při skoro maximálně bílém podkladu. Pokud pracujete v tmavším prostředí, je spotřeba o pár wattů nižší. Výrobce uvádí spotřebu 67W, což vypadá na hodnotu při továrním nastavení, kdy je jas i kontrast nastaven na 80%.

Celkové hodnocení a závěr

V dnešním představení s videem jsme si ukázali nový počítačový monitor LG W2220P-BF. Jedná se o E-IPS panel, jehož hlavní výhodou je velmi dobré podání barev a velké pozorovací úhly, což můžeme z našeho testování potvrdit. V tomto případě hraje prim i cena, neb 22" IPS monitor za cenu lehce přes pět tisíc korun na trhu ani vzdáleně zatím nenajdeme. Pro někoho může být zvolené rozlišení 1680x1050 malé, avšak ne všem zákazníkům vyhovují Full HD displeje s poměrem stran 16:9 a menšími obrazovými body.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Závěr po vyzkoušení je jasný. Nový LG W2220P-BF je na trhu velkým trhákem. Od začátku prodeje skladem zatím neuběhl ani měsíc a už teď můžeme říci, že se možná bude jednat o jeden z nejprodávanějších monitorů roku. Za svou cenu toho totiž nabízí opravdu hodně. Pokud uvažujete nad koupí nového monitoru a chcete lepší kvalitu obrazu než u běžných TN panelů, je LG W2220P-BF určitě správnou volbou.

Monitor LG W2220P-BF naleznete v našem obchodě (zde).

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (10)

S-IPS / IPS

Hledal jsem na internetu rozdíl mezi IPS a S-IPS. Pokud by to někoho zajímalo, doporučuji následující odkazy:
[cz] http://www.svethardware.cz/art_doc-7ADDD23432464B19C12571BD002A4AC4.html[en] http://en.wikipedia.org/wiki/TFT_LCD#In-plane_switching_.28IPS.29+ Jen podotýkám, že články je třeba brát v kontextu doby, kdy byly napsány.

@jpbrutal: přesně tak a proto mám stále "NEC 20WGX2Pro" který byl ve své době absolutní špičkou s technologii S-IPS. Zajímalo by mě porovnání NEC20WGX2Pro s tímto LG, jelikož mají hodně společného.

@Survivor: Japonský NEC většinou používal S-PVA panely, pokud se nepletu. Mám 22" LCD NEC 2170NX http://www.***** LCD-monitory-22-NEC-2170NX.html a i po letech výborné barvy i úhly pohledu. Zajímalo by mne jaký je v porovnání s recenzovaným LG W2220P.

@TomHoukačka: NEC pouziva spise IPS panely vlastni konstrukce, PVA hodne pouziva treba EIZO

@Survivor: Tento NEC mám také vyrobený S-IPS technologií z roku 1998 a jeho jediná slabost je, a zrovna malá není, že neumí ani celý profil sRGB barev. Na druhou stranu, barvy co umí, zobrazují perfektně, neb po užití kalibrační sondy k žádné obrovské změně nedojde. Recenzovaný LG je vyroben už technologií E-IPS z roku 2009, tedy těch x let vývoje na barvách bude určitě velmi znát. Recenze barev by u toho LG bodla, bohužel každý dnes recenzuje jenom monitor od 15 tisíc nebo nejlépe za 30 tisíc, protože to jsou přeci monitory, který si každý koupí :-). No ne dělám si srandu, fakt je smutný, že takto cenově dostupný monitory po stránce kvality barev a podsvícení nikdo netestuje.

Pár poznámek

Musím říct že se mi moc nezdá význam v jakém se v článku používá slovo "pivot".
Například "krabice je kvůli pivotu širší než obvykle" nebo "uchycení pro pivot monitoru" nebo "pivot monitoru je k tělu monitoru uchycen" atd. Pivot přece není žádná fyzická část (jak tomu ty věty napovídají), ale funkce kterou monitor (potažmo jeho stojan) disponuje.
Možná to někomu přijde jako slovíčkaření, ale mně takovéhle významové použití přijde prostě divné.Když jsme u toho pivotu, určitě by stálo v recenzi za zmínku zda monitor disponuje vnitřním čidlem překlopení, tzn jestli je nutno měnit orientaci obrazu ručně nebo se to dělá automaticky.Jinak nevím čím to je, ale to video na YouTube má nějak zkreslený poměr stran - monitor na něm vypadá jako kdyby měl poměr stran spíš tak 5:4 než 16:10.Každopádně pěkná a hlavně obsáhlá recenze - už jenom kvůli těm všemožným podrobným fotkám stojí za to si ji projít. A souhlasím že vzhledem k ceně se jedná o dost výjimečný monitor s výbornou polohovatelností - v téhle cenové hladině se to většinou omezuje jenom na svislý náklon a tím to hasne.
Pořád hledám kde je ten háček proč je tenhle monitor tak levný :-).

@DUBIN: Dobrý den,pojem pivot používám obecně pro stojan tohoto typu. Osobně jsem se tím nezabýval, spíše to tak používám. Proto nepopírám, že máte pravdu. Na druhou stranu myslím, že to vystihuje onu "nohu", která se může otáčet a vysouvat. Mám tedy příště raději používat slovo stojan? Klidně se přizpůsobím.Strany jsem měnil ručně přes ovladače grafické karty. Bohužel nejsem schopen nyní říci, zda senzor má nebo ne. U dalšího testovaného monitoru to vyzkouším podrobněji. Děkuji za podnět.Ano, video je v poměru stran 4:3, předělané z 16:9. Byl to trošku boj s formátem pro stránky, avšak nyní již videa budou v originálním formátu 16:9, což už ostatně vidíte v recenzi u myši Gigabyte M8000X.Podle mě LG zatlačilo na pilu a chce IPS prosadit. Ač to není Full HD, je právě toto možná cesta, jak se uchytit. Cena kolem pěti tisíc je velmi lákavá. I HP ale přichází s celkem levnými IPS monitory, takže to bude ještě zajímavé. Osobně jsem žádný háček nenašel. Možná by se nějaký objevil po testování optickou sondou či podobnými profesionálními zařízeními. Na oko se ale nic poznat nedalo.František Novák - redakce CZC

@František Novák - CZC: Nezlobte se na mě, ale PIVOT a noha jsou úplně odlišné věci. Vysouvací noha může být i na monitoru co PIVOT nemá.
Barevná TV je taky barevná TV a nebudeme dálkovému ovladači říkat barevný ovladač.

@kecafon: Dobrý den,já se na Vás nezlobím. Vysvětlil jsem, jak jsem se slovem v článku pracoval a uznal jsem, že to není přesné. V příští recenzi podobného monitoru s vysouvací nohou a pivotem budu rozlišovat přesněji.Děkuji za pochopení,
František Novák - redakce CZC

@František Novák - CZC: Nějak jsem zapomněl odpovědět...Co se mne týče tak bych byl určitě pro aby v takovém významu pivot nepoužíval. Nevím jestli je to v jiných krajích jinak, ale já mám pivot zanesený prostě jenom jako jednu ze čtyř možností polohování monitoru - tilt, swivel, pivot a height adjustable. Nic jiného navíc. Místo toho pivotu použivaného v článku bych se omezil jenom na stojan, který se skládá z nohy a podstavce.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru