Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Maxtor OneTouch mini čtvrté generace

Maxtor OneTouch mini čtvrté generace

Recenze

V dnešní době je externí disk, především funkční a levnou variantou při nedostatku kapacity datového úložiště v noteboocích. Ale dá se použít, díky funkci Plug And Play (MassStorage) i jako velice objemný, poměrně snadno přenosný a rychle připojitelný disk.

Čím se společnost zapsala do historie...

Společnost Maxtor Corporation je již dlouhou řadu let jedním ze špičkových, světových dodavatelů řešení pro ukládání dat. Je také jedním z průkopníků nových a pokrokových technologií.

V roce 2000 byla společnost Maxtor druhý největší výrobce pevných disků na světě, prvenství si držela společnost Seagate. Maxtor na konci tohoto roku koupil část společnosti Quantum, zabývající se výrobou datových úložišť za 2.3 miliardy dolarů. Touto obrovskou fúzí se Maxtor vyšvihl na první místo s roční produkcí 50 milionů pevných disků ročně. Na podzim roku 2005 již finančně zdrcená společnost Maxtor představila ve spoluprácí s významnou společností Adaptec společný projekt, jehož cílem bylo zjednodušit výrobcům a prodejcům počítačových systémů zavádění technologie SAS (Serial Attached SCSI). Rozhraní SCSI (Small Computer System Interface) vznikalo již od roku 1981, ale až v roce 1986 bylo uznáno jako standard. Společnost maxtor již několik let upadá a v prodejnosti je již dávno za svým rivalem společností Seagate. Seagate sílí a v létě roku 2006 oznamují představitelé obou společností odkoupení společnosti Maxtor.

Společnost Seagate koupila Maxtora za tehdy směšných 1,9 miliardy dolarů. Rozdělení akcií je 84% pro akcionáře Seagatu a zbytek pro Maxtor. Seagate si od této fúze slibuje úsporu 300 miliónů dolarů ročně.

Maxtora tedy vlastní společnost Seagate, ale prodává obě značky. Maxtor se zpravidla nabízí jako dražší, bytelnější a funkcemi lépe vybavenou variantou.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Možnosti použití...

V dnešní době je externí disk, především funkční a levnou variantou při nedostatku kapacity datového úložiště v noteboocích. Ale dá se použít, díky funkci Plug And Play (MassStorage) i jako velice objemný, poměrně snadno přenosný a rychle připojitelný disk. Využití těchto datových úložišť je tedy velice široké, pohodlné a rychlé.

Na našem trhu je nepřeberné množství výrobců a druhů externích disků. Externí disky jsou tzv. desktopové, ty mají uvnitř svého pouzdra obyčejný 3,5" hard disk a jsou z kategorie externích disků největší a nejtěžší, zato jejich cena je většinou opravdu příznivá. 2,5" verze je již o mnoho mobilnější a kompaktnější. Dále je zde možnost 1,8" velikosti, která ale není tolik rozšířená pro svou cenu a disk je většinou implantován např. do peněženky. A poslední možností je naprostá novinka na světových trzích, tzv. SSD disk. SSD disk již nevyužívá žádných mechanických částí a je proto naprosto tichý. Tvořen je stejnou technologií jako populární flash disky. Já bych Vám dnes rád představil externí disk společnosti Maxtor, modelové řady OneTouch IV mini o velikosti 1,8".

Disk Maxtor OneTouch 4 Mini jsem si vybral pro jeho deklarovanou odolnost, kompaktní velikost, vynikajicí design a především skvělou cenu. U ceny bych se na chvilku zdržel. Před samotnou koupí je třeba se rozhodnout, a propočítat si jakou objemovou kapacitu budu potřebovat a zda-li se mi pak nevyplatí pár stovek si připlatit za větší kapacitu. Obecně platí, že čím větší kapacita, tím nižší cena za 1GB volného místa.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

"Kompletní nabídka je široká - připojení pomocí USB 2.0, IEEE 1394, nebo třeba FireWire 400"

Balení, jeho obsah a dílenské zpracování:

Disk je zabalený do zataveného plastového blistru, který nevypadá nikterak vábně. Takto zabalené zboží, má z mého pohledu pouze jednu jedinou výhodu... Můžeme okamžitě vizuálně zkontrolovat jestli není výrobek uvnitř poškozen.

Po dosti krkolomném a nebál bych se říci drastickém roztříhání, jsem vyprostil disk z plastového obalu. Pod diskem a dalším ochranným plastem se ukrýval propojovací USB kabel, bootovací CD se softwarem Maxtor SafetyDrill Recovery a manuál s průvodcem prvního připojení. Při prvním pohledu na OneTouch 4 Mini rozhodně zaujme jeho design. Tvar je velice jednoduchý a zároveň elegantní. Čelní strana disku je opatřena slabým plátkem plechu s prolysem a velice decentním nápisem Maxtor. Jeho hrany jsou mírně zkoseny. Vyrobeny jsou z kvalitního a na omak velice příjemného černého plastu. Spodní část je velice povedeně pogumována a brání tak klouzání disku po stole. Všechny použité plasty jsou matné. Na krátké hraně disku je tlačítko pro rychlou zálohu (tzv. OneTouch Button),

které je efektivně modře podsvíceno. Při práci disku toto tlačítko bliká. Na delší hraně nalezneme port MiniUSB pro propojení s počítačem. Tento USB port je bohužel jedinou slabinou tohoto krasavce. Již od prvního použití se mírně vyklá do stran.

Co se odolnosti a bytelnosti disku týče, snese i menší pády způsobené při transportu bez ztráty dat. Bohužel použité plasty nejsou zrovna najtvrdší. Neprasknou, ale pády je řádně omlátí. Horní plechová deska je na tom o trochu lépe. Při běžném užívání se na ní škrábance netvoří, ale nešikovný pád na něm zanechá nesmazatelné šrámy. Celkové dílenské zpracování hodnotím na výbornou. Vše je do detailu propracováno a použité materiály jsou více než hodnotné.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

"Ještě zabalený disk "

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

"V balení nalezneme disk, USB kabel typu V, CD s ovladači a manuál"

První zapojení a instalace softwaru:

Disk je dodáván s USB kabelem typu V. Ten vypadá následovně - na jednom konci je MiniUSB konektor a na druhém jsou dvě větve. Obě jsou opatřeny USB konektorem, přičemž jeden je pouze napájecí druhý slouží jak pro napájení tak pro přenos dat. U nového USB 2.0 portu by měl stačit pouze DATA/POWER kabel. Jde o to, že starší USB porty neposkytují tolik šťávy a proto je třeba zapojit oba dva konektory. Jestliže se disku nedostává dostatečně energie, dá o tomto problému vědět nevýrazným, ale přesto slyšitelným pípáním. V žádném případě nehrozí poškození nebo ztráta dat z důvodu nedostatku napětí - disk je pouze v jakém si "sleep" modu. Při jeho prvním zapojení jsem pro jistotu zapojil oba USB konektrory (POWER i DATA/POWER) a počkal zhruba 4-8 minut. Po tuto dobu se disk jakým si způsobem zahřívá a zprovozňuje, po té se disk poprvé rozběhne. Po jeho nadetekování systémem se automaticky spustí instalace softwaru, která je uložena od výrobce na harddisku. Ta ale není k provozu disku třeba. Disk už se kdekoliv a kdykoliv bezpečně načte. Software nám nabídne možnost zprávy disku, vytváření záloh nebo například zaheslování dat proti případnému zneužití.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

"Takto vypadá přiložený USB kabel typu "V",

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

"Dva USB konektory (POWER a DATA/POWER) a konektror USB Mini. "

Tecnická data a parametry a podporované funkce:

Maxtor OneTouch 4 Mini se vyznačuje velice kompaktními rozměry, které činí 124.63 x 15 x 81.86 mm a minimalní hmotností 167g.

Pro jeho bezchybnou funkčnost budeme potřebovat:

Pro PC:

  • Pentium III, 500MHz vyšší
  • Windows Vista Home, Basic, Premium, Ultimate and Bussines
  • Windiows XP Home, Pro a Media Center Edition
  • 256 MB RAM a více podle požadavků systému
  • CD ROM pro Maxtor safetyDrill
  • internet

Pro Mac:

  • Mac OS X 10.4.7 - 10.4.9
  • 256 MB RAM a více
  • internet

Bez problémů chodí i pod Unix Ubuntu.

Plotny disku se točí rychlostí 5.400 ot./min.Vyrovnávací paměť je běžných 8MB a průměrná přístupová doba je 9ms. Ppopojení s PC probíhá přes USB 2.0. To podporuje rychlost až 480Mb/sec, což je krásných 60MB za sekundu.

Jistě zaujme i řada podpůrných systémů jako jsou např.: Maxtor SafetyDrill™ (kontroluje chyby,viry a spyware, vytvoří zálohu disku - pouze OS WIN), DrivePass (ten se stará o správné bootování disku) nebo OneTouch Button, kterým okamžitě připravíme disk na synchronizaci, zaheslování nebo zálohu. Samozřejmostí je funkce HotSwap, díky které můžeme disk připojit za chodu počítače.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

"velice rychlá záloha nebo zaheslování pomocí funkce OneTouch Button"

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

"Software je jednoduchý na ovládání a přístup k němu je jediným stisknutím tlačítka"

Mnou naměřené rychlosti při čtení a zápisu z disku WD3200AAKS(320GB WesternDigital) x Maxtor OneTOuch 4 mini 160GB:

ZÁPIS:

Velké soubory(od 50MB víše) = 30000-35000 kbytes/s

menší soubory(do 40MB) = 23000-28000 kbytes/s

malé soubory(Mp3, fotky) = 6000-10000 kbytes/s.

ČTENÍ:

Velké soubory(od 50MB víše) = 25000-35000 kbytes/s

menší soubory(do 40MB) = 15000-23000 kbytes/s

malé soubory(Mp3, fotky) = 6000-15000 kbytes/s.

Disk je za chodu velice tichý a ani pohyb hlav po plotnách, prakticky nezaznamenáte. Prakticky se vůbec nezahřívá a to i při nepřetržité práci. Není problém i nešetrnější manipulace s diskem při jeho plném provozu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

"srovnání velikostí s předešlou řadou OneTouch III "

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

"srovnání rozměrů s konkurencí WD "

Závěrem...

Zavěrem musím říci, že jsem se ve výběru ani trochu nespletl a výrobce dodržel všechny deklarované parametry, které mě přesvědčily ke koupi. Je opravdu velice odolný a zároveň šetrný k uloženým datům. Snese i poměrně nešetrné zacházení a výrobce se nebojí poskytnout na výrobek limitovanou záruku 5 let. Z toho první dva roky je možná reklamace u prodejce a další tři roky přímo u výrobce. Disk nebude dělat hanbu ani svým designem, který je i přes jeho bytelnost velice decentní. Použité materiály jsou odolné a hodnotné. Dílenské zpracování je naprosto dokonalé a po visuální stránce nemá chyb. Jedinou mouchou zůstává MiniUSB konektor, který se v mém případě malinko vyklá. Výkonostně disk splnil veškerá očekávání a poměrem ceny k výkonu je to bez pochyby vynikajicí volba. Disk je nabízen v těchto kapacitních variantách 80GB, 120GB, 160GB a 250GB - časem se jistě dočkáme i větších kapacit...

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

"Již zmiňovaný USB port"

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

"modře svítící dioda přidává na zajímavosti"

Positiva produktu:

+ výborná cena

+ skvělí design a dílenské zpracování

+ skvělé teplotní hodnoty – nehřeje se

+ velice tichý i při "seek "

+ použité materiály

+ pět let záruka, software a tlačítko OneTouch Button

Negativa:

- USB port na disku se malinko kýve do stran

- horší kompatibilita se staršími verzemi OS

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (29)

Pěkné

Pěkná recenze, také o externím disku uvažuji.

Maxtor

.. Maxtor se zpravidla nabízí jako dražší, bytelnější a funkcemi lépe vybavenou variantou. ...A podle ohlasů z různých míst je to taky varianta poruchovější ...

Re: Recenze

Dobře zpracovaná recenze.... nebyl to vyhozený čas jí napsat ani pro mě jí pak číst....

@Nesleha: Konečně snad první članek kterýmu se dá řikat opravdu recenze.Je vidět že autor si dal práci.

@holub_rider: musím jedině souhlasit,de vidět,že autor si dal na tom záležet.Pěkný čtení !

@Soldier.Kopi: taky se připojuji...perfektní práce

@binkoz: Tak tahle recenze je hodně dobrá řekl bych že je z těch lepších které tady jsou. Fakt super jde poznat že autor je dobrý recenzent.

@Nesleha: Ano, recenze je fajn. Doporučuji jen opravit dvě hrubky ("vyklá se", "skvělí design"), o chybách v použití mezer se ani nezmiňuji, těch je mnoho, ale kdo si toho všimne, že :)Na druhou stranu mě velmi potěšila fotografie rozbaleného napájecího kabelu. Potřebuji prostor mezi USB koncovkami, protože na každé straně notebooku mám po jednom konektoru. Takto vím, že tento kabel je na tuto situaci připraven a já jsem rozhodnut si tento disk pořídit.

Ubuntu

Ubuntu neni system Unix ale Linux.

@ptauer: Linux je unixový systém :o)

@Fenris: Linux pouze vychazi z unixu :) ...bude tato diskuze jeste nejak pokracovat? :)

@wolf21: Toto je diskuze na urovni :-D

@ptauer: Není to jedno?? Hlavně, že to na tom šlape ne?

Zápis a čtení

chybička se vloudí, a na hodnoty čtení a zápisu telefonovat jistě nebudu:-). Bylo by vhodné užít jiné jednotky, aby nedošlo k asociaci s telefonními službami. To je už ale náš problém, kteří to užíváme. Ale recenze je to hezká.

Dobry.

Dobra recenze. To zarizeni se mi celkem libi...

Problémy s těmito disky

Vesměs všechny tato zařízení mají brutální problémy na deskách se slabšími usb porty... kolikrát ani přídavné napájení z dalšího usb nepomůže... někdy se dá přijít na kombinaci portů, kdy to klape, ale např. na ali chipsetu jsem nerozchodil vůbec... problém vyřešil až USB hub s externím napájením...
Tudíž věc je to suprová, ale nedá se spolehnout, že přijdete k libovolnému zákazníkovi připojíte a kopírujete... škoda...

Skvělá recenze..

Moc hezká recenze, skvělá recenze, hodně informaci tak to má být.. Škoda, že disk nepodporuje rozhraní e-sata...

Kapacita

Koupil jsem si tento disk, ale při načtení mi ukazuje kapacitu 120GB, ale volné místo jen 111GB a nic nahraného tam není. Kam se podělo těch 9GB?

@JIR77: Je to marketingový trik výrobců disků. Jde o to, že počítají s tím, že 1gb = 1000mb, ve skutečnosti je to ale 1gb= 1024mb(stručně řečeno). Proto ti tvůj disku ukazuje pouze 111 gb. Chyba to ovšem není..

@Sow@_red: no, tak to je ale právě docela blbost ne, když budou počítat, že 1GB má 1000MB a ne 1024, tak pak výslednou velikos musíš spočítat jako 120GB*1,024 = 122,88GB ne? To cos napsal by znamenalo, že obchodníci si na každém jednom GB oddělávají 24MB, které tam vlastně jsou navíc...ne?

@jakudo.cz: Zdravím, je to tak 120GB/1024MB = 117GB mínus jaká si fupka disku(nevím jak se to přesně jmenuje...) Takže ve výsledku je to ňákejch 111GB :)

@Mikyz: Žádná fupka ani nic podobnýho... jen si musíš uvědomit že i ty MB jsou dále na kB přepočítávány přes 1024 atd :-)Lidé se dělí do 10 skupin. Na ty, kteří dvojkovou soustavu znají a na ty, kteří ji neznají.

@jakudo.cz: Hej, trochu mozek používat...
Uvedená kapacita 120GB, při přepočtu jednotek přes 1000 (místo 1024) je potom nominální kapacita:
120*1000*1000*1000=120.000.000.000 byte
Při správném výpočtu potom toto číslo vezmeš a přepočítáš zpět přes 1024:
120.000.000.000/(1024*1024*1024)= 111,76GBNejde o nic jinýho, než o rozdíl přepočtu jednotek pomocí dvojkové soustavy a marketingového přepočtu výrobce... (i když třeba k tomu má výrobce i jinej důvod :-) )

@Pleshoun: Aha, tak mnohokráte děkuji... Jsem zase o něco chytřejší - žil jsem v omylu. Teď už budu vědět jak se dopočítat správného výsledku, dík :)

@jakudo.cz: Ne je to tím přepočtem.. dole to pleshoun vysvětluje lépe.. ale v základě jsem myslel to samé..

@JIR77: Každý HDD vykazuje ve skutečnosti méně mídta než výrobce uvádí.

Další recenzi

Nezávisle jsem zplodil další uživatelskou recenzi zde http://crtec.blogspot.com/2008/04/maxtor-one-touch-4-mini-recenze.html
Je tam hlavně srovnání s přenosnými disky konkurence a mohu říci, že Maxtor patří mezi TOP ;)

@crtec1: Tak jsem to pročetl... z té recenze vyzařuje zaujatost a pokus o porovnání s něčím co jste nikdy nevlastnil ani neviděl...
Buď jste měl ohromnou kliku nebo mají notebooky obecně silnější USB porty, protože já se na starších deskách (nejhorší s VIA chipsetem) nechytal ani s přídavným napájecím USB portem... disk si jen tak pockvakával dokud jsem ho nepřipojil přes externí USB hub s napájením...
Jde bezesporu o dobrý kousek ale k dokonalosti mu hodně chybí... bohužel...

@Pleshoun: Zaujatý opravdu nejsem, WD Passport jsem nedávno zkoušel u známého. V mé recenzi je porovnání velikostní a rychlostní, obojí přejaté ze seriózních zdrojů, nevím tedy, v čem vidíte problém. Faktem je, že v některých ohledech je tento disk prostě vynikající.
Dnes jsem ho zkusil připojit ke starší desce QDI synactix1. V USB portu desky skutečně nejel. V USB portu karty do PCI se rozjel v pohodě.
V dobách kdy se uvedené desky vyráběly se s ničím podobným nepočítalo, není proto divu, že občas nefunguje. Nevidím v tom žádný problém.
BTW : Nic co vytvořil člověk nebylo, není a nikdy nebude dokonalé ;-)

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru