Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
TEAC MP-550: Elegance na prvním místě

TEAC MP-550: Elegance na prvním místě

Recenze
Teac MP-550 2GB_516261980
Teac MP-550 2GB
Produkt není určen k prodeji.
Teac MP-550 4GB_665937536
Teac MP-550 4GB
Produkt není určen k prodeji.

Teac si u svého modelu MP-550 dal na vzhled opravdu záležet. I přesto patří svojí cenou do nižší střední třídy. Co od něho tedy můžeme očekávat?

MP3 (popřípadě „MP4“) přehrávače již pomalu dosahují svého maxima. Vyspělejší modely již umí defakto všechno, co bychom od nich mohli vyžadovat. Navzdory tomu se výrobci snaží do svých přístrojů zabudovat i technologie, které již tolik k přehrávačům nepatří, ale dokážou nám usnadnit manipulaci s ním (například technologie bluetooth). TEAC MP-550 sice nemá žádné tyto vyspělé vymoženosti, zato se může pochlubit snad všemi běžnými funkcemi.

Obsah balení

Kromě samotného přístroje dostanete také poměrně kvalitní sluchátka MP-4HP, datový kabel USB, šňůrku na krk, CD s konvertovacím softwarem a manuál. Vzhledem k ceně samozřejmě nemůžeme očekávat klasickou nabíječku, tu mnohdy nedostáváme ani u drahých přístrojů. Trochu překvapující pro mě byl fakt, že přístroj nešel nabíjet ani nabíječkou, kterou jsem do této doby považoval za univerzální. Tento MP3 přehrávač na ní ovšem nereagoval. Musím sice uznat, že tato mini-USB nabíječka patří k přehrávači od společnosti Creative, ale zatím jsem s ní nabíjel všechny možné MP3 přehrávače od různých výrobců.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

TEAC MP-550 a příslušenství

Technické parametry

Kapacita

4GB

Podporované formáty – audio/video

MP3, WMA/AVI

Podporované formáty – eBook/fotky

txt/jpg

Velikost/kvalita displeje

2,4”/ 320x240px, TFT LCD 262 tisíc barev

Rádio/diktafon

ano/ano

Hry/ebook

ano/ano

Podpora upgrade firmwaru

ano

Slot na paměťovou kartu

ne

Rozměry

88,4 x 46,8 x 7,7 mm

Hmotnost

50 g

Cena (včetně dph)

1619 ,- Kč*

Přístroj sice umožňuje upgrade firmwaru, bohužel ale nejspíš zatím žádný nový nevyšel – žádný jsem na internetu nenašel. Podporu tohoto přístroje na oficiálních stránkách výrobce (www.teac.com) považuji za nedostatečnou. Stránky jsou nepřehledné a počeštěná verze stránek chybí úplně.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

sluchátka TEAC MP-4HP

Vzhled

Přístroj je na první pohled opravdu velmi elegantní. Jeho rozměry splňují veškerá kritéria pro zařazení přístroje mezi moderní MP3 přehrávače (velký displej, tenké tělo). Přístroj má černý a lesklý povrch, který je doplněn stříbrno-zlatými popisky. Snímací plošky (tlačítka), nejsou ve vypnutém stavu téměř vidět, po zapnutí se ale červeně rozsvítí. Jak už to tak u lesklého povrchu bývá, lehko se „ušpiní“ a usazuje se na něm prach.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

zadní strana přístroje

Na spodní straně se skrývá konektor pro sluchátka (jack 3,5 mm), miniUSB konektor pro připojení k počítači, malý otvor pro případný reset přístroje a poslední očko pro připevnění ke šnůrce na krk (zárověn se zde narazíme i na mikrofon pro nahrávání). Na pravé straně se nachází vypínací a zamykací tlačítko (2 v 1). Na čelní straně potom nalezneme již zmiňovanou šestici ovládacích plošek. Design se firmě TEAC opravdu povedl.

Ovládání a chování

Asi největší chybou přístroje je jeho ovládání. A tím nemyslím styl ovládání – na něj si během chvíle zvyknete, ale celkově není příliš dodělané. Dle mého názoru by neškodil malý update firmwaru. TEAC totiž občas zřejmě nezvládá (nebo spíše jeho procesor) zpracovávat data a poté přestanou tlačítka reagovat tak, jak by měla. Nejednou se mi stalo, že přístroj zareagoval teprve na opakovaný „příkaz“. Zprvu jsem předpokládal, že špatně fungují právě ovládácí plošky, teprve později jsem pochopil, že jde opravdu o neschopnost MP3 přehráváče zpracovat můj „příkaz“. Alespoň že ostatní způsoby ovládání (například přetáčení filmů či písniček) TEAC zvládá dobře. Pouze přetáčení dozadu (u videí) neprovádí příliš rychle. Možná by se zde hodilo více jak šest tlačítek. Tlačítka totiž v jednotlivých sekcích občas změní svojí funkci – například v nastavení tlačitko „play/pause“ funguje jako potvrzovací i zpětné zároveň. Zde TEAC zřejmě doplatil na snahu o co nejelegantnější přístroj. Na druhou stranu mě překvapilo, že jsem nebyl nucen za celou dobu nucen použít tlačítko RESET. Přístroj vždy reaguje minimálně na tlačítko POWER. Další nepříjemnost jsem zjistil po snaze vybrat si jiné písničky, než v dosavadní složce. Tlačítko „M“ totiž reagovalo jinak, než jak jsem potřeboval a tak jsem musel písničky přeskočit opakovaným příkazem „>>“, což při počtu více jak stovky hudebních souborů není příliš rychlý ani elegantní způsob (opět šlo pouze o krátkodobý zásek).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

červeně posdvícená tlačítka

Jednotlivé sekce

Music

Přímo v hlavní obrazovce přehrávání audio souborů si se zvukem nemůžete příliš hrát. Pouze zde upravíte hlasitost. Pro jiné nastavení (hodnoty ekvalizéru a další) musíte vstoupit do větve settings (nastavení). Alespoň si zde můžete označit část písničky a nechávat si ji hrát pořád dokola, ale nevím kolik lidí by tuto funkci využilo. Místo ní bych raději uvítal alespoň zvýraznění basů. Displej zobrazuje samozřejmě názvy písniček a také ekvalizér. Obnovovací rychlost ekvalizéru není moc vysoká, takže působí celkem nefunkčním dojmem, i když po delším soustředění jsem zjistil, že opravdu reaguje na přehrávaný zvuk a nejde pouze o nějaké demo.

Movie

Opět v podstatě žádné možnosti kromě hlasitosti. Vyberete film a ten se začne okamžitě přehrávat bez jakýchkoliv možností (pro ty opět musíte do sekce settings). Film jde samozřejmě přetočit dlouhým stiskem klávesy „>>“, občas se ale stane, že přístroj na tento příkaz nezareaguje. V tom případě buď neudělá vůbec nic (a musíte opět zkusit stisknout tlačítko), nebo přeskočí na další video uložené v paměti přístroje.

Radio

Rádio má dvě možnosti ladění. PRESENT a SCAN. Pokud pří zvolení Present stiskneme tlačítko play/pause, MP3 přehrávač začne sám vyhledávat dostupné FM stanice. Bohužel ladí i stanice s poměrně vysokým šumem a v místě kde je vysoký počet dostupných rádií se stává, že se zaplní všech 20 míst v paměti a TEAC přestane dále vyhledávat. Ladění trvá přibližně 1-2 minuty. V režimu SCAN si stanici buď ladíme zcela manuálně a nebo necháváme přístroj nalézt nejbližší dostupnou stanici. Pod klávesou „A->B“ se skrývá ukládání rádia do paměti jako audio soubor, který si poté samozřejmě můžeme poslechnout.

Record

Asi každý si dokáže domyslet, k čemu nám funkce record je. Kvalitou sice nejspíš nebude dosahovat klasických diktafónů, ale pro občasné použití jistě postačí. Opět zde nenalézám žádné možné nastavení. Pouze zde mohu začít nahrávat, pozastavit nahrávání nebo uložit soubor. Všechno ostatní se opět nastavuje ve sekci Settings.

Photo

Funkce pro prohlížení fotek. Bohužel fotky musí mít přesné parametry, aby byli zobrazeny. O ty se nemusíte příliš starat, stačí pokud fotky, které chcete zobrazit, zkonvertujete pomocí přiloženého software. Ten je zmenší na rozlišení displeje (pouze 320x240 bodů). Prohlížení fotek (jejich posouvání) potom probíhá rychle. Fotky se posouvají pomocí tlačítek „>>“ a „<<“ nebo použitím tzv. prezentace – fotky se samy posouvají v určitém intervalu. Přepínání mezi těmito dvěma módy se skrývá trochu nesmyslně pod tlačítkem „A->B“. Žádné přiblížení detailu fotky není možné, vzhledem k použitému rozlišení by byla tato funkce stejně zbytečná.

E-Book

E-Book podporuje klasický formát TXT (soubory např. poznámkového bloku). Překvapivě rozpozná české znaky, akorát se mírně změní formát písma. Opět žádné možnosti nastavení. Naštěstí pevně dané nastavení je vcelku přijatelné a tak jdou pomocí E-Booku poměrně dobře tyto textové dokumenty číst.

Game

Klasická hra tetris, k té není nic co dodat.

Settings

Nastavení. Nyní konečně přejdeme k tolik odkazované sekci Settings. Hned na začátku musím říct, že nastavení není mnoho. Nachází se zde nastavení ekvalizéru, ale jak jsem se již zmínil, jsou k dispozici pouze přednastavené (Flat, Rock, Pop, Jazz, Classic, Live, Dance). Dále nastavení módu přehrávání (play mode) – normální, opakování jedné, opakování složky, opakování všeho, náhodné ve složce. Trochu nesmyslná mi přijde funkce zpomalování a zrychlování zvukové stopy – nevidím důvod, proč by toto nějaký uzivatel vyžadoval (kromě pobavení). Místo něj bych upřednostnil možnost manuálního nastavení ekvalizéru. Nechybí možnost nastavení ukazatele času audio a video stop, zobrazování informací o souboru (např. ID3 tagy), rychlost posouvání, jazyka a délka osvětlení displeje. Příjemnou funkcí je automatický úsporný režim a automatické vypínání. Co se týče rozšířených možností nahrávání a FM rádia – u nahrávání volíme kvalitu (low, middle, high) a detekci hlasu (VOR). U FM rádia poté opět kvalitu, stereo/mono a region ( z důvodu rozdílných pásem). V krajním případě se může hodit i formát celého přístroje. Jak jsem již psal v odstavci „Ovládání a chování“ nabízenou funkci Update bych rád použil, kdybych měl k dispozici upgrade soubor.

Zvuk

Pryč je doba, kdy bylo potřeba koupit kvalitnější přístroj, aby jsme mohli poslouchat bez různých rušivých elementů (pískání, praskání atd). Pro test zvuku jsem použil kvalitní přenosná sluchátka Sennheiser PX200. Dokud nepustíte vámi vybranou zvukovou stopu, zdá se být audio výstup bez jakéhokoliv napájení – nezaznamenal jsem jakýkolik zvuk (šum, lupnutí atd.). Při puštění audia či videa je slyšet pouze velmi lehke šumění v „hluchých“ místech písničky - při nastavení vysoké hlasitosti. Zvuk lze samozřejmě mírně upravit pomocí ekvalizéru, bohužel ho není možné nastavit manuálně. Celkově hodnotím zvuk kladně, i když nejde o žádné hi-fi sound zařízení.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

porty MP3 přehrávače

Displej

Displej zabírá skoro celou přední plochu přístroje. Dalo by se říct, že o mnoho větší již být nemůže. Jeho parametry udávané výrobcem jsou velmi lákavé. QVGA rozlišení (320 x 240 bodů), 262 tisíc barev, velikost 2,4”. Zvolená grafika navíc podtrhuje barevnou a rastrovou kvalitu displeje. Největším problémem je ale velmi malý pozorovací úhel. A nejde ani tolik o to, že z určitého úhlu vidíme barvy obráceně. Stačí ovšem malý rozdíl (dokonce i rozdíl jaký je mezi pohledem pravého a levého oka) a obraz má mírně jiné vlastnosti, což bývá celkem nepříjemné. Pro co nejmenší rozdíl je potřeba pozorovat mírně zprava, kde se mění především jas, na který nejsou oči tolik citlivé displej (především při sledování filmů neboli při otočení displeje o 90 stupňů, při klasickém prohlížení tuto chybu téměř nepozoruji).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

zvětšené snímky displeje

Komunikace s PC

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

software pro konverzi video souborů

Výhodou je možnost používání přístroje na principu mass storage. TEAC použil klasický komunikační port miniUSB. Ke kopírování mediálních souborů nepotřebujete žádný synchronizační software, s MP3 přehrávačem tedy pracujete jako s obyčejným flash diskem. Problémem ovšem zůstává rychlost komunikace. TEAC zdaleka nevyužije možnosti USB standardu 2.0, jelikož rychlost nepřekonala ani magickou hranici 1 MB/s, což je u moderního přístroje velmi neobvyklé. Občas dokonce dlouho trvá, než vám windows zobrazí informační okno o stavu kopírování (naštěstí MP3 přehrávač vám sám ukazuje kdy probíhá transfér). Kopírování filmů do paměti MP3 přehrávače netrvá o tolik méně než konvertování na moderním CPU.

Název operace

Potřebný čas [m:s]

Kopírování fotek (147 souborů/celkem 5,4 MB)

4:17

Konverze 700 MB filmu

28:06

Kopírování 714 MB

11:10

Pokud chcete přehrávat video či prohlížet obrázky, budete jej muset zkonvertovat příslušným softwarem. Ten naleznete na přiloženém CD. Konvertování na mém CPU (Athlon X2 5000+) probíhalo poměrně rychle, rozhodně rychleji než je reálný čas videa. Překvapivě zkonvertované video (nastavena kvalita high) má dokonce i větší velikost než původní (512x384 divx) i přesto, že se rozlišení sníží pouze na 320x240. Ani při konvertování obrázků jsem nemusel dlouho čekat. I přesto se mi moc nelíbí nemožnost nahrávat obrázky a videa bez úpravy.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

software pro konverzi fotek

Výdrž

U výdrže posuzujeme především dvě hodnoty. Za prvé kolik vydrží na jedno nabití, za druhé kolikrát ji můžeme nabít než přístroj přestane být s touto baterií použitelný (poče cyklů). Vzhledem k použitému akumulátoru – technologie Li-Pol předpokládám, že nebudete muset dbát na jeho celkovou životnost (která bývá okolo 3-5 let ale i více). Mimo to zaručuje i minimální velikost. Výdrž na jedno nabití je standardní. Uvedené hodnoty v podstatě vcelku věrně ukazují reálnou výdrž. Pokud zadáte přehrávači co má hrát, dále se o něj nestaráte a pouze posloucháte, přístroj vydrží téměř 12 hodin. Jakmile ale často rozsvicujete displej, výdrž se sníží zhruba na 2/3 (8 hodin). U přehrávání filmů je výdrž v podstatě konstantní (4 hodiny), jelikož zde displej svítí neustále.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

pohled zezadu

Celkový dojem

Musím říct, že z přehrávače TEAC MP-550 mám velice smíšený dojem. Na jednu stranu mě potěšil svým velmi elegantním vzhledem, hmotností a rozměry. I menu vypadá velmi efektně. Najdeme zde spoustu užitečných funkcí jako jsou eBook, nahrávání hlasu (diktafon), či hru tetris pro ukrácení dlouhé chvíle. Na straně druhé ovšem spousta malých nedostatků. Především chyby, které by šly hravě vyrešit novým firmwarem. Občasné nereagovaní tlačítek, či měnění funkce jednotlivých tlačítek ve mě občas málem vyvolávali záchvaty zoufalosti. Teprve po delší době jsem se naučil, jak s přístrojem zacházet a problémů ubývalo, až jsem dokázal přístroj celkem bez problémů ovládat. Také mě zarazila nemožnost nabíjet přes klasickou USB nabíječku (viz výše). Před úplným závěrem si můžete prohlédnout tabulku kladů a záporů.

Klady a zápory

+

-

elegantní vzhled

časté zahlcení procesoru

nízká cena

nepromyšlené ovládání

rozměry, hmotnost

pomalá komunikace s PC

množství funkcí

nutnost konverze videa

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

pohled zepředu

Závěrečn hodnocení

Většinu svých postřehů jsem již shrnul v odstavci „Celkový dojem“. Přístroj rozhodně nemůžu doporučit lidem, kteří mají s ovládáním technickým vymožeností problémy. TEAC MP-550 je určen především lidem, kteří se v IT alespoň trochu orientují a ví co od ní mohou očekávat. Jako největší „lákadlo“ bych označil vzhled a hned na druhém místě cenu. Necelých 1700,- se dá považovat za opravdu nízkou cenu. Nyní je jen na vás, jestli dáte především na cenu a vzhled a nebo jestli si raději připlatíte za propracovanější model. Osobně spíše doporučuji si pořídit starší model TEAC MP-540, který překvapivě tyto chyby nemá. Tomuto „modernímu“ uděluji zhruba 50% (to znamená, že ho doporučuji pouze omezené skupince uživatelů, kteří již mají s MP3 přehrávači jisté zkušenosti) a to především za povedený vzhled a velikost. Doufám, že vám tato rezence při rozhodování pomůže.

Testovaný přehrávač TEAC MP-550 s kapacitou 4 GB můžete zakoupit v našem obchodě.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (15)

Čeština, titulky..

Jak vidím s podporou češtiny je to bledé, tak se ani nebudu ptát na podporu titulků. Každopádně by už konečně mohl vyjít nějaký přehrávač, který nemá problémy se zobrazováním standardních titulků z textového souboru.

@ales.sura: NO tak to s tebou musím bohužel v plné míře souhlasit, nějaký přehrávač, který podporuje titulky ať už txt, srt, sub v této oblasti techniky velice chybí :(

Damn ..

Už ta konverze vide je první věc, na jakou bych u MP4 playeru koukal. Já co mám MP4ku, používá vlastní formát přehrávaného videa a video mě na tom sledovat opravdu bavilo jen v prvních měsících nadšení. A to ještě pouze tak na klipy (myšleno krátká videa). že bych si natěšeně nasadil na pc konverzi celovečerního filmu, že si to zítra pustím v MHD, ne, děkuji :)

MP4 jejich využití

nejsem proti novým technologiím, ale přehrávač MP4 mi nějak moc nejde pod nos... nedovedu si představit, jak bych na takovém rozlišení mohl vlastně na něco koukat. Co se týče hudebních klipů, tak ty při poslouchání hudby zase tolik vidět nepotřebuju, a už vůbec ne si tim plnit místo... a co se týče filmů, tak nevim jestli dívaní se v autobuse/vlaku/autě na film je nějak úchvatnější... počkám si radší domů na svůj monitor, a budu se na něj dívat z postele a dokonce z toho budu mít i nějakou atmosféru. Nemluvě o tom, že celkově přehrávání videí je nepromakané (titulky to samé)... když už na výlet, tak radši s noťasem :c)))

TEAC

Ke značce TEAC - již nikdy více, kdysi jsem si koupil MP3 přehravač, po upgradu FW zmizelo rádio, budiž, pak přestal uplně fungovat, reklamace č.1, dostal jsem nový, ten se za tyden začal restartovat, reklamace č.2, v tu dobu jsem již věděl, že každá změna FW jaksi odstraní rádio, co naplat, opět se začal vypínat, reklamace č.3. opět nový, opět se vypínal, reklamace č.5 to samé, opět sem vyreklamoval, dostal jsem "zánovní" a ten leží v šuplíku, bojím se ho zapnout. Výrobek proklamoval USB 2.0, nakopírovat 100MB na 20minut, výdrž se štěstím 4-5hodin. Teac je špatná značka a rozhodně bych ho už nikdy nekoupil.

@Vejmitsch: tak to se divím, že ti už dávno nevrátili peníze, když jsi ho tolikrát reklamoval

@Vejmitsch: Ja mam Teac mp4 prehravac a naprosta spokojenost, bez jedineho problemu pul roku kazdy den. Jen prenosovou rychlost ma opravdu velmi nizkou... Bratr ma Teac mp3 uz dva roky - bez jedineho problemu... Takze asi pujde o nepovedeny model, rozhodne bych neoznacil vse od Teacu za sunty... Taky od nich mam super sluchatka s vibracema (levna s vibracema byvaji dost poruchova) - no problem.

@Vejmitsch: TEAC je krok mimo, taky jsem s ním celkem nespokojen, na MP3 přehrávačí mi po dvou dnech přestal fungovat zámek tlačítek, velká spotřeba baterií, aktualizace firmwaru neni k dispozici, displej poblikává. Vzhledem k ceně na reklamaci kašlu a hledám něco spolehlivějšího.

@zemanjan@volny.cz: měl jsem mp3 teac a už nikdy více. S teacem jsem byl opravdu velmi nespokojený, kvůli podobným důvodům jako výše...

@Vejmitsch: Dobrý den . Děkuji za příspěvek. Jak to potvrzuje i tato diskuze TEAC ma opravdu své dobré i špatné modely. Jak jsem napsal do recenze TEAC MP-540 sice určitě nepatří mezi špičkové modely, ale v podstatě jsem s ním neměl žádné problémy. To se bohužel nedá říct o tomto modelu MP-550. Přeji hezký den

Design

No když už nic, tak je alespoň hezkej.

Never more

Mám doma DVD vypalovačku TEAC, ale hned asi 3 dny po koupi přestala fungovat, tak jsem ji rekalmoval, dostal jsem novou a ta nikdy nevypálila DVD, které by fungovalo.S reklamací už se mi namáhat nechtělo, zrovna nové PC a bude furt v servisu.. Alespoň že čte bez problémů. Vypaluju na notebooku.Druhá věc: MP3 Teac 1Gb jsem koupil a po měsíci přestala fungovat. Zase jsem rekalmoval, nikdo nevěděl co s tím je, ale poslali novou, zase ta stejná chyba, MP3 se nehlásila po připojení k počítači, nešla zapnout ani po výměně baterky, tak jsem ji hodil do šuplíku a tam ležela asi do milnulého týdne. Zkusmo jsem ji zapnul - nefungovala, ovšem po zapojení do počítače jo! Stejně jsem ji zničul když jsem jel na židli a urazil jsem jí konektor..Od značky TEAC bych už v životě nekoupil ani CD nosič.

Už taky nikdy

už jeden sráček od teac sem měl a už víckrát bych si ho nekoupil po pul roce přestal přehrávat a nakonec úplně přestal fungovat.

Nefunguje

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Mám mp4 Teac MP-550 4GB a když ji zapnu,tak se zapne,ale hned vypne.Nabitá je.Zkoušela jsem odebrat písničky, a pořád vše stejné. Můžete mi prosím poradit? Děkuji

Nejde mi Nxv Converter

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Nefunguje mi program na convertování videí. Ztratila jsem CD s instalací. Program mi pokaždé píše ERROR 28,jenže když se podívám, co o té chybě píšou, není tam nic. Potřebovala bych poradit co s tím mám dělat. Děkuji

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru