Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
MicroStar DKA790GX Platinum – nový chipset od AMD v akci!

MicroStar DKA790GX Platinum – nový chipset od AMD v akci!

Recenze
MSI DKA790GX Platinum - AMD 790GX_218733140
MSI DKA790GX Platinum - AMD 790GX
Produkt není určen k prodeji.

Dlouho jsme čekali, dlouho jsme se těšili, byli plni očekávání a...konečně je tu! Nová čipová sada AMD 790GX je spojením nejlepšího chipsetu AMD pro procesory Phenom – AMD 790X a AMD 780G - komplexního řešení s nejvýkonnější integrovanou grafickou kartou na trhu. Přidejme ještě pár vylepšení a máme tu luxusní nabídku pro aktuální či potenciální majitele platformy AMD/ATI.

Před časem jsme měli možnost exkluzivně otestovat velmi dobrou základní desku pro platformu Intel – MSI P45 Platinum. Podobnou novinku jsme si přichystali i dnes. Tentokrát došlo na platformu AMD. Můžeme si představit základní desku MicroStar 790GX Platinum s novou čipovou sadou AMD 790GX. Co nového nám přináší a proč je do ní vkládáno tolik očekávání?

AMD 790GX – spojení 790X a 780G s bonusy

Na začátek si povíme pár „nej“. Dnes testovaná čipová sada obsahuje nejvýkonnější integrovanou grafickou kartu na trhu – ATI HD3300. Stejně jako Intel P45 by měla být poslední novinkou pro stávající socket AM2+, který bude na konci roku nahrazen novým AM3 pro 45nm procesory Phenom – s označením Deneb a v neposlední řadě poprvé spojuje chipset od AMD/ATI výkonný herní základ s integrovaným řešením grafické karty.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ač nám i ty nejdražší čipové sady od AMD v čele s 790FX v posledních měsících výrazně zlevnily, stále nemohly nabídnout to, co tu nějakou chvíli bylo. nVidia už dříve vydala své řešení spojení výkonného chipsetu s integrovanou grafickou kartou nVidia GF8x00 u sad nForce 750 a 780a. I to jsou dobré volby pro nákup, ale vzhledem k vyšší ceně a porovnání s integrovanými kartami ATI, ne moc výhodné

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pokud bychom se bavili přímo o porovnání integrovaných grafických karet, pak víme, že HD3300 je průměrně okolo 20-40% (dle aplikace) výkonnější v herních testech než GF8200 na deskách s 780a. My se podobnými testy v této recenzi zabývat nebudeme a tak nám postačí předchozí informace o přibližném výkonu. Větší rozdíly mezi konkurenčními sadami také nejsou, a jelikož u těchto řešení ve většině případů uvažujeme také o dedikované grafické kartě, je výběr výrazně zúžen dle osobních priorit zákazníka.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Diagram chipsetu AMD 790GX

Chipset AMD 790GX je určen pro socket AM2+ a podporuje jak všechny nejnovější procesory Phenom X4 a X3, tak i starší Athlon X2 či Sempron. Zapojit můžeme až 16GB (8GB) operačních pamětí DDR2 do frekvence 1066MHz (PC8500). Mimo integrované grafiky HD3300 přichází v úvahu až dvě karty ATI do CrossFireX, každá propojená po osmi linkách, nebo jedna samostatná (nVidia či ATI) na šestnácti linkách rozhraní PCI Express 2.0. Nový jižní můstek SB750 má na starosti 12x USB 2.0, 6x SATA 3.0Gb/s, integrovanou zvukovou kartu nebo rozhraní PCI.

Čipovou sadu známe, jak vypadá základní deska?

MicroStar DKA790GX Platinum – první pohled

Tradiční úvodní pohled na to nejzajímavější, čeho se můžeme dočkat. Základní deska po rozbalení vypadá hezky, přesvědčte se:

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Skromnější pohled na desku po rozbalení

Pro začátek toho neukážu tolik. Stačí boční pohled. Ale i z toho můžeme plno základních záležitostí vyčíst. Deska má poměrně malé chlazení, což je určitě ku prospěchu věci a tipovali bychom, že výhřevnost nebude velká. Dva PCI-E sloty pro CrossFire, nic překvapivého. Než se dostaneme do stádia popisu základu, prohlédneme si balení.

Balení

Zde se překvapení nekonalo. Krabice je velmi podobná té od MSI P45 se stejným motivem.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Přední strana krabice

Až na nápisy a malá loga je box pro 790GX Platinum stejný s P45 Platinum. Neznamená to však, že by byl špatný. Balení je velmi povedené a mou přízeň by si jistě získalo. Vhodné je ucho na pohodlnější přenášení. Větší obrázek v pravém dolním rohu nás upozorňuje, že deska je připravena i pro nejvýkonnější a „nejžravější“ procesory Phenom s příkonem až 140W.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zadní strana krabice

Na zadní straně nalezneme výčet kvalit použitých technologií. DrMOS snižuje spotřebu a s ní i teploty, RapidBoost dovolí zvyšování napětí komponent a Flat Circu-Pipe, neboli chlazení snižující teploty. V dolní části následuje struční popis desky a příslušenství.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Krabice z bočního pohledu

Označení „Gaming Series“ na krabici znamená, že základní deska patří do série herních základů. U prvního pohledu jsme si mohli všimnout třeba tří tlačítek (zapnutí, reset a clear CMOS) na okraji desky nebo právě obsažení dvou PCI-E slotů pro CrossFire.

Příslušenství

Po otevření krabice vytáhneme tvrzený box, ve kterém je vše poskládáno.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vnitřní box

Samotná bílá krabice se otevírá z boku. Je z vyztuženého kartonu. Příslušenství je navrchu, nad základní deskou. Ta je v antistatickém pytlíku ve spodu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Příslušenství

Příslušenství je hodně. Speciální je velký plakát velikosti přibližně A3, na kterém je podrobně popsána celá základní deska. Obsah příslušenství je:

• 4x SATA kabel

• 2x redukce napájení molex na SATA

• 1x floopy a 1x IDE kabel (kšanda)

• Záslepka zadního panelu (I/O shield)

• Bracket do zadní pozice – 2xUSB, 1xFireWire

• MSI nástavce na headery na desce

• 2x CrossFire můstek

• Instalační CD pro Windows XP (1x) a pro Windows Vista (1x)

• MSI Extras CD

• 2x Quick Guide (rychlý průvodce) pro správné zapojení

• Manuál

Na instalačním CD najdeme ovladače ke grafické kartě spolu s ovladačem chipsetu, ovladač audia a síťové karty. Z MSI utilit máme k dispozici MSI Live Update, program, který kontroluje aktuálnost všech ovladačů. V recenzi MSI P45 Platinum nebylo možné utilitu rozchodit pod systémem Windows Vista, u MSI ale zapracovali, a aktuální verze už Vista plně podporuje.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

MSI Live Update v akci

Sami se můžete přesvědčit, jaké ovladače utilita kontroluje. Funguje velmi dobře, což musíme oproti minulé recenzi ocenit. Druhým programem od výrobce je MSI Dual Core Center.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

MSI utilita Dual Core Center

Utilita Dual Core Center kontroluje běh systému. Zjistíme z ní aktuální otáčky CPU ventilátoru či jiného systémového fanu, můžeme přetaktovat procesor zvýšením FSB či zvýšit napětí pamětí nebo procesoru. Pro přetaktování máme k dispozici ukládací záložky Game, Office, Silence a Cool. U nich nastavíme hodnoty a uložíme, po načtení se nám sytém automaticky přetaktuje či podtaktuje. Je otázkou, zda je u platformy AMD taková utilita potřeba. MSI na CD dodává i AOD, neboli AMD OverDrive utilitu, ve které je možností mnohem více. Problémem však bývá nekompatibilita s hardwarem, základní deskou. Osobně bych volil spíše orientaci na AOD a jeho optimalizaci se všemi deskami. Na druhou stranu Dual Core Center je plně použitelný, takže AOD můžeme zkusit doplňkově.

MicroStar DKA790GX Platinum

Základní deska vypadá velmi dobře. Oproti P45 ubylo mědi, což uživatelé ocení.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Celkový pohled na MSI DKA790GX Platinum

Celkový dojem po prvním zhlédnutí je velmi dobrý. Rozmístění konektorů je v pořádku, barevnost je povedená. Co všechno na základní desce najdeme, si ukážeme v tabulce:

Platforma

Socket AM2+

FireWire konektor

1x zadní panel

Systémová sběrnice

HyperTransport 3.0

Zvuková karta

Integrovaná Realtek ALC888

Chipset

AMD 790GX/SB750

Síťová karta

1x Gigabit LAN

Podporované paměti

DDR2 až do 1066MHz (8GB)

PATA konektor

1x (až dvě zařízení)

Paměťový slot

4x DIMM

SATA konektor

6x 3Gb/s

PCI-E x16 slot

2x (2x8 nebo 1x16 linek)

Napájení desky

24pin hlavní + 4pin 12V

PCI-E slot ostatní

2x PCI-E x1

Napájení ventilátorů

1x 4pin, 2x 3pin

PCI slot

2x (verze 2.2)

Speciální funkce

CrossFire, PCI-E 2.0

USB konektor

6x zadní panel, 6x header

Rozměry desky

ATX, 304x245mm

Layout

Tabulka nám sice popsala, kolik čeho nalezneme, ale neřekla nám kde. Je rozložení slotů a konektorů kvalitní? Na to se podíváme teď.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pravý dolní okraj desky

V pravém dolním rohu nalezneme čtyři fialové SATA konektory otočené na bok a za nimi jeden položený kolmo. Chipset má v návrhu šest SATA, kam se poděl poslední? Nebojte, je dobře vyveden jako eSATA na zadním panelu. Úplně v rohu máme výstupy pro ovládání předního panelu vyvedené přes dva headery. Vedle nich jsou tři tlačítka, která obsahují pouze kusy z „herních sérií“ desek MSI. Power, Reset a Clear CMOS se určitě hodí, pokud testujeme či zkoušíme desku a nemáme zapojený přední panel (jako v mém případě). Na levé straně obrázku jsou tři USB headery, souhrnně 6x USB.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vyvedení konektorů SATA a IDE u okraje

Nad pěti SATA konektory je jeden žlutý, na bok otočený, IDE port. Ten už v současné době moc nevyužijeme a doufám, že s další generací desek by již nemusel být. Při testování jsem zjistil, že zapojení SATA dle manuálu neodpovídá realitě. Pravý horní port je označen jako číslo 1, pod ním je 2. Reálně je jednička trojka a dvojka jednička, to znamená, že v manuálu je popis špatně. Popis přímo na desce již odpovídá. Z boku vidíme lesknoucí se pasivní chladič jižního můstku.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pravý horní okraj desky

Paměťové sloty jsou na svém místě, pod nimi je 24pin hlavní napájecí konektor. DIMM sloty by mohly být dále od sebe i od patice, ale na jejich blízkost už jsme si u socketu AM2+ tak nějak zvykli. Nezvyklé je, že jsme si právě prohlédli v podstatě půlku desky a ještě jsme pořádně neviděli napájení pro ventilátory. Je to tím, že deska obsahuje pouze 1x 4pin (u pasivu jižního můstku) a dva 3piny, oba v levé části desky. To je možná malý nedostatek, jsme zvyklí na víc.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Napájecí část

Nad paticí vidíme napájecí část základní desky. Šest fázových zapouzdřených cívek, z nichž pět je PWM napájení procesoru, a hodně fialovo-bílých kondenzátorů. Vedlejší napájení je pouze 4pinové, což je vcelku zajímavé, neb většina lepších desek, do kterých se tato určitě řadí, má 8pin. Mosfety jsou překryty měděným pasivem a dobře chlazeny.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Chlazení DKA790GX Platinum

Na chlazení si tentokrát dali u MSI velmi záležet. Je tradiční měděné se dvěma heatpipe trubicemi a je poměrně malé. Změnu vítáme i vzhledem k tomu, že víc opravdu není potřeba. Chipset je chladný a nedosahuje ani 50°C.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Levá dolní část se sloty

Dva PCI-E 2.0 x16 sloty modré barvy jsou schopny obhospodařit dvě grafické karty ATI po osmi linkách, nebo jakoukoli jednu přes linek šestnáct. Dva malé PCI-E x1 využijeme třeba pro připojení zvukové či televizní karty. Nechybí ani dva klasické PCI sloty. Poslední černý konektor dole je pro zapojení disketové mechaniky. Jelikož nezabírá místo jiným, užitečnějším komponentám, můžeme souhlasit s jeho osazením, ale jinak už by své místo mohl přepustit novějším konektorům. Vedle něj vidíme první napájecí 3pin, druhý je na obrázku taktéž viditelný – v levé části u prvního PCI-E x16.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zadní panel

Zadní panel desky je velmi obsáhlý vzhledem k vývodům integrované grafické karty, které jsou obsaženy tři. Starý D-Sub (VGA), digitální DVI i moderní HDMI konektor, šest USB portů, jeden eSATA a jeden FireWire IEEE1394. Optický audio výstup a šest portů z integrované zvukové karty. Nechybí ani jeden fialový PS/2 konektor pro připojení klávesnice. Škoda osazení pouze jednoho LAN portu, dva se můžou hodit (osobně bych je uvítal a využil). Většině uživatelů ale bude přesto jeden bohatě stačit.

BIOS

Testování proběhlo s BIOS verze 1.0 ze dne 31. 07. 2008. Nejnovější a aktuální je verze 1.1 upravující některé nedostatky s operačními moduly a aktualizují podporu nových procesorů. Všechny informace, nové BIOS a utility najdete na stránkách výrobce zde. My se mezitím podíváme, jak BIOS DKA790GX Platinum vypadá.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Úvodní menu

BIOS verze 02.62 vyrobila společnost American Megatrends pod názvem AMI BIOS. Hlavní menu je stejné nebo podobné u všech základních desek. Označení hlavního nastavení, pro nás důležitého, je „Cell Menu“.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Advanced BIOS Features

Vypnout či zapnout logo firmy, zrychlit bootování a další pokročilé nastavení najdeme v záložce Advanced BIOS Features.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

H/W Monitor

Nebudu obrázkově uvádět všechny záložky, není to potřeba, vystačíme si s těmi zajímavými. V záložce monitorování systému se přesvědčíme o teplotách systému nebo otáčkách zapojených ventilátorů.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Cell Menu

Nejdůležitější nastavení se nachází v Cell Menu. Maximální FSB můžeme nastavit na 600MHz, koeficient FSB/RAM má možnosti od 1:1 do 1:2.66, tj. od 400MHz do 1066MHz frekvence DDR2. Rozsáhlé je nastavení pamětí pod kolonkou „Advance DRAM Configuration“.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pokročilé nastavení pamětí

V pokročilém nastavení pamětí je možností mnoho. Záložka Memory-Z nám ukáže informace uložené v SPD, u DRAM Timing Mode si zvolíte, jakou paměť budete nastavovat. Můžeme je totiž nastavit každou zvlášť. Volba DCT 0 nám nastaví paměti stejně. Další volby jsou jasné – podorbné časování pamětí. Při nastavení na „Auto“ je moduly nastaví dle SPD, pokud si chcete nastavit časování lepší, volte pouze ty, které vidíte na obrázku (tedy základní hodnoty), zbylé nemají smysl. Nezvyklá je podpora technologie EPP (poslední dole). U testovacích modulů Corsair XMS2 DHX stačí povolit EPP a ihned běží na svém specifikačním časování 4-4-4-12 při napětí 2.1V. Donedávna technologie využívaná pouze u základních desek s chipsetem nVidia se přenesla i k AMD a to jen vítáme.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Spodní část Cell Menu

Ve spodní části Cell Menu vidíme nastavení napětí komponent a základní desky. Napětí operačních pamětí volíme od 1.8 do 2.5V. Frekvenci PCI-E je od 100 do 150MHz. Shrnutí si uděláme přehledně do tabulky:

MSI DKA790GX Platinum

FSB

200 – 600MHz (po 1MHz)

PCI-E

100 – 150MHz (po 1MHz)

HT

200, 400, 600, 800, 1000MHz

děličky pamětí

400, 533, 667, 800 a 1066MHz

napájení CPU

Auto – 1.646V

napájení pamětí

1.80 – 2.50V (po 0.1-0.2V)

Celkově je BIOS poměrně jednoduchý a přehledný. Rychle najdete vše, co potřebujete. Obsahuje navíc i velmi podrobné nastavení operačních pamětí.

Nastavení a testovací sestava

Pro testování základních desek používáme stále stejnou sestavu. Rozdíl je pouze v platformách. U AMD budeme používat procesor Phenom X4 9950 BE se základním taktem 2.6GHz.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

CPU-Z 1.47 – informace o procesoru

V současnosti nejvýkonnější procesor AMD je ideální volbou pro testování základních desek. Je to totiž právě ten, který si umí říci i o více než 125W příkonu a dobře tak prověří napájecí obvody, hlavně mosfety.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Informace o základní desce

Chipset se v programu CPU-Z jeví jako 780G, což je mýlka. Správně ale rozeznává druhou revizi základní desky, 1.1. I přes testování se starším BIOS, nenastal po 14 dní běhu žádný problém.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nastavení operačních pamětí

Operační paměti jsou nastaveny na časování 4-4-4-12 při frekvenci 800MHz. Používáme nezávislý Unganged mód, který je rychlejší. Grafická karta je stále nejvýkonnější HD3850 od společnosti HIS. Nemůžeme opomenout stadiční fotku celé sestavy:

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Foto testovací sestavy

Testovací sestava je umístěna v rozměrné skříni CoolerMaster Stacker 810, jejíž recenzi naleznete zde.

Procesor

AMD Phenom X4 9950 BE (2.6GHz)

Chlazení

Scythe SCSMZ-1100 Samurai Z Rev.B

Základní deska

Dle testu

Operační paměť

Corsair 2x2GB DDR II 800MHz XMS2 DHX CL4

Grafická karta

HIS ATI Radeon HD3850 512MB IceQ3, PCI-E

Pevný disk

Western Digital Caviar SE16 - 640GB AAKS SATA II

Zdroj

Corsair Power Supply HX520 520W

OS

Windows Vista Home Premium 64-bit SP1

Jedinou postřehnutelnou změnou je chladič procesoru. Klasický Thermalright Ultra-120 eXtreme oficiálně nepodporuje socket AM2+ a tentokrát se nainstalovat opravdu nedal, jeho instalační šroubky mají menší vrut než backplate desky.

Bližší pohled na MSI DKA790GX Platinum

Po celkovém představení se před testy pojďme podívat na dva detaily dnes testovaného základu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Přetaktovávací specialita MSI

V průzkumu layoutu jsem malé červené „pojistce“ nevěnoval pozornost. MSI se snaží pokaždé vymyslet něco nového, co ostatní výrobci nenabízejí. U DKA790GX Platinum je to červený switch, podobající se elektrické pojistce. Oficiální název je „Hardware Overclock FSB Switch“, tedy přetaktovávací přepínač FSB. V manuálu si najdeme, jaká vzájemná pozice obou přepínačů co znamená. Pokud jsou oba v poloze „On“ stejně jako na obrázku, nastavení je základní – 200MHz FSB. Pokud dáme druhý do polohy „Off“, přetaktujeme FSB o 10% na 220MHz. Následují dvě další možné varianty, které zvýší FSB o 15% (230MHz FSB) a 20% (240MHz FSB). Přepínání je možno provádět pouze pokud je systém vypnutý. Postup hardwarového taktování se mi líbí, dostává malé plus.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detail pasivu severního můstku

Nemohli jsme si nevšimnout zajímavě designovaného chladiče severního můstku, nemůže chybět ani jeho detail. Obě heatpipe jsou do pasivu začleněny a odebírají z něj teplo, které vedou pryč. Pasiv je poměrně malý a místo neubírá. Představení tím končí, pojďme na testy.

Výkonnostní testy

Pro testování používám vlastní poskládání testů verze 1.0. Testuji každou komponentu zvlášť ve dvou testech a porovnávám s ostatními, jak s nimi deska umí pracovat. Testování jsme prozatím použili pouze u dvou základních desek na platformě Intel, a proto přidám porovnání s nimi. Můžete se tak zároveň přesvědčit, jaký je rozdíl mezi výkony procesorů, či jak si vedou konkurenční platformy při práci se stejnými komponentami.

Testy CPU

V testech procesorů používáme klasický srovnávací benchmark PCMark 2005 a praktický renderovací CineBench R10 pro zatížení všech jader.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Testy budou mít vypovídající hodnotu až časem, po otestování více základních desek na platformě AMD stejným způsobem. Dnes si tedy porovnáváme výkon obou testovacích procesorů – Intel Core Quad Q9300 (2.5GHz) a AMD Phenom X4 9950 (2.6GHz). I přes nižší frekvenci vede procesor Intel Q9300 o 4-5%.

Testy operačních pamětí

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

PCMark 2005 používá při testu operačních pamětí nástroje, jejichž testy moc nesvědčí platformě AMD. Phenom má integrovaný paměťový řadič přímo v procesoru, a proto celkově pracuje s RAM lépe, což se projevuje v propustnosti, kde jasně vítězí.

Testy pevného disku

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Testování práce s pevným diskem naopak v PCMarku lépe sedne platformě AMD. Při testu průměrné rychlosti čtení v programu HD Tach je situace vyrovnaná, rozdíl je malý v toleranci chyby měření.

Testy grafické karty

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

U testů her rozhoduje výkonnější procesor Intel, jinak jsou měření velmi podobná. FPS byly měřeny v programu Fraps. U hry COD4 jsem měřil v mapě Airlift, kdy z vrtulníku ostřelujete pozemní jednotky Al-Asada ve městě. Povoleny byly všechny stíny, ostatní nastavení bylo vše na maximum. Rozlišení bylo 1280x1024 s maximálním anti-aliasingem 4x, ale jen s trilineárním filtrováním (0xAF).

U hry Crysis jsem měřil výsledek v integrovaném GPU testu (timedemo mapy Island), ale výsledky jsem bral z Fraps a ne z konzole, kde jsou podivně zkreslené. Kvalita nastavení byla dána na „High“ při rozlišení 1280x1024 bez AA, které je velmi náročné.

Souhrnné testy

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

I přes slabší procesor je výsledek ve 3Dmarku skoro stejný u obou platforem, rozdíly kolem 50 bodů jsou jistou chybou měření. V PCMark Vantage platforma AMD lehce ztrácí.

Přetaktování

Přetaktování systému jsem tentokrát věnoval pouze přes hardwarový přepínač MSI. Maximální hodnotou bylo 115% FSB, tedy 230x13= 2990MHz pro procesor. 240MHz FSB nebylo stabilních. Bez zvýšení napětí a s běžným skoro boxovým chladičem se s tímto procesorem určitě přes 3GHz stabilně dostanete. Důležitou informací je, že pokud zvolíte přetaktování pomocí červeného přepínače, nemůžete už s FSB v BIOS hýbat, což je vcelku logické řešení. Maximální FSB se sníženým násobičem měřit nebudu, to je otázka spíše pro odbornější servery.

Teplota chipsetu

Největším problémem s novou základní deskou, kterou Everest nepozná, bylo odebírání teplot. Nemohu na 100% zajistit, že odebrané teploty jsou přesné. Odebíral jsem teplotu základní desky. Výsledky jsou velmi nízké, což by podle dotyku prstu na chladič odpovídalo.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

I tak se nebojím říci, že nízké teploty odpovídají. Chipset je velmi chladný a samotné chlazení je odpovídající. Při zatížení stoupla teplota jen kousek přes 40°C.

Cena

V aktuálním ceníku uvádím všechny mnou testované základní desky, které můžete najít v recenzích v našem archivu. Ceny jsou poměrně stálé a žádné větší skoky se za pár měsíců neudály.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

MSI DKA790GX Platinum je nejlevnější testovanou základní deskou. 3400,-Kč za novou herní základní desku s integrovanou grafickou kartou je velmi dobrá cena. Aktuálně je jako jediná základní deska s chipsetem 790GX dostupná skladem.

Klady a zápory

+

-

Přehledný, kvalitní BIOS

Pouze 6xUSB na zadním panelu

Integrovaná grafická karta

Jeden LAN konektor

Barevné provedení, krabice

Jen 1x4pin a 2x3pin konektory

Teplota čipsetu, dobré chlazení

Zadní panel

Software – utility MSI

Přepínač pro HW přetaktování

Základní deska MSI DKA790GX Platinum je velmi povedená. Za necelých 14dní testování jsem nenarazil na žádný problém. Mínusy do tabulky jsem hledal složitě a jedná se o spíše menší zápory, které nejsou obecné pro všechny uživatele, ale spíše subjektivní. Výrazné vylepšení zaznamenal software-utility od výrobce, které již plně spolupracují s Windows Vista 64bit.

Závěrečné hodnocení

U závěrečného hodnocení shrnu všechny poznatky z testování k jednotlivým posuzovacím prvkům.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

MSI DKA790GX Platinum

Layout je velmi dobrý. Rozmístění slotů je v pořádku. Čtyři SATA konektory jsou otočeny na bok, jen je ve svislé pozici a jeden vyveden jako eSATA na zadním panelu. DIMM sloty jsou jako obvykle u platformy AMD velmi blízko patici, ale to je problém obecný, ne jen této desky. S vyššími paměťmi a větším CPU chladičem by mohl nastat problém při zapojení RAM modulů. Zadní panel je obsáhlý, místo VGA portu by mohl být ještě jeden LAN port nebo dva USB porty. Herní desku dobře doplňují tři vnitřní tlačítka pro zapnutí, restart a nastavení základního BIOS. Menším nedostatkem je malý počet napájecích 3pin a 4pin konektorů pro přídavné ventilátory.

Chlazení je výborné, menších rozměrů, ale plně dostačující. Je celé z mědi se dvěma heatpipe trubicemi. Esteticky a designově povedené.

Krabice a příslušenství jsou plusem. Krabice má hezký motiv, základní deska má pěkné barevné provedení. Uplatnitelného příslušenství je dost.

Výkon a provozní vlastnosti obstály na výbornou, žádný problém se základní deskou během testování nenastal.

Software a ovladače na přidávaných CD jsou na rozdíl od dříve testované P45 Platinum velmi dobré. Utility plně fungují a to i pod systémem Vista 32/64bit. MSI Live Update je velmi dobrý a funkční program. Dual Core Center také funguje v pořádku.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Základní deska MicroStar DKA790GX Platinum obstála při testování na výbornou. Nebojím se udělit celkovou vysokou známku 9,0 z 10. Pokud máte zájem o dostupné, kvalitní a technologicky pokročilé řešení pro platformu AMD, nebojte se vyzkoušet právě tento základ.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (54)

Diky

Dik za recenzi, deska vypada fakt zajimave a cena je opravdu pekna ;)

@Miloš Kalina: hlavne koukam celkem vylepsili taktovani podle me nebude problem dat 3.3-3.5Ghz na Pheonu X4

@stratos.: Msi poslední dobou opravdu jede. V nynější době totiž byla konkurence pro většinu uživatelů pouze GB a ASUS. Hlavně z hlediska obyč f-cí a podpory. Jsem rád, že z MSI by jim teď mohli trošku zatopit.

@AggramarAvenger: Jen aby si to Microstar zase s prominutím "nepohnojily" poruchovostí a obecně kvalitou.

@mtmccox: Hm, je skoda ze MSI nesla ve slepejich sve legendarni desky KT266 :)

@AggramarAvenger: Dobrý den,dle mého názoru aktuálně MSI má na to, aby konkurovala dvěma největším výrobcům. Kvalita desek se velmi zlepšila, podpora pro uživatele je také velmi dobrá. Také doufám, že by mohl nastat lepší konkurenční boj právě díky novým řadám základu s "orkem" na obalu.

@Tomáš Hort: Já si myslím, že MSI má stále co nabízet - Jsem majitelem K9N Diamond a naprostá spokojenost, mam jednu desku i pro socket 370 (což je stařeček) a ta má taky velmi slušnou podporu,spousty funkcí možností nastavení s taktováním. MSI a ABIT jsou výrobci, kteří si umí pohrát s BIOSem, zkušení uživatelé si pak udělají své (nezkušení bohužel také... :-( ).Popravdě se mi ta K9N Diamond vzhledově líbí víc, je víc vyšperkovaná a to vyražené logo vypadá lépe. Já MSI fandím a nechápu proč se mnozí vrací k dávným scénám s vadnými kondenzátory.... MSI se z toho již poučila

@BlackZoneCZ: Dobrý den,souhlasím. Je to ale bohužel tak. Podobnost je u značky Acer v prodeji notebooků. Také dříve byla kvalita pofidérní, ale teď se jejich notebooky hodně zlepšili a přesto na ně každý nadává kvůli zkušenosti z před několika let. Mě se aktuální základní desky MSI také líbí a pokud bych si nějakou kupoval, určitě bych uvažoval třeba o této, neb mám procesor AMD.

@Tomáš Hort: Rozhodně to je skvělé, pokud by MSI šla teď co nejvíc nahoru. 2 největší - ASUS a Gigabyte mají oba své druhy modelů a zase tolik si nekonkurují. Takhle by to mohlo trošku zamávat s cenama.

@AggramarAvenger: Však jen ať jede i dále MicroStar čím větší konkurence a pokles v žebříku výrobců udělá konkurenci tím lépe pro nás což se týče vyspělostí a cen.

@Miloš Kalina: opravdu je to povedené moc se mi to líbylo

@Miloš Kalina: Dobrý den,deska je opravdu zajímavá a kvalitní. Myslím, že je to vhodná koupě, pokud uvažujete o chipsetu 790GX. Gigabyte s 790GX je třeba o 300Kč levnější, ale má vyšší teploty chipsetu a tuším že jen 4xUSB na zadním panelu. DKA790GX dostala vysoké hodnocení a myslím, že si ho zaslouží.Nemáte zač a já děkuji za příspěvek.

@Tomáš Hort: super recenze jen mám dotaz, asi sem to úplně nepochopil, jak uvádíte u taktování 240 FSB nebylo stabilní-hardwarově, v biosu potom bylo?, páč v další větě už píšete že bez zvýšení napětí se bude moci procík dostat i přes 3GHz :), díky za odpověď

@MCarek: Dobrý den,ne ani z BIOS by 240FSB nešlo, když systém nenaběhl při přetaktování přepínačem (hardwarově). Šlo o to, že tím přepínačem můžeme nastavit pouze tři hodnoty: +10%,+15% a +20% tzn. 220,230 a 240MHz FSB. 230MHz běželo v pořádku, ale 240MHz už ne. Z toho vyplývá, že maximum bylo někde mezi těmi dvěma hodnotami. A protože 230x13=2990MHz, tak už 231MHz FSB je přes 3GHz na procesoru a to jistě půjde i bez zvýšení napětí. Pokud bychom použili lepší chladič CPU a zvýšili napětí, myslím, že bychom se dostali k 3.2-3.3GHz.

@Tomáš Hort: aha, už chápu, díky moc za info :)

Dvě poznámky

Teploty se odečítají, ne odebírají.IDE řadiče by rozhodně ještě nějakou dobu měly vydržet - to máme ty 250 až 500 GB starší disky vyhodit? Proč, pokud fungují?

@Mastodont: Protože EVOLUCE - kolik věciček bezvadně fungovalo a už se nevyrábějí a nepodporují... a navíc z IDE na SATA můžeš koupit redukce takže i pokud by zmizely IDE z desek...

@dennydoom: tak tomuto říkám recenze i skoro takovej laik jako sem já pochopí skoro vše a navíc se ještě toho dost novýho přiučí skvělá recenze

@Miloslav­Karásek-X: Dobrý den,jsem rád, že se Vám líbí. Recenze je určena spíše jako informace o produktu pro méně znalé, tím ale nechci říct, že i uživatelé znalý více z ní nic nemají. Děkuji za ohodnocení.

@Mastodont: Dobrý den,s těmi teplotami asi ano, ale je to takový detail, že ho ani opravovat nebudu, neb si myslím, že ani odebírat není špatně. Je to prostě používaný termín.S IDE řadičem je to tak, že osobně jsem ho už asi dva roky nepoužil, proto jsem napsal, že už by ani nemusel být s tím, že jak napsal místní čtenář, existují i redukce. Prostě mi IDE jako konektor (stejně jako FDD, u kterého to vidím stejně) na základní desce spíše překáží. I tak si myslím, že to bylo jen přání, neb IDE se bude asi používat a integrovat ještě nějaký ten rok...možná :)

@Tomáš Hort: IDE není zas tak velké, aby překáželo, na rozdíl třeba od ISA slotu ...Jednou z věcí, které oceňuji na deskách Gigabyte, je přítomnost headeru pro paralelní port - rovněž existuje dost tiskáren, které ještě v pohodě slouží a budou sloužit.Vývoj jde samozřejmě dále, ale PATA disky i mechaniky se pořád ještě vyrábí!

@Mastodont: Dobrý den,je to trochu s podivem, ale pokud se podívám do našeho e-shopu, tak je pravda, že disky i mechaniky PATA jsou stále přítomny a dostupné. Trošku mi uniká smysl této výroby, neb i deska 5 let stará má SATA, tak proč stále ještě používáme PATA? Nevím...

@Tomáš Hort: Prodavaji se dokonce i SDR pameti a ty uz taky dlouho zadna nova deska nema. Proste dokud je zajem o koupi, tak je i zajem to vyrabet :-)

@Tomáš Hort: Zkuste si schvalne precist par clanku a diskusi k vypalovackam na www.cdr.cz
Lidi co vypaluji hodne a na kvalite jim zalezi, v neproste vetsine pouzivaji prave PATA mechaniky.

@Mastodont: S ISA slotem problem neni.
Horsi byl VESA slot (32bit/16bit). Karty do VL-BUS byly vetsinou dlouhe jako 3/4 pocitace ;-)

@Mastodont: jo ale nevim jestli je to na minus body 6 usb vzadu je dost a jedna sitovka staci nemuze se chtit vic kdyz to ma tri konektory na monitor vzdau a 3piny se daj pouzit redukce

@Danzel_cz: Dobrý den,minusy jsou okomentoval s tím, že některým určitě jeden síťový a šest USB portů stačit bude, ale běžně už vidíme i 2LAN+8USB. Já mám například zaplnění akorát: klávesnice, myš, kabel od foťáku, bluetooth adapter, tiskárna, a poslední bývá flash disk nebo sluchátka. A je plno dalšího příslušenství. Takže ano, stačí to, ale když by bylo víc, bylo by to jen dobře. Je jasné, že s těma třema portama grafiky už není místo, ale právě D-Sub konektor bych vypustil a dal místo toho něco jiného - přeci jen, je na něj redukce u každé karty.Redukce na 3piny je, mám jí tu a také ji používám, ale tím mi vznikne ještě více kabelů, které není kam ve skříni dát. A otázka je jasná: proč jsou všechny ventilátory v této skříni za 4 tisíce opatřeny molex napájením, když v mé Elite 330 stejného výrobce je přidávaný ventilátor s 3pinem?

@Tomáš Hort: Dobrý den,oprava: druhý odstavec patří spíše do vedlejší recenze. Ale i tak je jasné, že je to málo. Běžných je 1-2 4pin a 3 až 5 3pinů. A právě pokud osadíme nové ventilátory do CoolerMaster Stacker 810, nebudeme je mít kam zapojit.

@Mastodont: Souhlas s tebou aspoň jeden slot ať se zachová na starší disky. zatím je ještě docela dost takových disků si myslím.

Vypadá dobře

Sice moc dění kolem AMD nesleduju, ale tahle deska vypadá poměrně slušně... už dost možná díky šikovnosti MSI :) i přes to že já rád ASUS :)

@DashDash: Nějak nevim ale chlazeni MSI se mi porad nejak nepozdava :-) (mozna jdu sam proti sobe, protoze teploty ma vyborne). A co se tyce Intelu tak z grafu mi jaksi vychazi, ze X38 a P45 jsou totozne vykonostne (priznam se, ze zas ja nesleduju Intel :-) )

@Stardas: Dobrý den,chlazení MSI DKA790GX Platinum je velmi dobré. Není ani velké ani malé a teplota je velmi nízká. Chipset Intel P45/X38 je výkonostně podobný, rozhodují hlavně dané komponenty.

@Tomáš Hort: Souhlasím, z testú vypadá, že chladí výborně a rozměry má taktéž vylmi příjemné ale od pohledu se mi prostě nepozdává ono kolečko či věž.

AMD

AMD stačí :)

Jak je to s grafickou kartou?

Zajímalo by mě jestli je možné u této desky nějak vypnout grafickou kartu v PCIe a používat např. při prohlížení internetu jen tu integrovanou aniž by se muselo "hrabat" do vnitřku pc. Bylo by výborné, kdyby se takhle dala regulovat nenažrnost dnešních výkonných GPU.

@HALLEER: Máš asi na mysli HybridCrossfire, koukni sem, jako základ ti to snad stačí http://www.czechcomputer.cz/art_doc-2EA1745E2A37B71DC1257456006CBCA3.html
Jinak čipset tuto technologii podporuje, jestli nebyla nějaká změna, tak pouze s kartami řady HD34x0 a 36x0

Good

Vypadá vážně ale vážně dobře, nějakej čásek počkám, až desku doladí a vychytají chyby a pak do ní pudu, je nádherná.

@Fighter2005: jo je fakt skvělá, ale abys nečekal příliš dlouho, to by pak mohli přijít s něčím novým, lepším a budeš potom řešit ten samý problém :), myslím že v současný verzi tak jak to je, je ke koupi jak dělaná :)

Nejlepší chipset??

No ono pokud se jedná o CF tak nejlepší zrovna neni. je to nástupce 780G ne 790FX a ta je zatim nejlepší a jak se začnou prodávats SB750 tak nebude mít 790GX nic navrch..kromě integrovaný grafiky která je v High endovym kompu jako pěst na oko

@Trewor: AMD by mělo zamakat na ovladačích, aby šlo vypínání grafiky, když není zapotřebí a naopak aby se ve 3D zapla, to by potom bylo jasné pro pro tento chipset.

@cacanovotny: TAk to je jedinej argument pro využití itegrovaný grafiky na desce"do výkonejch herních mašin". K tomu mít HD4870(X2) a výkonuje dost i na hraní na Full HD telce v plnym rozlíšu

Krabice

Myslím si že většina uživatelů by radši uvítala kdyby krabice byla třeba kartonové barvy takové te žluté, ale hlavně kdyby cena té grafiky byla třeba o 1000 kč levnější jak mít super grafickou krabici a grafiku třeba o 1000 kč dražší!!!!

@ZdenekBlaha36: Dobrý den,recenze je o základní desce, s grafikou tomu moc nerozumím. Každopádně pokud se jedná o přirovnání, tak sice něco do sebe má, ale myslím, že by se většině lidí ten nákup tak nelíbil, kdyby byli krabice jen okrově kartónové. Dělá to většina výrobců (Thermalright Ultra120 je v takové krabici, o jaké mluvíte) a rozhodně by to cenu nesnížilo o 1000Kč.

Nevím, zda se vyplatí...

Na desky s tímto chipsetem jsem se těšil hodně dlouho, ale nakonec mám z nich smíšené pocity. Z několika důvodů.
1. Kupovat 790GX kvůli IGP je nesmysl, za stejnou cenu se dá koupit deska s 780G/770 a dedikovaná grafická karta 3650/3850 (případně počkat na 4670).
2. Crossfire bude lepší provozovat s 790FX kvůli větší propustnosti PCIE.
3. Cena by mohla být o něco nižší, vyčnívá jedině Biostar (ten má ale poloviční sideport memory).
4. Z pohledu přetaktování nepřináší pro starší Athlony na K8 nic nového, i když pro nové Phenomy je požehnáním.Jeví se mi to tak, že nejlepší věcí na desce je nový sb 750 a plná podpora nejnovějších (a energeticky nenasytných) Phenomů a jejich sqělé taktování. Kdyby však cena tak o 500-1000 Kč klesla, bude to nejlepší volba pro platformu na AM2+.

@jizbus: Pardon, ale zapoměl jsem ještě na jedno mínus, a to, že (zatím?) nefunguje vypínání dedikované grafické karty v PCIE.

@jizbus: Já jsem rovněž - po nějakém tom pročítání recenzí - dospěl ke stejnému závěru. Tři tácy jen za desku s IGK je prostě dost a navíc ceny samostatných GK jdou pořád dolů.

@Mastodont: Dobrý den,pokud se jedná o vysokou cenu, tak mým favoritem podle osazení konektorů je tato deska:http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=58214Aktuálně ji testujeme...uvidíme v recenzi, jak pracuje :)

@Tomáš Hort: Ano, ta vypadá více než zajímavě, na vaši recenzi se těším.
Když už ale jsme u testování desek pro AMD, zajímavým kandidátem pro otestování by byla i tato deska s chipsetem 780G (ale ve full atx formátu):http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=57377Velmi zajímavé by bylo vidět tuto desku v duelu proti té, kterou právě testujete. Berte to jako námět do budoucna, jinak vaše recenze jsou velmi povedené a přeji s nimi mnoho dalšího zdaru.

Dokonalá recenze

Velký respekt pane Hort!!
Výborný obsah, výborné fotky, výborná interpretace, dokonalé zhodnocení.
Díky

@Roadrunner666: Dobrý den,děkuji za kladné ohodnocení. Právě se připravují recenze dalších dvou základních desek, takže se máte na co těšit i nadále :)Přeji hezký den

Šmejd od MSI

Nevím jak tahle deska, ale starší desky od MSI pravidelně odcházeli zhruba po 2,5 letech, typicky po záruce...

@sonny21: Dobrý den,společnost MSI dává na základní desku záruku 3 roky. Nemusíte se bát, že by jste byl škodný, kdyby odešla po 2.5 letech, jak uvádíte.

Velice pekne

dobry den tahle zakladka se mi taky velice moc libi :) pockam si az ji trosku zlevni a asi si ji koupim

@michi500: perfektni recenze perfektni desky

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru