Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Asus M3A78-EM – AMD 780G v novém kabátku

Asus M3A78-EM – AMD 780G v novém kabátku

Recenze

Doposud jsme se v našich recenzích zabývali spíše dražšími základními deskami. Výjimkou, ve které budeme pokračovat, byla recenze na levnou Gigabyte 790X-DS4. Dnes zabrousíme ještě do zajímavějšího segmentu. Dražší základ s integrovanou grafickou kartou jsme si představili v podobě MSI 790GX, teď nás čeká o půlku levnější řešení – nová ASUS M3A78-EM s chipsetem AMD 780G!

Čipová sada AMD 780G tu s námi už nějaký ten pátek je, ale díky její výhodnosti a vysoké prodejnosti se stále objevují nové modely základních desek. Jednou z posledních je právě ASUS M3A78-EM, která hned na první pohled zaujme. I z obrázku v e-shopu si všimneme na oko luxusnějšího vzhledu a hlavně velmi bohatého zadního panelu. Že zdání obrázku může klamat? Tuto skutečnost si dnes zkusíme potvrdit či vyvrátit.

AMD 780G – nástupce 690G s integrovanou grafickou kartou

Koukněme se trochu do blízké historie i současnosti. Předchůdce čipsetu AMD 780G, tedy AMD 690G v sobě ve své době skrýval nejvýkonnější integrovanou grafickou kartu – ATI Radeon X1250. Stejně jako v současnosti byl výkon o desítky procent vyšší než jakákoli jiná alternativa. Spolu s rozvojem domácích HTPC (multimediálních počítačů do obýváku) a také pokrokem v kvalitě výroby se základní desky s integrovanými grafikami stávaly (a stávají) nejprodávanějšími typy základů PC.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ač jsou velmi levné (90% modelů pod 2000,-Kč), výrobně se dobře vyplatí. Samozřejmě pokud výrobce prodá nejvyšší typ základní desky v nabídce (aktuálně u AMD s čipsetem 790FX, u Intel s čipsetem X48), je zisk násobně vyšší než z prodeje jedné desky s integrovanou grafikou. U největších výrobců ale většinu prodejů a zisků tvoří právě nejlevnější modely, které se prodávají v sestrojených PC do společností a firem, kde dedikovaná grafická karta není potřeba. Není tedy náhoda, že hlavní boj o trh se nyní odehrává právě zde, u čipové sady AMD 780G.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Blokové schéma chipsetu AMD 780G

Vypuštění čipové sady 780G bylo naplánováno ke konci roku 2007, ale kvůli zpoždění s výrobou nového a potřebného jižního můstku SB700 proběhlo až na konci prvního čtvrtletí tohoto roku. Na blokovém diagramu vidíme, že je rozhodně o co stát. Nový jižní můstek SB700 obstarává chod hned dvanácti USB portů verze 2.0, šesti SATA konektorů, staršího připojení PATA, PCI rozhraní a integrovaného audia. Můstek severní má pak na starosti PCI-Express linky, integrovanou grafickou kartu a její výstupy, na které můžeme připojit až dvě nezávislá zařízení, a také práci s procesorem nejnovější platformy AM2+ (Phenom).

ASUS M3A78-EM – první pohled

Jak vypadá atraktivní levná základní deska, o které jsme mluvili už v úvodníku? Nu, podívejte se sami.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nová ASUS M3A78-EM ve své plné kráse

Podle ohlasů, které mám, uspěla společnost Asus, co se týče atraktivity, na plné čáře. Černé PCB je prostě slušivé a donedávna patřilo pouze vyšším typům základních desek tohoto výrobce. Formát základu je micro-ATX, tedy přímo ideální pro HTPC. Podle prvního pohledu se na PCB vešlo vše, co je potřeba a dojem umocňuje i vhodné barevné vyladění. Layout vypadá velmi dobře, bez viditelně větších chyb.

Balení

Krabice základních desek společnosti ASUS mívají, na rozdíl od stejného motivu snad všech krabic Gigabyte, různé zpracování dle druhu a ceny modelu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Přední strana krabice

Zelená krabice není ničím speciální. Odpovídá cenové kategorii produktu. Nemá žádné výrazné grafické motivy, pouze zelený podklad z kosoúhelníků a pár barevných informačních/reklamních štítků. Podklad má za úkol odrážet světlo, a proto obrázek zkresluje – krabice je celá stejně zelená, bez tmavé části nahoře. Ač se jedná o micro-ATX, podporuje i nejžravější procesory Phenom s TDP 140W.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zadní strana krabice

Zadní strana se věnuje obrázkovému výpisu všech technologických vymožeností. Její barevný podklad už je opravdu černý. Celkově krabice nepůsobí dojmem luxusním, avšak ani zaostalým či nehezkým.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Se základní deskou zažijeme nevšední audio zážitky, můžeme připojit zařízení přes HDMI či nejnovější display port a zapojit smíme všechny typy procesorů pro sockety AM2 a AM2+. Až na první zmiňovanou věc bychom obrázkům z obalu věřit mohli.

Příslušenství

Stejně jako u Gigabyte 790X-DS4 nemůžeme čekat nemožné. Vzhledem k nízké ceně musí být malé i příslušenství.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Příslušenství

Nic neočekávaného nás nepotkalo. Balení obsahuje manuály, kabely a navíc jen nástavce na headery pro lepší přístup k zapojení kabelů.

• 2x červený SATA kabel

• 1x floopy a 1x IDE kabel (kšanda)

• Záslepka zadního panelu (I/O shield)

• Instalační DVD se samolepkou Asus

• Quick Guide (rychlý průvodce) pro správné zapojení (česky)

• Manuál (barevný, anglicky)

• Nástavce na headery

Na instalačním DVD máme k dispozici ovladače pro všechny systémy Windows, nějaké ty freeware či časově omezené programy a utility z dílny Asus. Stejně jako u Gigabyte je nabídka kvalitní. Asi nejzajímavější je ASUS Express Gate. Po nainstalování této utility můžete po zapnutí počítače surfovat už za 10 sekund po internetu. Pokud nechcete ztrácet čas bootováním Windows a jen hledáte nějakou informaci, není rychlejší cesty. Velmi funkční jsou také ASUS Update nebo ASUS PC Probe. Podrobnější informace i s možností stažení naleznete na stránkách výrobce zde.

ASUS M3A78-EM

Rozmístění konektorů a slotů na tak malém prostoru je velmi očekávané. Po prvním pohledu si někdo mohl říci, že si budou překážet, či že nějaký chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pohled shora na ASUS M3A78-EM

Podle pohledu ze shora se nezdá, že by něco chybělo. Základní deska není určená pro nejvýkonnější herní stroje a neosahuje tolik slotů pro přídavné karty, ale na druhou stranu jen málo uživatelů využije dva PCI-E x16 sloty pro CrossFire či více než jeden PCI-E x1 nebo dva PCI sloty. Souhrnně nalezneme:

Platforma

Socket AM2+

FireWire konektor

1x zadní panel, 1x header

Systémová sběrnice

HyperTransport 3.0

Zvuková karta

Integrovaná Realtek ALC1200

Chipset

AMD 780G/SB700

Síťová karta

1x Gigabit LAN

Podporované paměti

DDR2 až do 1066MHz (8GB)

PATA konektor

1x (až dvě zařízení)

Paměťový slot

4x DIMM

SATA konektor

5x 3Gb/s, 1x e-SATA

PCI-E x16 slot

1x

Napájení desky

24pin hlavní + 4pin 12V

PCI-E slot ostatní

1x PCI-E x1

Napájení ventilátorů

1x 4pin, 2x 3pin

PCI slot

2x (verze 2.2)

Speciální funkce

PCI-E 2.0, ASUS Express Gate, Hybrid CrossFireX

USB konektor

6x zadní panel, 6x header

Rozměry desky

ATX, 244x249mm

U výčtu speciálních funkcí nesmíme zapomenout na podporu ATI Hybrid CrossFireX. K integrované grafické kartě můžeme do PCI-E x16 slotu zapojit druhou low-end grafickou kartu a spojit výkon obou. Bohužel lze osadit zatím pouze Radeon 3450 a 3470, což se jako perspektivní moc nezdá. Technologie měla podporovat i vypnutí silné grafické karty ATI (HD38xx nebo HD48xx) a spuštění integrované HD3200, pokud výkon není potřeba, ale zatím si s tím ovladače ATI neumí poradit.

Layout

Konečně se dostáváme k tomu, jak se všechny komponenty mohou vejít na tak malé PCB. Místa nazbyt sice opravdu není, ale lepší než když zbudou prázdné plochy bez užitku.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dolní levý roh desky

Zcela na rohu vidíme modrý header pro vývod seriového portu, nad ním IDE položený na bok. Nalevo jsou umístěny výstupy pro přední panel. Nad nimi černý floopy konektor a ještě nad ním černý LPT (Line Printing Terminal) header, který se už moc na deskách nevyskytuje. U levého rohu LPT headeru jsou dva modré jumpery. Dolní je určen pro defaultní nastavení BIOS (Clear CMOS) například po nepovedeném přetaktování. Horní je pro připojení hlídání před nepovoleným vstupem do skříně.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dolní okraj desky

Pět z šesti SATA konektorů je umístěno na dolním okraji PCB. Jsou červené a všechny položeny na kolmo, ideální by byly dva na bok, ale jak vidíme, vše se na PCB vejde jen tak tak. Poslední SATA je vyveden jako e-SATA na zadním panelu. 24pin hlavní napájecí konektor je vedle pěti SATA, maximálně u kraje v důsledku důležitého ušetření místa. Sloty pro operační paměti jsou čtyři, s možností zapojení pamětí jako Dual Channel dle barev.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Sloty pro přídavné karty

Sloty pro přídavné karty jsou celkem čtyři. Dva bílé PCI nejníže, modrý PCI-E x16 generace 2.0 s větším příkonem a propustností a jeden bílý PCI-E x1 zcela nahoře. S nedostatkem místa je spojeno i nemožnost zapojení karty do prvního PCI, pokud máme dvouslotovou grafickou kartu. Na druhou stranu podobné to často bývá i u větších a dražších desek. Na dolním okraji na obrázku vidíme výstup pro přední audio, audio konektory (SPDIF out a 4-pin CD) a tři modré USB headery pro výstup celkem šesti portů.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Oblast patice

Chladič severního můstku je (vypadá) z mědi a je povedený. Je vyšší, ale nebrání zapojení ani většího chladiče CPU. Patice je klasicky poměrně blízko slotům pro operační paměti. Na pravém kraji fotky je vidět kousek 4pin napájení pro ventilátor na chladiči CPU. Pod měděným chladičem (dolní levý roh) je vidět CMOS baterie, která je z důvodu ušetření místa kolmo na základní desku (vyčnívá).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Napájecí část

Napájecí část obsahuje pět fázových zapouzdřených cívek (4+1), pět párů mosfetů a hodně kondenzátorů. Vedlejší napájení je řešeno pouze 4pinem. Všiml jsem si, že u konců řady mosfetů jsou dvě díry určené pro uchycení přídavného pasivního chladiče. U základních desek bez tohoto chlazení z výroby je to zajímavá možnost pro uživatele, kteří chtějí vylepšit možnosti základu. Chlazení mosfetů při přetaktování procesoru není nikdy na škodu. Zmiňuji to také z důvodu, že tato možnost přidání chlazení u Gigabyte 790X-DS4 není.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Boční pohled napříč deskou

Z bočního pohledu se můžeme přesvědčit o stavbě pasivního chladiče severního můstku. Nezmiňovali jsme se ještě o chlazení můstku jižního. To je řešeno pouze velmi útlým měděným plátkem. Zda to stačí si povíme v sekci naměřených teplot.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Povedený zadní panel

Největší překvapení je určitě při pohledu na zadní panel. Za podobný by se nemusela stydět ani nejdražší základní deska s chipsetem 790GX. Obsahově je výborný. Šest USB portů, jeden FireWire. Jeden e-SATA a LAN, PS/2 pro klávesnici. Ze zvukových vstupů a výstupů je zajištěno šest jack konektorů integrované zvukové karty s čipem Realtek ALC1200 a jeden optický výstup. Obrazové výstupy jsou čtyři: starý D-Sub (modrý analogový), DVI (digitální), moderní HDMI a nejnovější Display Port.

BIOS

Testování proběhlo na nejnovějším BIOS verze 0701 ze dne 28.8.2008 (na webu ASUS 5.9.2008). Jedná se o AMI BIOS od společnosti American Megatrends verze 2.61.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Záložka „Main“

První záložka Main obsahuje základní informace o zapojených komponentách s možností úpravy datum či času. Rozdíl mezi AMI BIOS (tento) a Award BIOS (například desky Gigabyte) je ten, že není obsaženo úvodní menu. Jako první tak vidíme přímo dovnitř záložky Main.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Záložka Advanced Settings

Mezi záložkami se pohybujeme klávesami doleva/doprava. Druhá, nejdůležitější kolonka je Advanced Settings. Ta se dále dělí další skupiny s dalšími záložkami. Pro taktování a úpravu frekvencí slouží JumperFree Configuration.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

JumperFree Configuration

Změny v nastavení máme rozděleny podle druhu. V první části měníme frekvence FSB, GPU (integrované) a PCI-E. V následujícím okruhu si nastavíme násobič procesoru (u Black Edition sérií) či jeho napětí. V dolní části můžeme upravovat nastavení operačních pamětí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

JumperFree Configuration – nastavení pamětí

Pokud si zvolíme možnost ručního nastavení časování, nastavujeme nejlépe v módu „Both“ pro všechny (dvě) operační paměti najednou. Můžeme si také nastavit každou na jiné časování. Důležité jsou pro nás první tři a pátá a možnost. Z obrázku vidíme, jak se nastaví časování 4-4-4-12. Dole si pak zvolíme pracovní napětí pamětí. Maximální je 2.24V, což není mnoho, ale pro potřeby většiny to stačí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Záložka Boot

V dalších podzáložkách JumperFreeConfiguration máme plno nastavení, která jsou při větší znalosti zajímavá. Nejlepší je prohlédnout si manuál, kde je BIOS popsán a vybrat si, co má a nemá důvod měnit. Pokračujeme dál až do oddělení pro nastavení bootování. Zde si zvolíme, zda chceme, aby se nám zobrazovalo raději logo základní desky nebo podrobný výpis při bootování.

Nakonec se podívejme na základní možnosti nastavení hodnot:

FSB

200 – 400MHz (po 1MHz)

GPU

150 – 900MHz (po 1MHz)

PCI-E

100 – 150MHz (po 1MHz)

HT

200, 400, 600, 800, 1000MHz

děličky pamětí

400, 533, 667, 800 a 1066MHz

napájení CPU

+50mv, +100mv, +150mv

napájení pamětí

1.80 – 2.24375V (po 0.00625V)

BIOS u základní desky ASUS M3A78-EM je kvalitní, velmi podrobný, u základních možností přehledný, u pokročilejších nastavení už méně. Nastavitelných hodnot je nadprůměrně, ale nemůžeme čekat zázraky. Pro běžné užívání postačují plně.

Nastavení a testovací sestava

U testovací sestavy nedošlo k žádným změnám. Jako procesor používáme Phenom X4 9950BE s taktem 2.6GHz, 2x2GB operační paměti v unganged módu na 800MHz při časování CL4 a grafickou kartu HIS ATI Radeon HD3850 Turbo.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Informace o základní desce z programu CPU-Z 1.47

Jedná se o první revizi základní desky. První uveřejnění v e-shopu proběhlo 12.8.2008, to znamená před necelými dvěma měsíci. Testovací sestava pro tuto základní desku byla:

Procesor

AMD Phenom X4 9950 BE (2.6GHz)

Chlazení

AMD boxový chladič

Základní deska

Dle testu

Operační paměť

Patriot Viper 2x2GB DDR II 800MHz CL4

Grafická karta

HIS ATI Radeon HD3850 512MB IceQ3 Turbo, PCI-E

Pevný disk

Western Digital Caviar SE16 - 640GB AAKS SATA II

Zdroj

Corsair Power Supply HX620 620W

OS

Windows Vista Home Premium 64-bit SP1

Bližší pohled na ASUS M3A78-EM

Základní deska neobsahuje moc zajímavostí, na které bychom se mohli podívat podrobněji. Snad jen chlazení si můžeme blíže prohlédnout.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pasiv severního můstku

Pasiv severního můstku je designově povedený. Na vrchní straně má nápis ASUS a je vyrobený zřejmě z mědi. Pasuje přesně mezi volná místa u CMOS baterie, kondenzátorů a obvodů. Jeho účinnost je velmi dobrá, plně dostačující. Na rozdíl od pasivu na desce Gigabyte 790X-DS4 drží velmi pevně, není možné s ním kolébat či hýbat.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Oba chladiče na jedné fotce

Pasiv jižního můstku je velmi malý. Je to lehce vyvýšená měděná placka. I tak ale překvapivě stačí. Jižní můstek SB700 podle všeho topí jen opravdu málo a není na něj potřeba větších chladičů.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zadní strana desky

Zadní stranu desky nikdy moc neukazuji, pokud na ní není něco speciálního. Dnes dělám výjimku a i bez něčeho výjimečného Vám zadní stranu ukážu. Zadní backplate je umělohmotný, patici drží čtyřmi šrouby.

Výkonnostní testy

Pro testování používám vlastní poskládání testů verze 1.0. Testuji každou komponentu zvlášť ve dvou testech a porovnávám s ostatními, jak s nimi deska umí pracovat. Se stejnou sestavou a testy nemáme naměřeno tolik výsledků, a proto do grafů přidávám i výsledky platformy Intel. Můžete se tak zároveň přesvědčit, jaký je rozdíl mezi výkony procesorů (Q9300 a 9950BE), či jak si vedou konkurenční platformy při práci se stejnými komponentami.

Testy CPU

V testech procesorů používáme klasický srovnávací benchmark PCMark 2005 a praktický renderovací CineBench R10 pro zatížení všech jader.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Výsledky jsou pro nejlevnější desku v testu výborné. V práci s procesorem nijak nezaostává a je srovnatelná s dražšími modely.

Testy operačních pamětí

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nečekaně ale ztrácí v testu operační paměti. Důvod neznám. I na starší sestavě s Athlon X2 podává horší výsledky než má. Jediné, co mě napadá, je špatné nastavení v BIOS, kde je možností u operačních pamětí velmi mnoho a je možné, že z výroby je něco nastaveno jinak, než má být. Nejedná se však o velký deficit výkonu. Tento rozdíl bychom na výkonu ani nepoznali.

Testy pevného disku

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V testech pevného disku se řadí do průměru. Je na tom porovnatelně třeba s čipsetem AMD 790X.

Testy grafické karty

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V testech grafické karty si vede opět výborně. Vidíme, že i „snížený“ výkon (propustnost) operačních pamětí neovlivňují výkon ve hrách. FPS byly měřeny v programu Fraps. U hry COD4 jsem měřil v mapě Airlift, kdy z vrtulníku ostřelujete pozemní jednotky Al-Asada ve městě. Povoleny byly všechny stíny, ostatní nastavení bylo vše na maximum. Rozlišení bylo 1280x1024 s maximálním anti-aliasingem 4x, ale jen s trilineárním filtrováním (0xAF). U hry Crysis jsem měřil výsledek v integrovaném GPU testu (timedemo mapy Island), ale výsledky jsem bral z Fraps a ne z konzole, kde jsou podivně zkreslené. Kvalita nastavení byla dána na „High“ při rozlišení 1280x1024 bez AA, které je velmi náročné.

Souhrnné testy

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V souhrnných testech je na tom M3A78-EM velmi dobře. Ve Vantage není vidět ztráta, kterou by teoreticky měla deska nahnat v zahrnutém testu operačních pamětí. Druhou věcí je, zda program Sandra nemá se základní deskou, kterou nezná, problém. I to je možné, neb aktuálně testovaná Gigabyte 780G má výsledky na té samé sestavě v pořádku.

Přetaktování

Jelikož mám k dispozici pro každou recenzi jiný procesor Phenom X4 9950BE, testuji přetaktování pouze zběžně, neb výsledky by nebyly porovnatelné. Maximální FSB závisí na celkové kvalitě základní desky, která není měřitelná. Zde platí pravidlo, že čím dražší a vyšší model, tím lepší pro taktování. I tak jsem zkusil přetaktovat Phenom X4 9950BE. Při taktování přes AMD OverDrive mi systém „zamrzl“ na slušných 3120MHz při FSB 240MHz a násobiči 13x (tedy základním). Tato hodnota je na tak levnou desku velmi slušná, ale porovnat s předchozí se nedá, neb procesor jsem stačil vyměnit za nový, jiný kus.

Teplota chipsetu

Jak jsem nakousl dříve, chlazení a teploty jsou u desky velmi dobré. Dají se srovnávat s MSI 790GX Platinum, u které byly pasivy jen lehce zahřáté.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Měření proběhlo pomocí šikovného wireless teploměru Scythe Kama Thermo. Měřil jsem teploty pasivu, co nejblíže čipu. Teploty nechlazených mosfetů se pohybují okolo 47°C. Pokud bychom chtěli teplotu nižší, není problém dokoupit levný hliníkový či měděný pasiv.

Klady a zápory

+

-

Cena

Výsledky v testech pamětí

Výkon

Málo napájecích 3pinů a 4pinů

Software

Kvalita a design

Výborný zadní panel

Základní deska se při testování ukázala jako velmi dobrá. Zásadním kladem je cena v poměru k výkonu. Výkon je stejný jako u všech dražších desek, cena někdy i násobně nižší. Výborný design a zadní panel jsou třešničkou na dortu. Společnosti ASUS se tento základ povedl.

Závěrečné hodnocení

U závěrečného hodnocení shrnu všechny poznatky z testování k jednotlivým posuzovacím prvkům.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Layout je velmi dobrý, bez chyb. Komponenty jsou díky malé velikosti desky blízko u sebe, ale nepřekážejí si. Napájecí konektory jsou po krajích, IDE je natočen, pět červených SATA je umístěno kolmo na PCB. Malým nedostatkem je jen málo napájecích 3pin a 4pin konektoru pro přídavné ventilátory.

Chlazení je malé a účinné. Čipset skoro netopí a chladiče v pořádku stíhají. Mosfety nedosahují ani 50°C a je na ně možnost připevnit dokoupený chladič.

Krabice a příslušenství jsou průměrné. Od tak levného modelu bychom ani nic jiného čekat nemohli.

Výkon je až na nevysvětlitelný pokles u operačních pamětí velmi dobrý, srovnatelný s ostatními základními deskami, i několikrát dražšími. K tomu je integrována grafická karta ATI Radeon HD3200, se kterou si zahrajete novější hry na nižší detaily, či starší hry na detaily plné. Základní desku bych se nebál integrovat ani do systémů, které by sloužily převážně k hraní her, i když se jedná o vyloženě kancelářský základ.

Software společnosti ASUS je na vysoké úrovni. Utility pracují, jak mají a jsou užitečné. Aktualizace BIOS pomocí ASUS Update je rychlá a bezproblémová.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zvolené celkové hodnocení 8.0 bodu z maximálních 10 je kompromisem. Nelze moc dobře porovnávat základní desky za 2000,-Kč a za 5000,-Kč. Pokud bychom měli srovnat ASUS M3A78-EM s nedražšími modely, dostala by i tak výbornou známku 7.5 bodu. Pokud bychom ji porovnali s deskami cenově podobnými (třeba Gigabyte 790X-DS4), dostala by známku 9.0 /10.0. Celkově se jedná o výborný základ nejen do kanceláře, ale i na domácí použití pro hry nebo jako HTPC.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (64)

Hodnocení

Recenze je pěkná a povedá dostává za 1*:).Deska je v poměru výkon hodně výhodná,až na tu integrovanou g.k. je to supr deska.Hodnotím tuto desku:hodně muzika za málo peněz:)Za ty prachy povedá:)

@michal tomastik: Souhlasím, je kvalitně provedena, má výbornou výbavu (Display Port se jen tak nevidí) a nízkou cenu. Klíčová je také podpora 140W CPU, tím se konkurenční desky nemohou chlubit. komu by vadil microATX formát, může se poohlédnout po full-ATX variantě této desky:
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=57299
každopádně děkuji autorovi za povedenou recenzi!

@jizbus: Dobrý den,osobně bych doporučil právě tuto základní desku, než její full-atx verzi, neb rozdíl v zádním panelu je velký (stačí se podívat na obrázek v e-shopu). Už jen 4xUSB na zanídm panelu je pro mé potřeby moc málo. Asus M3A78-EM jsem pořídil do počítače mého bratra a jsem s ní velmi spokojen.

@Tomáš Hort: Ano , máte pravdu, beru zpět. Myslel jsem, že změna je jen ve formátu desky.

@jizbus: co je to pls display port?

@flion: vystup k monitoru..neco jako DVI a HDMI..akorat to ma svuj format..presne ti to uplne nereknu tak pouzij google ;)

@paja13: heh, jo na google najdeš vše, nebo popros techniky na czc ;)

@flion: Dobrý den,definice dle Wikipedie je:
DisplayPort je digitální konektor sloužící k přenosu nekomprimovaného digitálního obsahu s podporou ochrany DPCP (DisplayPort Content Protection) 128. bit. šifrování AES a 8-kanálového zvuku. Podporuje rychlost přenosu 10,8 Gbit/s, na vzdálenost do 3 metrů zvládá rozlišení WQXGA (2560x1600), na vzdálenost až 15 metrů zobrazí rozlišení 1920x1080p. S konektory typu DVI a HDMI je zpětně kompatibilní a dá se označit za jejich nástupcem. Je široce podporován firmami jako VESA (Video Electronics Standards Association), Intel, AMD, Dell, Nvidia, Philips ap.Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Displayport

@Tomáš Hort: jj na wikipedii se toho najde hodně ze základů

Express Gate

Povedená recenze, dobře napsaná. Osobně, mi ale chybí otestování zmíněné utility Express gate. Mohlo to být v testu zohledněno. Osobně jsem ji neměl možnost vyzkoušet, i když jsem desku podporující express gate měl v ruce - http://www.czechcomputer.cz/view_user_list.jsp?id=K0809072114207093527580865843140 Jinak seznam desek podporující express gate a nějáké další info - http://www.czechcomputer.cz/view_user_list.jsp?id=K0808291916035833168698512830267

@Sow@_red: Dobrý den,otestování Express Gate by bylo určitě zajímavé, ale bohužel se do této recenze už nevešlo. S dalšími testovanými deskami od Asus to snad napravíme. Můj názor je, že utilita je to zajímavá pro toho, kdo počítač často vypíná a pospíchá. Já mám počítač zaplý skoro pořád, a tak ji nijak nevyužiji.

@Sow@_red: tuto desku jsme daval kamosovi do PC a express gate je zajmava tilitka..je to rychly svizny a nenarocny...klik klik a jste na netu, skypujete a nebo prohlizite fotky..takova vychytavka pro ty co potrebujou rychle vyridit maily a hovory a nechteji zapinat giganticky Win ;)

@Sow@_red: moje zkušenosti s expres gate (na p5Q) jsou takové rozporuprné, ano, funguje to, ano, dostanete se na internet bez windows, ano, můžete pustit skype a ano, je to krok kupředu...
...nicméně...
rozhodně nenaběhne za 5 vteřin, do funkčního stavu spíš tak 35, rozhodně je rychleší probudit počítač z hybernace. Tristní je nemožnost vlastního "zabydlení si" prostředí express gate. Neuložíte si nic, celé je to tokové pomalé, do firefoxu si taky pluginy nedáte, prostě - nic moc.
ExpressGate je podle mě vhodná do neatomových a tedy žravějších notebooků, kde občas kromě toho netu opravdu nic víc nepotřebujete a každá minuta z ušetřené baterie přijde vhod. Taky mi v ExpressGate nefunguje zvuk. Pravděpodobně porotože nejedu s ezvukem přes motherboard, ale mám diskrétní kartu.každopádně je to dobrý krok, je tu i možnost updatu prostředí, tak se snad dočkáme vylepšení. Ale nikdy bych si kvůli tomu desku nekoupil.

@apsprojekt: Taky si myslim že to není zrovna moc vydařená ulita, i když nekam spěcháte tak si myslím že o těch 40s si radši počkáte a mate plnohodnotné OS a celkem mě štve že to je nainstalováno na HDD ale nemuže s ním pracovat (ukladat stažena data z netu ....) pro tyto učely jste odkázáni jen na flash disky (poř.ex.HDD)

@apsprojekt: tak to musim oponovat, od stisku tlacitka mam seznam.cz za 16 sekund, v tu chvili XPcka premysleji jestli se uz muzu prihlasit nebo ne a to je samozrejme teprv zacatek startovani windows

Proklata gigabyte

Vědět, že asus udělá tak pěkný board, tak se na svuj GB DS4 vykašlu a čekám na tuhle už jen proto, že je v černé barvě.

@Vejmitsch: Dobrý den,s tím bych souhlasil. :)

@Vejmitsch: A co je spatnyho na GB DS4 ? myslel sem, ze to sou super desky.

@Majkl/HNS/: špatneho asi nic, ale ta GB neni v černe barve a protože nemam žadne bočnice a do skřině není vidět, tak je samozřejmě z estetického hlediska lepší mít MB černý! :)

@Vejmitsch: chtěl jsem napsat "žádné prosklené bočnice" samozřejmě

Spotřeba

Deska vypadá skvěle, měřili jste její spotřebu? Alespoň orientačně v dané sestavě? Dík.

@jkeysi21: ano ano vypada pekne dostava odeme za 1* :)

@flion: 1 **

@jindrichsrb: Čas ukáže.

@jkeysi21: Dobrý den,spotřebu jsem do testů nezačlenil, neb je u podobných desek skoro stejná. Děkuji ale za podnět, neb jsem spotřebu neuvedl snad v žádné recenzi. Až budu doma, tak Vám napíši, jaká je spotřeba v dané konfiguraci, v jaké mám teď desku zapojenu. V příští recenzi už spotřebu uvádět alespoň slovně budu ;).Přeji hezký den

@jkeysi21: Dobrý den,změřil jsem na přání spotřebu na aktuální sestavě s touto deskou:AMD Athlon X2 4000+ (2.1GHz) @2.4GHz
Asus M3A78-EM 780G
Sapphire HD4670 512MB (pasiv Accelero S2)
2x1GB Kingston HyperX + 1GB OCZ Gold
320GB Samsung F1
2x120mm systémový ventilátor + 1x92mm CPU ventilátor
DVD-RW mechanika LG
Corsair HX520W
Windows Vista Home PremiumSpotřeba v klidu: 80W
Spotřeba v zátěži ATITool: 130W
Spotřeba v zátěži Orthos (CPU a RAM): 121W
Spotřeba v zátěži ATITool + Orthos (CPU + RAM): 156WPoslední údaj spotřeby je teoreticky maximální. Orthos zatěžuje CPU a RAM na 100% a ATITool grafickou kartu na 100%.

@Tomáš Hort: Díky moc za odpověď.

@Tomáš Hort: Také děkuji možná by bylo dobré kdyby toto bylo u každé zkladní desky...

@jkeysi21: dobra spotreba vuci vykonu aspon to neni zadni zrout so potrebuje 1KW

Rozložení součástek

taky se vám zdá rozmístění kondenzátorů a ostatních elektronických součástek u napájecí části, kolem procesoru atd tak nějak divně rozmístěné, nebo je to jen můj subjektivní pocit ????

@Kingx: Tady jde o mATX desku. Není místo si součástky rozmisťovat jako omalovánky hezky kondíky vedle sebe.

@AggramarAvenger: jasně no :) inženýři z Asusu s tím samozřejmě museli počítat, že kondíky budou víc teplotně namáhané... já mám třeba pc starý už 8 let, ta základka (Asus) zažila už tolik šílenství... a zatím neodešel ani jeden kondík, všechny vypadají slušně... zažil jsem už ale i případy, co ty kondíky střílely ven jeden po druhém... :D:D (Biostar)

@Kingx: Tjn, biostar bych nikdy nebral a asi můžu mluvit za většinu znalých, že biostar by nikdo nebral.

@cacanovotny: Já jsem stavěl na biostar deskách několik sestav a nikdy jsem s nima neměl problém.Obzválšť řada Tforce je podle mě velice povedená a za rozumný peníz nabízy velmi kvalitní desku. Nehledě k tomu, že drží i rekordy v přetaktování. http://www.biostar.com.tw/app/en-us/news/news.php?id=32 , http://www.biostar.com.tw/app/en-us/news/news.php?id=40 Nehledě k tomu, že dost záleží na každém ks desky. Takže znám lidi co měli vadné desky asus, gigabyte, msi. A naopak spoustu spokojených třeba s asrock..

@Kingx: Dobrý den,mě třeba přijde rozmístění kondenzátorů v pořádku. Je to takříkájíc "cik-cak" rozmístění :). Navíc na mosfety si můžete přidělat přídavný pasiv, což moc běžné u microATX není. V Asusu určitě dělali, co mohli a vznikla z toho výborná deska.

@Tomáš Hort: To je sice pravda, já osobně mám velký problém se zahříváním NorthBridge.

@tonyx3: Zajímavé. Já měl pro testování v ruce jeden kus a pak jsem si do druhého PC koupil druhý kus a oba neměli žádný problém. Běžně se na pasiv severního můstku dá sáhnout prstem, což je teplota pod 50°C a to i při zátěži. Je možné, že máte nevětranou skříň, potom věřím, že teploty mohou být o mnoho vyšší. Každopádně pokud s tím máte problém, tak vězte, že by to tak být nemělo a je to důvod k reklamaci, neb běžné tepltoy se opravdu pohybují tak do 60°C max.

@Holoway: Nezbývá mi nic jiného než souhlasit. Vyčerpávající odpověď.

Opravdu dobrá

Mám ji asi měsíc, nahradila s 4850+ EE moji původní ASUS P4P800-e Deluxe + P4 3,0GHz(Prescott) + 6600GT - v idle přes 200W. Maximální spokojenost - doporučuji. PS: přestalo mě bavit zbytečně sponzorovat EON.

@LiborS: To je sestava, kterou mám zatím jenom v hlavě. Můžu se rovněž poptat na přesnější popis a na spotřebu? Díky moc předem.

@jkeysi21: Komponenty na sestavu jsem kupoval s tím, že je budu používat jako normální počítač a časem předělám na HTPC. Prioritou nebyla ani tak nízká cena ale ticho a nízký příkon. Jak jsem již napsal tato zákl. deska, procesor AMD Athlon 64 X2 4850+ EE, chladič procesoru Arctic Cooling Alpine 64 PWM, paměti A-DATA 2x1GB DDR2 PC800 Extreme Edition, disk WD6400AAKS - 640GB, zdroj Enermax PRO82+ 385W, mechanika LG GH22LS30 LS, case AeroCool High-Tech 7A + dva ventilátory Nexus D12SL-12 BW. Při zapnutém CnQ si sestava v klidu bere okolo 50W. Protože si občas něco i zahraji, tak jsem tento týden koupil grafiku Sapphire HD4670 512MB GDDR3 + Arctic Cooling Accelero S2 a monitor Samsung 2253LW. Ještě jsem neměl čas to osadit, až to bude v provozu, tak napíšu jak se to podepsalo na příkonu. Ještě k té bedně - za 1600 je v ceně velice slušná regulace otáček ventilátorů s monitorováním teplot. Ventilátor ve zdroji má při normálním provozu cca 500ot., Nexusy mám nastavené také na 500ot., ventilátor na procesoru řídí zákl. deska v závislosti na teplotě - také se sotva převaluje. No a výsledkem je pěkné ticho.

@LiborS: Mam jí take s 4850+ EE a jsem sni naprosto spokojen jen nevim proc, ale pri vypadku proudu nebo odpojeni site se mi automaticky vynuluje nastaveni biosu nevite nekdo cim to muze byt nebo co stim udelat?

@točák: Vypadá to na vybitou baterii - CR2032. Jestli máš multimetr, tak ji změř napětí, má mít 3V. Vypadá takto:http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=28041

@LiborS: Zdravim diky za odpoved ale deska je stara asi 20dni a dela to od absolutniho zacatku, zkusim jeste druhou tuto desku kterou jsem osazoval pc pro bratra zdali to take dela a pak dam vedet.

AMD/ATI JIZ V PLUSOVYCH CISLECH!!!!

Q3 2007 $181 million ?(Ztráta?)
Q2 2008 $143 million ?(Ztráta?)
Q3 2008 $131 million ?(ZISK?)Akcie AMD stouply po tomto prohlášení o 5% nahoru a dále pomalu stoupají.

@stratos.: To tady u recenze desky nikoho nezajímá ty OSLE. Tak si to nech do své zablokované diskuze u svého uživatelského seznamu a neotravuj s tím tady!!

Nový čipset pro AM3 v lednu

http://pctuning.tyden.cz/index.php?option=com_content&task=view&id=11813&Itemid=67

ASUS desku pro AMD? NIKDY!

Mam bohužel M3A32-MVP Deluxe 790FX deska a horší sem snad neměl. ASUS na AMD už nechci nikdy vidět, pro Intel jsou možná dobrý, ale pro AMD ne. To radši Gigabyte. Nebo ideálně DFi.Jo a rád se tý desky zbavim, pokud někdo chce.. tak levně.

@YMIR: Kolik je vyvolavaci cena?

790X-DS4

CITACE:
Všiml jsem si, že u konců řady mosfetů jsou dvě díry určené pro uchycení přídavného pasivního chladiče. U základních desek bez tohoto chlazení z výroby je to zajímavá možnost pro uživatele, kteří chtějí vylepšit možnosti základu. Chlazení mosfetů při přetaktování procesoru není nikdy na škodu. Zmiňuji to také z důvodu, že tato možnost přidání chlazení u Gigabyte 790X-DS4 není.REAKCE:
Tak toto je samozřejmě naprostý nesmysl a autor recenze EVIDENTNĚ 790X-DS4 neviděl ani z rychlíku,jinak by totiž věděl že na ní jsou samozřejmě také 2 otvory pro chladič mosfetů.Sám tuto desku mám a chystám se na výrobu VB na mosfety,protože po upgrade na Phenom bych se o ně už bál.

@djrix: Dobrý den,máte pravdu. Došlo k nechtěnné záměně. Celou recenzi jsem porovnával s Gigabyte 790X-DS4, kterou jsem měl na recenzi minule (takže jsem ji viděl až moc dobře :)). Správně má být v tomto případě porovnáno s Gigabyte 780G-DS2H, která otvory nemá. 790X-DS4 je samozřejmě má (viz předchozí recenze). Díky za opravu. Recenze na zmiňovanou Gigabyte 780G-DS2H byla vytvořena také, ale vzhledem k ukončení tvorby recenzí na czc je možné, že zde nebude vydána, aby jste si informaci mohl ověřit právě v recenzi.

@Holoway: Shodou okolností mám doma obě desky,jak 790X-DS4 (herní PC) tak 780G-DS2H (HTPC) takže Vaše informace je nyní správná. 780G-DS2H skutečně otvory kolem mosfetů nemá,alespoň první revize (Gigabyte stihnul vydat další 2 revize této desky,a právě na dalších revizích posílil napájecí mosfety kvůli podpoře 140W CPU,první revize měla o 1 fázi v napájení CPU méně)

Go

Mám ji asi měsíc, nahradila s 4850+ EE moji původní ASUS P4P800­-e Deluxe + P4 3,0GHz­(Prescott­) + 6600GT ­- v idle přes 200W. Maximální spokojenost ­- doporučuji. PS: přestalo mě bavit zbytečně sponzorovat EON.

Integr. grafika

Recenze velice povedena, jen mi tu chybi graf vykonu integr. grafiky a jeho porovnani s dalsimi. Jinak velmi dobre!

Dobra deska je zaklad

dobreho PC - zaklad

Chladič na mosfet???

Zdravim, zajimalo by mě kde by se nechal sehnat ten přidavný chladič na mosfet??? Dik moc...

@bohy075: protoze na tyhle desce chci stavet tiche HTPC, tak by me to zajimalo taky...

@tarmara: sam se zeptam, sam si odpovim: http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=45559 nebo http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=46415 , ted jen zjistit co bude pasovat na desku a co po veky Cckovy pasiv od noctuy

Int nebo EXT??

Ty grafické testy jsou testy té integrované grafiky nebo té externí HD3850 co je v testovací soustavě??

@Koberbanda: externí,protože integrovaná by nemohla dát v žádnym případe crysis na 29fps :)

Deske

tak vyzera to ze tato doska je docela dobra. musim si zadovazit nejako dobru dosku, lebo naozaj dobra doska je zaklad

Něco takového chci pořídit,doporučujete nebo spíš se mrknout po něčem jinym?

Něco takového chci pořídit,doporučujete nebo spíš se mrknout po něčem jinym?

FLTWnkyeegTcerfdozu

T0q06u <a href="http://uenbcbomymjq.com/">uenbcbomymjq</a>

WnmWGQFDiy

gAskr6 , [url=http://ekukdhrzmnrm.com/]ekukdhrzmnrm[/url], [link=http://riuapsqpooat.com/]riuapsqpooat[/link], http://rjrfkswgmmid.com/

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru