Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
HP ZR24w - 24" LCD IPS monitor se skvělým podáním barev

HP ZR24w - 24" LCD IPS monitor se skvělým podáním barev

Recenze

Společnost Hewlett-Packard nedávno představila a uvedla do prodeje nový 24" LCD monitor s H2-IPS panelem označený jako ZR24w. Monitor s poměrem stran 16:10 přináší luxusní podání barev, velmi dobrou odezvu a také výbornou polohovatelnost i s pivotem, to vše navíc s cenou pod deset tisíc korun.

Společnost Hewlett-Packard se výrobou monitorů zabývá již řadu let. V ceníku nenajdeme mnoho modelů této značky, ale možná právě proto se vždy jedná o výborné domácí LCD. Asi nejznámějším modelem ve velikost 24" od HP je LP2475w. Jedná je o jeden z nejprodávanějších modelů i přesto, že jeho cena se aktuálně pohybuje okolo 13 tisíc korun. Je to dáno jeho kvalitami, které jsou vhodné i pro profesionální grafiky.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nový HP ZR24w je nástupcem zmíněného LP2475w. Hlavním rozdílem mezi oběma modely je typ panelu. ZR24w je osazen novou technologií H2-IPS, zatímco starší LP2475w má S-IPS. Asi by vás zajímaly rozdíly mezi oběma typy. Novější H2-IPS panel je výrobně levnější díky jednodušší matrici. Druhým hlavním rozdílem je menší spotřeba monitoru.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hlavně cena je v tomto případě rozhodující. Na trhu s monitory se totiž začíná bojovat na frontě s kvalitnějšími panely typu IPS. I proto můžete být překvapeni z toho, že mnoho modelů s různou obměnou této technologie už stojí mnohem méně než 10 tisíc korun. V minulém testu monitoru jsme si představili 22" model W2220P-BF od společnosti LG, který nyní stojí jen málo přes pět tisíc korun.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pro někoho mohou být pojmy v oblasti typů LCD panelů v monitorech zatím nejasné, a proto stejně jako minule uvedeme přehled používaných technologií, abych věděli, podle čeho se při koupi můžeme řídit.

Technologie displejů - TN, PVA, MVA, IPS

Displeje typu TN nejsou oproti ostatním zmíněných technologiím tak kvalitní v aspektech podání barev a pozorovacích úhlů. Důležité je upozornit, že záleží na typu a hlavně ceně daného monitoru. I když taková definice technologie TN obecně platí, 24" TN monitor za 4000 korun je rozhodně kvalitou obrazu mnohem níže než 24" TN monitor za 8000 korun.

TN displeje

Z představovaných typů technologií LCD displejů je TN nejstarší a na výrobu nejlevnější. I proto se stále používá ve většině běžných LCD monitorů na trhu. Kladem je u TN displejů levná výroba a rychlá odezva. U některých modelů je papírová odezva uváděna pouze 2ms. TN monitory také mívají velmi dobrý a vysoký kontrastní poměr. Záporem TN je horší podání barev, u kterého ale hodně záleží na kvalitě daného monitoru. Ta se dost často pozná podle ceny. Pokud se také poškodí některý z pixelů, je mnohem více vidět než u ostatních technologií, neb jasně svítí. TN má horší pozorovací úhly, přičemž lepší jsou ve vertikálním směru (z boků).

PVA, MVA displeje

PVA a MVA jsou podobné technologie. PVA vychází z MVA a má v základu vylepšený kontrastní poměr. MVA displeje se v dnešní době už možná nevyrábí, alespoň jsme si v e-shopu žádného nevšimli. Vylepšené PVA, S-PVA, displeje jsou používány hlavně společností Eizo a jejich cena bývá mnohem větší než u TN či některých IPS monitorů. Kladem je výborné podání barev a velmi dobré pozorovací úhly. Záporem pak vysoká výrobní cena a horší odezva. Nejlepší a nejdražší monitory Eizo mají udávanou odezvu 6ms, běžná je pak okolo 16ms.

IPS displeje

Posledním a aktuálně asi druhým nejpoužívanějším typem displeje je IPS. Původně se mělo jednat o tu nejkvalitnější technologii pro LCD monitory, avšak vývojem se dostala PVA na podobnou úroveň. IPS má nyní oproti PVA zřejmou výhodu v ceně výroby. IPS displeje poskytují velmi kvalitní barevné podání a také pozorovací úhly ve všech směrech. Menší nevýhodou, která je ale stále vylepšována, může být průměrný kontrast a průměrná doba odezvy.

Pro všechny technologie platí, že neexistuje jen jedna přesně daná specifikace či typ, ale rok od roku jsou vylepšovány a upravovány. Jen u IPS technologie se můžeme setkat s pojmy S-IPS, H-IPS, AS-IPS či E-IPS. Každý typ je povětšinou od jiného výrobce, který vylepšení vymyslel.

HP ZR24w - představení

Nový HP ZR24w má velikost 24 palců, což je v úhlopříčce 61 centimetrů. Rozlišení displeje je 1920x1200 v poměru 16:10. Panel je pokročilého typu H2-IPS. Rozměry monitoru jsou 42,5 x 23,5 x 55,6 cm při hmotnosti okolo 8,5 kilogramu i se stojanem.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Rámeček okolo displeje je poměrně úzký, má dva centimetry. Je černý a matný, stopy po doteku prstu na něm nejsou vidět. Displej samotný je také matný.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Po bocích je pevný a dobře přiléhající plast šedivý. Na levém boku najdeme dva ze čtyř USB 2.0 konektorů, které si můžeme připojením USB A-B kabelu k počítači zprovoznit a využívat.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zadní strana skrývá uprostřed uchycení na stojan. Po obvodu jsou pruhované průduchy pro lepší odvádění tepla, ve vrchní části vidíme praktický úchyt pro lepší přenositelnost. Ve spodní části jsou všechny potřebné konektory. Na podrobné představení celého monitoru se podívejme v tradiční videoukázce

HP ZR24w - příslušenství a stojan

Po krátkém představení samotného panelu se podívejme, co najdeme v příslušenství.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Doplňků není rozhodně málo. Mimo standardních manuálů a instalačního CD najdeme v okrové kartonové krabici také kabely na propojení všech obsažených konektorů. Pro dodávky energie je zde napájecí kabel, pro funkci dohromady čtyř USB najdeme USB A-B propojovací kabel. Nechybí ani tři kabely pro obrazové vstupy - VGA, DVI a DisplayPort. Víc nepotřebujeme a jsme tedy spokojeni.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Mezi příslušenstvím najdeme také stojan pro monitor. Nejedná se o ledajaký stojan. Jeho polohovatelnost a tedy i polohovatelnost monitoru je velmi dobrá. Noha je vysouvací a může se v konstrukci otáčet o 45°doleva a doprava. Nad vysouváním je směrový kloub, který dovoluje otočit monitor o 90° či ho natočit v horizontálním směru. Z popisu je tedy jasné, že monitor má pivot, což je vhodné například pro pohodlné prohlížení internetu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ve spodní části stojanu vidíme kovovou zátěžovou konstrukci, na které jsou měkké černé kulaté polštářky. Vyříznuté obdélníkové místo by mělo sloužit u pokládání předmětů.

HP ZR24w - konektory, zpracování

Při popisu příslušenství jsme si už vlastně vyjmenovali všechno konektory, které se na spodní straně monitoru nachází. Povídejme se tedy na jejich rozmístění.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zleva vidíme vypínač monitoru, vedle něj napájecí konektor. V druhé části jsou zleva DisplayPort, digitální DVI a VGA (D-SUB) obrazové vstupy, následuje USB-B konektor a dva standardní USB 2.0 porty. Oceňujeme hlavně využití konektoru DisplayPort, který je oproti HDMI kvalitnější a je stále více používán i jako výstup na grafických kartách.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zpracování monitoru je velmi kvalitní. Hewlett-Packard si na modelech také dává záležet, navíc když jich v nabídce moc nemá. Kvalita tedy vítězí nad kvantitou a při výběru se tak nespleteme. Černé i šedivé plasty jsou pevné, lícují a drží pevně.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Stojan se k monitoru připevňuje velmi lehce. Stačí tělo monitoru zasunout do úchytu tvaru "U" uprostřed zadní části. Pevné uchycení oznamuje cvaknutí, kdy se zasune západka a ani při otáčení nám monitor pevně drží ke stojanu. Pro vysunutí nohy je potřeba zatlačit ze shora na monitor, zmáčknout tlačítko u podstavce a vysunout nahoru. Po zasunutí opět uslyšíme pronikavé cvaknutí západky. 

Využití a pozorovací úhly

Podívejme se nyní na to nejzajímavější, tedy na praktické využití a kvality monitoru. Využití po stránce možnosti polohování je výborné. V našem videu jste měli možnost shlédnutí mnoho různých nastavení, která můžeme využívat. Nejzajímavější je asi pivot. Díky němu je možné sledovat internetové stránky či dokumenty s otočeným monitorem o 90°.Lepší než slova je ukázka:

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Monitor je otočený o 90° a prohlížení webu je tak lepší. Nemáme zde okraje bez ničeho a celý prostor je využit. Díky otočení vidíme na stránce CzechComputer.cz vše až k recenzím.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Při běžném natočení vidíme pouze přibližně dvakrát stránku kratší, tedy jen produktovou nabídku bez článků. K těm se dostaneme až posutím dolů. Otočení je velmi jednoduché a není k němu potřeba větší síly.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na konci videopředstavení jste si mohli také všimnout ukázky pozorovacích úhlů. Ty jsou u IPS monitorů extrémně dobré, což vidíme i u dnes testovaného modelu. I z velkého úhlu nedochází ke zkreslení obrazu. Monitor je tak vhodný i pro sledování filmů či práci ve více lidech.

Ovládání a menu monitoru

Monitor se zapíná a vypíná krajním tlačítkem v pravém dolním rohu. Hned vedle něj jsou další čtyři, kterými se ovládá menu monitoru.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Škoda je, že není v češtině, alespoň náš testovaný vzorek umožňoval pouze cizí jazyky. I tak je ale orientace jednoduchá.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V hlavním menu se nám až dole ukazuje aktuální rozlišení a frekvence displeje. Záložek je v OSD menu hned deset plus jedna na ukončení. Nastavit můžeme, co se nám zlíbí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pro příklad uvedeme nastavení barevnosti monitoru. Zde můžeme vybírat z položek 5000 K, 6500 K a 9300 K, od teplých barev až po studené. Pokud nastavení monitorů rozumíme více, můžeme si barevnost vyladit sami dle svého gusta v poslední záložce Custom Color.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V záložce Source Control si můžeme vybrat, který obrazový konektor chceme použít. Můžeme zvolit buď ruční výběr, určit základní, nastavit automatické změny či vyhledat aktuální připojení. 

Specifikace monitoru HP ZR24w

Specifikace monitoru jsme si již ve většině případů popsali v textu. Pro přehlednost si ale všechny údaje shrneme do tabulky:

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Jediná zajímavější hodnota, o které jsme si nepovídali je spotřeba. U monitoru s technologií IPS byla spotřeba vždy větší než u TN panelů. Zde došlo ke snížení spotřeby oproti staršímu modelu. Po nastavení všeho na maximum (kontrast, jas...) jsme na zásuvkovém měřiči při skoro celé bílé obrazovce dosáhli maximální spotřeby 73 wattů. Při běžném používání a nastavení jsme pak naměřili průměrných 62 wattů (80/80 - jas/kontrast). Výrobce uvádí mnohem vyšší hodnoty, což nás celkem překvapuje, ale námi naměření nižší rozhodně nevadí.

Technické zhodnocení - odezva, barevné podání

Ač netestujeme monitory odborně, nepoužíváme optické sondy ani jiná měřidla, můžeme vám říci, jak se který monitor projevuje prakticky. To je nepochybně zajímavější, neb zmiňované testy přístroji nám mohou ukázat vadu na kráse, kterou ale stejně při praktickém využití nepoznáme a vadit nám nebude. Testy pak mohou uživatelé a zákazníci brát skepticky, k čemuž hlavně u IPS monitorů není vůbec důvod.

Pozorovací úhly jsme si již zhodnotili. Co se týče odezvy, je pro běžné domácí využití zahrnující i hry a filmy plně dostačující. Oficiální je udávána 7ms GTG, resp. 12ms. Při hraní akčních her jsem nezaznamenal žádné šumy, stíny či rozdvojené hrany.

Co vás při přechodu z běžného TN monitoru uchvátí je podání barev. To je klasicky u IPS monitorů kvalitní, zde je to dle mého názoru ještě o stupínek lepší než u minule testovaného 22" LG E-IPS monitoru. Například rozpoznání mnoha odstínů šedé na webu či v textovém editoru je oproti TN panelům úžasné. V některých případech i zjistíte, že tapeta není jen šedivě bílá, ale že je zde lehkých odstínů více, o kterých jste předtím nevěděli. I při hraní her či sledování filmů jsou barvy mnohem věrohodnější, sytější a prostředí je lépe diferenciované. Je vidět, že nezáleží jen na grafické kartě, ale i zobrazovači, tedy monitoru, který může přidat další úroveň zážitku.

Posledním základním technickým prvkem je podsvícení displeje. Ač jsou právě s měřícími přístroji odhalovány nedostatky v tomto ohledu, realita bývá v mnoha případech jiné. Ne že by přístroje měřily špatně, avšak lidské oko nedokáže poznat, že na jednom místě je podsvícení 85% a na dalším 95%. Pokud jsou rozdíly větší, a že bývají, je možné pozorovat na displeji tmavší místa. U dnes testovaného modelu se ale žádná podobná ztmavnutí neprojevovala a vše bylo v naprostém pořádku.

Celkové hodnocení a závěr

V dnešním testu jsme si představili velmi zajímavý a hodně kvalitní 24 palcový monitor HP ZR24w. Je obdařen velmi zajímavou cenou v kontextu s použitým typem panelu, kterým je H2-IPS. Ten je dalším vylepšením S-IPS. Hlavní devizou je hlavně nižší výrobní cena, což můžeme vidět v porovnání s předchůdcem HP LP2475w. Při stejné kvalitě ho můžeme pořídit o více než tři tisíce korun levnější, což za ušetření rozhodně stojí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Skvělé podání barev a maximální pozorovací úhly, to jsou největší kvality displeje HP ZR24w. Mimoto nabízí i velmi slušnou odezvu 7ms, která nám zajišťuje plynulý obraz i při rychlejších scénách filmu či hraní her. Kontrast je také velmi dobrý, ač jeho specifikační údaje nejsou vzhledem k technologii tak vysoké. To však nevadí, neb všechny průměrné hodnoty přebije zmiňované podání barev.

Pokud tedy chcete domů hodně kvalitní monitor s IPS panelem a skvělou polohovatelností, je HP ZR24w výbornou volbou, kterou musíme doporučit.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (7)

Hm..

..k čemu je takovej monitor, když má jen sRGB? Lepší pozorovací úhly za 10k? No nevim..Jinak, ony ty "syntetické" testy jsou užitečné, obzvlášť pokud potřebujete vědět, jak se chová kontrast s přidáním či ubráním světlosti monitoru. Či když potřebujete vědět, jestli díky němu neoslepnete v noci.. Btw. S-PVA Eizo možná mají 6 ms, ale hraje se na nich skvěle.. Jedno takové mám a s odezvou jsem nikdy neměl problém a to sem přecházel z CRT. To pominu, že některé jejich novější jsou na tom ještě lépe.. (FX řada speciálně).

@YMIR: Jen sRGB? Krome nekterych profiku na grafiku je pro normalni uzivatele vetsinou vyhodnejsi prave sRGB. Predchozi LP2475w ma Adobe RGB (sRGB profil je v nicemu, nefunguje) a protoze vetsina programu s tim neumi pracovat, tak si obycejni uzivatele stezuji na prepalenou cervenou a nemoznost barvy poradne nastavit :( Nedivil bych se, kdyby to byl i jeden z duvodu, proc ma novejsi monitor sRGB.Synteticke testy jsou uzitecne, ale ctenar musi vedet, co vysledky znamenaji a jestli jsou pro nej vady/vyhody dulezite :) Tuhle recenzi bych spis bral jako seznameni laiku s neTN monitorem a popisem, co to vlastne znamena. Zkuseny PC "silenec" uz ma davno prectene recenze na pctuningu i extrahardware.

@zivan: Dobrý den,ostatně o tom, co jste popsal, tu recenze píšeme. Nejde nikdy o nějaké profesionální testy, ale spíše o představení produktů pro běžného uživatele s videoukázkou. Zmíněné testy necháme na odborných médiích, kde si každý, kdo chce vědět více, své najde.S pozdravem,
František Novák - redakce CZC

@YMIR: To je tedy otázka - ke všemu, vyjma profesionální grafiky a DTP. Ti, kteří potřebují ke své práci Adobe RGB, se dívají po monitorech ve výrazně vyšších cenových hladinách.
U ostatních je Adobe RGB spíše na škodu, protože běžné programy nemají pro Adobe RGB podporu, což ve výsledku vede k přesaturovaným (a tedy nepřirozeným) barvám.
IPS panel má oproti TN panelů víc výhod, než jen pozorovací úhly(např. věrnější podání barev), ale i tak to pro někoho může být dostatečný důvod si připlatit - obzlvášť u 24".

@vojtech.x: ten monitor ujde

Vinikající

Tenhle kousek mi dorazil asi před 3mi hodinami.Barvy jsou výborné, s TN co jsem používal doteď nesrovnatelné. Nikdy bych neřekl, že moje současné GTK téma má tuhle barvu.. Kontrast mě taky překvapil. Řekl bych, že je lepší než na přdchozím TN panelu co jsem měl, což jsem nečekal.
Pozorovací úhly skvělé, předně z toho vertikálního jsem měl na TN nervy na dranc.. Ostřejší úhly z boku jsou taky OK, ale spíš mi připadá, že je ta maska drobně lesklá a trochu se to projevuje, barvy při tom úhlu nedegradují.
No a odezva - Není tak rychlý jako předchozí TN, ale úplně to stačí, předně se zaplým OverDrive (který se na TN vypnout nedal). Naopak, to že je to i s OverDrivem trochu pomalejší je dobře, protože ty otřesné přepaly a podpaly co se konaly na TN se tu takřka nedějí, přičemž rychlost je úplně dostatčná (teda oni se asi konají, ale ne tak, aby byly vidět nebo snad do očí bijící jako na TN).Celkově, super monitor, doporučuju.

Podsviceni

A co homogenita podsviceni? Jak je na tom tenhle panel? Ja teda sem si uz zvykl na to, ze vetsian HP ma ty trubice hrozny ... a jeste k tomu hrozne poskladany ... pulka monitoru tmavsi, pulka svetlejsi, prvni pulka do zluta, druha pulka do zelena ... ble .... nikdy :)DELL s e-IPS rulezz ...

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru