Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Megatest – osm kitů 2x2GB operačních pamětí DDR2 800MHz 2/2

Megatest – osm kitů 2x2GB operačních pamětí DDR2 800MHz 2/2

Recenze
ADATA + Series 4GB (2x2GB) DDR2 800_1235648591
ADATA + Series 4GB (2x2GB) DDR2 800
Produkt není určen k prodeji.
Corsair XMS2 DHX 4GB (2x2GB) DDR2 800 (TWIN2X4096-6400C4DHX)_1817006343
Corsair XMS2 DHX 4GB (2x2GB) DDR2 800 (TWIN2X4096-6400C4DHX)
Produkt není určen k prodeji.
Corsair XMS2 4GB (2x2GB) DDR2 800 (TWIN2X4096-6400C5 G)_1415880019
Corsair XMS2 4GB (2x2GB) DDR2 800 (TWIN2X4096-6400C5 G)
Produkt není určen k prodeji.
Geil BD EVO ONE 4GB (2x2GB) DDR2 800 (GE24GB800C4DC)_2100787922
Geil BD EVO ONE 4GB (2x2GB) DDR2 800 (GE24GB800C4DC)
Produkt není určen k prodeji.
Geil Black Dragon 4GB (2x2GB) DDR2 800_1734712581
Geil Black Dragon 4GB (2x2GB) DDR2 800
Produkt není určen k prodeji.

V první části recenze jsme si podrobně představili všechny testované operační paměti. Dnes si uděláme přehled o jejich nastavení, změříme výkon a teploty a v neposlední řadě zkusíme, jak vhodné jsou pro ladiče výkonu – overclockery.

Čtyři gigabajty operační paměti dnes nejsou žádným luxusem. Každý, kdo si kupuje nový počítač na více než kancelářské aplikace, už by ani neměl přemýšlet o ničem menším. Ani 1GB moduly do budoucna nejsou to pravé ořechové, DIMM sloty jsou na základní desce jen čtyři a v případě rozšíření bychom neměli kam nové moduly dávat. Ceny jsou nízké, investice do 4GB se opravdu vyplatí. K tomu, abychom mohli využít plné 4GB musíme mít 64-bitový operační systém (XP, Vista…). 32-bitové operační systémy neumí adresovat tolik paměti, a tak s nimi využijeme paměti pouze 2.75-3.5GB (dle velikosti paměti na grafické kartě).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

32GB operační paměti na hromádce

Ukázkové foto všech modulů pohromadě aneb hra „Najdi stejné dvojice“. V dnešní recenzi testujeme tyto paměti:

Systémové informace o modulech

Jako první se podíváme, jak se paměti tváří v operačním systému. Informace sbíráme z programu CPU-Z verze 1.44.2.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Informace o paměti A-Data Vitesta Extreme Edition

A-Data Vitesta Extreme Edition podporují technologii nVidia EPP. Abychom nemluvili jen tak do větru, ve zkratce si představíme, o co se jedná. Jelikož často používáme i zkratku SPD, vysvětlíme si i tento pojem.

SPD (Serial Presence Detect) je čip přímo na paměťovém modulu, který v sobě má uloženy základní informace o paměti jako je konfigurace, časování pro různé možné frekvence, pracovní napětí. My, zákazníci, se tak po koupi paměti nemusíme starat o jejich nastavení. Automaticky se nám načte defaultní, které bohužel nebývá to nejvýkonnější.

nVidia EPP (Enhanced Performance Profiles) je technologie vyvinutá společnostmi nVidia a Corsair. EPP je stanovená nadstandardní specifikace v SPD, která porovná možnosti systému a pokud odpovídá schopnost čipsetu a pamětí s touto funkcí, automaticky nastaví dané lepší časování, takty či vyšší voltáž.

Na příkladu výpisu z CPU-Z u paměti A-Data vidíme, jak se liší klasické SPD parametry s těmi EPP. EPP specifikace má nižší časování a zvýšené napětí. Technologie je otevřená, to znamená, že ji může do SPD implementovat každý výrobce pamětí. Velkou nevýhodou této funkce je kompatibilita pouze s chipsety nVidia podporujícími EPP (jako bychom to neznali v bleděmodrém s technologií SLI).

Celkově tedy máme zajímavou technologii, která by nám ulehčila práci s nastavením, ale bohužel jí může využít jen velmi malé procento uživatelů. Většina z nás, co nevlastníme čipovou sadu nVidia s podporou EPP si vše nastaví ručně.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Informace o pamětech Corsair XMS2 a XMS2 DHX

Bezesporu zajímavé je, že ač firma Corsair spolupracovala na vývoji EPP, tak tuto technologii do svých pamětí neimplementuje. Hodnoty SPD u Corsair XMS2 a XMS2 DHX jsou tedy pouze standardní. U všech operačních pamětí s CAS latencí CL4 si musíme pomoci sami a nastavit hodnoty v BIOS.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Informace o pamětech Geil Black Dragon a EvoOne

Prakticky totožné informace se nalézají v SPD paměťových modulů Geil. Pouze v kolonce „Part Number“ je jiné časování. Ani tyto moduly nepodporují EPP, ale žádná škoda, na ruční nastavení jsme už zvyklí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Informace o pamětech OCZ, nahoře Reaper, dole Titanium

Do obrázku jsem spojil obě paměti dohromady. Jejich specifikace v SPD je stejná až na kolonku „Part Number“, stejně jako u pamětí Geil. Společnost OCZ hodně spolupracuje s nVidia, a proto se nelze divit, že ve většině modulů máme možnost využít technologii EPP.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Informace o paměti Patriot

Společnost PDP Systems vlastnící ochrannou známku Patriot rovněž implementuje EPP nastavení do SPD. Bohužel se nejedná o žádný zázrak ani vylepšení oproti defaultnímu JEDEC časovaní. Tím končíme technickou přehlídku a jdeme se podívat na nastavení.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Tři největší moduly v testu

Nastavení

Podle výrobní specifikace má pět paměťových kitů CAS latenci CL4 a tři CL5. Abychom mohli testovat, srovnali jsme požadavky na stejnou úroveň – CAS latence CL4 při časování 4-4-4-12-2T a pracovním napětí 2.1V. Dle zkušeností by měly všechny čipy při zvýšeném napětí nižší latenci zvládat.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

CPU-Z 1.44.2 – časování pamětí při CL4

Zapojení modulů je Dual Channel 128bit. Pro dnešní testování byl vybrán procesor Athlon X2 5000+ BE, u kterého jsou velké možnosti vzhledem k odemčenému násobiči a vysokým schopnostem taktování.

Testovací sestava

Testovací sestavu máme průběžně obměňovanou podle aktuálně testovaných komponent a tak opět nastala situace „Složíme to nejlepší a nejideálnější z toho, co stůl dal“.

Procesor

AMD Athlon 64 X2 5000+ Black Edition @2.8GHz (socket AM2)

Chlazení

Scythe SCKTN-2000 Katana II

Základní deska

DFI LanParty UT 790FX-M2RV

Operační paměť

Dle testu

Grafická karta

Sapphire ATI Radeon HD 3850 256MB, PCI-E

Pevný disk

Western Digital Caviar SE16 WDAAKS – 640GB

Zdroj

Corsair Power Supply HX520 520W

OS

Windows Vista Premium Home

Dvoujádrový procesor s odemčeným násobičem, skvělá základní deska DFI s velkým množstvím nastavení a rychlý pevný disk WD Caviar SE16 překonávající starý dobrý WD Raptor. Grafiku netestujeme, a proto stačí ATI HD3850 s 256MB pamětí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Testovací sestava ve skříni ThermalTake Swing

Testy, benchmarky

Při minulém testu jsme zjistili, že výsledky v benchmarcích jsou u pamětí se stejným nastavením velmi podobné, ne-li totožné. Mohli jsme rozdělit, která paměť je o dva tři FPS lepší, která má o 50 bodů na tisícové stupnici v PCMarku05 méně. Vzhledem k nízké užitnosti těchto testů jich nebudeme používat mnoho. Pět, šest druhů plně stačí pro přehled, jaký mají dané paměti výkon.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V benchmarku PCMark 2005 při testu pamětí jsou výsledky podobné. Důležité pro porovnání je, že výsledek jedné paměti při několika testováních může být +-50 bodu různý, pokud se měří bez závislosti okolních vlivů (například nepředvídatelná práce disku, procesoru). Při tomto propočtu jsou mimo toleranci jen vítězné moduly Corsair XMS2 DHX a poslední OCZ Titanium, kterým se test nepovedl.

Jak jsem zmínil výše, testováno bylo při nastavení modulů na latenci CL4, časování 4-4-4-12-2T při napětí 2.1V. Jistě jste si všimli, že paměť Patriot je označena jako CL5. Je to z toho důvodu, že ač byla předpokládána možnost běhu všech modulů na zvýšeném napětí při nastavení CL4, paměti Patriot se při CL4 nedostaly ani přes nabootování do Windows. Nás to samozřejmě mrzet nemusí. V hodnocení Patriot se tato skutečnost projeví, ale my máme šanci porovnat výsledky testů mezi CL4 (4-4-4-12) a CL5 (5-5-5-15) časováním.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Výsledky v benchmarku PCMark Vantage jsou podobné předchozím. Opět platí tolerance +-50 bodů = stejný výsledek. Corsair XMS2 DHX se do rozmezí nevešly a s přehledem vítězí, poslední jsou OCZ Titanium, které poráží i hůře časované Patriot.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nástroj SuperPI ovlivňuje nejvíce CPU, ale operační paměti mají na výsledku také svůj podíl. Tolerance stejného výsledku je 1 vteřina. Do ní se vešly skoro všechny paměti až na Patriot s nižším časováním. Testováno bylo dvakrát a byl brán nižší (lepší) výsledek. Vyhrávají opět Corsair, ale tentokrát XMS2.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Test 3DMark 2001 – Lobby je ukázkou práce paměti v grafickém prostředí. Tolerance stejného výsledku je 8 FPS. Vyhrávají moduly Corsair XMS2, poslední opět Patriot při časování CL5. Testováno bylo dvakrát a byl brán vyšší výsledek. Nebojte se výsledku luxusních Corsair XMS2 DHX, udělat více testů, určitě by jeden z nich byl vyšší.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Sandra je známý testovací nástroj. Obsahuje plno benchmarků stejně jako tento na propustnost pamětí. Tolerance testu je +-60 bodů, výsledky po dvou měřeních, kdy byl brán větší výsledek, tomu napovídaly. Všechny moduly až na A-Data a Patriot se do povolené odchylky vešly.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Posledním testem jsou benchmarky z programu Everest Ultimate 4.20. Rychlost čtení, zápisu a kopírování je změřena rychle a tak jsme brali nejvyšší výsledek z pěti měření. Samozřejmě platí: čím větší výsledek, tím lépe. Do tabulky pak byly paměti srovnány podle celkového součtu všech tří testů. Srovnání v podstatě odpovídá pořadí výsledků všech měření. První dvě místa obsadily moduly, které ostatním utekly o skoro 200 součtových bodů a jasně vítězí. Ostatní až na Patriot mají mezi sebou rozdíly jen v řádech bodů a jsou zanedbatelné. Nižší časování Patriot odsuzuje opět k poslední příčce.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hodnocení testů

V testech jsme se přesvědčili, že rozdíly mezi stejně rychlými a stejně nastavenými paměťmi jsou opravdu minimální, povětšinou v toleranci chyby měření. I tak někdy určité moduly podaly nadprůměrný výsledek a vybočili tak z tolerance.

Vyzdvihl bych především součtem pořadí jednoznačně první Corsair XMS2, které jsou ve špičce v podstatě každého testu, což se nečekalo i s přihlédnutím k defaultní specifikaci CL5. To samé platí o Geil Black Dragon, které končí druhé. Očekávaně dobré výsledky potvrdily i technologicky zajímavé kusy – třetí Geil EvoOne, čtvrté Corsair XMS2 DHX a páté OCZ Reaper.

Hlavním zklamáním jsou moduly Patriot, které si s CL4 vůbec nerozumí a vyšší CL5 je odsuzuje k poslednímu místu ve většině testů. OCZ Titanium prohrály dva testy i s Patriot a celkově se nikdy nedostaly do první trojky, v testech končí sedmé. Na svou cenu dobrý výkon ukázaly moduly A-Data Vitesta Extreme Edition, které se stále držely v průměru startovního pole.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hodnocení testů berte při výběru ke koupi v potaz pouze tak z 20-25%. Až na Patriot jsou všechny paměti podobně výkonné a dobré. Těm uživatelům, kteří netaktují, to bude jedno a vyberou si stejně podle vzhledu, značky či ceny. Pro ty, kteří taktují a snaží se dostat co největší výkon, bude stěžejní další část recenze

Přetaktování

Hlavní a rozhodující fakt pro většinu ze zákazníků, kteří si tento článek čtou. Minule jsme se taktování věnovali spíše z pohledu, zda je výhodnější 800MHz CL4 nebo 1066CL5 a to zde. Dnes možnosti modulů prověříme více a podrobněji.

V prvním případě taktujeme na nastavení, ve kterém jsme testovali. Latence CL4, časování 4-4-4-12-2T a napětí 2.1V. Pomáhala nám utilita AMD OverDrive, přes kterou se zvyšováním FSB procesoru automaticky zvyšuje i takt pamětí. Druhým pomocníkem byl Smart Guardian, kontrolní program přibalený u základní desky DFI.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Užitečný DFI Smart Guardian

Aby nám vysoký takt procesoru a jeho možnosti neovlivňovali test, snížili jsme násobič na 10x (2000MHz).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Moduly s největšími chladiči okupují první dvě příčky. Možná se nám ukazuje, proč bylo použito takové chlazení. Nejlepší přetaktování při daném nastavení mají OCZ Reaper. Výborně si vedou také Geil Black Dragon. Nejhůře dopadly moduly A-Data, na přetaktování se moc nehodí. Abychom ale A-Data Vitesta nekřivdili. Poslední skončily paměti Patriot, které při CL4 800MHz ani nenačetly operační systém.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

K zajímavým hodnotám jsme dospěli v případě přidání 0.25V na výsledných 2.35V. Posledním třem pamětem zvýšení napětí vůbec nepomohlo k dosažení vyššího taktu. U prvních čtyř vyšší voltáž pomohla jen málo, rozhodně méně než jsme zvyklí u modulů jednogigových. Na vině je zřejmě použití čipů s větší kapacitou. Čím větší paměť modul má, tím hůře se taktuje. V dnešním testu se tato skutečnost potvrdila.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Přetaktování při latenci CL5, časování 5-5-5-15-2T a napětí 2.35V vyhrává paměť Geil Black Dragon. Nejvýše jsou moduly, od kterých bychom to opravdu nečekali. Obecně všechny moduly jsou schopné běžet na děličce 1066MHz při CAS Latency 5.

Hodnocení přetaktování

Při hodnocení přetaktování bychom měli brát ohled na defaultní specifikaci modulů. Corsair XMS2, Geil Black Dragon a Patriot jsou v základu určeny pro časování CL5. Napsal jsem „měli brát ohled“, ale reálně jsem ohled nebral a udělal jsem dobře. Dle mého názoru by měly všechny kity zvládnout CL4 při 800MHz při zvýšeném napětí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hlavní roli při přetaktování hráli dvě skupiny modulů. Při CL4 se ukázala síla a potřeba velkého chladiče u OCZ Reaper a Geil EvoOne, které tento test vyhrály. V základu jsou oba kity specifikovány jako CL4 a z toho také těžily. Neuvěřitelný byl v tomto ohledu výsledek Geil Black Dragon, které nám ukázaly, jak mají vypadat herní moduly bez překážejícího chladiče. Při CL5 se prosadily kity defaultně určené pro CL5. Skvělé představení dokonali Geil Black Dragon a vyhrály. Společně na druhém místě Corsair XMS2 a po propadáku v CL4 také A-Data Vitesta.

Nejnižší pracovní napětí

Zkoušel jsem na přání v diskuzi minulé recenze také nejnižší pracovní napětí pamětí. Nejdříve jsem začal měřit jeden kit po druhém, ovšem při zjištění, že nestabilita se projevuje u všech při stejné voltáži, jsem od kusového porovnávání upustil. Nejnižší pracovní a stabilní napětí pro paměti při časování CL4 je 1.86-1.88V. Pro časování CL5 pak 1.74-1.77V. Nejnižší voltáž je testována ve Windows bez zatížení, to znamená snižování napětí do chvíle, kdy systém zkolabuje. Při zátěži se hodnoty budou muset o pár setin zvýšit.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Teploty

Důležitou informací je, zda se některé paměti při práci či extrémním taktování nepřehřívaly. V modulech není bohužel integrován senzor pro snímání teplot a osobně nevlastním laserový či infra teploměr. Zběžné porovnání jsem jako minule dotekem udělal. Žádný problém s teplotou nenastává u modulů OCZ Reaper, Geil EvoOne a Corsair XMS2 DHX. Se svou plochou a velikostí chlazení by to bylo smutné a překvapivé. Teploty srovnatelné s těmito třemi mají také Geil Black Dragon bez chladiče a to je skvělá zpráva. Čipy i při zatížení rozhodně nejsou teplejší než chladiče ostatních modulů. Nejteplejší jsou kity s menšími chladiči. Nejlépe s nich dopadly OCZ Titanium a Corsair XMS2. Ani jejich teploty nejsou o moc vyšší než u superchladičů. Moduly A-Data a Patriot jsou nejteplejší z testovaných, odhadem a porovnáním okolo 45°C při zátěži. Důležité je, že u žádného kitu jsem nezažil to co u modulů Geil Ultra 1066MHz, které byly opravdu na hranici dotknutelnosti.

Cena

Rozhodující faktor pro většinu z nás je také cena. Pro zákazníky je vhodná doba pro nákup, níž už moduly s cenou jít skoro nemohou.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Aktuálně nejlevnější kit 2x2GB 800MHz DDR2 v e-shopu je A-Data Vitesta Extreme Edition. Cena 1583,-Kč je skvělá a ještě máme garantované časování CL4-4-4-12 při 2.0V. Nejlepší výkonovou nabídkou e-shopu v této kategorii jsou moduly Corsair XMS2. Následují je Geil Black Dragon. Oba kity mají časování CL5, ale přesvědčili jsme se, že umí mnohem více, než jim v továrně při narození přidělili. Geil EvoOne jsou předražené a pořídit si je může pouze ten, který nehodlá šetřit a líbí se mu velké chlazení. Obecně se nevyplatí koupit moduly dražší než Geil Black Dragon, to znamená nad dva tisíce sto korun.

Klady a zápory

A-Data DIMM 4096MB DDR II 800MHz Extreme Edition AD2800E002G

+

-

přetaktování při CL5

přetaktování při CL4

chytlavá barva chladiče

vyšší zahřívání

cena

průměrný výkon

Corsair DIMM 4096MB DDR II 800MHz TWIN2X4096-6400C5 G

+

-

vysoký výkon

přetaktování při CL4

přetaktovaní při CL5

cena

Corsair DIMM 4096MB DDR II 800MHz TWIN2X4096-6400C4DHX

+

-

technické řešení chlazení

průměrné přetaktování

krásný chladič

průměrný výkon

nízké teploty

Geil DIMM 4096MB DDR II 800MHz Black Dragon (GB24GB6400C5DC)

+

-

přetaktování při CL4 i CL5

vysoký výkon

nízké teploty bez chladiče

balení

cena

Geil DIMM 4096MB DDR II 800MHz EvoOne (GE24GB800C4DC)

+

-

přetaktování při CL4

přetaktování při CL4

technické řešení chlazení

velikost chlazení

nízké teploty

cena

balení

OCZ DIMM 4096MB DDR II 800MHz OCZ2RPR800C44GK Reaper HPC

+

-

přetaktování při CL4

průměrný výkon

technické řešení chladiče

cena

nízké teploty

OCZ DIMM 4096MB DDR II 800MHz OCZ2T800C44GK Titanium EPP

+

-

chytlavý kvalitní chladič

hodně průměrný výkon

průměrné přetaktování

Patriot DIMM 4096MB DDR II 800MHz PDC24G6400ELK

+

-

vzhled po zapojení do sestavy

nemožnost CL4

vyšší zahřívání

průměrný výkon

nízké přetaktování CL5

Závěrečné hodnocení

Všechny paměti až na Patriot v testování uspěly. Jsou výkonné a provozní vlastnosti jsou minimálně dobré. Pokud v záporech uvádím průměrný výkon, je to bráno pouze z výsledků našich testů, při práci a na výkonu systému to vůbec nepoznáte. Vybírejte hlavně podle ceny a možností přetaktování, případně podle sympatií ke značce či oku lahodícímu vzhledu.

Celkově v recenzi ve všech ohledech vyhrává kit:

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

GEIL Black Dragon

Velmi výhodnou koupí jsou také:

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Corsair XMS2

Na výběr máte z opravdu velké nabídky levných operačních pamětí. Vybral jsem dvě, které na sebe nejvíce při testování upozornily. Můžete si také vybrat moduly s lepším technickým zpracováním pasivního chladiče, ale musíte si za ně připlatit.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (56)

Vítězsví GEIL !

Tak sem se jen utvrdil v tom co sem si myslel.Vůbec mě to nepřekvapuje geli jsou opravdu parádní a stojí za to.

@Falconcz: geily mam a nejsem nejak extra spokojen (ale je fakt ze ne zrovna tento typ

@Falconcz: Dobrý den,
Geil jsou dlouhodobě jedny z nejlepších pamětí v e-shopu. Vždy se představují v nejlepším světle při přetaktování. Pouze řada Ultra má při vyšším napětí problém s přehříváním.

@Falconcz: Ano GEILky jsou opravdu povedené paměti, ale podle tohodle testu v poměru cena/výkon to měli podle mě vyhrát Corsair XMS2 :)

@Blaster6236: Dobrý večer,
výsledné hodnocení vzniklo součtem pořadí v jednotlivých testech a samozřejmě přihlédnutím k provozním vlastnostem, cenou a schopnostem přetaktování. Moduly s nejnižším součtem a výbornými vlastnostmi byly Geil Black Dragon následovány Corsair XMS2.

@Tomáš Hort: Super test, podle me dobre odvedena prace. Obdivuji Vas nadhled a klid pri odpovedich zde v diskuzi. Me osobne stvou lidi s nazorem ze to co oni maji doma je zakonite nejlepsi. Ale pevne verim v to, ze Vase snazeni je pro spoustu lidi uzitecne a pomuze jim s vyberem komponentu. Jen tak dal.

@balvan: Dobrý den,
děkuji za pochvalu. Platí: čím více diskuze, tím lepší další recenze na podobné téma. Všechna přání nelze vyslyšet (i když test při jakém napětí paměti shoří mi přijde rozhodně zajímavý). Nadhled a klid je nutný, také je nutné přiznat chybu, pokud se jí člověk dopustí (a to se mi stává také).Hezký den

@Blaster6236: Ja chtěl koupit Geili ale nakonec jsem koupil A-Data.Ale když vidím ten test tak bych šel určitě do těch Geilů.Chtěl jsem trochu ušetřit no.

@Radess: NO zvitězil geil...ale promě sou vitězové vždy kingstone, promě nejlepší paměti.::-)

Paměť na grafické kartě

Zajímalo by mě, kolik potřebuje mít GK paměti pro XP-32bit, aby systém mohl využít nejvíce ramek (2,75-3,5GB), tj, těch 3,5GB?

@psafar01: no prostě co nejmíň, co nesežere grafika, zbude na ramky

@psafar01: Dobrý den,
čím menší máte paměť na grafické kartě, tím více Vám jí zbyde pro paměť operační. Pokud máte na grafice 256MB paměti, zbyde Vám 3.25GB pro paměťové moduly.

@Tomáš Hort: Děkuji za odpověď.

Patriot poslední?

Tohle me velice prekvapilo sam mam presne tyhle patrioty a nemam problem je rozchodit bez zvyseneho napeti na casovani 4-3-4-8 a s casovanim 4-4-4-12 sem se dostal pri napeti 2,25V na 1080 a system nabehl normalne a pritom byl stabilni, pameti patrot tez osazuji nejznamejsi vyrobci pocitacu jako Alienware nebo cesky Want proto me tenhle vysledek opravdu sokoval, rekl bych ze autor recenze trefil spatny kus pameti nebo nesedly na tuhle desku, ja osobne mam Striker Extrem s Nforce 680i SLI je mozne ze proto mam lepsi vysledky kazdopadne dobra recenze a dobra volba znacek mozna mi tu jen chybel G.skill ktery v posledni dobe dela skutecne perfektni OC ramky

@DeadStar: ja bych uvital jeste kingstony

@Hawkeye_: Dobrý den,
moduly Kingston byly v době výběru pamětí do testu nedostupné. Nebylo tedy možné je do testu zařadit, i když i já jsem je tam chtěl mít. V dlouhodobém plánu je test dalších osmi kitů, kde se Kingston už určitě objeví. V e-shopu je nabídka velká a ani další test ji nevyčerpá, abychom měli otestované všechny.

@DeadStar: Dobrý den,
oboje vysvětlení je možné. Paměti neběžely na CL4 vůbec. Na druhou stranu nevěřím výsledku 1080MHz CL4 s 800MHZ CL5 moduly, to je přehanané.
V nabídce e-shopu moduly G.Skill nejsou, a proto nemohli být zařazeny do testu.

@Tomáš Hort: Nikomu ten vysledek necpu, ale bezeli zatezove testy pameti sem sice s timto nastavenim nedelal ale nekolik hodin jsem hral crysis, poustel 3d mark a delal bezne ukony ve windows coz povazuji za dostatecny tes pri kratkodobem pretaktovani, to s temi pametmi G.skill chapu psal jsem to proto ze jsem je mel z tohoto eshopu asi pred pul rokem zakoupene jak tedy koukam z nabidky byly odstraneny, skoda:(

@DeadStar: Kde je asi problém, že je Patriot poslední? Viděl bych to na časování, protože CL5 je přeci jen horší než CL4. Vtipně pojato se mi zdá "kapitola" A-data vs. Patriot: Ještě nedávno bylo ve specifikaci A-data CL5 a Patriot měl CL4 i CL5, teď je ale situace taková, že do testu se dostaly CL4 A-data (to chápu), ale proč do testu recenzer zařadil Patrioty CL5 místo CL4? Opravdu mi to připomíná "podivnou volbu" testovaných kusů, jako při testu disků, kdy byl proti novému Seagate (32MB) nasazen starý Samsung i přes to, že byl už v oběhu nový samsung s 2-mi plotny. Tohle je velmi podobné. To máte prémie i za neobjektivní výběr kusů?

@Blood0010: Dobrý den,
Vaše teorie je zajímavá, ale samozřejmě se nezakládá na pravdě :) Moduly jsme vybírali podle dvou kritérií:
1) výběr napříč cenovým spektrem, tzn. zastoupení nejlevnějších i nejdražších kusů a jejich porovnání.
2) aktuální dostupnost skladem
Některé ceny modulů se v průběhu testu hodně změnily. To, že byly vybrány moduly Patriot CL5 je opravdu náhoda. V příštím testu budou zastoupeny Patriot CL4, aby doufám napravili svou pověst, pošramocenou v tomto testu.
Vaši OT poznámku na recenzi s pevnými disky jsem už několikrát odpověděl v diskuzi dané recenze. V době testování a tvorby recenze nebyl dvouplotnový Samsung 640GB v nabídce e-shopu, a proto nemohl být zařazen. Byl proto vybrán jeho větší kolega ze série F1.

@Tomáš Hort: Pokud budou příští Patrioty CL4, budu jen rád. Teorie je zajímavá a mě to připadne, že máte omezenou volbu tak, aby vaši preferovaní výrobci vyhráli. Ale to je věc názoru a recenze se povedla, až na ten nešťastný výběr Cl u Patriotů. Pokud šlo o porovnání, je to celkem fajn, ale CL4 vs. Cl5 u Patriotů vs. A-data bylo celkem důležité, protože hodně lidí váhá mezi těmito modely.No a nemyslel jsem tento test s raptorem, ale ten starší test čtyř 500Gb disků, kde byl vidět rozdíl celkem znatelně.

@Blood0010: nedá mi to a jakožto majitel LLK, tudíž CL4 Patriotových modulů bych také uvítal test patriotek s CL4kou...
je fakt, že mohly být nedostupné, ale cenově se i podle grafu liší skutečně nepatrně, nehledě na to, že LLKčka jsou poslední dobou skutečně poněkud dostupnější než ELK (CL4 než CL5)každopádně bych poděkoval za tento test, který může mnoha lidem pomoci při výběru modulů do jejich sestavy a nevědí si s tím rady... jen tak dál a do budoucna přeju šťastnější ruku pro konečnou volbu produktů do testu ;)

@DeadStar: Offtopic: To, že někam něco dává Want je dost k ničemu - firma, která do "high-end" sestavy dává "značkový" zdroj Eurocase 550W je pro smích :)

CL4 x CL5

hezká ukázka toho jak pro běžnýho uživatele, který netaktuje je CL4 víceméně zbytečné. A to se je prý ten "rozdíl výkonu" znát hlavně na AMD, u Intelu ještě méně

@jirka766: já slyšel, že u AMD se vyplatí nižší časování i nižší frekvence a u INTELu zase vysoké časování i frekvence.
ale co je na tom pravdy nevím

@cagi: jo vždyť říkam že u amd by se CL4 měla spíš projevit, ale z testu je vidět že ne moc

@cagi: Dobrý večer,
u AMD by se díky integrovanému paměťovému řadiči v procesoru mělo projevit časování CL4 více, než u platformy Intel na stejné frekvenci. u AMD se vyplatí nižší časování, ale ne na úkor nižší frekvence.
Z minulého testu 1066MHz modulů je vidět, že na platformě AMD se cca 880MHz CL4 se výkonově rovná 1066MHz CL5. Je to samozřejmě jak kde, ale přibližne to odpovídá.
Celkově je ale rozdíl mezi CL4 a CL5 malý, v celkovém výkonu systému ne větší než 1%.

@Tomáš Hort: Jen dotaz, kde se dá přečíst ten minulý test? Nebo pro oči už nevidím? Nějak se mi ho nedaří najít.

@Pajik77: Dobrý den,
pokud si otevřete jakoukoli recenzi, automaticky máte nalevo nabídku recenzí rozčleněnou podle komponent. Stačí dát operační paměti a starší test hned vidíte. Je to zde:
http://www.czechcomputer.cz/art_doc-7A4EA534A7CCC665C125740100276107.html

@Tomáš Hort: Přesně tak, nižší časování se možná sem tam nepatrně projeví, ale rozhodně ne pokud je na úkor frekvence. Význam CL je svázán s konkrétní frekvencí, takže vyšší CL na vyšší frekvenci může ve skutečnosti znamenat stejnou nebo dokonce nižší latenci."Z minulého testu 1066MHz modulů je vidět, že na platformě AMD se cca 880MHz CL4 se výkonově rovná 1066MHz CL5."No aby také ne. Vždyť reálná latence 880 MHz/CL4 je 9.1 ns, což je téměř to samé jako 1066/CL5 (9.4 ns). Ten 3% rozdíl to pak už nevytrhne, zvlášť když do reálného výkonu mají co mluvit megabajty různých cache.

Pěkná recenze

No jak jde vidět, tak máme s čeho vybírat, i když Geil to vzaly šusem a jde vidět na jaké jsou úrovni a také kvalitě.Ale to neznamená že ostatní výrobci by byli nějak nekvalitní.Stačí si jen vybrat a takové recenze nám jen dobře ulehčí čas při výběru které si koupit.Dávám za 1.

@michal tomastik: JJ dobrá recenze

@Hencl: určitě to pomůže při výběru, díky za recenzi

@Nitroxil: vahal jsem jaky vzit a uz mam jasno, moc diky

@einstejn: jj, dobrá recenze to je, doufá,m, že až budou oficiálně grafiky s GT200 a RV770 jádry, že bdue minimálně takle dobrej test..

@TOBiAS02: Recenze se povedla.Já osobně mám A-Data 2x2GB a jsem velice spokojen.

@Radess: Souhlas, mám taky od A-data 2x2 GB s časováním CL4 a za ty peníze si myslim, že je to rozumná koupe :)

Rozdíly při stejném časování

Hezky jste udělal test OC a nejnižší a nejvyšší hodnoty napájení. To je moc užitečné a kdekomu to pomůže. Už kvůli tomu ten test stojí za to.Quote "V testech jsme se přesvědčili, že rozdíly mezi stejně rychlými a stejně nastavenými paměťmi jsou opravdu minimální, povětšinou v toleranci chyby měření"Test je tentokrát moc pěkný, jen testovat paměti při stejné frekvenci a stejném časování je ztráta času. Z principu věci musí mít identické výsledky a odchylky nejsou způsobené pamětí.PS: dal by se udělat i test, při jakém napětí paměť definitivně odejde, ale odpovědní z CZC by asi nevýskali nadšením, jako čtenáři :-))

@vychodilp: Dobrý den,
testy při stejné frekvenci mají smysl, občas se stane, že nějaká z pamětí nestíhá nebo je horší. Pro příklad uvedu, že Geil Black Dragon asi neudělaly 7krát dobrý výsledek náhodou a na druhé straně OCZ Titanium nebyly náhodou v několika testech na spodních příčkách. Pak záleží na tom, jak a zda se mohou lišit paměťové moduly kus od kusu.Udělejte sbírku na odpálené moduly a klidně test udělám :)

Ostatní výrobci RAM.....

Překvapuje mě že nikde v nabídce, natož v testech, nejsou takové paměti jako Infineon, Hynx atd. Sice věřím že takový firma A-Data udělá pamětí hodně, ale přeci jen ve srovnání se Samsungem, Siemensem, Nanya..... Nebo je tomu jinak?

Nejsem spokojen...

Nastesti druha cast recenze ukazuje jakesi mereni tudiz je mozne trosku porovnat vykony, nicmene spise sem si pri cteni pripadal jako pri hledani "cool" pameti do "cool" pocitace, coz asi zavinila ponekud horliva fotodokumentace (ne, ze by nebylo zajimave se podivat). Kategorie kitu 2x2GB, je prave presne onim "cool" symbolem. Kdo i dnes veri, ze "kitove" baleni ma opravdu zasadni vliv na vykon/kvalitu, je ponekud naivni a nejspise mu pocitac pod UV lampou zari jako hloupy vanocni stromecek. Kdybychom nedejboze zahrnuli do testu i nektere "nekitove" pameti, nebo i nektere 1GB moduly, mohl by se zebricek zasadne zmenit. -- Dam priklad na jednich z nejlevnejsich pameti vubec - A-Data 800Mhz DDR2 (obycejne/retail). Nejakou nestastnou schodou nahod jsou ve skutecnosti daleko rychlejsi nez EE A-Data Vitesta a to jak u 1GB tak 2GB verze. Kazdeho pak napadne, ok, ale Vitesty maji chlazeni a tak jdou asi i lepe pretaktovat. Bohuzel ani tomu tak neni. A pokud bychom meli vrhnout kritiku i na vyteze testu, pak mohu jen konstatovat, z v mnohych recenzich i GEIL Black Dragon dostava nakladacku od nekterych levnejsich modulu.-- abych to trosku podporil cisly, vybral sem si jednu z mnohych recenzi (vybral sem umyslne taktez ceskou) - Tak tedy, pretaktovatelnost zminenych A-Data: pri 2.3V a CL4 to dela 1003Mhz, pro CL5 pak 1146. Ve stejne recenzi pak Geil Black Dragon 2GB modul (pod oznacenim GB22GB6400C4DC) dosahuje rychlosti pouze 876 a 957Mhz. (radeji dam jeste odkaz http://www.svethardware.cz/art_doc-5E50AB03E5F52289C12573700002E7A8.html)-- daly by se jmenovat mnohe dalsi 2GB nebo 2x1GB moduly, ktere za mene penez dodavaji lepsi vykony (Patrioty, Transcendent...)-- dalsi diskutabilni prvek pak je, jake maji pameti taktovani uvedene v SPD a jake vyzaduji napajeni. Mnoho pameti ma v SPD automaticky daleko horsi nastaveni a ackoliv na obalu je zlate psane CL4, zakaznik je nucen pretaktovat aby tohoto CL4 dosahl (u corsairu to byvala docela bezna vec)

@adam.prchlik: Dobrý den,
testovány byly 2x2GB kity, zejména kvůli přání zákazníků. Další přání bylo, aby jsem uveřejnil fotky modulů z testovací sestavy. Nemyslím, že by recenze byla zajímavá s jednou fotkou každého kitu a bez testů. Určitě se dostane také na samotné kusy modulů, ale předem píši, že 1GB moduly už testovat zřejmě nebudeme. Nejsou pro budoucnost perspektivní.
Každý modul je jiný, každý typ je jiný. S moduly A-Data bez heatspreaderu máte pravdu, i ze zkušenosti vím, že jsou to kvalitní a levné paměti.
Váš "diskutabilní prvek" je podrobně popsán v recenzi. Každý z modulů je potřeba v BIOS nastavit na časování, které je ve specifikaci. V SPD je u všech CL5.

@Tomáš Hort: Dekuji za reakci. Jsem rad, ze se kritiky nebojite. Svym zpusobem chapu proc byla recenzovana zrovna tato kategorie, ona je proste "atraktivni". Ani si nejsem jisty komu patrila ta ma vytka, protoze je mi jasne, ze jde hlavne o recenzi pro zakazniky, kteri proste chteji cist o senzacne vypadajicich pametech (skoro by se dalo zneuzit oznaceni - hledaji faktor X), a taktez nelze rozumne zrecenzovat vsechny dostupne modely. Tady mozna i trosku narazime na to, pro koho je recenze urcena. Berte muj prizpevek spise jako pohled z druhe strany. Tak treba co se tyka fotograficke dokumentace, nemohl sem se zbavit dojmu, ze jde o hru na efekt - zahltme dychtive stavitele senzacnimi obrazky, na druhou stranu strasne obdivuju peclivost s jakou je vse zdokumentovane.Mozna to byla i moje mala podlost a chut zkusit se na clanek podivat i z druhe strany. Budu se tesit na dalsi zajimave text.

@adam.prchlik: Dobrý den,
2x2GB DDR2 800MHz moduly jsou aktuálně nejprodávanější ze všech operačních pamětí. Logicky jsme tak udělali test právě na ně.
:) Každá recenze je hra o efekt, ostatně od toho recenze jsou. Recenzi s fotkami focenými z mobilu si nikdo číst nebude. Pokud si čtu recenze na internetu, jsem pokaždé rád za hodně fotek, atraktivních fotek. Proto se snažíme, aby takové byly i v recenzích zde.
Žadný faktor X nehledáme, na máme Mareše a spol. Spíše se zaměřujeme na hodnotu estetickou. Ať si to chceme připustit nebo ne, dost lidí dá na krásu. I já si mimojiné vybírám podle toho, jak modul vypadá.

@Tomáš Hort: Holt pocitace sou bussines a atraktivita prodava. Jinak bych si nedokazal vysvetlit to, ze je nekdo ochotny zaplatit o dva tisice vice, prestoze dost mozna ztrati na opravdovem vykonu. Nekdy je to i takova past na mene zkusene zakazniky a vyrobci to dobre vedi (viz corsair, ktery obcas prodava moduly se stejnymi pametovymi cipy v Value Select a Exlusivnich seriich).
Neodpustim si jeste malou uvahu nad tim, co vlastne recenze zakaznikum rekla. Predstavila nekolik typu oblibenych modelu. Dava recenze moznost si opravdu najit zajimave pameti? A co vykon, neni tedy jeste jina moznost jak dostahnout vyssiho vykonu, nebo treba usetrit? Nemuze ctenar nabyt dojmu, ze pouze recenzovane pameti maji smysl, ackoliv mozna byly do recenze vybrany kvuli atraktivite a mene uz treba kvuli jejich dalsim vlastnostem (cena/vykon, kvalita, atd). Predstavila recenze ctenarovi nejake nove/zajimave modely, ktere zatim unikali jeho pozornosti.
Je to jen uvaha a nema nikoho nutit k nejakemu pokani. Jde jen o takove spolecne zamysleni/reflexi.

@adam.prchlik: Dobrý den,
moduly jsou tak levné, že ušetřit se snad už ani nedá. Ceny jsou skvělé. Já pořizoval před pár lety DDR 2x512MB OCZ za 5500,-Kč. Taková byla v podstatě normální cena a nejlevnější modul 512MB stál přes dva tisíce. V dnešní době si nemáme na co stěžovat, co se týče cen.U paměťovch modulů se dost dobře nedá poměr cena/výkon vyjádřit. Nebo dá, ale skoro vždy vyhrají ty nejlevnější v dané skupině.Normálním zákazníkům určitě recenze představila plno nových, jim podrobněji neznámých, modulů. Pokud se počítači zabýváte, věřím, že Vám asi ne.Možná zajímavějším nákupem by pak vzhledem do budoucnosti mohly být kity 2x2GB DDR2 1066MHz. Jejich cena je okolo 2500,-Kč, ale máme u nich zaručenu jak rychlost pro nové procesory Intel/AMD, tak lepší taktování na CL4, o kterém jsme se přesvědčili v recenzi 2x1GB 1066MHz modulů. Této skupině se budu věnovat v některé z dalších recenzí.

Zajímavé výsledky...

mno, všechny moduly sou vlasntě stejně výkonné, liší se jen drobně povětšinou, ale nikdy bych nevěřil, že paměti bez chladiče (Geil Black Dragon) podají tak slušný výkon a navíc se dají tolik přetaktovataniž by se příliš přehřály, a zle taky nevypadaj...
nadruhou stranu mě zaráží Patrioti na posledním místě, myslel sem, že nejhůře dopadnou A-Data moduly, které nikdy nebyly přípliš kvalitní, ale jak vidím, doba se mění a paměť s ní...

@TOBiAS02: Doba kdy A-data snad nebyly dost kvalitni, je opravdu jiz par let za nami (jak jsem jiz zminoval, jsou i A-data moduly 800Mhz DDR2, ktere natrhnou tricko i viteznym Black Dragon-um). Chladic - rekl bych, ze ucinek chladice na vykon pri pretaktovani ocividne nema moc velkou vahu, ale ucinek chladice na kupujiciho je rozhodne velky. No reknete, nevypadaji oni ty ramky s heatpipe tak nejako "lepe"? ;-)

@adam.prchlik: mno, některý chladiče sou až přehnaný, řekl bych, kdyby ty heat pipe u corsairů byly povedenější.. obecě se mi chlazení corsairu nelíbí, ostatní je mnohem lepší.. jinak, ty Geily bez chladiče nevypadaj tak zle, ba naopak... a chladič určitě vliv má, ale tydle geily maj asi hodně poddimenzovaný, aby takový přetaktování je ani trošku nezahřálo...

@TOBiAS02: zajímavý tak A Data jsou ve prostřed!!!!

@cardakarel: Je to pozdě ale objektivně na čipsetu 790X od gigabyte jsem provozoval A-Data extreme při: 4-4-4-11 CL4 při 2.0V a pokud jsem dal 2.1V byli schopné udržet frekvenci 860Mhz naprosto bezproblémů a dlouhodobě !
teplota okolo 35stupňů

Teplota

ta teplota, která byla měřena v zátěži byla při standatrních taktech, čili 800MHz nebo při přetaktovaní?
mám zálusk na ty dragony,a le pokud se po opřetaktu hřejí nadmíru, tak je to docela handicap i když vyšly perfektně v OC testu...
předem díky za odpověď ;)

@m@jkl: Dobrý den,teplotu jsem bral celkově. U Black Dragon byla výborná, ale co se týče přetaktování, tak například jiné Corsair XMS2 (s menším chladičem) jsem nedávno nebyl schopen rozeběhnout na CL4 a přitom v testu šly velmi dobře. Bohužel záleží na tom, jaké čipy výrobce osadí a Corsair viditelně nasadil jiné (možná i proto, aby měl odběr u dražších XMS2 DHX na CL4 z výroby).

@Tomáš Hort: Tak já před měsícem koupil Corsair XMS2 (s menším chladičem) a rozběhnu je na CL4 základní takt při pohých 1.8V (deska Gigabyte GA-EP45-DS4)

@K´han: Dobrý den,záleží i na základní desce. Já měl paměti k dispozici přibližně před dvma měsíci, bohužel si již nepamatuji základní desku, na které jsem CL4 nebyl schopen sprovoznit.

@Tomáš Hort: Takže jsem dragony nakonec koupil, mám je na gigu a zkouším na omak a jsou fakt vlažný, což teda musím říct, že ty patrioty co jsem měl před tím, tak i s tím chladičem mi přišly teplejší...
systém ukázal 3,5G i přes to, že mám půlgigovou grafiku a někde jsem slyšel, že grafická paměť se počítá do celkový, se kterou dokáže systém pracovat...jen teď nevím, odkud systém "ukrajuje" tu paměť se kterou neumí pracovat - jestli rovnoměrně z obou modulů nebo z jednoho z nich.. jde mi o zachování funkce dualchannelu... případně bych nainstaloval 64bitový XPa...
díky ;)

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru