Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Přestřelka GeForce FX 5700 podruhé

Přestřelka GeForce FX 5700 podruhé

Recenze
Gainward FX PowerPack Ultra/860 TV/DVI 128MB_1380794005
Gainward FX PowerPack Ultra/860 TV/DVI 128MB
Produkt není určen k prodeji.
GigaByte MAYA GV-N57128D 128MB_1001510372
GigaByte MAYA GV-N57128D 128MB
Produkt není určen k prodeji.
GigaByte MAYA GV-N595U-GT Gold 256MB_1968178216
GigaByte MAYA GV-N595U-GT Gold 256MB
Produkt není určen k prodeji.
Inno3D GeForce FX 5700 128MB_1243896810
Inno3D GeForce FX 5700 128MB
Produkt není určen k prodeji.

Po recenzi trojice grafických karet s čipem GeForce FX 5700, kterou jsme Vám přinesli na začátku roku, se nyní objevuje pokračování. Jedná se o grafické karty, na které se v průběhu prvního kola nedostalo – Inno3D, Gigabyte a Gainward. Jejich výkon se většinou neliší od minulé recenze, ale zato se liší v ceně a výbavě. Podívejme se tedy, jak jednotlivé modely mainstreamové GeForce FX 5700 obstály.

V lednu letošního roku jsme Vám jako první recenzi na našich stránkách přinesli srovnávací test tří grafických karet založených na GeForce FX 5700. Jednalo se o MSI, Leadtek a ASUS, tři vedoucí firmy na grafickém trhu. Protože jsou testy mainstreamu stále velmi žádané, přinášíme Vám pokračování této recenze s novou trojicí grafických karet od Gigabyte, InnoVision a Gainward.

Prakticky vše, co by mělo být řečeno v úvodu, jste mohli najít již v našem první testu – ASUS, MSI a Leadtek GeForce FX 5700 v recenzi . Ale přesto bych připomněl základy ohledně tohoto mainstreamového čipu.

GeForce FX 5700 je postavená na jádře NV36, které je odvozeno od GeForce FX 5900 s architekturou CineFX 2.0. V tomto čipu nVidia odstranila neduhy, kterými trpěly předchozí grafické karty GeForce FX 5600 a přišla s optimalizacemi pro DirectX 9. Jádro tohoto čipu obsahuje 4 renderovací pipeline a běží na 425MHz. Naproti tomu paměti DDR jsou taktovány na 550MHz a nabízí propustnost až 8,8 GB/s.

Nyní se ale pojďme po dívat na trojici grafických karet v dnešní recenzi:

Gigabyte MAYA FX5700

Obsah krabice ale již za zmínku stojí. Naleznete v ní stručný manuál, dvě redukce (DVI->VGA a redukce pro TV-Out), ale hlavně hned 7 CD. Mezi ně patří CD s ovladači (včetně utility V-tuner), PowerDVD 5 a tři hry – Arx Fatalis, Raibow Six 3: Raven Shield a Tomb Raider: The Angel of Darkness. I když tedy Gigabyte na MSI nemá, přichází s velkou výbavou.

Nyní již ke kartě samotné. Gigabyte MAYA FX5700 je postavena na referenčním designu nVidie a neliší se tedy od ostatních GeForce FX 5700, které jsme testovali (a testujeme v tomto díle). PCB, nebo-li tištěný spoj, je jako u všech karet Gigabyte modré a dominuje mu zlatý chladič.

A právě chladič je tím hlavním bodem na této grafice, protože se liší od všech ostatních řešení. Spodní část je tvořena měděným heatsinkem (zdůrazňuji měď a nikoliv pokovovaný hliník), který je ze dvou sousedních stran žebrován (20 tenkých měděných žeber). Tato část je kryta jakousi hliníkovou krustou s otvory nad větráčkem. Přestože je tak omezen průchod vzduchu, v tomto případě to tolik nevadí. Větráček je totiž netradiční a obsahuje listy kolmo k ose – nabírá tedy vzduch ze strany a nikoliv seshora. Průtok vzduchu je tedy jiný a ofukuje hlavně ona měděná žebra. Osobně se mi chladič jevil jako velmi efektivní.

Pozn.: Chladič se mi nepodařilo sundat, protože je k čipu přilepen teplovodivou žvýkačkou.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Paměťové čipy na kartě jsou tradičně od Samsungu (model K4D261638E-TC36) a jsou certifikovány na frekvenci 275MHz, tedy 550MHz DDR (3,6ns čipy). Nominální frekvence je také 550MHz, ale místo pro přetaktování je.

Co se týče provozu karty, měl bych jednu větší výtku, a to hluk. Možná právě kvůli použití netradičního větráčku vydává MAYA FX5700 trochu hlasitější zvuk střední frekvence, ale na druhou stranu, ostatní karty v testu se příliš neliší.

Ovšem mrzí mě, že i přes toto hlučnější a na první pohled efektivní chlazení šel námi testovaný kus přetaktovat z původních 425MHz jen na 446MHz. Paměti se bohužel nepodařily o nic lépe a jejich frekvence po přetaktování byla 320MHz. Musím ale podotknout, že vzhledem k použití referenčního designu je to spíše věc konkrétního kusu.

Inno3D Tornado GeForce FX-5700

V krabici naleznete kromě karty samotné ještě manuál, CD s ovladači a dvě redukce (opět TV-Out a DVI->VGA). A pytlíček silikagelu.

Jak jsem naznačil, i karta od Inno3D je referenčním designem nVidie, tentokráte s černým PCB. Použité součástky se od pohledu zdají levnější a u některých kondenzátorů bych se bál nafouknutí. Mimochodem o nižší kvalitě svědčí barv a, která se u kondenzátorů liší podle certifikace.

Chladič na čipu se mi také příliš nelíbil. Skládá se z několika zaoblených a relativně silných hliníkových žeber, ve kterých je upevněn malý, středně hlučný větráček. Při provozu se žebra hodně rozpalovala, což svědčí o horším odvodu tepla. Uchycení chladiče je velmi slabé a již lehkým stisknutím jednoho rohu se celý pasiv nakloní a ztrácí kontakt s čipem. V kombinaci s menším množstvím teplovodivé pasty to není nejšťastnější.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Paměti jsou totožné jako u Gigabytu, čili 3,6ns čipy Samsung s frekvencí 275MHz.

Pokud jde o přetaktování, tak to nebylo nejhorší. Jádro se bez artefaktů podařilo dostat až na 468MHz, zatímco paměti tikaly na 324MHz (648MHz DDR). Najdou se i lepší hodnoty, ale na možnosti této karty je to dobrý výsledek. Paměti i čip byly pak samozřejmě horké.

Gainward FX PowerPack! Ultra/860

Příslušenství je jen stručné, v balení naleznete redukci VGA->DVI, redukci pro TV-Out, manuál a CD s ovladači. Oproti mega-bundlu u MSI je to sice málo, ale jinak vybavení odpovídá cenové kategorii.

Referenční design PCB zůstává nepozměněný, tentokráte je postavený na barvě červené. Součá stky napájení, hlavně kondenzátory, jsou již lepší než u InnoVISION, ale to jsou velmi jemné nuance. I zde vidíme neobsazené místo pro VIVO čip.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Chladič se také drží standardu. Skládá se z hliníkového, hrubě opracovaného heatsinku s 24 silnými žebry a je kryt plechovou destičkou s barvou a logem Gainwardu. Uvnitř se nachází malý větráček se slušným výkonem. Pod chladičem byla jen teplovodivá žvýkačka, pasta proto není potřeba.

Na kartě se opět nachází stejné paměti, Samsungy s časováním 3,6ns. Frekvence 275MHz sice není hraniční, ale daleko od maxima také nemá.

Tím narážím na přetaktování, které mě na jednu stranu potěšilo, na druhou nenadchlo. Tou první stranou je jádro, které se mi podařilo bez chyb vyhnat až na 504MHz. Tou stinnou stránkou jsou právě paměti, jejichž overclocking se zastavil již na 624MHz, což je nejméně z celého testu. Mohlo to být ale klidně jen jedním z osmi čipů na kartě, kdo ví.

Hluk vydávaný chladičem je přijatelný a zařadil bych ho mezi středně hlasité. Teplotu bych hodnotil subjektivně jako nízkou a chlazení bylo efektivní.

Výsledky testů

Pozn.: Musím podotknout, že grafická karta ASUS obsahovala jako j ediná 256MB paměti, která byla ale navíc podtaktovaná a běžela jen na 250MHz. Proto jsou výsledky vždy o něco nižší.

Vzhledem k tomu, že všechny grafické karty jsou postaveny na stejném referenčním designu stejného čipu, nebudu výsledky příliš komentovat. Rozdíly se totiž pohybují v rámci chyby měření a konečné resumé uvedu až nakonec.

3DMark 2001SE

Benchmark od známé společnosti FutureMark (v té době ještě MadOnion.com) testuje hlavně schopnosti karet v DirectX 8.1.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

3DMark 03

Další verze benchmarku od FutureMarku, tentokrát zaměřena na novější hry. Skládá se ze 4 základních testů – Wings of Fury (DX7), Battle of Proxycon, Troll’s Lair (oba pro DX8) a nakonec Mother Nature (DX9).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Quake 3

Stařičký test integrovaný ve hře Quake 3 Arena testuje hrubou sílu karet na rozhraní OpenGL.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

UT2003

Další benchmark Unreal Tournament 2003 se skládá ze 4 oddělených scén. Jedná se o mapy DM-Antalos a DM-Asbestos, které jsou testovány nejdříve jako průlety úrovní (Flyby) a až poté s boty (Botmatch). Botmatch je velmi závislý na procesoru, takže v nízkých rozlišeních bez FSAA jsou výsledky téměř stejné. Ze všech 4 scén se vygeneruje průměrný framerate.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

CodeCreatures

Další test je opět syntetický, jedná se o CodeCreatures. Hlavní náplní je vykreslování krajiny s pomocí DirectX 8.1. Obecně dosahují v tomto benchmarku lepších výsledků grafické karty nVidia než ATi.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

AquaMark 2.1

Test založený na hře AquaNox je postaven na enginu Krass a obsahem je průlet podmořskou krajinou. Testovány jsou hlavně Pixel shadery 1.4.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

AquaMark 3

Další verze AquaMarku se již může honosit názvem benchmark velmi oprávněně. Jedná se totiž o sérii devíti náročných testů pro DirectX 9, ve kterých se pozná opravdová síla všech grafických karet. Základem je další generace enginu Krass a Pixel a Vertex shadery 2.0.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

GunMetal

Posledním benchmarkem je GunMetal, který je také jedním z těch vyhovujících více kartám nVidia. Je totiž napsán kompletně v programovacím jazyku Cg pro grafiky nVidia a využívá hlavně DirectX 8.1.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Přetaktování

  • MSI FX5700-TD128 … 468/684 MHz
  • Leadtek WinFast A360 TD … 495/648 MHz
  • ASUS V9570 TD 256MB … 468/648 MHz
  • Gigabyte MAYA FX5700 … 495/648 MHz
  • Inno3D Tornado FX 5700 … 441/663 MHz
  • Gainward FX Ultra/860 … 504/624 MHz

Zde jsou výsledky testů:

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Závěr a srovnání

  • MSI FX5700-TD128 … 4 984 Kč
  • Leadtek WinFast A360 TD … 4 602 Kč
  • ASUS V9570 TD 256MB … 5 719 Kč
  • Gigabyte MAYA FX5700 … 4 436 Kč
  • Inno3D Tornado FX 5700 … 4 092 Kč
  • Gainward FX Ultra/860 … 4 961 Kč

Co se týče výbavy , máme tu jasného vítěze a tím je Gigabyte. V krabici s touto grafickou kartou naleznete hned 7 CD se třemi plnými hrami a navíc se nejedná o žádná béčka. Obě dvě zbylé karty mají v příslušenství jen úplný základ a nemají v tomto směru čím oslovit.

Rozebrat výkon už bude o něco složitější. Soupeří zde totiž mezi sebou Gigabyte a Gainward, které se pravidelně střídají ve vedení. Přesto je o něco lepší Gigabyte, který v základní konfiguraci vyhrál v 10 testech ze 17. Ovšem přesto vyhlásím jako vítěze Gainward, a to proto, že po přetaktování porazil Gigabyte ve všech testech a místy trápil i favority z minulého dílu.

Tím jsem naťukl i otázku přetaktování , kde bych opět rozdělil vedení mezi obě grafické karty od „G“. Zatímco Gigabyte nabídl kompromis v overclockingu jádra i pamětí (495/648), Gainward exceloval ve frekvenci jádra, která jako jediná z 6 modelů přesáhla 500MHz (celkem 504/624). Ostatně, Inno3D se díky vysokému taktu pamětí (663MHz) dostalo také vysoko, takže zde je situace velmi vyrovnaná. Bodík bych dal ale opět Gainwardu.

Čtvrtým faktorem je hluk , u kterého je ale výsledek velmi subjektivní. Podle mého názoru je nejtišší karta od Gainwardu následovaná Inno3D. Kvalitní měděný chladič u Gigabytu bohužel nepatří mezi ty tiché, ale zase může v případě dobrého čipu podpořit vysoký overclocking.

Nejdůležitějším parametrem je ale poměr cena/výkon . Zde jsou karty jasně rozvrstveny od nejlevnější po nejdražší (Inno3D – Gigabyte – Gainward), a proto není rozhodování složité. Vzhledem k tomu, že nejsem kartami InnoVision většinou nadšen, zvolím jako nejlepší poměr cena/výkon Gigabyte. Cena je velmi příznivá, výkon velmi slušný a softwarový bundle nadstandardní. Karta sice obsahuje trochu hlasitější chlazení, ale zase nabízí příslib dobrého přetaktování.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vyhodnocení

Gigabyte Maya FX5700

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (11)

Taktovani pameti

Spis bych se chtel zeptat, jetli se u Inno3D Tornado GeForce FX-5700 pri tak vysokem taktu pameti ty pameti nespali bez pouziti pasivu. Dekuji za prispevky. Franta

@frantacv: Dobrý den. Paměti se Vám nespálí, ale je možné, že se Vám budou přehřívat.

Inno 3D pameti maji 250(500)mhz

nemaj 550,mate to spatne i tam kde ji prodavate..ja ji mam doma!

@kennasek: Mam ji taky doma asi tak od Dubna a jede normalne na 550 uz v zakladnim taktu.Takze je chyba u tebe :-(

@kennasek: Dobrý den, takt je opravdu 500MHz, chyba už byla opravena a projeví se při aktualizaci webu.

Přetaktování Gainward

Mám tuhle kartu doma a bez problémů jde taktovat na 550 GPU a 650 paměti. Žádné artefakty to nehází a není nijak spesiálně chlazená. Proto si myslím, že závěry s přetaktováním jsou zbytečně podhodnocené.Rozhodně doporučuji se podívat i po testech na jiných servrech, nejen českých.Ve světle tohoto by Gainward jednoznačně všechny převálcoval :-)

Inno 3D FX 5700

Paradoxom je, že som si kúpil Inno3D GeForce FX5700 256MB a odpálila sa. V poriadku, reklamácia sa vybavila a prišla mi nová karta toho istého typu. Fungovala do prvého vypnutia pc. Potom sa so mnou rozlúčila. Je to náhoda??? POCHYBUJEM!!!
MotherBoard je v poriadku, bola na nej odskúšaná grafika Riva TNT2 Pro 32MB a ani chybička, všetko fungovalo ako malo, len nestíhala náročnejšie aplikácie, ale fungovala... čo k tomu dodať?

GeForce MSI 5700

Ja mam od vyroby taktovanu grafiku 425/500Mhz co je menej ako testovana ale pretaktovat sa mi ju podarilo na stabilnych 524/693Mhz.
Chcem sa opytat ci ju nemozem odpalit dlhodobym pouzivanim na takejto frekvencii.
Dakujem.

Jakým softwarem ji přetaktovat??J

Jaký software mám použít na přetaktování této karty??? chtěl bych ty paměti alespoŇ na 550 a trochu i jádro, ale nevím čím to mám přetaktovat.

Rivatuner

Na geforce je dobrej program rivatunner

GF 5700TD

GF 5700td,po zatížení spadne grafika-artefakty...demontáž chladiče ,aplikace stříbrné pasty-jeden den funkční a chyby znova.Nemám slabý zdroj-300watů?

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru