Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
HTC Shift X9500 – vyměňte mobil za UMPC

HTC Shift X9500 – vyměňte mobil za UMPC

Recenze
HTC Shift (X9500)_1842330053
HTC Shift (X9500)
Produkt není určen k prodeji.

Imponují vás strohé zaoblené linie, kompaktní skladné balení a elegantní design? Pokud ano, rozhodně byste neměli minout recenzi tohoto velmi zajímavého sedmipalcového notebooku od společnosti HTC.

Pokud pořád někde cestujete a nebo jen potřebujete mít svoji práci neustále v aktovce, či kabelce, mohla by vás zaujmout recenze na nový notebook od společnosti HTC, který se jmenuje „Shift X9500“. Notebooků je celá řada od celé spousty výrobců, namítnete. To je pravda, ale tento kousek je něčím speciální a určitě nezůstane je u jedné věci. Tou nejpatrnější skutečností je, že HTC Shift se může pochlubit sedmipalcovým dotykovým LCD displayem s přepínatelným rozlišením 1024 x 800 pixelů nebo 800 x 480 pixelů. Velikost přístroje je 21 x 13 x 3 cm. Dalším velkým pozitivem je váha, která se pohybuje kolem hranice 800 gramů. HTC Shift disponuje plnohodnotnou výsuvnou klávesnicí, která by sice mohla mít trošku větší rozpětí kláves, ale svoji práci zcela určitě odvede. Na těle přístroje najdete malý čtvercový touchpad, čtečku karet, nabíjecí port, VGA konektor, USB koncovku typu 2.0, sluchátkový vstup a přihrádku na stylus. Na horní straně naleznete snímač otisků prstů a dva miniaturní integrované reproduktory, stejně jako webkameru o rozlišení 1,3 Mpx. Důležitá je i série pěti tlačítek, která jsou stejně jako snímač na otisky, či touchpad umístěna na horní straně HTC Shift X9500. Zapomenout ovšem nesmíme ani na přepínač, kterým se přístroj spouští, vypíná a uzamyká.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

HTC Shift X9500 při pohledu shora.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

HTC Shift X9500 – zde si můžete všimnout pětice tlačítek, stejně jako mikro-touchpadu, dvojice miniaturních reproduktorů a snímače na otisky prstů.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detail pravé strany přístroje – zleva – snímač otisků prstů, reproduktor, touchpad a dvojice tlačítek.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pravá strana, kde jsou na boku patrné další součásti přístroje.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zde si můžete všimnout čtečky karet, stejně jako přepínacího posuvníku na zapínání/uzamčení/vypínání. Patrné je rovněž jedno USB a přípojka na napájení ze sítě.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Tentokrát se vám naskýtá pohled na levou část přístroje, kde je patrná malá webkamerka, dále dvojice tlačítek, která nahrazují tlačítka myši, pak tu máme druhý z dvojice reproduktorů a v neposlední řadě též tlačítko, na přepínání mezi Windows a úsporným manažerem.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detail webkamery na HTC Shift X9500. Povšimněte si také výstupu na sluchátka.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Tato fotka patří horní části přístroje, kde se nalézá VGA port pro připojení k monitoru.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Takto vypadá HTC Shift X9500, když se rozloží.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detail klávesnice.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Fotografie zadní části přístroje. Zde jsou patrné tři „průduchy“ pro odvod tepla (na levé části, dále na pravé a pak také nahoře).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Přístroj opět zezadu, tentokrát se zataženou klávesnicí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

HTC Shift X9500 na této fotografii pózuje i kovový stylus, určený pro ovládání dotykové obrazovky.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Jednou z nejzajímavějších věcí je schopnost X9500 vyklopení obrazovky do vertikální polohy.

Samotný přistroj je vybaven nejmodernějšími datovými technologiemi, jako je Wi-fi IEEE 802.11b/g, bluetooth a samozřejmostí je i podpora mobilního internetu GPRS/EDGE/3G/HSDPA po vložení příslušné SIM karty. Srdce notebooku je osazeno ne jedním, ale hned dvěma procesory. Tím prvním, jež se stará o chod operačního systému Microsoft Windows Vista Business je procesor Intel Santa Rosa A110 o frekvenci 800MHz. Tím druhým je procesor Qualcomm o taktu 400MHz. Asi si při čtení těchto řádek pokládáte otázku, k čemu dva procesory. Odpověď je nečekaně prostá.

Jak už jsem nastínil výše, procesor od Intelu se stará o chod Windows Vista, zatímco druhý jmenovaný pohání „nouzový“ režim, ve kterém najdete přehledný kalendář s kontakty, e-mail. SMSky a předpověď počasí. Jde v podstatě o takový elektronický diář, který má sice omezenější funkce, ale za cenu opravdu slušné výdrže. Přístroj totiž na Li-pol baterii o velikosti 2700 mAH vydrží ve standardním režimu (Windows Vista) pracovat cca 2 hodiny, zatímco „nouzový režim“ vám díky ekonomičtějšímu pohonu dokáže sloužit až 53 hodin na jediné nabití, což je vskutku úžasné. Mezi těmito dvěma módy můžete kdykoliv přepínat díky jednoduchému stisku tlačítka. Pro úplnost ještě doplním, že dále je HTC Shift X9500 vybaven pamětí o velikosti 1024 MB a pevným diskem o kapacitě 40 GB.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Screenshot z úsporného organizačního manažeru. Kromě hodin a kalendáře je zde k dispozici e-mail, SMSky, či předpověď počasí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

HTC Shift X9500 s vertikálně zdviženou obrazovkou, tentokrát při pohledu zezadu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

¨

HTC Shift X9500 a jeho napůl schovaný stylus :-).

Obsah balení

Standardní kovově stříbrná krabice ukrývá ve svých útrobách kromě samotného přístroje taky krásné transportní kožené pouzdro, síťovou nabíječku v cestovním obalu, dále pak sluchátka, sadu manuálů a neposlední řadě také USB adaptér, který vám po připojení do konkrétního konektoru udělá z jednoho USB hned tři. Po stranách adaptéru najdete rovněž i síťovou přípojku na LAN a miniUSB konektor. A jako v každé recenzi si všechny kousky příslušenství několika slovy shrneme:

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Stříbrná krabice, ve které je vše pečlivě uschováno.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Částečně vybalený obsah.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Tak tohle všechno se nachází v krabici - HTC Shift X9500, dále cestovní pouzdro, síťová nabíječka, multifunkční adaptér, manuály, náhradní stylus a sluchátka.

Sada manuálů – Něčím se začít musí a na obligátní manuály se nesmí zapomenout. Také k tomuto výrobku jich výrobce přibalil celou řadu, nutno ale podotknout, že zcela zbytečně, jelikož v případě tak intuitivní záležitosti, jakou HTC Shift je to ani nebylo třeba. Jedinou, pro mě netušenou novinkou, se kterou mě seznámil manuál byla skutečnost, že HTC Shift jde z polohy vysunuté klávesnice ještě přetransformovat do polohy, kdy je obrazovka vztyčena kolmo k základně, jak jste ostatně měli možnost vidět na obrázcích výše.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Sada přibalených manuálů.

Sluchátka – Sluchátka jsou nedílnou součástí každého mobilního zařízení, jelikož ne vždy by mohla být zvuková kulisa žádoucí. Sluchátka značky HTC jsou vybavena příchytným klipem, stejně jako tělem s regulátorem hlasitosti a mikrofonem. Sluchátka vyhlížejí celkem slušně a poskytují poměrně povedený zvuk. Reprodukce je slušná, ale milovníci bassů se budou muset poohlédnout jinde. Ty totiž tato sluchátka moc nezvládají. Jinak musím ale na adresu této části příslušenství vyjádřit spokojenost. Pro cestovní účely jsou naprosto postačující.

Univerzální USB adaptér – Další položkou na našem seznamu příslušenství je univerzální USB adaptér, který slouží pro rozšíření USB arzenálu. Stačí připojit USB kablík do příslušného portu a za pár okamžiků vám tento multifunkční hub poskytne hned tři USB porty. Dále tu najdete i jedno miniUSB a ethernetovou přípojku na LAN. Tento koncept je velmi zajímavý a šetří velkou spoustu místa na samotném těle přístroje, který má tak možnost být menší. Pro cestovní účely bohatě postačí jeden USB port, kam připojíte flashdisk, či myš a pokud přijde potřeba po více USB portech, stačí připojit adaptér a problém je rázem vyřešen.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Multifunkční USB adaptér.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na pravé straně je integrovaná koncovka typu RJ-45 (pro připojení k síti).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Přední strana patří trojici USB vstupů.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V zadní části se krčí jeden miniUSB port.

Náhradní stylus – K tomuto kousku příslušenství snad není potřeba cokoliv dodávat. Náhradní stylus slouží stejně jako ten primární, uložený v těle přístroje, k ovládání dotykové obrazovky.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Stylus.

Cestovní síťová nabíječka – Jelikož bude váš drobeček na cestách potřebovat sem tam dobýt, je k těmto účelům přibalena cestovní mininabíječka, kterou budete transportovat ve slušivém textilním pytlíku.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Malá cestovní nabíječka i s užitečným stahovacím obalem.

Tolik tedy v kostce k příslušenství a nyní si už pojďme říci něco málo o tom, jak se s HTC Shift X9500 vlastně pracuje, co je na něm fajn a co možná trošku zamrzí.

HTC vs. Asus

HTC Shift X9500 je mininotebook se sedmipalcovou dotykovou obrazovkou, který se svými rozměry řadí po bok známých a oblíbených notebooků ASUS EeePC. Cenově jsou tyto dvě zařízené neporovnatelná, protože ASUS se zaměřil na nejnižší cenový segment, ale HTC vsadilo na inovativnost, neotřelost a neokoukanost, takže zatímco u Asusu dostanete „standardní“ notebook v malém vydání, u HTC Shift se můžete těšit na netradičně pojaté zařízení se svými osobitými specifiky. Pomineme – li tvarové dispozice přístrojů, není od věci podotknout, že HTC Shift X9500 je o celých 120 gramů lehčí a má vyšší rozlišovací frekvenci (ASUS má pouze 800 x 480, zatímco HTC má dva přepínatelné módy – 800 x 480 pixelů nebo 1024 x 800 pixelů).

Dále má HTC výhodu ve znatelně větším pevném disku, který se může pochlubit kapacitou 40 GB, zatímco ASUS EeePC disponuje desetinou tohoto prostoru. Zapomínat by se nemělo ani na operační paměť, která je u Asusu na hodnotě 512 MB, zatímco u HTC Shift je to rovných 1024 MB. Na druhou stranu se ovšem ASUS EeePC může pochlubit o 100 MHz frekvencí procesoru (900 MHz), rovněž ze stáje Intel. Co se týče operačních systémů, tak u notebooku ASUS EeePC se setkáte s přeinstalovanou verzí systému Xandros Linux, zatímco HTC Shift X9500 pracuje na Microsoft Windows Vista Business.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Srovnání HTC Shift X9500 a ASUS EeePC.

Jak se s HTC Shift pracuje

Notebook od HTC Shift je na první pohled velice atraktivní, potěší svojí nízkou hmotností, ale také svoji skvělou skladností. Jednoduše tuto krabičku uložíte do přibaleného koženého pouzdra a můžete vyrazit úplně kamkoliv – do práce, k soudu, za zábavou a nebo ho jen tak hodíte do tašky, či kabelky a můžete jít nakupovat. Velikost a váha jsou totiž jeho největší předností. Už se nemusíte tahat s tunami papírů, či těžkými a neskladnými notebooky, u kterých notabene ani nevydrží baterie. HTC Shift stačí dát na tři čtvrtě hodiny před odchodem do nabíječky a pak vám v pohodě vydrží dvě hodiny v chodu na Vistách a nebo kolem 50ti hodin na úsporný alternativní režim.

Pro vaše bezpečí je zde zabudovaný snímač otisku prstů, na který si ovšem budete muset nějakou chvíli zvykat. Prstem přes něj totiž musíte přejet pomalu, jinak vám otisk nevezme, nicméně jako pohodlná alternativa k nudnému a zdlouhavému psaní hesla je to určitě fajnová záležitost. Pro zapnutí a vypnutí přístroje slouží posuvný spínač na boku, stejně jako pro funkci „hold“ (zámek kláves). Celý přístroj se ovládá buď pomocí stylusu a nebo díky mikrotouchpadu, ve spojení s dvojicí tlačítek na levé straně. Ty nahrazují klasická tlačítka myši a ovládání tímto způsobem je poměrně intuitivní a pohodlné. Jen bych doporučil trochu seřídit senzitivitu touchpadu, jelikož byl na můj vkus až moc rychlý. Co se týče ovládání pomocí stylusu a dotykové obrazovky, není třeba nic moc rozpitvávat, jde o standardní ovládání, známé z PDAček a podobných zařízení, jen na stylus trochu více tlačte, jinak občas kliknete jinam, než byste chtěli.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

X9500 a jeho kožené pouzdro.

Klávesnice by u HTC Shift mohla mít větší rozpětí mezi jednotlivými klávesami. Odpor kláves je trochu tužší, než u klasických notebooků, ale to se určitě čase ochodí a navíc není problém si k tomuto sympatickému notebooku pořídit externí klávesnici. V práci nebo na jednání můžete pro psaní poznámek použít tuto integrovanou klávesnici a doma stačí připojit klasickou externí a do VGA výstupu zapojit monitor. Nebudete tak odsouzeni koukat i doma na menší obrazovku, protože HTC Shift podporuje i připojení „externího“ monitoru.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

HTC Shift X9500.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

X9500 s vysunutou klávesnicí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detail klávesnice.

Poslední věcí, kterou je třeba si probrat a která je na HTC Shift opravdu zajímavá je dvou, respektive třípoziční polohování obrazovky. Jednak máte klasickou variantu, kdy je klávesnice schovaná pod LCD obrazovkou. Dále je tu varianta s klávesnicí vytaženou a tou poslední možností je vyklopení obrazovky do vertikální polohy, kdy je monitor takřka kolmo ke své základně. Tato varianta poslouží správnému sezení u počítače, protože když obrazovku vyklopíte až do nejzazšího bodu, budete nuceni opřít záda a sedět rovně. Jistě to nebylo účelem designérů, ale je to poměrně zajímavý způsob, jak bojovat proti shrbenému držení těla :-).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

HTC Shift X9500.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

X9500 v pouzdře.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Další fotka cestovního pouzdra.

Ještě malý dodatek k Windows Vista. Nejsou lokalizované do češtiny, čili základní znalost angličtiny určitě nebude na škodu. Zároveň zde najdete předinstalované multimediální centrum, které se nazývá „Origami central“. Tento software slouží pro přehrávání hudby, videí a dalších médií. Na závěr přikládám pár vytípaných obrázků přímo z Windows Vista na HTC Shift X9500.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Windows Vista.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Windows Vista.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Jedno z přeinstalovaných videí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Informace o počítači.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Origami central.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nastavení periferií. Kromě zapnutí Bluetooth, či Wi-fi zde můžete regulovat hlasitost reproduktorů, či jas displaye.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Stránka v prohlížeči, vytípnutá při rozlišení 800 x 480 pixelů.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Stránka v prohlížeči, vytípnutá při rozlišení 1024 x 800 pixelů.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Po nainstalování kodeků můžete přehrávat jakákoliv videa, ne jen ta dodaná výrobcem.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nastavení spotřeby.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Informace o pevném disku.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Virtuální klávesnice, která je u HTC Shift X9500 předinstalovaná a která slouží pro psaní v případě, že ovládáte přístroj stylusem. Užitečná je rovněž pro bezpečné zadávání hesel například do správy bankovního účtu, či do e-mailů.

Závěrečné hodnocení

Jak už tady několikrát zaznělo v průběhu recenze – HTC Shift X9500 je netradičně pojatý notebook, nabitý moderními technologiemi, který je ještě zajímavější díky tomu, že pracuje ve dvou oddělených fázích, z nichž jednou je Windows Vista Business a tou druhou je jakýsi „management“ mód, kde najdete e-mail, SMS, kalendář, počasí atp. Každý z těchto módů je poháněn samostatným procesorem, a proto není problém, kdykoliv přepnout na jeden nebo druhý, pomocí jediné tlačítka.

Celkově se mi HTC Shift X9500 velmi líbilo pro svoji nízkou hmotnost, kompaktní tvary a dobrou „transportovatelnost“. Malou výtku bych měl snad jen na adresu hlavního procesoru, který mohl být o nějaké to sto megahertz rychlejší a Windows Vista tím pádem plynulejší (hlavně při více spuštěných aplikacích). Z toho se ale nestřílí. Jinak je HTC Shift dobrou záležitostí, jak na práci, tak na zábavu. Stačí nainstalovat kodeky a promítání filmů může začít.

Pokud to tedy mám nějak shrnout, tak musím konstatovat, že HTC Shift je trochu dražší notebook, ale dá se to pochopit, protože do světa mobilních zařízení přináší čerstvý vítr v podobě neotřelých nápadů a doporučil bych ho lidem, kteří často cestují (ať už do zahraničí nebo jen po městě) a neustále mají při ruce štosy papírů. HTC Shift X9500 je tedy ideální pro manažery, advokáty a nebo třeba spisovatele, které někdy přepadne múza i na těch nejnezvyklejších místech. Pro ostatní se možná bude jednat o nákladnou záležitost, nicméně i tak určitě zajímavou.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (24)

Supr

supr recenze moc se mi libila. nenudila a byla vecna. jen tak dal:-) Btw, tenhle kousek bych docela bral :-D

@alfaboy: Taky se přidávám k názoru : Fakt dobrá recenze pěkně sem si početl dozvěděl jsem se i nové věci atd :)

@alfaboy: Přidávám v vašemu názoru je recenze byla dobrá a žy bych to bral všema deseti...

Konečně super kousek

Zde mi asi žádná fce nechybí, jen více takvých zařízeníček...:)

@M_B_INKOGNITO: jasné, čím více těchto hračiček, tím bude cena menší

Ověřený GEEK - level 3

Vyměňte mobil za UMPC?

Možná by nebylo od věci poupravit nadpis článku, už jen z důvodu že z HTC Shift X9500 si jinak než přes Skype nezavoláte.

@BERNADIC: Máte pravdu a je to zajímavé, že když už to umí GSM i UMTS, tak pouze pro data, připdání funkce volání by byla maličkost. Ikdyž použití jako telefon by bylo nepohodlnné.

@dr6se2: Nesouhlasím, mám starší HTC, ale taky hodně velký a při telefonování nemám žádný problém.

@Anonymní uživatel: Mohu potvrdit. Zarizeni se sice hur drzi, ale i tak v tom neni problem.

@NicNebude: Moje HTC S710 Vox se tady hur drzi a je to smartphone a qwerty klavesnici, ale mozna je to dano pouzdrem.

@Anonymní uživatel: Když pominu tu estetickou část... Tak tohle má 800 gramů, což nepovažuji za příjemné držet to u ucha. Kompromis je BT sluchátko, ale tam je optížnější poznat kdo volá.

@dr6se2: No, pro ukecaný slečinky to není ;-)
Ale mám hodně podobný a nemám s telefonováním žádný problém.

@Anonymní uživatel: Předpokládám, že Vaše zařízení neváží oněch necelých 800 gramů, to je opravdu dost to držet u hlavy. Tohle prostě k telefonování vhodné není, jednak svou velikostí a především hmotností. Takže, že to neumí telefonovat je spíše výhoda.

@dr6se2: První mobily a satelitní telefony nebyly taky lehké a ruka nikomu neupadla. Ona celá ruka váží zpravidla mnohem víc ;-)

@BERNADIC: Dobry den, souhlasim, muj nadpis byl jiny oproti tomu vydanemu...

Proč?

nechapu, proc vsude cpou ty hrozny Visty.XP-cka by tu byly mnohem lepsi.zajima me, kdy to vyrobce konecne napadne.na takovou hardwarovou vybavou je to moc.

@sparks5737: Vzhledem k tomu, že tento přístroj vidím denně na očích, tak NE, není to moc... :) Pracuje se s ním velmi dobře (po vypnutí UAC, indexaci, apod), ale je jasné, že XP by chodili o 50% lépe.

@sparks5737: podle mě je to jenom konkurenční tah proti ASUSu, který do svých EEE cpe XPéčka

Doplnění

Velmi pěkná recenze, chválím. Bratr má tenhle stroj cca. půl roku a je s ním velmi spokojen. Při běžné práci (Office, Net, Video) jsou Visty co se týče plynulosti bezproblémové. Na klávesnici si zvyknul, není to určené na XX hodin práce, ale spíš jako doplněk, nouzovka nebo při jednáních a schůzkách. Design je opravdu elegantní a velmi dobře opracovaný. Jinak bych doplnil, že Windows Mobile režim se dá odblokovat na plnohodnotný pomocí postupu na XDA Developers včetně funkčnosti Wifi, jak ho známe u PDA zařízeních. Při vložení SIM karty operátora se ve Vistách automaticky doinstalují ovladače modemu. Je t ovelmi dobře povedené. Anglické Windows Vista Bussiness se taktéž dají počeštit balíkem od MS http://froggie.sk/lp_sp1_32.html

@Petr.Sybol: No radsi bych si koupil minibooka. Ale ta redukce na RJ45 je pekna a to pouzdro taky jde.

@Petr.Sybol: Přidávám se k pochvale, velmi zdařilá recenze. Tento přístroj také mám, s klávesnicí nemám žádný problém a zatím jsem nenašla funkci, kterou bych chtěla přidat.

Dalsi

dajsi zmich oblibenych veci

Že by? W98

Hej normálně lidi na windows 98 v klipartech(word) jsem našel klipart s timto UMPC! To už je toto umpc tak stare?:-D klidně vám tu hodím screen jestli někdo bude chtít:)

@Anonymní uživatel: tak je možné, že na tento přistroj jde nainstalovat více druhů systému, ale myslim, že tam je defaultně Win Vista

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru