Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Kingston SSDNow V100: Jak na SSD disk v notebooku

Kingston SSDNow V100: Jak na SSD disk v notebooku

Recenze

Společnost Kingston je předním výrobcem paměťových karet, operačních pamětí a SSD disků na tuzemském trhu. A právě poslední jmenovaná kategorie nás bude v dnešním testu zajímat nejvíce – detailně se podíváme na SSD disk Kingston SSDNow V100, který je určen primárně pro notebooky.

Modelová řada SSDNow V100 Series je navržena s ohledem na cenovou dostupnost pro běžné domácí uživatele či malé kanceláře při zachování výhod této technologie v podobě rychlého startu operačního sytému a aplikací či provozování výkonného multitaskingu.

Testovaný model Kingston SSDNow V100 Series (SV100S2N/128G) je formátu 2,5" a nabízí kapacitu 128 GB. Jednou z jeho největších předností by podle výrobce měla být rychlost, data prý dokáže číst rychlostí až 250 MB/s a zapisovat až 230 MB/s. Jestli je tomu skutečně tak, prověříme v dnešních testech.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

SSD disk Kingston SSDNow V100 Series

SSD disk má standardní rozhraní Serial ATA 3.0 Gbps, samozřejmě se zachováním zpětné kompatibility pro SATA 1.5 Gbps. Jedná se o vysoce výkonný a rychlý SSD disk s dostatečnou kapacitou.

Notebook kit obsahuje v balení klonovací software a externí USB rámeček pro 2.5" disk. Disky řady Kingston SSDNow V100 Series mají rozměry 69.85 x 100 x 9.5 mm a hmotnost 77 g.

Rozdíly mezi běžným diskem a SSD diskem

Na začátek si řekněme, jaký je mezi dvěma základními druhy pevných disků rozdíl. Starší a nejrozšířenější typy jsou pevné disky s pohyblivými částmi. Pro stolní počítače mají velikost 3.5“, pro notebooky 2.5“. Jsou založeny na pohybu hlaviček u rotujících magnetických ploten, na které zapisují či čtou data.

Vyznačují se velkou datovou velikostí, dnes již v řádech terabajtů (nejvíce zatím 2TB - 2000GB na jeden disk), ale oproti SSD diskům mají vetší spotřebu, hlučnost a více hřejí. Za všechny tři vyjmenované neduhy mohou fyzikální zákony. Všechny horší vlastnosti totiž způsobují právě rychle se pohybující součásti uvnitř disku. Pevné disky s pohyblivými částmi ale mají největší výhodu ve své nízké ceně vůči velikosti datového úložného prostoru.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Srovnání SSD disku a pevného disku

Novější typy pevných disků mají název SSD (Solid State Disc). Nemají v sobě žádné pohyblivé části a jedná ve vlastně o pevné disky, u nichž se data ukládají na paměťové čipy, stejně jako například u flash paměťových disků.

U SSD disků se užívají nejčastěji NAND flash paměťové čipy, které mají oproti běžným flash pamětem větší kapacitu a přenosové rychlosti. SSD disk je tak běžná deska z cuprextitu, na kterou jsou připájeny velké paměťové čipy. Výhoda SSD disků je proti klasickým pevným diskům ve velmi nízké spotřebě (vhodnost pro notebooky), velmi nízké výhřevnosti a prakticky nulové hlučnosti, protože v disku nejsou žádné mechanické části. V dnešní době běžně prodávané SSD disky jsou velmi malé oproti starším typům disků s pohyblivými částmi a navíc hodně drahé, což jsou jejich jediné, avšak relativně velké nevýhody. V prodeji jsou zatím standardně ve velikostech od 32 do 256GB.

My si dnes ale ukážeme, že SSD disk nemusí být datově velký, aby nám v počítači odvedl hodně užitečné práce a usnadnil nám život. Hlavním viditelným rozdílem je rychlost odezvy, kdy nečekáme, až se hlavička dostane pohybem k datům, která potřebujeme. Jak se to vše projevuje a co nám to dá, se podíváme v dnešním testu.

Rozdělení SSD disků

Pokud se podíváme do e-shopu, vidíme velké rozdíly mezi SSD disky. Základní rozdělení je na SSD MLC a SLC disky. MLC (Multi Level Cell) jsou typy levnějších NAND pamětí, které nedosahují takových rychlostí. MLC SSD disky jsou na trhu ve většině. SLC (Single Level Cell) jsou dražší NAND paměti, které mají větší spolehlivost, rychlost a s tím i cenu. Používají se hlavně do serverů, kde je spolehlivost a rychlost nejdůležitější.

SSD disky by se dali rozdělit i podle velikosti a zapojení. Nejběžnější jsou SSD disky o velikost 2,5“ při běžném tvaru destičky. Najít můžeme také SSD disky typu ExpressCard. Existují i SSD disky ve tvaru miniPCI-E karet.

U SSD disků také hodně záleží na řadiči, který čipy řídí. Hodně kvalitní řadiče v dnešní době poskytuje společnost Intel či JMicron. Právě osazený řadič rozhoduje o tom, zda je SSD disk kvalitní.

SSD disky se stále prodávají za poměrně vysoké ceny. Na začátku roku 2010 však došlo k velkému zlevňování, které ceny srazilo už na přijatelnou úroveň za to, jaké zlepšení v systémech tyto disky vykazují. Budoucnost pevných disků obecně je právě v čipových řešeních typu SSD.

Představení Kingston SSDNow V100 Series

SSD disk SSDNow V100 Series od společnosti Kingston je dodáván v kartónové krabici v odstínech černé a fialové barvy. Uvnitř obalu jsou všechny dodávané součásti přehledně a bezpečně rozděleny v plastovém pořadači.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dodávané příslušenství

Samotný SSD disk působí velice bytelným dojmem. Na čelní straně je umístěna samolepka společnosti Kingston s označením disku. Za povšimnutí stojí i záruční pečeť v levém dolním rohu, která by měla zabránit tomu, aby uživatelé mohli doma sahat do útrob SSD.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Přední strana SSD disku

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zadní strana SSD

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na SATA konektory (napájecí + datový)

Součástí balení je i externí USB rámeček. Ten je v balení hlavně proto, abyste našli uplatnění pro původní pevný disk z notebooku – do notebooku vložíte SSD jednotku a původní pevný disk můžete začít používat jako externí. Rámeček má černou barvu a je vyroben z tvrzeného plastu. Dílenskému zpracování není co vytknout.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na USB konektor pro připojení rámečku k PC sestavě

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na protilehlé straně je umístěn jednoduchý mechanizmus pro zamknutí rámečku.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

SSD disk Kingston v externím rámečku

Instalace SSD disku je hračka

Vzhledem k tomu, že testovaný SSD disk je určen pro použití v notebooku, vysvětlíme si, jak takový upgrade udělat. První je nutné se ujistit, zdali s výměnou pevného disku nepřijdeme o záruku. To je možné na první pohled poznat podle samolepky, která by překrývala plastovou krytku pevného disku. Nutno podotknout, že výměnu pevného disku v dnešní době dovoluje prakticky každý výrobce.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Snadná výměna SSD disku

Po odšroubování plastové krytky se dostáváme hned k samotnému pevnému disku. Ten je zpravidla ještě opatřen kovovou krytkou nebo plastovým rámečkem, který tlumí vibrace. Některé disky jsou ještě opatřeny speciální redukcí pro připojení k notebooku – tu stačí jednoduše vytáhnout a přendat na nový disk – přesně, jako je to vidět na videu.

Pro sundání rámečku stačí obyčejný šroubovák. Díky tomu, že SSD disk od společnosti Kingston má identickou velikost jako běžný pevný 2,5palcový disk, stačí tento rámeček (či krytku) jednoduše přešroubovat na SSD jednotku a vložit opět do notebooku.

Obávat se nemusíte ani přeinstalování operačního systému, protože společnost Kingston dodává spolu s SSD jednotkou speciální program pro vytvoření obrazu disku – ten v podstatě překopíruje všechny data z pevného disku na SSD disk – instalovat nový operační systém tedy ani není potřeba. Jak je tedy z odstavců výše patrné, instalace SSD disku je velice jednoduché a zvládne to i méně zkušený uživatel.

Testovací sestava

Před samotnými testy se ještě pojďme podívat na sestavu, na které jsme SSD disk testovali. Jako základní deska posloužila ASUS Rampage III Formula s čipsetem Intel X58 Express, která je určena pro procesory Core i7 a disponuje soketem LGA1366. Čipset dále podporuje paměti typu DDR3, konkrétně s rychlostí až 1333 MHz respektive až 2200MHz po přetaktování.

Deska disponuje šesticí paměťových slotů a je možné použít až 6x4GB paměti DDR3 celkem tedy až 24GB paměti. Pro grafické karty je k dispozici trojice slotů rozhraní PCI-E x16 (support x16/x16; x16/x8/x8 configurations). Pro zvýšení grafického výkonu je možná použít více grafických karet v obou dnešních systémech SLI i CrossFireX. Deska také podporuje moderní rozhraní Serial ATA 3Gb/s a 6Gb/s. K dispozici je 6 Serial ATA 3Gb/s portů, dva ATA 6Gb/s.

Sestava byla během testů vybavena procesorem Intel Core i7-950. Jádro procesoru nese kódové označení Bloomfield a je vyráběno pokročilým 45nm výrobním procesem. Procesor disponuje čtveřicí fyzických jader a dvojnásobným počtem jader logických v důsledku technologie HTT - Hyper-Threading Technology. Každé z jader je taktováno na 3.06 GHz a obsahuje přibližně 731 milionů transistorů. Procesor je dále vybaven 8MB vyrovnávací paměti třetí úrovně (L3 Cache) a každé z fyzických jader disponuje 256kB vyrovnávací paměti úrovně druhé (L2 Cache). TDP udávané výrobcem činí vysokých 130 W.

Testy probíhaly s operační pamětí typu DDR3 Kingston Value 12 GB v provedení 3 x 4 GB. Set je určený pro vysoké pracovní frekvence až do 1333 MHz (odpovídá PC10600). Paměti zvládají časování CL9. Napájecí napětí modulů je nízkých 1.5 V.

Pro úplnost ještě dodejme, že testy probíhali v 64bitovém operačním systému Windows 7 Ultimate a s grafickou kartou Zotac GeForce GTX 460 SE, jejíž jádro je vyráběné 40nm výrobním procesem je taktováno na frekvenci 680 MHz a je napojeno na 1024 MB GDDR5 paměti, ta pracuje s taktem 3400 MHz efektivně. Dalším neméně důležitým parametrem je šířka paměťové sběrnice a ta má 256 bitů, s tím souvisí i maximální teoretická propustnost 108,8 GB za sekundu. Jádro přináší zásadní výhodu v podobě unifikovaných shaderů, kterých je v tomto případě přítomno 288, což je ono zmiňované mírné odlehčení proti GTX 460, která jich má 336. Výhoda unifikovaných shaderů spočívá v možnosti provádění operací jak nad vertexy, tak nad pixely dle aktuální potřeby vykreslované scény.

Testy

Pro reálné měření výkonu disku jsme vybrali hned několik programů, konkrétně HDTach 3.0.4.0., HDTune Pro 4.5, ATTO Disk BenchMark 2.46 a Crystal DiskMark 3.0. Výsledky testů můžete porovnat s hodnocením SSD disku Intel, který jsme testovali v loni na podzim (více zde).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

HDTach Average Read (rychlost čtení dat)

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

HD Tach Burst Speed (jednorázový nával dat)

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

HDTune Pro Average Read (rychlost čtení dat)

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

HDTune Pro File BenchMark (měření rychlosti čtení a zápisu pro různé velikosti souborů)

Klady a zápory

+ poměr cena / výkon

+ dostatečná kapacita pro běžné použití

+ rychlost ve srovnání s obyčejnými pevnými disky

+ externí rámeček pro disk v balení

- nejedná se o nejrychlejší SSD na trhu

Závěrečné hodnocení

Přichází nová doba, plotnové pevné disky už používáme jen pro archivování, SSD na vše ostatní. Zajímavým modelem je Kingston SSDNow V100 Series, který je možné zakoupit v několika různých edicích – pro stolní počítače, notebooky, nebo jako samotnou SSD jednotku.

V každém případě tento model zrychlí chod operačního systému o více než 50 procent, porovnáváme-li to s obyčejnými pevnými disky. Řeč je pochopitelně o spouštění systému či programů, přesouvání dat, ale i pakování dat do archivů a podobně.

Co se porovnání s konkurenčními SSD disky týče, Kingston SSDNow V100 Series není rozhodně králem trhu – prvenství drží série Intel SSD 510. Ta je však také o 1500 korun dražší a vyšší rychlost v porovnání s konkurenčním SSD od Kingstonu při běžné práci pozná jen málokdo. V poměru cena / výkon tedy jednoznačně vede Kingston SSDNow V100 Series.

Zakoupit SSD jednotku Kingston SSDNow V100 Series můžete v našem obchodě (zde).

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (13)

SSD

Nad SSD váhám už dlouho, ale chtěl bych ho do stolního PC - nevíte jestli mi bude 60GB model stačit? do většího se mi nechce investavat. Samozřejmě bych si nechal bokem ještě 1TB disk na zálohu

@Samuel.Tymarik: Já mám tento disk, ale v 64 GB velikosti, mám na něm Windows 7 x64 SP1, nainstalované programy typu MS Office, Adobe Photoshop, Zoner Photo Studio, Pinnacle Studio, balík Windows Live a další programy a mám volných skoro 20 GB, takže stačí. Na hry a střih videa ale mám RAID0 2x 320 GB Samsung F1 a na data 2x 1 TB WD Green. Jenom s SSD bych si nevystačil a to ani v notebooku, nestačila by mi ani dvojnásobná velikost, minimum by bylo alespoň 250 GB. Každopádně zrychlení systému oproti klasickému disku je znatelné na první pohled.

@Samuel.Tymarik: byt Vami vubec nevaham...mam SSDcka(uz jsem jich mel vice) par let a naprosta spokojenost. Pri prakticky jakymkoliv beznym pouzivani PC/notebooku poznate, ze je tam ssdcko. Mam tedka Intela G2 160GB ve stolnim pc a nikdy uz bych nechtel mit pevnej disk jako systemovej. :)
Co se tyce velikosti ssd, tak to je vicemene na Vas. Drive jsem mel 40GB a na system s par aplikacema mi to bohate stacilo + samozrejme pevny disky(kam si pripadne nainstalujete dalsi programy ktere by se na ssd nevesly)

@Lord_Paprika: zdravim, před lety (2) jsem koupil ocz vertex, tehdy ještě v plenkách :-) nemam nějakou supr sestavu, stary X2 sc939 3800+,4GB ram. Hned po nainstallaci W7 jsem doslova "čuměl" k jakému nárůstu /nelze říci výkonu/ resp. snížení odezvy systému, rychlosti boot apod. mam 32GB verzi a bohatě si vystačim a to tam mam i macíky ACAD apod a stále se držim s 8-10GB volného místa. Pokud si vypnete stránkovací soubor nebo ho přesunete na jiný disk, tak se ušetří dalši 4GB na systémovém disku (záleží na konfiguraci)... Dnes si pořizovat PC, tak jedině s SSD. (Na P.C.T vyšla hezká recenze SSD, víceméně všech dnes prodávaných); je rozhodně mnohem lepší než tento blábol pro laiky. Nejvíce mě pobavila věta "Pro sundání rámečku stačí obyčejný šroubovák."; nelze to ale CZC zazlívat, snaží se dělat články pro širokou veřejnost, aby se dostalo do podvědomí co je to SSD a proč to tak je a to tento článek "docela vystihuje"; have a nice day

@Samuel.Tymarik: No 60GB model zřejmě stačit nebude. Aspoň mě windows a programy zabírají právě oných 60 GB. Já uvažoval o SSD do notebooku. Koupit si k němu malý externí disk, minimálně 500GB. Myslím si, že pokud by šli SSD ještě tak o 20% dolů s cenou byly by dostupné i pro více lidí a někteří s míň financemi ale s chtíčem po SSD by si ho tak mohli už dovolit.

@Samuel.Tymarik: Mám na system OCZ 60GB + normalni HDD na data (1T5, 5400ot) a jsem maximalně spokojen. SSD mám dokonce rozdělen 45GB win7 a 15GB linux.
Horší situace je s notebooky, kde lze nainstalovat jen jeden disk a 60GB je pak málo...

Křemíková deska

... na které jsou připájeny čipy????? Kdepak, ta deska (plošný spoj) je z cuprextitu, což je něco jako laminát. Křemíkové jsou až ty čipy uvnitř těch integrovaných obvodů :)

@joe_h: A co teprve nepostřehnutelná výhřevnost SSD disků? A vše probíhá na basi elektrických spojení...
Tenhle článek stvořil někdo na basi nízké inteligence a s minimem vědmovitostí.

@fsvo: Vědmovitostí. Ach jo, už aby byla editace příspěvků. Jinak souhlasím.

@traderXXX: evidentně jste nepochopil. Nevadí.

@fsvo: "Rafinovaný" jinotaj. Úžasné. Jak nezvyklé na člena Bonus klubu. Většina to ale bude považovat ..., no v lepším případě za překlep. :)

@traderXXX: Ach, nechte mě ležet u vašich nohou a učit se z vaší moudrosti. Okamžitě vystupuju ze všech bonusklubů, co v nich jsem, trhám své roucho, stříhám sobě vlas (neb teď jasně zřím, že je to špatné), a veden jasem vašeho ducha směřuji k absolutní rafinovanosti jinotajů.
Neberte se a realitu tak vážně a nemyslete si, že jste nadprůměr, pak nebudete všechny kolem považovat za tupce a pochopíte i ty méně povedené vtipy, tudíž na ně nezareagujete, nebudete pak cítit egoistický odpor k přirozené potřebě omluvit se a nebude te se snažit zastřít situaci alibistickým povýšenectvím. Prostě necháte věci jak jsou. Ať je vám i všem ostatním báječně, jsou šťastní a netrpí. A nenaráží na články, jako byl tento.

@fsvo: Možná si myslíte, že jste vtipný, ale spíš to vypadá na trapnost. XD

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru