Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Windows Mobile 6

Windows Mobile 6

Recenze

Zkusme se dnes zaměřit na něco trochu odlišného od našich standardních recenzí. Podívejme se na operační systém, který tepe v srdcích některých našich telefonů a PocketPC zařízení. Pro mnohé uživatele bývá operační systém v jejich zařízeních často důvodem k jeho zavrhnutí či k bezmeznému obdivu. My se však na něj podíváme okem laika, člověka takovýmto zařízením nepoznamenaným.

Proč si pořizovat zařízení s operačním systémem? Co je to vůbec zač? Je pro mé účely tento systém vhodný? Takovéto a mnohé jiné otázky se vám pokusím v textu co nejsnadněji vysvětlit. Mnohým lidem připadne zařízení, které je „náročnější na obsluhu“, zbytečné, ale často změní názor, jakmile jej dostanou do rukou. Uvidíme, zdali tento text pomůže v rozhodnutí, zda zkusit či nezkusit.

Co je to operační systém?

Ano, přesně tak. Zeptat se na tuto otázku v rámci počítačového testu, tak odpovědi se na mě hrnou jak lavina. Mnohé další uživatele však může tato otázka i zaskočit, neboť zeptáte-li se ho, jestli má jeho telefon operační systém, bude se na vás dívat jak na blázna. Plno uživatelů netuší, že v srdci jejich telefonního miláčka (majitele PocketPC vynechávám, ti jsou si jisti) tepe operační systém. Překvapí je dozajista i to, že zde bezkonkurenčně nekraluje Microsoft. Podívejme se sami, s čím vším se můžeme setkat.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Základní rozdělení zařízení s operačním systémem se dá roztřídit do tří skupin:

  • Smartphones (chytré telefony) – zařízení bez dotykového displeje (zejména telefony).
  • PDA – Personal Digital Assistant – přenosná zařízení s dotykovým displejem, avšak bez integrovaného telefonního modulu. Software pro ně se také označoval jako PocketPC Edition.
  • Zařízení s telefonním modulem - ta samá zařízení jako výše zmíněné PDA, ale navíc vybavena telefonním modulem. Zde přibylo do označení slůvko Phone – PocketPC Phone Edition.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Větší část operačních systémů má vytvořeny své varianty pro všechny tři skupiny zařízení. Odlišnosti u obou PocketPC skupin bývají malé, systém se více liší u Smartphones, kde je úplná závislost na ovládání za pomoci klávesnice.

  • Nejrozšířenějším systémem z celé palety je Symbian a jeho různé varianty. Jeho rozšířenost je dána zejména používáním tohoto systému společností Nokia a společností SonyEricsson (zejména komunikátory Pxxx). Tento systém vychází ze starého PSION EPOC32.
  • Dále se můžeme setkat s menším bratříčkem stolních Windows – Windows Mobile, který vychází z WinCE.
  • Následující hráč je u nás v republice méně známým a oblíbeným. Avšak například v Americe se bez něj mnozí neobejdou. Kdo uhodl, že mám na mysli Blackberry, tak ten se nemýlí.
  • Palm OS - před několik lety by tento operační systém byl na první příčce, hlavně díky svým PDA, kde trvale vládl. Jenže problémy, kterými si prošel, jej odsouvají o pěkný kus zpět. Šplhá pomalu znovu na vyšší pozice, ale kralování (jako dříve) těžko může dosáhnout.
  • Zmíním zde ještě zařízení pracující na upravené platformě Linuxu, které však nejsou stále tolik rozšířené a jejich vlastní řady rozmělňuje nejednotná úprava od výrobců zařízení a tím způsobená nekompatibilita softwaru.
  • Poslední, koho v této části naleznete, je operační systém, kterému se ještě stále nedá říci otevřený. Jedná se o OS X, který nám běhá na velice oblíbených Apple iPhone. To, proč bych tento operační systém nerad zařadil k ostatním, je jeho „otevřenost“ - nemožnost programování pro tento systém libovolnými programátory a poté možnost nainstalování tohoto softwaru do zařízení. Firma Steva Jobse se polehounku polepšuje, ale stejně jí proti konkurenci hodně chybí.

V čem je výhoda zařízení s operačním systémem?

Proč byste si měli pořídit zařízení s operačním systémem? Spolu se zaměříme jen na uživatele telefonů, neboť ostatní, co si pořizují PDA, jej dostanou. První otázka, která před vámi vyvstane, je také tou nejhlavnější.

Vystačíte si jen se základními potřebami telefonu (volání, psaní SMS/MMS, přehrávání jednoduchého videa či hudby), či potřebujete od Vašeho zařízení mnohem více? Jakmile si odpovíte, že od telefonu požadujete více možností, v tu ránu by Váš zrak měl spočinout na zařízeních s operačním systémem. To, co je vůči „hloupým“ telefonům dělá výjimečnými, je jejich možnost personifikace kupou programů a her, které se vám mohou zrovna hodit . Neboť přiznejme si, že programy vytvořené pro mobilní platformu JAVY se nedají s programy vytvořenými speciálně pro daný operační systém srovnávat.

Windows Mobile 6. Mobilní Vista?

Zde je potřeba trochu pozastavit radostné výskání mnoha uživatelů, jejichž představou často bývá to, že díky Windows Mobile získají v telefonu plnohodnotný operační systém, s jakým se setkávají v počítači. To je však dosti velká mýlka. Windows Mobile je oddělená vývojová větev, která naštěstí má se svým stolním bratříčkem stejný základ, ale jinak se jedná o jiný systém. Upravený právě pro přenosná zařízení. Proto konverze programů na něj není moc náročnou a tak mnozí výrobci převádějí své programy i na tuto platformu. Díky tomu se zde setkáváme s ohromnou paletou veškerých programů, které nás napadnou. Potřebujete-li skoro jakýkoliv nástroj, jenž by Vám na vašem zařízení pomohl, jistě jej naleznete. Buďto placený, nebo často i zadarmo, a to i ve špičkové kvalitě.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Varianty Windows Mobile 6

WM6 byl vydán 12. 2. 2007 na 3GSM World Congress 2007. Zde nám byly představeny celkem tři varianty tohoto operačního sytému, díky kterým od sebe snadno rozeznáte, pro jaké zařízení jsou určeny.

  • Windows Mobile 6 Classic – pro PDA
  • Windows Mobile 6 Professional – pro zařízení s telefonním modulem
  • Windows Mobile Standard – pro Smartphones

Windows Mobile 6

Po dlouhém úvodním slovu se dostáváme k samotnému systému, který bych vám dnes rád představil. Nebudeme si zde hrát na žádnou novinku. Tento systém je na trhu již skoro rok. Přesto mnozí uživatelé pořád netuší, co od něj mohou očekávat a proč by se vůbec měli zajímat o zařízení, která jej obsahují. Podívejme se tedy na jeho klíčové vlastnosti.

Základ tohoto systému tvoří upravené jádro Windows Compact Edition (WinCE) ve verzi 5.2. Stejně jako předchozí varianta WM5 stála na WinCE 5.1. Díky podobným jádrům je výhodou dobrá zpětná kompatibilita softwaru mezi těmito systémy. Další novinkou je již integrované rozhranní .NET Compact Framework 2.0 a SQL server 2005. Dále nás čeká podpora AJAXU a JavaScriptu v internetovém prohlížeči. A konečně se dočkali možnosti editace v balíku Office Mobile i uživatelé Smartphone zařízení. K tomuto celý systém nemá od svého staršího bratříčka o moc vyšší nároky a je pro něj dostačující 200MHZ procesor a 32MB RAM i ROM.

Na první pohled se Windows Mobile 6 od svého staršího bratříčka liší jen v novém kabátku, který se nese ve znamení stolních Windows Vista. Je líbivějším a kdo se setkal i s WM5 pozná, že i rychlejším. Pustíte-li si je trochu pod svou kůži, jistě si všimnete i zlepšeného ovládání bez pomoci stylusu, který však po vyjetí Apple iPhone má co dohánět a mnozí výrobci si jej personifikují pro své potřeby – viz HTC.

Zapínáme Windows Mobile 6

Prvotní naběhnutí zařízení se, stejně jako u stolních PC dosti odvíjí na procesoru a paměti zařízení. Proto jej zde nebudu porovnávat se starší verzí, kterou jsem provozoval na jiném zařízení. Jakmile se dostanete na základní (Today/Dnes) obrazovku, tak zde nenaleznete mnoho změn. Uživatel si maximálně všimne přidaných položek, provázaných s Windows Live.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Live Messenger na základní obrazovce // Obrazovka Dnes (Today) v jiném provedení

Vstoupíme-li do menu START, trochu nás v tom lepším smyslu slova překvapí jeho rychlost. Položky naskočí velice svižně. Kdo vlastnil předchozí Windows Mobile 5, jistě se bude ve struktuře položek snadno orientovat. Nahoře nalezneme předdefinované zástupce, pod nimi naposledy spuštěné položky a ke konci seznamu můžeme vstoupit do programové složky či do nastavení. Celé menu je velice flexibilně programovatelné a můžeme si v něm upravit jak zobrazované položky, tak i jejich počet.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nabídka START

V nastavení se setkáme se třemi záložkami, kde můžeme měnit osobní nastavení (obrazovka Dnes, nabídky, telefonu ad.), systémová nastavení (displej, napájení, odebrat programy ad.) a nastavení připojení (Bluetooth, GPRS, Wifi ad.).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Osobní nastavení // nastavení systému

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nastavení připojení // Možnosti nastavení tlačítek telefonu

Když si žiji jako telefon…

Dostaňme se teď k části, která zajímá velkou část uživatelů – telefonování a práce se zprávami. Microsoft nám vylepšil jak telefonní seznam, tak aplikace Telefon. Nově zavedenou editaci přímo v kontaktech museli dříve nahrazovat různí správci kontaktů. Stejně tak přístup do historie volání k jednotlivým položkám v seznamu. Kdo by se dále bál, že si ke kontaktu nebude moci uložit dostatečný počet informací, toho může těšit 40 položek, které lze doplnit i obrázkem volajícího a vlastním vyzváněním. Jedna z oblíbených položek SmartDial dostala trošku steroidů pro urychlení vyhledávání a tak si můžete lehce ze seznamu vyhledat jakýkoliv kontakt podobným způsobem, jako když píšete za pomoci slovníku T9. Díky tomu nemusíte vědět, zdali jste zadávali kontakt v posloupnosti Jméno Příjmení či naopak.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Kontakty – detail s výpisem posledních hovorů // SmartDial v akci, rychlé vyhledávání za pomoci T9

Co doznalo většího vylepšení, jsou Zprávy. V této části se setkáte jak s položkou SMS/MMS, tak i s e-mailovými účty. U nich si lze snadno nastavit, zdali si je přejete stahovat jen v prostém textu či s podporou HTML. Pro snadné vyhledávání v účtech je přítomen SmartFilter, který zajišťuje vyhledávání ve zprávách stejným způsobem, jakým vyhledává v kontaktech SmartDial.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Výběr účtů a zpráv a jejich nastavení // SmartFilter – rychlé vyhledávání ve zprávách

Když jako kancelář…

Jak jsem již výše zmínil, Windows Mobile 6 přinášejí hlavní novinku pro uživatele Smartphone zařízení, kde je jim přidána možnost editace dokumentů Word a Excel. Kdo však s těmito balíky pracuje na stolním PC, musí se smířit s určitou nedokonalostí tohoto malého balíku, který si neporadí hlavně s novými formáty Office 2007 a také s rozsáhlejšími dokumenty a náročnějšími funkcemi a formátováním tabulek. Na většinu práce však mobilní Office mají a pomohou. Zejména uživatelům se zařízeními s hardwarovou klávesnicí ;).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Word Mobile // Excel Mobile s možnostmi nastavení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nastavení odstavců ve Wordu // Softwarová klávesnice ve Wordu

Pro správu svého času můžete využít vestavěný kalendář či si zadávat snadné poznámky. K těmto programům lze říci asi jedině to, že je nejspíše časem nahradíte výkonnějšími programy od jiných výrobců.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Úkoly // Kalendář

Když se bavím…

Zábavy si jen s Windows Mobile 6 tolik neužijeme, ač máme k dispozici vestavěný přehrávač Media Player 10, který nám zvládne přehrávat jak hudbu, tak videa. Jenže jeho možnosti dalšího nastavení jsou hodně chudé. Naštěstí tu máme možnost se obrátit na autory jiných programů a zde je již výběr ihned lepší. To samé se týká her, kde v základu naleznete jen obligátní Bubble Breaker a Solitaire. Štěstí, že na internetu se povaluje nepřeberné množství dalších zajímavých možností naší zábavy.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Windows Mobile Media Player 10 // Nastavování programu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Bubble breaker // Solitaire

A když mluvím s tatínkem

Zde se dostáváme k jedné velké odlišnosti. Oproti dřívějším časům, kdy se pro komunikaci s Windows XP a staršími používal program ActiveSync, tak nejnovější Windows Vista se odpoutal od tohoto programu a synchronizaci provádíme za pomoci Windows Mobile Device Center. Jeho slušivější kabátek a snadnější ovládání naštěstí neztrácí možnosti staršího ActiveSync a tak uživatelé zvyklí na jeho perfektní synchronizaci s PC nebudou zklamáni.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

ActiveSync a možnost výběru položek k synchronizaci

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Windows Mobile Device Center – ActiveSync ve slušivějším kabátku

Synchronizovat můžete s Outlookem od verze 97, kdy není problémem si nastavit synchronizaci kontaktů, kalendáře, e-mailů, úkolů, poznámek, oblíbených položek ve vašem prohlížeči, souborů na stolním počítači a nakonec i hudbu, videa či obrázky s Windows Media Playerem 10. Dále přes tyto nástroje můžete instalovat a odebírat programy a procházet jak paměť PDA, tak karty.

A to je vše?

Není. Zařízení s Windows Mobile 6 dostávají již v základu do vínku mnoho dalších programů, což často ještě více rozšiřují samotní výrobci zařízení. Jenže vypisovat zde veškeré možnosti těchto přístrojů by zabralo na celou jednu recenzi. Proto jen v letmém pohledu lehce zavadíme o všemožné, již integrované, aplikace ve Windows Mobile 6:

  • Acrobat Reader – oblíbený prohlížeč *.pdf souborů
  • Průzkumník souborů – jednoduchý správce souborů podobný tomu z klasických Windows
  • Zip
  • Hlasový záznam – digitální záznamník
  • Internet Explorer
  • Remote Desktop Mobile – vzdálený přístup na plochu počítače

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Adobe Acrobat Reader pro mobilní zařízení // Průzkumník (kdo by neznal ze stolních Windows)

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Možnost pořizování záznamu // integrovaný ZIP archivátor

Windows Mobile 6.1

Na veletrhu CTIA2008 jsme se dočkali představení nástupce systému WM6, který by měl přinést několik novinek. Z nich se hlavně můžeme těšit na vylepšené intuitivní ovládání a také na vylepšený prohlížeč Internet Explorer, kterému mnozí uživatelé nepřišli na chuť a používali tak konkurenční nástroje. Co nemůžeme vynechat je zmínka o lepší správě zpráv, kvalitnější zabezpečení a celkově vylepšené administrace veškerých nastavení telefonu.

Kdo by však čekal, že zařízení s tímto operačním systémem budou na trhu již v brzké době, ten se nedočká. Předpokládané vydání přístrojů s tímto systémem je naplánováno až ke konci roku. My se však můžeme těšit na to, pro které přístroje budou připraveny upravené ROM. A to jak od výrobců zařízení, tak xda-developers.

A co říci závěrem?

Doufám, že ten uživatel, který se nikdy nesetkal s Windows Mobile, si dokáže alespoň trochu představit, jak mocným nástrojem tato zařízení umějí být. Jejich multifunkční zaměření je předurčuje k pomoci v práci, na cestách, i ve volném čase. Mít po ruce menší přenosné zařízení, které lze používat jako telefonní přístroj, záznamník, fotoaparát, přehrávač hudby a videa, je pro mnohé uživatele výhodou. A právě přístroje s operačním systémem pro ně přinášejí možnost jejich vlastní personifikace, úpravy podle jejich přání a potřeb. Již nemusíte být závislý na tom, co vám který výrobce přednastaví.

Aktuální nabídku zařízení s Windows Mobile naleznete va našem internetovém obchodě.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (16)

Symbian

Doufám že se tu objeví i informace o mém (oblibenějším) Symbianu? WM6 je sice dobrý, ale myslím že více mladých používá právě Symbian....

@dennydoom: jo, protoze telefony se symbianem jsou vetsinou cenove dostupnejsi..

@DaSheR-CZ: taky jsou rychlejší, jednodušší/přehlednější(víc podobné mobilu) a většinou stabilnější..Těším se na dotykové Symbiany a Xperii(WM).. jde to docela dobrým směrem poslední dobou :-)

@dennydoom: moje sestra vubec netuší, že ma v SE nějaky simbian a ja ji to ukradene, hlavně, že ten telefon skvěle vypada :)ja osobně jsem se rozhodl pro "hloupy" telefon, ktery jsem doplnil PDA FS Pocket Loox N560. Důvodů je mnoho - jedním je, že telefon taham v kapse s menší obavou před nejakym crashem než PDA a moje PDA ma větší a lepší display než vetsina MT. Asi tak

@dennydoom: Symbian je skvěly. Obzvlášť v řadě Nokia N-series je velmi kvalitní symbian .Mám n95 a nemůžu si ho vynachválit. Uvidíme ještě jak dopadne linux :-) Ten doufám hodně zamíchá kartami v mobilním segmentu.

WM

Mohu říct, že od doby, co používám telefon s Windows Mobile, bych do ničeho jiného nešel (předtím jsem měl Symbian, tak mohu porovnávat).

@thorpedo: Taky by jsem se těžko vracel.ýhod je mnoho jen horší stabilita ale hold tam mam moc programů.

@thorpedo: Také potvrzuji,že Windows a Symbian je jako nebe a dudy a asi se to ani nedá moc porovnávat...

@thorpedo: Mohu take potvrdit.Mel jsem symbian6(SX1) a ted jedu na WM6.1(HTC TyTN II Kaiser) a neda se to porovnat,proste o dooost vice moznosti.Konecne jsem zacal pouzivat poznamky v telefonu,office,atd... to na co byl symbian kratky.

Mobil bo pda?

na zaklade clanku sem zacal pokukovat po strojich s os windows a napada me, jestli je to vubec k necemu. z mobilu skoro jen volam a pisu, na coz firmware Nseries bohate staci, ale laka me ta moznost internetu. co je teda lepsi? jednoduchej mobil s rychlou odezvou, nebo smartphone pod windows mobile s neprebernym mnozstvim funkci?

@Septic: Záýleží k čemu jej budeš používat. jestli jej máš jen na to volání a sms, tak ti bohatě postačí obyč mobil

WM6.1

Ja mam HTC TyTN II Kaiser.Mam na nem nejnovejsi WM6.1(modifikovane Dutty´s).Je sice skoda ze novinek oproti verzi WM6.0 neni mnoho,ale tu a tam nektere velice potesi.Hlavne ta sprava sms :) a pak take jednodusi ovladani TouchFLO.Je to trosku o zvyku,ale pak se s tim hodne dobre pracuje.

Jak ste spokojeni ?

cau lidi mam jenom dotaz ktere PDA by ste doporucili stimto windowsem??? na cene nezalezi...a chci se zeptat je spolehlivy windos mobile 6???

@dewil911: Dobrý den, s PDA pracujícími na OS Windows mobile 6 nemám bohužel žádné zkušenosti.

@dewil911: mám HP iPAQ 214 a jsem max.spokojen,proto bych ho doporucil,za málo peněz má skoro všechno

....

Nemám moc v oblibě Windows mobile..........já mám radši symbian:-)

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru