Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Team X092: extrémně rychlý flash disk s eSata rozhraním

Team X092: extrémně rychlý flash disk s eSata rozhraním

Recenze

Společnost Team uvedla letos v únoru na trh nový flash disk Team X092, který by měl nad konkurencí vynikat především vysokou přenosovou rychlostí. Té dosahuje především díky tomu, že jej může uživatel připojit k počítači kromě rozhraní USB také prostřednictvím konektoru eSATA. Jak si ale novinka vede v praxi?

Nároky na datová úložiště každý rok dramaticky gradují. Uživatelé touží v první řadě po stále větší kapacitě. Proto i flash disky s kapacitou nižší než 2 GB v dnešní době patří takřka do křemíkového nebe.

Velmi důležitá je samozřejmě také přenosová rychlost zařízení. V dnešní uspěchané době je totiž rozdíl několika minut při kopírování jediného souboru velmi znát a pro mnoho uživatelů je zcela zásadní.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vyjít zákazníkům v obou potřebách vstříc si vzala za úkol společnost Team, která vyrobila nový flash disk s označením Team X092. Ten je nabízen v kapacitě od 16 do 64 GB a k počítači jej je možné kromě standardního rozhraní USB připojit také prostřednictvím rychlejšího konektoru eSATA.

Díky eSATA standardu by mělo zařízení být schopno podle informací výrobce přenést soubor o velikosti 4,5 GB za necelou minutu. Zda je tomu ve výsledku opravdu tak, si však povíme až během testů - v těch se předvede 16GB varianta tohoto zajímavého flash disku.

eSATA rozhraní versus USB

Možná vás napadne, proč se rozhraní eSATA nedočkalo většího rozmachu, pokud nabízí opravdu tak vysokou přenosovou rychlost, jak tvrdí výrobce. Jednou z jeho hlavních nevýhod je to, že flash disk se nedokáže napájet přímo z tohoto konektoru, jako je tomu u rozhraní USB - to ale ve většině případů platí pouze u starších eSATA rozhraní, které se vyráběly před rokem 2008.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

rozhraní eSATA a USB

Na přelomu roku 2008 a 2009 se začalo vyrábět nové rozhraní Power over eSATA (standardem eSATAp), které umožňuje napájet flash disky i bez pomoci USB konektoru. A právě tímto standardem disponuje většina dnes prodávaných počítačů. Rozdíl mezi obyčejným eSATA konektorem a rozhraním eSATAp poznáte na první pohled. eSATAp má totiž na spodní hraně konektoru dva malé napájecí zobáčky.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Rozdíl mezi eSATA a eSATAp konektorem - všimněte si dvou napájecích zobáčků na spodní hraně, kterými disponuje rozhraní USB a eSATAp.

V praxi je tedy flash disk Team X092 schopný pracovat přes rozhraní eSATA na libovolném počítači, který tímto rozhraním disponuje, i bez přídavného napájení. To jsme koneckonců otestovali prakticky na všech noteboocích ve velkém Showroomu Czech Computer v Praze - jak již bylo výše uvedeno, rozhraním eSATAp v dnešní době totiž disponuje většina počítačů, a tak je možné i eSATA flash disk používat jako tradiční USB klíčenku. Díky tomu se flash disk Team X092 stává velice vážným konkurentem pro rozhraní USB 3.0.

Obsah balení

Flash disk je dodáván v kompaktní kartonové krabičce černé barvy. Ta je na přední straně vybavena průhlednou slídou, díky níž si je možné zařízení prohlédnout ještě dříve, než jej zakoupíte.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na zadní stranu obalu pak výrobce umístil jednoduchý popis flash disku. Samozřejmě nezapomněl ani zdůraznit jeho hlavní přednosti - především vysokou přenosovou rychlost, které by měl dosahovat.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Po rozbalení obalu na vás vykoukne ze sametem potaženého pouzdra již samotný flash disk. Kromě něho se v obalu skrývá již jen jednoduchý návod k použití. Nic více však k bezproblémové funkčnosti ani není potřeba.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vzhled a kvalita dílenského zpracování

Flash disk je vyroben z tvrzeného plastu. Ten je velice dobře zpracován, a tak jednotlivé díly zařízení na sebe poměrně přesně doléhají a zcela přesně lícují. Ani při větším tlaku se flash disk nikde neprohýbá, ani nevrže.

Dílenskému zpracování a kvalitě výrobních materiálů tak není prakticky co vytknout. To koneckonců můžete posoudit sami na následujících fotografiích, které zřetelně zachycují každou hranu flash disku.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Čelní strana flash disku

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zadní strana zařízení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Profil flash disku

Jak je již z prvních tří obrázků patrné, oba konektory se z flash disku jednoduše vysunují, přičemž na cestách je můžete schovat do útrob flashky, aby nedošlo k jejich poškození.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

USB konektor

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

eSATA konektor

Černá plastová část zařízení je pohyblivá. Samotný flash disk tak jednoduše vysunete, když podržíte červené plastové tělo USB klíčenky a zatlačíte na černou krytku proti směru konektoru.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vysunutý eSATA konektor

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vysunutý USB konektor

Především kvůli černé plastové krytce, za kterou se skrývají oba konektory flash disk nepatrně narostl do všech stran, což je jasně vidět na následujících fotografiích. Ani tak se však nemusíte bát, že vám zabere v kapse příliš místa – měří 82,5 x 31,5 x 6,7 milimetrů a váží pouhých 24 gramů.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Porovnání velikosti flash disků

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Technické parametry flash disku Team X092

Rozhraní: eSATA, USB 2.0

Kapacita [GB]: 16

Rychlost přenosu dat při čtení [MB/s]: 35

Rychlost přenosu dat při zápisu [MB/s]: 25

Váha [g]: 24

Rozměry [mm]: 82,5 x 31,5 x 6,7

Testovací sestava

Flash disk Team X092 s kapacitou 16 GB jsme otestovali na notebooku Hewlett-Packard Elitebook 8530p. Ten je vybavený dvoujádrovým procesorem Intel Core 2 Duo T9600 s taktem 2.80 GHz (běží na 1066 MHz FSB a má 6 MB vyrovnávací paměti), 4GB pamětí typu DDR2, čipovou sadou Intel 45PM Express a 250GB pevným diskem s rozhraním SATA2 a rychlostí 7200 otáček za minutu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pro úplnost ještě uveďme, že notebook má 15,4 palců velký WSXGA+ TFT displej s rozlišením 1680 x 1050 bodů. O grafiku se stará dedikovaná grafická karta ATI Mobility Radeon HD 3650 s 256MB paměti. Pro připojení externích zařízení jsou k dispozici čtyři porty USB 2.0, jeden port FireWire a jeden eSATA port. Bližší informace o samotném notebooku naleznete v našem obchodě (zde).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Srovnávací testy

Pro porovnání jsme flash disk Team X092 otestovali s konkurenčními modely Corsair Voyager GT 16GB a A-Data Xupreme 16GB. Ty sice disponují pouze rozhraním USB, ale podle předchozích testů patří k těm nejrychlejším flash diskům, které je možné v dnešní době zakoupit. I bez rozhraní eSATA navíc cenou převyšují model Team X092, a tak bude porovnání více než zajímavé.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Team X092 versus konkurence

Pro test přenosové rychlosti jsme použili benchmark File Copy Test od společnosti X-bit Labs. Ta dokáže simulovat reálné použití flash disku při kopírování různě velkých souborů. Tento program si samozřejmě můžete stáhnout do svého počítače a například vyzkoušet, jak rychlý je váš flash disk v porovnání s testovanými modely. Je nutné však brát v potaz, že výsledky testů jsou samozřejmě do určité míry ovlivněny testovací sestavou.

Před srovnáním výsledků jednotlivých flash disků ještě dodejme, že všechny testy probíhaly pod operačním systémem Windows 7 Ultimate x64. Hodnoty u jednotlivých grafů udávají přenosovou rychlost (vyjádřeno v jednotkách MB/s) - platí, čím více, tím lépe.

Přenášení MP3 skladeb - dvě stovky souborů střední velikosti

-> Čtení / kopírování 271 souborů s celkovou kapacitou 990 MB

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Přenášení ISO kopií - velké soubory

-> Čtení / kopírování 3 souborů s celkovou kapacitou 1600 MB

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Závěrečné hodnocení

Jak je z výsledků testů patrné, flash disk Team X092 poráží v přenosové rychlosti konkurenci na plné čáře ve čtení i zápisu. A to samozřejmě hlavně díky rozhraní eSATA. Pokud se však podíváme na výsledky tradičního USB rozhraní, ani zde si nevede kombo disk od společnosti Team vůbec špatně – dokonce dokáže konkurovat i dražším flash diskům od společností Corsair a A-Data.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Snad za jediné negativum tohoto flash disku můžeme považovat jeho větší rozměry, které jsou dány umístěním dvou konektorů na jednom zařízení (eSATA a USB). Aktuálně je především díky své rychlosti a relativně nízké ceně vhodnou nabídkou ke koupi. Zajímavé však do budoucna bude, jak se změní cenová politika trhu s masivním rozmachem USB 3.0 flash disků.

Klady a zápory

+

-

Kvalitní zpracování

Větší rozměry flash disku

Vysová přenosová rychlost

Příznivá cena

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (35)

Super Flash Disk!

Teda to je fakt povedeny kus HW. Na tenhle flash disk jsem me zalusk jiz dlouho, ale bal jsem se realnych rychlosti - ale jak to podle testu vypada, je to moc pekna hracka. Pujdu se na nej jeste do CZC pro jistotu podivat, jak je velkej a pokud to bude v poho, hned ho koupim.

@kunstan: Ty rychlosti jsou opravdu překvapivě vysoké, hlavně čtění mě hodně potěšilo, jsem zvědavý co přinese budoucnost v podobě USB 3.0

@ulda: co jsem měl možnost číst na zahraničních webech tak se máme na co těšit v podobě luxusního toku dat v obouch směrech, jen doufejme že to tu bude co nejdříve

@kunstan: Možná, že by šel použít jako SSD, když má SATA a slušný výkon (na FLASHku).

@gnukleus: No ty rychlosti zas tak závratný nejsou. Teda abych to vysvětlil.. já jsem čekal, že ta flashka bude zásadně pomalejší přes USB, ale asi má dobrý vnitřnosti. Nicméně co se týče e-sata, tak jsou na tom nějaký flash disky ještě lépe, viz:
http://www.svethardware.cz/art_doc-678B52282133497CC125769D003883D1.html Ale popravdě já bych si tuhle koupil uýž jenom kvůli designu xD ale jak psal výše kolega, chce to vidět na vlastní oči.

@wocis78: Me spis pripada divne jak muze byt ve cteni a zapisu 8000 malych souboru rychlejsi nez u 3 velkych.. muze mi to nekdo osvetlit..?? Diky

@zaitzev: Ale vždyť je to logické, co na tom nechápeš? Některé z těch tisíců souborů jsou samozřejmě menší a flash disku by nemělo dělat žádný problém kopírovt i několik souborů paralérně.. zatímco při velkém iso souboru se do průměrné rychlosti musí započítáat například i výpočet zbývajícího místa na disku (u kopírování to windows automaticky provádí tuším u prvních 10 souborů).

@zaitzev: Dobrý den. Samozřejmě máte pravdu a kopírování velkých souvislých souborů je rychlejší. Popravdě při nasazování testu na web jsem 2 grafy zaměnil. Nyní je již vše v pořádku – děkuji za upozornění. S přáním hezkého dne
Petr Hermann, redakce CZC

@Petr Hermann - CZC: Rekl bych castecne v poradku.. ted Vam tam ten graf pro 8500 souboru prozmenu uplne chybi.. ale diky za tak rychlou reakci..

@gnukleus: Flash disk jako SSD pro system je blbost.1) nema zadnou cache ani radic resici soucasne male zapisy, takze bude dochazet k zasekum systemu, ktere jsou zname z prvnich SSD
2) nema radic, ktery by resil neustale zapisovani do stejneho mista, takze se da ocekavat, ze systemove pouziti s Windows ta flashka moc dlouho nevydrzi

@zivan: Přesně tohle tenhle flash disk dělá, jestli to je skutečně vlastnost nikoliv chyba, tak je to pěkně na nic. OCZ Throttle žádné takové problémy neměl, na systém ho používám už půl roku bez problému.

@vsazel: jenže to bohužel nedělá při zápisu, ale při čtení, což je divný

@vsazel: Zas tak divny to neni. Flash disky nejsou optimalizovane pro soucasne cteni nebo zapis nekolika veci najednou. A to je presne vec, ktera nastane po instalaci systemu - spustene sluzby a programy ctou a zapisuji najednou. Muzes udelat test v AS SSD benchmarku a podivat se na hodnoty cteni a zapisu 4K.

@zivan: Bohužel nemůžu, už je vrácený. Nicméně jsem zkoušel poté i obyčejnou flash přes USB (s rychlostí kolem 15MB/s) a i u té k takovému zasekávání nedošlo.
Je možné, že některé jako ten OCZ Throttle jsou.

Jak je to s napájením eSATA?

V již zde odkazovaném http://www.svethardware.cz/art_doc-9D5750DD1E6BE0DCC125769C0041A18B.html z 6.1.2010 se uvádí:
"Dnes již sice existuje varianta konektoru s napájením, tzv. Power over eSATA (eSATAp), ale počet výrobců, kteří ji používají, se dá spočítat na prstech jedné ruky.",
ve zdejší recenzi je uvedeno "A právě tímto standardem (myšleno Power eSATA) disponuje většina dnes prodávaných počítačů." Tak nevím.

@JAROSLAV.URBAN: Dobrý den. Díky za Váš dotaz. Samozřejmě jsem si také všimnul toho, co uvedli kolegové z SHW. Nicméně já jsem za poslední rok praxe narazil u nového počítače na “obyčejný“ eSATA konektor pouze u nejlevnějších základních desek. Podle mě je v dnešní době ten největší problém v tom, že samotní výrobci oba standardy nijak výrazně nerozlišují (myšleno eSATA a eSATAp), a tak není vždy zcela zřejmé jakým standardem je dané zařízení vybaveno. Například u zmiňovaného notebooku HP Elitebook 8530p fungoval flash disk od společnosti Team pouze za pomoci eSATA (respektive eSATAp) konektoru a přitom výrobce laptopu e specifikacích uvádí, že notebook disponuje pouze eSATA rozhraním. Aby si každý zákazník mohl ověřit, jakým konektorem je vybaven právě jeho počítač, připojil jsem do testu ještě vysvětlující obrázek, na kterém jde jasně vidět, jaký je rozdíl mezi eSATA a eSATAp konektorem.Hezký den
Petr Hermann, redakce CZC

@Petr Hermann - CZC: tak moje základní deska Asus Maximus III GENE má eSATA bez napájení. Škoda.

@JAROSLAV.URBAN: Je to všechno trochu jinak. Pokud má notebook KOMBINOVANÝ konektor USB/eSATA tak je v něm vlastně obsaženo napájení pro USB zařízení. Pokud má Notebook pouze standardní eSATA konektor (bez možnosti do stejného konektoru zapojit i USB) tak tam napájení NENÍ.

@Petr Hermann - CZC: Děkuji moc za vysvětlení, rozhodně přínosná informace. Jenom mi vrtá hlavou jakým způsobem se napájí zařízení ve starším eSata (tedy v eSata bez napájení)...?

@citychat: Pres klasicke eSata se nemuze napajet, casto se to resi pripojeni zaroven do eSata i do USB (pres prodluzovaci kabel). Ale netusim, jestli to tenhle flash disk taky podporuje.

@JAROSLAV.URBAN: nevim jak je to u stolnich PC ale prakticky kazdy notebook ma v dnesni dobe e-sata konektor s napajenim

@bububa: u většiny lepších case z poslední doby jakbysmet můžete počítat s touto výbavou

Doma mám ESATAp a ani jsem to nevěděl :)

No ty rychlosti vypadají opravdu pikantně! ESATA rozhraní mám doma na všech počítačích, a jak jsem v recenzi koukal, tak i to s tím přídavným napájením. Ještě se musím podívat v práci, co mám na dokovací stanici u notebooku a pokud je tam taky to s tím napájením, tak není co řešit, tenhle flashdisk je prostě úžasný.

@Milan_Jansa: Stačí když mrkneš na tu tvoji dokovací stanici na internetu. Je to vlastně úplně normální eSata port kombinovaný s USB, jako má většina nových/lepších notebooků.

Usb a esata

Zdavím tahle flash vypadá celkem skvěle ale nechápu proč tam je e-sata ? Vždyt ta flash nedostahuje nad rámec možností usb a navíc má fyzickou velikost větší než ostatní flash jako je třeba corsair

@Burne: Cteni 61MB/s a 99MB/s dosahnes na USB 2?

@zivan: Kdo říkal usb 2.0 ?? Pokud já vím, tak už přišlo na trh USB 3.0 A v testu na NEC USB 3.0 card připojené na pci-expres v programu crystalDiskMaker naměřili na externím hdd přes usb -čtení 104 mb/s a zápis 80 mb/s. Uznávám, že ten zápis je o 19 mb/s pomalejší než e-sata, ale usb můžeš připojit na USB 1.1, USB 2.0 a na poslední USB 3.0. Což si myslím, že je výhoda. Protože když budeš mít staré pc kde není e-sata ale třeba jen USB 2.0 tak budeš mít smůlu pokud by teda flash podporoval jen e-sata.Je fakt, že to u této flash neplatí, ale myslím si, že díky těm dvoum konektorům co na té flashce jsou, že to přidalo jen na velikosti.

@Burne: Co vim, tak se zadny flash disk s USB 3 zatim neprodava, takze je celkem mimo kritizovat flash s eSATA a poukazovat pritom na neco neexistujicicho :) A k tomu poukazovat na problem (jen eSata), ktery tenhle flash vlastne nema :)eSata je momentalne vic rozsirene nez USB 3.0 a dokupovat za cca 800,- radic s novym USB taky kazdy nechce. Takze podle me si tenhle flash disk sve kupce urcite najde.

@zivan: Unás ještě ne ale v Americe asi za 70 dolarů Super Talent SuperCrypt. http://pctuning.tyden.cz/component/content/article/1-aktualni-zpravy/16782-obtloustly-usb-3-0-flash-disk-prichazi-super-talent-supercryptA nebo firma PQI už taky dělají flash s rozhraním USB 3.0 takže je to jen otázka času kdy se ukáže v českých obchodech flash s USB 3.0 Jinak jak nemůže mít tahle flash rozraní eSATA?? Když je jasně napsáno v nadpisu a na fotografii je taky vidět.Jinak dřív bylo taky víc rozšířeno USB 1.1 a dokupoval si někdo řadič na usb 2.0 myslím že jen hrstka znás ale když si koupili základí desku tak už tam byl konektor usb 2.0 . A hlavně tady řeším taky možno připojení k starším pc. A ano zákazník se vždycky najde otom ani nepochybuji.

ESATAp bracket

Dobrý den,máte v nabídce bracket s Powered eSATA konektorem? Třeba napájený interních pinů USB, nebo co já vím...

@Uni: U CZC jsem nic nenasel, ale zadej "eSatap bracket" do googlu a najdes jeden od Delocku prodavany jinde. Cena cca 400-500,-

@zivan: áá děkuj za navedení, přivedlo mě to k mé běžné cestě, jak pořizuji HW a mám možnost si to objednat:-).

Rozdíl mezi eSATA a eSATAp konektorem - zavádějící chyba v popisu obrázku

V komentáři u fotografií, které ilustrují spojení USB a eSATA do eSATAp je uveden naprostý nesmysl: "Rozdíl mezi obyčejným eSATA konektorem a rozhraním eSATAp poznáte na první pohled. eSATAp má totiž na spodní hraně konektoru dva malé napájecí zobáčky."
Ty údajné dva napájecí zobáčky, ale nemají s napájením vůbec nic společného. Jsou totiž součástí stínící plechové klece konektoru, kterou má jak USB, tak eSATA konektor. Kombinovaný eSATAp konektor využívá podobnost mezi USB a eSATA konektory, kde nosičem kontaktních plošek je v obou případech plastový jazyk uprostřed konektoru, který je široký 10mm a silný 1mm. eSATA konektor má 7 kontaktních plošek na horní straně jazyku a USB má 4 kontaktní plošky naopak na spodní straně jazyku. eSATAp konektor má tedy kontaktní plošky na obou stranách jazyku a v tom spočívá celý a geniálně jednoduchý trik tohoto kombinovaného rozhraní. Kontakty na horní straně slouží pro eSATA komunikaci a kontakty na spodní straně slouží pro USB komunikaci a napájení a konektor tak umožňuje připojit eSATA, eSATAp, nebo USB zařízení.

Rozdil mezi hdmi a usb2.0

lze propojit vstup hdmi a usb 2.0.existuje redukce mezi temito dvemi sloty. dekuji za odpoved.

@Eva Zrala: Považoval jsem to za nemožné a pak jsem našel toto: http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=83270 , ale není to jen redukce

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru