Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Notebook ASUS M6A-B004

Notebook ASUS M6A-B004

Recenze

Notebook ASUS M6A-B004 má výjimečně dobré technické zpracování ve své cenové kategorii a je zaměřen na pohodlnou práci a mobilitu.

Pohodlnou práci na notebooku vám nezajistí ani tak výkonný procesor a grafická karta. Mnohem důležitější jsou „drobnosti“, které se těžko měří a nemůžete je vyčíst z technických parametrů, např. dobrá klávesnice. A právě v těchto ohledech (ale nejen v nich) je tento notebook velmi dobře zpracován. Začnu tedy recenzi trochu netradičně a to právě zhodnocením kvality zpracování a ergonomií, k výkonu a výbavě se dočtete ke konci recenze.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Mechanické provedení

Rám notebooku je ze slitiny magnesia a hliníku a zajišťuje celkovou pevnost. Touto slitinou jsou vyztužena všechna kritická místa. Některé části rámu jsou schované uvnitř notebooku, jiné tvoří kovové lemování notebooku. Např. na horní a spodní hraně displeje je lišta, který celý display zpevňuje tak, že jej můžeme bez obav zavírat či otevírat jednou rukou za jeden roh. Tento viditelný lem najdeme i na přední a bočních stranách notebooku. Z kovu jsou i dvě západky víka, které se ovládají jedním středovým posuvníkem, takže lze víko otevřít jednou rukou.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vlastní šasí je vyrobené z plastu s karbonovými vlákny. Tento materiál kromě toho, že vypadá velmi pěkně, je výrazně odolnější než běžný plast. Ze subjektivního hlediska je notebook velmi pevný a nikde se při zatlačení neprohýbá, jako jiné notebooky z plastu. Víko s displejem drží pevné panty, které jdou celkem ztuha a tedy nehrozí velké vibrace displeje např. při jízdě ve vlaku. Ani při silném zatlačení rukou zezadu uprostřed víka displeje nedochází k viditelnému prohnutí displeje – a to jsem tlačil dvěma prsty, co mi síly stačily.

Toto nezvykle kvalitní provedení oceníte nejen při prvním karambolu, kdy by jste plastový notebook mohli rovnou vyhodit, ale také při dlouhodobém používání nehrozí jeho odření.

Klávesnice

Na rozdíl od stolního počítače je kvalita klávesnice u notebooku velmi důležitá, protože ji nemůžete vyměnit za jiný typ. Na klávesnici se velmi příjemně píše – potřebná síla stisku i odezva klávesy při stisku je téměř dokonalá. Jedinou výtku lze mít proti rozložení kláves. Klávesa Fn je umístěna v levém dolním rohu, kde běžně bývá klávesa Ctrl, která je umístěna hned vedle. Z vlastní zkušenosti ale mohu říct, že jsem si na to za 3 hodiny zvyknul a nic špatného na tom není – jde jen o zvyk. Klávesy Ins a Del jsou umístěné v pravém horním rohu, což je v rámci možností asi nejlepší možné umístění. Nebude se stávat, že se při překlepnutí něco omylem smažete. Klávesy Home, PgUp, PgDn, End jsou umístěné po pravé straně v jednom sloupci. Na toto rozložení jsem si zvykal delší dobu, přeci jen se jedná o větší odchylku od standardní desktopové klávesnice. Ale je to notebooků běžná věc, protože pro klasické umístění prostě není místo. Během několika minut mi nečinilo problémy na klávesnici psát stejně rychle jako na velké desktopové klávesnici.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pomocí kombinace klávesy Fn s nějakou další lze počítač uspat, vypnout a zapnout WIFI, snížit jas, zvýšit jas, vypnout podsvícení displeje, přepínat výstup mezi integrovaným displejem LCD, externím monitorem a oběma najednou (softwarově je možné i tzv. rozšířená plocha, kdy se na interním displeji a externím monitoru zobrazuje něco jiného, čímž se např. může zvětšit plocha), vypínání a zapínání zvuků, snižovaní hlasitosti, zvyšovaní hlasitosti (tlačítko pro ovládaní hlasitosti fungují i při vypnutém notebooku – více informací bude dále).

Touchpad

Dalším ovládacím prvkem je touchpad. Ten je poměrně velký a dosti citlivý, takže se s ním dobře pracuje. Samozřejmě s myší se pracuje lépe, ale pro práci na cestách je touchpad ideální. Pravá část touchpadu slouží pro rolování místo kolečka. To je dokonaná věc, se kterou se mi pracuje ještě lépe, než s klasickým kolečkem u myši. Na druhou stranu je čistě softwarová věc, takže z hardwarového hlediska to není nic zajímavého. Celý touchpad je orámován kovovým plíškem, který v přední části tvoří tlačítka. Ta jsou také velmi příjemná, lehce se mačkají a při stisku o tom dávají dostatečně vědět, což důležitá zpětná.

Displej

Velmi důležitou částí na notebooku, která zajišťuje příjemnou práci je displej. Ten je zde v širokoúhlém provedení s úhlopříčkou 15,4 palce, což je jen asi o 1 cm menší, než viditelná úhlopříčka běžného 17 palcového monitoru. Jeho nativní rozlišení 1280x800 je mnohem příjemnější, než běžné 1024x768. Už bych nikdy nechtěl pracovat na displeji s menším rozlišením. Po stránce kvality byly do této série vybrány ty lepší displeje, takže velmi příjemně překvapí. Po stránce jasu a kontrastu je zcela dokonalý a nelze mu nic vytknout. Pozorovací úhel ve vodorovném směru je také velmi dobrý. Ve svislém směru tomu již tak není, takže je třeba display správně naklonit. To ale v praxi nečiní žádný problém. Přesto je vertikální pozorovací úhel dostatečný na to, aby nebylo pozorovatelné zkreslení v dolní a horní části displeje. Dalším parametrem displeje je jeho rychlost, která je na notebooky průměrná. Při běžné práci, ani při přehrávání filmu nepostřehnete žádné rozmazání. V některých hrách už lze trochu rozmazání pozorovat. Na tento model notebooku platí speciální záruka na displej, v rámci které bude vyměněn displej i v případě jediného vadného trvale svítícího bodu. Na trvale zhasnuté body se sice záruka nevztahuje, ale po prohlídce několika kousků notebooků jsem na žádný nenarazil – asi to bude tím, že do této série dává ASUS ty lepší kousky displejů. Ve srovnání s běžným levnějším stolním LCD je tento display opravdu krásný.

Hlučnost

Notebook je vybavený integrovanou grafickou kartou a procesorem Intel Pentium M, které mají velmi malou spotřebu. To se kladně projevuje nejen na výdrži na baterie, ale i na hluku. Při běžné práci se vůbec netočí chladicí větráček a jediné, co je trochu slyšet, je točící se disk. Ale musí být opravdu velké ticho, aby jej člověk vnímal. Větráček je řízený dle teploty procesoru, takže se plynule roztáčí při větší zátěži. I při maximálních otáčkách je ve srovnání s jinými velice tichý.

Výdrž na baterie

Notebook je vybaven Li-Ion akumulátorem o kapacitě 4400 mAh. Vzhledem k tomu, že použitý procesor podporuje technologii Enhanced SpeedStep, procesor v případě menšího zatížení snižuje frekvenci, čímž snižuje výrazně spotřebu. Podle Intelu je procesor schopný snížit takt z maximálních 1600 MHz na 800 MHz, ale díky použité technologii ASUSu se po instalaci přiloženého prográmku Power4 Gear+ sníží frekvence až na 400 MHz, při níž má procesor mnohonásobně menší spotřebu, než při maximálním výkonu (neplatí zde 4x menší frekvence se rovná 4x menší spotřebě). Nebudu to protahovat, při běžné kancelářské práci notebook vydrží pracovat cca 5 hodin 20 minut při nastavení displeje na menší jas, se kterým je přesto display dobře čitelný, pokud není na přímém slunečním svitu. Při vypnutém podsvícení displeje (display se tak stává pasivním a obraz je na něm vidět naopak pouze při dostatečném osvícení – zhruba jako na běžných digitálních hodinkách) lze dosáhnout až cca 7 hodinovou výdrž. V případě potřeby je možné optickou mechaniku vyměnit za přídavnou baterii (která není součástí dodávky) a tím výdrž ještě podstatně zvýšit.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Výkon

Dosud uvedené skutečnosti dělají práci na notebooku potěšením. Osobně bych rozhodně dal přednost notebooku s menším výkonem, ale lepší ergonomií. Tento notebook je ale i dostatečně výkonný. Není ovšem určený pro vášnivé hráče nových počítačových her, protože obsahuje pouze integrovanou grafickou kartu. I přesto se nejedná o nějakou vykopávku a mnoho her lze úspěšně provozovat. Seznam her a výsledků najdete na stránkách Intelu. Sám jsem byl celkem překvapený, co ta integrovaná karta všechno zvládne. Ale nelze to srovnávat s nějakou plnohodnotnou grafickou kartou. Takto integrovaná grafická karta využívá sdílenou paměť a to maximálně 128 MB. Některé notebooky si ale tuto paměť „ukousnou“ z operační paměti a to i v případě, kdy jej prakticky nepotřebujete. V tomto případě je si grafická karta vždy alokuje 20 MB a v případě potřeby ji může automaticky navyšovat. Dolní a horní mez lze ovlivnit v nastavení ovladače grafické karty, ale pouze v rozmezí 20 až 128 MB.

Procesor Pentium M běží na frekvenci 1600 MHz, což je zhruba ekvivalent 2400 MHz Intel Pentium 4. V notebooku je 512 MB paměti v jednom slotu a druhý slot je volný a díky němu lze paměť jednoduše rozšířit. Pevný disk má kapacitu 60 GB a 5400 ot. za minutu, což je v rychlosti dosti znát oproti diskům s 4200 ot. za minutu.

Výbava

Po stránce výbavy je na tom notebook velmi dobře. Optická DVD±RW mechanika Toshiba TS-LS532U umí číst i zapisovat na všechny typy médií, kromě DVD-RAM. Zvládá tedy i dvouvrstvá DVD-R a DVD+R. Rychlost čtení je 8× pro DVD a 24x pro CD média. Rychlosti zápisu jsou:

  • DVD-R, DVD+R: 8×
  • DVD-RW, DVD+RW: 4×
  • CD-R: 24×
  • CD-RW: 16×

Optickou mechaniku lze vyjmout a nahradit jí odlehčující vložkou (záslepkou slotu), druhým pevným diskem nebo přídavnou baterií. V balení naleznete prázdnou vložku pro pevný disk, kterou lze bez disku použít pro odlehčení.

Protože notebook je označený logem Intel Centrino, lze očekávat i WIFI kartu od společnosti Intel. V tomto případě se jedná o Intel Wireless LAN 802.11b/g, která umožňuje komunikovat až rychlostí 54 Mb/s. Tu lze v systému Windows XP zapínat a vypínat jedním tlačítkem a tím mimo jiné šetřit baterii v případě, kdy WIFI nepotřebujeme.

Konektory aneb co na notebooku najdete

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vlevo najdete konektor pro připojení sluchátek či reproduktorů, mikrofonu, dva USB porty 2.0. Dále je zde okénko pro bezdrátovou komunikaci IRDA, slot pro PCMCIA kartu typu I/II. Také je tady slot čtečky paměťových karet. Podle specifikace má podporovat SD, MMC, MS a MS PRO. Nedělají ji podle vlastních pokusů ale žádný problém ani xD karty (používané ve fotoaparátech Olympus a Fuji). Jako ochrana před nečistotami je v ní zasunuta fiktivní umělohmotná karta, kterou je třeba vyjmou před vložením jiné karty. Ještě jsou vlevo umístěna tlačítka PLAY – STOP – NEXT – PREV. Ty lze využít pro přehrávání klasických AudioCD při vypnutém notebooku nebo k ovládání softwarového přehrávače. Standardně je podporován Windows Media Player, ale na Internetu lze najít návod, jak jednoduše ovládat např. WinAMP. Pro aktivace funkce přehrávání AudioCD při vypnutém notebooku je třeba tuto funkci aktivovat posunovacím spínačem, který je umístěn vlevo též vlevo na spodní straně malého přesahu (viz fotografie). Tím je zabráno nechtěnému zapnutí. Při zapnutém notebooku slouží toto šoupátko standardně ke spuštění Windows Media Playeru a opět lze spouštěný program změnit.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na pravé straně naleznete pouze optickou mechaniku a větrací otvor. Na přední straně není žádný konektor.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vzadu jsou umístěné další 2 USB 2.0 porty, RJ-11 konektor pro připojení telefonního kabelu do integrovaného modemu, RJ-45 konektor gigabitového ethernetu (samozřejmě se zpětnou kompatibilitou 10 a 100 Mbps). Dále je zde konektor firewire (IEEE 1394) pro připojení např. videokamery nebo externího pevného disku, D-SUB konektor pro připojení externího monitoru, TV-OUT s podporou HD-TV, konektor pro připojení replikátoru portů a konektor pro připojení napájení. Je tady i dnes již poměrně vzácný konektor paralelního rozhranní, který se může hodit pro připojení starších typů tiskáren. Zbývá ještě otvor pro zámek pro uchycení notebooku proti odcizení a větrací otvor. Těsně pod displejem jsou umístěny stereo reproduktory. Další dva jsou umístěné ve přední části notebooku. Notebook se tedy může chlubit 4 reproduktory a 3D zvuk demonstruje přiložený demonstrační program. Vzhledem k velikosti nelze od reproduktorů čekat hlubší tóny, takže kvalita reprodukce nelze se stolními reproduktory vůbec srovnávat. Přesto ale dokáží hrát velmi na hlas bez znatelného zkreslení a je možné je v nouzi použít i pro ozvučení prezentace apod. Budete ale ochuzeni o všechny basy.

Za klávesnicí je umístěno pět tlačítek pro:

Spuštění používaného webového prohlížeče

Zapnutí a vypnutí WIFI

Zapnutí a vypnutí touchpadu

Změna profilu napájení (jas displeje, čas do uspání, frekvence procesoru apod.)

Jedno tlačítko nedělá nic, rezervováno pro zapnutí a vypnutí bluetooth, který není v tomto modelu není. Je celkem škoda, že nelze naprogramovat na jinou akci, tedy alespoň pomocí dodaného software.

Síťový vypínač je podsvícený, což slouží mimo jiné také jako kontrolka zapnutého notebooku. Mohl by svítit trochu méně, ale i přes poměrně velký svit při práci neruší.

Co se mi na notebooku nelíbí? Nelíbí se mi polepená plocha před klávesnicí, kde jsou nalepeny nálepky s konfigurací apod. Za druhé mi po pravé straně trochu schází USB port pro myš. Pak se nelíbí marketingové tahy ASUSu. ASUS totiž uvádí hmotnost notebooku 2,6 kg, což je ovšem hmotnost bez optické mechaniky. S optickou mechanikou a baterií má notebook hmotnost těsně pod 3 kg. ASUS také na některých svých stránkách popisu akci výměny displeje tak, že ji lze chápat tak, že se vztahuje i na trvale černé body. Ale to už nejsou vlastnosti notebooku.

Po stránce softwarové kompatibility s MS-Windows XP SP2 jsem nenarazil na žádný problém. Vše fungovalo hned po instalaci přiložených ovladačů. V Linuxu se mi zatím nepodařilo rozchodit čtečku paměťových karet, přídavná tlačítka na ovládání audia a dalších funkcí a měl jsem drobný problém s grafickou kartou kvůli širokoúhlému rozlišení – naštěstí lze stáhnout ovladač pro tuto grafickou kartu, který problém řeší.

Notebook dostanete v papírové krabici, ve které naleznete kromě vlastního notebooku i praktickou a kvalitní brašnu, optickou myš Logitech Notebook optical mouse plus s navinovacím kabelem (myš má po obvodu drážku, kam lze kabel navinout a konektor přicvaknout na patentek v dolní části, což je velmi praktické řešení), telefonní kabel, redukci televizního výstupu z S-Video na Composite, pěkně zpracovaný anglický i český návod, záruční list a instalační CDčka s ovladači, CyberLink Medi@Show SE 2.0, PoweDirector DE 3.0, ASUS DVD (což je PowerDVD v kabátku od ASUSu), Nero OEM (Express verze) a modul pro druhý disk či pro odlehčení notebooku (místo optické mechaniky).

Zhodnocení

Klady

  • Odolné mechanické provedení
  • Ergonomie ovládání
  • Velká výdrž na baterii
  • Kvalitní display
  • Příslušenství (myš, brašna)

Zápory

  • Chybí USB port na pravé straně notebooku
  • Nálepky na notebooku
  • Bez operačního systému (ale v nabídce je verze i operačním systémem, která je jen o několik stokorun dražší)
  • Tlačítko pro bluetooth není s originálním softwarem využitelné pro jiný účel

Celkově je to velmi dobrý notebook a pokud nepotřebujete výkonnou grafickou kartu pro moderní 3D hry a naopak oceníte kvalitní zpracování a velmi dobrou ergonomii spolu s displejem a také velkou výdrž akumulátorů, pak je to Vás ten pravý notebook v dané cenové kategorii.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (15)

Nálepky...

... si přece můžete sloupnout, nejsou tam napevno. Hodilo by se uvést i cenu NTB

@vstorkan: Nápepky si sice může sloupnout, ale:
a) musel bych pak asi zbylé lepidlo něčím čistit
b) nevím, zda by nebyl problém s uplatněním záruky
c) přijde mi, že je logičtější, aby je tam výrobce vůbec nelepil ... případě na spodní stranu notebooku.K ceně - tu jsem neuváděl úmyslně, protože cena kolísá a v recenzi by ji nikdo již neupravoval. Koukněte se na cenu v ceníku, kde najdete další informace o notebooku. Do recenze jsem se snažil dát hlavně to, co právě v katalogu zboží nenajdete.

@Autor recenze: 1) Specielne na ASUSu jsem vzdy samolepky sundal zcela bez problemu se zbylym lepidlem, pravda pokud notebook pouzivte jiz delsi dobu muze to ted jiz byt problem2) problem to nemuze byt v zadnem pripade

@Autor recenze: Ztratit záruku strhnutím nálepky? Zbylé lepidlo? :)))))))))))))))))))

@zhronova: Tak to jo, to si asi dela autor srandu nebo uz nevim... HA HA HA HA HA jak svina :DDDDD!!! Zbyle lepidlo me hodne pobavilo, stejne tak ztracena zaruka...tohle prece nemuze myslet vazne! MEGALOL! Vetsiho "vtipalka" jsem uz dlouho nevidel. Mam ho, a nalepky jsem odlepil asi po dvou tydnech a vubec zadna stopa po cemkoliv a pak jsem ho asi za mesic navic uspesne reklamoval. PS: tezko se jedna o recenzi, je to spis velka jednostranne zamerena reklama...

Stranka s vysledkami hier

v texte spominate nejaku stranku intelu, kde su vysledky hier s pouzitou grafikou, mozete ju aspon sem uviest? v texte som ju nenasiel. dakujem

@Autor recenze: diki moc, nenasiel som tam ale GTA San Andreas, nerobili ste nahodou nejaky test s touto hrou? pripadne myslite ze by bezala v poriadku v nativnom rozliseni, hoci aj s nizsimi detailami?

Zvuk

ahoj... akurat som sa dostal k tomuto notebooku, ale pri instalacii mi odmieta nainstalovat audio a modem... na prilozenon CD su sice nejake ovladace, ale tie mu nevyhovuju... dobra rada potesi ;-)

@eRKa: To je velký problém.

Zvuk - modem

ahoj, dosiel som tiez do stavu ze mi najde audio a modem pod win xp SP2 en. v device managery detekuje pod zltym ? PCI device a neviem ho odstranit ani z originalneho CD a ani net sa nechyta. zmizne iba v pripade, ze vypnem audio/modem v biose, co mi moc nepomoze
nejaka rada by bodla

@bambula: ahoj,
na audio mi pomohlo toto ftp://202.65.194.18/pc/hda/alc880d/WDM_R134.zip ... potom mi isiel nahodit aj modem z CD kde su drivery ... snad ti to pomoze ;-)

@eRKa: kamo si no.1
naistaloval som ten soft a potom v pohode z originalneho CD doinstaloval zvukovku a modemesete raz tisicere diky

Vypada slušně

tento noteboak vypada velmi slušně

Re

ne vypadá!Je!

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru