Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Tiché a výkonné trio Thermaltake Soprano, Zalman a Chill Innovation

Tiché a výkonné trio Thermaltake Soprano, Zalman a Chill Innovation

Recenze

Pokud si stavíte výkonný počítač, který bude zároveň tichý, bezúdržbový (tudíž žádný vodník), ale stále s rozumných rozpočtem, rozhodně se vyplatí podívat na skříně od Thermaltake, chladiče od Zalmana, a napájecí zdroje od Chill Innovation.

Tento článek recenzuje jednu z nejlepších skříní dneška - Thermaltake Soprano (která se dá ještě koupit za rozumný peníz), skvělý Chill Innovation SuperSilent 510W napájecí zdroj s aktivním PFC, Zalman VF700-Cu chladič pro grafickou kartu, Zalman CNPS7000B-Cu chladič pro CPU, a rovněž se podívám na přetaktování a úpravu grafické karty nVidia 6800GT na 6800Ultra.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Výsledkem bude relativně levný počítač (AGP sběrnice, Pentium 4E pro Intel socket 478; stejný výkon má ale to samé provedení pro LGA socket) s 3DMark03 skóre nad 13.500, 3DMark05 skóre nad 5.900, a PCMark04 skóre (test výkonu PC jako celku) nad 5.700 (o němž si může nechat zdát většina systémů založených na Athlonu 64).

Thermaltake Soprano - dokonalá skříň

Řada lidí touží po počítači, který bude tichý a výkonný zároveň. Takové Pentium 4E i v nejlevnější verzi o frekvenci 3.0GHz se dá stabilně přetaktovat až na 4.0GHz, pokud se mu ovšem zajistí kvalitní chlazení.

V návrhu chlazení počítače je ovšem potřeba neustále bojovat mezi poměry účinnost chlazení versus hluk versus náklady. A významným kritériem je samozřejmě i design. Pokud se ale vše podaří, získáte nejenom velice výkonný a tichý počítač, ale také stabilnější než je standard, protože řada problémů s nestabilitou (všechny?), které jsou někdy připisovány Windows XP, jsou ve skutečnosti jen problémem hardware a celkového špatného návrhu počítače.

Thermaltake Soprano je nejlevnější řada tohoto výrobce mimořádně propracovaných skříní. Od luxusnější řady Thermaltake DreamTower se liší jen plastovým předním panelem (místo plechového), nicméně, vnitřek, chlazení, a další prvky skříně jsou v podstatě beze změn od svého "velkého bratříčka.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Thermaltake Soprano je dostupné ve dvou variantách, jedna za 2.500 Kč (včetně DPH), která má neprůhlednou bočnici, a druhá za 3.000 Kč, která se dodává s levou bočnicí průhlednou.

Základem dobrého chlazení je (při chlazení vzduchem) vždy kvalitní počítačová skříň. Není to tedy ani chladič a větrák procesoru, ani chladič a větrák na grafické kartě. Pokud není do skříně neustále hnán studený vzduch, a následně vyfukován ven, sebelepší chladič CPU jen víří horký vzduch v této skříni, a je tedy v podstatě zcela k ničemu.

Chlazení skříně samotné, a zajištění cirkulace vzduchu v ní, je nutné i pro chlazení komponent jako jsou pevné disky a chipset. Standardní pevný disk na 7200 rpm se bez chlazení zahřeje až na 60°C, což má za následek nízkou životnost pevného disku, a tím i možnou ztrátu Vašich dat. Neustále zvyšování teploty ve skříni znamená i složité chlazení všech důležitých komponent počítače jako je CPU či grafická karta. S dobrým chlazením skříně má Váš pevný disk ovšem kolem pěkných 30°C.

Dobrá skříň musí mít alespoň dva kusy vestavěných větráků, a to v přední části, pro nasávání studeného vzduchu do skříně a ochlazování pevných disků, a v zadní části, pro vyfukování teplého vzduchu ven a zajištění cirkulace vzduchu. Ideální je, pokud jsou tyto větráky o průměru 12 cm (další standardní varianty jsou 8 cm a 9 cm), čím větší je větrák, tím může totiž běžet (pro zajištění stejného účinku) na nižších otáčkách, a je tudíž tišší.

Thermaltake Soprano obsahuje hned dva kusy 12 cm větráků, které jsou velice účinné, a přitom tiché, běží jen na 1.400 rpm.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Chill Innovation SuperSilent 510W - tichý a výkonný napájecí zdroj

Napájecí zdroj musí být nejen výkonný, protože takové CPU a GPU si vezme ve špičce pár stovek wattů příkonu, ale také tichý a dobře chlazený. Ideální jsou napájecí zdroje s kapacitou kolem 400-500W a s vestavěným 12 cm větrákem, který odvádí teplý vzduch přes zdroj ze skříně ven, a je tichý.

Chill Innovation SuperSilent 510W v ceně 2.550 Kč má dostatečný výkon pro jakoukoliv domácí overclockerskou potřebu, aktivní PFC, 12 cm interní větrák s otáčkami řízenými dle aktuální teploty zdroje, a několik ochran proti přepětí. Samozřejmostí je i čidlo otáček větráku zdroje, které je možné připojit k základní desce.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Díky otáčkám kolem 1.000 rpm je Chill Innovation SuperSilent také velice tichý.

Chill Innovation SuperSilent nabízí, kromě standardních konektorů, 5 MOLEXů, 2 floppy-disk konektory, a 2 SATA konektory. Veškeré kabely zdroje jsou ovázány černým stahovacím obalem, což zásadně usnadňuje vedení kabelů ve skříni a jejich uspořádání.

Zdroj produkuje napětí prakticky bez kolísání, zde je pohled na 12V, 3.3V a Vcc měřených po dobu 5 minut pomocí utility SpeedFan 4.22 při běžné kancelářské zátěži počítače:

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

A takto vypadá VCore (základní deska ASUS P4C800-E Deluxe):

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Thermaltake Soprano - instalace

Do skříně Thermaltake Soprano byl instalován zdroj Chill Innovation SuperSilent 510W, základní deska ASUS P4C800-E Deluxe, grafická karta XFX 6800GT (taktovaná ze standardních 350/1000 MHz na 415/1150 MHz), 4 paměťové moduly Kingmax HardCore DDR500 (CL3.0) 512MB, pevný disk Seagate 7700.8 NCQ SATA 250GB, zvuková karta SoundBlaster Audigy 2 ZS, a především celoměděné chladiče CPU Zalman CNPS7000B-Cu a GPU Zalman VF700-Cu.

Př instalaci je do Thermaltake Soprano skříně nutné usadit nejdříve zdroj, po instalaci základní desky s chladičem by totiž nešel do skříně dát. Pevné disky, CD a DVD mechaniky, i floppy mechaniky, se do skříně instalují mimořádně snadno pomocí upínacích plastových držáků, což je rychlé a pohodlné.

Ve skříni je dost místa dokonce i na instalaci tak obrovských (a těžkých) chladičů CPU jako je Zalman CNPS7000B-Cu (musí to samozřejmě umožňovat i základní deska, ASUS P4C800-E Deluxe s tím problém nemá).

Horní část Thermaltake Soprano skříně obsahuje dva USB 2.0 konektory, jeden FireWire konektor, a audio-in / audio-out konektor, které je možné zapojit do podporované desky (deska musí mít interní pozice pro USB 2.0 podle Intel specifikace). Osobně jsem tyto kabely vedl pod základní deskou, preferuji uspořádaný prostor ve skříni, bez zbytečných kabelů, což je výhodné i z hlediska proudění vzduchu ve skříni.

Zapojit je možné i čidlo otevření skříně, nicméně, na domácí použití je takovéto čidlo spíše obtěžující prvek, než výhoda či nutnost.

Přední část skříně je možné velice jednoduše otevřít, a instalovat tak pohodlně DVD a FDD mechaniky. Veškeré mechaniky se instalují do kolejniček, které se pouze zaklapnou, a není tak nutné nic šroubovat, což je opět velice rychlé a pohodlné. Podobně se instalují i pevné disky (HDD), stačí je zasunout to skříně, a oproti dírám na šrouby přiložit upínací plastové držáky, otočit upínacím klíčem o 90 stupňů, a disk je připevněn. V případě častých výměn disků je to nejlepší možný způsob. Pokud ale z nějakého důvodu chcete, můžete použít i klasické 4 šroubky pro připevnění disku.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ve skříni je místo pro 4 externí 5.25" mechaniky (DVD), 2 externí 3.5" mechaniky (FDD), a 5 interních 3.5" zařízení (HDD), což by mělo pokrýt potřeby každé domácí pracovní stanice. Nicméně, v případě instalace tak dlouhé grafické karty jakou je nVidia 6800GT je v podstatě nemožné dvě interní 3.5" pozice pro HDD využít.

Po instalaci vypadá skříň následovně:

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zalman CNPS7000B-Cu a chlazení Pentium 4E (Prescott) CPU

Pro chlazení procesoru existuje řada chladičů, dle mnoha testů a mých osobních zkušeností bych velice doporučil dva typy, a to Arctic Cooling Freezer 4/7/64 chladič (pro Pentium 4 v socketu 478, Pentium 4 v socketu 775, a pro Athlon 64) a potom Zalman CNPS7000B (je možno jej instalovat pro libovolné CPU).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pokud chcete přetaktovat procesor o stovky MHz, musíte to pochopitelně i nějak uchladit, a zároveň je zde potřeba, aby větrák chladiče měl co nejmenší RPM, jinak řečeno, aby byl tichý.

Arctic Cooling Freezer má výhodu v tom, že jde instalovat na skoro každou základní desku, a jeho větrák fouká vzduch ven, přímo do 12 cm větráku na zadní straně Thermaltake Soprano skříně. Jedinou nevýhodou Freezeru je, že jeho větráček je k pasivnímu chladiči připevněn jen plastem, a ten se časem mírně rozvibruje. Není to sice při zavřené skříni slyšet, ale domnívám se, že mírné vibrace prostě procesoru a základní desce dlouhodobě moc svědčit nebudou.

Zalman CNPS7000B má zase výhodu v mírně vyšší účinnosti, dá se instalovat na desky s AMD i Intel procesory, a na rozdíl od Freezeru na něm nic ani po dlouhé době nerezonuje, nicméně, díky své velikosti jej nelze instalovat na každou desku (podívejte se na stránky zalman.co.kr pro seznam kompatibilních základních desek; i když zrovna moje ASUS P4C800-E deska tam není, a CNPS7000-Cu na ní perfektně jde instalovat).

Zalman CNPS7000 se dělá hned ve 4 verzích, jedna je široká 9.5 cm a druhá, extrémní, 13.0 cm, a následně jsou obě v provedení Cu (plnoměděné) či AlCu (levnější a mírně méně účinný mix hliníku a mědi). Osobně doporučuji 9 cm Cu verzi, měla by se vydat na hodně základních desek, a je velice účinná a tichá.

Zde jsem použil Zalman CNPS7000B-Cu. Větráček chladiče se otáčí na sympatických 1.400 RPM, takže je velice tichý, a přitom je velice účinný, nemá problém uchladit Pentium 4E (Prescott) přetaktovaný z 3.2 GHz na 3.8 GHz na 40°C :-)

Instalace tohoto chladiče je pro Pentium 4 velice snadná, do retenční patice socketu 478 se zasunou dva hliníkové profily, a k nim se celý chladič přišroubuje. Pozor je jen potřeba dávat na extrémní váhu Zalman CNPS7000B-Cu, která skoro dvojnásobně překračuje Intelem doporučené specifikace pro socket 478. Nicméně, v případě ASUS P4C800-E Deluxe základní desky to není zase takový problém, ASUS na této desce má totiž pod retenční paticí zvláštní plát, který zabraňuje prohýbání této desky při instalaci masivního chladiče.

K chladiči se dodává i regulátor Fan Mate 2, který umožňuje měnit otáčky větráku od 1.000 RPM do 2.400 RPM.

Takto vypadá instalace Zalman CNPS7000B-Cu:

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Přetaktování CPU se Zalman CNPS7000B-Cu chladičem

Takto výkonné chlazení CPU nebudeme pochopitelně instalovat jen kvůlu "tichu", cílem je rovněž přetaktování počítače. S paměťmi Kingmax HardCore DDR500 512MB se není problém dostat na FSB 250, tedy DDR500, při 1:1 poměru mezi FSB:DRAM, což je nejlepší možná kombinace.

Protože ovšem Kingmax HardCore paměti při DDR500 zvládají "jen" CL 3.0, zvolil jsem FSB 238 : DDR476, kdy paměti stabilně jedou na velice pěkných 2.5-3-3-6.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zalman VF700-Cu a chlazení nVidia 6800GT grafické karty

Chlazení grafické karty je opět dominance pro Zalmana a pro Arctic Cooling, nikdo jiný lepší věci prostě nedělá. Zalman zde nastupuje modelem VF700-Cu (a AlCu), který se dá nainstalovat skoro na libovolnou grafickou kartu, a Arctic Cooling řadou modelů VGA Silencer 3 (4,5,6, ATI), které jsou specifické pro každý model grafické karty.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Oba modely jsou kvalitní, tiché, a skvěle funkční, s jejich pomocí budete moci zvýšit výkon Vaší grafické karty o 20-25%. Osobně bych k chladiči CPU Zalman volil zase Zalman chladič grafiky, a naopak, k Arctic Cooling chladiči CPU, zase Arctic Cooling chladič GPU. Obě řešení umožňují chladit jak chip grafické karty, ve kterém jsou stovky miliónů tranzistorů (nVidia 6800GT/Ultra), tak paměťové chipy.

Zde jsem použil Zalman VF700-Cu, fantastický chladič pro grafickou kartu, který je podstatně tišší než chladič dodávaný s kartou XFX 6800GT, ale rovněž podstatně účinnější. Při instalaci je nutné nejdříve sundat stávající chladič, očistit 6800GT chip a paměti od staré chladící pasty, a instalovat chladič nový.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Přetaktování grafické karty s Zalman VF700-Cu chladičem

Při použití Zalman VF700-Cu je možné přistoupit i k razantnímu overclockingu 6800GT chipu, a učinit jej ještě výkonnějším, než je 6800Ultra karta. Karty typu 6800GT od nVidie jsou totiž téměř identické kartám o 3,000 Kč dražším, tedy nVidia 6800Ultra, co se týče hardware, nicméně, je zde pár rozdílů::

Položka

6800GT

6800Ultra

6800GTpo úpravě BIOSu

frekvence jádra

350 MHz

400 MHz

425 MHz

frekvence pamětí

1000 MHz

1100 MHz

1150 MHz

napájení

1x Molex

2x Molex

1x Molex

Vcore chipu 3D

1.3 Voltů

1.4 Voltů

1.4 Voltů

Vcore chipu 2D

1.1 Voltů

1.2 Voltů

1.4 Voltů

Povšimněte si, že se nejedná jen o softwarové věci. Vtip je ale v tom, že veškeré tyto položky se dají upravit pomocí BIOSu (tedy, kromě dvou Molex konektorů na 6800Ultra; pokud ovšem máte kvalitní napájecí zdroj, tak jeden Molex konektor je bohatě dostatečný), a potom dostanete kartu 6800GT na výkonovou úroveň 6800Ultra, tedy zhruba o 20% výkonnější.

Nastavení BIOSu počítače:

Než začnete, nastavte si v BIOSu frekvenci AGP/PCI sběrnice na 66/33MHz, napětí pro AGP zvyšte na 1.6 V, AGP Apperture nastavte na 256MB a rovněž nastavte (pro vyšší overclocking stabilitu) Spread Spectrum na Disabled.

Vytvoření zálohy stávajícího BIOSu grafické karty:

Nejprve si vytvořte pod Windows bootovací DOSovou disketu (pravé tlačítko myši na disketě, zvolte Formátování, a potom Zkopíruj systémové soubory). Následně budete potřebovat program nVFlash 5.08, který umí nahrát do grafické karty nový BIOS, a také odzálohovat ten stávající.

Aby se minimalizovalo riziko, že nový BIOS nebude fungovat, nejprve si stávající BIOS zazálohujte, a to tak, že nabootujete počítač z diskety, a spustíte nvflash takto:

nvflash --save oldbios.rom

Úprava BIOSu grafické karty:

Následně opět nabootujte do Windows, a zde BIOS uložený v souboru oldbios.rom upravíme, a to jak napětí pro NV40 chip (můžete vyzkoušet i 1.5 V místo 1.4 V), tak frekvence jádra, a to pomocí utility OmniExtremeEdit FX v1.5.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Takto upravený BIOS uložte zpět na disketu například pod názvem newbios.rom, rebootujte znovu počítač, nastartujte jej do DOSu, a proveďte nahrání nového firmware:

nvflash -4 -5 -6 newbios.rom

Výsledek?

Frekvence 6800GT se dostane s voltage-modem dokonce nad frekvence, které jsou typické pro 6800Ultra. Toto je stav 6800GT před modifikací BIOSu:

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

A toto po modifikaci BIOSu karty, kdy je výkon o zhruba 20% vyšší, a celý systém je přitom stabilní ve všech benchmarcích i hrách:

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zajímavé je i to, že po úpravě zvýšení napětí chipu klesla teplotu chipu ve 2D o zhruba 8°C. Moc nechápu proč tomu tak je, ale je to potvrzený fakt, který je reportován i jinými lidmi, co voltage-mod provedli.

Upozornění: veškeré modifikace BIOSu děláte na vlastní riziko. Hrozí zničení Vaší karty!

Výsledek: teplota a hluk

Uvedené vcelku extrémní přetaktování (alespoň na vzduchové chlazení) je díky použité Thermaltake Soprano skříni a Zalman chladičům, které používají 12 cm větráky s nízkým RPM, velice tiché, a přitom účinné.

K teplotám a tichosti skříně nejvíce řekně tento screenshot ze SpeedFanu po spuštění počítače, který ukazuje teploty všech (přetakovaných!) komponent a otáčky (RPM) větráků:

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

A následně stejné měření po 30 minutách hraní Half Life 2 (automatické zvýšení otáček větráku chladiče CPU má na svědomí QFan v BIOSu ASUS boardu):

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vzhledem k tomu, že zde přetaktováváme Pentium 4E (Prescott) CPU na 3.8 GHz a zároveň 6800GT kartu na 6800Ultra+, tak je výsledná teplota (50°C) CPU při maximální zátěži velice dobrá. Otáčky větráků se přitom pohybují kolem pořád ještě tichých 1.000 až 2.000 RPM.

Skvěle účinný je zjevně i Zalman VF700-Cu chladič grafické karty 6800GT (přetaktované a upravené na 6800Ultra).

Výsledek: benchmarky

3DMark03 a 3DMark05 jsou nejuznávanější herní benchmarky. S touto postarší sestavou se socketem 478, AGP sběrnicí a 6800GT kartou se dostaneme výkonnostně na výsledek, který je stejný či lepší než super-moderní řešení typu Radeon 850XT PE či nVidia 6800Ultra pro PCI Express (viz srovnání oproti testům na svethardware.cz):

3DMark03:

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

3DMark05:

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

AquaMark03:

AquaMark03 je u této sestavy na hodnotě 71.836 bodů (můžete se podívat podrobnou analýzu testu na arc.aquamark3.com).

PCMark04:

PCMark04 je pro změnu test výkonu nejen grafického subsystému, ale celého PC (testuje se audio, video, grafika, dekódování a kódování videa, renderování internetových stránek a mnohé další), což je typicky doména pro Intel procesory, kde se ani nejlepší Athlon 64 nechytá na postarší socket 478 (už vůbec nehovoře o Pentium 6xx a 8xx řadě):

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Paměťový subsystém:

Pomocí Everest Home Edition byla testována i propustnost paměťového subsystému po přetaktování:

Čtení z paměti

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zápis do paměti

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Latence paměti

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Závěr

Při stavbě tichého a extrémně výkonného počítače je potřeba si uvědomit, že opomenutí jediné chladící komponenty často znamená neúspěch. Drahý chladič CPU nebude fungovat, pokud je špatně chlazená skříň jako celek, a naopak.

Tento článek by Vám měl napomoci o celé problematice komplexně přemýšlet, a poskytnout pár konkrétních tipů na řešení, která se v praxi osvědčila, jako je Thermaltake Soprano skříň, Zalman CNPS7000B-Cu a Zalman VF700-Cu chladiče, a Chill Innovation SuperSilent 510W zdroj.

Bez zajímavosti by neměl být ani postup pro upgrade karty 6800GT na kartu 6800Ultra.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (34)

Skříň a vysunutá mechanika. Jak to vypadá?

Mohli by jste mi poslat na email fotku jak vypadá mechanika když je vysunutá. Pořád nechápu totiž jak ta skříň funguje

@radek.hulan: Takze pokud to hcapu tak tu skrin nemuzu mit na stole kde je bordel abych mohl otevírat ten kryt?

@Sodan: No, osobně bych na stůl nedával žádnou Miditower skříň, je na to moc velká. A pro otevření je samozřejmě potřeba místo před ní.

Napätia na jednotlivých vetvách.

Tie hodnoty napätí na jednotlivých vetvách by bolo lepšie merať pri spustení nejakej náročnej hry, alebo 3d marku, pretože ten dokáže pc viac vyťažiť, ako iba práca vo Win. Mne to napr na 12 V vetve ukazuje vo vin 12.09V-12.23V, ale v hrách to klesne aj na 11.98V. Potom by boli tie hodnoty objektívnejšie. Lebo som uvažoval nad týmto zdrojom a rád by som vedel ako kolíšu napätia na jednotlivých vetvách. Inak článok je dobrý.

@milanino: ještě to udělám a dám to na svůj web

@milanino: zde to je:
http://hulan.cz/blog/item/napajeci-zdroj-chill-innovation-510w-v-zatezi

Poznámky ke skříni

Skříň je to dobrá, mohla by být trochu delší. O tichu se ovšem nedá mluvit. 2ks 120mm připomínají turbínu. Po snížení otáček (úprava napájení z 12V na 5V) je vše OK. Také uchýcení disků je tragické. Musí se upravit jinak pracující disky přehlučí vše a tiché chlazení je k ničemu.

@RadekSimecek: O tichu se ale mluvit dá. Možná máte na ticho jiný názor, ale 1,400 RPM se za "turbínu" nazvat nedá. Ale fakt je ten, že tato skříň je primárně určena pro tichý super-výkonný počítač, než pro výkonný super-tichý.Co se týče uchycení disků, nechápu, co myslíte, ve skříni mám Seagate SATA 7700.8 250GB disk a Seagata PATA disk, a rozhodně není slyšet ani jeden z nich. Jste si jist, že máte disk uchycen správně? Tipoval bych si, že ne.. Navíc, tato skříň má super recenze i v zahraničí ;)

@radek.hulan: Asi mám na ticho jiné měřítka, protože večer nechci být rušen. PC mám v obýváku, a když byla původní, věřte - navěřte, televize se nedala poslouchat. Ta honba bodů v 3DMarku nestojí za ten zvýšený hluk. Změna 12V na 5V není tak tragická z hlediska chlazení - asi 5 stupnů. Je pravda, že při spuštěných větrácích na plný výkon, jsem disky taky neslyšel :-)
Po přečtení některých komentářů na skříně Thermaltake zde, jsem zjistil, že nejsem jediný netopýr :-) http://www.czechcomputer.cz/disc_doc-PADDC9E003DB7B52EC1256EC800713378.html?&all=1

@RadekSimecek: Jezdroj Chill Innovation CP-510A 510W určen pro desky s připojením 24 konektorů mám dfesku MSI K8N Daimon SLi?Jaký je rozudíl mezi zdrojem ATX 2.03 a ATA 12V?

@kotulan: Dobrý den,
rád přispěji svým kouskem znalostí o značce TT do diskuse. Cca před dvěma roky jsem si koupil dva větráky TT SmartFan (80 mm) za dnes neuvěřitelnou cenu 700 Kč /kus. Dost sem se podivil, že vetráček nejen že slyšet je ale navíc "vrčí" (ihned jsem je vypnul - dobrá investice:( ). Proto bych si už nikdy produkt od TT nekoupil (větráčky jsem měl dva, proto je vyloučeno, že by se jednalo o vadný kus) - Arctic Cooling větráčky stejných rozměrů které se dnes prodávají za stovku jsou neporovnatelně tišší.
Článek je dle mého soudu opravdu dobrý, jen je možná škoda, že nebyly měřeny objektivní hodnoty hlučnosti celého systému, protože takhle se tu můžeme hádat co je tiché a co je supertiché a kdo má lepší uši než někdo jiný.
Mno a koneckonců, když je na začátku článku poukazováno na to, jak levně a tiše můžeme takový počítač postavit a přitom hravě strčí do kapsy jakýkoliv stroj běžící na A64, zajímala by mne fakta, proč to autor říká. Pokud vím, přetaktovatelnost A64 je značná, cenově je výhodnější, méně hřeje (menší hluk) a možná ještě nějaké další parametry, čímž stroj vyjde levnější, tišší a pokud se nepletu co se výkonu týče, budou oba stroje porovnatelné, neboť každý bude o kousíček lepší v jiné branži.

@Daniel Benčík: Ještě bych ke svému příspěvku dodal, abychom tu každý neobhajoval PC z jiných cenových kategorií, má představa levného PC (jak se v článku píše) s dobrým výkonem je cca do 25 - 30tis. Kč včetně case (a DPH samozřejmě:).
Navíc, není pravda, že větší skříně přispívají k lepšímu chlazení? Nebylo by tedy lepší vybrat nějaký case z nabídky Chieftecu (o nichž bych, na rozdíl od TT, nepochyboval), které jsou zároveň se zdrojem (jak moc tiché jsou vážně nevím, za jakékoliv info o hlučnosti zdrojů Chieftec budu vděčný) a přitom ve stejné cenové hladině (započítáme - li přítomnost zdroje, pak vyjdou dokonce levněji - samozřejmě je potřeba přikoupit pár AC větráčků, ale i tak vyjde Chieftec levněji)?

@Daniel Benčík: Chieftec jsou skvělé skříně, v jedné z nich mi běží firemní server. Nicméně, na domácí použití se mi zdá Thermaltake hezčí DESIGNOVĚ, ale to je velice subjektivní věc..

@Daniel Benčík: Athlon 64 je dobrý procesor, ale mám v práci pár strojů s Pentium 4E a pár s Athlonem 64, a Adobe Creative Suite (Photoshop + Premiere + AfterEffects) je podstatně rychlejší na Intelu. Přes všechny testy mám pocit, že kromě her prostě Intel dost zásadně výkonnostně vede pro "real-life aplikace".

@radek.hulan: Jo co se designu týče, to máte určitě pravdu:)
Aha, já bohužel porovnávat nemůžu, vlastně můžu jen sedět a doufat, že mi někdo dobře poradí:) na konci semestru to vypadá na nový počítač a stále se rozmýšlím mezi Intelem a AMD, nejsem pařan, počítač potřebuju na programování. Zároveň chci mít co nejtišší ticho, takže Zalman na CPU je jasná volba, ale stále mi trošku vadí, že Intel je dražší a více hřeje. Nevíte náhodou, jaký procesor od Intelu odpovídá výkonnostně (pro 32-bit aplikace) A64 3000+ (pokud možno s podporou DualChannelu)? Abych měl cenové porovnání. Nejde mi moc do hlavy, jak to že u specifikace například procesoru, který jste v testu použil Vy, Dual Channel není, resp. proč ho Intel do procesorů nedává:)

@Daniel Benčík: DualChannel je označení pro "duální" fungování řadiče paměti, a protože Intel Pentium 4E procesory nemají tento řadič na chipu, ale je implementován v chipsetu (to je ten šváb s chladičem kousek od procesoru), není to uváděno u procesoru ;-)Veškeré Intel chipsety typu 875, 915, 925 DualChannel umí, Athlon jej zavedl až před rokem, Intel jej umí už 3 roky..Výkonnostně je na úrovni Athlon 64 3000+ libovolné Pentium 4E (kromě asi dvou her, kde ztrácí INtel 5%), s tím že se dá rovněž přetaktovat na 3.6-4.0GHz, a potom je zcela jinde.. Pro operace jako je práce s grafikou, videem, audiem, tedy skutečné aplikace, je Intel řádově lepší. Výkon mého P-E4 3.8GHz v PCMark04 (což je právě audio, video, grafika) je 5.740, i nejlepší Athlon 64 přitom nedosáhne na více než 4.700 ..Intel Pentium 4 530J 3,0GHz 1MB 800MHz BOX 775pin
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=30349

@Daniel Benčík: A druhá super alternativa je 64-bitový Intel Pentium 4 630 3,0GHz 2MB 800MHz 775pin BOX, pokud budeš chtít někdy za rok instalovat WinXP 64bits (až na to budou upravené vešchny ovladače), nebo už dnes Linux :-)http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=30674

@Daniel Benčík: Jestli uvazujete o tichem pocitaci, k zamysleni je tady take Athlon 64 s 90nm vyrobni technologii v kombinaci s pasivnim chladicem <a href=http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=28565>Thermaltake Fanless Cooler CL-P0019</a> - sam ho nemam (mam Zalman CNPS7700-Cu .. mimochodem prijde mi ze na nejnizsi otacky je slyset jakesi vrceni ventilatoru, na vyssi otacky uz je pro me hlucny), ale podle vsech recenzi se zda ze v dobre vetrane skrini je ucinek tohoto chladice fantasticky.

@MILAN.LUKES: Zda se ze diskuze nezvlada html tagy - omlouvam se, zkusim odkaz jeste jednouhttp://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=28565

@MILAN.LUKES: Moc vychytaná záležitost, dávám tomu 8/10. - možná 8,5. Prostě se mi líbí a byl bych ochotnej o ní uvažovat...

Zalman Al-Cu

Prijde mi zbytecne cpat tam o dost drazsi verzi celomedeneho Zalmana, kdyz se chladicim ucinkem od Al-Cu verze temer nelisi....cca 2 stupne

@Aspon: V případě Zalman VF700-CU je oproti AlCu verzi ten rozdíl jen 30 Kč, nikoliv obrovský, takže bych jednoznačně šel do CU verze.. V případě CNPS7000B-CU je to 220 Kč, což opět není tak moc, je to cena jednoho obědu :)

@radek.hulan: aa...vidim ze nejak klesly ceny...no i tak 220 kc je pro nekoho ne zrovna malo.

@Aspon: Taky jsem zvazoval CU - ALCU o cenu mi ani tak neslo, spis mi vadila jednou tak vetsi vaha oproti verzi ALCU, cos pri castem prenaseni PC neni zrovna idealni.Proto jsem sel "jen" do ALCU.

Tady si někdo tahá triko

Kdopak zná základní poznatek, že mechanika CD/DVD nebo cokoli jiného, obzvláště vypalovačky se hřejí. A tak tady máme bezva recenzi, jak stáhnout každý ten stupínek dolů a nakonec si nejaký borec, který tady mluví o bezva ochlazení HDD až o 30 stupňů hodí dvě takové mechaniky nad sebe. Nezlobte se na mě, ale to je kravina

OffTopic, ale týká se to chlazení.

Pozoruji zajímavou věc, SpeedFan 4.23 (i Motherboard Monitor) mi ukazuje otáčky větráčku chipsetu, ale ne otáčky chladiče a přídavných větráků (jsou přes FanMate, nebo jak se ten čert na omezování otáček od Zalmanu, jmenuje). I/O Winbond W83627THF. Když ale spustím Everest, jako zázrakem se začnou ukazovat otáčky všech zařízení. Everest NĚCO inicializuje, ale nevím co. Má někdo nějaký nápad?

@RadekSimecek: Chtělo by to napsat bug-report autorovi SpeedFanu, a vyzkoušet třeba MotherBoard Monitor (MBM):http://mbm.livewiredev.com/download.html

@RadekSimecek: [omluva, MBM je zmíněn]

@radek.hulan: Zkusim tam napsat. Dík

Tiché PC - vlastní zkušenosti

Také jsem se dlouho zabýval ztišením svého vlastního PC. Mám jenom Athlon XP 2200+ a pasiv na grafice, tak to mám jednodušší.
Používám následující komponenty: Zdroj Chill Innovation 400W, Chladič CPU Arctic Cooling Copper Silent 2 M (na minimální otáčky), case fan 8cm (Arctic ) vpředu a case fan 3R-systems vzadu (oba potenciometrem zpomalené na minimum. Poslední je Arctic Fan pro 2 L (na minimum) v bočnici nasávající vzduch přímo na procesor tunelem z kartonu (vlastní výroba). Tímto se žádný ventilátor nedostane přes 13dB, což je myslím slušné. Skříň mám MiddleTower 3R-systems R700, pevný disk Samsung SpinPoint (málo se zahřívá).
Teploty: Pokojová teplota 24st., teplota v case 30st (u PCI slotů).
Teplota CPU při zátěži max 45st. (při kompresi videa). Teplota disku max kolem 40st.
Hlučnost celého systému je srovnatelná s kvalitním zančkovým PC. Ještě by to chtělo ruční regulaci otáček ventilátoru ve zdroji, oproti očekávání mi zase tak supertichý nepřijde (ale je samozřejmě lepší než klasický zdroj s 8cm ventilátorem).

Case

cool bednička...

@Phillip J. Fry: Mám jí už hodně let a pořád slouží dobře

Můj názor:D

Vypadá hodně dobře,to se musí nechat...ale já osobně bych si jí nekoupil mám AeroCool ZeroDegree...a zatim sem nic co by mě natolik oslovilo svým vzhledem neviděl..

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru