Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Gigabyte GA-965P-S3 – levný základ pro Core 2 Duo

Gigabyte GA-965P-S3 – levný základ pro Core 2 Duo

Recenze
Gigabyte GA-965P-S3 - Intel P965_1890754290
Gigabyte GA-965P-S3 - Intel P965
Produkt není určen k prodeji.

Letošní rok byl jednoznačným úspěchem společnosti Intel. K rozšíření dvoujádrové architektury Core 2 Duo přispěla i bohatá nabídka základní desek. V dnešní recenzi se budeme věnovat deskám postaveným na čipsetu Intel P965.

Desky s čipsetem Intel P965 jsou v současné době nejlepším základem pro procesory Merom. Základní desky postavené na čipsetu Intel P965 nabízejí především velmi dobrý poměr ceny a výkonu. Mainstreamové řešení v podobě Intel P965 je jednou z alternativ k drahým základním deskám s čipsetem Intel 975X.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Intel uvedl na trh několik variant čipové sady 965. Mimo zmiňovaného čipsetu P965, jde především o G965 s integrovaným grafickým jádrem Intel GMA X3000. Mezi další dvě varianty čipsetu patří Q965 a Q963, které jsou určeny především pro „kancelářské“ podmínky (Q963 není vybaven PCI-E 16x slotem). V dnešní recenzi se budeme věnovat především motherboardům z produkce společnosti Gigabyte.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pro platformu Intel dodává Gigabyte velmi pestrou paletu produktů. V našem testu se budeme věnovat základní desce Gigabyte GA-965P-S3. Nový Gigabyte je určen pro procesory Core 2 Duo. Přesto na desce bez problémů pracují i starší procesory Pentium D, Celeron D, Pentium XE, P4 XE, které lze osadit do patice Socket T (LGA775). Samozřejmostí je podpora technologie Hyper-Threading, která zlepšuje multitasking jednoprocesorových systémů.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Základní deska Gigabyte GA-965P-S3 pracuje s FSB frekvencemi 533, 800 a 1066 MHz. Systém umožňuje použití DDR2 pamětí, které pracují v dvoukanálovém modu (dual channel). Rychlost komunikace mezi čipsetem a paměťmi může teoreticky dosáhnout propustnosti až 12,8 GB/s. Čtyři paměťové sloty základní desky lze osadit DDR2-800 pamětmi (PC6400) o kapacitě až 8 GB.

Řada Gigabyte GA-965P je dostupná v několika verzích. Základní a nejlevnější je recenzovaný model S3. Vybavenější desky s označením DS3, DS4 a DQ6 nabízejí bohatší výbavu, lepší schopnosti při přetaktování (Quad BIOS, kvalitnější napájecí obvody procesoru, dokonalejší chlazení - heatpipes) nebo dva PCI-E sloty pro grafické karty, přídavné napájení apod.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Specifikace

Gigabyte GA-965P-S3 - Intel 965P

Procesor Socket T(LGA775) - Celeron D, P4E, P4, D, Core 2 Duo

FSBFSB 1066, 800, 533 MHz

ČipsetIntel Broadwater P965 + ICH8 (Intel 82801HB)

Podporované paměti Dual Channel, DDRII 800/667/533/400, ECC

Počet paměť. slotů4 (max 8 GB)

Rozšiřující sloty1x PCI-Express x16

3x PCI-Express x1

3x PCI

Zvuková kartaIntel 82801HB ICH8 - High Definition Audio Controller

IDE1x ATA100

SATA6x SATA2 (RAID)

LAN1x Marvell Yukon 88E8056 PCI-E

Rozšiřující konektroryPS/2 Keyboard, PS/2 mouse, S/PDIF Output (koax. a optic.), Sériový port 1x, Paralelní port 1x, I, USB 2.0 10x (4x na desce), RJ-45

Rozměry305 x 210 mm ATX

Vybavení

S ohledem na cenu není výbava desky Gigabyte příliš bohatá. Za zmínku stojí především dva speciální SATA kabely s kovovou pojistkou. Součástí výbavy je kabel pro připojení disketové mechaniky a klasický 80ti žílový kabel pro IDE zařízení. Na rozdíl od předchozího typu - Gigabyte GA-8I955X-Pro – chybí přídavný ventilátor pro chlazení čipsetu (NorthBridge).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na přiloženém médiu jsou uloženy nejdůležitější ovladače a několik speciálních firemních utilit. Nejzajímavější je patrně aplikace pro přetaktování - EasyTune 5 a software pro online update Biosu.

• 2x SATA kabel (+1x SATA power kabely)

• 1x ATA133 kabel

• kabel pro disketovou mechaniku

• uživatelský manuál

• CD s ovladači

• záslepka pro porty

Design boardu

Povrch Gigabyte desek je tradičně vyveden v tmavě zelené barvě. Sloty PCI, PCIe a další konektory jsou barevně rozlišeny. Rozmístění jednotlivých komponentů je velmi přehledné. Gigabyte GA-965P-S3 je vybaven dvěma napájecími vstupy. Klasickým 24-pinovým ATX a 4-pinovým konektorem. Menší konektor je umístěn v levé horní části boardu. Napájecí kabely proto není nutné vést kolem chladiče CPU, jako tomu bylo v případě starší desky GA-8I955X-Pro.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Poměrně stísněný je prostor mezi čipsetem a PCI-E 16x slotem. Chladič NorthBridge má úctyhodnou velikost a osazení „rozměrnější“ grafické karty může představovat určitý problém. Například grafická karta GigaByte GV-RX16P256D-RH s atypickým tvarem pasivního chladičem dosedla do portu velmi těsně. Podobné zapojení “kov na kov” by za jistých okolností mohlo komplikovat odvod tepla z prostoru grafické karty a čipsetu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Poloha procesorového Socket T(LGA775) a paměťových slotů je rovněž vyhovující. Před paměťovými sloty na okraji desky najdete konektor pro 24-pinové ATX napájení a konektor pro disketovou jednotku. Prostor kolem CPU je poměrně dostatečný a žádná z komponent výrazněji nebrání výměně vzduchu v toweru.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Deska obsahuje celkem tři PCI sloty umístěné v dolní části desky. Dva modernější PCI-E 1x sloty se nacházejí pod hlavním PCI-Express x16. Třetí PCI-E 1x je nad slotem grafické karty, těsně pod chladičem čipsetu P965.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Řadiče Serial-ATA a PATA

Gigabyte GA-965P-S3 nabízí několik možností připojení pevných disků a optických mechanik. Deska pracuje až se čtyřmi SATA2 disky, ale pouze jedním IDE kanálem pro Ultra ATA/100. Další zařízení lze připojovat pomocí přídavného řadiče GIGABYTE GBB36X, který podporuje další dva SATA2 porty. Druhý SATA2 řadič umožňuje spolu s klasickým PATA zapojení pevných disků do RAID - (RAID 0, 1, 0+1 a JBOD). Motherboard tak může dohromady pracovat až s osmi zařízeními (2x Ultra ATA a 6x Serial ATA).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Konektory a rozhraní

Motherboard disponuje standardní sadou portů a rozhraní. South Bridge (viz ICH8) podporuje deset USB 2.0 portů, čtyři jsou vyvedeny přímo na desce. Síťovou konektivitu zajišťuje gigabitový LAN adaptér (Broadcom 5751). Sadu portů a rozhraní dolňují klasické PS/2 konektory a LPT port.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Integrovaná zvuková karta Intel 82801HB ICH8 pracuje s 7.1 zvukem a podporuje Dolby Master Studio. Vstupy a výstupy jsou realizovány přes klasické 3,5 mm konektory a S/PDIF výstup (koaxiální i optický). Určitým nedostatkem je absence rychlého „ohnivého drátu“, tedy rozhraní IEEE 1394b Firewire-800.

BIOS a overclocking

Desky Gigabyte umožňují poměrně podrobné nastavení parametrů boardu. Speciální funkce biosu je však nutno odemknout kombinací kláves Ctrl + F1. Rozšířený BIOS zpřístupňuje podrobnější nastavení přetaktování. Detailní nastavení parametrů CPU, čipsetu, PCI-E, pamětí je pro základní desku samozřejmostí. Před poškozením je vlastní hardware chráněn podrobným monitoringem napětí, teploty a otáček větráčků. Bohužel tento model desky nepodporuje funkce jako Quad BIOS a ladění pamětí přes M.I.B.2 (Memory Intelligent Booster).

BIOS

FSB

100 - 600 MHz po 1MHz

Frekvence PCI-E

90-150 MHz po 1MHz

PCI-E OverVoltage

+0,05 V až +0,35 V po 0,05 V

CPU Voltage Control

Normal, +0,1 V až +1,6 V (po 0,0125 kr.), +1,8V, +2,0 V

FSB Voltage Control

Normal, +0,1 V až +0,3 V (po 0,1 krocích)

Paměti

Dual Channel, DDRII 800/667/533/400, ECC

DRAM Voltage

+0,1 až +0,6 V po 0,1 krocích

Výrobce dodává k základní desce několik zajímavých utilit, které úzce souvisí právě s BIOSem a možnostmi přetaktování. Jako první zmíním program @BIOS, který umožňuje update BIOSu přímo z prostředí operačního systému. Nedílnou součástí výbavy motherboardů Gigabyte je utilita EasyTune 5, která umožňuje rychlé a pohodlné přetaktování přímo z operačního systému. Součástí aplikace je rovněž podrobný monitoring teplot apod.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

BIOS – CPU

Možnosti přetaktování motherboardu jsou poměrně velkorysé. Parametry pro přetaktování procesoru najdeme v menu M.I.T (MB Intelligent Tweaker). FSB Bus frekvenci lze nastavovat v rozmezí 100 až 600 MHz po 1 MHz krocích. CPU voltáž lze upravovat v rozmezí 1,025 V až 1,6 V po 0,00625V krocích. Předpokladem pro zvyšování napětí je především kvalitní chlazení.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pro maximální přetaktování procesorů Core 2 Duo je vhodné vypnout funkce CPU EIST Function a CPU Enhanced Halt. Popisované funkce souvisí s technologií Enhanced Intel SpeedStep, která podle využití procesoru dynamicky snižuje násobič, napětí a především frekvenci procesoru.

BIOS – paměti

Podrobné nastavení pamětí patří mezi „skryté“ funkce (viz Ctrl + F1). Důležitým parametrem je možnost nastavení děličky DRAM/FSB. Všechny položky lze nechat nastavit automaticky dle SPD (Serial Presence Detect). Napájení pamětí lze zvyšovat o +0,1 až +0,6 V po 0,1 V krocích.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

BIOS - ostatní

Jedním z parametrů, které ovlivňují výsledek přetaktování je možnost zvýšení napájení čipové sady. Měnit lze rovněž frekvenci PCIe v rozsahu 100-150 MHz a zvyšovat její napájení o +0,05 V až +0,35 V po 0,05 V. Velmi důležitá je možnost uzamknutí frekvence PCIe sběrnice, což značně usnadňuje přetaktování desky s ohledem na grafickou kartu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Přet@ktování …

Desky Gigabyte lze taktovat nejen pomocí BIOSu, ale i v aplikaci EasyTune 5. Program umožňuje i začátečníkovi poměrně bezpečné přetaktování systému přímo z operačního systému. EasyTune 5 pracuje ve dvou režimech, v základním a rozšířeném. Výsledný výkon lze ovlivnit nastavením rychlosti FSB, změnou napájení CPU, dále nastavením děličky, voltáží pamětí apod. Pomocí EasyTune lze u odemknutých procesorů měnit i násobič.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zvláštní specialitou Gigabyte desek, která je rovněž dostupná v aplikaci EasyTune 5, je funkce C.I.A. 2. Jedná se o tzv. CPU Intelligent Accelerator, který provádí automatické přetaktování s ohledem na momentální zátěž systému. Míru přetaktování lze nastavit v několika fázích – respektive stupních – Cruise, Sport, Racing, Turbo, Full Trust. Poslední funkcí programu je monitoring teplot a nastavení otáček větráčků v závislosti na teplotě procesoru.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Možnosti desky jsme prověřovali na dvoujádrových procesorech Core 2 Duo a starším Pentiu D 805.

Procesor s kódovým označením Allendale, tedy Core2 Duo E6400 pracuje na základní frekvenci 1,66 GHz. Velikost vyrovnávací paměti L2 je 2 MB, FSB běží na 266 MHz (1066 QDR). Podrobnějšímu popisu NetBurst Pentia D jsme se věnovali již v několika samostatných článcích. Testy s Pentiem D byly zařazeny z důvodu srovnání čipsetu P965 se starším i955X.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Taktování dvoujádrového procesoru Core 2 Duo bylo velmi snadné. Hodnota FSB byla zvyšována po krátkých “skocích” z nominální frekvence 266 MHz (1066 MHz efektivně). Postupným zvyšováním jsme se dostali až na relativně stabilních 425 MHz FSB. Konkurenční deska (s tím samým procesorem) dosáhla nižší hodnoty FSB - pouze 415 MHz.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Cpu-Z

Gigabyte GA-965P-S3 dovolil přetaktování procesoru Core 2 Duo E6400 až na frekvenci @3,4 GHz. Pro stabilní chod přetaktovaného procesoru bylo zvýšeno napětí na 1,5 V, pamětem bylo přidáno +0,4 V (DIMM OverVoltage Control). Vzhledem k vysoké frekvenci procesoru bylo nutné upravit děličku pamětí. Moduly DDR2-800 stabilně fungovaly na 850 MHz. Po několika experimentech bylo časování pamětí upraveno na hodnotu 4-4-4-12. Další, i mírné, zvyšování přineslo značnou nestabilitu. Diagnostické programy (Everest, Sandra) při testech okamžitě padaly. Testovaná CPU byla osazena boxovanými chladiči a dodatečný odvod tepla z toweru zajišťovaly dva přídavné větráčky.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Testy

Jako konkurenta k recenzované Gigabyte GA-965P-S3 jsme vybrali desku proslulého taiwanského výrobce ASUS P5B - Intel P965. Jak je patrné z názvu půjde o souboj desek postavených na čipsetu Intel P965. Hned na úvod prozradím, že mezi deskami nejsou větší rozdíly ve výkonu. Podobná je rovněž výbava desek, jediným rozdílem proto zůstává vyšší cena Asusu.

Základní desky jsme postupně osadili dvěma generacemi dvoujádrových procesorů – Pentiem D 805 a modernějším Core 2 Duo E6400. V tomto ohledu je zajímavé srovnání se starší základní deskou Gigabyte GA-8I955X-Pro, která obsahuje čipset Intel i955X Glenwood. Přestože se jedná o “starší” hardware, výsledky přetaktování Pentia D 805 byly lepší než u novějších desek ASUS i Gigabyte ( čipset P965). Podrobné srovnání desek naleznete zde.

http://www.czechcomputer.cz/product_compare.jsp?artno1=39704&artno2=38683&artno3=32194

Gigabyte GA-8I955X-Pro

Procesor Pentium D 805, 2,66 GHz, 2 MB L2 cache

ČipsetIntel i955X Glenwood

RAM 2x 512 MB DDR2-800 SDRAM

Grafická karta GigaByte GV-RX16P256D-RH 256MB (X1600)

HarddiskSeagate Barracuda 7200.10 - 320 GB

ASUS P5B - Intel P965

Procesor Intel Core2 Duo E6400

ČipsetIntel Broadwater P965

RAM 2x 512 MB DDR2-800 SDRAM

Grafická karta GigaByte GV-RX16P256D-RH 256MB (X1600)

HarddiskSeagate Barracuda 7200.10 - 320 GB

Gigabyte GA-965P-S3

Procesor Intel Core2 Duo E6400

ČipsetIntel Broadwater P965

RAM 2x 512 MB DDR2-800 SDRAM

Grafická karta GigaByte GV-RX16P256D-RH 256MB (X1600)

HarddiskSeagate Barracuda 7200.10 - 320 GB

Testované sestavy byly dále vybaveny pasivně chlazenou grafickou kartou Gigabyte X1600. Pro paměťový subsystém jsme použili levné moduly A-Data DDR2-800. Sestavu doplňoval pevný disk Seagate Barracuda 7200.10 o kapacitě 320 GB.

Testy – výkon CPU

V testu CPU PCMark05 se podle předpokladu nejlépe umístila přetaktovaná deska Gigabyte GA-965P-S3. Rozdíly mezi deskami ASUS a Gigabyte jsou pouze v jednotkách procent, tedy na úrovni možné chyby měření. CPU benchmark se skládá z několika dílčích testů,které komplexně prověřují výkon procesoru v různých situacích (File De/Compression, File De/Encryption, Image Decompression, Audio Compression a Multithread testy).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Sisoft Sandra patří mezi syntetické testy. Výsledky naměřené v tomto programu je proto nutné brát s určitou rezervou. Test aritmeticko-logické jednotky (ALU) měří výkon v celočíselných operacích. Druhý graf Sandra 2007 (iSSE2) zobrazuje výkon procesoru v operacích s plovoucí čárkou (FPU). Nejlépe si vedla recenzovaná deska společnosti Gigabyte. Pozornosti neujde téměř 60% nárůst výkonu u přetaktovaného Core 2 Duo.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Obrovský nárůst výkonu přinesl především multimediální test v Sandra 2007. Nová architektura Core 2 Duo překonává svého přetaktovaného NetBurst předchůdce téměř o dvojnásobek. Deska Gigabyte i v tomto testu dosáhla o něco lepší výsledky než ASUS P5B - Intel P965 .

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nejpatrnější je náskok nové generace dvoujádrové architektury v testu CineBench 9,5. Jedná se o benchmark postavený na renderovacím engine programu Maxon Cinema 4D. Přetaktované Core Duo E6400 přináší proti Pentiu D 805 až 67% nárůst výkonu. CineBench nabízí výsledky, které velmi dobře odpovídají reálnému provozu a výkonu ve výpočetně náročných aplikacích. Tedy žádná syntetická měření, jako v případě v Sandra 2007.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dobrou představu o reálném výkonu podávají testy převodu DivX a MP3. Pro převod videa bylo použito DV video o velikosti cca 1 GB. Vlastní převod probíhal v programu VirtualDub. Konverze zvukového WAV souboru do MP3 byla realizována v programu ImTOO (Lame encoder). Rozdíl mezi deskami je zanedbatelný.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Testy – pamětí

Následující odstavce budou věnovány testům paměťového subsystému. Všechny tři desky byly vybaveny dvěma 512MB DDR2-800 moduly s časováním 5-5-5-18@400 . Paměti podporují dvoukanálový 128 bit režim.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Za věrohodnější lze tradičně považovat výsledky Everestu 2006, které perfektně ilustrují vliv přetaktování na výkon pamětí. Přetaktování pamětí přineslo v jednotlivých testech cca 1-43% nárůst výkonu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Testy – HDD

Jen pro úplnost přidáváme testy 320 GB pevného disku Seagate Barracuda 7200.10 na jednotlivých deskách a čipsetech.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Výkon diskových subsystémů je především otázkou čipsetu a řadiče. Při extrémním přetaktování často nedokáží řadiče detekovat pevné disky a nabootovat operační systém. Uvedené testy jsou poněkud rozporuplné. V programu HDTach dosáhly přetaktované desky slabších výsledků, než systémy, které běžely na nominální frekvenci. Naopak u PCMark05 je, vzhledem k odlišné testovací metodice, průběh testů opačný.

Testy – grafická karta

V následujících testech jsme prověřovali výkon desky a grafického adaptéru. Opět jde o poměrně nestandardní srovnání, neboť porovnáváme desky s různými CPU (Pentium D vs Core 2 Duo). Přínos přetaktování k celkovému hodnoceni není nijak závratný.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

3DMark je obecně orientován na testy grafických adaptérů. V testovaných základních deskách byla použita PCI-E karta GigaByte GV-RX16P256D-RH 256MB, postavená na čipu Radeon X1600.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Herní testy celkem zajímavě popisují souvislost mezi výkonem grafické karty a hrubou výpočetní silou procesoru. Musíme rovněž uvážit, že současné hry nedokáží využít výhod dvoujádrové architektury.

Závěr

Gigabyte lze považovat za přímého konkurenta zavedených značek jako MSI, Asus. Svojí výbavou, výkonem a stabilitou při přetaktování se Gigabyte vyrovná i deskám Abit. Motherboard lze doporučit i náročným “overclokerům”. Přetaktování ovlivňuje především BIOS, který je u řady Gigabyte GA-965P velmi podrobný. Nejlevnější model S3 bohužel nepodporuje Dual/Quad Bios, který nabízejí až vyšší modely (DS4 a DQ6).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Gigabyte GA-965P-S3 funguje zcela spolehlivě i v základní konfiguraci. Podrobná nastavení BIOSu je nutné odemknout přes kombinaci CTRL + F1. Obecně se Gigabyte GA-965P-S3. vyznačuje výbornými parametry a zpracováním. Připomenu například masivní chladič čipsetu na severním můstku. Design desky a rozvržení komponentů je relativně bezproblémové, až na menší prostor mezi chladičem čipsetu a PCIe slotem. Desku lze přetaktovávat nejen na úrovni BIOSu, ale i v operačním systému v apikaci EasyTune 5.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Desce Gigabyte GA-965P-S3 lze vytknout opravdu málo, snad pouze chybějící FireWire a nedostatečný počet konektorů pro větráčky. Největším přínosem Gigabyte GA-965P-S3 jsou však možnosti přetaktování dvoujádrových procesorů Core 2 Duo. Uživatel za cca 3200,- Kč získá vysoký výkon a stabilní základní desku.

Klady

Zápory

Výkon

Chybí FireWire

Přetaktování

Stabilita

Orientační cena: 3200 Kč, včetně DPH, záruka 2 roky

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (21)

Pochvala

Velmi pekna recenze. Malinko mi chybi vyzkouseni nejakeho vetsiho chladice hlavne kvuli kompatibilite desky, a trosku vice realnych testu na ukor syntetickych. Ale jinak velmi zajimave a aktualni tema, velka pochvala.

@Falewick: sice trošku pozdě, ale přece jen se objevila recenzička C2D a P965, škoda že není v testech D805 v orig. stavu, taky by nebylo naškodu hodnotit zda deska umí dynamické přetaktování, prostě když nic nedělam tak šetří šťávu a když zapnu nějaký ten výpočet nebo pařbu tak to osolí do mnou nastavených výšin.
ono taky poslouvhat řvoucí přetaktovanou mašinu při práci není zrovna pěkné, ale při pařbě máte jiný starosti :-D
Jinak fakt pěkný!

@JackCY: Prestoze to bude znit "divne" je D805 vybehovym procesorem. U vetsiny prodejcu je jiz pomerne tezko dotupny (cest vyjimkam v podobe CZc). Nechtel jsem recenzi-test zatezovat dalsimi udaji, proto je D805 uveden v pretaktovanem stavu - na trech deskach. Testy D805 byly provedeny kvuli upozorneni na rozdily mezi i955x a P965. Paradoxne i955X vitezi (v pretaktovatelnosti). Pokud by vas testy D805 zajimaly, najdete je v archivu clanku.Dynamic. pretaktovani - pokud mate na myli "setrici" technologie, ktere znate z notebooku (zmena taktu provedena zmenou delicky), tak temi NetBurst Pentium nedisponuje, Core 2 Duo samozrejme ano ..

@Falewick: Akorat veta "Povrch Gigabyte desek je tradičně vyveden v tmavě zelené barvě." nejak nesedi s fotkou, co je pod ni... :)

@?: No netvrdil bych o standartní tmavě zelené. Jsou desky také v modré tudíš obrázek bude sedět. Jinak super test. Nechtěli by jste udělat srovnávací test mezi E6700 a AMD Athlon X2 5200+? Mají stejnou frekvenci, ale rozdílnou L2 cash, jinak cenově jsou na tom docela podobně. Zajímali by mne takové testy jak si povedou.

@?: Nechci se hadat, mozna jsem krapet barvoslepy .. neni to sice tmave zelena, ale rozhodne to neni ciste modra barva :)

Barva desky a takt E6400

Super recenze, priklani se k pochvale, ale mohli byste opravit barvu desky z tmave zelene na modrou, a zakladni takt E6400 z 1,66G na 2,13G. Jinak super test.

ImTOO MP3

Sú hodnoty na grafe z testu ImTOO MP3 skutočne korektné?

@eraser2k: Povedal by som, že došlo k prehodeniu popiskov, viď. napr. DivX test.

@eraser2k: Omlouvám se, tiskařský šhotek ...

Nevýhody

Jakou nevýhodu přináší fakt že "nepodporuje funkce jako Quad BIOS a ladění pamětí přes M.I.B.2 (Memory Intelligent Booster)."
Je to hodně omezující?

@Pavll: Dual Bios, Quad Bios je celkem zasadni vec. Tedy "papirove" urcite :) Pokud pretaktovavate, muzete si ulozit nekolik konfiguraci. V pripade naboreneho biosu proste pouzijete zalohu a nemusite flashovat, atd. jde v podstate jen o metodu prace..

Jakou Case k temto komponentam???

tak desku, cpu a ram mam vybrano (GB) E6400, muzete prosim doporucit vhodny, tichy a pekny case s 12cm vetraky ????co byste doporucily?

@Jarda 2: halo halo nikdo neporadi?

@Jarda 2: Tak tady máš mé doporučení: Já osobně mám tuhle http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=41922, najadeš tam ode mě aj recenzi, pak bych osobně uvažoval ještě o těchto: http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=40839 a http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=41904 nebo http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=39381 . Ještě nějakej zdroj. Já mám tento http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=40456 jede výtečně. A je to... snad jsem ti trochu pomoh.

@PasťaX: Ty skříně jsou dobré, ten zdroj nekupovat. LC power jsou nehorázné a předražené šmejdy. Pokud chcete kvalitu za slušné peníze, pak kupte Fortron.

Teploty

Deska je super, jedu na ni E6300 na 3,15GHz a RAM DUAL 2x1GB 900MHz.
Jediny problem je s prehrivanim NB a SB - oba prez 80st., a to jsem odstranil puvodni zvykacky a nanesl kvalitni pastu..Chce to vymenit pasivy nebo pridat vetraky..Jinak spokojenst.regards, KTX@

@krtex: Docela mě štve,že nemají ve specifikacích CPU,že umí ten novej 4jádrovej intel,přitom podporu pro něj má a u dražších desek ho mají potvrzený oficiálně,jsou to šmejdi.

Podpora NCQ,SATA2

Tak jsem právě zjistil,že čipová sada Intel ICH8 (tato deska) nemá podporu NCQ,a HotPlug,který umožňuje odpoj.a zapojování disků za chodu.Nemá v sobě prý řadič AHCI,který to umí.Až sada ICH8R by to měla umět obojí.Na str výrobce sice o tom píší,jakoby to tam bylo,ale jaká je skutečnost?? Neví někdo?

Procesor?

Mám MB Gigabyte GA-965P-S3 a C2D E6300 na 1,86 GHz. Chci vyměnit procesor za pokud možno co nejvýkonější, který tato deska umí. No a protože mi není úplně jasný jaký tam jde osadit prosím o pomoc. Poradí mi někdo? Deska je sice již starší, ale naprosto bez problémová, tak se mi zatím nechce ji měnit. A nebo ano?
Děkuji všem

@ok1hws: Pokud mate revizi 1.x tak na tu upgrade jiz prilis nebude - pisou tam jen oficialni podporu radu E6x00.
Na revizi 3.3 - je psan oficialne podpora E7500 - http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=62065
Vice info zde> http://www.cpu-upgrade.com/mb-Gigabyte/GA-965P-S3%28rev._3.3%29.htmlMyslim, ze by to stalo za to - z 1.86 na 2.93Ghz to je dobry posun za tech 2.600 ke konci 9/2009 - E7500 je asi nejlepsi volba cena/vykon stoji za to. Rada E8x00 jiz neni oficialne podporovana, Q8x00 take ne. Jen Q6x00 ano, je moznost sehnat pouzity.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru