Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Asus EEE – malý a praktický pomocník

Asus EEE – malý a praktický pomocník

Recenze
ASUS EeePC Black 7in 512MB 4GB wifi webcam US verze_362884882
ASUS EeePC Black 7in 512MB 4GB wifi webcam US verze
Produkt není určen k prodeji.
ASUS EeePC Blue 7in 512MB 4GB wifi bez webcam US verze_15607959
ASUS EeePC Blue 7in 512MB 4GB wifi bez webcam US verze
Produkt není určen k prodeji.
ASUS EeePC Green 7in 512MB 4GB wifi bez webcam US verze_905775917
ASUS EeePC Green 7in 512MB 4GB wifi bez webcam US verze
Produkt není určen k prodeji.
ASUS EeePC Pink 7in 512MB 4GB wifi bez webcam US verze_577951319
ASUS EeePC Pink 7in 512MB 4GB wifi bez webcam US verze
Produkt není určen k prodeji.
ASUS EeePC White 7in 512MB 4GB wifi webcam US verze_1543011202
ASUS EeePC White 7in 512MB 4GB wifi webcam US verze
Produkt není určen k prodeji.

Ve světě IT technologií se jednou za čas objeví novinka, která na sebe dokáže okamžitě upoutat pozornost. Už tento fakt je pro výrobce napůl výhrou. Pokud se poté osvědčí a nezklame zákazníky, může z něj firma profitovat i několik let. Podobným hitem minulého a letošního roku je malý subnotebook - ASUS EEE.

Už samotné označení subnotebook napovídá, že nejde o klasický notebook. Jeho cílem je uspokojit méně náročné uživatele, kteří nepotřebují ke své práci a zábavě mnoho složitých funkcí, ale stačí jim základní nástroje. Na druhou stranu mají zajištěnou nenáročnost, přehlednost a například u tohoto produktu i vysokou mobilitu. Pojďme se na tento malý zázrak podívat trochu blíže.

Základní informace

K testu jsem obdržel konkrétně model ASUS EEE 701 v bílé barvě (US verze). Pro přibližnou orientaci (co od něj můžeme očekávat) nám nejlépe poslouží následující tabulka.

Procesor

Celeron-M 900MHz

Grafická karta

Intel GMA 900

Display

7’’, 800x480

Operační paměť

512 MB, DDR-II 667 MHz

Datové úložiště

SSD disk, 4 GB

Akumulátor

5200 mAh

Rozměry

225/165/35 mm

Hmostnost

920g

Wi-fi

802.11b/g

Webkamera

ano

Slot na pam. kartu

ano, SD a MMC

USB

ano, 3x USB 2.0

Cena

9500,- Kč včetně DPH*

* uvedená cena je pouze orientační a platí k datu uveřejnění článku

Na první pohled

Display bohužel nezabírá celou plochu horního víka subnotebooku. Po stranách místo něj nalezneme reproduktory. Na spodní části se nachází jak klávesnice s poměrně malými klávesami, tak i touchpad. ASUS EEE má většinu potřebných rozhraní. Absence PCIMCIA sice není příjemným faktem, na druhou stranu se snad ani nedá u takto malého subnotebooku předpokládat. Na první pohled si dále můžeme všimnout tří USB portů, dvou audio konektorů (pro sluchátka a mikrofon), RJ-45 (LAN), slotu na paměťové karty, analogového VGA výstupu, otvoru pro možné uzamčení (přivázání) a konektoru pro napájení. V krabici spolu s přístrojem dostaneme samozřejmě akumulátor, manuál, kompletní servis na dvd a černé poudro se znakem Asus.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

obsah balení

Vzhled a výdrž

Jeho rozměry jsou opravdu příjemné a umožňují maximální mobilitu. Akumulátor není přímo integrovaný, a máme tedy možnost ho v případě potřeby vyměnit. Na výběr máme celou škálu barev. Náš testovaný model (lesklý bílý odstín) působil velmi elegantním dojmem. Materiál se zdá být celkem kvalitní, během testu jsem si nevšiml žádného výraznějšího vrzání ani jiné vady na kráse. Co nejvíce ubírá tomuto modelu na eleganci, je právě display. Jak jsem již zmínil, bohužel nepokrývá celé horní víko a to mu mírně ubírá na jinak pěkném vzhledu. Otevírání horního víka je řešeno pomocí magnetu, žádné tlačítko zde nenajdeme.

Předpokladem pro maximální mobilitu je i váha a výdrž. Za hmotnost 920 g se určitě nemusí stydět. Okolo výdrže se už od jejího zveřejnění rozpoutala velká diskuze. Skupina lidí ji považuje za velmi krátkou, vzhledem k velikosti přístroje a cílové skupině zákazníků. Druhá část poukazuje na fakt, že cílem výrobku je mimo jiné i nízká cena, a proto nebylo možné dosáhnout extrémní výdrže (5-8 hodin). Já osobně se zařazuji do druhé skupiny. Provozní doba okolo 3 hodin se mi velice zamlouvá.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

pohled zeshora

Klávesnice a touchpad

Klávesnice samozřejmě není úplně standardní. Kromě úpravy velikosti kláves se musel zredukovat i jejich celkový počet. Velikost klávesnice značně limituje rychlost, s jakou na ní lze psát. Na psaní všemi deseti si raději nechte rovnou zajít chuť - jde to spíše pomocí dvou prstů na každé ruce. Po chvíli jsem si ale na klávesnici zvykl a psaní se začalo stávat poměrně pohodlným. Samostatně chybí kromě numerické klávesnice i čtveřice kláves (HOME, PAGE UP, PAGE DOWN, END), které byly přemístěny na šipky. Aktivuje se s použitím známého tlačítka "Fn". Malinký touchpad je citlivý, dokonce mu nechybí ani rolovací okraj. Pod touchapadem je zasazena dvojice tlačítek, jako tomu je u klasických notebooků. USB konektor není nijak ochuzen, takže není problém připojit vlastní myš a nejspíš půjde i připojit vlastní klávesnici (bohužel jsem neměl k dispozici žádnou klávesnici s rozhraním USB).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

ASUS EEE v rozevřeném stavu

Hardwarový výkon

Výkon zde nebyl prioritou, proto od něj nemůžeme čekat žádné zázraky. Jako procesor byl zvolen Intel Celeron-M 900 MHz. Ve Windows XP se mi ovšem ukazuje interní takt pouze 630 MHz (900 MHz jako maximální interní kmitočet). Žádná aplikace jako Everest Home nebo PCMark03 nezjistil frekvenci udávanou výrobcem. Nicméně po stránce potřebné energie patří mezi extrémně úsporné modely. Diagnostický software udává typický příkon 5W a maximální 6,6W. Pro porovnání - například Core2Duo nebo Turion X2 má okolo 30 W. Nejedná se o zvlášť silné CPU, ale pro běžnou práci, včetně surfování po internetu a přehrávání DivX videa, zdaleka stačí.

Použitá grafická karta byla vybrána opět kvůli co nejmenší spotřebě. Jedná se o Intel GMA 900 (rodina 910GML). Její výkon je slabý, na druhou stranu zvládne i některé starší grafické 3D hry. Později v recenzi uvedu naměřený výkon v hrách. Tyto testy nejsou sice moc důležité vzhledem k tomu, k jaké skupině potenciálních zákazníku ASUS EEE směřuje, přesto si myslím, že některé z vás malý test potěší.

Operační paměť typu DDR2-667 MHZ o velikosti 512 MB dostačuje pro plynulý chod aplikací (především v operačním systému Linux). Uvnitř přístroje je nainstalován místo běžného pevného disku nový SSD (solid state disk) kvůli své malé spotřebě i velikosti. Jeho velkou nevýhodou je kapacita – v tomto případě 4 GB –, nestačí kromě operačního systému na příliš velké množství multimediálních souborů atd. Paměť lze celkem jednoduše rozšířit pomocí SD karet popřípadě externího USB disku.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

pohled ze strany chlazení

První spuštění

Cenová politika Asusu EEE se projevila i ve volbě operačního systému. Místo nejrozšířenějšího Windows (ať už XP nebo Vista) předinstalovali speciálně upravený Linux. Nejsem sice odpůrce linuxu (sám jsem s ním několikrát pracoval), ale příliš velkou důvěru jsem v něj neměl. Startování Linuxu je velice rychlé. Napoprvé se přede mnou objevil „dotazník prvního spuštění“ například s otázkou jména a hesla uživatele. Poté už se před námi zobrazí systém v celé své kráse. Hned je mi jasné, že opravdu nejde o klasický linux. K němu má velmi daleko. I přesto mě nakonec mile překvapil. Místo něj je tu několik záložek – Internet, Work, Learn, Play, Settings a Favourites. V další části si postupně probereme jednotlivé možnosti.

Rozpis jednotlivých záložek

Internet:

Záložka Internet je defakto i úvodní obrazovkou. Máme zde několik možností, přičemž při spuštění většiny z nich se nám zobrazí okno internetového prohlížeče Mozilla Firefox se zvolenou stránkou – například pokud zvolíme „Internet Radio“, zobrazí se nám stránka, kde si můžete vybrat a poslechnout některá internetová rádia. Dále tu máme nastavení sítě, bezdrátového připojení (Wi-fi), messengera (něco na způsob ICQ), Skype atd. Při připojování na bezdrátovou síť si můžeme vybrat ze zabezpečení WEP a WPA. K připojení sítě na internet jsem nemusel nic nastavovat. Pouze jsem propojil pomoci UTP kabelu (obyčejný síťový kabel) ASUS EEE s mým routerem a mohl jsem začít bez potíží surfovat na internetu. Překvapivě zde byly nainstalovány i všechny potřebné moduly, jako jsou Macromedia Flash, Java, atd.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

záložka Internet (vlevo), Mozilla Firefox (vpravo)

Work:

Samotný název záložky mluví za vše. Pro práci využívá volně šiřitelného kancelářského balíku OpenOffice, který se dá srovnávat s Microsoft Officem. Nemá sice tolik funkcí, ale pro práci devadesáti procentům uživatelů postačí. Kancelářský balíček se skládá z tabulkového procesoru, textového editoru, mailového klienta, software pro prezentace. Navíc je v této záložce obsažen „poznámkový blok“, překladatelský slovník (ovšem z angličtiny do orientálních jazyků) a nechybí ani souborový manažer.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

záložka Work, OpenOffice

Learn:

Záložka s několika výukovými programy. Bohužel v angličtině. Výběr je z jazyka, matematiky, malování, periodické tabulky prvků, astronomie a tzv. web learning. Většina výukových programů funguje na principu jednoduchých her (např. šibenice).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

záložka Learn, periodická tabulka prvků

Play:

V žádném moderním počítači nesmí chybět možnost zábavy pro volný čas. Ať už tím myslíme poslouchání hudby, filmů, fotogalerií nebo her. Hry nelze libovolně dohrávat, máme tu několik předem nainstalovaných. Nejlépe graficky propracovaná je známá hra Tux racer (zde pod názvem Pinguin racer). Určitě potěší i další oddychové hry – Sudoku, Solitaire, L tris a jiné. Patří sem i aplikace pro ovládání webkamery.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

záložka Play, Media Player

Settings:

Umožňuje základní nastavení Linuxu – hlasitost zvuku, tiskárny, touchpadu, externího monitoru... a ostatní utility (diagnostické nástroje, anti-vir, přeidat/odebrat software) a další.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

záložka Settings, Disk Utility

Favourites:

Snad každý si rád vybere aplikace, které chce mít blízko u sebe, aby byly co nejlépe dostupné. Vybrat si můžete snad ze všech aplikací, které vám ASUS EEE nabízí, a mít je tak pod touto záložkou.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

záložka Favourites, Customize

ASUS linux s externí obrazovkou

Nízké rozlišení LCD je alespoň zčásti kompenzováno analogovým výstupem VGA, které zvládá rozlišení až 1600x1280. V mém případě jsem zkoušel připojit klasický 19“ LCD monitor od firmy LG (Flatron L1919S – 1280x1024). Při prohlížení internetu, různých dokumentů (včetně pdf) nebo prohlížení obrázků se práce velmi zrychlila a ulehčila. Některé aplikace vytvořené tak akorát na rozlišení 800x480 velkých změn nedosáhly, i přesto bych ale připojení monitoru pro zefektivnění práce (pokud je samozřejmě vyžadována) vřele doporučil.

ASUS Linux

+

-

Ideální i pro naprosté začátečníky

Téměř žádná možnost instalování aplikací

Velmi stabilní

Navrženo pro rozlišení LCD

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

pohled ze strany rozhraní VGA

Jiné operační systémy

ASUS EEE není níjak zablokován proti instalování jiného operačního systému. Dokonce naopak – v samotném manuálu je krátký popis, jak na instalaci Windows XP pomocí externí USB DVD mechaniky. Malý (4GB) disk neumožňuje bez větších problémů nainstalovat novější verzi Windows Vista (verze s 8GB SSD to umožňuje), nicméně tento systém bych ani nedoporučoval, především kvůli nevýkonnému procesoru. Nechybí ani možnost nainstalování jiné plnohodnotné distribuce linuxu. Pro testování rozsahu možností Asusu EEE raději zvolím Windows XP.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

ASUS EEE a ochranné pouzdro

Přeinstalovaní operačním systémem Windows XP

Jsou dva základní postupy, jak nainstalovat systém Windows XP. Buď pomocí USB DVD mechaniky (CD mechaniky), nebo pomocí USB flash disku. Postupy najdete na internetu a to i v českém jazyce, detailním popisem se tedy nebudu zdržovat. Nejsem majitelem USB DVD mechaniky, z tohoto důvodu jsem použil právě 2GB flash disk (výrobce udává tuto velikost jako minimální). Po poměrně dlouhé instalaci (cca hodinu) se konečně na LCD monitoru objevila obrazovka Windows XP. Na první pohled nevidím žádný rozdíl oproti Windows na obyčejném počítači. Z webu stáhnuté ovladače fungují bezproblémově. Test chodu může začít.

Chování ve Windows XP

Nainstalování ovladačů úspěšně skončilo. I připojení k internetu proběhlo bez problémů. Začnu stahovat potřebný software pro testy. Poté nastává první problém. Windows installer není připraven pro nízké rozlišení. Proto na obrazovce není vidět na tlačítka (předchozí, další, storno). Mezi ovladači byl i tzv. ACPI ovladač, který umožňuje přepínaní rozlišení mezi 800x480 a 800x600 (větší varianta – vzhledem k nedostatku rozlišení LCD se obrazovka pomocí myši posouvá). Instalace všech programů poté prošla hladce. U her je problém daleko větší. Najdou se i takové, které se odmítnou spustit. Display tedy práci značně omezuje. Na jednu stranu jsou Windows XP přínosem, zaplatíme však za ně nižší kompatibilitou softwaru.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

detail informačních diod

Výkon ve Windows

Práce je překvapivě rychlá (vzhledem k použitému CPU). DivX videa opět chodí bez problému. Slušnou rychlostí funguje například i náročný program ACDSee 8 (zobrazování 4 Mpix fotek). Prohlížení graficky propracovaných stránek internetu nebo map již CPU a grafická karta tolik nestíhá. Zpoždění je sice pozorovatelné, ale nijak drastické. Pro představu jsem výkon otestoval programem 3DMark 2001se. (PCMark2004 se uprostřed testu sám zrušil). Výsledky testů si můžete prohlédnout v přiloženém grafu. Výkon se liší podle napájení – z baterie, nebo ze sítě. Jen trochu přiblížím, co si můžete dovolit ke grafické kartě. Jak jsem se již zmínil, některé starší 3D grafické hry na něm alespoň na nízké detaily spustíte (například Return to Castle of Wolfeinstein, NFS 5 Porsche). S hrami podporujícími DirectX 9 už má velký problém. Ani velmi dobře odladěný titul Flatout 2 není prakticky hratelný, pouze snad na rozlišení 640x400, minimální (žádné) detaily a v single módu (zpracovat další auta už nestíhá). Pro chvilku relaxu ovšem dle mého názoru vcelku postačuje.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

graf výkonu

Použité SSD není zdaleka tak rychlé. Jeho rychlost při kopírování je pod hranicí 30 MB/s. Při práci je rychlost dostatečná, při hraní her občas dojde k velmi krátkému záseku, když disk nestíhá dodávat data.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázky obrazovek z Windows XP, aplikacích a her

Windows s externí obrazovkou

ASUS EEE nám jasně dává najevo, že Windows bez externího monitoru není to pravé. Opět k němu tedy připojím 19 palcové LCD. Po chvilce soupeření s ovladači grafické karty se mi podaří probudit LCD k životu. Možnosti se ihned rozšiřují. Problémy s rozlišením samozřejmě zmizely. Naopak trochu více se projevil výkon (nebo spíš nevýkon) grafické karty. Internet, fotky a filmy zvládá v mezích. Plynulé hraní však od něj snad ani chtít nemůžeme, nicméně alespoň se tím zvyšuje kompatibilita – některé hry již bez problémů naběhnou. Po připojení myši do USB jsem si i chvílemi přestal uvědomovat, že se nenacházím na svém vlastním počítači. Navíc mě ze začátku potěšila absolutní tichost subnotebooku. Po chvilce se bohužel tichost proměnila v poměrně nepříjemné hučení – ne svojí hlasitostí, ale svým tónem, který „sinusoidně“ měnil svojí barvu. Po zhruba hodině jsem hluk přestal vnímat.

Windows XP

+

-

Skoro stejné možnosti jako na klas. Windows

Horší stabilita

Rychlost práce

Horší přizpůsobení k nízkému rozlišení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

pohled ze strany v zavřeném stavu

Zpět do Linuxu

Pokud se vám Windows znelíbí, máte možnost do svého mini-počítače nainstalovat opět původní Linux speciálně šitý na míru. Na přiloženém DVD je program, díky kterému opět pomocí flash disku máte možnost uvést subnotebook opět do původního stavu. Upozorňuji ale, že v mém případě jsem měl s uvedením instalace na flash disk problém, jelikož software k tomu určený odmítal s mým počítačem pracovat, jak by měl. Zezačátku jsem nabyl dojmu, že za to můžou mé Windows a tak jsem flash utilitu vyzkoušel na dalších dvou PC. Na všech neúspěšně. Tento fakt mě donutil si sehnat již tolikrát zmíněnou USB DVD mechaniku. Instalace pomocí ní trvala opravdu až nezvykle krátkou dobu (5-10 minut). Poté se mi opět zobrazila obrazovka prvního spuštění. Před úplným závěrem si můžete ještě prohlédnout poslední tabulku kladů a záporů.

ASUS EEE

+

-

Elegantní vzhled

Malé LCD

Malý, lehký, nadstandardní výdrž baterie

Malá kapacita disku

Jednoduchost

Závěr

Rád bych na závěr provedl zhodnocení Asusu EEE v kontextu s oběma možnostmi operačních systémů. Oba mají své mouchy i výhody. Linux se krásně hodí do rukou těm, kteří počítačům moc nerozumí nebo mají rádi jednoduchost systému. Již od prvního spuštění vše funguje tak, jak má, vše je přizpůsobeno tak, aby to bylo možné co nejlépe a nejvíc využít. Bohužel žádné rozšířené nástroje, natož utility (například pro programátory) zde nenalezneme a není možnost je do původního systému nahrát. Windows XP má daleko více možností, v některých ohledech je rychlejší (prohlížení fotek v ACDSee 8), jindy zase pomalejší. Stabilitou je na tom samozřejmě hůře, už jen díky větším možnostem. Pokud budete mít tento subnotebook většinu času někde doma (a připojíte ho k externímu monitoru)a jen občas ho využijete na cestách, potom pro vás bude zřejmě nejvhodnější operační systém Windows XP. Tato alternativa ale pozbývá smyslu ultramobilního minipočítače a nevidím důvod (snad kromě ceny), proč by měl být za tímto účelem pořízen. Pokud hledáte něco na občasné připojení k internetu, napsání dokumentu, poznámek atd., je kombinace Asusu EEE s operačním systémem Linux to pravé pro vás.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (35)

Procesor

Procesor opravdu běží na 630MHz. Lze ho ale bez problémů přetaktovat na 900Mhz. Šťastlivcům se daří atakovat i hranici 1200Mhz a vše je maximálně stabilní. Efekt přetaktování je opravdu znatelný ve všech aplikacích i hrách. Jeden fanoušek dokonce naprogramoval utilitu, které dokáže jednoduše měnit frekvenci procesoru, otáčky ventilátoru a posvícení displeje až na 150% oproti továrnímu maximu (super při práci venku).Lze nainstalovat i hacknutý ovladač GK a interpolovat rozlišení až na 1280x1024(nečitelný text) nebo 800x600 kdy je i malý text čitelný a práce s Windows mnohem komfortnější.Mě osobně nejvíc ubíjí slabá výdrž na baterii a tak doufám, že bude brzy dostupná baterie s výdrží alespoň na 5 hodin práce. Slabé 3 hodiny dnes nabízí i velké levné „krabice“ a tak mimo skladnosti tak tento drobek vlastně nic zajímavého nenabízí…Na cestování, ale i do postele je to super společník. Konečně si večer mohu pracovat na notebooku v posteli kdy a neobtěžuje mě svou vahou a rozměry 15" monstrum. Navíc s ním lze bez obav i usnout. V noci je tichoučký a nerozvaluje se po posteli :-). Snídani ale nepřipraví :-C

@Bor: No já osobně se hlavně těším, až bude k dostání i jeho větší bratříček s Atomem
viz. http://www.emag.cz/eee-pc-900-s-atomem-a-klasickym-diskem/

@Bor: No, to přetaktování, jak to tak vypadá, dost záleží kus od kusu... :-(

EEE

skvělá recenze a zajímavej produkt, ale u sebe pro něj nevidím moc místo, vystačím si s PDA a noťasem, nic mezi asi nepotřebuju

@noblhoch: ja bych si ho vubec nekoupil protoze se mi vubec nelibi, ae jinak pekna recenze

@marekbauer: to já bych si ho klidně koupil, protože se mi líbí, ale byl by mi asi k ničemu, tak možná na přestávky do práce.....a hlavně bych si počkal na tu verzi s 8,9" LCD displejem

@stoler: No takovej ntb bych teda asi nikdy nechtěl. Vzhledově neni moc hezkej. Za ty pení ze bych si asi radši koupil MDA. Ale ta recenze byla dobrá, chválím autora a jen tak dál.

@sasmen: tohle je takova nahrada NTB s kompaktnosti PDA...jenze jak koukam tak o moc vic nez muj HTC TyTN II neumi :D...navic v nem mam uz navigaci...

@StapL3r: me by se hodil do nove prace jen kdyby nebyl bilej protože by byl hned jako prase :) zatim bych si to taky nekupoval :)

Doplnění...

Malý SSD disk je jistě omezením pro instalaci Windows Vista, ale i pokud by byl disk větší, tak Visty na 512MB RAM nevidím moc reálně. Pro tento druh počítače by byla akorát nějaká jednoduchá distribuce Linuxu s většími možnostmi než jsou ty v orig. Linuxu.

@Tomáš Hort: i kdyby to ty visty zvladalo .. tak bych rekl ze normalni clovek by si je tam nedal :))

Co se vybaví pod pojmem EEE ???

Joo když si vzpomenu na menší roky mého života a spojení EE popřípadě EEE a to šlo dotuhého ,se rozesmívám nad tímto noťasem nijak extra se mi nelíbí a výkonově taky nic moc je pravda že je miniaturní ale k čemu mi to je ??? tedy naco ho využiju???

@piro:cz: Víš jak to je? Co je malý, to je hezký:)))) A proto je tak úspěšný.....jinak moc hezká a obsáhlá recenze......jen tak dál!!!

HDD

Skvělá a podrobná recenze.)Ale hadr 4G je opravdu dnes už za zenitem:(

Perfektní recenze!

Autora velice chválím, takhle by to mělo vypadat! =))

@Kingx: Hezka recenze, ale misty nepresna. Procesor 900Mhz sice ano, ale deafultne bezi na 630Mhz. Pameti 677Mhz tam sedi, to ano, Ale diky systemove sbernici 400Mhz bezi na pohych 200Mhz. Pretakotvovat se ale da.
Jinak toho mazla vlastnim a jsem s nim VICE NEZ SPOKOJENA. Napriklad dnes se mnou spinkal a prehraval mi filmiky az do rana a jindy se mnou chodi vsude kam jdu. Je maly, lehky, spolehlivy, odolny, mobilni. Co vice rici :-)

@Monishka: Dobrý den, děkuji vám za váš příspěvek.
Co se týče procesoru - v recenzi je uvedeno, že takt je pouze 630 MHz (patrně je tomu tak kvůli docílení nižší spotřeby). Je to dáno snížením frekvence ze 100 MHz na 70 MHz. Spolu s násobičem 9x vyjde právě těchto 630 MHz.
S pamětmi máte částečně pravdu. Používal jsem program Everest Home, bohužel mě nenapadlo se jimi více zabývat a proto jsem si nenašel bližší specifikace pamětí. Nemají ale 200 Mhz jak říkáte, ale 140 MHz (efektivní 280MHz).
Přeji hezký den.

@Kingx: Moje řeč. Recenze má podle mě všechny náležitosti, které má mít.

Instalace os?

hele jak jste do toho narvaly ty XP? pomoci externi mechaniky ci jak? videl sem video, jak nekdo na tom rozbehl Mac OS( jas OS)

@crocjirka: Dobrý den, velmi stručný popis je popsán v této recenzi v odstavci: "Přeinstalovaní operačním systémem Windows XP". Přeji hezký den

Mobilita

Tahle vecicka je opravdu mobilní, osobně bych ji ale nechtěl kvůli jejímu výkonu..

@Sow@_red: mobilni akorat tim, ze je prtavej .... pro hry to stejne neni urcene a proto je vykon dostacujici - filmy, internet aplikace, psaci stroj ....
cena je super, ale pro mobilitu bych byl rad, aby vydrzel dele nez jen 3 hodiny na baterky a taky nejaky modem (GPRS/UMTS) integrated ... nebo alespon PCMCIA slot, aby clovek nemusel tahat modemy s kabely do usb + zdroj. Wi-Fi je sice dost rozsirene, ale nedostacujici ....
Proste si radsi pockam na nejakou z dalsich verzi ...

@kozeluh: presne tak pro takove to vyuziti na cestach je to super vec kdyz se pomine hrani her a pod.

@vvvosa: To už mi přijde rozumnější nějaké PDA či Smartphone.. Já zas tak často necestuji a delší práci si na tom stejně nedovedu představit(kvůli rozlišení a kapacitě).. Ale pro lidi kteří často cestujou je to opravdu na filmy, net + aplikace atd. moc fajn věc.. Navíc za tu cenu je to lepší než, obyčejný cestovní dvd přehravač + operační systém linux.. Není co dodat..

@Sow@_red: Je to určitě hezká věcička, ale přece jenom se mi zdá ta výdrž velmi slabá vůči těm rozměrům, ta spotřeba musí být minimální, čekal bych tak 4 hodiny a víc.

Add screeny ?

to chteji screenshoty naznacit ze tenhle malej prcek zvladne flatout nebo max payne ? ... ( nic proti nemu .. sam se tesim az mi postou dorazi domu..) jen m to trosku udivuje
to bude urcite po nejakem tom taktovacim upgradu ne ?

@rasasak: Dobrý den.
Jak jsem uvedl v recenzi - Flatout není v podstatě hratelný (ani Flaout "1"), ale Max Payne si zahrajete a to i na externím monitoru (rozlišení 1024*768). V testu jsem Asus EEE nijak netaktoval. Přeji hezký den.

@Jakub Levý: hmmm tak to jsem v celku potesen :) v neco jako je max payne sem snad ani nedoufal .)

@rasasak: a nejen to zvlada WoW, UT, RtcW, NfS:Porsaky, Warcraft 3, Quake 3, Lineage 2, RO, a co jsem videl i Far Cry smozrejme taktly procak....

Recenze dobra...

Recenze skvela, fotky OTRESNY :)

Cena

Myslim, že dost odrazující je cena tohoto výrobku. Kdyby se přiklonilo k původnímu plánu a výrobek byl k mání tak kolem 4000-6000, urvali by někteří ASUSu klidně ruce. Takhle si spíš člověk rve hlavu, že tak dobrý nápad může někdo zm*** takovou cenou. Bohužel takhle už se člověku vyplatí pořídit si plnohodnotný notebook, i když o něco větší. Škoda....snad se někdy dočkám podobného zařízení za slušnou cenu...ono tohle a ještě pár dalších sou první vlaštovky, takže doufám, že myšlenka neskončí po nějakém tom začátečnim neúspěchu v propadlišti dějin.

Můj názor

Tenhle stroj je prostě a jednoduše na kancelářské účely, nikoli na zábavu. Co se týče mobility, nejvíce se mi líbí integrovaná wifina. Jsem totiž velkým příznivcem rozvoje bezdrátových sítí. Ten, kdo si chce zahrát kantra tady podle mne uspěje, ovšem to je tak asi maximum. Co se týče efektivnosti vynaložených peněz, 9.500,- je podle mne velmi přemrštěná cena, téměř dvojnásobná oproti záměrům výrobce. Osobně šetřím na toto: http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=50713 Téměř se rovná stolním počítačům a stojí slušný peníz. Buďte zdrávi.

@m.snapka: obrovský rozdíl bude asi ve výdrži baterky, hmotnosti a rozměrech. integrovaný flash disk neboli elektrodisk, zajistí dlouhou výdrž baterky, myslím že na tomhle zapaříš i víc než counter strike. Váha 900g, oproti těm tvým kolik, 3,5KG? a taky rozměry, tenhle si strším do náprsí kapsy v bundě, vleze se kamkoli. Tady tenhle je prostě do terénu, tak to pochop

Instalace novych programu

Chtel bych jen podotknout, ze instalace novych programu je mozna... pouze ten kdo to uziva nesmi byt lempl. Je tam temer plnohodnotny linux, pristup na net... Nechapu kdo tohle mohl napsat. Maximalne jste omezeni prostorem ktery mate kdispozici...

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru