Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
ASUS EEE PC 901: na internet jednoduše

ASUS EEE PC 901: na internet jednoduše

Recenze
ASUS Eee PC 901 (185-EEEPC12G9PG), zelený_711227101
ASUS Eee PC 901 (185-EEEPC12G9PG), zelený
Produkt není určen k prodeji.
ASUS Eee PC 901 (EEEPC901-GP003X), zelený_1294499445
ASUS Eee PC 901 (EEEPC901-GP003X), zelený
Produkt není určen k prodeji.
ASUS Eee PC 901 (EEEPC901-W032X), bílý_1465339689
ASUS Eee PC 901 (EEEPC901-W032X), bílý
Produkt není určen k prodeji.
ASUS Eee PC 901 (EEEPC901-RP004X)_1295048951
ASUS Eee PC 901 (EEEPC901-RP004X)
Produkt není určen k prodeji.
ASUS Eee PC 901 (EEEPC901-BK008X), černý_1293259924
ASUS Eee PC 901 (EEEPC901-BK008X), černý
Produkt není určen k prodeji.

Již předchozí 7” model zažil ve světě velký úspěch a to i přesto, že měl řadu nedostatků. Proto se ASUS rozhodl vyvinout nový model, který tyto nedostatky opravuje. Je tedy ASUS EEE PC901 konečně plně použitelný?

Hlavními nedostatky staršího modelu byl malý displej (a s tím spojené nízké rozlišení) a malá interní paměť. Ta šla rozšířit pomocí slotu na paměťové karty SD/SDHC či konektoru USB. SDHC karty mají ovšem velmi limitovanou velikost (prozatím 12GB) a připojením USB externího disku přichází o svoji maximální mobilitu. Nyní máme v podstatě dvě alternativy. První možností je zvolení operačního systému Windows XP. K němu dostaneme SSD disk o velikosti 4+8 GB. Pokud ovšem zvolíte operační systém Linux, dostanete tento subnotebook s pamětí 4+16 GB. Samozřejmě ani jedna z variant nedokáže náročného uživatele uspokojit, ale určitě jde o velký krok kupředu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

ASUS EEE v otevřeném stavu

Nyní se dostáváme k displeji. Původní model a jeho rozlišení 800x480 považuji za opravdu nedostatečné. Operační systém linux byl alespoň částečně na toto rozlišení přizpůsoben. Pokud jsme ale do něj nahráli Windows XP, rázem nastaly potíže. Ani pro surfování po internetu nebylo toto rozlišení akceptovatelné. Většina stránek je totiž koncipována na šířku alespoň 1024 bodů. V tomto ohledu nám již nový model plně vyhovuje. Jeho nativní rozlišení 1024x600 bodů nás už tolik neomezuje. Samozřejmě vzrostla i jeho velikost. Ze 7” na 8,9”.

Obsah balení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

veškeré příslušenství (mimo nabíječky)

ASUS EEE byl primárně koncipován jako malý, levný a především tzv. ultra-mobilní subnotebook. A tomu odpovídá jeho dodávané příslušenství. Spolu s přístrojem dostanete samozřejmě nabíječku, manuál a recovery DVD. Jako další nadstandardní příslušenství dostanete látkové pouzdro. Velmi mě potěšila i speciální utěrka, pro otírání prachu z displeje. Bohužel vše ostatní si budete muset v případě zájmu obstarat sami.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

nabíječka je opravdu miniaturní

Základní parametry

Velikost/rozlišení displeje

8,9”/1024x600 bodů

Procesor

Intel Atom 1600 MHz

Operační paměť

1 GB DDR2

Pevný disk (SSD)

4 + 8 GB

Webkamera

Ano/1,3 megapixelů

Akumulátor

6600mAh

Výdrž na akumulátor

Až 7 hodin

Wi-Fi, bluetooth

Ano/ano

Rozměry

22,5 x 16,4 x 2,15-3,5 cm

Hmotnost

1,13 kg

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

zadní bok bez portů, nalezneme zde pouze akumulátor

Náš testovaný model již nenese označení 7″, ale 9″. To ovšem neznamená, že by se celkově notebook zvětšil. Pouze se displej zvětšil o místo, kde dříve byl reproduktor.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

víko drží v prakticky každé pozici

Na první pohled

Jak jsem již napsal, ASUS EEE by měl být především vysoce mobilní. Tuto vlastnost splňuje na jedničku. Je jen velmi málo konkurenčních výrobků, které by se s ním mohli srovnávat, i když po odhalení tohoto subnotebooku se okamžitě začalo zabývat podobným projektem hned několik společností. Námi testovaný model se chlubí bílým lesklým povrchem, jenž z něj dělá velmi dobře vypadající subnotebook. I přes svoji lesklost netrpí na otisky prstů. Pro otevření víka subnotebooku nemusíte stisknout žádné tlačítko. Víko s druhou částí přístroje u sebe drží pomocí magnetů. Po otevření vypadá opravdu jako zmenšenina klasického notebooku, nikoliv pouze jako jeho náhražka. I velikost touchpadu je téměř srovnatelná s klasickými notebooky (ten se rozhodně zvětšil oproti předchozímu modelu). Displej se konečně rozrostl, nyní zabírá téměř celé víko. Okraje s reproduktory z těchto míst zmizeli (nyní jsou umístěny na spodní straně notebooku). Nad displejem opět nalezneme webkameru, tentokrát s rozlišením až 1,3 megapixelů. Vedle touchpadu zůstali čtyři informační diody (zapnuto/vypnuto, akumulátor, pevný disk, bezdrátové sítě wi-fi a bluetooth).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

informační diody umístěné vedle tlačítek touchpadu

Kvalita zpracování

Kvalita zpracování mě opravdu potěšila. Tělo je vyrobeno z tvrzeného plastu, který se snad na žádném místě neprohýbá. Konstrukce se neprohýbá dokonce ani při zavírání, či otevírání víka, se kterým má problémy většina běžných notebooků. Chlazení také zasluhuje pochvalu. Větrák není téměř slyšet (za což vděčíme i minimálnímu ztrátovému teplu jednotlivých komponentů). Díky použitému SSD (solid state disk) místo klasického pevného disku neuslyšíte ani při načítání dat žádný hluk. Další výhodou SSD je jeho odolnost vůči otřesům, jelikož nemá žádné mechanické části.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

spodní strana subnotebooku

Rozhraní

Vepředu nalezneme pouze informační diody a tlačítka touchpadu. Naproti (vzadu) nalezneme pouze výměnný akumulátor. Všechna rozhraní tedy ASUS umístil na pravý a levý bok přístroje. Na pravém boku se nachází slot na paměťové karty SD nebo MMC. Vedle něho leží dva klasické USB konektory, externí analogový video výstup (VGA) a konektor pro připojení externího nabíjení (nabíječky). Levý bok skrývá síťový konektor LAN (RJ-45), další konektor USB, pouze dva audio konektory (výstup na sluchátka či reproduktory a vstup) a také mřížka chlazeni.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

porty na pravém boku

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

porty na levém boku

Pod odrážku „Rozhraní“ zařadím i bezdrátovou komunikaci. Kupodivu námi testovaný produkt disponuje jak bluetooth, tak i vyspělejším Wi-Fi. Wi-Fi podporuje dokonce standard 802.11n, což teoreticky znamená propustnost až 300 MBps. Bohužel tato hodnota má s reálnou rychlostí jen velmi málo společného.

Ovládání

S ovládáním přichází první chyby Asusu EEE. Oproti stolnímu počítači se dokonce i 15ti palcový notebook ovládá hůře, především kvůli jeho nekompletní klávesnici. Náš testovaný model má samozřejmě klávesnici ještě více omezenou. Tlačítka jsou pokládána těsně vedle sebe. Méně důležitá tlačítka („ů“ a jiná) mají navíc zmenšenou velikost oproti jiným. Nicméně po chvilce cviku si na ně postupně zvyknete. Mohu prozradit, že tuto recenzi jsem napsal právě na testovaném výrobku. Velice mi chybí možnost rychlého vypnutí touchpadu. Při psaní jsem často omylem přejel přes touchpad a ocitl se v jiné části textu, než jsem chtěl. Alespoň, že kvalita kláves je na dobré úrovni a mají přiměřený odpor.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

multifunkční ovládací tlačítka

Nad klávesnicí máme k dispozici další čtyři ovládací tlačítka. První z nich vypíná a zapíná displej, vhodné pro šetření energie (akumulátoru), další tlačítko mění rozlišení displeje (800x600, 1024x600, 1024x768), předposlední tlačítko nám přepíná výkonnostní režim notebooku (úsporný, výkonný, super výkonný) a konečně poslední tlačítko spouští komunikační software – skype.

Samozřejmě jsou potřeba i další ovládací tlačítka (ovládání jasu LCD, hlasitosti a jiná). Ty používáme pomocí standardního tlačítka „fn“.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

víko notebooku není nijak hluboké

Výdrž

Jednou z hlavních domén ASUS EEE je výdrž na akumulátor. Už při použití staršího procesoru (Intel Celeron-M 900) byla o něco vyšší než průměr klasického notebooku. Nyní se díky novince, již zmiňovanému Intelu Atom, opět zvedla. Více jak 7 hodin na jedno nabití – tolik udává výrobce na svých stránkách. Obvykle ale bývá o něco nižší, než kolik se udává. V našem případě (ač jsem byl překvapen) doba přibližně odpovídá. Při běžné práci s vypnutým bezdrátovým připojením, a maximálním podsvětlením vydržel zhruba 5 a půl hodiny (práce s wordem, přehrávání videa, instalování programů). Výdrž opravdu úctyhodná vzhledem k tomu, že jde pouze o základní akumulátor, který dostanete spolu s přístrojem.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

pohled zepředu

Z čeho se ASUS EEE skládá?

Procesor

Jednou z největších novinek je právě procesor. Společnost Intel vyvíjí Atom již delší dobu. Cílem bylo vyrobit procesor s co nejmenší spotřebou a zároveň s dostatečným výkonem pro multimédia. A to se jí zřejmě povedlo. V našem případě jde o procesor s taktovací frekvencí 1600 MHz a se spotřebou pouhých 2-2,4 wattů, díky němuž vzrostla výdrž akumulátoru. Musím ale upozornit, že nelze výkonnostně srovnávat tento nízko odběrový procesor od těch klasických. I levný klasický Intel Celeron se stejnou frekvencí dosahuje daleko lepších výkonů než Intel Atom. I přesto dokáže systém Windows XP celkem slušně rozpohybovat. Intel Atom dokonce disponuje funkcí SpeedStep, neboli snižování frekvence procesoru (a tím i jeho spotřebu) za běhu počítače.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

architektura Intel Atom

Intel uvádí, že s tímto procesorem můžete klidně využívat i moderní systém Windows Vista. Sice jsem tuto alternativu přímo netestoval, ale mám velké pochybnosti o plynulosti chodu. Přece jenom Windows Vista potřebují silnější procesor.

Možná vás překvapí, že po startu Windows se vám procesor objeví, jako kdyby byl dvoujádrový. Nenechte se zmást. Intel totiž pouze přidal funkci multithreading, který druhé vlákno pouze simuluje. Překvapivě nárůst výkonu je při použití „obou jader“ znatelný.

Grafická karta

Grafická karta GMA 950 si rozhodně za svůj výkon potlesk nezaslouží. Stačí nám tak akorát na běžnou práci, graficky propracované hry zvládne pouze minimálně pět let staré. Řada GMA 950 podporuje nově paměti DDR2-667 (což v našem případě stejně nevyužije – ASUS EEE má DDR2-400). Používá tedy sdílenou operační paměť. Paměť využívá dynamicky, tj. vezme si jí tolik, kolik zrovna potřebuje. Jádro grafického procesoru tiká rychlostí 400 MHz. Výrobce (Intel) sice uvádí podporu DirectX 9, do svého čipu ale integroval pouze některé tyto funkce. Jen pro představu, karta by měla být přibližně dvakrát pomalejší než nVidia 6200 Turbo Cache (sám jsem měl s touto kartou tu čest a mohl jsem ji vyzkoušet – Need for Speed: Most Wanted si zahrajete jen na velmi nízké rozlišení a s velkou trpělivostí).

SSD disk

SSD disky se začali používat především díky svým vlastnostem. Zaprvé jsou daleko menší než klasické disky. Dosahují větších rychlostí u náhodného čtení (systém Windows Vista využívá tyto paměti jako odkládací prostor). Jako poslední bych uvedl spotřebu, která opět přispívá k vysoké výdrži na akumulátor.

Testy

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

3DMark 2001

Oproti staršímu bratříčkovi se, i přes nastavení vyššího rozlišení, výsledné skóre zlepšilo (PC 701 mělo 2055 3DMarks) .

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

3DMark03

I počet bodů v programu 3DMark2003 se zvýšil (PC 701 – 342 3DMarks). Počet je samozřejmě velmi nízký, výsledek proto ukazuji spíše jako zajímavost, než cokoliv jiného.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Cinebench R10, Rendering 1 CPU – 531, Rendering 2 CPUs – 827, Open-GL 270

Cinebench zobrazuje nás procesor Intel Atom N270 jako dvou-jádrový. Při použití dvou jader se navíc výkon zvýšil o celých 56 procent, což můžeme považovat za úspěch. Bohužel ani díky multithreadingu nedokáže svým výkonem překonat předchozí, velmi často používaný procesor - Intel Celeron-M 900 MHz. Pro vyšší výkon si budeme muset počkat na novou řadu, která by již měla být opravdu dvoujádrový.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

výsledky PCMarku05

Samotná čísla by vám asi moc neřekla, proto jsem se rozhodl srovnat komponenty s mým počítačem (Athlon X2 5000+, 2 GB DDR 6400, GF 8600 GT OC, HDD Samsung 320GB 7200 rpm). Procesor je opravdu o poznání horší – přibližně třikrát nižší výkon. Grafická karta nešlape low-endové nVidii 8600GT ani na konečky prstů – 10x horší výkon. Komunikaci s pamětí má Intel v poslední době pomalejší než AMD, opět zde nalezneme poměrně velký rozdíl, ale už ne takový jako u předešlých dvou komponentů. Vzhledem k ceně nemůžeme počítat s nějakým rychlým SSD diskem a to se i potvrdilo v našem testu – více jak 4 krát pomalejší než klasický pevný disk.

ASUS EEE PC901

Athlon X2 5000+

CPU

1491

5092

Paměť

2270

3923

Grafická karta

498

7096

Pevná disk (SSD)

1371

5995

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Opět ASUS EEE v rozevřeném stavu

Klady a zápory

+

-

Cena

malé klávesy

rozměry a hmotnost

cena vzhledem k původnímu plánu

hmotnost

absence DVD mechaniky

výdrž na akumulátor

kvalita zpracování

Závěrečné hodnocení

Po několika společných dnech s tímto revolučním subnotebookem musím říct, že ASUS EEE PC 901 má opravdu co nabídnout. U první verze šlo o vysokou mobilitu a poměrně nízkou cenu (původně udávaných 200 dolarů se nevyplnilo a projekt značně překročil tuto sumu). Vzhledem k rozlišení displeje ale šlo spíše o vylepšené PDA než o notebook. Možnosti byly velmi omezené, a rozhodně jej nešlo doporučit lidem, kteří, kromě občasného surfování po internetu či sledování videa, na něm chtěli i dlouhodobě pracovat. Nyní se využitelnost velmi rozšířila. Samozřejmě stále zůstává jeden velký kámen úrazu – klávesnice. Všemi deseti by na ní mohlo psát možná ještě šestileté dítě, dospělý člověk ale určitě ne. ASUS EEE PC 901 doporučuji především lidem, kteří potřebují mít počítač se základními možnostmi stále u sebe, protože konkurenční výrobek, který bude mít podobné parametry, naleznete jen těžko. Jsou tu sice alternativy (např. MSI Wind), ale ty většinou mají nějaké nedostatky, kterými tento nejnovější model od Asusu již netrpí. Zkrátka originál je vždy pouze jeden.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (72)

Rozbitý text

Nevím jak ostatní, ale u mne ve FF je závěrečné hodnocení smícháno se seznamem posledních zpráv.K recenzi samotné - toto je OPRAVDU MALÝ notebook, proto mi trochu vadí upozorňování na chyby logicky dané právě jeho malými rozměry, stejně tak DVD mechanika se tam už prostě nevejde.Co mne překvapilo, jsou DDR2-400, netušil, že se takto pomalé paměti ještě vyrábějí.

@Mastodont: Zdravím,
text se mi také zobrazuje špatně, ale přečetl jsem si ho ve zdrojovém kódu. No a moje připomínka k recenzi. Nechápu proč autor uvádí jako mínus absenci DVD mechaniky. 1) Pane pisately, JE TO MININOTEBOOK!! Místo pro mechaniku prostě není. 2) Cena! V recenzi je zmíněno, že cena překročila původní plány - tudíž není možné ještě přidat mechaniku. Jakožto vlastník tohoto modelu si trofám diskutovat a říkám, že mechanika by byla zbytečný luxus. Celkem pohodlně vystačí člověk s FlashDiskem nebo, jako já, s paměťovou kartou. Čtečka je poměrně rychlá a na jednoduché přenášení dat to postačí. Já jsem si notebook pořídil namísto sešitů do školy a na běžné brouzdání po internetu. Jestliže chce někdo notebook na sledavoní filmů, má možnost pořídit si v této cenové kategorii plnohodnotný notebook. Chystá-li se někdo koupit si malý notebook, měl by důkladně zvážit jestli pro něj není vyýhodnější koupit si notebook normální. Jinak s recenzí souhlasím. Pi psaní skutečně vadí touchpad, ale je to jen o zvyku. Jen bych rád doplnil, že u černé verianty je s lesklým povrchem a otisky prstů docela problém. Otisky jsou velice poznat, ale dá se to lehce vyčistit dodávaným hadříkem.

@Hillx: taky se mi to špatně zobrazuje - prosím o nápravu
(jinak používám Maxthon 2 generace)

@Hillx: Dobrý den. Děkuji za příspěvek. Rád bych vysvětlil své počínání - upozorňovaní na předem jasné chyby. Sám jsem se totiž bavil s několika lidmi, kteří se technikou příliš nezabývají a opravdu jsem narazil i na možné zákazníky, které ovšem nenapadlo, že notebook mechaniku nemá - snažil jsem se proto srovnat tento subnotebook s klasickým notebookem, aby i lidé, kteří neví co od toho očekávat věděli, co by je mohlo po případně koupi zarazit. Přeji hezký den

@Jakub Levý: Oceňuji, že si dokážete obhájit svůj názor i bez upozornění na fakt, že to byla vtríravá poznámka. :)

@Hillx: Děkuji za vysvětlení :)

@Jakub Levý: To docela chapu, BFU si koupi eeecko a druhy den ho jde reklamovat s tim, ze nema kam strkat dvdcka... nocni mura obchodniku :)

@Hillx: Pro touchpad se da stahnout novy ovladac od Synapticu, ktery mimo spousty jinych funkci dokaze behem psani touchpad sam vypnout. Znovu se touchpad aktivuje automaticky po zadane dobe od posledniho stisku klavesy.

Pevný disk

opět je zde nasazeno SSD s 8GiB kapacitou, což je opět hrubě málo. To nemůžou udělat 2 verze této série (1. s SSD a 2. s klasickým HDD)? Je sice možnost to rozšířit o externí médium, ale jak píše autor, pak to ztrácí svou mobilitu.

@mr.gsm: Dobrý den. Děkuji za příspěvek. Verze s diskem skutečně existuje. Jedná se o 10 palcový Asus EEE. Přeji hezký den

@Jakub Levý: Problém je v tom, že klasický disk braní výhodě dlouhodobé výdrži baterie. Právě kvůli tomu je tento notebook osazen SSD diskem. 10 palcové verze (EEE PC 1000) je, bych řekl už malinko jiná kategorie. Měl jsem možnost porovnat tyto modely (i dřívější model 700) a velikostní rozdíl je ve všech modelech celkem výrazný. 1000 už připomíná zmenšeninu klasického notebooku (větší display, klávesnice). Zde by už mohl výrobce uvažovat o zmíněné mechanice. A vůbec je 10 palců ještě mininotebook?? Nicméně disk má, ale ten má i obdoba EEE PC 901 - MSI WIND. Také jsem měl možnost vidět ho na vlastní oči a ohledně velikosti jsou si celekm podobné (MSI malinko větší). Nicméně MSI vydrží pouhé 2 hodinyy oproti 6 hodinám EEE.

@Hillx: Ale MSI Wind ma pouze triclankovou baterii, tudiz je jasne, ze vydrzi daleko mene. Rozdil mezi klasickym HDD a SSD ve vydrzi neni tak markatni. Podle testu vydrzi 1000H pod pet hodin v zatezi, coz neni spatne...

@Hillx: tak samozřejmě vím, že EEE 1000 má klasický HDD, a i že to zkracuje výdrž baterie, ale existují i externí baterie, které se dají připojit. Přece i když připojim ten externí HDD tak to bude mít stejnou spotřebu, ted mluvím o 2,5" HDD. 3.5" už přece jenom omezují mobilitu

@mr.gsm: mobilita je relativni pojem kazdej ma jinak velike kapsy :p

SSD

btw jedna z hlavnich vyhod take spociva v odolnosti disku, neobsahuje mechanicke dily, tudis NB nevadi pohyb(otresy) behem cteni/zapisu na disk

Displej?

Chtěl bych se zeptat recenzenta, jaký byl Váš subjektivní pocit z displeje? Podání barev atd. Mám o Eee zájem, ještě jsem ho neviděl naživo a podle jedné recenze obraz není "nicmoc".A technická: Vedle touchpadu zůstali čtyři informační diody...zůstaly.

@gullman: Dobrý den. Děkuji za pravopisnou opravu. Co se týče displeje, barevné podání mi nepřišlo ani nijak vyjímečné dobré ani špatné, prostě průměr (já s výrazem "nicmoc" nesouhlasím). Trpěl jako většina notebooků změnou jasu podle vertikálního úhlu displeje. Body jsou ale poměrně malé - pokud špatně vidíte není tento model příliš ideální pro čtení textu. Přeji hezký den

@gullman: Nejsem sice recenzent, ale dovolím i taky přidat svůj názor jakožto majitel EEEčka. :) Barvy na displeji jsou celkem přijatelné i když žádný zázrak to není. Nicméně podle mého názoru je displej tmavý i s natavení největšího kontratu. Jinak počítejte s tím, že co to uvidíte na displeji bude výrazně menší oproti normálu. :)

@gullman: Pokud chceš brouzdat na netu, tak ten displej je paráda, ale na úpravu fotek bych ho nedoporučuval. Vezmi si prostě levné stolní LCD (TN)1 a představ si ho v menšim. Na co v tom NTB je, na to bohatě stačí!!!

HyperThreading

V texte sa pise:> Intel totiž pouze přidal funkci multithreading, který druhé vlákno pouze simuluje. Překvapivě nárůst výkonu je při použití „obou jader“ znatelný.popisovana vlastnost procesoru nie je funkcia, ale technologia, ktora sa vola HyperThreading a nie multithreading. Ziadne vlakno sa nesimuluje, ale obe vlakna bezia spolocne na jednom jadre. Narast vykonu je sposobeny tym, ze samostatne jedno vlakno nikdy nevyuzije cele jadro, hlavne v takomto primitivnom procesore, ktory nepouziva instruction reordering.

Nechápu

Nechápu, proč jsou tyhle "netbooky" tak populární, když se prodávají za cenu lehce pod 10 000kč, což je cena, za kterou se dají sehnat mnohem výkonější, vybavenější, a pro práci vhodnější notebooky. Pokud se nepletu, tak původně měla být cena pod 5000kč, za takovou cenu by to byla opravnu pěkná nabídka, ale takhle...

@gulde: Řekl bych, že tady tak nějak nejde o bůhvíjaký výkon a o vhodnost pro práci. Tohle je stroj, u kterého jde především o kompaktnost a mobilitu. Zkrátka něco, co prostě hodíš do batohu, když jdeš na přednášku a můžeš díky němu rychle reagovat (např. pokud děláš webmastera a něco se podělá, tak jsi v dosahu a máš možnost reagovat na vzniklou situaci). Taky si na něm přečteš zprávy, koukneš se na Ríšu a Míšu a zkrátka můžeš plnohodnotně začít den i když už jsi dávno ve škole :) Asus EEE není zařízení, ze kterého by sis mohl udělat pracovní mašinu. Já spíš nechápu, proč na něm autor recenze pouštěl 3DMark atd. Doufal snad, že by si na Asus EEE zahrál Fry Cry? ;) (ono to sice jde, ale pšššššt :) )

@gulde: Netbooky jsou pro jednu skupinu lidí totální kravina, ale pro druhou doslova osvobození. Když potřebuješ s sebou pořád tahat notebook kvůli práci a jiným činnostem, je to doslova opruz. Tohle to trošku zmírňuje. Sám nad jedním uvažuju, ale momentálně pro mě má větší prioritu PC.

@AggramarAvenger: Já si koupil 10" verzi 1000H a jsem s ním maximálně spokojenej, mám externí HDD, tak mi ani mechanika nechybí :) Slyším ho, akorát když rozbaluju je WinRaru a vůbec se netopí. Hlavní účel: 1. Škola 2. Filmy ;)

@gulde: Nechápu proč kupovat EEE kdy jsou http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=59077 a jiné !!!

@rozmital: Protože váží a měři 2 méně a baterie vydrží 2-3x déle. Jsou lidi, jako já, co nepotřebují výkon, ale mobilitu. PDA je pro mne malé a nešikovne, notebook velký. Na tenhle typ přístroje jsem čekal X let.

@rozmital: Tak si to kup a pochopíš, já jsem majitelem EEE 701 a i přes to že sem si řikal že mi bude akorát ležet v pokoji sem to risknul a ted ho tahám všude a hlavně do školy je to hodně využitelná mašinka mohu jen doporučit

@gulde: proc si kupovat notebook za 10000, což je cena, za kterou se dají sehnat mnohem výkonější, vybavenější, a pro práci vhodnější stolni PC, zvladajici nejnovejsi hry atd....:-Dasi tak....

@wagisak: EEE je hlavně o mobilitě a výdrži na brouzdání po internetu.

@wagisak: Zkus si stolni PC dotahnout do skoly na prednasku, do laborky na napsani protokolu a podobne. Tohle je idealni strojecek, ma wifi, takze se pripojim do skolni site a zabrouzdam si i na prednasce a na to nepotrebuju vykon. Uz jsi zkousel tahat cely den 3kg notebook na zadech? Docela opruz :(

@Sweeteck: Ale neni, no tak máš na zádech o cca 2 kg víc, stejně to skoro nepoznáš, na přednášce jedu taky na ntb, a když mam volnu, jdu do studovny a můžu se plnohodnotně bavit, ať to jsou hry, net, filmy, zkrátka cokoliv co na PC. Na PC sem jednou za týden, jinak vše dělám na NTB, ale taky je pravda že v době koupě stál asi 3,5krát tolik ;) (předvěma lety), prostě já patřím do tý kategorie která nikdy nepochopí kdo si pořídí tohle, teda pokud má normální notebook...PS: dělat v excelu na tomhle musí bejt fakt opruz ;)

@Sin@le: Někdo má rád holky jinej zase vdolky. Na notebook potřebuješ batoh, na Eee kousek místa v batohu.Když chci dělat něco v excelu, udělám si to doma, nebo v práci.
Eee prostě slouží k něčemu jínému. Například k tomu, že ten Excel cestou na prezentaci jen opravíš, nebo někomu pošleš, nebo o tom excelu s někým pokecáš přes Skype.Ale stává se z toho další nesmyslná flamewar, nechej si svůj notebook a budem všichni šťastni.

@wagisak: podobny jako proc si kupovat drahej mobil kdyz si muzes za par stovek koupit pevnou linku domu a posilat z ni treba i dokonce FAXy :D :D

@gulde: Populární? protože jsou malý a vejdou se do kabelky :o) První model který měl původně být za těch 100 dolarů až ted dosáhl pod 5000 kč.

@OCKO.OCKO: nevidim duvod proc se rozhodovat mezi PC a notebookem sak kazde je puvodne na neco jineho a podle konfigurace si muzete dovolit ruzneveci.

@gulde: Mno ja jsem to taky nechapal do chvile, kdy jsem ho měl v ruce. To jsem si ho pak musel hnedle poridit. Pro me je to uzasna mobilni vec. Kdyz jdu neco opravit na siti, kdyz jdu nekam prezentovat, na sluzebku.... vejde se do brasny a ani o něm nevim. Donedavna jsem se tahal s "krávou" nadupanym notebookem, musel jsem mit na nej zvlastni batoh, vsude se pletl..... proto jsem si koupil uzasne mobilni a na inet a office stacici Eee :-)

@gulde: Jen souhlasím! Kvalita a výkon odpovídá lepšímu psacímu stroji, a je provdou , že původně se uvažovalo opravdu jen o ceně 5000,- kč!!

Super notebook

Tenhle notebook není sice moc svižný, ale 8 hodin na baterku plus ohromná mobilita, to je prostě paráda :)

@sonny21: Psací stroj s displayem!

@rozmital: no, tak nějak, prostě jenom na poznámky a na internet :)

Hezký, ale dost drahý...

8 Hodin provozu je sice moc pěkná věc, ale atom procesor a integrovaná grafika už tak dobře nevypadají, za těch skoro deset tisíc se dá sehnat sice větší, ale o hóóóódně výkonější notebook, přeci jenom koupit si malý notebook do autobusu na kterym jedoo tak akorát officy a internet je velký luxus.

@sonny21: Tak si kup hóóódně velký a nadupaný notebook. Tenhle není pro tebe.

@sonny21: To je jak mluvit do dubu. Protože je dost lidí, kteří v tom autobuse nechtějí pařit, ale třeba číst si nějaký PDFko nebo pracovat na semestrálce. A tuhle věcičku strčí do baťůžku.

@sonny21: Ale ten výkon ve velkém balení má velkou váhu a malou výdrž na baterii. Já jsem rád, že se vytvořil tento nový segment zařízení.

@dr6se2: taky si myslím, že je to super zařízení. Dnes je v poměru ceny/výkon sice nejlepší 15-15,4" notebook, ale zkuste si nosit NB s váhou pod 1kg a NB s váhou okolo 3kg. Pokud to vidíte jako čísla, tak to není moc, ale zkuste si to v reálu. Pokud někdo cestuje s noťasem a používá ho opravdu jako office NB, tak hurá do tohoto, když chci hrát hry, tak si koupím mobilní konzoli.

@sonny21: Za ty prachy je notas mnohem kvalitnější :)

@J4cKy: Hmm a co mobilita, výdrž baterie???

@Hillx: neřeš

Kapacita SDHC

I tady už prodáváte 32GB SDHC karty, takže výsledná velikost přes 40 GB je už dostačující a na konci tohoto roku se plánuje 64 GB (ale tam už možná bude karta dražší než celý eee...).

@extremejack: Jako ukládat si data na pamětovku? To je hodně pomalý, je fakt, že kdo si takovej paskvil jako EEE pořídí, tak mu pak už nepřijde nic pomalýho, ale stejně SDHC 4 nebo 6MB zápis/čtení, to je fakt slabý.

@Mira Rasin: Muzu te uklidnit že pro práci to spokojeně stačí. Mám na kartě nainstalované i programy a některé hry ( UT04, Halo,...) a jedou i z oné karty. Pro kopírování velikých objemů to opravdu není, leč když vezmete v úvahu že to má jen omezenou kapacitu, je to více než dostačující.

@mugsat: Když už něco, tak bych koupil spíš flasku než pamětovou kartu, jsou prakticky cenově srovnatelný a flaska může býti několikanásobně rrychlejší, když dobře vyberete.

Vyber systemu ??

tak tohle me opravdu pobavilo, zatim nejlepsi hlaska dne :D-> První možností je zvolení operačního systému Windows XP. K němu dostaneme SSD disk o velikosti 4+8 GB. Pokud ovšem zvolíte operační systém Linux, dostanete tento subnotebook s pamětí 4+16 GB. Samozřejmě ani jedna z variant nedokáže náročného uživatele uspokojit, ale určitě jde o velký krok kupředu. <-tak to opravdu nevim, co by na tomto stroji chtel recenzent provozovat??
osobne bych to videl asi tak na dos, jelikoz win xp zabiraji na 4Gb ssd disku skoro 1,5Gb, linux bude tak na 500Mb, tak DOS se vejde do 2MB!! a pokud by snad autor chtel visty, tak nejmensi instalace co sem videl mela 20Gb, tak to teda nevim, kam to date :D

@narg01: Nechci být nepříjemný ba dokonce vulgární, ale NEŽ NĚCO NAPÍŠETE, ZKONTROLUJTE SI FAKTA. Tyto nesmyslné hlouposti co zde píšete možná zapůsobí támhle na Annču z kravína, protože o počítači ví, že se na ty bedynce dá sedět. Ovšem chci jen upozornit, že win XP se dají ořezat na funkční velikost 1.2GB kde nemáte problém s funkčností... Visty zabírají Home okolo 5gb, ultimate +- 7gb. Jsou to ZHRUBA přesné údaje. Váš odhad je tudíž nadmíru přestřelený dokonce možná zkreslený. Přeji hezký den.

@mugsat: neprijemny klidne budte, mne to nevadi :), kdyz si ten prispevek prectete znova, zjistite, ze byl napsany jako legrace, tudiz znacne nadsazeny! Jestlize pisete, ze se win xp se daji stlacit na 1,2Gb, coz samozrejme vim, porad to nic neresi otazku, ze v tom zarizeni je ssd disk se 4 GIGA mista, cili vam JENOM system zabere polovic mista (a neverim ze casem zustane na tech 1,2gb, mym BEZNYM pouzivanim vlastnim momentalne win xp na 3,3Gb..) Co pisete o win vista muze byt pravda, ale porad ste 1Gb ZA kapacitou hdd, pri posledni instalaci visty na kolegove notesu jsme se dostali na 25Gb (klasickou instalaci)pouze jsem se pozastavil nad tou vetou o systemu, ktera me opravdu pobavilapeace

@narg01: Dobrý den. Děkuji za příspěvek. Bohužel jsem nějak z vašeho příspěvku nepochopil (i když jsem ho četl několikrát) na co přesně narážíte. Mohl byste mi prosím upřesnit, co vám přijde "nesmyslné" (či směšné)? Přeji hezký den

@Jakub Levý: Jeho otázka byla jasná - co byste asi tak chtěl, když vám nestačí XP + 12 GB disk nebo Linux a 20 GB disk? Větší disky, "lepší" systém?

@Mastodont: Dobrý den. Stejně tak považuji svou větu za výstižnou, ale pokusím se to lepé napsat a trochu rozvinout. Oproti staršímu modelu jde o jistý pokrok, přece jenom nemáte pro svá data pouze 2 GB, ale 10 popřípadě 18 GB. Tím se z části vyřešil předešlý problém, protože někteří zákazníci si odmítali kupovat starý Asus EEE právě kvůli velmi malému prostoru. Na druhou stranu náročnému uživateli ani tento prostor rozhodně nepostačí (pro něj je vhodný například o něco větší 10ti palcový Asus EEE). Doufám, že nyní jsem vám již dokázal objasnit, co jsem vámi zmiňovanou větou měl na mysli.

@Jakub Levý: Dobry den, moje reakce byla na vetu o pouzitem systemu, kde v jednom souveti napisete, ze Linux ani WinXP (v podstet JEDINE mozne pouzitelne systemy) nejsou to prave, a na to reaguji, jaky jiny system by jste asi tak chtel pouzit pro uspokojeni "narocneho" uzivatele :) (ja navrhuju DOS nebo Win98SE :D)V podstate zbytecna reakce, ja vim, jen sem si rejpnul.... :)

Prehravani filmu ??

ale ted uz vazne k tematu :)mel bych otazku, v jake kvalite a jak dlouho vydrzi tenhle eee prehravat filmy v avi ? de mi spis o vydrz, proste jako mobilni prehravac, pripadne zvladl by take dvb-t televizi pres usb ??

@narg01: Dobrý den, DVB-TV zvládá, filmy v AVI to přehrává okolo 3-4hodin čistého provozu, spíše ke 4hodinam. Kvalita? Podívám se, nemam ted ty serialy u sebe, ale co si pamatuji, díl má okolo 350 mb a trvá to +- 45min. Tak snad jsem pomohl.

Super notebook

Dobrý den,
tento notebook mne velice zaujal. Líbí se mi po všech stránkách. Potřebuji jen poradit, jestli je to notebook přímo pro mě nebo se mám podívat po jiném. Studuji vysokou školu, což obnáší PowerPoint, Word, Excel, nainstalované školní verze programů a internet. Začínáme s programováním (zatím tedy jen začátky) a v dalších letech půjde i o trochu odbornější programování.

@rozemarie: Dobrý den, tento notebook bude pro Vámi popsané činosti velmi vhodný.

@rozemarie: Záleží co budeš dělat za programování, jestli psát zdroják v notepadu a pak ho kompilovat a nebo využívat vývojové prostředí. Tam bys pak mohl velmi rychle narazit. Takové NetBeans nebo Visual Studio jsou krásným žroutem paměti a CPU (ani se nedivím, jejich funkce si to vyžadují). Takže bych o EEE 2x popřemýšlel, aby jsi se ho za chvíli nechtěl zbavit.

Linux verze na CZC???

Dobrý den,
v článku píšete o verzi vybavené OS Linux. Budete je nabízet na CZC??? Popřípadě kde hledat. Zatím jsem v e-shopech našel pouze Widle verzi :_(. Díky za odpověď.

@Jeníkkkkkkk: mam ties zaujem o linux verzi z 20 gb ssd diskom

Tohle neni NETbook!:(

Ahoj, jak to tak vidim, tak ale napr. datovy balicek od t-mobile do toho nepripojim. Nevidim tam slot ani na pcmcia ani na express card. Porad se o tëhle mrnavej notasich mluvi jako o netboocich, ze muzete byt porad online, kdykoli a kdekoli. Ale jak? Jedine s pouzitim externiho modemu pres USB, coz t-mobile take nabizi (ale jen 4G a mrknete na mapu pokryti CR, pokryt je jen zlomek), jenze pak uz se jaksi vytraci ta mobilita. Na beznou praci se ten notas zrovna moc nehodi, prece jen je super spis do skoly, nebo uplne super by byl fakt na inet, jenze tady soudruzi udelali trosku chybu. Priznejme si to, kde mame volnou koncovku lan, tam asi plne nedocenime malych rozmeru toho notasu, to uz tam muzem rovnou pripojit klasicky notebook:(

@TOMAS.LIZNER: Mistře, slyšel jsi někdy o standardu 802.11, popřípadě slova Wireless Fidelity (WiFi)? Koupil jsem si jeden z těchto přístrojů (1000H) a jsem absolutně spokojen. Snad každé KFC, kavárna apod. má nějaký hot-spot. V rámci areálu školy, kterou stuji sem prakticky neustále v dosahu signálu. Pořídil jsem si jeden přístupový bod i domů a na koleje, v dnešní době to není taková investice, takže jsem prakticky neústále bez jakéhokoliv drátu online a to i na toaletě :))). Navíc mají eeečka úžasnou výdrž a rozměry, které neobtěžují

@johnmelnik: Free hotspotu sice pribyva, ale furt je jich hrozne malo. Navic vetsina z nich je jen v Praze, ostatni mesta jsou na tom podstatne hure, o venkove ani nemluve. Takze pokud nejsi z Prahy nebo nemas tu kliku, ze mas nekde blizko hotspot, tak mas peska. Tyhle notasy provazela velka reklamni masaz, ze muzes byt online kdekoli a kdykoli. Podstata te kampane byla, ze muzes byt na netu zjednodusene furt, jenze problem je, ze ta kampan vznikla v zahranici, kde - staci se podivat byt jen na Nemecko - je mimojine tech hotspotu jak nas... :) Vem si nejakeho cloveka z Dolni Lhoty, ze si koupi tenhle notas a...? Prd, wifi siroko daleko nikde nic a kartu s tarifem proste nikam nestrci!

@TOMAS.LIZNER: Je možné k tomuto počítači připojit (přes USB kabel, nebo bluetooth) mobil, ve kterém je SIMkarta s tarifem pro příjem internetu? Děkuji za informaci.

To základní nikde...

proč někde nejsou fotky displeje a popis jak se na tom stroji pracuje s excelem,wordem ale zato jestli na tom jdou hrát hry

..

tak tenhle mám a jsem sním spokojen

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru