Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Asus VW202S – Pro práci i legraci

Asus VW202S – Pro práci i legraci

Recenze
ASUS VW202S - LCD monitor 20"_1599552835
ASUS VW202S - LCD monitor 20"
Produkt není určen k prodeji.

Někomu může vadit cukr v kávě, někoho může iritovat tlačenice v tramvaji. Jiný může nadávat na špatné pracovní podmínky, další zase nad frontou v masně. Ale z displeje ASUS VW202S nemůže být špatný snad nikdo – spojuje to nejlepší za všech světů v jenom jediném výrobku. Alespoň tedy při pohledu do specifikací to tak vypadá. A co skutečnost, jaká je?

Když jsem přemýšlel, co bych tentokráte tak mohl zrecenzovat, došel jsem k tomu že nejlepší bude monitor. Je to celkem zábava a těší mě, že alespoň dočasně mohu odstavit svůj skromný plochý 17ti palcový panel Samsung a zapojit něco pořádného, na čem dokoukám zbytek dílů z oblíbeného seriálu v širokoúhlém formátu. Spojil jsem tedy příjemné s užitečným a docela jsem se u toho bavil. A myslím, že i Vy se při užívání tohoto monitoru budete bavit. Má totiž co nabídnout.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Specifikace

TFT-LCD Panel

Velikost panelu: 20.1" Wide Screen

Typ panelu: TN

Rozlišení: WSXGA+ 1680x1050

Velikost pixelu: 0.258mm

Jas (Max.): 300cd

Kontrastní poměr (Max.): 2000:1

Úhel pohledu (CR>=10): 160°(H)/160°(V)

Počet barev: 16.7M

Dobra odezvy: 5ms

Video vlastnosti

SPLENDID™ Video Intelligence: Ano

SPLENDID™ Video Přednastavné mody: 5 režimů

Teplota barev: 5 režimů

Audio vlastnosti

Stereo Reproduktory (vestavěné): 1W x 2 stereo RMS

Ovládací prvky

SPLENDID™ Video volba režimů.: Ano (5 režimů)

Auto. přizpůsobení: Ano

Nastavení jasu: Ano

Nastavení hlasitosti: Ano

Vstupy

PC vstup: D-Sub (VGA)

Audio vstup: 3.5mm Mini-jack

Frekvence

Analogový frekvenční rozsah: 31.3~80.2KHz(H) / 56~75Hz(V)

Spotřeba

Zapnuto: <49W

Režim spánku: <2W

Mechanické parametry

Barva šasi: černá

Naklonění: +20° ~ -5°

VESA držák: 100 x 100mm

Zabezpečení

Kensington lock

Rozměry (ŠxVxH mm)

Fyzické rozměry: 473 x 392 x 210

Rozměry balení: 570 x 455 x 150

Váha: 4.4kg

Příslušenství

VGA kabel, audio kabel, napájecí šňura, dokumentace

Normy

Energy Star®, TCO03, CSA, CB, CE, FCC, CCC, BSMI, Gost-R, C-Tick, VCCI, PSB, RoHS, WEEE, WHQL

První kontakt

Monitor ASUS VW202S je dodáván v obyčejné lepenkové krabici, která je vybavena uchem pro lepší transport. Ochranu displeji zajišťuje polystyrenová vystýlka. Uvnitř krabice toho nijak extra mnoho není, každopádně pro plnou funkci zařízení je zde vše. Kromě monitoru samotného zde je:

Napájecí kabel

VGA propojovací kabel

Audio propojovací kabel

Dokumentace

Provedení, design, ergonomie

Na první pohled není dnes recenzovaný kousek od společnosti ASUS nijak vyjímečný, žádný jeho prvek vyloženě nebije do očí a neupoutá pozornost. Stojan je tvořen jednoduchou kulatou základnou, která díky kruhovým rýhám vypadá jako taková malá, ale pořádně tlustá gramodeska. Z ní směrem vzhůru trčí prostá noha, která ale bohužel nedává panelu žádné velké možnosti pohybu – je možné mírné naklonění vpřed a také vzad, ale tím jeho možnosti končí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Maska monitoru působí velmi vkusně, její přední strana je matně černá, doplněná stylovým stříbrným pruhem vedoucím přes spodní stranu. V pravé straně se ozdobný pruh mění v pětici tlačítek S, Minus, Menu, Plus a Power, přičemž poslední uvedené je doplněno modře svítící diodou, která informuje o zapnutí přístroje. Rám lemující velkou matnou obrazovku není rozhodně ten nejužší, který se dá na trhu vidět, ale ani se nedá nazvat širokým.

Obvodové strany displeje jsou z vyleštěného černého plastu a po rozbalení z krabice je kryje ochranná folie, aby nedošlo k poškození.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hořejšku zadní strany dominuje žebrování, pod kterým jsou ukryty vestavěné stereofonní reproduktory a zároveň slouží k odvodu tepla. Ve spodní části pak lze najít konektory pro připojení napájecí šňůry, audio signálu a patnácti-pinový D-Sub konektor, přes který je veden obrazový signál z počítače. Pokud by jste chtěli mít monitor někde vystaven a chcete se ochránit před drzou rukou loupeživých nenechavců, můžete využít otvor pro připojení Kensington zámku, který leží v levé dolním rohu. Příznivci pořádku v kabeláži také uvítají sponu na stojanu, do které je možno zaháknout neposedné kabely a tím je usměrnit.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Menu a možnosti nastavení

Nabídka voleb je poměrně standardní, kromě běžných voleb, jako je korekce jasu, kontrastu, teploty barev, polohy obrazu a regulace hlasitosti zde najdeme jen pár méně obvyklých věcí.

Jedna z nich je velmi sympatická možnost zachování poměru stran, kdy obraz v jiném než nativním rozlišení není roztažen po celé ploše obrazovky, ale zachová si svůj formát. Bohužel tato funkce není 1:1, kdy by jste například měli při rozlišení 1280x1024 nedeformovaný obraz uprostřed s černou plochou všude kolem, ale funguje tak že je obraz ve správném poměru stran zobrazen odshora dolů a po stranách obrazovky jsou černé pruhy.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Výhoda širokoúhlého monitoru je patrná na první pohled – na obraz se toho vejde mnohem víc, než kdy předtím

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Další ne zcela běžnou volbou v menu je funkce ASUS Splendid, které se ale budu věnovat ještě dále.

Co do organizace, je menu velmi logické, ale přesto se mi s ním nepracovalo nejlépe. Tlačítka jsou poměrně tvrdá a pokud se někde ukliknete, trvá nějakou dobu než se nabídka překreslí a Vy se tak můžete vrátit do požadovaného nastavení. Je to maličkost, ale někdy celkem iritující. Naštěstí pro základní nastavení do nabídky často nemusíte a to díky rychlým tlačítkovým volbám na předku monitoru. Pokud stisknete tlačítko S, dostanete se na volbu předdefinovaných režimů funkce Splendid. Pro regulaci hlasitosti pomůže tlačítko Minus, pro korekci jasu zase Plus.

Strom nabídek

Splendid

Scenery Mode

Standard Mode

Theater Mode

Game Mode

Night View Mode

Image

Brightness

Contrast

ASCR

Sharpness

Saturation

Position

H-Position

V-Position

Focus

Phase

Clock

Color

Color Temp

Color

Normal

Warm

sRGB

User Mode

Skin Tone

Reddish

Natural

Yellow

Input Select

VGA

System Setup

Volume

Aspect Control

Full

4:3

OSD Setup

H-Position

V-Position

OSD Timeout

DDC/CI

Language

English

French

German

Spanish

Italian

Dutch

Russian

Traditional Chinese

Simplified Chinese

Japanese

Information

All Reset

Obraz, podsvícení, rychlost

Když jsem monitor prvně zapl a z boku sledoval nabíhající logo Windows na černém pozadí, skoro jsem se lekl. Prapodivně flekatá černá na mě opravdu neudělala dobrý dojem. Naštěstí, v běžném provozu si nerovnoměrnosti pozadí prakticky nevšimnete. Já měl totiž zrovna zhasnuto a v tmavém prostředí je nesouměrné podsvícení jako pěst na oko, ale pokud máte zapnutou třeba jen slabou lampičku (což by jste rozhodně mít měli, pokud máte rádi svoje oči a chcete si je v budoucnu trochu užít), bude podání černé velmi slušné. A pokud budete koukat na cokoli jiného, než je jednolitá černá plocha, tak na podsvícení rázem zapomenete.

Podání barev je příjemné, v základním nastavení působí přirozeně a nenásilně. Rozhodně se nejedná o překontrastované nebo naopak naprosto nevýrazné podání, jako lze vidět u nejlevnějších LCD monitorů. Barevné přechody jsou jemné, jen při zobrazení celé barevné škály jsou znát drobné nedostatky, typické pro TN panely. Pro domácí použití celkem zanedbatelná věc.

Ohledně rychlosti si říkám, jestli má smysl ji u dnešních panelů zmiňovat. Je pravda, že všude najdete recenze profesionálů, které dokáží přesvědčit o tom, že kdejaký panel má X-krát větší odezvu, než uvádí výrobce, ale ruku na srdce – kdo to pozná? Já nemám v hlavě optickou sondu, ale naprosto běžné, sériově vyráběné lidské oko, takže preferuji spíše subjektivní hodnocení než exaktní čísla. A toto hodnocení vyhází pro VW202S velmi dobře – na monitoru jsem koukal na filmy, seriály a televizi, pařil hry a brousil po netu. Nikdy jsem nezaznamenal žádné rušivé rozmazávání, dokonce i při scrollování je kontrastní text stále dobře viditelný a černé písmo na bílém podkladu se nerozbředne v šedou kaši.

ASUS Splendid

Skvostný, skvělý, nádherný, přepychový, velkolepý… jsou slova, která najdete, pokud slovo Splendid zadáte do anglicko-českého překladače. Volbou různých Splendid režimů si určujete, jaké bude podání barev, jejich kontrast a jas. Navíc pokud si v menu aktivujete funkci ASCR (automatické nastavení kontrastu), měl by Vám monitor naservírovat dokonalý obraz, který nabídne nejlepší ostrost a věrnost pod sluncem. Nu, u mě se tak nestalo. Pln zvědavosti jsem si aktivoval režim Theatre (divadlo), k němu pak ASCR a natěšen spustil film. Euforie rázem opadla, když jsem zjistil, že v tmavších scénách nevidím naprosto nic a v těch světlejších sice vidím, ale nic pěkného to není. Tím ale rozhodně nechci funkci zatratit. Rozhodně se jedná o zajímavou vlastnost, jen to bude chtít si trochu pohrát s nastavením než bude nějak rozumně využitelná. Pokud ale necháte volbu nastavenou na Standart, určitě nic nezkazíte.

Úhly pohledu

Jelikož je tento model vyroben technologií TN, nelze v oblasti pozorovacích úhlů očekávat zázrak. A z testu se ukázalo, že se žádný opravdu nekoná. Při pohledu ze předu a mírně z boku je obraz velmi dobrý, dokonce i když se díváte hodně šikmo, je stále slušný, ale to se již nedá říci při pohledu shora. Pohled zespodu je pak vyloženě smutnou záležitostí, neb neuvidíte prakticky nic.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Audio

V těle přístroje se kromě hromady zajímavých součástek nacházejí také dva stereofonní reproduktory, každý s výkonem 1W. Parametrově nic moc, ale realita je.. taky nic moc. Na muziku to není, Daniel Landa, System of a Down i Brian Adams znějí dost plechově. Pro pěkný požitek z her také moc dobře neposlouží, ale pokud patříte mezi příznivce systémových zvuků z Windows a rádi slyšíte, jak se Vám minimalizují okna a chcete být zvukem obeznámeni o každém novém příchozím emailu, budete spokojeni. Jestli kupujete monitor s počítačem a nezbývají již fondy na kvalitní reproduktory, určitě to s těmi vestavěnými nějakou dobu vydržíte, zase vyloženě zlé nejsou, ale náročnější posluchač zde nepochodí.

Závěr

LCD displej ASUS VW202S je určitě zajímavou volbou do každé domácnosti. Poslouží velmi dobře k promítání Vaší DVD kolekce, díky velké ploše je také skvěle použitelný pro kancelářské aplikace, neb se na něj vejde hodně oken. Hráči díky rychlé odezvě a možnosti zachování poměru stran zklamáni také nebudou a příznivci neagresivního designu budou mít radost z provedení. Dovolím si tedy tvrdit, že tento monitor potěší každého, s vyjímkou profesionálních grafiků, kteří sáhnou spíše po monitoru s jiným typem panelu a s DVI vstupem, který bohužel VW202S nemá.

+ nízká cena

+ decentní vzhled

+ možnost zachování poměru stran

- chybí DVI konektor

- malé možnosti polohování

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (32)

Obrazky v gifu

Asi za to nemuze autor, ale proc jsou vsechny ty fotky v 256-ti barevnych GIFech a ne v JPG?

@zivan: Dobrý den, jedná se o drobnou technickou chybu, která vyžaduje nové nahrání fotek. Bohužel mám podklady doma a nikoli v práci, takže se správné fotografie objeví během zítřka.

@Martin Adámek: No ja jsem si nejdrive rikal, ze ten monitor ma strasne zobrazeni barev :-)

@zivan: A někdo tu taky sleduje ULICI.

@vomys: ??? Nechapu. Je to jeden z tech ceskych serialu?

@zivan: Dobrý den, ano. Více na webu http://ulice.nova.cz/

@Martin Adámek: lool, tak za to davam bod.. :)

@Martin Adámek: CET 21 Vám bude vděčná za reklamu :-))

@Milan Gal: jo no

@Milan Gal: Bude, ale reklama to není zase až taková.

@vomys: to není skoro vůbec reklama... ;-)

+/-

Nevyhodou tohto modelu je pritomnost iba analogoveho vstupu.. Chyba mi tu nastavenie vysky LCD, USB a uz spominaneho DVI vstupu. Ale recenziu hodnotim kladne, gj :)

Širokoúhlé

Mám taky doma širokoúhlý monitor a jsem s ním velmi moooooc spokojený

@ZdenekBlaha36: No já teda zatim ještě nejsem fandou WS monitorů... ještě ale tak rok a pudu do něj... Až to tu bude všechno optimalozovaný... :D

LCD

Rodiče ho mají u PC v podstatě jen na net + karta zkoušel jsem na něm WoW a byl jsem mile překvapen. Za ty prachy to opravdu je velice pěkný pokoukání. Až na absenci DVI hodně slušný

@petrikp: Je to pořád jen sprosté TN, děs běs. Filmy hrůza, fotky hrůza. Recenze z tohoto monitoru dělá něco, co není. Je to herní monitor, ano. Vše ostatní je hrůza.
Pro rýpaly - zrovna si ho tu kolega zkouší na stole, takže vím.

@Guaaaaaano: Dobrý den, to je myslím celkem diskutabilní. Já hodnotím zboží z pohledu potanciálního zákazníka, nepokouším se nic vychválit, aby se to lépe prodávalo. A rozhodně mohu říci s čistým svědomím, že tohohle monitoru určitě není třeba se bát. Samozřejmě, kdo na něm chce najít něco špatného, určitě si nějaký prostor pro kritiku najde, ale celkově je to monitor velmi slušný. Kdyby mi ho donesl Ježíšek, určitě by mi udělal radost, nenadával bych mu :)

@Martin Adámek: az se u Tebe jezisek stavi, dej mu i moji adresu, ja nebudu nadavat ani jednomu z vas:-D souhlasim s Tebou, tohohle monmitoru bych se take nebal ...:-)

@Guaaaaaano: suhlas.. v dnesnej dobe je TN technologia uplne nedostacujuca a kto ti dal minusove body asi ani nevie o com je rec :) TO uz naozaj snad len ASUS a Acer moze nieco take ponuknut.. no a jasne ze este ViewSonic :P

DVI ma model VW202T

Jestli Vám u něj schází DVI, tak jděte do VW202T, ten je naprosto stejný ale navíc má i to DVI :-) Ja osobně jsem s nim naprosto spokojený, včetně těch repro. Vím, co můžu od 2*1W RMS čekat a to to splňuje dokonale. Podání barev je už samo od LCD také slušné, při nízké digitální rezonanci ve ForceWare pak výborné. Výškovou stavitelnost sice nemá (myslím, že ve stejné cenové hladině ji kromě několika starších Samsungů stejně nikdo nenabízí), ale při doporučeném a i vyzkoušeném pohledu lehce ze zhora by byla stejne nevyužita. Takže podle me jediná slabost, a to pohled ze zdola, je pro mne zanedbatelná. Naopak pro mě důležitý parametr spotřeby 49W je u téhle wide 20 jeden z nižších. Na konec, po měsíci zatím nemá žádný vadný (sub)pixel, tak snad to tak i vydrží :-)

Rozumná alternativa

Z vlastní cca měsíční zkušenosti bych doporučil Samsung 2032BW(odkaz http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=48134 ). Má DVI výstup, což recenzovanému monitoru chybí. Cena není o moc vyšší, parametrově jsou na tom podobně.

Chci ho, ale ...

Mám velký zájem o tento monitor. Mám grafiku integrovanou na desce asus P4P800-VM, čili nemám DVI výstup. Bude mě hodně vadit, když koupím tento monitor bez DVI vstupu ? Resp. je ten DVI vstup až tak důležitý ?

@gud: Dobrý den, nedávno jsem věřil, že LCD bez DVI není to pravé. Ale co jsem měl možnost testovat nedávno dva velké monitory jen s VGA vstupem, musel jsem svůj názor přehodnotit - rozhodně se bez DVI dá docela dobře žít.

@Martin Adámek: Taky přeji dobrý den a děkuji za rychlou reakci. Jestli to tedy dobře chápu, pokud budu používat to LCD na PC bez DVI přes VGA nic se nebude dít, až když bych chtěl za čas změnit PC za nějaký, kde bude jen DVI výstup, nepůjde to s tím LCD dohromady anebo půjde přes nějakou redukci. Chápu to správně ? Takže se jedná pouze o jakési vylepšení kvality obrazu díky digitální technologii (DVI) oproti analogové (VGA). Můžete mi prosím ještě říct jak je vysoký vč. stojánku ten monitor asus VW202S. Děkuji.

@gud: Pokud časem přejdete na graficku s DVI, stále není problém použít redukci a nadálel jej používat. Výška i se stojanem je 39 cm

@Martin Adámek: Je pravdou, že při zapojení přes DVI není třeba nastavovat pozici obrazu nýbrž přes VGA je třeba obraz doladit?

@mlanik: Dobrý den, ano je to pravda, ale nastavení probíhá automaticky, určitě s tím nebudete mít moc starostí.

Vadné pixely?

Je možné u dnešních LCD pozorovat vadné pixely na disleji? Nebo už všichni výrobci musí dodávat zboží bez vadných pixelů? Popř. jak je na tom tenhle monitor?

@Petr_head: Dobrý den, i dnes se dá narazit na monitor s vadnými pixely (ikdyž ze zkušeností mohu říci, že je jich podstatně méně než dříve). Navíc vadné pixely nejde dost dobře odfiltrovat při výrobě, neb ikdyž pošle výrobce bezvadný kus, mohou se vadné pixely objevit při přepravě.

@Martin Adámek: Rad by som Vas poopravil :) Vadne body sa pri vyrobe daju odchytit vcelku jednoducho a urcite sa tak i deje :D To, ze je teraz menej vadnych kusov by som skor pripisal skvalitneniu technologickych procesov pocas vyroby.. A co sa tyka toho posielania "bezvadneho kusu". Kazdy model ma nejaku kvalitativnu triedu, ktoru musi panel splnovat. To, ze chce zakaznik LCD bez vadnych bodov vyrobcu nemusi zaujimat, ale situacia je taka ze ho to zaujima a ponuka zaruky vymeny monitora pri vyskyte vadneho bodu.. Viem ze to robi DELL a HP, mozno aj niekto iny..
Este pridam link na normu kvality LCD v en jazyku. Kto chce nech si to vygoogli v cz :) ISO 13406-2 http://en.wikipedia.org/wiki/ISO_13406-2

Re: ....

jde videt ze ti jde jen o body(to ale kazdemu) ale hodne lidi tu aspon pise normalni veci na to o cme pisou

Re: Chci ho, ale ...

Nemám s ním problém

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru