Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Fujitsu-Siemens PA2548 – vysoký výkon za nízkou cenu

Fujitsu-Siemens PA2548 – vysoký výkon za nízkou cenu

Recenze
Fujitsu Siemens Amilo Pa 2548 - BAT:CZM2-NQ1B8-PA2_391878347
Fujitsu Siemens Amilo Pa 2548 - BAT:CZM2-NQ1B8-PA2
Produkt není určen k prodeji.
Fujitsu Siemens Amilo Pa 2548 - BAT:CZM3-NQ1B8-PA2_1086294172
Fujitsu Siemens Amilo Pa 2548 - BAT:CZM3-NQ1B8-PA2
Produkt není určen k prodeji.
Fujitsu Siemens Amilo Pa 2548 - BAT:CZM4-NQ1B8-PA2_140372623
Fujitsu Siemens Amilo Pa 2548 - BAT:CZM4-NQ1B8-PA2
Produkt není určen k prodeji.

Fujitsu-Siemens není na poli přenosných počítačů žádným nováčkem. Vyrábí různé třídy notebooků od velmi levných po velmi drahé s vyspělými technologiemi. Nyní máme možnost vyzkoušet notebook, který patří do třídy levnějších notebooků: Fujitsu-Siemens Amilo PA2548.

Ceny notebooků rychle klesají a tak se i tento model dostal s cenou na velmi příjemnou úroveň. Chybí mu sice některé funkce, které jsou dnes již u přenosných počítačů standardem (např. Bluetooth), na druhou stranu nás v mnohých parametrech mile překvapí. Pojďme se na něj podívat trochu blíž.

Obsah balení

Někteří výrobci přenosných počítačů přidávají k přístroji „zdarma“ spoustu jiného příslušenství. V našem případě toto bohužel nelze říct. Na druhou stranu dostanete poměrně širokou škálu softwarového vybavení. Kromě operačního systému Windows Vista Home Premium dostanete navíc Microsoft Works, Nero 7 a Trial verzi Microsoft Office 2007. Poslední ze jmenovaných nemůžeme považovat za nějaký velký bonus, protože si tuto Trial verzi můžete zdarma stáhnout ze stránek Microsoftu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Notebook s nabíječkou

Na první pohled

Notebook dostal do vínka velmi elegantní vzhled, horní část přístroje pokrývá především odrazný povrch. Celkově působí poměrně robustním dojmem, ani váha není příliš příznivá – 2.9 kg.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pohled zepředu

Přední strana je osazena třemi audio konektory, slotem na paměťové karty (SD, MS, MMC a MS Pro), informačními diodami a posuvným tlačítkem Wi-Fi. Někomu možná přijde plně mechanické tlačítko pro zapnutí Wi-Fi přijímače zastaralé, mě osobně tento styl ovládání velmi vyhovuje

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pohled zprava

Na pravé straně nalezneme PCMCIA slot, dále externí digitální video výstup, mřížku chladiče a 3 USB konektory. Bohužel více USB portů tento model nemá, což je velmi nepraktické například pro připojení myši – kabel od ní překáží o dost více, než když by byla možnost jí připojit na levou stranu notebooku.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pohled zleva

Zadní strana neskrývá žádné rozhraní. Vlevo se nachází DVD-RW mechanika, samozřejmě s podporou dvouvrstvých medií. Dále nesmíme zapomenout na konektor pro připojení napájecího adaptéru a konektor k modemu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pohled na otevřený notebook

Po otevření víka se nám naskytne pohled na klasickou klávesnici (klasickou pro 15,4 palcové notebooky) s omezenou numerickou klávesnicí. Pod ním samozřejmě touchpad se dvěma tlačítky. Pod displejem je několik tlačítek a jeden senzor světla. Ten kontroluje, v jak intenzivním světle se notebook nachází a podle toho reguluje podsvícení displeje. Z tlačítek popíši především jedno – tlačítko pro vypínání větráku chlazení, který mimo toho, že sníží otáčky větráčku i sníží celkový výkon notebooku. V horní části víka (kromě displeje) nalezneme integrovanou webkameru s rozlišením 1.3 Mpx. Modré podsvícení tlačítka pro zapnutí notebooku a tlačítek touchpadu je sice velmi efektní, bohužel za tmy toto světlo začne být celkem nepříjemné pro oči.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Multifunkční tlačítka

Technické parametry

Úhlopříčka displeje

15,4˝

Rozlišení/Typ displeje

1280 x 800, lesklý

Procesor

AMD Turion X2 TL-60

Počet jader/Frekvence procesoru

2/2000 MHz

Velikost operační paměti

2 GB (2 x 1GB)

Velikost úložného prostoru

160 GB

Grafická karta

Nesdílená, nVidia GeForce 8400M G

Mechanika

DL DVD-RW

Webkamera/Wi-Fi/Bluetooth

Ano (1.3 MPx), Ano (802.11 b/g), Ne

Rozměry

358 x 259 x 38,8 mm

Hmotnost

2,9 kg

Cena testovaného modelu

16 853, - Kč (cena je pouze orientační a platí k datu vydání článku)

Bližší infrormace o testovaném notebooku, jako jsou informace o dostupnosti a aktuální ceně, naleznete v našem internetovém obchodě.

Hardware

Nyní si rozebereme jednotlivé díly, které se skrývají uvnitř tohoto notebooku.

Procesor

Již delší dobu mezi sebou válčí společnost AMD a Intel. V oblasti mobilních procesorů jednoznačně vyhrává Intel. Někteří AMD úplně zatracují, někteří ho obhajují, především v oblasti hraní počítačových her. Pojďme se kouknout, jak na tom doopravdy je. Turion TL X2 je nejnovější a nejvýkonnější řadou mobilních procesorů AMD. Název napovídá, že jde o dvoujádrový procesor. Tento model disponuje cache L2 pamětí o velikosti 2 x 512 kB. Jeho TDP spotřeba dosahuje hodnoty 31 Wattů (TL-62 má již 35W TDP). HT sběrnice tepe rychlostí 800 MHz. Měl by být tedy přibližně stejně výkonný jako klasický Athlon X2 3600+. Konkurenční mobilní Core2Duo o stejné frekvenci je o něco výkonnější (cca 10 procent), budete si ale muset za něj o něco více připlatit. Navíc má a vyšší spotřebu (35 Wattu TDP). Jak dopadl v testech si můžete prohlédnout v grafech na konci této recenze.

Grafická karta

Grafická karta bývá největším problémem. Pokud je notebook osazen výkonnou grafickou kartou, s největší pravděpodobností tím velice klesne výdrž notebooku na akumulátor. Navíc bývá i velice hlučný. Tento model v sobě má sice low-endovou, ale nesdílenou grafickou kartu od společnosti nVidia – GeForce 8400M G (můžeme jí sdílet operační paměť RAM, ale disponuje i svojí pamětí o velikosti 128 MB). Spotřeba této karty není především v klidu tak vysoká jako mainstrové mobilní grafické karty. Na druhou stranu výkon není příliš oslnivý. Nejnovější hry (Call of Duty 4, Need for Speed Prostreet) si na ni zahrajete jen s velkou trpělivostí a na nejnižší detaily. Nicméně dva a více let staré tituly v rámci mezí zpracovat zvládne. Zde bych se rád zmínil o největší vadě grafické karty v tomto notebooku, která vás bude trápit, především pokud rádi hrajete závodní hry (či podobné). Dle některých fór má totiž společnost Fujitsu-Siemens problém – grafická karta špatně komunikuje s operační pamětí, a proto se hra neustále mírně zpomaluje (a následně opět zrychluje). Jak jsem již uvedl, tento fakt poznáte především při hraní závodních her, při akčních či strategických her se chyba už tolik neprojeví.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Tabulka alternativ grafických karet 8400M series

Operační paměť

Tento model disponuje operační pamětí o velikosti 2 GB, která je rozdělena do dvou paměťových modulech. Paměť pracuje na frekvenci 667 MHz. Má tedy dostatečnou velikost i rychlost pro plné využití moderního operačního systému Windows Vista. Bohužel downgrade na Windows XP není oficiálně možná – na stránkách Fujitsu-Siemense nenaleznete ovladače na tento systém. Pokud ale trochu prohledáte Google, určitě naleznete jeho neoficiální variantu (takovou zkušenost mám s podobným modelem PA 2510).

Úložný prostor

SSD (Solid State disk) bychom snad ani od takto levného modelu očekávat nemohli. Je osazen klasickým mobilním 2,5 palcovým SATA diskem. Disk se točí rychlostí 5400 rpm. U přenosných počítačů jde o průměrnou hodnotu. Rychlejší disky mají větší spotřebu (nebo daleko vyšší cenu), proto se moc nepoužívají. Naopak u klasických stolních počítačů se obyčejně disk točí rychlosti 7200 rpm. Z tohoto důvodu bývá běžná práce na notebooku pomalejší a doporučuje se tedy volit co možná největší paměť, aby procesor neustále nemusel čekat na přicházející data.

Displej

U notebooku se nejvíce používají lesklé typy displejů, zřejmě kvůli tomu, že lesklý displej nepotřebuje tak silné podsvícení jako matný. V tomto případě jde o klasický širokoúhlý displej s rozlišením 1280 x 800 bodů. Pro běžnou domácí práci toto rozlišení plně dostačuje. Pokud na něm ale chcete mimo jiné například pracovat v AutoCadu či 3DMaxu určitě bych doporučil volit displej s větším rozlišením, popřípadě připojit pomocí video výstupu na externí monitor.

Ostatní hardwarové díly

Klávesnice má malý odpor, klávesy jsou samozřejmě rozmístěny jinak, než jak tomu je u běžné klávesnice. Webkamera snímá obraz v dostatečné kvalitě. Největší výhrady mám k bezdrátovému přenosu Wi-Fi. I když jsem měl notebook přibližně metr od mého routeru, signál kolísal mezi 4/5 a plným signálem. Obecně signál přijímá hůře než jiné běžné modely. Baterie Li-Ion se skládá z 6 článku (4400 mAh).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pohled na polorozevřený notebook

Kvalita zpracování

Kvalitou zpracování bych tento model zařadil k průměru v této cenové kategorii. Konstrukce sice není zhotovena z podprůměrně pevného plastu, na druhou stranu ke kvalitě například notebooků lenovo (IBM) má dost daleko. Navíc zde rozhodně nebyl kladen důraz na minimalizaci celého přístroje, působí poměrně robustním vzhledem a ani hmotnost (2,9 kg) není příliš přívětivá.

Dalším bodem, kterým se budu zabývat, je chlazení. Rozhodně tento model nemohu doporučit pro uživatele, kteří si potrpí na téměř neslyšitelný chod. Jestliže pracujete pouze s nenáročnými aplikacemi, nebude vás zřejmě míra hluku vyvádět z míry. Jakmile ovšem začnete třeba jen prohlížet náročnější webové stránky, větrák začne být velmi hlasitý. Důvodem je velmi malý pasivní chladič, z tohoto důvodu musí být tento nedostatek kompenzován rychlým prouděním vzduchu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pohled na polorozevřený notebook zprava

Software

Jak jsem se již zmínil, počítač je vybaven poměrně širokou škálou různého software. Windows Vista Home Premium dostanete předinstalovaný, k němu i recovery DVD pro případnou potřebu přeinstalování operačního systému. Mimo toho je tu i možnost obnovit systém ze skrytého oddílu, který ovšem zabírá na disku 12 GB. Mimo tohoto oddílu má disk ještě další dva. Jeden pro systém a jeden pro data. Tím samozřejmě nekončíme. Microsoft Works vám v jisté míře nahradí plnohodnotné Microsoft Office. Tento kancelářský balík (MS Office 2007) sice máte možnost ozkoušet, ale pouze po dobu 60 dní. Dalšími užitečnými programy jsou například Intervideo WinDVD 8 (pro přehrávání DVD disků), Nero 7 Essentials (vypalování CD a DVD), Norton Internet Security Suite (antivir a jiný podobný software) a CyberLink Power DV (software pro webovou kameru). Software se ovšem může u jednotlivých kusů měnit, jde o volitelnou výbavu.

Testy

Notebook jsem testoval ve stavu maximálního výkonu, připojeného do sítě. Bohužel některé důležité testy jsem nemohl provést, protože se program odmítnul spustit a spadl (3Dmark 2006, 2003, PCMark).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Graf naměřených hodnot e softwaru 3Dmark

Hodnoty 3DMarku docela věrně vystihují realitu. Hry několik let staré (3-5 let) si zahrajete celkem plynule, jakmile se ovšem přesunete na nejnovější hry, budete vůbec rádi, pokud si je zahrajete na nejnižší detaily, takže jejich propracovanou grafiku stejně neoceníte. Hodnotu 3DMarku 2006 jsem převzal od oficiálních informací Fujitsu-Siemense.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Graf naměřených hodnot ze softwaru Cinebench R10

Na tomto grafu můžeme krásně pozorovat jak lze software přizpůsobit dvěma jádrům. Při použití obou jader se rychlost zvýšila o 94 procent, což je opravdu téměř maximální hodnota, jaké lze dosáhnout. Nyní pokročíme k testu několika vybraných her.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Graf naměřených hodnot ze hry DOOM3

Hodnotu 5 fps považujte za výjimku způsobenou nedostatkem dat (pomalý disk). Na druhou stranu ukazuje, že i takto stará hra mu působí v některých ohledech potíže. Nicméně tato hra je plně hratelná, navíc máme možnost snížit detaily. Pro měření byl použit program Fraps.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Graf naměřených hodnot ze hry Call of Duty 4

Grafická karta tuto zátěž vyloženě nezvládá - ani při nastavení na velmi nízké detaily se hra v podstatě nedá moc hrát . Pouze pokud ji berete vyloženě jako krátkodobý oddech.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Graf naměřených hodnot ze hry Need for Speed Most Wanted

Need for Speed Most Wanted bych opět zařadil do her plně hratelných (samozřejmě po mírném snížená detailů), bohužel je zde velmi pozorovatelné zpomalování, které jsem popisoval v odstavci Hardware (Grafická karta).

Z těchto pár testů byste si měli utvořit obraz o tom, co od něj můžete očekávat. Nakonec testů ještě přikládám graf z Windows Vista testu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Graf naměřených hodnot z testu Windows Vista

Nejhůře dopadla grafická karta, i přesto, že jsem updatoval její ovladače. Na druhé straně rychlost komunikace procesoru s operační pamětí mě překvapila. Dokonce ani konkurenční Intel Core2Duo ji nepřekoná. Procesor také dosáhl slušné hodnoty, pro práci s Windows Vista určitě stačí.

Výdrž

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Graf naměřených hodnot výdrže notebooku

Zvolená grafická karta, velká paměť a jiné další drobnosti přispívají k nižší výdrži, nicméně naměřené hodnoty nejsou zas tak hrozivé. Měření v klidu probíhalo za podsvícení sníženého skoro na minimum, vypnutého bezdrátového připojení (Wi-Fi), při psání dokumentu ve wordu, případně krátkého navštívení Internetu. Samozřejmě byl zvolen úsporný režim (takt procesoru klesne na 2x 800 MHz). Při měření plného zatížení byla bezdrátová síť zapnutá, podsvícení zapnuté naplno, takt procesoru běžel na plný výkon (2x 2000 MHz) a celý notebook zatěžovala hra Need for Speed Most Wanted.

Klady a zápory

+

-

Cena

Horší zpracování

Luxusní vzhled

Komunikace graf. karty s pamětí

Vysoký výkon

Hlasité chlazení

Grafická karta s nesdílenou pamětí

Dodávané příslušenství

Dodávaný software

Závěr

Fujitsu – Siemens rozhodně nepatří do kategorie Bussines (manažerská) ani vysoké mobility. Dle mého názoru se nejvíce hodí do rukou těch, kteří chtějí svůj stolní počítač nahradit mobilnějším a skladnějším přístrojem s dostatečným výkonem pro práci a odpočinkové hraní. Na druhou stranu omluví některé chyby především ve zpracování. Když k tomu všemu přičteme skvělou pořizovací cenu, dostaneme jistě velmi lákavý notebook. Doufám, že mnou provedený test vám pomůže se rozhodováním při koupi nového notebooku.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (18)

Výkon

No já bych to zas tak výkonově neviděl. Ta grafika je docela slaba.

@CatC: taky vlastním notebook s touto grafikou a docela jsem z ní zklamán. :(

@vica: Tak má 8400M-G, to je úplně nejnižší model dedikovaných grafik řady 8xxx, navíc jako jediná má 64bit sběrnici. osobně bych se takový grafice vyhnul.

@Mira Rasin: chceš říct že by si radši bral gma X3100 ?

@kucatuning: To v žádným případě, přece jenom tato dedikovaná grafika má oproti integrované X3100 tak trojnásobný výkon, na druhou stranu např v 3D Marku 06 se její skore pohybuje kolem 1500b. v závislosti na konfiguraci, což není žádný zázrak. Třeba 8600M-GT má opět třikrát víc(4000-4500b.).

@CatC: Opravdu nejslabším článkem na tomto NTB bych bral opravdu hlavně grafiku. mobilní 8400 není dostačující. Mohli zabodovat aspoň s 8600, která se objevuje o srovnatelných NTB

@KingJames: Za tuhle cenu sotva...

@CatC: Vysoky vykon jak je psano v titulku? To vubec! Bracha ma za 25 tis. Fujitsu a taky nic moc.
Myslim ze Fujitsu-Siemens delaji predrazene notebooky.

@_sova_: Fujitsu dělá výborný NB v poměru cena/výkon/výbava. Ale musí se dávat bacha jaký tj model.

Vzhled

Hodně se mi líbí vzhled, hlavně jak je řešený touchpad, hlavně tlačítka, takové elegantní písmeno S.

@Street013: Jj, to je zajímavý. Já sem rád, že mezi levnými notebooky jsou na výběr i takovýhle, co nejsou obyčejně černý, ale obsahují navíc nějaké designové prvky.

@ondramed: Moc pěknej vzhled a za slušný peníz jen tak dál Fujitsu

@celtic01: JJ, souhlasím. Téměř vždycky koukám na design a tenhle mě v ážně zaujal. A ke všemu ještě ta cena..super!!!!

@celtic01: vzhled je originální a nápaditý líbí se mi

@Street013: vzhled se mi taky moc líbí. Myslím si, že pokud někdo neshání ntb vyloženě na hry, je tenhle super...

Výkony mobilních grafických karet

Zajímavé srovnání výkonu mobilních grafických karet http://www.notebookcheck.net/Mobile-Graphics-Cards-Benchmark-List.844.0.html rozpětí výkonu je skutečně znatelné a je dobře vidět kterým kartám je lepší se vyhnout. hezký den.

@21klub: Hmmm, velmi zajímací tabulka, díky za odkaz.

@21klub: Díky za odkaz... tohle se využije ;-)

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru