Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Herní podložky pod myš - nutnost nebo luxus?

Herní podložky pod myš - nutnost nebo luxus?

Recenze
Corepad Glass MousePad Black/Orange_425462381
Corepad Glass MousePad Black/Orange
Produkt není určen k prodeji.
Icemat Red (2nd edition)_411871855
Icemat Red (2nd edition)
Produkt není určen k prodeji.
Raptor-Gaming P1_2037770501
Raptor-Gaming P1
Produkt není určen k prodeji.
Razer RV-1001 eXactMat_860354453
Razer RV-1001 eXactMat
Produkt není určen k prodeji.
Steelpad 4D_1077708564
Steelpad 4D
Produkt není určen k prodeji.

Někteří hráči tvrdí: „Hrát na špatné podložce je jako jezdit s podhuštěnou pneumatikou. V kritické chvíli vás prostě zradí...“ Zajímalo mě, jestli je to jen psychická nutnost pro herně závislé, nebo jestli je opravdu takový rozdíl mezi běžnou podložkou a Progamingovým železem (plastem, sklem...). Do srovnávacího testu jsem tak přizval sedm zástupců všech tvarů a velikostí. A jak testování dopadlo?

Netradičně musím hned na úvod začít závěrem. Herní podložky mají na světě své opodstatněné místo. Nejde o žádné přepychové nanicovaté vybavení, které si pořizují pouze počítačoví maniaci a zbohatlíci. Každý, kdo žije hrami by o takové podložce měl zauvažovat. Nejde jen o zlepšení, tzv. skill ve hře, ale také o pohodlí a v neposlední řadě o šetření nervů.

I když to zní zvláštně, s dobrou podložkou se hra může stát zábavnější. Vedení myši je na dobré podložce jistější a prakticky nikdy se v inkriminovaný okamžik nějakého virtuálního střetu nestane, že kurzor sjede jinam nebo poposkočí. Nemusíte se potom vztekat nad zmařeným virtuálním životem.

Dobrá podložka také nemusí sloužit pouze čistokrevným pařanům. Ocení ji i lidé pracující s grafikou, zvláště potom s fotografií. Přesnost a eliminace rušivých jevů, jako je cukání a poskakování kurzoru trápí čas od času každého.

Srovnávací test

Progamingová podložka se řekne snadno. Kterou si ale vybrat? Množství je přímo ubíjející, tvarové kreace mnohé a názvy tak extravagantní, až není jisté, zda nejde o kosmický koráb. Tak například X-ray Technology Thunder 8 by mohl být stejně dobře název nadzvukového letounu.

Abych případným zájemcům usnadnil rozhodování, vzal jsem sedm podložek, které tvoří průřez napříč celou nabídkou. Ty jsem podrobil podrobnému zkoumání a snažil se zjistit, která z nich je ta nej.

Startovní pole

Na startovní čáře se nám k závodu „o 106“ chystá sedm adeptů ze čtyř týmů. Máme tu skleněné a plastové podložky a po jednom zástupci z řad hliníkových a látkových. Pojďme si je postupně představit a říct si o nich nějaké podrobnosti.

Steelpad 4D

Jméno: Steelpad 4D

Materiál: plast

Rozměry využitelné plochy: 290 x 257mm

Tloušťka: 2mm + pryž 2mm

Cena (s DPH): 678Kč

Zvláštní znamení:

podložka je oboustranná. Na krabici je vtipná poznámka: "... podložka pod myš dvakrát tak dobrá." Strany podložky se liší drsností povrchu. Strana s hrubším vzorkem je spíš mířena na kuličkové myši. Kdo dnes ale hraje s kuličkou?

Zkušenosti:

Steelpad 4D nepatří mezi kdovíjaké krasavce. Je jednoduše černý, plastikový a tenký. Aby mohly být využity obě strany, nemá jako většina jiných gumové nožičky přímo na sobě, ale je s ním v balení gumová síťka, na kterou se pokládá. Podložka potom drží na stole jako přibitá, takže při hraní nehrozí žádné nepříjemné posouvání.

Jemnější strana je opravdu kvalitně zpracovaná. Myš po ní klouže jako ponožka po nablýskaných parketách. Hrubší stranu tak využijete pouze v případě, že máte starší myš. Jemný povrch přední strany sedí pouze kvalitním senzorům přítomných například u logitechu řady MX. Když jsem použil starší dexxu, pohyb nebyl plynulý.

Plast má několik výhod. Jednak není podložka studená pod rukou, dále ji těžko poničíte úderem v nepříčetnosti a hlavně má nízký profil. K nevýhodám potom patří horší vzhled a nízká odolnost před poškrábáním. Ano, pokud ji vezmete třeba klíči, můžete ji nepříjemně poškodit. Snad i proto je v prodeji již druhá verze s "tužším" povrchem.

X-Ray Thunder 8

Jméno: X-Ray Thunder 8

Materiál: plast

Rozměry využitelné plochy: 290 x 235mm

Tloušťka: 4,5mm

Cena (s DPH): 901Kč

Zvláštní znamení:

Podložka je jako jediná prodávaná v hliníkovém pouzdře, které po rozbalení nejspíš hned nezahodíte. Hodí se pro přenášení na LAN party a všeobecně pro skladování podložky, která je v něm bezpečně ukryta před nebezpečím.

Zvláštní pozornost si také zaslouží držák myšího ocásku. Pokud máte časté konflikty se zaseknutým drátem, potom vaše problémy jistě vyřeší.

Thunder 8 se skládá ze dvou částí. Základny a oboustranné destičky, která slouží jako kontaktní plocha s myší. Opět si můžete vybrat ze dvou drsností povrchu a opět nejspíš zvítězí hladší strana.

Zkušenosti:

X-Ray je bezesporu jednou z nejlepších herních podložek pod myš. Má akorátní velikost, díky čemuž je možné ji použít bez potíží i na výšku, a silikonové "caplíky" zespodu drží i na nerovném stole skvěle.

Zmíněný držák kablíku je možné umístit celkem do osmi k tomu určených míst. Ty jsou sdruženy vždy po dvou na jednotlivých stranách obvodu. Pokud o něj nestojíte, může zůstat ležet v transportní krabici. Nevadí to ani vzhledově.

Plastový povrch je velmi podobný tomu u Steelpadu 4D. Je na dotek naprosto netečný a jakoby mastný. Díky tomu neklade myši žádný zvýšený odpor. Tvrdost umělé hmoty není nikterak vysoká. Dejte si proto pozor na poškození. Na druhou stranu to má tu výhodu, že jen tak neopotřebujete teflony naspodu myši nebo případné surfpady.

Raptor-Gaming P1

Jméno: Raptor-Gaming P1

Materiál: plast

Rozměry využitelné plochy: 250x235mm

Tloušťka: 3,5mm

Cena (s DPH): 749Kč

Zvláštní znamení:

Raptor bohužel nemá žádné nadpřirozené vlastnosti. Je to normální podložka každým coulem. Vlastně... málem bych zapomněl. Za dva dny, co jsem ji zkoušel jsem neskutečným způsobem zlikvidoval teflony na své myši. Surfpady jsem radši nezkoušel - odešly by během dne.

Zkušenosti:

Gaming P1 ničím nenadchla a vlastně ani nezklamala. Tvarově je vcelku povedená. Nevadí ani vykrojení spodní strany - hrana je zaoblená a pokud přes ní přejíždíte rukou, moc nezadrháváte. Přeci jen je lepší na hraní používat podložky bez vykrojení. Plynulost pohybu je potom větší a opora pro zápěstí nemění výšku.

Podložka je pouze jednostranná. Zespodu jsou napevno přilepeny silikonové nožičky zajišťující dobrou přilnavost, jen o chlup menší než u X-Raye. Povrch je relativně hrubý a hodně tvrdý. Opotřebení podvozku myši tak dostává nový rozměr. Doslova před očima jsem viděl, jak vznikají rýhy v teflonech. Z této stránky nedoporučuji náruživým hráčům, neboť budou muset velmi často teflonky a surfpady měnit.

Raptor rozhodně nenadchne po designové stránce. Za osm set korun bych přeci jen čekal něco reprezentativnějšího. Oko dravce na horní straně je spíš k smíchu než na ozdobu.

Steelpad QcK+

Jméno: Steelpad QcK+

Materiál: textil (podobný neoprenu)

Rozměry využitelné plochy: 450x400mm

Tloušťka: 2mm

Cena (s DPH): 531Kč

Zvláštní znamení:

QcK+ patří do těžké váhy. Rozměry jsou vskutku impozantní. Šířka skoro půl metru a výška 40cm. Jestli se vám zdá každá podložka malá, tahle rozhodně nebude. Jen si dejte pozor, aby se vám vešla na stůl.

Zkušenosti:

Mít předsudky vůči látkovým podložkám se nevyplácí. Ona také není látka jako látka. Steelpad, ač podle jména z oceli, vyrábí opravdu jedinečné látkové podložky. Materiál ne nepodobný neoprenu je zespodu vybaven porézní gumovou vrstvou, která má dvě velké výhody. Jednak nikdy neklouže a potom je příjemně měkká (nikoliv příliš), takže zamezuje vzniku otlačenin a šetří tak ruku hráčovu.

Pozor na ostré předměty, aby jste si do podložky neudělali díru. Látka je nejnáchylnější ze všech materiálů na poškození cizím tělesem. Trvanlivost taktéž nebude v případě látky nejvyšší, avšak při poloviční ceně konkurence není kratší životní cyklus záporem.

Svrchní látka je na omak velmi příjemná a dobře klouže. Pro dosažení vysokého skluzu myši je nutné použít surfpady. Jinak je adheze mírně vyšší než u plastu (jde jen o nepatrný rozdíl a je závislý na hmotnosti myši - čím lehčí myš, tím je rozdíl menší). Látka je taktéž nejšetrnější k teflonům a surfpadům. Další důvod pro ekonoma, aby si ji pořídil.

Nemáte-li dostatek místa na stole pro tohohle obra, nemusíte zoufat. Vyrábí se i menší bratříček, který se jmenuje prostě QcK bez příznačného "+". Ten má rozměry 320x285mm.

Razer ExactMat

Jméno: Razer ExactMat

Materiál: Hlník

Rozměry využitelné plochy: 280x230mm

Tloušťka: 3mm

Cena (s DPH): 807Kč

Zvláštní znamení:

Jako jediná je podložka od Razeru vyrobena z hliníku. Díky tomu je znamenitě pevná a odolná. Jenže hliník je také skvělý tepelný vodič, proto není vhodné podložku používat v chladném prostředí. Čistý hliník po obvodě velmi studí.

Zkušenosti:

ExactMat je vůbec první podložkou jednoho z nejznámějších a nejlepších výrobců herních myší Razeru. Musím říct, že podložka je stejně rozporuplná jako Razerovi myši.

Podložka je vyrobena jako oboustranná. Tentokrát však velmi originálně - rohy podložky jsou protažené, aby kontaktní gumové podložky neomezovaly plochu pro "práci". Díky tomu je podložka rozměrnější než většina kolegyň (celkové rozměry 330x265mm). Opět je nutné mít hodně místa vedle klávesnice. Do klasického šuplíčku se nevejde.

Jedna strana podložky je zaměřena na rychlost a dobrý skluz myši. Druhá (překvapivě ta drsnější :o) je určena pro práci, kde je nutná co největší přesnost. Mám však pocit, že přesnost není věcí struktury podkladu, ale optického senzoru...

Vadila mi hodně ostrá hrana podložky. Ta společně s chladícím potenciálem hliníku způsobila, že jsem ji používal opravdu nerad.

Corepad Glass MousePad

Jméno: Corepad Glass

Materiál: Sklo

Rozměry využitelné plochy: 280x205mm

Tloušťka: 3mm + 1mm podklad

Cena (s DPH): 732Kč

Zvláštní znamení:

Přestože je koncepce podložky shodná s tou, kterou použil Steelpad u modelu 4D, není Corepad oboustraný. Má pouze separovanou protiskluzovou podložku. Proto jsem ji poprvé položit opačně a pak jsem se divil, že na 100% hladkém skle moje testovací MX518 nechtěla zabrat.

Zkušenosti:

Velikostně je Corepad nejmenší podložkou v testu. Zatímco u šířky to ničemu nevadí, problém je s výškou. Pokud máte ruku nahoře na podložce, není moc místa pro pohyb myší vzhůru a dost často se dostanete až k okraji a několikrát jsem dokonce "přepadl".

Konstrukce je v případě tohoto kousku velmi jednoduchá. Jde o skleněnou tabulku, která je na svrchní straně nabarvena do plástvovitého vzoru. Zajímalo by mě, jak odolná je ona barva, avšak během krátkého testu to nešlo zjistit a zničit podložku ve jménu vědy by mi asi zaměstnavatel nepovolil.

Sklo studí. Naštěstí trochu méně než hliník a je proto ochlazení snesitelné. Fyzioterapeuti by však nadšeni nebyli.

K podložce se navíc dodává i teflonová páska (surfpad). Když ji aplikujete na spodek myši, Klouže to po Corepadu jako po ledě. Škoda tedy nízké výšky podložky. Takto se hodí maximálně na hraní min a to ještě nejmenšího rozměru herního plánu.

Icemat Gear 2nd Edition

Jméno: Icemat Gear 2nd Edition

Materiál: Sklo

Rozměry využitelné plochy: 300x250mm

Tloušťka: 6mm

Cena (s DPH): 1084Kč

Zvláštní znamení:

Naprostý skvost mezi podložkami. Vzhled je naprosto jedinečný. Matné sklo podbarvené červeně (alternativně modře nebo černě) budí dojem luxusu a kvality. A takový Icemat Gear přesně je. Žádné zbytečnosti, ale naprostá funkčnost. Bohužel není pro každou myš.

Zkušenosti:

Obdélníkový tvar má velkou výhodu v univerzálnosti použití. V kombinaci s ideálními mírami je potom možné podložku situovat buď na šířku nebo na výšku. Bez potíží jde používat oběma způsoby. Nevadí ani výška 6mm (nejvyšší v testu). Ruka je celou dobu na podložce, takže schod okolo ničemu nevadí. Nožičky z měkké pryže drží ukázkově, přestože jsou malé a je jich jen 6.

U Icematu není skoro co vytknout. Vlastně nic. Problém může nastat jen v případě, že nemáte hi-end pařící myš, ovšem v takovém případě nejspíš s Iceamtem nepřijdete ani do styku. U horších optických senzorů totiž je problém s orientací na mléčném podkladu. Ale s MX518, MX500 a MX1000 jsem nezaznamenal problém ,přestože výrobce na možné problémy u MX500 upozorňuje.

Možná očekáváte, že sklo bude studit do ruky jako v případě Corepadu. Překvapivě to není pravda. Nejspíš je to zdrsněným povrchem, možná ne. Zkrátka podložka jen příjemně chladí.

Zvláštností je i zvuková kulisa při používání Icematu, který bych přirovnal k jemnějšímu broušení nehtů o školní tabuli. Naštěstí není tak pronikavý a se surfpady téměř úplně odpadá.

V balení kromě samotného Icematu najdeme ještě náhradní teflonky pro myš a teflonovou samolepku (surfpad). Skleněná zdrsněná plocha totiž funguje jako drobný šmirgl. Opotřebení podvozku myši tak bude rychlejší než obvykle. To je však nutná daň za naprosto precizní vedení myši a ideální skluz. Lepší podložku by jste hledali těžko.

Jak se závodilo

Abych mohl určit vítěze, musel jsem podložky řádně odzkoušet. Na jejich površích se vyměnily tři myšky - Logitech MX510, MX518 a MX1000. Bohužel jsem v době zapůjčení nemohl sehnat model G5. Razery mi do ruky nikdy nesedly a nechtěl jsem se s nimi proto trápit. Posouzení vhodnosti podložek pro tento druh myší nechám na někom jiném.

Všechny MXky se na podložkách chovaly vesměs stejně - nikde jsem nezaznamenal problémy s plynulostí snímání, nikdy jsem kurzor při hraní neutrhl. Jediný "problém" byl s myší MX1000, která je kvůli internímu akumulátoru těžší a některé podložky jí kladly větší odpor. Byly to: Raptor-Gaming P1 a Steelpad QcK+ (pomohou teflony).

Rozdíly však byly v ergonomii a kluzkosti. Tam se u podložek láme chléb - jsou to nejdůležitější faktory pro hodnocení podložek, podle kterých jsem také sestavil žebříček.

Výsledky závodu

1. Icemat Gear - Bezkonkurenční progamingová podložka pod myš.

2. Steelpad QcK+ - Dlouho jsem nevěděl, zda ji nemám zařadit jako vítěze, ale nakonec jsem odolal pokušení a dávám ji na stejně dobré druhé místo. Jediným záporem je horší skluz. Je proto nutné pro maximální výkon použít surfpady. Pro mnoho lidí bude taktéž vadou její velikost.

3. X-Ray Thunder 8 - Nejlepší plastová podložka na trhu. Geniální oboustranná konstrukce a držák myšího ocásku z ní dělají adepta číslo tři. Nevýhoda je složitější čištění plastu a menší mechanická odolnost.

4. Steelpad 4D

5. Razer ExactMat

6. Raptor-Gaming P1

7. Corepad Glass MousePad

Závěr

Viz úvod :o)

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

pro porovnání velikosti (chybí X-Ray Thunder 8)

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (33)

Podlozky

mno ja mam mx 1000 a zadnou blbou podlozku nepotrebuju...ale nakonec sem si ji taky koupil...bylo to neco od thermaltake a pekne to sviti je tam vice barev na volby a musim rict ze za 700 to neni spatny i kdyz na herni podlozky to asi nema, ale co sem zjistil ze kdyz se ta podlozka neutira...nejakym pripravkem co obsahuje lih, nebo proste alcohol tak to jakoby zacne ta mx 1000 nejak jakoby trochu blbnout ...to se mi ale na tom stole nestavalo ...ale na stole to zase tolik neklouze...takze alespon 1 tydne musim poradne osetrit tu podlozku i mys a pak to jede perfektne.

@Anonymní uživatel: MAm tu samou podlozku jako ty ,mys MX510 a je to OK

@MikkiEX3: Jen s propinutím blbec by dal litr za podložku :-)

@Goldendemons: pokud zastavate teorii - podlozka drazsi nez sto korun je silenost, mys drazsi nez dve stovky je silenost, klavesnice drazsi nez tri stovky silenost, tak byste u mne v pokoji dostal asi sok :).Copperhead, eXactMat + eXactRest, MS Natural Ergonomic keyboard 4000... a muj zalman reserator by vas asi dorazil... :)

@Mr. Hahn: pokud hrajes na urovni neni co resit ale pokud si obcas nekde zahrajes tak je to zbytecnost to mi ty prachy radsi dej :P :)

@Mr. Hahn: Tak to se z toho asi vsichni zavisti propadnou...

@Anonymní uživatel: Jo podobnej problem mam taky.. cloveku se potej ruce a hlavne prach.. ten spadne na tu podlozku a pekne se tam prichytava potom to dela co to dela "blbne to" ...

@Anonymní uživatel: ja podlozky nemam akorat se na ne chyta prach a mys huř klouže

Njn

Já mám korkovou podložku za 30Kč, myš za 150 od Geniusu a sem maximálně spokojenej, myslím samozřejmě u her:)

@David.Klouda: No mne se osvedcily podlozky z obyc 2mm tlusteho kartonu A4 - staci je nakoupit ve vetsim mnozstvi v papirnictvi. Tak po mesici az dvou ji otocim na druhou stranu (kdyz uz je moc spinava) a po dalsich dvou vyhodim a vezmu dalsi ze zasobniku :o) Mys po kartonu klouze dobre, rozhodne lepsi nez ty klasicky plateny nebo plastikovy podlozky (a ma to i vetsi vydrz) a ve hrach jsem s tim nemel dosud zadny problem :O)Je to laciny, zadny cisteni, akorat asi prejdu z kartonu A4 na kartony A3 :o)

Razer

No nevím, mám Razer ExactMat, ale rozhodně nemůžu říct, že by hliníkový okraj nějak více vadil, spíše netradiční tvar, díky kterému se špatně umísťuje na stůl, ale to jak po ní MX700 klouže to bohatě vyrovnává ;)

Re:David.Klouda

no jestli hrajes tetris nebo miny tak to staci, to je fakt:o)))

Pro autora:

Mno pousmal jsem se u vety u podlozky razer kde pisete ze podle vas presnost zalezi na senszoru mysi ne na podlozce ... :)
Abych vas navedl na pravou cestu vemte si ze pri podlozce ktera je extremne kluzka pokud poni pojedete tak budete mit na stredne velky cil pokud nejste vynikajici aimer problem se trefit na poprve kdezto u hrubsi podlozky sice vyvinete vice sily ale zato presneji chapete uz co tim vyrobce chtel rici?

@marekslavicek: Dobrý den, myslel jsem to trochu jinak. Nesmíte chápat doslovně :o)U progamingových podložek je povrch řešen obdobně a myši na nich nemají problém s orientací. Samozřejmě jezdit na lesklém papíru není ideální, ale to jsem v tu chvíli neměl na mysli. Rozdíl mezi přesností optiky na Razeru a jiných testovaných podložkách není (alespoň znatelný). A právě proto záleží více výhradně na myši a jejím rozlišení snímače. Podložka se v tuto chvíli stará jen o plynulý pohyb bez zbytečného škobrtání.

Trosku divne ne

Libi se mi jak ty podlozky nemaji zadny vzorek, ktereho by se mohl senzor poradne chytnout, zato skvele klouzou. To je logika jak Brno.

@xbrada: Pokud pouzivas progamingovou mys, tak to divne neni. Senzory jsou uz tak vyspele, ze zachycuji drobne rozdily pouhym okem neviditelne. Cili nepotrebujes mit na podlozce obrazek nahe slecny (nu jak se to vezme, nekdy se tam hodi :D).

@G3RON1MO: rofl :))

Re: podlozky

Hned ze začátku mě dostala věta u SteelPadu 4D: "Strana s hrubším vzorkem je spíš mířena na kuličkové myši." --> Pro pana Marka Schaferlinga: Jen pro vaši informaci je to přesně naopak hrubší strana je určena pro optické myši protože se narozdíl od té hladké strany neleskne. Jinak lesklý povrch nesedí ani Logitechu řady MX nechápu jak jste to mohl testovat, ale z vlastní zkušenosti vím, že na lesklé straně se s optikou hrát opravdu nedá.

@Vojtěch Šplíhal: hm mam MX700 stealpad nemam mam Func sUrface(1030) "www.func.cz" a taky ma dve strany hladkou a hrubou .. a absolutni blbost je povazovat jakoukoliv stranu " pro kulickovou mys", protoze kulickovou mys nemame ani u stlo let starych pc ve skole. Dva druhy "hrubosti" povrchu jsou tam hlavne, protoze jeden je dost podobny " ten hrubsi " povrchu normalniho stolu tzn. dost rychly povrch. Ten jemnejsi je na presnejsi praci ( Ptal sem se mnoha lidi co hrajou zavodne a tyhle podlozky maj na cem hrajou .. vetsina rakla ze na jemnem povrchu a druha pulka, ze hraje treba na sesitu z matematiky :D ). To me utvrzuje v nazoru na to, ze se kazdymu hraje jinak, protoze nikdo nejsme stejnej a jestli nekdo kdo dela progamers podlozky napise ze jedna strana je pro kulickovou mys hral posledni hru tak DOOM 1 ;p

@Vojtěch Šplíhal: mate maprosto pravdu !!!! steelpad 4d + mx510

X-Ray Thunder 8

je fatk super mysi MX 1000 a MX500 co mam na ni bezvadne klouzou odpor je skoro nulovej parada :)

Ajaj

Tak ted jsem z toho mamlass jakou podlozku :) jsem si chtel proste koupit nejakou advanced...a ted po tomhle clanku mam brouka v hlave... nevim co pro mx1000 je asi tak nej, ale nejvíce se mi asi zamlouvá steelpad QcK mozole na ruce jsou neprijemne a tahle se tvari mekce a hladce :) s teflonpaskama by to melo byt good ne?:) do ted jsem pouzival klasicke platene podlozky, ale po nich ta svina tezka jezdi jako anglicak po koberci :(

Ve spreji:-)

Nevite nekdo jestli neexistuje nejaka podlozka treba ve spreji? jinak totiz pro me podlozka je na prt, protoze sem omezenej jeji vyskou(chapej hlubkou). Vzivote sem o tom neslysel, ale myslim ze by to bylo o neco lepsi nez tyhle vyhovadeliny.. krom toho mala podlozka typu XRay je na nektery hry absolutne nepouzitelna(viz q3), nebot potrebujete-li se rychle otocit, musite to udelat jednim tahem a pokud nehrajete s silenou akceleraci nebo sensitivitou, tak si muzete hodit akorat masli s takovou malou podlozkou, nebot budete furt mit ruku stejne na stole... Tudiz si nemyslim ze XRayka by mela ziskat 3 misto...

EXactMat a Razer

docela me prekvapilo/zarazilo/zklamalo umisteni eXactMatu az na patem miste. ja ji pouzivam se zapestni podlozkou eXactRest a mysi Razer Copperhead a myslim si, ze tohle combo je tzv. ULTIMATNI. podlozka prijemne studi a pokud nechci, tak se toho krajniho hliniku nedotknu. ono je to taky o te gelove podlozce pod zapesti, coz je maximalni pohodlnost...podlozku pouzivam na strane Xspeed (na te rychlejsi), mys mam na druhou nejvyssi citlivost a musim rict, ze kdyz jdu nekam jinam neco delat nekomu s pc, tak ma ruka krici bolesti a nepohodlnosti nad temi silenymi "patvary" mysi a absenci kvalitnich podlozek...pravdou je, ze sem zadnou jinou z "recenzovanych" podlozek nezkousel, ale s eXactMatem jsem totalne spokojen a nemuzu si stezovat opravdu na nic...Razer opet nezklamal

Corepad

Mam tuto podlozku a s materalem na povrchu neni vubec zadny problem, kdyz je spinava tak to staci vypucovat kapesnikem nebo necim, co je po ruce =).Za rok, co ji mam neni sebemenší poskozeni na pojizdne barve.

Raptorka

no ja mam raptorku a nestezuju si pekne me mys klouže a když mam na ní nejaky nečistoty stačí hadřík

Exactmat

mám bílou exactmat a krom toho, že je strašně špinavá, doporučuju

Slusna ale

znamej ma tuto podlozku.. je dobra drzi pevne na stole ale prasi se na ni jak svin.. hodne spiny na ni jde co nadelat

Podlozky

osobne mam, i pres protesty zkusenejsich paranu nez jsem ja, gelovou a na krysku bruslicky. Je fakt, ze ten gelovy nesmysl pri hrani dost casto prekazi.. Na druhou stranu, to, ze druhy den ohnu zapestim je pro me asi prednejsi

Gelova podlozka

ten gelovej zdvih pod zapesti je naprosta volovina. Neslouzi to vubec k nicemu.. s mysi delam porad, drive jsem hral excessive Q3 a to ze kolikrat cely den a to klidne nekolik dni po sobe (nemysleno 24 hodin denne pro rejpaly) a nikdy sem se zapestim problemy nemel. maximalne herni mozol. Zanet slach z pohybu mysi dostat nejde, doporucuji si o tom neco zjistit.

Gelova podlozka

OrcusDei, se pletes, ten gelovej zdvih pod zapesti neni k nicemu, je to lepsi, protoze ti tu ruku drzi vodorovne s mysi proti podlozce, driv jsem to nemel a mel jsem otlacenou ruku o hranu stolu, pro hrani staci normalni podlozka s tim zdvihem pod zapesti a normalni, herni mysi a podlozky jsou jen luxus, za ktery se taky plati, hratelnost na herni nebo neherni podlozce je stejna, akorat ze herni podlozka je hezci, to je vse

@Scootermann: nemas pravdu.sam jsem hral bez podlozky a musim rict ze s podloukou se mi hraje lepe(Drive QcK,Dnes QcK+).Nejen ze je ruka na prijemnem materialu,ale laserovy sernsor u me mysi i s timto povrchem lepe poradi nez s lesklym stolem.

Razer ExactMat - Corepad Glass MousePad

Nejsem zadny paran, ale pouzivam podlozky hlavne k praci a proto mi kazdodeni prace (8h a vice) pripada dost dlouha doba na testovani vydrze podlozek. Nesnasim, kdyz mys drhne nebo preskakuje.
Razer ExactMat - Dobra a velka podlozka, ale povrch vubec nevydrzi. Po roce pouzivani jde do haje.
Corepad Glass MousePad - skoda ze neni o chlup vetsi, jinak vitezi u mne na cele care. Pouzivam asi tri roky a povrch je porad stejny. Vubec se neojede. Koupim jeste jednu, jako nahradu za Razer ExactMat.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru