Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Jak na chytré osvětlení schodiště

Jak na chytré osvětlení schodiště

Návody

Zařizujete si moderní byt nebo rodinný dům? Pak určitě dojde i na otázku osvětlení schodiště. Je to jedno z míst, kde se chytré osvětlení bude hodit – pro automatické rozsvěcení, zhasínání, ale i další funkce, které bude obdivovat každá návštěva.

Co si vlastně máte představit pod označením „chytré osvětlení schodiště“? Když to vezmeme z pohledu „chytré“ versus „hloupé“, tak to hloupé zná každý z nás. Jde o klasické manuální rozsvícení/zhasnutí stropního nebo nástěnného světla vypínačem na zdi. O něco chytřejší už je vypínač s vnitřním časovým spínačem, který se po určitém čase aspoň sám vypne – najdete ho třeba na veřejných chodbách. Ale to nám nestačí.

ČTĚTE TAKÉ: Chytré osvětlení domácnosti – jak na něj?

V tomto článku si řekneme, jak má vypadat skutečně chytré osvětlení schodů a jak ho napojit na chytrou domácnost Google Assistant, Apple HomeKit nebo Amazon Alexa. Co všechno má osvětlení vašich schodů umět? Zapínat se a vypínat pomocí senzoru? Měnit barvy? Chcete ho ovládat přes aplikaci v telefonu nebo jen hlasem? Tohle všechno už dnes jde zařídit a relativně levně!

Jaké zdroje chytrého osvětlení můžete využít?

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Aplikace pro ovládání vašeho chytrého osvětlení je alfou a omegou vašeho zážitku.

První důvod, proč mít chytré osvětlení schodů, je čistě praktický – chcete na něm dobře vidět. Schody nejsou jako rovná podlaha, a proto je na nich zvýšené riziko pádu. Druhý důvod je, že hezky osvětlené schodiště bude krásným prvkem vašeho interiéru. A třetí, nikoliv poslední důvod, je čistě ekonomický – sviťte jen tehdy, když je to potřeba a tolik, kolik je potřeba. Hned vysvětlíme...

Hlavní vs. dekorační chytré osvětlení schodiště

Hlavní chytré osvětlení je zpravidla řešeno výkonnými LED žárovkami na stropě nebo na stěně, které se spouští automaticky po tom, co senzor zaznamená pohyb nebo setmění. Osvětlení schodiště s čidlem je skvělá věc – čidlo může být umístěno například v rohu u stropu, kde bude mít dobrý výhled. Cílem tohoto řešení je úplně osvítit prostor schodů. Ve veřejných budovách na to dokonce existuje norma ČSN EN 12464-1, která říká, že osvětlení musí mít aspoň 150 lx (luxů). V dnešní době se ale lépe orientuje podle světelného toku (lumenů) – viz přehled níže.

Dekorační chytré osvětlení na schodiště může mít hned několik podob. Jak už jste jistě vytušili, jeho cílem je navodit určitou atmosféru, aniž byste prostor úplně rozsvítili. V současné době jsou velmi oblíbené LED pásky pod hranami schodů či v zábradlí, LED bodovky na stěnách nebo různé kombinace těchto řešení. Všechny varianty jsou pěkné na pohled a díky nízkému výkonu a chytrému zapínání šetří váš rodinný rozpočet.

Podobným způsobem můžete vyřešit i noční osvětlení schodiště. Jde o to, že když se vám chce v noci na záchod a potřebujete jít přes nebo kolem schodiště, stačí vám jen mírné světlo, které vás úplně neprobudí. Automaticky se rozsvítí, ukáže vám cestu k toaletě, a pak se zase zhasne. Nebo si pořiďte noční světlo přímo do zásuvky, které se večer zapne a ráno vypne. Díky těmto řešením se vy ani vaše děti už nikdy nebudete bát strašidel.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Příklad decentně osvíceného schodiště, které není třeba zahltit světlem, abyste se na něm cítili bezpečně i v noci.

Orientační hodnoty světelného toku v lumenech:

  • 150 lm – dekorační/noční osvětlení
  • 250 lm – lampy a lampičky na čtení
  • 400 lm – bodovky
  • 800 lm – hlavní osvětlení místnosti

Vybrat chytré osvětlení

Jaké zdroje světla kam umístit?

Už jsme to trošku nakousli v odstavcích výše. Nejprve se zaměřte na hlavní chytré osvětlení schodů, které se ve vašem domě nebo v patrovém bytě bude nacházet na stropě nebo na stěnách. Stačí si koupit chytré LED žárovky a namontovat je do závitů E27 pro původní žárovky. Záleží na konkrétním typu a výrobci, ale v tuto chvíli by se měly chovat jako klasické LED žárovky. Teplota světla je ideální okolo 2800 kelvinů, což je teplé bílé světlo. Čím vyšší hodnoty, tím je bílá barva osvětlení na schodiště studenější.

Chytré žárovky z nich uděláte až po spárování s vaším telefonem, případně s jiným ovládacím centrem. Například oblíbené řešení Philips Hue (ale i další) vyžaduje nainstalovat tzv. bridge. Jde o malou krabičku, která se kabelem připojí k vašemu internetovému routeru, následně si přes protokol ZigBee najde všechny chytrá světla v domě (klidně až cca 50) a chopí se jejich řízení, zatímco vy vše sledujete a ovládáte z aplikace.

Jestliže se rozhodnete pro řešení osvětlení schodiště s čidlem, umístíte ho na místo s dobrým rozhledem a spárujete ho se svou chytrou domácností, můžete si nastavit automatické rozsvěcení a zhasínání. A nejen to. Pokud jste si pořídili LED žárovky, které umí regulovat teplotu bílé barvy nebo jsou dokonce barevné, můžete si nastavit různě intenzivní a barevné scénáře pro různou denní dobu. Například ráno se schodiště rozsvítí jasným bílým světlem a v noci jen na 20 % teplou bílou.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Chytré osvětlení na schodišti můžete skrz aplikaci ovládat klidně z obývacího pokoje.

Dekorační chytré osvětlení schodiště vyřešte například LED páskem. Podobně jako u LED žárovek se pásky prodávají s různými funkcemi a v různých délkách. Ale na rozdíl od žárovek musíte myslet na umístění napájení, které je zpravidla řešeno adaptérem do klasické 230V zásuvky. Pokud máte zásuvku u prvního nebo posledního schodu, máte po starostech. Ale jestli ne, čeká vás vedení napájecího kabelu v lištách nebo přímo ve zdi.

LED pásky vypadají opravdu efektně, ať už je umístíte pod zábradlí, pod převis jednotlivých schodů, z čela, nebo je zafrézujete z vrchní strany schodů a překryjete průhlednou lištou. Dávejte si přitom pozor na to, aby osvětlení na schodiště příliš nesvítilo do očí, nevytvářelo zvláštní stíny a optické iluze, které by chůzi udělaly paradoxně nebezpečnější. Také LED pásky je ideální spárovat s chytrou domácností a nastavit jim scénáře podle vašich představ.

Dalším druhem pro dekorační/noční osvětlení schodiště jsou chytré LED bodovky. Umisťují se zpravidla na stěnu, a to cca 10–20 cm nad schod. Nemusí být nad každým schodem, stačí jednu bodovku dát nad první, další doprostřed schodiště a poslední k závěrečnému schodu, ale samozřejmě záleží na délce schodiště a potřebě jeho osvětlení. S tímto řešením je potřeba počítat dopředu, protože bodovky se umisťují do krabic ve stěně.

Nicméně dělají se i LED bodovky, které nepotřebují žádnou krabici a jen mírně vystupují nad povrch omítky, ale stejně k nim musíte vést napájení – ve zdi nebo v liště. Bodovek na akumulátor zatím není mnoho. LED bodovky se dají stejně jako LED pásky zapustit také z vrchu do schodů, takže kužel světla bude svítit vzhůru nebo mírně na stěnu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Do systému vašeho chytrého osvětlení schodiště můžete zapojit i další zdroje světla, jako jsou různé LED lampy, LED panely na stěnu apod. Výrobci se v současné době předhánějí v produkci stylových zdrojů osvětlení, takže si určitě vyberete.

Napájení

Hlavní chytré osvětlení schodů je zpravidla řešeno klasicky, tedy pomocí elektrorozvodů ve stěnách a ve stropě. Nejjednodušší je zašroubování LED žárovky do klasického závitu E27 s napětím 230 V (každá LED žárovka už má v sobě integrovaný miniaturní transformátor napětí). Napájení dekoračních LED pásků funguje obdobným způsobem, ale kabel s trafem potřebujete zapojit do klasické zásuvky nebo si ho nechat elektrikářem napojit z rozvodové krabice KU68/KP68.

Napájení „ze stěny“ platí i pro LED bodovky, protože k těm těžko povedete přívodní kabel ze zásuvky. Naopak různé dekorační LED lampy připojíte úplně v pohodě do normální zásuvky s 230 V. Alternativní zdroje napájení, jako jsou akumulátory nebo solární panely u vnitřního schodiště zřejmě příliš nevyužijete. Kdo by chtěl pořád měnit/dobíjet baterky?

Ovládání klasicky, přes telefon i hlasem

Aby bylo osvětlení vašeho schodiště skutečně chytré, musí být stále pod proudem. Co to znamená? Klasický vypínač funguje tak, že jej zmáčknete, obvod se propojí a světla svítí. Pak jej přepnete zpět, obvod se rozpojí a světla nesvítí. Chytré LED žárovky můžete ovládat přes senzor (osvětlení schodiště s čidlem), manuálně telefonem nebo hlasem jen tehdy, když je klasický vypínač zapnutý. Stačí, aby ho někdo vypnul, a máte smůlu.

Řešením je například zařízení Philips Hue Wall Switch Module, které se instaluje do krabičky pod vypínač a které zajistí nepřetržité napájení světel se zachováním funkce klasického vypínače. Pokud klasický vypínač nepotřebujete, různá řešení od různých výrobců mají své vlastní dálkové vypínače. Ty si můžete připevnit na zeď nebo je mít volně kdekoliv po domě. Ovládání hlasem funguje přes mikrofon a asistenta v telefonu, tabletu nebo chytrém reproduktoru.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Klasické vypínače mají i v systému chytrého osvětlení stále své místo. I je však můžete nahradit chytrým řešením.

Jaký je tedy závěr? 

V případě chytrého osvětlení schodiště se nabízí následující kombinace: Hlavní osvětlení vyřešte pomocí LED žárovek, které bude každý člen vaší rodiny schopný ovládat klasickým vypínačem na zdi. (Můžete pod něj umístit Switch Module, abyste osvětlení stále mohli ovládat také přes telefon nebo hlasem.) Dekorační/noční osvětlení pomocí LED pásků/bodovek si nastavte a zautomatizujte pomocí pohybového nebo stmívacího senzoru.

Jak vidíte, s chytrým osvětlením schodiště si můžete opravdu vyhrát. Věříme, že jste se dozvěděli spoustu užitečných informací a s výsledkem budete spokojení. Tak hurá do toho!

Vybrat chytré osvětlení

ČTĚTE TAKÉ: Chytré osvětlení domácnosti – jak na něj?

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru