Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Jak vybrat mobilní internet do notebooku

Jak vybrat mobilní internet do notebooku

Produktové tipy

Internet vládne světem a kdo není online, jako by nebyl. Chtěli byste pracovat ve vlaku nebo mít WiFi na chalupě? Pomůžeme vám dostat mobilní internet do notebooku a vybrat přenosný modem s 4G LTE, nebo dokonce s 5G!

Jak připojit notebook k internetu? Ke všem variantám, které jsou v zásadě tři, budete potřebovat datovou SIM kartu od některého z operátorů. Hlavní trojice – Vodafone, O2, T-Mobile – nabízí hned několik čistě datových tarifů s měsíčním limitem cca od 2 do 50 GB, ze kterých si určitě vyberete. V naší nabídce máme například předplacenou SIM kartu O2 GO 5 GB za 390 Kč. Kartu následně vložíte přímo do notebooku (či tabletu), do USB modemu nebo do mobilního routeru. Všechna řešení jsou vhodná pro práci na noteboocích s Windows i macOS.

NÁŠ TIP: Někdy není potřeba mít přímo notebook s internetem. Pokud potřebujete mobilní internet v notebooku jen výjimečně a máte data ve svém mobilním telefonu, stačí si vytvořit osobní hotspot. Zapíná se obvykle v nastavení sítí nebo bezdrátového připojení a celé to funguje tak, že z vašeho telefonu se vlastně stane modem a notebook z něj čerpá internet (data) přes WiFi, Bluetooth nebo USB kabel.

Ideální řešení? Notebook na SIM kartu

Pokud víte, že budete často na cestách a budete potřebovat internet pro notebook, určitě se vyplatí vybrat si takový, který má slot na SIM kartu. Notebook s podporou datového přenosu 4G LTE (až 150 Mb/s) pořídíte i pod 20 000 Kč. Karta se do dnešních moderních notebooků vkládá stejně jako u telefonů někde z boku do připraveného „šuplíčku“, stále se ale můžete setkat s modely, u nichž je potřeba kartu vložit např. do prostoru pod baterkou. 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Šuplík na SIM kartu může mít i váš aktuální notebook.

Jakmile je mini nebo micro SIM na svém místě a notebook zapnete, jste online. Maximálně na vás vyskočí nějaké to okno se základní konfigurací, jak se má připojení k internetu chovat – kdy umožnit stahování, kdy ne apod., ale jinak se můžete okamžitě pustit do mailování, prohlížení sociálních sítí, nakupování na e-shopech a do vašich dalších oblíbených činností. Jen pozor na sledování videí a na další na data náročné činnosti! Více o datech níže.

Notebooky se SIM slotem

Píchněte modem do USBčka notebooku

Teď se podíváme na to, jak připojit notebook k internetu, když nemáte slot na SIM. Klasickou flashku určitě znáte, že? Přenosný internet do notebooku v podobě USB modemu vypadá skoro stejně, jen je o něco větší, protože se do něj musí vejít už výše zmíněná datová SIMka a silná anténa. Na našem e-shopu najdete spolehlivé USB modemy od značek, jako jsou Huawei, Alcatel, Tenda nebo TP-LINK. Jedná se o snadné a spolehlivé řešení za několik stovek korun, které váš notebook dostane odkudkoliv do online světa.

Pro jistotu ještě jednou připomínáme, že samotný USB modem od nás nestačí. Potřebujete ještě internet pro notebook – SIM kartu s předplaceným datovým tarifem od některého z českých operátorů. Notebook s internetem přes USB modem je asi nejrozšířenější varianta, a to kvůli nízké ceně tohoto druhu modemu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

USB modem je jednoduché řešení, které můžete mít stále sebou.

Po prvním vsunutí modemu do sdířky USB-A, kterou má stále většina notebooků (případně se vše dá vyřešit redukcí např. z USB-C na USB-A), se spustí rychlá instalace zařízení ve stylu Plug & Play. Tedy nemusíte se ničeho bát, nejspíš bude stačit jen odklikat pár informací a upozornění od výrobce modemu a poskytovatele internetu. Možná budete muset zařízení ještě aktualizovat, ale pak už bude váš přenosný internet do notebooku plně funkční.

Všechny USB modemy si jsou podobné. Pracují obvykle na frekvencích 850, 900, 1800, 1900, 2100 MHz pro GSM/3G a 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz pro 4G LTE. Hmotnost tohoto příslušenství se pohybuje okolo pouhých 40 g.

Mobilní modemy

Mobilní WiFi díky mobilnímu routeru

Říkáte si: Jasně, internet v notebooku není problém, ale co můj tablet a mobily manželky a dětí, když jedeme na chatu? Není jedno řešení pro všechny? Teď jste na to kápli, takové řešení opravdu existuje a jmenuje se mobilní router. Mobilní router je vlastně mobilní modem stejně jako USB modem, ale je větší, výkonnější a šíří kolem sebe signál WiFi. Může mít i vlastní akumulátor (lze dobít z 230V zásuvky, z 12V zásuvky v autě, z USB apod.) takže ho nemusíte mít pořád pevně připojený do elektřiny.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Mobilní routery jsou velmi často skladné a přenosné.

Jeho hlavní výhodou oproti malému USB modemu je to, že obslouží více zařízení, podle modelu třeba až 20. Kromě toho můžete mobilní router položit třeba na stůl a netrčí vám pořád z notebooku. Pokud máte raději propojení kabelem, vyberte si mobilní router s ethernetovou sdířkou, abyste si mohli internet do notebooku dovést kabelem s konektorem RJ-45. Ale stability WiFi se bát nemusíte, moderní přenosný internet do notebooku v podobě routeru ani USB modemu netrpí výkyvy signálu.

Také všechny mobilní routery si jsou podobné. Pracují obvykle na frekvencích 900, 1800, 1900, 2100 MHz pro GSM/3G a 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz pro 4G LTE. Ty dražší umí i nejnovější a nejrychlejší síť 5G. Hmotnost se pohybuje okolo pouhých 100 g.

Mobilní routery

Jak je to s těmi daty? Budou mi stačit?

Notebook s internetem je fajn, ale nic není zadarmo. Čím více toho budete přes internet stahovat/nahrávat, tím lepší a dražší tarif budete potřebovat. Maximálnímu množství dat, po jehož vyčerpání se internetové připojení přeruší, se říká zkratkou FUP (Fair Use Policy). Orientačně… Na vyřízení mailů, přečtení zpráv a střídmé surfování po internetu by vám měl stačit měsíční limit 2 GB, na poslech hudby a sledování videa 20 GB a na video v HD kvalitě, videohovory a další činnosti 40 GB. Po vyčerpání balíčku si můžete data dokoupit.

Někteří operátoři už nabízejí i neomezený internet pro notebook, ale cenovka je samozřejmě vyšší. Pokud už se radujete, že si ho pořídíte domů, tak pozor – rychlost neomezeného internetu (obvykle reálných 20 Mb/s) se nevyrovná průměrnému domácímu řešení s pevným routerem! A ještě jedna důležitá informace…

Ke svému datovému tarifu si obvykle můžete vyžádat až 4 datové SIM karty, takže hypoteticky by se čtyřčlenná rodina se čtyřmi notebooky (nebo se čtyřmi tablety) se slotem na SIM kartu úplně obešla bez routeru. Je nám ale jasné, že jde opravdu jen o hypotetický případ. Lepší je pořídit si plnohodnotný přenosný internet do notebooku – WiFi modem.

O hardware se postaráme my

Mobilní internet v notebooku je prima věc pro ty, kteří hodně cestují a chtějí zůstávat online, ale i pro ty, kteří jednou za čas vyrazí „mimo civilizaci“, kde není internet. Nabídli jsme vám několik cenově dostupných variant a teď už záleží jen na vás, kterou si vyberete. 

Nezapomeňte však, že pro mobilní internet do notebooku vám my rádi poskytneme hardware – notebook se SIM slotem, USB modem nebo velký mobilní router, ale s pořízením samotného internetu (datové SIMky) vám pomůže některý z operátorů. Nejlépe ten, u kterého už máte svůj telefonní tarif a další služby, protože vám bude moct dát lepší nabídku než konkurence.

Teď už víte, jak připojit notebook k internetu. Přejeme vám úspěšný výběr notebooku nebo modemu a ať vám mobilní internet dobře slouží!

Mobilní modemy

 

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (1)

Hotspot

Trávím dost času na 2 místech, nikde nemám WiFi plus cestování, nic jiného než hotspot mě nenapadlo, I když baterka dostává zabrat..,

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru