Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
LC-Power LC6550G - solidních 550W výkonu

LC-Power LC6550G - solidních 550W výkonu

Recenze
LC Power LC6550G-v2.0 550W_122965114
LC Power LC6550G-v2.0 550W
Produkt není určen k prodeji.

LC-Power není u nás příliš známá společnost, zaměstnává ovšem přes 2.800 lidí v Číně, a má zde dokonce 4 továrny s ISO9001 certifikací o celkové ploše 30.000 m2, což není zrovna málo. LC-Power LC6550G-v2.0 je jejich nový zdroj o výkonu 550W podporující ATX 2.0 standard, obsahující obří 14 cm větrák, a pyšnící se titulem Silent Giant, tedy Tichý Obr, a to vše za velice sympatickou cenu 1.600 Kč včetně DPH.

První dojmy

Řada lidí napájecí zdroj podceňuje, přitom je to jedna z nejdůležitějších součástí počítače pro jeho stabilitu. Řada restartů a nestabilit počítače totiž nepřipadá na chyby ve Windows XP (ty prakticky neexistují) či v jiných komponentách, ale na nedostatečné či nestabilní napájení.

LC-Power LC6550G s výkonem 550W pro většinu systémů nedostatečný výkonem rozhodně nebude, takže se tato recenze zaměří zejména na jeho stabilitu.

LC-Power LC6550G-v2.0 550W je dodán v poměrně obyčejné krabici světle modré barvy, jejímž obsahem je samotný zdroj, síťový kabel a jednoduchý lístek s popisem zdroje, který má suplovat dokumentaci.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

LC-Power LC6550G-v2.0 550W

Po vybalení se objeví kvalitně provedený zdroj v tmavě zlatém odstínu, kterému dominuje obrovský větrák o netradičním průměru 14 cm. Při provozu je tento větrák velice efektivní a tichý, zdroj si i při zátěži uchovává teplotu svého plechového krytu pod 35 °C a není přitom v uzavřené skříni vůbec slyšet.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

vnější vzhled

Technologie

LC-Power LC6550G je zdroj typu ATX12V 2.0, nabízí tedy 24-pinový konektor (pro nové desky pro Intel a AMD procesory), který je navíc dělený na 20+4 piny, a je tedy možné jej použít i ve starších deskách.

Dostupné konektory jsou:

  • 24-pinový konektor s možností 20-pinového (hlavní napájení desky)
  • 4-pinový konektor (procesor)
  • 2x disketa
  • 6 x Molex konektor (PATA disky, grafické karty, větráky)
  • 2 x SATA konektor (SATA disky)
  • 1 x 6-pin pro servery

Jak je vidět, použitá norma je zde sice ATX12V 2.0, nicméně osobně postrádám další 2 SATA konektory a rovněž by bylo vhodné doplnit 2 PCIe konektory pro napájení grafických karet. Je samozřejmé, že se dají použít redukce (dodávají se s většinou základních desek se SATA porty i s každou grafickou kartou), ale je to zbytečná kabeláž ve skříni navíc. Mám prostě dojem, že konverze ATX 1.1 zdrojů od LC-Power na ATX 2.0 šla provést důkladněji.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

konektory

Proudy v jednotlivých větvích

Jak se stává de-facto standardem, LC-Power LC6550G nabízí hned dvě 12V větve pro vyšší stabilitu systému o celkovém maximálním odběru 34A (16A + 18A).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Proudy jednotlivých větví

Zdroj má aktivní PFC, a disponuje řadou certifikací jako jsou UL, TUV, NEMKO, CB, CE a další.

Samozřejmostí u zdroje tohoto typu jsou i přepěťové ochrany, které omezují maximální výstupní napětí na jednotlivých větvích, omezení maximálního proudu, a samozřejmě ochrana proti zkratu, která při problému zdroj okamžitě vypne (pokud se Vám podařilo někdy to zapnutého počítače strčit šroubovák, tak chápete proč je to skvělá věc).

Výkon a stabilita napájení

Zdroj napájel následující testovací sestavu:

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Stabilita zdroje byla testována pomocí benchmarku 3DMark05, a to spuštěním celého standardního testu, a následném návratu do 2D, což v praxi znamená nutnost dodávat nárazově extrémní napájení pro nVidia 7800GTX kartu a přetaktovaný Athlon X2 procesor se zvýšením napájením z 1.3V na 1.5V, a poté je požadovaný výkon zase o téměř 150W nižší.

Nutno říci, že mě výsledek testu velice příjemně překvapil, zdroj je na poměrně náročně vybavené a přetaktované sestavě nejenom velice stabilní, ale i dodává mírně nadprůměrné napětí na 12V i 5V větvi (skoro bych až pochyboval, zda Abit deska měří dobře, takto vysoké hodnoty má spíše značkový a podstatně dražší Enermax či Tagan).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

průběh 12V větve v zátěži

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

průběh 5V větve v zátěži

Vnitřnosti

Protože LC-Power LC6550G zdroj nemá žádnou plombu, mohl jsem se (na rozdíl od dříve recenzovaného Enermaxu EG701AX) podívat i na jeho vnitřnosti, takže zde jsou:

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

vnitřní elektronika zdroje

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

porovnání velikosti 14 cm větráku se zdrojem

Pokud se Vám na první pohled zdá zdroj z poloviny prázdný, mám stejný dojem, nicméně, uvedené zapojení zjevně funguje :-)

Závěr

LC-Power LC6550G s výkonem 550W je se svojí cenou pouhých 1.600 Kč (s DPH) výborný zdroj. Zásadní připomínku bych měl jen k nedostatečné dokumentaci výrobce a k použitým konektorům a jejich počtu, další dva SATA konektory a zejména dva PCIe konektory by v éře ATX 2.0, PCIe a SATA disků byly více než vhodné.

Zcela jinou otázkou než krátkodobý výkon je ovšem dlouhodobá spolehlivost a stabilita zdroje, reakce na přetížení v síti, na zkraty, atakdále, toto bohužel v žádném krátkodobém testu není možné prověřit, protože nám to ukáže jen čas. Osobně zde preferuji zdroje Enermax, Tagan a Thermaltake, které jsou prověřené časem a desítkami tisíc instalací, nicméně, jsou také dvakrát až třikrát dražší.

Osobně s žádným zdrojem od LC-Power nemám takto dlouhodobé zkušenosti, pokud Vy ano, budu rád, když je uvedete do diskuse.

Dle krátkodobého testu vypadá LC-Power LC6550G jako skutečně zajímavá volba, na svoji cenu až neuvěřitelně poutavá...

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (22)

Jiný zdroj

Zajímalo by mě jaký máte názor nebo zkušenost na zdroj od SeaSonicu.Budete
prodávat zdroje od SeaSonic. Pěkný článek Děkuji

@Zvědavec: ad Seasonic: viz odkaz vyse, konkretne 600W kousek - http://www.tomshardware.com/howto/200507111/stresstest-23.html

Tenhle nebo chill inovation 450?

poradte rozhoduji se o koupi noveho zdroje puvodne jsem by rozhodnut pro chill inovation 450 zejmena kvuli nizke hlucnosti ovsem po precteni reakci na zminovany zdoj(problem se spustenim na nekterych systemech,zejmena s deskami dfi)opravdu vaham-( protoze lc550 s 19db neni taktez spatna volba.Hodlam jim napajet DFI nf4ultra infinity.Poradte tenhle nebo ten chill?

@Beryk: Jak je na tom tenhle zdroj netusim, ale mam Chill 510W a je fakt super, neslysnej (opravdu) a stopro stabilni.

@Beryk: No ja mam chill 400W ATX 2.0 se stejnou deskou jak pises a zadne problemy jsem nikdy nemel, naopak zdroj je uplne tichy a co se tyce stability tak Opterona 144 jsem mel naprosto stabilne pretkteny na 2,9, takze mohu jen doporucit.

@Beryk: mám chill inovation CP-400P2, tedy zdroj specifikace ATX2.2 (dříve vždy Fortron, ale přestaly mi vyhovovat pro relativní hlučnost), zapojený na sestavě DFI LP UT nF4 ULTRA, Athlon 64 3000+, FSB zvednuté na250, bez zvýšení napětí, grafika Leadtek 6600GT @ 550/1100, 1GB RAM, 2 vypalovačky, 4xHDD + množství navěšených věcí na USB, napětí zcela stabilní, OC bez komplikací, restarty nejsou :-) , v case (upevněný přes antivibrační podložku) defacto neslyšitelný... Pokud zdroj splnuje specifikaci ATX 2.2 (tedy má 2x12V větev s výstupem kolem 30A.. celkově kolem 400W, tak by měl utáhnout většinu současných sestav, snad pouze v případě SLI grafiky bych volil výkonnější... Pokud není dodržena tato specifikace tak mohou mít problémy i zdroje s celkovým výkonem přes 500 W....

Ego

Radku, evidentně máš neutuchající touhu chlubit se svou nadupanou sestavou. Takže abych potěšil a uspokojil tvé pošramocené ego - ano máš super nabušenou a záviděníhodnou sestavu...
Ale k článku. Díky za přehled technických parametrů tohoto zdroje, zvlášť když jsou stránky výrobce na jakékoliv informace skoupé. Já bych však do takovéto neznámé značky nikdy nešel a zůstal bych u těch prověřených. Třeba už jenom kvůli těm stránkám :(
Pro ostatní. Pokud chcete opravdu dobrý test zdrojů, prolezte trochu internet a koukejte po něčem jako je toto:http://www.tomshardware.com/howto/200507111/index.htmlP.S: Radku, když se ti zdá zdroj po rozebrání prázdný, tak mi vysvětli, co bys asi v pulzním zdroji chtěl mít?!

Komentare

Mam dojem ze standard ATX12V 2.0 primo vyzaduje dve 12V vetve, takze veta "Jak se stává de-facto standardem, LC-Power LC6550G nabízí hned dvě 12V větve" je u zdroje teto specifikace ponekud zbytecna...Dale to, ze zdroj dodava pri zatizeni dokonce "mírně nadprůměrné napětí" bych rozhodne nevidel jako pozitivum u zadneho zdroje. Povolene tolerance pro napajeni komponent nejsou zdaleka tak velke, abych plesal nad nadprumernym napetim. Mimo to mam dojem ze zvysovani napeti na zdroji je spise znamkou jeho vysokeho vytizeni nez toho, ze se flaka.

@Moas: hm, to ze je napeti vyssi jenom znamena, ze zdroj ma jeste rezervu, naopak pukud je nizsi nez nominalni je zdroj vytizen. s roustoucim proudem (vykonem) stoupa i napetovy ubytek na soucastkach kterymi tentou proud tece. pri velke zatezi je ubytek takovy, ze vystupni napeti klesa pod def. hodnoty.

@tcplxj: Tak tady bych si dovolil nesouhlasit - to co popisujes (ubytek napeti vlivem stoupajiciho proudu) plati jen na zatezovane vetvi. Takze pokud treba hodne vytezuju 5V vetev, tak napeti 5V klesa, ale zaroven stoupa napeti na 12V vetvi - to je zpusobeno tim, ze zdroj reguluje vsechny vetve zaroven a musi volit kompromis mezi podpetim na jedne a prepetim na druhe vetvi. Takze to, ze zdroj dava na 12V vic nez ma rozhodne neni pozitivni zprava i kdyz na uvedenem grafu je to porad v toleranci 5%.

Mám ho...

Tak tenhle zdroj už dávno mám,zatím plná spokojenost :)...jinak obsáhlejší recenze na: http://www.tiphardware.cz/articles.php?rubric=4

Strizlivy pohled

Zdroj je podle fotografii levne konstrukce. Uvedenych udaju v zadnem pripade nemuze dosahnout. Vyrobcem uvedena ucinnost na full load je 65%, coz by znamenalo, ze by ty titerne radiatory musely odvest cca 200W tepla, coz je naprosty nesmysl. Jako udaje 1200W PMPO na repracich za litr.
Dalsim nedostatkem, ktery je stejne znepokojujici, je chybejici udaj o maximalni soucasne zatizitelnosti vystupnich zavislych skupin, typicky 3V3+5V vetve a 12V vetvi. Ty jsou skutecne relevantni pro urceni vykonu, ktery zdroj muze realne dodat. T,o ze je vyrobce nikde neuvadi, je jasnym zastiracim manevrem.
IMHO kazdy levny 350W Fortron, nemluve o Enermaxu nebo TT, je ve skutecnosti vykonnejsi a spolehlivejsi.

Pro good OC nevhodny

ani to nectu - ztrata casu - obrazek 12V tetve mluvi za vse, ano je to v mezich - 5 prct, ale pro lidi co chtej kvalitu se za ty penize da koupit daleko jiny!!! a pro obycejnyho cloveka je zase prilis drahy

Obrazek mluvi za vse

cha, tak to nechci ani zadarmo, mam zdroj chieftec 360W a je tak odhadem 50xstabilnejsi nez tohle, tech 12V na obrazku fakt neni 12V+-0,1V coz je takova norm. stabilita, a tech 5V je taky peknejch:))))nehledne na takovyhle vykyvy prepeti a podpeti tam pak bude taky,se ten komp bude pekne zasekavat

je to shit, kvalitni zdroj a takhle silnej stoji tak kolem 2500 a vic

@jirka.novy@seznam.cz: Na 12V je tolerance 5% ! (11.40-12.60) Zdroj tuto normu splňuje, ale hodnoty co tu czc měřil nemusí ve skutečnosti sedět, každá deska měři jinak a nepřesně to by se muselo změřit přesnějším postupem.
http://www.svethardware.cz/art_doc-B1EC249457260C28C1256E840045EA74.html

Windows

"Řada restartů a nestabilit počítače totiž nepřipadá na chyby ve Windows XP (ty prakticky neexistují)"haha :D

Kvalitni zdroj

pokud chcete opravdu nekompromisni a kvalitni zdroj, jdete do tohoto:http://www.frozencpu.com/psu-171.html

@danminx: pekne ale u nas nefunkcni

@m.hajdy: s adapterem by to nemel byt problem...

@danminx: Promin, ale adapter z 50Hz na 60Hz ja neznam.
Mozna se koupit, ale za jakou cenu...

@m.hajdy: Da se zprovoznit, ale vyzadovalo by to tezsi praci...http://www.pigtailproductions.com/stacey/frequency-50.html

Forton vs LC-Power

Když to srovnám s fortonem <a href=http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=31488>http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=31488</a> tak si tenhle zdroj moc nevede. Schlavne posilam screen pri zatezi (3 min hrani far cry a demo v 3dmarku 2003). <a href=http://www.tomhavel.com/forton.jpg>http://www.tomhavel.com/forton.jpg</a>

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru