Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Lehce přenosné 12“ notebooky Umax – Yonah versus Merom

Lehce přenosné 12“ notebooky Umax – Yonah versus Merom

Recenze
UMAX 7200WXN - UN72W.AAAAAA_1203954716
UMAX 7200WXN - UN72W.AAAAAA
Produkt není určen k prodeji.
UMAX 7200WXN - UN72W.AAAAAD_1600011780
UMAX 7200WXN - UN72W.AAAAAD
Produkt není určen k prodeji.
UMAX 7300WXR - UN73W.AABAAB_1566349208
UMAX 7300WXR - UN73W.AABAAB
Produkt není určen k prodeji.

Pokud patříte mezi přívržence lehce přenosných notebooků, rozhodně byste neměli přestávat nyní číst. V následující recenzi dnešního dne se totiž společně podíváme na 12“ notebooky společnosti Umax. V testech prověříme cenově příznivý VisionBook 7200WXN i nejnovější model VisionBook 7300WXR. V testech se tak mimo jiné střetnou procesory Yonah a Merom.

Společnost Umax nepatří na našem trhu zrovna k těm neznámějším výrobcům, což samozřejmě nevypovídá ani při nejmenším o kvalitě jejich výrobků. Pokud se však alespoň trochu zajímáte o výpočetní technologie, jistě mi dáte za pravdu, že si tento výrobce zaslouží jistou dávku pozornosti. Ptáte se proč? Vždyť konkurence je veliká? Odpověď je jednoduchá. Společně s firmou Dell je totiž výrobce Umax jedním z předních propagátorů možnosti konfigurace notebooků, tedy alespoň v české republice. Oproti firmě Dell však navíc můžete produkty s logem Umax zakoupit také v nejrůznějších prodejnách což je dozajista nedocenitelná výhoda. Velice jednoduše si tak můžete upravit jednotlivé parametry vytouženého stroje, přesně podle vašich představ. V dnešní recenzi jsme se snažili zaměřit na třídu mobilních profesionálů, respektive uživatele, pro něž je mobilita hlavním kritériem výběru. Abychom vám však dokázali, že lehce přenosný notebook vás nutně nemusí připravit o celou několikaměsíční výplatu, rozhodli jsme se netradičně do testů začlenit produkty různých cenových kategorií. V nemilosrdných testech se tak utkají zástupci starého a nového, procesory Yonah a Merom, čipset Intel versus Sis, atd.. Pokusíme se tak navíc zodpovědět otázku, vyplatí-li se zakoupit dražší produkty, či nikoliv. Bez dalších zbytečných okolků se tedy pusťme do detailních testů obou zmiňovaných strojů, notebooků s modelovým označením VisionBook 7200WXN a VisionBook 7300WXR.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

01. První seznámení s testovanými produkty.

VisionBook 7200WXN

Neboť si detailně prověříme kvality a neduhy obou testovaných strojů, nejspíše nemá přílišný význam jakýkoliv nadbytečný popis produktů. Pouze tedy zmíním, že první představený model je starším produktem společnosti Umax, který však stále dovede zaujmout nejednoho uživatele velice příznivou cenou.

Obsah balení

Již v samotném úvodu jsem kladl důraz na fakt, že společnost Umax je velkým zastáncem a propagátorem možnosti konfigurace notebooků. O tom vás koneckonců přesvědčí i samotný kartónový obal, jež se nese v odstínech bílošedé barvy. Na jeho povrchu totiž nalezneme několik popisků s informacemi o možnosti konfigurace, samozřejmě nechybí ani nesmrtelný slogan výrobce „Umax – technika na max“. Takovýmto obalem jsou opatřeny všechny notebooky tohoto výrobce, a to bez ohledu na konkrétní konfiguraci, či cenovou osu. Jediným rozlišovacím znamením je tedy drobný štítek na boku kartónové krabice, na němž je umístěno modelové označení konkrétního produktu. Vnitřní uspořádání obalu se však ve většině případů různí – my jsme ve sněhově bílém obalu nalezli ještě jednu kartónovou krabici přírodní barvy, v níž se však již nacházelo kompletní příslušenství a samotný notebook.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

02. Balení notebooku Umax.

V balení tedy naleznete:

* notebook Umax VisionBook 7200WXN

* vyměnitelná dobíjecí baterie

* napájecí zdroj včetně síťového kabelu

* praktickou brašnu s popruhem pro nošení přes rameno

* několik CD nosičů s bonusovými programy, drivery a manuálem v elektronické podobě

* modemový kabel (RJ-11)

* originální obal a DVD nosič s instalací operačního systému Windows Vista Home Premium

* návod k použití

Vzhled ergonomie a kvalita dílenského zpracování

Notebook je zhotoven z tvrzených plastů v kombinaci černé a bílé barvy. Použité plasty jsou spíše průměrné kvality, což dokládá mírné prohýbání jednotlivých ploch při nepatrně vyšším přítlaku. Absence vyztužených materiálů však není nikterak tragická, spíše naprosto v mezích normy, alespoň v porovnání s konkurenceschopnými přístroji stejné cenové kategorie. Jako průměrnou lze hodnotit také kvalitu dílenského zpracování, neboť spoje jednotlivých dílů mají mezi sebou nepatrné rozestupy. Z praxe mohu říci, že tyto skulinky jsou doslova magnetem na prach, a tak je u takovýchto produktů více než žádoucí dbát zvýšené péče. Rozměry notebooku jsou vesměs dány 12“ úhlopříčkou displeje, konkrétně však dosahuje notebook rozměrů 299 mm výška x 219 mm hloubka x 26 mm - 35 mm výška. Naměřené cifry výšky se různí, neboť notebook je ze spodní strany mírně vyklenut, a tak je uvedena nejnižší i nejvyšší naměřená hodnota. Hmotnost zařízení činí příjemných 1,9 kg, na cestách jsou tedy proporce notebooku velice žádoucí a příjemné.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

03. Kompaktní tělo zavřeného notebooku.

Vrchní strana zavřeného stroje je sněhově bílá, přičemž vnitřní plocha víka je protikladně černá. Jediným ozvláštňujícím elementem je černé plastické logo společnosti Umax v pravém dolním rohu. Hrany a rohy vnější strany víka jsou elegantně zaobleny tak, aby při běžném transportu byly co nejméně namáhány. Na přední postranici notebooku (na vrchní části víka) jsou v obou rozích umístěny dvě posuvné plošky k uchycení / odjištění západek, držících víko pevně u těla notebooku. K základně je víko přichyceno pomocí dvou pantů, jejichž pevná část je na straně víka – jedná se tedy o takzvaný „popelnicový“ mechanizmus, při kterém se část rámu monitoru po otevření schová za tělo zařízení. Z toho můžeme logicky vydedukovat, že zadní strana bude ochuzena o jakoukoliv konektorovou výbavu. Tu nalezneme na zbylých bočnicích počítače. Pravá strana testovaného produktu je opatřena mimořádně úzkými dvířky optické mechaniky (pro představu pouhých 9 mm, místo běžných 15 mm), jedním USB 2.0 portem, modemovým konektorem RJ-11 a slotem pro uchycení bezpečnostního zámku Kensington.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

04. Přední postranice zařízení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

05. Zadní strana notebooku.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

06. Levý bok přístroje.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

07. Pravá strana zařízení.

Oproti tomu levá bočnice oplývá dvojicí USB 2.0 konektorů, Express Card slotem výdechem interního chladiče, grafickým výstupem D-Sub, síťovým konektorem RJ-45 a zdířkou napájecího adaptéru. Zbylou konektorovou výbavu nalezneme v přední části, ta v sobě čítá trojici audio otvorů standardu jack 3,5 mm (sluchátkový výstup, mikrofonní vstup a S/PDIF) a čtečku paměťových karet 4-in-1(MS/ MS Pro/ SD/ MMC). Spodní strana zařízení je opatřena čtveřicí poměrně vysokých gumových nožiček, jež dostatečně eliminují přenášené vibrace jednotlivých komponent. Na této ploše samozřejmě nechybí ani krytky nejrůznějších komponent (paměťových modulů, pevného disku, apod.), posuvné plošky pro snadné vyjmutí bateriového akumulátoru a samolepky technickými popisky a sériovými čísly. Nutno podotknout, že spodní strana je včetně části bočnic vyvedena v odstínech černé barvy. Neboť se samotným displejem budeme zabývat až v dalších částech článku, pouze prozradím, že je usazen do poměrně úzkého plastového rámu černé barvy. Mechanizmus otevírání víka jsme si popsali již výše. Střed horní části je opatřen 1,3 MPix integrovanou kamerou, zatímco na protilehlé spodní části rámu nalezneme dva stereofonní vestavěné reproduktory (samozřejmě v pravém a levém dolním rohu, hned vedle pantů).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

08. Spodní strana notebooku.

Klávesnice a touchpad

Po otevření notebooku na vás dýchne sněhově bílou barvou také klávesnice, včetně prostoru v její bezprostřední blízkosti. Bílé klávesy s nízkým zdvihem jsou opatřeny černými popisky a modrými popisky. Jsou tedy dobře čitelné za většiny okolností. Většina kláves se pochlubí rozměry 15 mm x 15 mm (počítáme-li pouze plochu s možností dotyku). Rozložení jednotlivých tlačítek je již od pohledu řešeno pomocí standardu QWERTY, či chcete-li přesněji pomocí počeštěného QWERTZ. Samozřejmě chybí numerický blok kláves, jenž je nahrazen kombinací stisku přepínače Fn a příslušného tlačítka. Pomocí zmiňovaného přepínače Fn můžeme také využít hned několika multimediálních kláves, které jsou ukryty po celém prostoru klávesnice. Poznáte je zcela jednoduše podle modrých popisků s příslušnými informacemi. V samotném levém rohu je umístěna klávesa Ctrl, hned vedle pak Fn. Po levé straně mezerníku nalezneme ještě tlačítka Alt a Windows, zatímco na straně pravé je umístěn Alt, systémová nabídka a Ctrl. Obě klávesy Shift mají stejnou velikost, přičemž levá navazuje přímo na písmenko Y (případně Z), zatímco levý Shift není umístěn přímo nad tlačítkem Ctrl, neboť do této oblasti zasahuje čtveřice šipek. Použit byl jednořadý Enter dvousloupcové velikosti. Stejnými proporcemi se pochlubí i tlačítko Backspace. Jednotlivá funkční tlačítka F1 – F12 mezi sebou nemají jakékoliv rozestupy. V pravém horním rohu jsou umístěny klávesy Pause / Break, Prt Sc / Sys Rq, Ins / Num Loc a Del / Scroll Lock. Za zmínku dozajista stojí také čtveřice speciálních tlačítek, umístěných v pravém rohu, nad klávesnicí. Přesněji se jedná o tlačítko napájení, spuštění webového prohlížeče i e-mailového klienta a klávesu tichého módu. Ta slouží k přepínání otáček interního ventilátoru, zdali je funkčnost tlačítka přínosem, si povíme níže, v dalších částech článku.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

09. Klávesnice notebooku Umax.

Bílý touchpad je běžným polohovacím zařízením s ovladači společnosti Synaptic. Jeho rozměry jsou 65 mm šířka x 40 mm výška, přičemž 12 mm šířky zabírá po pravém okraji prostor pro jednoduché scrollování nejenom v dokumentech, který výrobce vyznačil černými tečkami s opticky stoupající intenzitou. Povrch touchpadu je spíše drsný, díky čemuž je práce s ním o poznání přesnější – prst při pohybu na něm totiž mírně zadrhává. Pod samotným touchpadem nalezneme dvě tlačítka, která nahrazují funkci běžného pravého i levého tlačítka myši. Mezi nimi prostřední nevyužitá plocha, jež mohla být využita coby další klávesa, případně jako čtečka otisků prstů. Výrobce této ploše bohužel nevdechnul naprosto žádný život, a tak tato plocha mírně zaclání, chceme-li stisknout pravé funkční tlačítko. Zmínit si zaslouží dozajista ještě indikační diody stavu zařízení. Ty jsou umístěny na dvou místech; čtyři nalezneme na hraně bočnice zařízení v levém rohu, zatímco dalších pět je umístěno v pravém horním rohu základny, hned vedle čtveřice funkčních tlačítek. Popisky těchto diod nalezneme vždy vyryté v jejich bezprostřední blízkosti. Spodní hranu notebooku tak okupují zelené indikační diody, jež nás informují o stavu bateriového akumulátoru, zdali je notebook napájen ze sítě a stavu bezdrátového WiFi adaptéru. Pokud se nyní divíte, proč jsem uvedl pouze tři informace, přestože diody mají být čtyři, musím podotknout, že jsem na funkcionalitu posledního indikátoru bohužel nepřišel. Horní indikační diody nás informují o práci pevného disku, aktivitě tichého režimu (viz. funkční tlačítko tichý režim), stavech kláves Caps Lock, Num Lock a Scroll Lock.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

10. Detailní pohled na 4 funkční tlačítka a patero indikačních diod.

Technické parametry

Neboť jednotlivým komponentám, které jsou v notebooku použity, se budeme věnovat až v dalších částech článku, kde je budeme současně porovnávat s hardwarovou výbavou stroje VisionBook 7300WXR, shrneme si nyní pouze v přehledné tabulce pouze výčet použitých komponent u notebooku VisionBook 7200WXN.

Testovaný produkt

Umax VisionBook 7200WXN

Kód e-shopu

48334

Part number

UN72W.AAAAAD

Barevné provedení

Černobílá

Použitý displej

12" WXGA TFT (1280x800) Glare

Procesor

Mobilní Intel Core Duo T2080 (frekvence: 1,73GHz; Cache L2: 1 MB)

Čipset základní desky

SIS M671

Operační paměť

1 GB DDR II (max. 2 GB)

Grafická jednotka

sdílená SIS Mirage 3 IGP až 256MB (DirectX 9.0, Pixel Shader 2.0)

Pevný disk

120 GB SATA (5400ot.)

Optická mechanika

Super Multi (DVD+/-RW ,DVD-RAM)

Komunikace

Faxmodem 56 kbps, LAN 10/100, Bluetooth, WiFi 802.11 B/G

Konektorová výbava

3x USB 2.0, RJ-45 (Lan), RJ-11 (modem), D-Sub, čtečka paměťových karet 4-in-1(MS/ MS Pro/ SD/ MMC), sluchátkový výstup, mikrofonní vstup, S/PDIF, Kensington Lock, ExpressCard slot

Multimediální využitelnost

1,3 Mpix webkamera ve víku displeje, integrovaný mikrofon

Rozměry

299 mm výška x 219 mm hloubka x 26 mm - 35 mm výška

Hmotnost

1,9 kg

Orientační cena*

22 300,- Kč včetně DPH a všech příslušných poplatků

* uvedená cena je pouze orientační a platí k datu zveřejnění tohoto článku.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

11. Detailní pohled do útrob testovaného přístroje.

VisionBook 7300WXR

Druhým adeptem dnešního testu je notebook stejného výrobce, jako předchozí testovaný model. Ba dokonce z předchozího modelu značně vychází a obohacuje jej o nové prvky. Proto pokud se v testech objeví informace, které by byly totožné s předchozím testovaným modelem, pouze na tuto skutečnost poukážu a nebudu zbytečně opisovat kvanta textu.

Obsah balení

Nyní se dostáváme přímo k případu, který jsem uváděl o odstavec výše – balení notebooku je naprosto totožné s předchozím popisem, a tak nemá dozajista cenu text zbytečně opisovat. Pouze zmíním, že vnitřní uspořádání dodávaných součástí se různí. Uvnitř kartónové krabice sněhově bílé barvy nenalezneme další obal, ale úhledně uspořádané komponenty v pěnovém pořadači. Jednotlivé příslušenství je uklizeno v dodávané brašně.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

12. To byste neuhádli – obal notebooku od společnosti Umax.

V balení tedy naleznete:

* notebook Umax VisionBook 7300WXR

* vyměnitelná dobíjecí baterie

* napájecí zdroj včetně síťového kabelu

* praktickou brašnu s popruhem pro nošení přes rameno

* několik CD nosičů s bonusovými programy, drivery a manuálem v elektronické podobě

* modemový kabel (RJ-11)

* originální obal a DVD nosič s instalací operačního systému Windows Vista Home Premium

* návod k použití

Vzhled ergonomie a kvalita dílenského zpracování

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

13. První seznámení s testovaným produktem.

Testovaný notebook je opatřen stejnou šasí, jako předchozí recenzovaný model. Naprosto totožné jsou tedy celkové rozměry, hmotnost, použité materiály i kvalita zpracování. Zdálo by se tedy, že není potřeba se v tomto odstavci dále rozepisovat. Avšak výrobce přece jenom celkový koncept designu mírně pozměnil. Především je tedy celý notebook vyveden v černé barvě. Drobného vylepšení se dočkala také vnější strana víka, která je pokryta károvaným vzorováním, přičemž logo společnosti Umax je umístěno v samém středu víka. Károvaný vzhled je zajímavým desénovým zpestřením tohoto stroje, nutno však podotknout, že i funkčním, neboť víko notebooku je o poznání pevnější než u předchozího testovaného modelu. Při větším přítlaku je tedy samotný displej lépe chráněn. Ostatní proporce (vyjma barevného schématu) však již zůstávají naprosto totožné, jako u předchozího modelu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

14. Přední postranice zařízení.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

15. Zadní strana notebooku.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

16. Levý bok přístroje.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

17. Pravá strana zařízení.

Klávesnice a touchpad

Rozložení klávesnice i celý koncept této plochy je naprosto totožný s předchozím modelem, pomineme-li tedy odlišné barevné schémata. Popisky černých kláves jsou vyvedeny v odstínech bílé a modré barvy. Bohužel modrá barva je o poznání hůře čitelná, než tomu bylo na bílém podkladě. Použito bylo stejného polohovacího zařízení, avšak samozřejmě v černém barevném schématu. Nevyužitého prostoru mezi funkčními tlačítky touchpadu se bohužel nevyvaroval výrobce ani tentokráte. Jedinou další změnou je záměna designu indikačních diod a čtveřice funkčních tlačítek v pravém horním rohu, kulaté tvary se proměnily v hranaté.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

18. Detailní pohled na čtveřici funkčních kláves a patero indikačních diod – všimněte si odlišného desénového konceptu.

Technické parametry

Neboť jednotlivým komponentám, které jsou v notebooku použity, se budeme věnovat až v dalších částech článku, kde je budeme současně porovnávat s hardwarovou výbavou stroje VisionBook 7200WXN, shrneme si nyní pouze v přehledné tabulce pouze výčet použitých komponent u notebooku VisionBook 7300WXR.

Testovaný produkt

Umax VisionBook 7300WXR

Kód e-shopu

49488

Part number

UN73W.AABAAB

Barevné provedení

Černá

Použitý displej

12" WXGA TFT (1280x800) Glare

Procesor

Mobilní Intel Core 2 Duo T7300 (frekvence: 2,0 GHz; Cache L2: 4 MB)

Čipset základní desky

Intel 965GM

Operační paměť

1 GB DDR II (max. 4 GB)

Grafická jednotka

Intel GMA X3100

Pevný disk

160 GB SATA (5400ot.)

Optická mechanika

Super Multi (DVD+/-RW ,DVD-RAM)

Komunikace

Faxmodem 56 kbps, LAN 10/100, Bluetooth, WiFi 802.11 B/G

Konektorová výbava

3x USB 2.0, RJ-45 (Lan), RJ-11 (modem), D-Sub, čtečka paměťových karet 4-in-1(MS/ MS Pro/ SD/ MMC), sluchátkový výstup, mikrofonní vstup, S/PDIF, Kensington Lock, ExpressCard slot

Multimediální využitelnost

1,3 Mpix webkamera ve víku displeje, integrovaný mikrofon

Rozměry

299 mm výška x 219 mm hloubka x 26 mm - 35 mm výška

Hmotnost

1,9 kg

Orientační cena*

30 900,- Kč včetně DPH a všech příslušných poplatků

* uvedená cena je pouze orientační a platí k datu zveřejnění tohoto článku.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

19. Součástí základního balení je i praktická brašna k přenášení notebooku.

Umax versus Umax

Koupit notebook Umax, nebo Umax?! Toť otázka. Nyní nastává ten pravý čas, kdy si detailně osvětlíme jednotlivé součásti obou testovaných notebooků. Snad se nám společně podaří zodpovědět otázku, jaký stroj bude pro konkrétního zákazníka tou pravou volbou. Nejprve si v přehledné tabulce porovnáme technické parametry a základní informace obou testovaných strojů. V následujících odstavcích se již budeme konkrétním hardwarovým součástem věnovat o poznání detailněji.

Testovaný produkt

Umax VisionBook 7200WXN

Umax VisionBook 7300WXR

Kód e-shopu

48334

49488

Part number

UN72W.AAAAAD

UN73W.AABAAB

Barevné provedení

Černobílá

Černá

Použitý displej

12" WXGA TFT (1280x800) Glare

12" WXGA TFT (1280x800) Glare

Procesor

Mobilní Intel Core Duo T2080 (frekvence: 1,73GHz; Cache L2: 1 MB)

Mobilní Intel Core 2 Duo T7300 (frekvence: 2,0 GHz; Cache L2: 4 MB)

Čipset základní desky

SIS M671

Intel 965GM

Operační paměť

1 GB DDR II (max. 2 GB)

1 GB DDR II (max. 4 GB)

Grafická jednotka

sdílená SIS Mirage 3 IGP až 256MB (DirectX 9.0, Pixel Shader 2.0)

Intel GMA X3100

Pevný disk

120 GB SATA (5400ot.)

160 GB SATA (5400ot.)

Optická mechanika

Super Multi (DVD+/-RW ,DVD-RAM)

Super Multi (DVD+/-RW ,DVD-RAM)

Komunikace

Faxmodem 56 kbps, LAN 10/100, Bluetooth, WiFi 802.11 B/G

Faxmodem 56 kbps, LAN 10/100, Bluetooth, WiFi 802.11 B/G

Konektorová výbava

3x USB 2.0, RJ-45 (Lan), RJ-11 (modem), D-Sub, čtečka paměťových karet 4-in-1(MS/ MS Pro/ SD/ MMC), sluchátkový výstup, mikrofonní vstup, S/PDIF, Kensington Lock, ExpressCard slot

3x USB 2.0, RJ-45 (Lan), RJ-11 (modem), D-Sub, čtečka paměťových karet 4-in-1(MS/ MS Pro/ SD/ MMC), sluchátkový výstup, mikrofonní vstup, S/PDIF, Kensington Lock, ExpressCard slot

Multimediální využitelnost

1,3 Mpix webkamera ve víku displeje, integrovaný mikrofon

1,3 Mpix webkamera ve víku displeje, integrovaný mikrofon

Rozměry

299 mm výška x 219 mm hloubka x 26 mm - 35 mm výška

299 mm výška x 219 mm hloubka x 26 mm - 35 mm výška

Hmotnost

1,9 kg

1,9 kg

Orientační cena*

22 300,- Kč včetně DPH a všech příslušných poplatků

30 900,- Kč včetně DPH a všech příslušných poplatků

* uvedená cena je pouze orientační a platí k datu zveřejnění tohoto článku.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

20. Oba testované notebooky v akci.

Základní deska, procesor a operační paměť

Hovoříme-li o notebooku Umax VisionBook 7200WXN je jeho srdcem mobilní procesor Core Duo T2080 společnosti Intel s kódovým označením Yonah, ten tepe na frekvenci 1,733 GHz a je vyroben 65 nm procesem. FSB procesoru činí 533 MHz, přičemž vyrovnávací paměť L2 Cache dosahuje hodnoty 1024 MB. Podporovány jsou sady příkazů x86, MMX, SEE3 a samozřejmě také technologie SpeedStep, která podtahuje procesor v době nečinnosti. Při zatížení procesoru do 3% je čítá tedy pracovní frekvence procesoru pouhých 800 MHz, a to při voltáži 0,97 V. Procesor je usazen v patici základní desky s modelovým označením Clevo M720S. Ta disponuje čipovou sadou SIS M671 s integrovaným grafickým jádrem, o kterém si však pohovoříme později. K dispozici má sestava paměťový modul typu DDR2 533Mhz s celkovou kapacitou 1024 MB. Výrobce této operační paměti se mi bohužel nepodařilo identifikovat, avšak s jistotou mohu říci, že v notebooku je obsazen pouze jeden slot. Druhý je tedy pro potřeby případného upgradu volný. Celkově můžete, dle informací výrobce, rozšířit interní paměť až na 2048 MB. Základní komponenty jsme pochopitelně podrobili stejně jako v jiných případech nejrůznějším testům. Jejich výsledky, které jsou zpětně kompatibilní s již dříve testovanými notebooky, si můžete nyní prohlédnout;

* Index hodnocení procesoru systémem Windows Vista: 4,6 bodů

* Index hodnocení operační paměti systémem Windows Vista: 3,9 bodů

* Hodnocení procesoru pomocí benchmarkové utility PC Mark 2004: 4534 bodů

* Hodnocení operační paměti pomocí benchmarkové utility PC Mark 2004: 2614 bodů

Oproti tomu notebook Umax VisionBook 7300WXR je opatřen základní deskou Intel 965GM s kódovým označením Crestline. Vezmeme-li v úvahu, že v desce je v socketu P (478) usazen dvoujádrový procesor Intel Core 2 Duo T7300 (k´dové označení Merom, můžeme s přihlédnutím k ostatním parametrům hovořit o nové platformě Santa Rosa společnosti Intel. Pracovní frekvence procesoru činí 2,0 GHz, a to při FSB 800 MHz. Vyrovnávací paměť L2 Cache dosahuje hodnoty 4096 MB. Podporovány jsou instrukce MMX, SSE3 a EM64T. K dispozici má sestava paměťový modul typu DDR2 533Mhz s celkovou kapacitou 1024 MB. Výrobce zůstane bohužel i v tomto případě v anonymitě. Operační paměť může být rozšířena až na 4096 MB, přičemž v sestavě byl použit pouze jeden paměťový modul. Při případném upgradu tedy můžete využít i druhého volného paměťového slotu. Ani tentokráte jsme neopomněli zjistit a uveřejnit výsledky a hodnocení obsažených komponent, jednoduše tak můžete porovnat výkon obou dnes testovaných zařízení, ale i dříve prezentovaných notebooků.

* Index hodnocení procesoru systémem Windows Vista: 4,6 bodů

* Index hodnocení operační paměti systémem Windows Vista: 3,9 bodů

* Hodnocení procesoru pomocí benchmarkové utility PC Mark 2004: 4534 bodů

* Hodnocení operační paměti pomocí benchmarkové utility PC Mark 2004: 2614 bodů

Grafická jednotka a použitý monitor

Umax VisionBook 7200WXN nabídne svému uživateli sdílenou grafickou kartu s názvem SIS Mirage 3 IGP. Ta bohužel nedisponuje žádnou vlastní pamětí, ale pro svou práci si vždy ujme část operační paměti. Přesněji může grafika nasdílet až 256 MB RAM. Jednotka nabídne Pixel Shader 2.0 a podporu grafického rozhraní DirectX 9.0. Celkový výkon tohoto čipu je bohužel velmi nízký, přesněji ještě nižší, než u ostatních integrovaných grafických variant. Ve výsledku je zařízení tedy vhodné opravdu pouze pro kancelářské aplikace. Ani jednodušší 3D hry totiž tento čip neutáhne. Výkon integrovaného čipu není dostatečný ani pro nové grafické rozhraní AERO systému Microsoft Windows Vista. Při testech jsme se navíc setkali s problémem úspěšného nedokončení testů 3D Mark v kterékoliv verzi. Testy vždy skončili přibližně v polovině oblíbenou modrou obrazovkou – modrá smrt. Neboť se podle dostupných informací a technické podpory společnosti Umax jednalo o ojedinělý problém, rozhodli jsme se uveřejnit naměřené výsledky z praxe uživatelů s tímto čipem (podle různých diskusních fór). Naměřené hodnoty programů 3D Mark berte tedy prosím s jistou dávkou shovívavosti.

* Hodnocení programu 3D Mark 2001: 1 502 bodů

* Hodnocení programu 3D Mark 03: 112 bodů

* Index hodnocení výkonu pro plochu AERO systémem Windows Vista: 2,2 bodů

* Index hodnocení výkonu pro 3D aplikace systémem Windows Vista: 3,0 bodů

* Hodnocení grafické jednotky pomocí benchmarkové utility PC Mark 2004: 381 bodů

Jak jsme si již uvedli výše, ve výčtu obsažených komponent, asi nikoho nepřekvapí, že model Umax VisionBook 7300WXR disponuje integrovaným grafickým jádrem Intel GMA X3100 (Intel Graphics Media Accelerator X3100) se sdílenou pamětí. Přesněji si čip dokáže nasdílet až 384 MB operační paměti. Zaručena je také podpora DirectX 9.0c. Nově také tento čip podporuje Shader Model 3.0. Tento relativně nový čip je dostatečně výkonný pro všechny kancelářské aplikace, plnou podporu grafického rozhraní Windows AERO, ba dokonce i pro hraní některých her. Samozřejmě je nutné brát v potaz, že integrované řešení je zaměřeno pouze na kancelářskou činnost, a tak výkon v hrách nebude kdovíjak oslnivý. Čip tedy dovolí spustit a při nižších detailech a rozlišení také vcelku pohodlně hrát hry typu GTA San Andreas, Need For Speed Most Wanted a Age of Empire 3. Koneckonců o výkonu grafického čipu nejlépe pohovoří výsledky jednotlivých testů.

* Hodnocení programu 3D Mark 2001: 6 109 bodů

* Hodnocení programu 3D Mark 03: 1763 bodů

* Hodnocení programu 3D Mark 05: 920 bodů

* Hodnocení programu 3D Mark 06: 477 bodů

* Index hodnocení výkonu pro plochu AERO systémem Windows Vista: 2,8 bodů**

* Index hodnocení výkonu pro 3D aplikace systémem Windows Vista: 3,2 bodů

* Hodnocení grafické jednotky pomocí benchmarkové utility PC Mark 2004: 1 377 bodů

** pozn.: Osobně příliš nechápu hodnocení systému Windows Vista ve výkonu pro plochu Aero. Podle specifikací společnosti Microsoft je totiž nutné k chodu rozhraní AERO minimálně skóre 3 bodů. Přestože dostala v našem případě grafická karta Intel GMA X3100 pouze hodnocení 2,8 bodů, rozhraní Windows AERO funguje na testovaném stroji bez jakýchkoliv obtíží.

Co se použitého displeje týče, sloučím tentokráte oba odstavce do jednoho jediného. Testované notebooky totiž nabídnou uživateli naprosto totožný displej stejného výrobce a parametrů. Přesněji se jedná o monitor Lenovo LTD121EXVV (ID monitoru: LCD58EB). Ten dosahuje úhlopříčky 12“, a to při nativním rozlišení WXGA (1280 x 800 pixelů). Maximální viditelná velikost LCD TFT obrazovky tedy dosahuje rozměrů 260 mm šířka x 160 mm výška. Snímkový kmitočet je stanoven na 16:10. Jak naznačuje ve výčtu technických parametrů slůvko glare, monitor je lesklý. Hodnotit klady a zápory lesklých, či matných displejů by bylo na delší diskuzi, přičemž ve výsledku by stejně každý uživatel zvolil to, co mu bude vyhovovat více. Proto místo hodnocení pouze vyzdvihnu zmíněné přínosy a neduhy lesklé varianty. Díky lesklému povrchu je monitor náchylnější k odleskům světla. Na druhou stranu však nabídne o poznání věrnější a hezčí podání barev se sytějším kontrastem a ostrostí. Pro přehrávání videa, či prohlížení fotek bych tak spíše obecně doporučil lesklý povrch. Celková kvalita displeje a jeho pozorovací úhly spadají jednoznačně do běžného průměru, za který se výrobce nemusí stydět, ani nikterak nenadchne. Intenzitu podsvícení je možné regulovat celkem v 7mi krocích. Při maximální hodnotě je podsvícení dostatečně intenzivní, také při nejnižší hodnotě zůstává displej stále ještě mírně podsvícen.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

21. Monitor v celé své kráse.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

22. Se sebemenší změnou pozorovacího úhlu se deformuje kvalita zobrazení.

Nosiče dat

Oba testované notebooky jsou opatřeny stejnou optickou mechanikou Optiarc DVD+/-RW DL s modelovým označením AD-7530B. S touto mechanikou jsem se během testů setkal poprvé. Velikost vyrovnávací paměti činí 2 MB. Maximální rychlosti čtení jsou; 24x CD-ROM, 8x DVD-ROM, 5x DVD-RAM; zatímco rychlosti zápisu dosahují hodnot; 24x CD-R, 4x CD-RW, 10x HS CD-RW, 10x US CD-RW, 8x DVD-R, 4x DVD-R (Double Layer), 4x DVD-RW, 8x DVD+R, 4x DVD+R (Double Layer), 4x DVD+RW, 5x DVD-RAM. Mechanika je bohužel během své práce poměrně hlučná, a to jak během pouhého přehrávání, tak po dobu vypalování. Nepatrně tento defekt vyřešilo snížený otáček programem Nero DriveSpeed, bohužel přesto nemohu ve výsledku mechaniku označit jako jednu z nejtišších.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

23. Detailní pohled na optickou mechaniku notebooku.

V otázce pevných disků však už notebooky nabídnou různé hardwarové komponenty. Model Umax VisionBook 7200WXN je opatřen pevným diskem Toshiba MK1237GSX s celkovou kapacitou 120 GB a rychlostí 5400 ot. / min.. Reálná kapacita pevného disku dosahuje hodnoty 111,8 GB. S okolím komunikuje toto datové uložiště pomocí rozhraní S-ATA. Pro otestování kvalit pevného disku jsme tradičně použili benchmarkový program HD Tune, tentokráte však ve verzi 2.54. Výsledky si můžete prohlédnout na následujícím screenu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

24. Výsledky testovacího programu HD Tune ve verzi 2.54.

Oproti tomu notebook Umax VisionBook 7300WXR disponuje pevným diskem Toshiba MX1637GSX s celkovou kapacitou 160 GB a rychlostí 5400 ot. / min.. Reálná kapacita pevného disku dosahuje hodnoty 141,1 GB. Pevný disk je k základní desce připojen pomocí rozhraní S-ATA. Výkon pevného disku nejlépe vystihuje následující screen s výsledky měření programu HD tune 2.54.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

25. Bencharková utilita HD Tune 2.54 v akci.

Multimediální využitelnost

Díky celkovým proporcím notebooku jej můžete snadno využít jako luxusní přenosný DVD přehrávač, a to nejen na cestách. Z tohoto úhlu pohledu vás tedy bude značně zajímat kvalita zvukové reprodukce interních stereofonních reproduktorů. Kvalita reprodukovaného zvuku je naprosto v běžných normách většiny dnes prodávaných zařízení tohoto druhu. Svou kvalitou tedy interní reproduktory nikoho neurazí, nabídnou vcelku plochý zvuk, z kterého značně přečnívá středové frekvenční pásmo. Nevyrovnaný zvuk, přesněji potlačené výšky a středy vás příliš neuspokojí při poslechu hudby, zatímco v otázce sledování filmů jsou zvýrazněné středy přínosem. Hlasové frekvence běžné mluvy jsou totiž příjemně zvýrazněny. Maximální intenzita hlasitosti je opět vcelku průměrná. Zvukovou vybavenost notebooku nadále příjemně podtrhuje integrovaný mikrofon, který nalezneme po pravé straně touchpadu. Ten nám velice zpříjemní a zjednoduší IP telefonii. K těmto zmiňovaným účelům tedy nebudete potřebovat žádné další zařízení. Jak jsem již předeslal výše, ve víku displeje je integrována webová kamerka s rozlišením 1,3 MPix. Kvality integrované kamerky můžete zhodnotit samostatně podle následující pořízené fotografie.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

26. Pepo, pozdrav naše čtenáře!

Provozní hluk a teploty

Po celou dobu testování mě nejvíce trápil provozní hluk notebooků, obzvláště modelu Umax VisionBook 7200WXN. Zprvu jsem nechápal, jak to že může notebook se stejnou šasí ve slabší konfiguraci produkovat intenzivnější provozní hluk. Po odklopení spodního krytu mi však bylo rázem jasné. Aktivní část chladiče notebooku totiž není připevněna standardně k povrchu základní desky, ale k již zmiňovanému krytu jednotlivých hardwarových součástí. A právě u modelu Umax VisionBook 7200WXN nebyl jeden šroubek zcela dotažen, to způsobovalo nadměrné přenášení vibrací na celou plochu základny notebooku. I tak bohužel nepatří interní ventilátor k nejtišším. Situace se nepatrně zlepší po stisku tlačítka tichého režimu, avšak to již při zátěži není schopen ventilátor dostatečně chladit jednotlivé komponenty. Koneckonců naměřené provozní teploty obou testovaných notebooků jednoduše shrnují následující grafy.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Provozní teplota obou strojů bez zátěže – všimněte si prakticky stejných hodnost s / bez spuštěného tichého režimu, význam tedy pocítíte spíše sluchově, i když pouze nepatrně.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

A takto výrazně se změnily provozní teploty po hodinové zátěži – Tichý režim je v případě maximální zátěže doslova nežádoucí, i když hlučnost ventilátoru se zdá být snesitelnější.

Výdrž baterie

Neboť notebook je ryze mobilním zařízením, je velice podstatná maximální výdrž zařízení na jedno nabití. V tomto ohledu však nebyl ani jeden z notebooků příkladným vzorem pro všechny ostatní. Ba naopak, výdrž na jedno dobití je parametr, kterýma notebooky mírně znevažuje. To je způsobeno tím, že stroje jsou dodávány pouze s 2400 mAh Li-Ion baterií, s níž je notebook Umax VisionBook 7300WXR schopen pracovat na jedno dobití pouhou 1 hodinu a 48 minut při běžné kancelářské práci. U modelu Umax VisionBook 7200WXN činila výdrž při běžném kancelářském uplatnění jen 1 hodinu a 52 minut. Ve výsledku tedy máme prakticky totožné výsledky. Nyní je tedy právě ta vhodná doba, spolehnout se na konfigurátor společnosti Umax, v němž můžete notebook dovybavit 4400 mAh bateriovým akumulátorem. O napájení obou notebooků se stará 65W síťový adaptér (110-240V).

Klady a zápory

Umax VisionBook 7200WXN

Umax VisionBook 7300WXR

Klady :-)

+ příznivá cena

+ poměr cena / výkon

+ brašna v základní výbavě

+ bytelnější konstrukce (víko displeje)

+ kompaktní rozměry přístroje

+ dodávaná výbava

+ nativní rozlišení displeje

+ výkon integrovaného grafického čipu

Zápory :-(

- velice nízký výkon integrovaného grafického čipu

- provozní teploty notebooku při plné zátěži

- celková výdrž na jedno nabití

- celková výdrž na jedno nabití

- mírně hlučnější ventilátor

- mírně hlučnější ventilátor

Závěrečné hodnocení

Testované notebooky Umax jsou zajímavou volbou pro všechny uživatele, kteří kladou důraz na vysokou mobilitu a přitom nehodlají naprosto vyčerpat svůj rodinný rozpočet. Za vcelku rozumný peníz můžete získat lehce přenosný notebook, který bude dostatečně výkonný pro většinu požadovaných aplikací z kancelářské oblasti. Vzhledem k náročnosti systému Microsoft Windows Vista bych však ke koupi doporučil spíše model Umax VisionBook 7300WXR, neboť se jedná o po všech stranách vyvážený pracovní nástroj, u nějž budete moci zároveň také relaxovat. Pokud vám však nevadí mírně pomalejší odezva systému, jednotlivých programů, absence podpory grafického rozhraní Windows AERO a nechcete plýtvat svým časem na hraní her, rozhodně vám ve všech ostatních ohledech poslouží také Umax VisionBook 7200WXN. Zamrzí především fakt, že tak lehce mobilní počítače nedisponují hned v základu silnějším bateriovým akumulátorem. Tento defekt však naštěstí zachraňuje konfigurátor společnosti Umax se svým 4400 mAh Li-Ion akumulátorem.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (28)

Ujde

Recenze ujde ale čekal bych víc testů, hlavně aplikačních. Takhle skoro nevidim rozdíl mezi Core a Core2.
Ináč opravte si chybky, procesory ještě pár let nebudou mít L2 cache o kapacitě 1024 a 4096 MB

@Petr_Nový: to je ale všude, pokažde se udělá jen trocha na porovnání a ne komplet vše. Nebyl by na to asi čas.

@vomys: Tohle je ale extrém. CPU testovaný jenom v PC marku. Alespoň tu blbou Sandru bych očekával. Nemyslim to přehánět ale tohle podle mně odpovídá polovině minima nutných testů ke zveřejnění.

@Petr_Nový: Tak třeba Sansru neměli při ruce :-D

@Petr_Nový: nevím, jestli je Sandra dobrým příkladem, dost často mi házela pěkný nesmysli. Mě Pc mark pro porovnání bohatě stačí, obzvláště, když jsou tam ještě hodnocení z Vist. škoda, že ses nepodepsal jako Novák, to by ta anonimita byla ještě větší xD jinak mi přijde, že si tu někdo léčí mindráky, vždyť takhle se tu testy booku dělaj furt a nikomu to nevadí, nebo dokonce to lidi chválí! Já jsem spokojen, jen tak dál ;)

@František Zeman: Proč bych se měl podepisovat cizim jménem ? Za svoje se nestydim a stačí mi :-)
Aha tady se testy booků asi tak dělaj, já je čtu většinou jinde tak proto vidim rozdíl. Neřikam, že je recenze špatná ale víc testů by neuškodilo.

@Petr_Nový: Tak jestli můžu přispět já svým skromným názorem. Recenze se mi moc líbí. Jsem rád, že článek není přeplněnej nejrůznějšími testy, vždyť jeden dva k porovnání stačí ne? obzvláště když jsou výsledky sepsány u každé komponenty. Spíše v tom vidím pozitivum, protože je recenze dobře čitelná - čte se to samo.

@fraaanta: Popravdě já třeba hardwarové testy vůbec nečtu. Jsou zbytečné, výkon si dovedu odvodit z technických parametrů výrobku. Místo toho si rád vždycky pročtu popis notebooku, abych věděl, jak kvalitní šasi a zpracování má ;)

@ramzes2: Chybí tu části, ale jinak to ujde.

@ramzes2: +1

@Petr_Nový: ...dobrá hračka

Tak tyhle dva bych fakt nebral..

tak tyhle notesy bych fakt nebral..
to otvirani je neco strasnyho..nejdou otevrit o 180° coz by me pekne stvalo..a hlavne taky vzhelem k bezpecnosti to neni moc dobry..

@crocjirka: Jo to je fakt. Taky je blbost cpát porty na boky a nechat celou zadní stranu volnou. To navrhne jenom ***** neznam nic horšího než notesa kterej má na boku VGAčko, napájení a ještě k tomu síťovku nebo modem. S tim se pak nedá na stole ani šoupnout. Myslim že na boky patří jenom DVDčko a PC karty, případně na každej 1-2 USBčka nebo čtečka. Ale konektory, to je zvrhlost.

@Petr_Nový: jj ja si myslim to stejny...jako ale tak co se da delat no..kdyz to navrhujou idioti tak nam nezbyde nic jineho, nez se kouknout po modelu, kteren nenavrhovala blondyna..

@Petr_Nový: Souhlas,k notasu mam neustale pripojene napajeni,sitovy kabel a usb dongle od mysi a kdybych to mel mit na strane (nedejboze na prave),tak bych byl pekne zpruzeny:-/.Moje HP je ma nastesti (kdyz jsem si ho kupoval,tak jsem o tom jeste moc nepremyslel-prvni notas) vzadu,takze spokojenost:)

@Petr_Nový: Moje rec... ale asi je to nejak levnejsi, mozna je konstrukce pak jednodussi. Drazsi stroje (dell) maj konektory vzadu.

Hmm tak do umaxu bych asi nešel

no tak po přečtení nevím jestli bych do umaxu šel. K té značce samotné nemám moc důvěru(což je ale možná způsobeno nedostatkem zkušeností) a zrovna tyhle dva modely mi přijdou celkem nepovedené. Každopádně za recenzi díky:-)

@raiden: Ja bych do nej sel, kdyby nebyl tak drahej, mel jsem od UMAXu digifotak a maximalni spokojenost.

@j.karol: Ja teda ne hlavne ten druhej vypada jak gumova rohoz do auta.

@j.karol: Jo, já mám taky foťák UMAX, třikrát jsem ho reklamoval a pokaždý bez problému. A to jsem ho jednou dokonce utopil... xDNe vážně, UMAX je kvalitou asi tak na úrovni ACERu, jenom ceny stále drží pěkně při zemi (jinak by si jejich výrobky nejspíš nikdo nekupoval). Líbí se mi na jejich přístupu hlavně to, že i při nevelkém počtu modelů mají velký rozsah nabídky - od 12" prcků až to 5 kg dinosaury typu 6800WSX, na kterých si bez problému zahrajete F.E.A.R. na macimální detaily.

Chyba v článku

V odstavci Základní deska, procesor a operační paměť jsou u obou modelu uvedené stejné hodnoty jak v indexu hodnocení Vistami tak i v 3D marku, což je při tak rozdílném cpu a gpu asi nesmysl:)

@luckyjoint: Neřeš, někdo ti tu vysvětlí že testy jsou úplná zbytečnost. Obzvlášť když se porovnávaji 2 rozdílný notesy :-)

Nebrat umax!

já mám 12" notebook od FS, kokrétně amilo pro v3205 a to je jiná liga....měl jsem možnost jeden den pracovat s tím umaxem 7200 a hlavně ta baterka to je hrůza.

@Petr1985: Fakt takže nedoporučuješ jo?

@Petr1985: Já jsem s UMAXEM nepracoval, ale toto FSC také vlastním a jsem nadmíru spokojen :-)

Taky jsem

Taky jsem jeden čas o UMAXU uvažoval,ale pak jsem radši nějakou tu tisícovku přidal koupil TOSHIBU a nikdy nic jiného - zvuk(harman kardon)
displej(černá je! černá) fachčí bez poruchy už 2 roky - naprostá spokojenost a s grafikou x1400 na něm rozchodím na nejmíň dokonce
i Crysis :-)

Co to psalo za tydýta?

Cituji z textu: "Maximální viditelná velikost LCD TFT obrazovky tedy dosahuje rozměrů 260 mm šířka x 160 mm výška. Snímkový kmitočet je stanoven na 16:10"
Co to je za blbost snímková frekvence 16:10???? Může mi to někdo vysvětlit? To fakt nechápu. Člověk, který píše recenzi, tak by měl alespoň lehce vědět, o čem píše!!!

..

hmm ujde to

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru