Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Logitech VX Nano – „Zapoj a zapomeň“

Logitech VX Nano – „Zapoj a zapomeň“

Recenze
Logitech VX Nano Cordless Laser Mouse for Notebooks_1888117707
Logitech VX Nano Cordless Laser Mouse for Notebooks
Produkt není určen k prodeji.

Není tomu tak dávno, co jsme vás v jedné aktualitě na našem serveru informovali o novince, za kterou se zasluhuje společnost Logitech – o myšce Logitech VX Nano. Den se sešel se dnem, a tak vám nyní můžeme přinést detailní výpověď o tom, co od tohoto produktu očekávat. Včlánku samozřejmě vyzdvihneme všechny kvality i neduhy, bude se tedy opravdu na co těšit!

Společnost Logitech je ve světě počítačových periférií doslova legendou, snad neexistuje počítačového nadšence, který by o proslulosti této firmy neměl potuchy. Ke zviditelnění výrobce na trhu mezi všelijakou konkurencí, do jisté míry přispívá především výsledná kvalita produkovaných výrobků. Před nějakou dobou jsme vám přinesli na našem serveru recenzi „Velký srovnávací test tuctu bezdrátových myší 1/2“ a samozřejmě jeho druhé pokračování „Velký srovnávací test tuctu bezdrátových myší 2/2“, avšak trh s počítačovými periferiemi je neustále obměňován, a tak se nyní společně podíváme na novinku z továrních pásů společnosti Logitech, novou myšku s modelovým označením VX Nano.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ilustrační foto výrobce – testovaný produkt Logitech VX Nano.

Obsah balení

Myška je včetně kompletního příslušenství dodávána v lepenkové krabici v odstínech černé a zelené barvy – tedy v doslova týmových barvách společnosti Logitech, neboť téměř všechny výrobky této firmy jsou dodávány v takto zbarvených obalech. Čelní strana obalu prakticky po celém svém prostoru vyříznuta a nahrazena plastovými průzory, skrze které si můžeme jednoduše prohlédnout koncept myšky ještě před zakoupením, a to aniž bychom se doprošovali prodejce o předvedení výrobku. O poznání zajímavější je však kompletní obsah balení, který v sobě čítá:

* hlodavce Logitech VX Nano

* miniaturní bezdrátový USB přijímač

* prodlužovací USB kabel s funkcí stojánku

* dvě AAA baterie Duracell

* instalační CD nosič

* návod k použití, propagační materiály výrobce a tříletý záruční list

Vzhled, ergonomie a kvalita dílenského zpracování

Pokud patříte mezi znalce počítačového průmyslu, nebo jste pouze fanoušci výrobků společnosti Logitech, jistě vám přijde na testovaném hlodavci něco nápadného na první pohled. Ptáte se o čem, že to hovořím? Je to do jisté míry téměř nezaměnitelná podoba, testované myšky Logitech VX Nano, s hlodavcem Logitech VX Revolution, který okupuje již nějakou dobu náš trh. Oproti němu však myška nabídne menší kompaktnější rozměry, které předurčují k použití zařízení na cestách. Přesněji dosahuje produkt rozměrů 95 mm hloubka x 62 šířka x 33 mm výška. Nemusíte se tedy před koupí obávat, že by myška kvůli zvýšené mobilitě byla tak malá, že by práce s ní byla nepohodlná. Celkovou hmotnost poté prakticky určují dvě AAA baterie. Samotné rozměry již naznačují, že myška padne přesně do ruky, nutno podotknout, že symetrické tělo myšky dovolí použití jak pravákům, tak levákům. I když tuto informaci posuzuju bohužel jako „omezený“ pravák.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Naživo, poprvé, v celé své kráse, …

Velkou pochvalu si zaslouží již tradičně (u této značky) kvalita dílenského zpracování, všechny spoje na sebe přesně doléhají a zařízení po celém svém povrchu jakkoliv nevrže, ba dokonce se ani neprohýbá. Výrobním materiálem byl samozřejmě tvrzený plast, teda z větší části. Na povrchu myšky naleznete také například gumu, kov a uvnitř samozřejmě i jiné výrobní materiály. Myška je vyvedena v odstínech černé a tmavě šedé barvy, jak si konec konců můžete prohlédnout na pořízených dokumentačních fotografiích. Všechny prvky ovládání a nejrůznější tlačítka nalezneme prakticky pouze na vrchní straně. Samozřejmě nejdůležitější je pravé a levé tlačítko, tyto dva prvky jsou elegantně protáhlé v jeden spoj. Tlačítka jsou rozděleny pouze v přední části liškou se sadou tlačítek. Nyní jsem záměrně nezmínil pouze scrollovací kolečko, neboť se zde nachází ještě jedno multimediální tlačítko pro spuštění vyhledávače.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Přední strana testovaného produktu.

Avšak ani samotné kolečko není jen tak ledajaké, oproti ostatním jednodušším myškám je zhotoveno z lesklého kovu, přičemž jeho střed je pokryt pásem gumové hmoty – to aby se kolečko lépe ovládalo. Navíc se pochlubí technologií Precision Scroll, jež vám značně zjednoduší pohyb v dokumentech, dovolí přepnout chod kolečka (z krokového režimu na prokluzující a opačně), apod.. Pouze doplním, že přepnutí chodu kolečka je tentokráte zprostředkováno pouhým stiskem středového kolečka, což je o poznání jednodušší způsob, než se zaobírat nešikovně umístěným přepínacím tlačítkem na spodní straně. Na druhou stranu jsem tím již naznačil, že jako uživatel přicházíte o běžnou funkci prostředního tlačítka. Přestože jsme si o scrollovacím kolečku toho pověděli již poměrně dost, tím výčet jeho funkcí ani zdaleka nekončí. Velkým plusem jeho zpracování je totiž možnost pohybu ve všech čtyřech směrech. Vedle levého tlačítka jsou umístěna také dvě funkční tlačítka, jejichž úkolem je zastoupit funkce Zpět a Vpřed. Nutno podotknout, že díky výrobcem dodávanému softwaru můžete všechny jmenovaná tlačítka libovolně přeprogramovat na jinou funkci. Za povšimnutí stojí na přední straně dozajista také bílé logo společnosti Logitech. Za zmínku stojí dozajista také zelená indikační dioda stavu baterie, která je umístěna přímo pod tlačítkem pro spuštění internetového vyhledávače (při defaultním nastavení) – jednoduše a včas tak budete vědět, kdy baterie vyměnit a nedostanete se do situace, že byste nemohli myšku z tohoto důvodu používat.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Profil hlodavce.

Bočnice myšky jsou po stranách opatřeny lesklými plastovými rámy, ty však naštěstí překvapivě nejsou příliš náchylné na omaky, a tak se nemusíte obávat nutnosti jejich případné náročnější údržby. Samotné postranice jsou mírně prohnuté tak, abyste hlodavce drželi pevně a jistě ve svých rukách. Tyto prohnuté bočnice jsou opatřeny speciální pogumovanou vrstvou, která značně zlepšuje držení myšky. Výhody pogumovaného povrchu jistě oceníte především v letních dnech a napínavých herních titulech, kdy se bude vaše dlaň nadstandardně potit. Na spodní straně produktu nalezneme plošky pro hladší pohyb myšky, laserový snímací senzor, tlačítka pro uvedení hlodavce do chodu / vypnutí a k otevření bateriového krytu, který je taktéž umístěn na spodní straně myšky. Pod zmiňovaným krytem na spodní straně se skrývá dvojice mikrotužkových baterií (typ AAA), které se starají napájení myšky, slot pro vložení a následný transport miniaturního USB přijímače bezdrátového signálu, jenž je doplněn o červené „katapultující“ tlačítko pro jeho pohodlné vysunutí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zadní strana testované myšky.

A co ocásek, kabel, nebo jak se tomu nadává?! Bezesporu největší chloubou testované myšky je již tolikrát zmiňovaný reciever myšky s doslova titěrnými rozměry. Mimochodem proto také pro něj společnost Logitech zavedla speciální terminus technikus „plug-and-forget“, tedy „zapoj a zapomeň“. Nutno podotknout, že název je poměrně výstižný. Při zapojení do běžného USB portu totiž přijímač přesahuje ven asi pouze o 4 až 5 milimetrů, což je dozajista úctyhodný rozměr, který strčí do kapsy nejednu miniaturní flash paměť. Co se tedy velikosti přijímače týče, nemá VX Nano na současném trhu prakticky konkurenta. Zmínit si dozajista zaslouží také dodávané praktické pouzdro, které slouží k bezpečnému transportu hlodavce. Černě zbarvené pouzdro se pyšní speciální měkčenou povrchovou úpravou a zavíráním na zip. Váček je trochu větší, než myška, a tak vám poslouží i pro případný transport dodávaného USB prodlužovacího kabelu, který slouží zároveň jako stojánek pro připojený reciever.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na zapojený miniaturní reciever.

Instalace

Samotná instalace myšky je naprosto jednoduchá, prakticky totiž můžete volit ze dvou možností. Tou první je jednoduché připojení přijímače do USB portu, chvilka strpení (automatická instalace ovladačů v řádu několika málo sekund) a následné zapnutí myšky. Sama od sebe začne v podstatě ihned pracovat. Druhou volbou je instalace dodávaného obslužného softwaru s názvem SeetPoit. Ten dodává výrobce prakticky ke všem svým počítačovým perifériím, respektive myším, klávesnicím a setům. Dostanete jej ve verzi 4.0. Z vlastní zkušenosti bych vám však doporučoval tuto verzi neinstalovat a spíše si obstarat novější verzi, jež je zdarma dostupná přímo na stránkách výrobce. Prostředí programu vám dovolí pracovat s kompletními funkcemi a nastavením myšky. Nechybí samozřejmě ani možnost přeprogramovat jednotlivé funkční klávesy hlodavce.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dodávaný CD nosič s programovou výbavou SetPoint.

Technické parametry

Testovaný výrobek

Logitech VX Nano Cordless Laser Mouse for Notebooks

Part number

910-000255

Kód eshopu

47897

Způsob připojení

USB port, 2.4 GHz (Nano-receiver)

Snímací senzor

Performance laser (848nm)

Citlivost snímače

800 dpi

Počet tlačítek

6

Možnost programování tlačítek

Ano

Scrolloací tlačítko

Ano, Precision Scroll, čtyř-směrné

Režim kolečka

Volitelný – krokový i prokluzující mechanismus

Podporované operační systémy

Windows® XP, Windows Vista™, Mac OS® X (10.2.8 a vyšší)

Rozměry (h x š x v)

95 mm x 62 mm x 33 mm

Napájení

2x mikrotužková baterie (typ AAA)

Prodejní cena*

1525,- Kč včetně DPH a všech příslušných poplatků

* uvedená cena má pouze informační charakter a platí k datu vydání tohoto článku.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hlodavec, částečně vložený do měkkého dodávaného pouzdra.

Praktické zkušenosti

Kvůli nižší výšce není přirozená klenba ruky myškou zcela podepřena, avšak v běžném používání to nijak nevadí – i když jsem s myškou pracoval přibližně 12 hodin (hraní počítačových her je také práce, nebo ne?), nepociťoval jsem jakékoliv křeče, či podobné neduhy. V mém případě myška podpírala samotnou ruku přibližně do poloviny dlaně. Velkou pochvalu si však ode mě zaslouží mechanismus kolečka Precision Scroll, který značně ulehčuje celkovou práci s vaším počítačem. Velice jsem také uvítal možnost přepnutí režimů kolečka (prokluzující/krokový) přímo prostředním tlačítkem. Během různých činností mi totiž vyhovuje jiný chod myšky, a tak místo šátrání po spodní straně myšky jednoduše stisknu prostřední tlačítko, které stejně většina z nás v dnešní době nevyužívá.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na ovládací kolečko Precision Scroll.

Nejeden uživatel by však uvítal nejspíše více multimediálních ovládacích tlačítek, a to především na boční straně. Na druhou stranu jejich absence dovoluje plného využití myšky jak pravákům, tak levákům. Postranní gumový povrch je velice příjemný na dotek a přesouvá ovladatelnost myšky do vyšších dimenzí. Rozlišení snímacího senzoru 800 dpi je v dnešní době naprosto dostatečné snad pro většinu uživatelů, případně také pro příležitostní hráče. V hrách, ale také během běžné práce reaguje myška naprosto přesně a ihned. Není teda opatřena žádným úsporným mechanismem, který by z důvodu minimalizace energetické náročnosti vypínal jednotlivé funkce myšky, do doby jejího dalšího použití. Citlivost myšky je dozajista diskutabilní, zatímco běžní uživatelé budou ze zařízení nadšeni, profesionální hráči samozřejmě bezdrátovým zpracováním pohrdnou. Osobně jsem byl však s citlivostí myšky naprosto spokojen – a to jak v hrách, tak během běžné kancelářské práce. V bezdrátových perifériích se jedná rozhodně o to lepší, co dokáže náš trh nabídnout.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

„Na velikosti nezáleží!“ – Myška versus miniaturní reciever.

Výdrž baterie a dosah bezdrátového signálu

Co se výdrže baterie týče, samozřejmě jsem neměl možnost otestovat celkovou výdrž dvou AAA baterií na jedno nabití, neboť to bych musel s myškou pracovat minimálně půl roku, kdy by poznatky vyvozené z testování, které si uvádíme v recenzi, samozřejmě ztrácely na hodnotě. Proto nezbývá než věřit programu SetPoint, který komunikuje s myškou a indikuje vám stav akumulátorů. Při 100% stavu baterií indikoval program zbývající výdrž na 170 dní. Nutno podotknout, že ani po čtyřech dnech usilovného používání (bez vypínání) se zmiňovaná výdrž myšky jakkoliv nezměnila. Ve výsledku tak myška může při soustavném zapnutí pracovat klidně daleko více, než půl roku. Pokud dokáže vsunutým bateriím docházet šťáva, začne indikátor stavu baterie na vrchní straně přístroje problikávat červenou barvou. V žádném případě se tedy nemusíte obávat nečekaného vypnutí myšky v tu nejméně vhodnou dobu. Mile překvapen jsem byl také v problematice dosahu bezdrátového signálu. Přestože dodávaný USB přijímač dosahuje doslova miniaturních rozměrů, rozhodně tím není jakkoliv znevážen dosah myšky. Ta je schopna bez výrazných problémů pracovat i na vzdálenost tří metrů. Přestože myška pracuje také na větší vzdálenost, s přibývajícími centimetry značně klesá citlivost a konec konců také ovladatelnost myšky.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Spodní strana hlodavce s odejmutým bateriovým krytem – všimněte si úložného prostoru pro bezdrátový přijímač.

Klady a zápory

+ kvalita dílenského zpracování a použitých materiálů

+ miniaturní rozměry bezdrátového USB přijímače

+ výdrž baterií

+ kolečko Precision Scroll

- absence funkce prostředního tlačítka

- počet multimediálních tlačítek

Závěrečné hodnocení

Myška Logitech VX Nano je opravdu špičkou v dosavadních nabízených bezdrátových perifériích. Na trhu byste jen s velikými obtížemi hledali konkurenceschopné zařízení, obzvláště s ohledem na rozměry bezdrátového recieveru. Za jistou dávku exkluzivity si však také bohužel sáhneme trochu hlouběji do našich peněženek – ale řekněte samo, nestojí to za to pohodlí? Pokud se tedy na svých cestách nespokojíte s pouhým trackpointem, touchpadem nebo obyčejnou myškou, je jistě hodavec Logitech VX Nano tou nejlepší volbou, kterou může současný trh nabídnout.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (24)

Tlacitka na strane...

Ty tlačítka na straně tam opravdu měli nechat (od VX Revolution), osobně jsem si na ty boční tlačítka(MSIE4.0) tak zvykl, že nehodlám používat myš, která je nemá.. Mám na nich jen standartní Forward/Back, ale používám to snad častěji než pravoklik.. Co se týče prostředního kolečka to je na mé myši MSIE4.0 naprosto nepoužitelné, a proto je by mi teda vůbec nevadilo, že tady tak trochu "chybí".. Na druhou stranu, jsem mám na své myšce taky ten plynulý pohyb kolečka, a snad jen zezačátku když jsem myš měl tak jsem občas při hraní UT zatoužil po normálním(výměna zbraní), ale časem jsem si zvykl a už mi to vůbec nechybí..
Takže půjdu asi do VX Revolution ;) Jo a moje MSIE vydrží na jednu AA baterku cca 3 mesice (mají se tam dávat dvě ale jede to i s jednou), na druhou stranu, není pravda, že vám baterie nemůže dojít v nejnevhodnější okamžik :-D když to příjde po půl roce uprostřed zápasu a vy nemáte připravenou baterku tak je to nepříjemný :-D jasně, ukazuje to vybití, ale to vám ukazuje třeba už 2 týdny, že je baterka vybitá, a mezitim tu připravenou ztratíte..
ehm radši jdu spát.)

Nedočkavost!

zítra mi přijde a nemůžu se na ni tady vynadívat! kurňa to je jako absťák!

@jakub.zrzek: mas pravdu

Nepouziva? cozee??

kdo nepouziva treti tlacitko? he jak bych otviral a zaviral taby ve firefoxu, mirande a v totalcomanderu? na prostredni klikam o sto sest a je to super, nikdo me o nej neobere, jiz nikdy surfovani v jednom okne jako s ieckem...

@coze?: No, osobně si myslím, že to bude fungovat jako stejně jako u MX Revolution, kterou mám. Tam se dá samozřejmě na klikání kolečkem namapovat normnálně funkce třetího tlačítka, jako u normální myši. Mezi režimi točení kolečka přepíná automaticky podle rychlosti roztočení. Zcela mi to vyhovuje a nevidím v tom problém. Pokud je to ale u VX Nano jinak, tak je to smutné.

@coze?: ja tky prostredni kolecko pouzivam o sto sest. snad jeste vic nez pravy

Kolecko

to kolecko je fakt demence :( neklikaci? neklikaci to muzou mit jen ...

@kolecko klikaci chci: hh, tjn a mě by taky vadilo, že má ty vroubky, takže se strašně zasere, stačí mi co mám bordelu mezi plastem a gumou u mx518

@kolecko klikaci chci: to jo

@kolecko klikaci chci: ja taky

Jak funguje mensi verze...

u predchazejici notebookove verze se mezi rezimy kolecka prepina packou ve spod mysi..., nevim teda ale bez klikaciho kolecka by to byl fakt opruz

VX Nano versus Revolution

Koho by zajímaly rozdíly, mrkněte na odkaz. http://www.everythingusb.com/logitech_vx_nano_notebook_mouse_13017.html Jsou tam vyfocené i bok po boku a několik šikovných poznatků.

Zkušenost s myškou

Dobrý den všem,
tuto myš teď používám asi týden u noteboku a musím říct, že jsem totálně nadšený. Skvěle reaguje, je pro mě naprosto perfektní "do ruky" má vyínač takže mi nesvítí pořád v tašce jako předešlá myš, ochranné pozdro, takže se v tašce neodírá. prostě Logitech se opravdu vytáhl. Mohu ji všem doporučit. Pouze muj kolega, který má větší ruku, je trochu smutný, že je malá, ale to už je bohužel nepoměr mezi malou myškou a velkou rukou.přeji všem hezký den
Stanislav Gaj

@Stanislav Gaj - CZC: jak ma kolega velkou ruku?

@Anonymní uživatel: má 186 cm a já 175 cm výšku, jeho prsty jsou delší o cca 2 cm než moje. Já mám ale celkem malou ruku, takže to je dost subjektivní. Přesně od zápěstí po konec ukazováčku moje ruka měří 19cm
hezký den
Stanislav Gaj

@Stanislav Gaj - CZC: Dobrý den
mohl by jste odhadnout praktickou výdrž baterií?
Díky za odpověd

Myška

Absťák z objednaných věcí,které ještě nedorazily plně chápu. Myš je luxusní.Počkám si jak dopadnou testy výdrže baterek

Všeobecný názor

Podle mě je to myš typu komu se nelíbý ať si pr... políbý zkrátka a jednoduše každý ví do čeho jde...tak buď objednává a nebo haní!!

@m59255m: mas pravdu
si borec

@kachtik: jo si

@m59255m: souhlasim s tebou. me se taky nak moc extra nelibi

@Misha07: myslim ze logitech mysi vsechny novejsi tipy stoji za prd...za to razer se ted novou edici vytahnul

Prcek

ted koukam na video porovnání s Microsoftem 6000v1.0 kterou používám už 4měs., a Nano je proti ní prcek, pro mě by byla teda malá http://www.youtube.com/watch?v=mkuicOZUKXs&feature=related

Výdrž baterií

Výdrž odhaduji na pul roku při každodením používání(+- 6hodin)

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru