Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Logitech Z-5450 - bezdrátové 5.1 kino s THX

Logitech Z-5450 - bezdrátové 5.1 kino s THX

Recenze
Logitech Z-5450 Wireless Digital THX_1240150536
Logitech Z-5450 Wireless Digital THX
Produkt není určen k prodeji.

Logitech Z-5450 Wireless Digital 5.1 THX je novinkou od Logitechu, na kterou řada lidí dosud používajících 2.1 reproduktory netrpělivě čekala, a to z důvodu, že natažení kabelů pro zadní reproduktory je pro ně z estetického či technického hlediska nerealizovatelné. Nové 5.1 reproduktory od Logitechu tento problém totiž bezezbytku řeší, a to dokonce v THX kvalitě.

Pokud s domácím kinem a 5.1 reproduktory nepočítáte již při návrhu Vašeho obývacího pokoje či pracovny (takže třeba kabely pro zadní reproduktory dáte pod plovoucí podlahu či je zalejete ještě do betonu při stavbě domu), bývá s vedením kabelů pro zadní reproduktory problém. Pokud tento problém nemáte, Logitech Z-5500 Digital 5.1 THX v ceně 8.600 Kč s DPH Vám poskytnou vynikající zvuk, pokud ano, zvukově podobné bezdrátové řešení v této oblasti je právě recenzovaný Logitech Z-5450 Wireless Digital 5.1 THX v ceně 10.800 Kč s DPH.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Základní koncepce Logitech Z-5450 THX

Je vidět, že Logitech má v oboru bezdrátové komunikace bohaté zkušenosti, vyřešil ji totiž v případě Z-5450 geniálně. Pokud se podíváte na zadní satelity, překvapí Vás, že z nich vede jen jedna obyčejná šňůra na 220V a to je celé. Není potřeba žádný zadní receiver a propojení zadních satelitů na něj, jak je zvykem u konkurenčních řešení, namísto toho je centrální jednotka schopna komunikovat se satelity na frekvenci 2.4GHz a tyto následně obsahují vlastní přijímač a zesilovač. Velice elegantní.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Logitech Z-5450 Wireless Digital 5.1 THX

Použití frekvence 2.4GHz znamená mimo jiné i minimalizaci rušení (ve stejné místnosti mám i ASUS WiFi router a problém zde nebyl). Pohodlnější řešení, než Logitech vymyslel u modelu Z-5450, si v podstatě nelze ani představit.

Kromě velice elegantního řešení pro zadní satelity je součástí sestavy rovněž středový reproduktor, dva přední reproduktory a subwoofer, přičemž signál do těchto reproduktorů dodává Digital SoundTouch Control Center, což je "centrální mozek" sestavy s dekodérem 96/24 signálu v Dolby Digital, DTS či PCM. Tento "centrální mozek" obsahuje kromě dvou optických digitálních vstupů i jeden koaxiální digitální vstup, a poté analogový 5+1 vstup přepínatelný na 3 nezávislé stereo vstupy, a jeden nezávislý vstup pro MP3/CD přehrávač na boku zařízení.

V praxi tedy můžete Z-5450 použít i jako základ slušného domácího bezdrátového kina, kdy na digitální vstupy připojíte DVD přehrávač (tedy podpora pro DVD, CD), na stereo vstupy například analogový tuner, televizi a S-VHS videorekordér, a na boční vstup Váš MP3 přehrávač.

Pro propojení s počítačem můžete samozřejmě použít jak digitální vstup, tak 5+1 analogový vstup, volba je jen na Vás. V případě high-end karty jakou je třeba Creative X-Fi Platinum bych doporučoval analogové připojení, protože D/A převodníky na této kartě jsou lepší než v SoundTouch Control Centeru, v případě levnější zvukové karty či přítomnosti externího rušení bych naopak doporučil digitální propojení.

Technický popis Logitech Z-5450 THX

Základním prvkem Z-5450 je již zmíněný Digital SoundTouch Control Center disponující 96/24 dekodérem pro Dolby Digital, DTS a Prologic II.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Digital SoundTouch Control Center

Na zadní straně naleznete 3 digitální vstupy (2x optika, 1x coax) a 3x analogové stereo vstupy přepnutelné do 5.1 vstupu. Na boční straně je navíc dostupný mini-stereo analogový konektor, například pro vstup z Vašeho CD či MP3 přehrávače. Viditelná je rovněž 2.4GHz anténa, pro komunikaci se zadními satelity (downsampling na 48khz).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

LED ukazatele připojení satelitů, digitální a analogové audio vstupy

K vlastnímu SoundTouch "mozku" je dostupné i sympaticky štíhlé dálkové ovládání, můžete na něm přepínat vstupy, módy stereo/5.1/ProLogic, a nastavovat hlasitost, a to včetně hlasitosti jednotlivých kanálů.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

dálkové ovládání

Na subwooferu je integrován i vlastní, poměrně jednoduchý zesilovač, s 2x 10.000 µF kondenzátory a mohutným chladičem MOSFET tranzistorů:

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

zesilovač

Vlastní subwoofer má průměr 6.5" a výkon 116W RMS. Průměr "basáku" není sice nijak extrémní, právě naopak, ale díky použití bassreflexu a dvojité komoře z něj přesto uslyšíte velice pevné a precizní basy, i když ne zrovna s ohlušující razancí (což je pro kohokoliv kdo bydlí v bytě a ne v domě plus, alespoň Vás nebudou sousedé nenávidět; pokud toužíte po extrémních basech, doporučuji třeba Magnat Woofer za zhruba 20.000 Kč).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Subwoofer

Konstrukce předních, středového i zadních satelitů je identická, jedná se vždy o jednopásmové reproduktory s 2.5" měničem.

Pokud pomineme středový reproduktor, tak poloha reproduktorů se nedá měnit, což je mírná škoda, zvláště přední reproduktory umístěné u monitorů jsou poměrně citlivé na svoji pozici.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

koncepce všech 5 reproduktorů je identická

Subjektivní poslechový test Logitech Z-5450 THX

Pokud je u libovolného výrobku skutečná THX certifikace, znamená to významná vodítko pro klienta a fakt, že to "nemůže hrát (příliš) špatně". Vlastní výrobcem udávaný odstup signál/šum je u této sestavy na velice dobrých 103dB (konkurence vyrábějící počítačové reproduktory je většinou zcela jinde) a frekvenční rozsah 35Hz - 20KHz.

Pro test byla použita karta Creative X-Fi Platinum a analogové propojení se sestavou (5.1 kabel je v balení dodán).

V praxi jsem při poslechu hudby mírně postrádal "neslyšitelné" výšky (utvářející dojem prostoru) nad 15KHz, protože jednopásmovka je prostě z principu nedokáže zahrát, přechod mezi středy a basy byl hladký, vlastní basy byly velice pevné a čisté. Přední satelity překvapivě kvalitně zprostředkovaly "obraz scény", a subwoofer jej nijak nenarušoval. Vzhledem ke svému menšímu objemu jsou tyto reproduktory určeny primárně pro poslech hudby zblízka, poslech z 1.5 m a více již tak vynikající nebyl, scéna se poněkud zploštila. Poslouchal jsem klasickou hudbu (Mozart, Bach), folk (Poutníci - Panenka), hip hop (Gorillaz, Chemical Brothers), a další (Foo Fighters, Linkin Park).

Zajímavé byly i výsledky při zapnutí EAX technologie na Creative X-Fi kartě, a simulace prostoru, například Jazz Club, při poslechu stereo materiálu. Tento režim nepřinesl zvýšení reality přenosu, ale posluchač se ocitl obklopen hudbou, scéna se stala podstatně širší, méně uzavřená a "živější". Věřím, že tento režim bude řadě lidí vyhovovat.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Entertainment Mode s EAX na Creative X-Fi

Následně jsem vyzkoušel pár filmů, tedy kvalitu podání Dolby Digital a DTS signálu (na filmech Patriot a Natural Born Killers), připojením Pioneer DVD přehrávače na koaxiální vstup SoundTouch Control Center. Sestava v tomto režimu podávala velice přirozený zvuk, zadní bezdrátové satelity nezaostávaly, nebylo v nich znát absolutně žádné rušení.

Nebyl to sice zážitek jako z několika tisíciwatové aparatury v Cinema City (pokud ve filmu spadne vrtulník, tak to netřese s Vaším sedadlem), ale na domácí podmínky velice slušný zážitek, zvláště ve spojení s televizí s úhlopříčkou 125cm.

Poslední test se týkal her, a to konkrétně F.E.A.R., Doom 3 (s EAX 4.0) a Serious Sam 2. Ve všech případech Logitech Z-5450 Wireless Digital 5.1 THX doslova exceloval, zážitek ze hry na kvalitní 5.1 soustavě je o třídu lepší než na mnou u počítače používaných Logitech Z-2300 2.1 THX reproduktorech či na (jinak naprosto dokonalých) Sennheiser HD-595 sluchátkách.

Závěr

Logitechu se s modelem Z-5450 Wireless Digital 5.1 THX s cenou 10.800 Kč s DPH podařilo vyvinout velice kvalitní bezdrátovou 5.1 THX soustavu, v porovnání s typickou konkurencí zvukově minimálně o třídu lepší. Provedení soustavy je rovněž prvotřídní, a množství analogových i digitálních vstupů zaručuje velkou univerzálnost zařízení. Výborně, tedy bez rušení a bez zpoždění, je rovněž vyřešena bezdrátová komunikace se zadními satelity.

Pokud máte problém s natažením kabelů pro zadní satelity, tuto soustavu srdečně doporučuji.

Pokud problém s natažením kabelů nemáte, doporučil bych levnější top model Logitech Z-5500 Digital 5.1 THX v ceně 8.600 Kč s DPH, kde dostanete podobnou či dokonce ještě mírně vyšší kvalitu zvuku za nižší cenu.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (12)

Mirne vyssi kvalita zvuku na Logitech Z-5500 Digital 5.1 THX ?????????????

Nechci se nijak navazet do autora recenze (mimochodem moc zajimava), ale pripada mi, ze asi nikdy netestoval Logitech Z-5500 Digital!!! Kdyby totiz jo, tak pak nemuze na konec napsat takovej blabol jako, ze na teto sestave "dostanete podobnou či dokonce ještě mírně vyšší kvalitu zvuku"?!?!? Kvalita zvuku je PODSTATNE lepsi a hlavne celkovy vykon je nekde uplne jinde! Basy v podani Z-5500 Digital skrze 10ti palcovy subwoofer o vykonu 188W jsou minimalne o pulku lepsi, nez o recenzovane sestavy. A satelity jsou taky mnohem mensi! Howk.Spokojeny majitel Logitech Z-5500 Digital

@MARIODC: Logitech používá u 5500 THX 3" měniče, u 5450 2.5" měniče, to je fakt, nicméně hrají téměř stejně, dá se snad říci, že 5500 zvládne poslech ve stereu z mírně větší vzdálenosti.Basák má u 5500 podstatně větší průměr (10" vs 6.5"), nicméně opravdu nejsem toho názoru, že "basy tvrdí muziku", pro reálnost přednesu si je naopak na každé sestavě stahuju na 30%.Ale s hudbou je to těžké, každý máje jiný "vkus", i proto jsem poslechové testy označil nutně za SUBJEKTIVNÍ.

@MARIODC: to by sem chtěl slyšet těch 188W :-D máte tu vůbez aspoň někdo představu o výkonu a vítě někdo něco o zvuku
jinak vzhledem k ceně je to pěknej shit
a žádnej subwoofer nemá nikdy na pořádnej basák
pořádny bedny sem viděl např na těhlech stránkách: www.sweb.sz/joepage

@MARIODC: ...to sem chtel slyset :-)

Fajn test

Jeste by me zajimalo, jak je to s sumem ve stavu "bez signalu" (jestli to nejak tise syci nebo bruci - i na vyssi hlasitosti) a jestli zadni repro nechytaji ruseni treba od mobilu (sice je to uplne jina frekvence, ale to je muj walkman taky a presto je ruseny mobilama jak divy... :) Dekuji.

@Moas: Přední reproduktory jsou při hlasitosti na minimum z 20cm naprosto tiché, stejně tak zadní satelity. Mobil jsem měl 60cm od dekodéru a nerušil jej.

@f-art: Prima a co pri normalni hlasitosti? Tyhle bedny si nekoupim proto, abych na nich mel zvuk stazeny na minimum.... :)

@Moas: Poslouchal jsem i vážnou hudbu, kdy se při tichých pasážích projeví šum, pokud by existoval a.. nebyl tam.

Pekne

akorat jsem se pousmal pri zmince o Magnat Wooferu; ten, kdo si kupuje 5.1 repro za 10k jiste ani nevi ze neco takoveho existuje a i kdyby nikdy by je nepripojil k teto pocitacove sestavicce... jo a primo jsem nadskocil pri zarazeni Gorillaz a ChB do hiphopu, to bych bral jako urazku obou interpretu, vim ze je tezky je zaradit, ale hiphop? no nevim... jinak repraky v pohode ale ta cena je trochu prestrelena...

Za tu cenu teda nic moc....

Za skoro 11tis. teda slabota, gezign nic moc oproti Z-5500THX, vykon taky zadna slava, podle me jasna volba jsou starsi Z-5500 THX za dobrych 8500kc, Z-5450 snad jen pro zoufalce, ktery neporesej natazeni zadnich kabelu, ale na druhou stranu uz aby byl poradnej nastupce Z-5500 ne tohle, kde doufam vyresi ten brum a jine nemoce.

@Jaster: Vykon zadana slava??? Tak to jsi je asi nikdy neslysel, jinak by jsi nepsal takove kraviny. 5450 (5400) hraje velmi podobne jako 5500 :P a za ty prachy (5400 za 6400Kč) jasna volba a zadne lupance a brum...

Analogove a nebo digitalne

To autor recenze / CZC:
Je lepsi pripojit analogove(pres prilozeny kablik) repro na Creative Labs X-Fi Elite Pro 64MB X-RAM ? a proc ne digitalne, poprosim vice vysvetlit. Diky predem, Jobi

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru