Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
MicroStar EX610X-009CZ – Král poměru cena/výbava

MicroStar EX610X-009CZ – Král poměru cena/výbava

Recenze
MicroStar EX610X-009CZ_1744526287
MicroStar EX610X-009CZ
Produkt není určen k prodeji.

Pro svou recenzi jsem si vybral notebook EX610X-009CZ z produkce firmy Microstar. Jedná se o zástupce tzv. levných přenosných počítačů. Jeho cena se pohybuje pod hranicí šestnácti tisíc korun včetně DPH. To co může potenciálního kupce tohoto zařízení zejména zaujmout, je jeho velmi bohatá výbava.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

MSI EX610X-009CZ

Pojďme se podívat blíže na technickou specifikaci dle výrobce:

Procesor

Turion64 X2 TK-55

Operační systém

FreeDOS

Čipset

ATI RX690

Paměť

2x1024MB DDR2

Paměť max.

2GB

Disk

160GB SATA 5400ot

Displej

15,4"

Rozlišení

1280x800

Grafická karta

ATI Mobility Radeon HD 2400, 128MB, HDMI

CD/DVD

DVD±RW RAM DL

Čtečka Flash karet

SD/MMC/MS/MSPro/xD

Web kamera

1,3Mpix

Zvuk

Ano

Zvuková karta

8.1 kanálů, RealTek ALC888

Síť

Ano

Síťová karta

10/100/1000Mbps

Bezdrátová síť

802.11a/b/g

Bluetooth

Ano

Modem

56k / V.92

Rozhraní

4x USB, RJ45, RJ11, FireWire, VGA, HDMI, S-video out

Rozšíření

1x Express Card

Baterie

Li-Ion, 6 článků, 4400mAh, až 2 hod.

Rozměry

358x259x27~33 mm

Hmotnost

2,7kg

Odkaz na popis produktu na stránkách MSI.

Pohled na hardware

Srdcem tohoto počítače je dvoujádrový procesor Turion64 X2 TK-55 s 2x 256 kB vyrovnávací paměti druhé úrovně z produkce firmy AMD, jehož frekvence je 1,8 GHz. Čipset základní desky je postaven na severním můstku ATI RX690 a jižním můstku ATI SB600.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Notebook je přímo od výrobce osazen 2GB paměti, složené ze dvou 1GB modulů DDR2-667 od firmy Transcend které jedou v tzv. dual-channel módu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pevný disk je Western digital WD1600BEVS o kapacitě 160 GB, s 5400 otáčkami za minutu. Zajímavostí je, že již od výrobce byl rozdělen na dvě diskové pole. Na menším z nich o kapacitě 37 Gb byl předinstalován systém free DOS.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dále je k dispozici dvouvrstvá DVD vypalovací mechanika (DVD±RW/RAM).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

sloty síťové karty, modemu, USB 2.0 sloty a vysunutá DVD RW mechanika

Lákadlo v podobě neintegrované grafické karty má označení ATI mobility Radeon HD2400, která má plnou podporu DirectX 10 a nesdílenou paměť o velikosti 128 MB.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Výstupy pro připojení externích zobrazovacích zařízení jsou ve formě klasického VGA D-Sub konektoru, S-video out a hlavně HDMI. Ten samozřejmě může umožnit používat tento notebook nejenom na práci, ale také jako multimediální přehrávač pro LCD nebo plasmovou televizi.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vedle dvou USB2.0 slotů je trojice video výstupů HDMI, S-video out , VGA D-Sub konektoru

Širokoúhlý 15.4" WXGA displej má rozlišení 1280 x 800 s poměrem stran 16:10. Jeho provedení Amazing Crystal Vision má zajišťovat díky speciální úpravě s vysokým leskem jasnější a ostřejší barvy, což ve výsledku znamená, že použití tohoto notebooku všude tam, kde je přímé světlo, je velmi problematické. Obrazovka poté připomíná spíše zrcadlo. Co se týká pozorovacích úhlů, hodnotím použitý TN+ LCD panel spíše k podprůměrným.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

použitý TN+ panel má špatné pozorovací úhly

Barevné podání je díky již zmiňované lesklé úpravě displeje na přijatelné úrovni. Podání bílé barvy je velmi dobré. Nedochází k žádné barevné deformaci (nažloutlost, našedlost). Sledování filmů je až na špatné pozorovací úhly příjemné. Obraz má hloubku a přirozené barvy.

V horní části víka nad displejem je zabudovaná webkamera o rozlišení 1,3 megapixelu, která sice neoslní žádnou výjimečnou kvalitou, ale zajisté bohatě postačí spolu se zabudovaným mikrofonem na solidní videotelefonování přes populární Skype. Pro názornou ukázku poslouží snímek pořízený touto kamerkou. Zmiňovaný mikrofon je dostatečně kvalitní a při jeho používání jsem nezaznamenal žádný problém. Je umístěn v levé části nahoře nad klávesnicí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

foto mého stolního počítače pořízené 1,3 megapixelovou kamerkou

Zvuková karta RealTek ALC883 s prostorovým zvukem a vícekanálovým výstupem na externí reproduktory zajišťuje dostatečnou kvalitu reprodukce. Bohužel integrované stereo reproduktory mají spíše podprůměrný výkon. V rušnějším prostředí jsou prakticky nepoužitelné. Já používám celou dobu hlasitost na maximální nastavení a tuto reguluji v případě potřeby pouze softwarově v jednotlivých programech. Vedle výstupů zvukovky se nachází čtečka karet 4 v 1, která si poradí s formáty paměťových karet typu SD/MMC, MS, MSPro, xD. Je opatřena krytkou, která se relativně problematicky vyndavá. Paměťové karty v zapojeném stavu nepřekrývají obrysy notebooku.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

čtečka karet a audio výstupy zvukové karty

Pro další rozšíření je k dispozici i modernější a rychlejší ExpressCard slot který se nachází na pravé straně notebooku.

Dobrou připojitelnost zajišťuje gigabitová síťová karta a 56 Kb/s V.92 modem. Bezdrátově je možné se připojit díky WiFi 802.11-b/g standardu a Bluetooth 2.0 rozhraní. Dále jsou k dispozici čtyři USB 2.0 porty a jeden port moderního rozhraní IEEE 1394 FireWire.

Tak jak bývá u notebooků značky Microstar zvykem, i tento obsahuje klávesnici s plnohodnotným numerickým keypadem. Rozložení kláves na klávesnici je až na pár detailů téměř stejné jako na běžné klávesnici u stolního PC. Hlavní odlišností je umístění kláves v levém dolním rohu. Tam kde je obvykle "Ctrl" je umístěna klávesa "Fn". Zmenšeny jsou také klávesy "Enter", šipky a otazník, a dost důležité klávesy "Home" a "End" jsou přístupné pouze se stisknutým "Fn", což je opravdu velmi nepohodlné řešení. Na klávesnici se píše velmi příjemně a ani po delším psaní jsem nenarazil na žádný problém. Trochu jiné rozložení a velikost některých kláves je jenom otázka zvyku.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

klávesnice včetně numerického keypadu

Na horní numerické části také najdete další funkční klávesy, které fungují při stisknutí klávesy "Fn".

F2 - přepínání zobrazení mezi LCD displejem a externím zobrazovacím zařízením

F3 - vypínání touchpadu a jeho tlačítek

F4 a F5 - snižování a zvyšování jasu displeje

F7 a F8 - snižování a zvyšování hlasitosti

F9 - vypnutí zvuku (mute)

F12 - přechod do režimu spánku

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

power a čtyři speciální tlačítka

V pravé horní části jsou další čtyři speciální funkční tlačítka. Úplně vlevo je pak modře podsvětlené tlačítko pro zapnutí a vypnutí počítače.

Funkce tlačítek:

1. Spuštění výchozího emailového programu

2. Spuštění výchozího prohlížeče internetu

3. Zapnutí/vypnutí bezdrátové sítě a bluetooth modulu

4. Speciální tlačítko označené jako P1. Ve Windows XP má funkci hledání.

Při absenci myši je nasnadě použít touchpad, který je asymetricky umístěn vlevo pod klávesnicí. Je proveden ve stříbrné barvě a má pouze dvě tlačítka. V jeho pravé části jsou šipky pro tzv. rolování. Touchpad je průměrné kvality. Zkrátka nenadchne a ani nezarmoutí. Velikost je přiměřená vzhledem k velikosti notebooku. Diskutabilní je funkce a použití rolovacích šipek které nahrazují kolečko na myši. Já osobně mám pocit, že spíše nefungují než fungují.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

touchpad

Výdrž šesti článkového Li-Ion akumulátoru mne zklamala. Oproti specifikaci výrobce je sice baterie o kapacitě 4800 mAh, nicméně při běžném kancelářském používání je hodnota výdrže kolem dvou a čtvrt hodiny, což je v dnešní době podprůměrný výsledek.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

šesti článková baterie o kapacitě 4800 mAh

Celkovou výdrž samozřejmě může výrazně ovlivnit fakt, zda máte v biosu zapnutou položku Enhanced Power Saving (podtaktování procesoru), PowerNow a jaký máte nastaven jas displeje. Při hraní her se dostaneme stěží nad jednu hodinu. To je bohužel daň za neintegrovanou grafickou kartu. Nabíjení akumulátoru je při současné práci na notebooku hotovo za cca 2 hodiny a 20 minut.

Po hardwarové specifikaci je nasnadě zhodnotit celkové provedení toho přenosného počítače. I když se cenově řadí mezi nejlevnější třídu, designově ostudu rozhodně neudělá. Kombinace černého těla, černé klávesnice a stříbrné vnitřní spodní části působí moderně a esteticky. Zajímavě působí svítící písmena MSI ve znaku na horním víku.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

svítící znak na přední části horního víka

Šasi EX610X je provedeno celkem bytelně. Vzhledem k tomu, že použité materiály jsou pouze plasty, je provedení kvalitní. Horní víko je pevné a nedochází k jeho výraznému prohýbání a následným deformacím displeje. Zatím se nikde neprojevily žádné vůle v lícování a ani není patrné žádné povrzávání. Panty jsou celkem pevné a oři otevírání musíte působit dostatečně velkou sílou pro otevření. Notebook mám relativně krátkou dobu, tudíž je celkem těžké říct jak tento počítač obstojí při dlouhodobějším používání.

Co se týká chlazení a hlučnosti, je třeba se smířit s malinko hlasitějším šelestem ventilátorů. Není to nic drastického, hlučnější projev je patrný pouze při trvalé zátěži grafické karty, kdy se zvednou otáčky ventilátorů.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

výdechy chladiče v zadní části

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

teploty jednotlivých komponent při běžné kancelářské práci

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

spodní část notebooku s odvodem tepla včetně gumových nožiček

Instalace systému Windows XP a ovladačů

Jak už jsem se na začátku recenze zmínil, tento notebook je dodáván pouze s operačním systémem freeDOS. Ten je samozřejmě pro jakoukoliv práci naprosto nevhodný, tudíž je na zákazníkovi, jakému systému dá přednost. Toto řešení je vhodné zejména pro zkušenější uživatele, kteří preferují Linux a nemusí tak zbytečně sponzorovat Microsoft. Pokud se přece jenom rozhodnete pro operační systém z dílny Microsoftu, vězte že tento notebook je tzv. Vista ready, což dokazuje přítomnost instalačního CD s drivery pro Visty. Bohužel, pokud upřednostníte starší XP, musíte stáhnout veškeré ovladače z webové stránky výrobce.

Naleznete je zde.

Vzhledem k používání tohoto počítače jako pracovního nástroje jsem zvolil Windows XP Professional SP2 OEM. Důvodů je několik. Jeden ze zásadnějších důvodů je větší výdrž na baterie a menší hardwarová náročnost než u Windows Vista.

BIOS byl ve verzi 3.02 která se projevovala ve Windows XP zejména tím, že ve správci zařízení se objevila položka neznámé zařízení, což nebylo nic jiného než již zmiňované speciální funkční tlačítko P1. BIOS ve verzi 3.04 tento „problém“ odstranil. Bohužel samostatný AMI BIOS mnoho nastavení neumožňuje.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

rozšířené nastavení v biosu

Po úspěšné instalaci systému a částečném boji s ovladači se mi podařilo zprovoznit všechna zařízení.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Problém je pouze s aktuálními Catalysty. ATI-AMD ve svých posledních 8.2 podporuje pouze grafické karty ATI mobility Radeon X1800 a starší, takže nezbývá než si vyrobit vždy aktuální verzi pomocí programu MobilityDotNET4 z desktopové verze ovladačů.

Herní testy

Vzhledem k multimediální výbavě tohoto notebooku jsem se ho rozhodl otestovat na dvou hrách. Výběr padl na dva starší kousky. Počet snímku za vteřinu jsem měřil pomocí programu Fraps a vždy jsem testoval hry v nativním rozlišení displeje 1280 x 800.

První je oblíbený zástupce tzv. 3D shooterů a to Call of Duty 2. Přestože grafická karta HD2400 umí i DirectX 10, potýkala se u této hry velmi špatně i s nastavením DirectX 9.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

testování Call of duty 2

Proto jsem musel přistoupit k razantnímu přechodu na DirectX 7 a částečnému snížení detailů. Hra poté dosahovala přijatelných 25 až 35 snímků v závislosti na složitosti dané scény. Hrubější propad nastal při zobrazování scény s kouřem z dýmovnic, kde se dokázal framerate snížit až na hranici nehratelných 12 snímků.

nastavení grafiky v Call of Duty 2

Jako dalšího zástupce jsem vybral opět hru z prostředí druhé světové války, ale tentokrát ze žánru strategických her. Touto hrou je Theatre of war.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

testování Theatre of war

I u této hry jsem musel sáhnout k razantnímu snížení detailů. Počet snímků poté dosahoval hranice 12 snímků při maximálním přiblížení a 20 při pohledu z větší výšky. Počítač u této hry relativně nestíhá, ale vzhledem k jejímu zaměření menší framerate nijak na hratelnosti neubere.

nastavení grafiky v Theatre of war

Podtrženo sečteno, tento notebook není úplně ideálním počítačem pro hraní náročných a především nových her. Samozřejmě jsem zkoušel i jiné hry a mé doporučení zní: „Crysis na něm rozhodně nezkoušejte.“ Nízké takty a malá operační paměť žádné velké zázraky neumí. Pro hraní na HD2400 se spíše hodí adventury a nebo graficky jednodušší strategie.

Hardwarové testy

Pro větší názornost celkového hardwarového výkonu jsem chtěl provést i testy v programech PCmark05 a 3Dmark05, ale bohužel pro mne z nepochopitelných důvodů, se mi tyto testy na tomto počítači nepodařilo spustit. Jediné testy jsem proto provedl ve výtečném programu Everest od firmy Lavalys. Tento program byl v poslední verzi 4.20.1291 Beta.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

test rychlosti pamětí

Výsledky testu CPU Queen

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Výsledky testu CPU PhotoWorxx

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Výsledky testu CPU Zlib

Výsledky testu CPU AES

Výsledky testu FPU Julia

Výsledky testu FPU Mandel

Výsledky testu FPU SinJulia

Závěr

Závěrem je třeba zhodnotit koupi tohoto multimediálního přenosného počítače. Za danou cenu nabídne velmi bohatou hardwarovou výbavu a možnosti použití. Je vhodný jak na práci, přehrávání filmů včetně těch v HD kvalitě, tak i na příležitostné hraní. Hlavní nevýhodou tak zůstává pouze slabší výdrž na baterie a absence CD s ovladači pro Windows XP. Přesto si myslím, že EX610X-009CZ v dnešním testu obstál velmi dobře a pokud bychom se chtěli poohlédnout po stejně vybaveném notebooku u konkurence, museli bychom určitě sáhnout hlouběji do kapsy.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (28)

V pohodě

Jo jo recenze celkem v pohodě, až na podle mě chlubení svojí stolní PC sestavou, ale kdo by se za tak krásnou sestavu nepochlubil. Recenze se mi ale líbí za 1.....

@jessejames: ja posilal recenzi na gx610 :D

@holub_rider: recenza byla pekna obsaženo vše co bych od recene čekal moje znamka 1 :)

@jessejames: Dana fotka neni zadne chlubeni. Pocitac jsem zvolil proto, ze se tematicky hodi zde na stranky CZC. Priste zkusim vyfotit treba radiator :-)

@marek687310: Hlasuju pro compa ;-) Opravdu sem zapadá - a na druhou stranu, vypadá taky dost dobře, takže se jednak hodí tematicky a jednak potěší nějakého milovníka počítačů :) 2 v 1

@jessejames: mít takovou parádní pc sestavu, taky bych se chlubila:o)

Zatím nejlepší recenze !

podle mě je to tady ze vsech uzivatelskych recenzy ta nejlepsi samozrejme davam 1

@mach666: moc pekne taky davam za 1 :)

@mach666: Pěkná práce. Odemně také za 1. Zatím jedna z nejlepších uživatelských recenzí.

@mach666: souhlas

@mach666: Nezbývá mi nic jiného než souhlasit....fakt perfektní recenze.....

@keldon: Opravdu velice propracovaná recenze. Jednak co se týče informací... velice jednoznačně podány a fotodokumentace... prostě a jednoduše to vidím na výbornou:);)

@Milcek: Přikláním se k většině! Rozhodoval jsem se o koupi toho notebooku nebo jiného a po přečtení této recenze jsem se rozhodl pro MSI. Ještě doplním k výdrže baterie, dá se koupit baterie s kapacitou asi 7800 mAh a s tou vydrží něco okolo 4 hodin. Jinak moc pěkná recenze a doufám, že takových se tu bude objevovat víc.

@jpavel: taky sem zvazoval koupi tohoto NB ale nakonec sem poridil jinej ..

@pecka88: A důvod koupě jiného? Já se rozhoduji mezi Toshibou a tímto. Příští týden si nějaký už půjdu koupit.

@jpavel: Vem tento,toshiba je křáp i když vypadá pěkně.První řada MSI byl sice odpad,ale ty nový sou povedené a pokud schaniš nakej levenj domaci ntb tak tohle je eso

@h_o_l_u_b: Díky! Určitě beru tento! Recenze mi v rozhodování moc pomohla.

@mach666: Opravdu super !!! podrobna !!! chvalim :-)

@mach666: fakt chvalim jde videt ze sis dal zalezet

Supr recenze

Recenze si mi líbila, kdybych neplánoval upgrade svého PC, tak bych si tenhle noťas určitě pořídil.

Diky

Dekuji vsem za pochvalu. Diky tomu, ze jsem ted na nemocenske, tak jsem mel vice casu a mozna to trosku jde i poznat:-). Jeste musim zminit diskuzi k tomuto notebooku zde na CZC, ktera byla urcite velmi hodnotna a pomohla mi pri instalaci Win XP. Takze na zaver jeste velke diky vsem, kteri zde hodnotne prispivaji a snazi se pomoct a poradit ostatnim.

@marek687310: ver ze to slo fakt poznat :)

Záruka

jeste bych chtel zminit docela dulezitou vec. Pokud budete kupovat notebooky MSI na firmu, zaruka se vam nebude kratit a zustava dva roky. Tohle je taky docela vyhodne proti konkurenci.

RECENZE na srovnání

Srovnejte:-) http://vseohw.net/clanky/recenze/microstar-msi-EX610X-elegance-a-sila-za-lidovou-cenu

Dobra

Vynikajici recenze a dost me pomohla pri vybirani notebooku..

..

Dobra recenze, naprosto vyčerpávající je tam snad všechno co by kdo v recenze hledal, autor si dal dost záležet.

@mikalek: Dik za hodnoceni, cekal bych ze tohle uz nikdo nebude cist...

Noteboak

myslím že vypada v celku v poho

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru