Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
MicroStar P45 Platinum – nový herní podvozek od MSI

MicroStar P45 Platinum – nový herní podvozek od MSI

Recenze
MSI P45 Platinum - Intel P45_1911119610
MSI P45 Platinum - Intel P45
Produkt není určen k prodeji.

Nová čipová sada Intel P45 s kódovým označením EagleLake byla vydána před měsícem a půl. Chipset je konstruován jako náhrada za starší Intel P35 a směřován opět do střední třídy, mainstreamu. To ale neznamená, že by na jeho základě nemohly být postaveny výkonné herní desky a sestavy. Dokazuje to MicroStar P45 Platinum, která bude dnes středem naší pozornosti.

Modelová řada Platinum společnosti MicroStar nabízí vždy to nejlepší v dané kategorii za přijatelnou cenu. Bohužel byly časy, kdy s nízkou cenou šla ruku v ruce i kvalita výrobků. S případy tohoto typu jsem se setkával poměrně často i osobně. Čas šel dál a firma zřejmě zjistila, že přes cestu levných cen a nízké kvality se přejít nedá. V posledním roce se situace o mnoho zlepšila a my jsme netrpělivý, jak se povedla základní deska s chipsetem Intel P45.

Intel P45 – EagleLake

Dnes testovaná čipová sada má hned několik unikátů. Na 95% je poslední vydanou sadou Intel pro Core 2 architekturu. Na přelom roku se chystá zcela nová architektura procesorů Nehalem, která bude velmi odlišná a nebude zpětně kompatibilní. Procesory Nehalem mají mít integrovaný paměťový řadič. P45 je tak poslední sada s paměťovým řadičem na základní desce.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Základ Intel P45 je použit i u chipsetu P43, což je ořezaná levnější verze a také u sad s integrovanou grafickou kartou - G45 a G43. Ty se budou lišit osazenou grafikou (X4500 a X4300) a výbavou. Nová čipová sada není zas tak nová, jak by se dle textu mohlo zdát. Samozřejmě v mnoha ohledech vychází z P35. Přibyla podpora nových technologií a vylepšil se 65nm výrobní proces, díky němuž by dle předpovědí měly být velmi nízké teploty čipu samotného.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Z blokového diagramu hezky vidíme možnosti sady. Výrobce může vsadit na zapojení jedné nebo dvou grafických karet (1xPCI-E 2.0 x16 nebo 2xPCI-E 2.0 x8). Na rozdíl od high-endových sad X38 a X48 není oficiálně podporována FSB 1600MHz, ale „pouze“ 1333MHz. Osadit můžeme operační paměti typu DDR2 (do 1066Mhz) a DDR3 (do 1333MHz) v maximální velikosti 16GB (4x4GB). Nový je také jižní můstek s označením ICH10. Z něj může výrobce vyvést až 12 USB portů, 8x SATA, 6x PCI-E x1 a 1xLAN. Podporovány jsou také technologie Intel (optional – volitelně).

Stručně jsme si představili čipovou sadu a jdeme se podívat přímo na základní desku.

MicroStar P45 Platinum – první pohled

Než začneme po zakoupení nové základní desky s podrobnějším ohledáním detailů, zajímá nás hlavně, jak základ v reálu vypadá. U P45 Platinum Váš čeká hezké a hlavně netradiční překvapení.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

MSI P45 Platinum po rozbalení

Je to zajímavě řešené chlazení základní desky pomocí heatpipe, kdy nám na středu nad severním můstkem vystupuje „kytice“ žebrovaného měděného chlazení. Celkově vypadá deska lákavě a má povedené barevné provedení. V čem je základní deska zabalená?

Balení

P45 Platinum nezaujala na první pohled jen po rozbalení. I krabice je graficky povedená a přitažlivá.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Přední strana krabice

Těžko popsat, co za pekelnou postavu na čelní straně je. Potvora podobající se orkovi v bojovém brnění s magickými schopnostmi (takový rodinný typ pro zahradní barbecue) mě ale upoutala. Nápisy a obrázky jsou mírně vystouplé, lesklé a některé mění dle úhlu pohledu barvy. Celkové zabarvení do tmavé odpovídá temnému lordovi na obrázku.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zadní strana krabice

Zadní strana nám z obrázků slibuje mimo jiné větší energetickou účinnost, lepší a tichý způsob chlazení nebo větší výkon v 3D aplikacích. K tomu základní deska speciálně nabízí podporu modulů DDR2 na frekvenci 1200MHz (o přetaktování) a funkci přetaktování FSB pomocí jumperu z FSB1333 na FSB1600.. Vše to zní více než pěkně. Jsme zvědavi, co nám poví realita při testování. Nesmíme zapomenout pochválit horní madlo pro lepší přenos krabice.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Boční pohled na krabici

Krabice není nijak velká, patří spíše k průměru, což rozhodně není mínusem. Dobře se skladuje a přenáší. Na výšku má 36cm, což je podobné ostatním krabicím různých výrobců, na šířku má centimetrů 8,5 - velikost stejná jako například krabice desek Gigabyte (verzí DS4,DS5 obou platforem).

Balení nás velmi dobře naladilo. Podívejme se, co nabízí uvnitř.

Příslušenství

Po otevření nejdříve narazíme na rozbalovací plakát s popisem desky s názvem „Quick Guide“ aneb „Rychlý průvodce“.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Plakát s popisem layoutu a pojení CrossFire

Na dvou třetinách průvodce je podrobně popsaná fotka celé základní desky, na zbylé části je popis zapojení dvou grafických karet do režimu CrossFire. Provedení a vůbec zhotovení podobného plakátu hodnotím jako dobrou pomoc pro zákazníky a dávám málé plus.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Příslušenství s deskou

Na obsahu krabice se mimo základní desky v hojném počtu podílí příslušenství. Zde je výčet:

  • 4x SATA kabel
  • 2x redukce napájení molex na SATA
  • 1x floopy a 1x IDE kabel (kšanda)
  • Záslepka zadního panelu (I/O shield)
  • Bracket do zadní pozice – 2xUSB, 1xFireWire
  • MSI nástavce na headery na desce
  • CrossFire můstek
  • Instalační CD pro Windows XP (1x) a pro Windows Vista (1x)
  • HDD Backup CD a manuál HDD Backup
  • 2x Quick Guide (rychlý průvodce) pro správné zapojení
  • Manuál

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Samotné příslušenství

Příslušenství obsahuje průměrné množství doplňků, které uspokojí potřebu většiny uživatelů. Na instalačním CD se nachází ovladače pro integrovanou zvukovou a síťovou kartu, ovladače čipsetu a pár utilit od MSI.

MicroStar P45 Platinum

Jak jsme si řekli, základní deska samotná vypadá na první pohled velmi dobře, zajímavě a v určitém ohledu i inovativně. Každý výrobce má svůj speciální (a hlavně zvučně pojmenovaný) systém chlazení a MSI rozhodně se svým „XpressCool“ nevybočuje. Nejdříve ale k celku.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Celkový pohled na MSI P45 Platinum

Z nadhledu se můžeme přesvědčit, že layout vypadá opravdu dobře. Umístění konektorů je v pořádku, DIMM sloty jsou vzdáleny od socketu, šest z osmi SATA konektorů je položeno na bok a chlazení vypadá tak akorát velké. Co všechno základní deska obsahuje, nalezneme v tabulce.

Platforma

Socket LGA775

FireWire konektor

1x zadní panel, 1x header

Frekvence FSB

800, 1066, 1333MHz

Zvuková karta

Integrovaná Realtek ALC 888

Chipset

Intel P45

Síťová karta

1x Gigabit LAN

Podporované paměti

DDR2 až do 1066MHz (16GB)

PATA konektor

1x (až dvě zařízení)

Paměťový slot

4x DIMM

SATA konektor

8x 3Gb/s, 1x eSATA

PCI-E x16 slot

2x (1x16 nebo 2x8 linek)

Napájení desky

24pin hlavní + 8pin 12V

PCI-E slot ostatní

2x PCI-E x1

Napájení ventilátorů

1x 4pin, 5x 3pin

PCI slot

2x (verze 2.2)

Speciální funkce

CrossFire, PCI-E 2.0

USB konektor

6x zadní panel, 6x header

Rozměry desky

ATX, 305x245mm

Layout

Rozvržení konektorů a slotů po PCB je důležité. Jak je to u MSI P45 Platinum se podívejme teď.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zleva – 3xUSB header, tlačítko Reset a Power

V levém dolním rohu desky najdeme tři USB headery pro vývod až šesti USB do přední či zadní pozice (např. s dodávaným bracketem), dvě tlačítka s červenou čepičkou – dolní Power button (zapnutí) a horní Reset button (tvrdý reset). Mezi těmito tlačítky se nachází čtyři červené a čtyři zelené diody, ale o těch si povíme později. Vyvedeny do headerů jsou i další méně potřebné porty (COM apod.).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

8xSATA konektor, 1xIDE konektor

Pohled z boku nám odkrývá šest fialových SATA portů a jeden žlutý IDE port. Nad nimi jsou ve standardní svislé pozici další dva modré SATA konektory, které obhospodařuje přídavný řadič Marvell 88SE6111. V pozadí vidíme pasivní měděný chladič jižního můstku, ze kterého jdou dvě heatpipe trubičky.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

2xPCI-E x16 2.0, 2xPCI-E x1, 2x PCI, 1xFireWire header

Zapojení ATI CrossFire je možné. Dva PCI-E sloty verze 2.0 napájejí grafickou kartu až 150W. Pokud osadíme jednu grafickou kartu, PCI-E slot poběží přes šestnáct linek, pokud dvě, každá bude mít k dispozici linek osm. Dva PCI sloty jsou postačující, možná jen mohli být rozsazeny od sebe, ale budiž. Pod nimi je zelený header pro vývod IEEE1394 FireWire.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

4xDIMM slot, 1xFloopy konektor, hlavní napájecí konektor

V pravé dolní části desky máme čtyři barevně rozlišené DIMM sloty pro operační paměti. Pokud dva stejné moduly zapojíme do slotů stejné barvy, poběží nám v módu Dual Channel. Pod nimi se nachází hlavní napájecí 24pin konektor a Floopy port. Nalevo od napájecího konektoru máme první 3pin pro přídavný ventilátor, napravo na kraji jsou další dva, z čehož jeden je 4pin pro napájení ventilátoru procesoru.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Patice procesoru a účinné chlazení okolo

Okolo patice procesoru se nám rozkládá středně velké pasivní chlazení základní desky. V hojném počtu šesti heatpipe jsou důležité hřejivé komponenty dostatečně chlazeny. V pravém horním rohu desky vidíme 8pin 12V napájení. Na základní desce jsou použity kvalitní kondenzátory a mosfety, všechny cívky jsou zapouzdřené.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zadní panel

Na zadním panelu najdeme dva PS/2 porty pro myš a klávesnici, šest USB, jeden FireWire a jeden port eSATA. Dále také optický S/PDIF výstup, tlačítko Clear CMOS (vymazání uloženého nastavení BIOS), LAN port a vstupy a výstupy zvukové karty. Na herní desku to není zrovna maximální vybavení, druhý síťový port by se určitě hodil a 8xUSB také. Na další dva USB by se dalo využít místo nad eSATA.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Označení základní desky

Základní deska MSI P45 Platinum v testu je již revize 1.1. Na obrázku také vidíme tři žluté jumpery. Dva u sebe, které jsou u PCI-E x1 slotů, slouží k hardwarovému přetaktování FSB. Dle různého zapojení na šesti pinech docílíme různé hodnoty FSB bez změny v BIOS. Například pokud vyndáme oba jumpery (když je počítač vypnutý), automaticky se po zapnutí spouští procesor s FSB1600 (400x7.5 v případě Q9300). Dolní žlutý jumper slouží k vymazání CMOS – uloženého nastavení v BIOSU. Výhoda těchto typů jumperů je v pohodlném vysunutí a zasunutí, neb jsou prodlouženy pro lepší uchycení prsty.

BIOS

Testovací verze BIOS je ze dne 21.5.2008. Jedná se o klasický Award verze 02.61 společnosti American Megatrends.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hlavní menu

Na hlavním menu není nic nového. Připojená zařízení budeme hledat pod „Standard CMOS Features“, možnosti nastavení frekvencí a hodnot komponent pod „Cell Menu“.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Standard CMOS Features

V první záložce si po prvním zapnutí nastavíme datum a čas a podíváme se, zda máme připojeny všechny komponenty, které chceme. V „System Information“ dole najdeme typ procesoru, jeho takt a velikost paměťových modulů.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Cell Menu (1)

Ani si nebudeme přestavovat všechny záložky podrobně. V ostatních před „Cell Menu“ nalezneme různá a veskrze nepříliš důležitá nastavení. Záložka „Green Power“ je zajímavá pro nadšence z oblasti životního prostředí pro ušetření pár wattů právě přes tuto MSI utilitu. Samotné „Cell Menu“ je přehledné s průměrným množstvím nastavení. Všechna důležitá ale obsahuje.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Cell Menu (2)

Můžeme zvyšovat FSB po 1MHz a automaticky se nám ukazují hodnoty přetaktování pro procesor i operační paměti. Pro ty máme záložku „Advance DRAM Configuration“, kde opravdu každý zvládne nastavit časování dle specifikace (nebo dle svého úsudku). Je otázkou, zda je potřeba nastavovat více věcí, než obsahuje tento BIOS. Na zahraničních serverech ale byl podroben kritice. Není to kritika přímo na samotný BIOS, ale v podstatě nemožnost přehrání na novější verzi v systému Windows Vista. MSI Update 3 utilita je kompatibilní pouze s XP a MSI nedodává žádnou jinou alternativu pro Windows Vista. Ke změně BIOS si tak musíme nejspíše nainstalovat Windows XP, anebo počkat na novou revizi desky a koupit si tu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Advance DRAM Configuration

U časování operačních pamětí můžeme primárně nastavit čtyři základní hodnoty a to stačí. Odpadá zbytečné hledání z jiných (podrobnějších) BIOS, kde nevíme, co všechno nastavit. Pokud by i tak někomu něco scházelo, v „Advanced Memory Setting“ jsou ještě další nastavení. Připomenout musím schopnost dopisovat do daných kolonek (třeba FSB) čísla bez nutnosti mačkání tlačítka „+ „nebo „–„. Chcete z 333MHz FSB skočit rovnou na 380MHz FSB? Stačí se šipkami znavigovat na příšlušnou kolonku a napsat na numpadu „380“.

FSB

133 – 800MHz (po 1MHz)

PCI-E

100 – 180MHz (po 1MHz)

děličky paměti

667, 800, 835, 1002, 1066, 1111, 1333…

napájení CPU

0.7725 – 1.7525V (po 0.01V)

napájení pamětí

1.44 – 3.324V (po 0.012V)

Nastavení a testovací sestava

Testovací sestava doznala snad už posledních změn a měla by být pro všechny základní desky (testované mou osobou) stejná. A jaké změny to jsou?

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Informace o testovacím CPU z CPU-Z 1.45

Procesor Intel Core 2 Quad Q9300 je z nejnovější řady 45nm procesorů Penryn. Jeho cena je okolo 5500,-Kč i s DPH. Výkon je při taktu 2500MHz dostatečně vysoký.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Informace o základní desce z CPU-Z 1.45

O samotné základní desce víme teoreticky skoro vše. Jedná se o druhou revizi v pořadí s aktuální verzí BIOS 05/21/2008.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Informace o pamětech z CPU-Z 1.45

Neobyčejné informace nám poskytl program CPU-Z u operačních pamětí. Testovací byly samozřejmě moduly Corsair XMS2 DHX DDR2 při časování 4-4-4-12, s čímž ale CPU-Z moc nesouhlasí. To je ale problém jeho, ne náš. Je to zřejmě chyba v BIOS, ale ten updatovat na systému VIsta nemohu, a tak se s DDR3 místo DDR2 musíme smířit.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Informace o grafické kartě z GPU-Z 0.21

Grafická karta byla lehce obměněna. Ze Sapphire ATI HD3850 256MB jsem přešel na cenově velmi výhodnou HIS ATI HD3850 512MB Turbo, která má jednak více paměti a také zvýšené takty oproti referenčním . Zvýšenou teplotu odvádí dvouslotový měděný chladič IceQ3. Nainstalovány jsou nejnovější ovladače Catalyst 8.6.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Testovací sestava

Procesor

Intel Core 2 Quad Q9300 (2.5GHz)

Chlazení

Thermalright Ultra-120 eXtreme + 120mm Tt fan

Základní deska

Dle testu

Operační paměť

Corsair 2x2GB DDR II 800MHz XMS2 DHX CL4

Grafická karta

HIS ATI Radeon HD3850 512MB IceQ3, PCI-E

Pevný disk

Western Digital Caviar SE16 - 640GB SATA II

Zdroj

Corsair Power Supply HX520 520W

OS

Windows Vista Home Premium 64-bit SP1

Pro testování z důvodů více místa se pevný disk se svou konstrukcí přesunul mimo skříň (viz obrázek). Nově jsou také použity Windows Vista Home Premium 64bit s SP1.

Bližší pohled na MSI P45 Platinum

Před aplikačními testy ještě nemůžeme opomenout podívat se na ty nejzajímavější části celé základní desky. Bližší, detailní fotky budou zcela jistě hodnotné.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Chlazení základní desky

Na měděné plátky se dá koukat opravdu pořád. Přitahují pohled jako magnet a ještě více, pokud se povedou tak hezky skloubit dohromady jako v případě P45 Platinum.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled u severního můstku

Nad prvním, modrým, PCI-E x16 slotem se nachází výstup napájení molex pro přídavné komponenty a nad ním dva 3pin konektory pro ventilátory.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Měděná „kytice“ nad severním můstkem

Esteticky opravdu povedené centrální chlazení nad severním můstkem. Nad ním se zbíhají všechny heatpipe, ze kterých se rozkládá teplo do žeber. Že se nejedná jen o krásné umělecké dílo, ale také o účinné řešení chlazení, se přesvědčíme dále při srovnávání teplotních hodnot.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Noční pohled na základní desku

Sliboval jsem vysvětlení funkce osmi LED diod ve spodní části základní desky. Předně – diod je na základní desce dohromady 29! Většina z nich svítí modře a pouze informují o funkčnosti nebo zapojení dané komponenty do slotu. Červená dioda značí, že systém je zapnutý v elektrické síti. Čtyři zelené diody (nebo čtyři červené – dohromady 8), o kterých jsem mluvil při představení, značí správnou práci základních komponent. Po nabootování jsou všechny zelené. Pokud nám systém nenaběhne, můžeme dle kombinace červených a zelených barev zjistit, jaká komponenta neodpovídá či je špatně zapojena. K tomu musím napsat, že to opravdu funguje. Při prvním zapojení jsem „nedocvakl“ operační modul a dle barevných diod a tabulky v manuálu jsem opravdu zjistil, že problém je v pamětech. Právě v manuálu jsou všechny LED podrobně popsány. Tento systém si jednoznačně zaslouží plus, protože mimo funkčnosti si ani nemusíme kupovat katodové trubice na osvětlení.

Výkonnostní testy

Finální verze 1.0 vhodného poskládání testů pro základní desky je na světě. U každé základní komponenty budeme používat testy dva, plus přidáme dva souhrnné pro celý systém. Výpovědní hodnota by měla být adekvátní, ale předem neříkám, že se některé testy nemohou časem upravit. Všechny verze testovacích programů jsou up to date (tedy nejnovější) z doby vzniku této recenze.

Výsledné hodnoty jsou porovnávány s výsledky základní desky Gigabyte EX38-DS4, která již byla otestována a její recenzi nabídneme brzy.

Testy CPU

V testech procesorů použijeme klasický srovnávací PCMark 2005 a praktický renderovací CineBench R10 pro zatížení všech jader.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V obou benchmarcích jsou výsledky podobné. O nepatrný kousek vyhrává MSI P45 Platinum.

Testy operačních pamětí

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V testech operačních pamětí dopadly obě základní desky velmi podobně. Každá vyhrála jeden test o pár bodů z tisíců a to můžeme hodnotit jako stejný výsledek.

Testy pevného disku

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

PCMark 2005 lépe vyšel MSI a v průměrné rychlosti čtení programu HDTach je také o dvě desetiny lepší, i když v tomto případě se jedná o rozdíl chyby měření.

Testy grafické karty

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pro grafické testy jsem vybral dvě velmi povedené hry. Výsledky FPS byly měřeny v programu Fraps. Výsledek u COD4 je pro obě desky stejný. Měřil jsem v mapě Airlift, kdy z vrtulníku ostřelujete pozemní jednotky Al-Asada ve městě. Povoleny byly všechny stíny, ostatní nastavení bylo vše na maximum. Rozlišení bylo 1280x1024 s maximálním anti-aliasingem 4x, ale jen s trilineárním filtrováním (0xAF).

U hry Crysis jsem měřil výsledek v integrovaném GPU testu (timedemo mapy Island), ale výsledky jsem bral z Fraps a ne z konzole, kde jsou podivně zkreslené. Kvalita nastavení byla dána na „High“ při rozlišení 1280x1024. V Crysis překvapivě vyhrála MSI P45 Platinum o celé 2FPS, což už je hezký výsledek.

Souhrnné testy

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ve dvou testech souhrnných došlo opět ke shodě výsledků jen s minimálními rozdíly.

Přetaktování

Snižujeme děličku operačních pamětí a postupně přidáváme FSB. Poslední stabilní hodnota pro nabootování systému a práci v něm je hodnotou maximální.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Maximální hodnotou přetaktování bylo 431MHz FSB, což se rovná rychlosti procesoru 3232,5MHz. Při přetaktování nebylo zvyšováno napětí procesoru, upraveno bylo pouze časování paměťových modulů a dělička pamětí. Někomu se může zdát výsledek malý, ale většině uživatelů, kteří vyzkouší taktování, by 3GHz určitě stačily.

Teplota chipsetu

V předešlých recenzích se teploty čipsetů odebírali z ne zrovna přesně měřících čidel na základních deskách přes program Everest. Dnes jsme nově použili velmi výhodný a přesný měřič Scythe Kama Thermo, který můžete nalézt i v našem e-shopu. Jedinou nevýhodou je absence zaměřování pro přesné snímání daného místa. Tuto funkci ale lze nahradit levným laserovým ukazovátkem či bližším přiblížením k měřené oblasti. Teploty byly odebírány z chladiče, co nejblíže jádru severního můstku.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Čipová sada Intel P45 je opravdu velmi chladná oproti ostatním sadám. I při maximálním zatížení programem Orthos a hrou Crysis nebyla teplota u patice chladiče vyšší než 46°C a to je opravdu málo.

Cena

V aktuálním ceníku se ceny všech dříve testovaných základních desek výrazně snížily. Dnešní MSI P45 Platinum je herní základ pod čtyři tisíce korun a to je cena poměrně zajímavá.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V porovnání s herní ASUS Maximus Formula X38 je cena o 1100,-Kč nižší a je otázkou, zda se taková deska vůbec vyplatí, když tu máme novější a levnější s podobnými parametry.

Klady a zápory

MicroStar P45 Platinum

+

-

Layout

Nemožná aktualizace BIOS ve Vista

Přehledný BIOS

Pouze 6xUSB na zadním panelu

Výkon

Jen jeden LAN konektor

Barevné provedení, krabice

Jen jeden 4pin konektor

Teplota čipsetu, chlazení

Indikační LED diody

U dnešní základní desky se nám sešlo hodně kladů. Zápory jsem také našel, jedná se většinou o menší nedostatky až na aktualizaci BIOS.

Závěrečné hodnocení

Souhrn toho nejpodstatnějšího přichází právě teď. Během recenze jsem se při popisu základní desky v podstatě nevěnoval hodnocení a nechával jsem si vše na konec.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

MSI P45 Platinum s chladičem ThermalRight Ultra-120 eXtreme

Layout je povedený, rozmístění nelze nic vytknout. Šest SATA portů je položených na bok, dva jsou ve svislé pozici, ani větší chladič nebrání zaplnění všech čtyř DIMM slotů. 24pin a 8pin napájení je po krajích desky. PCI-E 2.0 x16 sloty jsou od sebe vzdáleny a ani při zapojení dvou grafických karet nedojde k nevyužitelnosti alespoň jednoho PCI-E x1 nebo PCI slotu. O trochu hůře je na tom zadní panel, kde i přes snahu chybí pár konektorů. U „Herní desky“ bych si představoval dva LAN porty a 8xUSB, protože šest zaplním ihned. Více napájecích 4pinů by se na PCB také určitě vešlo.

Chlazení je velmi povedené, plně dostačující. Chipset v podstatě netopí ani při maximálním zatížení a tak se pouze můžeme zamyslet, zda by nestačilo méně mědi a tedy lepší cena.

Krabice a příslušenství jsou určitě plusem. Krabice je hezky vyvedená a příslušenství je akorát a je uplatnitelné.

Výkon a provozní vlastnosti obstály na výbornou, žádný problém se základní deskou během testování nenastal.

Software je velkou trhlinou jinak povedené základní desky. Neupdatovatelný BIOS ve Windows Vista, veskrze nepoužitelná utilita CoreCenter (Dual Core Center). Reputaci spravuje až utilita GreenPower Center, která je využitelná a některým uživatelům určitě radost udělá.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Celkově je MicroStar P45 Platinum základní deska nadprůměrné kvality s pár nedodělky, ale také s nadstandardními prvky. V celkovém hodnocení si vysluhuje hezkou známku 7,5 z 10.

Bližší o ceně a dostupnosti základní desky MicroStar P45 Platinum naleznete v našem obchodě.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (81)

Hezká recenze a něco o desce

Dost se mi to líbí , no líbí se mi vybavení a rozmístění componentů výkon a docela dobrá i cena (ikdyž nejvíc jíí natom nahání ten kus mědi :-D )
Chlazení mi přijde opravdu bláznivé zlaté AMD790FX a jeho pasivní malé chladiče.
Ovšem jako + dávam že můžou být osazeny jak DDR2 tak DD3 tímto směrem by se měl izačít pohybovat všechny komunity okolo MB.
Leč intely moc nemusim ale s touhle deskou a dobrmy procákem bych dotoho šel určo :-)

@piro:cz: To chlazení je opravdu zajímavé.. asi noční můra pro převoz autem ale jinak vypada zajimavě. 8x sata atd, 16gb max ramky, nechci placnout hloupost, ale nevim jak tu ramku by někdo využil, vzhledem k tomu ze to je pro 32bit procesory esli se nemejlim?

@mugsat: Dobrý den,
aktuálně nejsou moduly operačních pamětí o velikosti 4GB/modul v podstatě k dostání. Tím odpadá řešení problému: "jak by to kdo využil". V dnešní době by toho nikdo nevyužil, a tak není potřeba tak velké moduly zatím dělat. Větší operační paměť než 3.5GB využijete pouze na 64bitovém operačním systému, s procesory to nemá nic (v tomto smyslu).

@mugsat: no ramku vyuzijou vpodstate lidi co pouzivaj softy vyuzivajici ramku, tedy grafici, animatori, fotografove a podobne, nebo pak lidi co pocitaj nejaky matematocky vypocty jako fyziku, financni ulohy a tak podobne, vetsina softu z teto kategorie dokaze vyuzit ve svuj prospech tolik ramky kolik ji uzivatel ***** hraci samozdrejme ramku moc neocenej, tem i dnes bohate staci 2GB , co se tyce procesoru tak s tema to nema nic spolecneho, navic vsechny dnes prodavane desktopove CPU sou 64bitova a umej i 32bit esli se nemejlim? :-)

@mugsat: No můžeš to využít třeba na ramdisk :-) pak se ti hodně urychlý třeby hry atd a 64bit system neni problem :-) nebo hold visty

@piro:cz: Dobrý den,
nevím, kde jste to z recenze vyčelt, každopádně musím opravit: základní deska podporuje pouze DDR2 operační paměti. Možná jste si to spletl na začátku při popisu čipové sady P45. Tam je teoreticky popsána možnost podpory i DDR3, ale pouze pokud výrobce využije této možnosti.

@Tomáš Hort: Citace z článku "Osadit můžeme operační paměti typu DDR2 (do 1066Mhz) a DDR3 (do 1333MHz) v maximální velikosti 16GB (4x4GB). " tady jse mto dočetl

@piro:cz: Už jen při pohledu na sloty pamětí tam jsou DDR2 a navíc jsou oba stejne ( sloty na tomto obrázku) tak to člověku dojde. :)

@piro:cz: Dobrý den,
ano, to je přesně ono. U představení čipové sady to tak je. Výrobce si může vybrat, jaké moduly bude preferovat. Ale je to pouze představení chipsetu. Představení základní desky je až dále a tam je už pouze DDR2, což je správně.

@piro:cz: DDR3 jen do 1333MHz?? To je taky nějak málo ne?? Myslim, že takhle rychlý podporuje i P35 a tohle by měla bejt její nástupkině tak by to chtělo trochu pokroku. Třeba do 1600MHz...to aby si OC manici mohli hrát =;-)

@Trewor: Dobrý den,
podporu více než 1333MHz DDR3 mají oficiálně pouze high-endové chipsety (X48, nV790i) a i ty končí na 1600MHz. Jde o to, že samotný chiset má podporu danou z výroby, 1066MHz DDR2 a 1333MHz DDR3. Samotní výrobci často zaručují, že moduly po přetaktování (což je důležité) mohou běžet třeba v případě této desky na 1200MHz DDR2. To samé platí i u DDR3, výrobce může poporovat 1600MHz po přetaktování. Bohužel nemám vyzkoušeno, zda deska pozná třeba 1200MHz Kingston nataktované rovnou z výroby.

Crossfire

takovy mensi technicky dotaz:
jak se vykonove projevi crossfire na pci-e 8x nez na pci-e 16x ?

@jayj4y@seznam.cz: s dvema vykonyma grafikama by to mohlo byt trochu priskrceny ten vykon takze kdyz uz dvakrat 10000 za grafiky tak uz 5000 za zakladnu s dvakrat pci_rxpress 16 a ne jen 8

@Danzel_cz: Má recht na základovce nešetřit. Tu pozdějc můžeš osadit výkonějším procákem, druhou grafikou.... Ale rozdíl mezi PCIe16x 2.0 a PCIe8x 2.0 je jen malinkej a s výkonem grafik lehce stoupá

@Trewor: Já jsem prohlížel test crossu 4850 na P45 a X48 a X48 byl v průměru lepší o 2-3 framy

@kersoft: Dobrý den,
čtenáři již odpověděli. x16 je oproti x8 jen o málo rychlejší. U slabších karet k nepoznání, u nejsilnějších měřitelné a 2-3 snímky méně při 2x x8 by odpovídaly. Musíme ale brát v potaz, že oproti P45 si při koupi X48 navýšíme cenu průměrně o dva tisíce korun a získáme tím 2-3FPS při zapojení CrossFire.

@jayj4y@seznam.cz: Dobrý den, rozdíl bude prakticky zanedbatelný.

Chladnej čip?? To ne

"Čipová sada Intel P45 je opravdu velmi chladná oproti ostatním sadám" To si děláte srandu ne?? Vždyť je na tom kilo mědi!! To by odvedlo teplo i od temelína. Koukněte na AMD čipsety. Jmenovitě 790FX má proti tomuhle desetinový chlazení a v dostatečně větraný skříni se i tak udrží na slušnejch teplotách. I když nVidiácký čipsety to sou tprve horký čipečky

@Trewor: Dobrý den,
velikost chlazení je věcí názoru. Ano chlazení je větší, ale podle mě v normě. Nepřekáží zapojení jakkoliv velkých komponent a reálně není zas tak velké, jak se zdá. Jmenovitě 790FX například na DFI M2R, má chlazení objemově stejně velké, pokud zapojíme (a zřejmě to tak výrobce zamýšlí) přídavný pasivní chladič. Bohužel když ho zapojíme dovnitř skříně (na pasiv jižního můstku), brání zapojení více přídavných karet, pokud ho zapojíme ven, fouká na něj teplý vzduch ze zdroje. Tím chci naznačit, že každé řešení je jiné, ale že by toto bylo nějak velké, to ne.
Máte popsáno v recenzi, že chlazení je uděláno pečlivě a spotřebované měďi je hodně a vzhledem k teplotám a ceně by jí mohlo být i méně.
Intel P45 je opravdu chladnější chipset než X38 nebo X48 se stejným chlazením (díky vylepšenému 65nm výrobnímu procesu), takže i po této stránce je komentář v recenzi v pořádku.

Technicka poznamka

Neni to prva recenzia zkladnej dosky, pri ktorej som si vsimol podla mna vadne osadenie CPU chladica. Podla mna by mal byt orientovany tak, aby teply vzduch tlacil von zo skrine, pripadne do zdroja a ten von. Takto osadena doska ako v recenzii posiela teply vzduch z CPU skrz chladenie chipsetu na grafiku, co podla mna neni dobre :)
Je to zase jedina chybicka, ktora mi ako tak vadi, inak velmi pekna recenzia :)

@kikloop: Dobrý den,
tuto situaci jsem popisoval už dvakrát v předchozích recenzích. Ventilátor je z důvodu lepší manipolovatelnosti při testování (neustálá přestavba PC) pouze položen na chladiči ThermalRight Ultra-120. Je ale položen tak, že vzduch nasává z oblasti chladiče a posílá ho do zdroje, odkud putuje teply vzduch ven. Z fyzikálního hlediska (jak zde bylo v některé z minulých diskuzí podrobně jedním čtenářem vysvětleno) je jedno, zda vzduch foukáte na chladič nebo vzduch vysáváte z chladiče. Chlazení tím funguje úplně stejně. Jako příklad bych uvedl lux. Zkuste zapnout normální lux na vysávání koberců a hubici si přiložte přes oblečení (které se nenasaje do trubice) k tělu. Zjistíte, že to studí. A to je přesně princip, za kterého pracuje i ventilátor v testovací sestavě.
Teplý vzduch tedy fouká do zdroje a pak ven ze skříně a ne na chipset ani grafickou kartu. Nejedná se o chybičku, ale o "nekonvenční" (ale také správné) posazení ventilátoru. ;)

@Tomáš Hort: Aha, take riesenie je samozrejme OK :) Myslel som si ze sa jedna o klasicky konvencny chladic, ktory fuka vzduch opacnym smerom a vznika tak situacia opisana v prvom prispevku :) tak tym padom uz k recenzii nemam ziadne vyhrady a prajem pekny den :)

@kikloop: Dobrý den,
v pořádku. Je lepší napsat a zeptat se, než mlčet. Teď už to budou vědět všichni, jak se věci s ventilátorem mají. :) Také přeji hezký (i když parný) den.

Recenze

tady si dovolím přidat jednu recenzihttp://pctuning.tyden.cz/index.php?option=com_content&task=view&id=11175&Itemid=43

@gatling: Dobrý den,
tématicky zcela jiná recenze, u které se ale i já těším na výsledky v druhé části, i když nekupuji desku podle toho, kolik korun za rok s ní ušetřim na elektřině.

@gatling: Dobrý den.Tématicky jiná?Nemá s recenzí na czc.cz nic společného.Jistě,že je jiná.Nashle

Chladič

tjn s tim chladičem..... nechtěl byhc to vozit autem :D docela strach

@sirkas: Tak jakože největší omyl co jsem při zkládání zažil byl ten že jsem si o AC Freezer pořezal palec.. a když čtu tento přizpěvek tak se docela bavim :-D Jako vyměnit desku(v podstate vse, celou platformu) a neudělat reinstall widli, tak to je sila..vytahovat procik když je do něj přiváděno napětí taky neuškodé :D..ovšem vyrazit sroubovakem micro-chip z MB a pak řict větu "Standardne se jako ochrana pouziva buzirka,je to u dost desek a cervene podlozky,pocitace skladam od malicka.VIM O CEM MLUVIM!",to je vážně smělstvo, tomu se da rict jen jedno "Great success..!" :-D

Diody

Jen pro zajímavost se zeptám, lze vypnout diodová kontrola? Nápad je to sice zajímavý, ale asi ne každý touží, aby se mu z PC linula polární záře, v tomto případě dokonce tříbarevná...

@DVORAK_VLADIM: Dobrý den,
diody vypnout nejdou. Při testování jsem takovou funkci nenašel a myslím, že ani neexistuje.

@Tomáš Hort: to není zas taková překážka, jen pár světýlek navíc

@mtmccox: No třeba pro mě osobně by to překážka v nákupu byla. A to by deska mohla být sebevýkonnější :)

@DVORAK_VLADIM: jediný způsob vypnutí je jejich odstranění, což nedoporučuji

@CarteroGS1: Podle mě by se to dalo zmáknout i nějakým černým lakem, zakáply by se, kdyby to někomu neskutečně vadilo, a už by nebyly skoro vidět. Záruka by se tím narozdíl od odstranění ztratit neměla.

@Mira Rasin: NECHAPU PROC SI TADY LAMETE HLAVU S TAKYM NESMYSLEM,ASI JSTE SKOLACI CO MAJI PRAZDNINY A TED SE NUDI NA INTERNETU ZE.TAK ZA PRVE,POKUD VAM VADI TY DIODY,MUZETE JE ODPAJET A KDYBY JSTE TU DESKU REKLAMOVALI,PRIPAJITE JE ZPATKY,ALE TO BYSMTE MUSELI UMET PAJET ZE.ZA DRUHE V BIOSU VYPNOUT SVICENI NEJDE.ZA TRETI RESTE NECO PODSTATNEJSIHO,ZA CTVRTE NEPISTE NESMYSLI.ZDAR!

POZOR JE TO SMEJD!

Tak jsem mel tuto desku asi 3 mesice. Ze stareho PC jsem prendal hardisk a pripojil ho na tuto desku, ale nechteli mi nabootovat Windowsy a pritom na te stare vzdycky nabootovali. Byl jsem s tim v obcho9de a zkouseli jsme to na jinem PC a bylo to vporadku. Pak jsem zkusili jeste jinou tuto desku od MSI a zase nebootovala. Obchodnik tomu neveril, vytahl ze skaldu jeste dalsi 2 kousky teto desky a hardisk ani tam nenabootoval!!!! Je to smejd. Vratili mi penize a asi zustane verny desce ECS se SIS730!!! Toto jsou take shity co ani neum,i nabootovat.

@Lisak75: A to nechtěli nabootovat už nainstalované Winy nebo nová instalace?

@DVORAK_VLADIM: *nechtělY* pardon

@DVORAK_VLADIM: Uz nainstalovane

@Lisak75: Tak to se ani nedivím:D
Ono totiž WinXP používají boot.ini ve tvaru např:
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /FASTDETECT /NoExecute=OptInPřičemž ty multi, disk, rdisk, partition určují lokaci instalace Windows.
A když použiješ novou základní desku, tak je možné, že se lokace Windows změní(tím myslím ty multi, disk...). Takže boot.ini pak obsahuje špatné informace a startuje z místa, kde se žádný operační systém nenachází.
Já doporučuji Windowsy nainstalovat znovu nebo použít nějaký bootovací program, který dokáže udělat nový boot.ini.Myslím, že tohle je ten důvod, proč ti nešli nastartovat.
;)

@Lisak75: Dobrý den,
vůbec bych nešířil takovou paniku, je to nanejvýše zbytečné. To, že Vám nenabotoval disk (Windows) po změně ze základní desky ECS (SIS730) na MSI P45 není chyba základní desky. Pokud se nepletu tak chipset SIS 730 je přibližně šest a možná ještě více let starý a byl pro Socket A (Athlon XP 1200+ apod.).
Chtěl jste změnit platformu (z AMD na Intel) a ještě s rozdílem několika generací - myslíte, že problém musí být v nové základní desce? Vždyť ten starý chipset podporoval jen SDRAM do 133MHz a procesory Athlon XP do 1.6GHz! Je to jako kdybyste do nového dieslového motoru nalil směs benzínu a oleje jako do starých zemědělských (a i jiných) strojů.

@Tomáš Hort: V servise mi rekli ze je to tou deskou...Dalsi tuto desku si koupil kamos, chtel jsem mu ji nainstalovat do skrine,ale pri instalaci mi sklouzl sroubovak a znicil jsem na ni jeden cip tim sroubovakem.Nema zadnou ochranu proti poskozeni, distancni sloupky apod...

@lisak75: Distancni sloupky nema snad zadna deska. Je to vzdy ve vybave PC skrine. A ochranu pred spatnou manipulaci sroubovakem jsem taky jeste nevidel. Pouzivaji se krizovy sroubky (PH) a ne pro rovny sroubovak, ten ma vetsi nachylnost ke sklouznuti. Ve Vasem pripade fakt neni pomoci...

@duskos: Standardne se jako ochrana pouziva buzirka,je to u dost desek a cervene podlozky,pocitace skladam od malicka.VIM O CEM MLUVIM!

@lisak75: Dobrý den,
nemohu si pomoci, ale pokud zkoušíte nabootovat windows z pět let staré desky na novou a dokážete šroubovákem utrhnout čip na desce...Nemůžete pak čekat jiné reakce, než tu jsou. S ochranami proti skluzu šroubováku jsem se ještě nesetkal, tím spíše, že jsem ještě nezažil sílu, kterou bych musel působit v oblasti základní desky, aby mi šroubovák sjel a utrhl čip a to tu jak vidíte testuji kde co a můj počítač není co dva dny stejný.

@Tomáš Hort: Tato deska mi fakt nechodi ani s jednim hardiskem.Kontaktoval jsem MSI a bylo mi receno,cemuz jsem ani nemohl uverit,ze deska nepodporuje Windows,je urcena jen pro nove pocitace od Apple s MAC OS Ted ji zkousim prodat pod cenou na bazaru,bezuspesne.

@POWERSPIN: Dobrý den,
základní deska MSI P45 Platinum podporuje Windows XP a Windows Vista. Windows 98 a ME ne! Základní desku jsem zkoušel na dvou pevných discích (WD AAKS 640GB a Samsung F1 640GB) a ani u jednoho nebyl žádný problém, i když na stránkách výrobce není pro tyto disky oficiální podpora. Nevím, proč tu píšete, že nefunguje a nepodporuje, když revize 1.1 je v pořádku a plně podporuje Windows Vista a XP (až na update BIOS ve Vista).

@POWERSPIN: Ja na teto desce pouzivam Ubuntu Linux,cili to nemozu potvrdit.Stala se mi ale jedna nemila vec a to ze jsem z desky vyndaval procesor,nasledne luplo ve zdroji a piny se k procesoru trochu priskvarili,ale sli ocistit.potom deska uz nejela:(Dneska jsem ji posllal na reklamaci.

@dragster22: Dobrý den,
tím asi chcete naznačit, že jste vyndaval procesor ze systému pod proudem. To není zrovna regulérní řešení. Chce to alespoň vypnout zdroj.

@Tomáš Hort: me se zas jednou stalo ze jsem omylem zapojil zakladni desku na 220V

@Tomáš Hort: ne ja jsem nic takeho nerekl to by mi pak neuznali reklamaci

@dragster22: Tý fole tady se každej hrabe v kompu a všichni se** na základní předpoklady typu odpojit to od elektriky a vypnout zdroj, používat správný nářadí a používat ho s citem. Se nedivte že to nefunguje nebo něco odejde když s tim zacházíte jak s lopatou. Jo a k těm nenajetim z nainstalovanejch disků.Je to možný pomocí tý změny boot.ini souborů ale občas je zapotřebí vyzkoušet různý SATA kabely k master disku(vyzkoušet jak ten dodávanej k desce tak i nějaký jiný). Třeba bráchovi to kvůli kablu nechtělo najet na Gygabajtí desce

@Trewor: a jeste na te gigabajti desce bracha musel predelat jumper.Jinak jela tak jak ma.Kdybich se pro pryste rozhodoval,tak bich si koupil asi MSI ale po tyto diskusi nevim jako.

@Trewor: Dobrý den,
také koukám, jak musí vypadat reklamace, když s tím někdo dělá to, co tu čteme. :) Souhlasím s tím kabelem. Ono celkově u počítačů nikdy nevíte, čím to může být. Každej soudí desku a na reklamaci Vám to třeba vezmou, ale vůbec to nemuselo být v ní a podobně. Často netuší ani ty servisáci, co s komponentou je.
Já jsem dvakrát reklamoval X700 grafickou kartu a pokaždé mi dali novou s tím, že z důvodů vyšších nákladů se nebude opravovat. Mám doma tři ty samé krabice od X700 i se hrou Dungeon Siege (také 3krát) a nedozvím se, co s tím bylo, nebo jestli s tím něco bylo.

@Tomáš Hort: NJN nekompabilita je svinstvo Jako takový pravidlo pro sestavování počítače doma a různý HW úpravy na něm, bych bral aby člověk měl k dispozizi nějakej záložní komp(klidně né jeho) na kterym si může ozkoušet funkčnost komponent. Jinak je dost těžký zjišťovat v čem je vlastně chyba. A nejhorší je zjistit, že problém je mezi monitorem a židlí

@lisak75: Nj, tak to vypada kdyz pocitace skladaji amateri :D

@mirek37: Tak jakože největší omyl co jsem při zkládání zažil byl ten že jsem si o AC Freezer pořezal palec.. a když čtu tento přizpěvek tak se docela bavim :-D Jako vyměnit desku(v podstate vse, celou platformu) a neudělat reinstall widli, tak to je sila..vytahovat procik když je do něj přiváděno napětí taky neuškodé :D..ovšem vyrazit sroubovakem micro-chip z MB a pak řict větu "Standardne se jako ochrana pouziva buzirka,je to u dost desek a cervene podlozky,pocitace skladam od malicka.VIM O CEM MLUVIM!",to je vážně smělstvo, tomu se da rict jen jedno "Great success..!" :-D

@Dit3: Likas75 mi prijde jako popleta roku.. jen zverejnuje svou neznalost a nesikovnost.. MSI rozhodne patri mezi kvalitu jeste si pamatuju neni to tak davno na graficke karty MSI GeForce 6800GT :) achjo to byly karty ;)

Svítící diody

už po prvním mrknutí na obrázek vidím vadu pro průhledné skříně a lidi, kteří si rádi dělají tuning, svítící diody na základní desce nelze nijak vypnout, pokud nepočítéme jejich odstranění, což nepřichází v úvahu, většině lidí to asi bude jedno, ale mne by ty diody štvaly hodně!!! mám rád, když to svítí jak chci já...

@CarteroGS1: Ja jsem ty diody ucvakl kombinackama..:)V pripade reklamace je prilozim

@pwtrklic: Dobrý den,
no comment :-D

@pwtrklic: Proč ne, dobrý nápad a to tak otravovalo?

Šmejd to není

Tak pokud to nechtělo nabootovat již nainstalované Windowsy, tak se ani nedivím. Vždyť je to blbost bootovat z windowsů instalovaných na jiné desce. Divím se, že to na jiných PC vůbec nabootovalo. Pokud nainstalujete windowsy na disk a vyměníte základní desku, tak je jasné, že to fungovat nebude.

@patrikhubacek: Dobrý den,
Windows Vista si přendavaní desky poměrně v pořádku "přežvýkají". I pokud měníte celou platformu z AMD na Intel. Bohužel čtenář chtěl míchat jablka s hruškami a na takhle starých chipsetech to prostě nejde viz reakce na nesmyslný příspěvek dole.
Tato základní deska rozohodně šmejd není a pokud někdo někdy měl i jiné desky tak ví, že sem tam se reklamovat musí všechno (myšleno, že není každý kus dokonalý). Bohužel v tomto případě asi ani obchodník nevěděl, o co jde.

Totální nesmysl

Jestliže vám v servise řekli, že je vadná deska, tak tomu nerozumí. Jestliže jste měl nainstalovány windowsy na pevném disku a používal základní desku se starým čipsetem procesorem AMD a pamětmi SDRAM. A pak jste koupil novou desku s procesorem INTEL a pamětmi DDR2 tak prostě Windowsy bez přeinstalace nemohli fungovat v žádném případě. To je totální blbost. To prostě nejde. Je to jako když nalijete do naftového motoru Natural 95, jak popisuje ´jeden uživatel o pár příspěvků výše.

@patrikhubacek: Mě by hlavně zajímalo, jak dostal starý AMD procesor do Intel desky, to samé s paměťmi a grafikou...

@DVORAK_VLADIM: Podle mě vyhodil celý PC a nechal si jenom disk, který dal do nového PC a myslel si, že mu budou Windowsy fungovat, tak jak je měl nainstalovány ve starém PC.

RE

Podle mě vyhodil celý PC a nechal si jenom disk, který dal do nového PC a myslel si, že mu budou Windowsy fungovat, tak jak je měl nainstalovány ve starém PC.

Totalni nesmysl

Panove zas tak bych s vami nesouhlasil,sice co tu pise ctenar Lisak75 je nesmysl, o tom zadna,ale tato zakladni deska je opravdu jen lakadlo pro neznalky.nase firma ve ktere delam prodejce chtela tyto zakladni desky od MSI prodavat,jenze se ukazala velka poruchovost a z nakoupenych 100kusu sme jich 80 vraceli dodavately.tech poslednich dvacet nam ani neprijaly,nezvedali telefon a prestali uplne komunikovat.

@wall-e: Dobrý den,
to je určitě zajímavý příspěvek. Teoreticky může jít o špatnou sérii verze 1.0, neb já dostal na recenzi úplně novou (a viditelně hodně upravenou) revizi 1.1. Něměl jsem s ničím žádný problém, pravda jednou slušne vytuhla při taktování, ale to se stává i u ostatních, že je pak potřeba Clear CMOS. Nechci věštit, ale může to být právě tou různou revizí, protože tato základní deska se prodává poměrně krátkou dobu a už je druhá revize.

NEKUPOVAT!!!

Nekupovat,nestabilni FSB zamrza,neuznaj reklamaci,NEKUPOVAT!!!!!!!!!!

@prat.j: Dobrý den,
FSB je zcela v pořádku. Váš osobní problém s deskou se stát může, ale pokud se tak děje při základních taktech, reklamaci Vám uznat musí (u CZC určitě). To, že by Vám zamrzal počítač při zvýšení FSB, se stát může určitě. Nikdo Vám taktování nezaručí.

@prat.j: Nestabilní FSB nůže bejt třeba i zdrojem. Zkus použít jinej zdroj a jestli se to bude opakovat tak je nejspíš vadná deska. Jinak DFI s taktovánim moc problémy nemá

@Trewor: Nestabilní fsb po přetaktování bude spíš neznalostí uživatele. Každej "vidlák" si teď přetaktovává procesor a jediný co umí je zvýšit všude voltáž a fsb.

@prat.j: Mně se stává, když při spouštění přetaktuju procesor vše běží normálně ale když ho vypnu a znova ho spouštim kousne se.Mam 4jádro q6660 2,40

To POWERSPIN

Covece ja o tom taky cetl,ale myslel jsme ze je to fake,dneska mi pisli chlapici z MSIcka a prej linux by mozna na tom sel,ale Widle nee :-((((

@enduro83: Dobrý den,
nemám infromace o tom, že by základní deska MSI P45 Platinum revize 1.1 nejela na Windows XP nebo Vista. V zásadě by tedy bylo velmi zvláštní, že mě deska jela naprosto v pořádku a "chlapíci z MSIčka" říkají, že na Windows neběží. Proč by výrobce dával intalační CD pro WIndows Vista a XP? A proč je v programech na CD podpora Windows?

@Tomáš Hort: No onu vůbec vydat desku na které by nešly WIN je pěkná blbost

UEFI

Je už dostupná náhrada UEFI místo BIOSu u DDR3 verze této desky?
A ještě se chci zeptat jaká je poslední verze klasického BIOSu?
MSI Live Update píše 1.00, ale na jejich webu jsem viděl už 1.20

Malá oprava

Díky za pěknou informativní recenzi. Nevím, čím to je, ale přijde mi, že jejich úroveň stoupá :-).
Jen malá oprava: pokud se nemýlím, Award nemá s American Megatrends nic společného, AMI vyvíjí vlastní BIOSy a Award, který koncem devadesátých let koupil Phoenix, vystupuje jako Award-Phoenix...

@Radek Vydloubal: Dobrý den,
ono je to celkem jasné. Došlo k chybě, nějak se mi tam připletl Award, který tam být nemá, protože to Award není :). Jedná se o BIOS opravdu od American Megatrends s názvem "CMOS Setup Utility". Děkuji za opravu

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru