Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Microstar Wind U100 – konkurence „Éček“ pod lupou

Microstar Wind U100 – konkurence „Éček“ pod lupou

Recenze
MicroStar U100 WIND (U100-009NL) - US VERZE !_1873760994
MicroStar U100 WIND (U100-009NL) - US VERZE !
Produkt není určen k prodeji.
MicroStar U100 WIND (U100W-005NL)_1312437595
MicroStar U100 WIND (U100W-005NL)
Produkt není určen k prodeji.
MicroStar U100W-029CZ_1091229354
MicroStar U100W-029CZ
Produkt není určen k prodeji.

Na trhu v těchto dnech probíhá bitva mezi mini-notebooky, která vypukla poté, co se na trhu objevila konkurence pro ASUS EEE. Mezi nimi se nachází i zástupce značky MSI – Wind U100, který si dnes představíme.

Na úvod by bylo dobré si říci, jak jsou notebooky řady Wind koncipovány. Cílovou skupinou, pro kterou je U100 zaměřen jsou studenti, či školáci – zkrátka mládež vyžadující co největší mobilitu. Alespoň to vyplývá z reklamní kampaně MSI. Nicméně notebook se stejně jako ve školní lavici dobře uplatní i po boku manažerského kufříku, kde vynikne jeho opravdu nízká hmotnost, či dobře poslouží jako ultra-mobilní komunikátor. Pro dnešní testy byla zvolena verze s operačním systémem Windows XP Home. Druhou možností je verze s Linuxem.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Balení a jeho obsah

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Wind krabice

Krabice tohoto notebooku je opravdu miniaturní. Je vyrobena z kartonu s hladkým povrchem a její rozměry jsou 31x22x8 cm. Její design je vcelku líbivý – dokáže zaujmout svoji jednoduchostí a zároveň nápaditostí. Je na ní jak jinak vyobrazen motiv „větru“, či pohybu, jak se na Wind notebook sluší a patří :-). Na jedné z jejich bočních stran je mapa Evropy s vypsanými výkony bezdrátových vysílačů, které v té dané zemi je možné použít.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

A co tedy po rozbalení krabice nalezneme? První věcí, kterou spatříme, bude pouzdro, které je s notebookem dodáváno, dále samotný přístroj zabalený v obranné fólii, ve spodním „patře“ pak tříčlánkovou baterii a nabíječku. Poslední věcí jsou manuály, mezi nimiž nechybí ten český a nakonec recovery média operačního systému.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Kompletní obsah balení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Přenosné pouzdro

Technická specifikace

Procesor

Intel Atom 1,6 Ghz

Operační systém

Windows XP Home

Chipset

Intel® 945GSE+ICH7M

Operační paměť

DDR2 667Mhz/1GB

Displej

LCD 10“

Rozlišení displeje

1024x600

Grafická karta

UMA

Pevný disk

80GB SATA 2,5“

Webová kamera

1,3Mpx

Čtečka karet

4in1 (SD/MMC/MS/MSpro)

Komunikace, sítě

10/100 ethernet, 802.11b/g wi-fi, Bluetooth

Porty

D-sub, 3x USB, audio, RJ-45

Baterie

3 článková Li-lon, 2200mAh

Rozměry

26x18x3,2 cm

Cena*

11 973,- Kč

* uvedená cena je pouze orientační a platí k datu vystavení článku

Vzhled a konektory

Můj celkový dojem z designu notebooku je velice dobrý. Vyvedení horní strany z lesklého plastu černé barvy mu dává jistou eleganci a navozuje dojem luxusu. Na druhou stranu to je samozřejmě určitá nevýhoda, jelikož se na víku notebooku velice lehce zachytí nečistoty, které jsou velmi dobře zřetelné stejně jako otisky prstů.

Po otevření horního víka zaujme především poměrně velká klávesnice, která mohla nabýt svých příjemných rozměrů díky velikosti displeje, která není zrovna standardní. Možná trochu křehkým dojmem působí opravdu tenké okraje na bocích klávesnice. Můžu ovšem říci, že jsou dostatečně pevné a jejich poškození tedy nehrozí.

Dalším, velice zajímavým prvkem jsou spojená dvě tlačítka touchpadu. Inspirace samozřejmě pochází z macbooků a působí poměrně příjemně, i když to pro někoho může být z počátku trochu matoucí záležitost.

Kromě již zmiňovaného víka je většina šasi vyrobena z matného plastu černé barvy. Na dotek je povrch příjemný, neulpívají na něm otisky prstů ani při zpocených rukách a působí elegantním dojmem.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Spodní část šasi

Na levé straně notebooku se nachází především otvory pro výfuk horkého vzduchu. Ten je tvořen pěti otvory, které jsou kryty perforovaným plechem. Nalevo od toho panelu se nachází konektor pro připojení k elektrické síti a na pravé straně jsou dva USB konektory.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Levý bok notebooku

Protější, tedy pravá strana je tvořena konektorem RJ-45 pro připojení k ethernetové síti, D-sub výstupem sloužící k připojení projektoru, či monitoru. Uprostřed jsou dva audio konektory – zelený pro připojení sluchátek, či reproduktorů a červený určený pro mikrofon. Předposledním prvkem na této straně je čtečka paměťových karet, která zvládá čtyři formáty (SD/MMC/MS/MSpro). A výčet opět ukončí USB, tentokrát už jen jedno.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pravý bok notebooku

Zadní stranu tvoří především otvory sloužící k sání vzduchu do útrob stroje. Ty Vám bohužel nemohu představit díky ochranné pečeti, která je přítomna na jednom ze šroubků držících zadní kryt. Dále je na spodní straně licenční známka operačního systému a výrobní štítky.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Spodní strana

Ovládací prvky – klávesnice a touchpad

Zpracování klávesnice je na opravdu vysoké úrovni. Na málo kterém mini-notebooku je psaní tak příjemné, jako zde a prakticky se neliší od notebooků klasických velikostí a to ani velikostí kláves. Trnem v oku je, jako u mnoha jiných notebooků umístění klávesy Fn. Ta nahradila levou klávesu Ctrl a nejednomu uživateli tím může přinést nepříjemnosti. Ctrl samozřejmě nezmizel, ale je posunut o klávesu doprava, což je pro mě naprosto nesmyslné řešení.

Dalším, trochu zajímavým prvkem je klávesa se svislou čarou a backslashem umístěná vedle levého Shiftu, který musel být o něco změnšen. Z mého pohledu je tato klávesa prakticky zbytečná a využitelná minimálně.

Touchpad je u tohoto notebooku poměrně příjemným překvapením. Jeho rozumné rozměry 52x40mm jsou na notebook těchto rozměrů „tak akorát“. Jeho povrch je prakticky stejný jako okolní šasi. Při ovládání neklade příliš velký odpor a tak je jeho používání velice příjemné. Častou slabinou levnějších notebooků bývá rolovací část touchpadu, která je klasicky umístěná při pravém okraji. Tady je ovšem vyvedena opravdu bravurně a s rolováním jsem nezaznamenal jediný problém.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Touchpad

Multimedia

Zvuk zajišťuje kodek ALC888S skrz dva integrované reproduktory, které jsou umístěny na spodní straně notebooku. O kvalitě zvuku nemůže být u takovýchto zařízení prakticky řeč. Zvuk, který reproduktory vytváří je sice hlasitý, takže je možné reprodukovat řeč, ale postrádá jakékoliv basy. Pro poslech hudby jsou integrované reproduktory naprosto nevhodné a jediným možným řešením je připojení klasických reproduktorů. Nastavení zvuku probíhá ve správce zvuku Realtek HD, který je velice přehledný a samozřejmě v češtině.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Levý reproduktor

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Správce zvuku Realtek HD

Nejednoho uživatele jistě překvapí integrovaná webová kamera, která je klasicky umístěna v horním okraji víka. Vedle ní je pak signalizační dioda, která má za úkol informovat o její aktivitě. Snímky pořízené kamerou mají poměrně pěknou kvalitu. Ve srovnání s ostatními kamerami umí vcelku reálně podat barvy a obraz je poměrně vyvážený. Aby nezůstalo jen u slov, přesvědčit se můžete níže.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Webová kamera se signalizační diodou

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zkušební snímek s testovacím psem

Displej

Jak jsem již psal v technické specifikaci, LCD disponuje rozlišením 1024x600. Toto rozlišení je sice nezvyklé, ale má jisté výhody. Tou největší je bezesporu to, že je možné prohlížet většinu webových stránek v plné šíři, bez nutnosti rolování, což byl problém například starších verzí ASUS EEE. Toto se netýká samozřejmě jen brouzdání po internetu, ale jakékoliv práci s tímto subnotebookem.

Teď se již pojďme podívat na samotné zobrazení, které bývá u menších notebooků poněkud problematické. Tady je ovšem obraz LC displeje překvapivě dobrý. Podání barev je na vynikající úrovni. Obraz není nijak zkreslený a vady se hledají opravdu těžko.

Co je však poněkud horší, jsou pozorovací úhly. Především ty horizontální. Při sledování displeje pod úhlem 45° jsou barvy na vzdálenější straně obrazovky poměrně dost zkreslené. Při úhlech vyšších, jak 70° dochází k invertování barev. Jak na tom displej je, se můžete přesvědčit níže.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zobrazení barevného spektra při kolmém pohledu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zobrazení barevného spektra při úhlu 45° horizontálně

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zobrazení barevného spektra při úhlu 65° vertikálně

Hardware

Notebook je poháněn jedno-jádrovým procesorem Intel Atom s frekvencí 1,6Ghz. Předností těchto procesorů je hlavně nízká spotřeba (2W), která je způsobena 45nm výrobním procesem a samozřejmě nižší taktovací frekvencí. Právě s důrazem na vysokou výdrž baterie používají notebooky Wind technologii jež má za úkol snižovat frekvenci procesoru podle zatížení tak, jak je to běžné u stolních počítačů. Podrobnější informace jsou na screenshotu z CPU-Z níže.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Informace o osazeném procesoru

Testy procesoru probíhali v programu SUPERpi, který počítá Ludolfovo číslo na miliony desetiných míst, čímž se otestuje hrubá výpočetní síla procesoru. A jak si vedl Atom 230 v testech?

512K

41 sec

1M

1min 31 sec

2M

3min 20 sec

Osazená operační paměť je typu DDR2 s frekvencí 667Mhz a kapacitou 1GB. Ve verzi s operačním systémem Linux je osazen pouze jeden bank modulem s kapacitou 512MB. Podrobnější informace jsou opět z CPU-Z, testy probíhali v programu Everest.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Informace o pamětech RAM

Propustnost paměti při čtení

3333 MB/s

Propustnost pamětí při zápisu

1175 MB/s

Odezva paměti

123,4 ns

Informace o integrovaném grafickém jádru pocházejí z programu GPU-Z.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Informace o grafické kartě

Závěrečný test, který ovšem u takovýchto zařízení praktický postrádá smysl, proběhl v benchmarku 3Dmark 2001SE a je třeba ho brát spíše jako zajímavost. Výsledkem bylo 3046bodů.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Výsledek testu v 3Dmarku

Úložiště dat zde tvoří pevný disk značky Western-Digital s označením WD800BEVS. Jedná se o 2,5 palcový disk s kapacitou 80GB a rychlostí rotací ploten 5400rps. Informace níže pochází z programu Everest.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Informace o pevném disku

Test disku proběhl v oblíbeném programu HDtune v nejnovější verzi 2.55. Jak WD800BEVS obstál je opět zobrazeno níže.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Testy pevného disku v HDtune

Testy výdrže

Jelikož jsou tyto ultra-mobilní notebooky koncipovány pro co největší výdrž, zajímalo mě, jak v testech obstojí tento stroj. Dodám, že následující hodnoty jsou s původním tří-článkovým akumulátorem s kapacitou 2200mAh.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Žádná činnost

3:38

Kancelářská činnost

2:12

Zátěž (SUPERpi)

1:28

Klady a zápory

+

-

Zpracování

Pozorovací úhly

Klávesnice

Povrch víka

Web-kamera

Klávesa Fn

Tichý chod

Touchpad

Výdrž

Závečečné hodnocení

Stejně jako každý produkt má i MSI Wind U100 své klady a zápory. Hledáte-li ultra-mobiní zařízení, které vydrží pracovat bez nutnosti napájení dlouhou dobu, jste na dobré cestě. Výdrž se samozřejmě maximalizuje při koupi 6ti článkové baterie, s níž by notebook měl být v budoucnosti také dodáván. Notebook neurazí ani po vzhledové stránce – zapadne do kanceláře, školní lavice, nebo třeba na konferenci, či jednání. Pro někoho, komu nestačí PDA a zároveň nechce nosit brašnu s klasickým notebookem je tento stroj ideálním řešením. Po tomto testu je možné s klidným svědomím prohlásit, že ASUS EEE má opravdu silnou konkurenci.

Notebook MSI Wind U100 můžete zakoupit v našem obchodě.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (25)

Dobre tak...

Tento notebook je opravdu jen tak pro deti zakladni skolou povinne. Kazdy starsi radeji sahne po "normalnim" notebooku. Tyhle mini jsou celkem o nicem, puvodne meli mit cenu kolem 5 tisic a kolik stoji ted?? Hruza.

@Brave: Já teda školou povinný nejsem, ale koncem roku plánuju něco podobného pořídit. Na večer na internet do postele a nějaké ty kancelářské aplikace je to dostačující kousek.....

@stoler: Tak já teda jsem taky už dost dlouho ze školy a koupil jsem EEE. Přemýšlel jsem i nad Windem-Mivvy a HP, ale oslovila mě výdrž EEE. Vzhledem k wifi routeru, který mi pokreje i zahradu je parádička si udělat kafe, zapálit cigárko a s pocitem naprostého klidu prohlížet net. Mám i 15,4 NTB, ale tak nějak se mi po koupi netbooku s ním nechce tahat.

@Brave: Nikdo tě nenutí aby sis ho kupoval za tuhle cenu! Jinak jak už se tu píše, něco podobného mám v plánu taky pořídit, takže to bude Microstar nebo Asus Eee. Každý starší si koupí co chce dle sebe :-)Mimo jiné, na moje účely jsou tyto mini naprosto ideální a přesně to co chci, a nejsem jedinej..

@Mara.nello: Souhlas, tohle MSI vypada pekne (skoro si myslim, ze lip, nez EEE, jen ta cena by mohla jit k tem kyzenym 5 tisicum :-). U takoveho zarizeni by ale jeste mozna nebyla spatna delsi vydrz (nahradit HDD za SSD), ale to muze na druhou stranu vyresit i 6clankova baterka.

@sumix: ja si chtel koupit notak velkej ale pak jsem premyslel k cemu velkej notas kdyz mi doma vrni desktop a na psani a prohlizeni internetu obcas filmy to staci bohate jeste s rezervou.CS1.6 ne tom pojede bez problemu takze co resit

@k3rb3r0s: Přesně tak,na takovýhle jednoduchý věci to v pohodě stačí a je tu ještě spotřeba.Když ste jen na netu a máte výkonnej desktop pořád žere něco ke 300 wattům a je to zbytečný.Tohle veme asi 10x míň,někdo namítne že tohle pc stojí 10 000 ,ale zase máte doma novou hračku...A třeba i na eee701 jdou rozjet třeba Age2 a pár dalších,sice starších,ale prověřenejch her :-)

@sumix: Take si myslim, ze Wind je lepsi nez Eee, to ale tezi z toho ze na trhu bylo drive... Kdybych kupoval tak beru MSI.

@SirIndy: Tak mrkni na Mivvy M310. Je to převlečenej Wind, akorát je minimálně o 1000,- levnější, má 2GB RAM a 120GB HDD....

@stoler: Psal jsem KDYBYCH kupoval, bohuzel dam vse za desktop a budu uplne bez penez :) Mozna za par let :)

@SirIndy: Chápu, že tyhle mašinky mají pro spoustu lidí význam, ale já osobně jsem se raději přiklonil k "dospělému" 12" ntb a jsem spokojený. Mobilita je značná a přitom mám plný výkon standartního ntb, bo tam mám osazený Core 2 Duo - Penryn na 2300 MHz.

@Matthewh: plně souhlasím, u mne je méně sympatická ta cena za Wind, kde už se dají koupit větší a snad i vykonnější NB, proto bych přivítal jeho nižší cenu. A já bez problému vlezu do postele i s 15´NB, nevím jak ostatní :-)

@drajnam: jakej NTb koupit to je vzdycky otazka, pac u kazdyho se nejde + i - a vzdycky se najde nejakej "rejpal" kterymu se neco nelibi... EEE, Wind a dalsi jen proste nabizeji neco jinyho nez klasicke NTB 15 a pak at si kezdej vybere, co se mu libi nebo vyhovuje :o) ;o)

@drajnam: já jsem sem se pořád rozhodoval mezi mobilitou a velkým displejem a nakonec sem se rozhodl pro kompromis 14´Asus X80L.. Sehnal sem ho v akci jako výstavní model za cenu o pár stokorun míň než teď stojí tento a max spokojenost..

@kinmen: jo, pro rýpaly tak aj s XPéčkem

@Matthewh: A bylo to i za stejnou cenu, jako tento MSI? To je totiz docela dulezity detail:)

@dr6se2: no já dal za ten 14´ Asus necelých 12 tisíc včetně Windows XP..

Výdrž plusem?

Nechci nějak kritizovat hodnocení +/-, ale výdrž 3,5 hodiny nic nedělání je pro katergorii subNTB málo. Nadpis avizuje, že se jedná o konkurence pro EEE PC, ale vždyť EEE PC 1000 (velice podobný model Windu) má šestičlánkovou baterii v základu a výdrž je přes 7 hodin. Samozřejmě ve srovnání s EEE PC 700/701 je to výdrž dobrá (počítám, že bude podobná, ač 700/701 používá čtyřčlánkový akumulátor, je tam však Celeron).
Pokud je výdrž srovnávána s klasickými NTB, tak je to plusem, ale není to objektivní.
Vím, že MSI plánuje i šestičlánkovou baterii, ale ta není momenálně dostupná a samozřejmě model vybaven tímto akumulátorem bude stát o něco více.

@Milan Krejčík: tento model byl testován se tříčlánkovou baterií, ne takovou kapacitu baterie je to slušná výdrž, se šestičlánkem to dá přibližně stejně jako Asus EEE.

@Mira Rasin: Ano, to netvrdím, že je to špatný výkon, nicméně v boji s konkurencí to zatím není dobrý krok.

@Milan Krejčík: Dvě hodiny při kancelářské práci je u přístroje zaměřeného na mobilitu opravdu málo.. Když to mám mít doma na stole furt v zásuvce a sem tam to někam přenést, tak volím něco jiného.. Se silnější aterkou by se o tom dalo uvažovat, ale divím se, že to není v nabídce hned..

@Milan Krejčík: Chtel bych upozornit, ze mala vydrz a mensi akumulator ma za vysledek daleko priznivejsi vahu nez ma Asus. Kolegyni, ktera chce pouzivat velmi mobilnni notebook, ale pocita prakticky s permanentnim zapojenim do site pri projekci prednasek z dataprojektoru jsem ho vrele doporucil. Je pro tyto ucely hardwarove lepsi nez Asus. Wifi a zvuk, ktery je viz recenze lepsi u Asusu v tomto pripade zcela druhotny. Takze si myslim, ze pro urcite ucely si rozhodne najde svoje zakazniky.

Klavesnice

Pro me je zase nepochopitelne vytykaz, ze "fn" je prvni zleva a control je vedle. Kdyz totiz clovek pise vsema 10, coz je rozhodne lepsi, bude mackat ctrl malickem leve ruky. Rozhodne je snazsi dosahnout o tu jednu klapku bliz. Nevim, jak casto kdo pouziva tlacitko fn, ale asi rozhodne min, nez ctrl+c ctrl+v, takze mi pripada naprosto logicke umistit ctrl na snaz dosazitelne misto. Zajimalo by mne, jakym stylem pise na klavesnici autor recenze.Chybu bych videl v tom, ze je pouzity touchpad, ktery zabira spoustu mista, a ne trackpoint, jak to maji Thinkpady a Delly. Diky tomu je podle me pristroj mnohem vetsi, nez je nutne...

@D.D.: mám na asusu klávesu fn taky úplně vlevo a zvykl jsem si na to hodně rychle.. Rozhodně to nevidim jako mínus.. jako větší nesmysl vidím na klávesnicích lomítko, které je celkem k ničemu a zabírá půlku levého shiftu nebo ještě hůř půlku backspace..

@kinmen: Trackpoint se hodi do vylozene bussiness nebo profesionalnich NTB. Tento model je vytvoren tak, aby pokryl co nejvetsi rozsah uzivatelu. Trackpoint vyzaduje dost cviku a pro mnoho lidi je to narocne

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru