Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
MSI K9A2 CF vs. GA MA790FX-DQ6 - rozhoduje cena o výkonu? 1/2

MSI K9A2 CF vs. GA MA790FX-DQ6 - rozhoduje cena o výkonu? 1/2

Recenze
Gigabyte GA-MA790FX-DQ6 - AMD 790FX_769698508
Gigabyte GA-MA790FX-DQ6 - AMD 790FX
Produkt není určen k prodeji.
MSI K9A2 CF-F - AMD790X_961070213
MSI K9A2 CF-F - AMD790X
Produkt není určen k prodeji.

S novými procesory AMD Phenom přichází na trh nová platforma – AM2+. S ní samozřejmě různé druhy chipsetů a desek. Výrobci produkují jak high-end verze, tak i ty zákaznicky přístupnější kusy. Je v nové generační sérii opět malý rozdíl ve výkonu levnějších a dražších desek nebo za příplatek dostaneme mimo lepší krabice a více kabelů i výkon?

Firma AMD poprvé od svého vzniku uvádí na trh celou sérii svých produktů pod označením „Spider“. Toto spojení označuje základní desku s chipsetem od AMD, grafickou kartu z výroby ATI-AMD a rovněž prvotní základ produkce starého AMD – procesor.

Společnost neponechala nic náhodě a na světlo světa vyslala poprvé i čipovou sadu z oblasti high-endu. Úspěch této Spider série se odvíjí od úspěchu jednotlivých částí. Pokud by jedna část zaostávala, řetěz se přetrhne, zákazník nekoupí. Tím opravdu základním kamenem se budeme zabývat dnes.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Grafické kartě a jejímu porovnání se starší sérii jsme se věnovali minule. Dnes se podíváme na nové základní desky pro AM2+ lišící se cenou i vybavením.

Přichází souboj GA MA790FX-DQ6 – nejluxusnější desky pro AM2+ od firmy Gigabyte a MSI K9A2 CF – cenově dostupnějšího základu od společnosti Microstar. Bude to také porovnání dvou nejvýše postavených chipsetů nové řady – 790X a 790FX. Zajímá Vás jejich funkčnost, stabilita, a zda je mezi nimi rozdíl pouze v počtu PCI-E slotů? Vyplatí se drahá deska anebo spíše: vyplatí se deska levná? Obě si podrobně dnes představíme a v druhé části recenze otestujeme.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Deska Gigabyte nahoře, MSI dole

Představení

Otázka jaká deska má při představování přednost je zřejmě nepodstatná, ale jako v reálném životě zvolíme tu starší, alespoň co se doby publikování v našem e-shopu týče.

Gigabyte MA790FX-DQ6

Kvalitní výrobce základních desek, společnost Gigabyte, nám svou nejlepší a také nejdražší desku pro AM2+ uvedla jako vůbec první. DQ6 je tradiční označení toho „nej“ pro danou řadu desek. Pokud toto označení vidíme, i bez obrázku si představíme velké měděné heatpipe chlazení a povedenou barevnost.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Základní deska GA MA790FX-DQ6

Naše představa se přesně vyplnila. Vzhled desky ovšem neuvidíte, pokud neotevřete krabici. Z dřívějších zkušeností opět víme, že vyšší cena znamená i větší vybavení, velikostí i množstvím.

Balení a příslušenství

Zaujmout zákazníka se každý snaží po svém. Existují ale i způsoby, které používají všichni výrobci – zájem na první pohled. To se společnosti Gigabyte vede.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Krabice s okénkem

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Krabice je opravdu široká

Krabice MA790FX-DQ6 je velká, asi dvakrát větší (širší) než normální obaly levnějších desek. Napravo dole vidíme okénko. Tím zjistíme, že se v obalu opravdu ukrývá to, co chceme. Základová barva krabice je bílá, efektní, nezvyklá. Dobře na ní vyplynou nápisy živějších barev. Přední část se dá otevřít jako kniha.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

„Knížka“ po otevření

Otevřením se nám okénko zvětší a objeví se bližší pohled na patici a největší část měděného pasivu desky. Podrobněji popsané kvality od chlazení až po použité kondenzátory se na této „dvoustránce“ nalézají také. Přední strana se sama neotevírá, neb je uchycena napravo nahoře a dole suchými zipy. Otevřeme-li balení až k desce, zjistíme, že se pod deskou nalézá krabice s příslušenstvím a manuály.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Deska je proti poškození chráněná umělohmotným průhledným obalem. Manuál je obvyklé velikosti A5 se vším, co je při instalaci potřeba. Ovladače se nacházejí na DVD. Samotné příslušenství je spíše zklamáním. Je kvalitní, ale nepočetné. U tohoto dražšího modelu, bych čekal více doplňků. Obsahuje standardně dvě modré „kšandy“. Jedna pro připojení floopy mechaniky, druhá pro připojení IDE zařízení. Hezký barevný I/O shield vidíte uprostřed.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Obsah balení

Čtyři SATA kabely žluté barvy, z nichž dva jsou zalomené (pro menší skříně a pro skříně s otočenou pozicí pro pevné disky, kde pak obyčejný kabel koliduje s bočnicí – např. v case ThermalTake Swing). Redukční kabel na eSATA a redukční kabel z molex na SATA napájení jsou také součástí. Poslední zajímavostí je bracket do zadní pozice, který obsahuje 2x eSATA a 1x molex. Ke dvěma externím eSATA konektorům si tak můžete přidat ještě dva a všechna připojená zařízení nakrmit z napájecího molexu.

Layout a technické parametry

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Povedený layout

Na první pohled zaujme pasivní měděné chlazení. Je vyvedeno účelně, je akorát velké. Nejedná se o monstrum ze starších high-end desek. Formát desky je ATX s rozměry 30.5cm x 24.4cm. Napájení je po bocích desky, dostupné kabeláži od zdroje. Floopy a IDE konektory jsou u 24pin napájecího konektoru. Čtyři oranžové SATA (3Gb/s) konektory pro interní zařízení jsou u sebe, dva přidané, ovládané přídavným čipem, jsou při okraji vedle molexu, připraveny pro vývod přes bracket jako eSATA. Vytkl bych jen neuskutečněnou možnost natočit FDD, IDE a SATA konektory na bok ke kraji desky. Toto položení by bylo účelnější.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

4xPCI-E x16, 2xPCI

PCI-E sloty jsou čtyři pro využití CrossFireX. Modré jsou šestnáctilinkové (x16) a ty oranžové osmilinkové (x8). Pro většinu uživatelů uvažujících o dvou grafických kartách do CrossFire postačují právě ty modré, vejdou se i dvě grafiky s dvouslotovým chlazením. Deska podporuje PCI-E 2.0, které dodává grafické kartě 150W, což potěší majitele nových karet ATI 3xx0 a nVidia 8800GT a GTS 512MB. PCI slot je zastoupen dvakrát. Umístění blízko u sebe není ideální, ale při hojném počtu PCI-E to zřejmě jinak nejde. PCI-E x1 pro přídavné karty je jedno.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zleva 2xSATA, 2xUSB header, 1xLPT, F_panel, SYS_FAN1, 4xSATA

Interně se na desce nachází také headery pro 4xUSB, 2xFireWire, 1xLPT konektor, 3xSYS_FAN pro přídavné ventilátory, 1x CPU_FAN. Interní konektory jsou vhodně umístěny po okrajích desky pro lepší dostupnost a možnost uspořádání kabelů.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Paměťové sloty

Pod paticí procesoru jsou čtyři sloty pro operační paměti. Díky nedostatku místa došlo ke stěsnání slotů k sobě a tak při zapojení čtyř pamětí s heatspreaderem vzniká skoro monolit. Paměti nejsou tak výhřevné jako ostatní komponenty, proto lze tolerovat. Žluté sloty jsou také dost blízko oranžové patici, což nepotěší majitele objemnějších chladičů procesorů. Paměťový řadič již podporuje DDR2 paměti až do 1066MHz, dříve na AM2 pouze do 800MHz. Maximální paměťová velikost je již 16GB.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zadní panel

Na zadním panelu je vyvedeno (zleva): PS/2 porty pro myš a klávesnici, serial port, optický S/PDIF out konektor, koaxiální S/PDIF out konektor, FireWire IEEE 1394a port, 2x RJ-45 LAN port Realtek RTL8111B, 6x USB port, 2x eSATA a 6x výstupů integrované zvukové karty s čipem Realtek ALC889A. Opravdu krásné moderní vybavení. Je obsaženo vše, co můžete potřebovat.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zapouzdřené cívky a kondenzátory

Deska má, jak už to u Gigabyte bývá, nové moderní typy cívek, mosfetů a kondenzátorů. Jsou menší, více účinné a déle vydrží. Obchodní název těchto vylepšení je „Ultra Durable 2“.

Bližší pohled

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Oranžová patice a samotný socket

Deska podporuje zmíněnou novou řadu procesorů AMD Phenom a Phenom FX. Dálé ovšem zpětně také generaci procesorů K8 a to Sempron, Athlon a Athlon X2. Jediné, co s těmito staršími procesory nevyužijete je HT3.0.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

CPU_FAN, napájení a zakonční heatpipe v chladiči

Osmi-pinový konektor pro napájení desky má 4piny zaplněné záslepkou. Pro normální chod není potřeba více energie. Zakončení měděného pasivu je kvalitní a jako celek vypadá elegantně.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zadní strana desky

Na zadní straně desky vidíme, že v oblasti dvou čipových pasivů a patice procesoru prostupuje chladič i pod desku. Chlazení je tak ještě účinnější.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Jak jsme se přesvědčili, deska působí zvnějšku velmi kvalitně a dá se tušit, že se kvalita projeví i při testech. Teď si představíme druhou testovanou desku od MSI.

MSI K9A2 CF

O měsíc později než MA790FX-DQ6 přišla na trh deska od MSI – K9A2 CF. Použití druhého nejlepšího chipsetu od AMD nové série, 790X, předurčuje čekat dobrý výkon. Cena vcelku obvykle nižší než u ostatních výrobců, společnost MSI se aktuálně snaží chytit zákazníka právě na ni.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Základní deska MSI K9A2 CF

Léta minulá nebyla pro Microstar tak dobrá, alespoň na poli základních desek. Ty byly celkově ne zrovna kvalitní (až na výjimky) nebo cenově jen standardní až drazší. Pro příklad vyšší ceny bych uvedl MicroStar K9A Platinum - ATI CrossFire Xpress 3200, která ač byla (je) kvalitní, cenou rozhodně nezaujala. Kvalitou i cenou horší byla také MicroStar K9N SLI Platinum - nVidia nForce 570 SLI, kde byl neustálý problém s chlazením. Snaha MSI vrátit se zpět na své dřívější pozice tak začíná právě na socketu AM2+. Zda se návrat podařil, již částečně víme – cenově jsou desky firmy nejlevnější. Jak to je s kvalitou a výkonem se dozvíme z této recenze.

Balení a příslušenství

V cenové kategorii okolo dvou tisíc korun nemůžeme čekat od výrobce zázraky. Ovšem krabice bývají hezké i tak.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Přední strana krabice

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zadní strana krabice

Krabice je pohledná. Podklad je tmavé barvy. Přední strana s futuristickým vznášedlem (letadlem, vozidlem), které mi připomíná závodní stroj z prvního dílu Hvězdných válek .

Na zadní straně nechybí výpis toho, co deska podporuje, s čím Vás přesvědčí k nákupu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Celý obsah balení

Deska je v balení umístěna v antistatickém pytlíku a leží na měkčené pórovité podložce. Mimo desky samotné se již moc věcí v krabici nenachází. Souhrn všeho se nám vejde na tři řádky na rozdíl od desky Gigabyte.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Deska + příslušenství

Příslušenství se skládá s podrobného manuálu, dvou CD s ovladači (Windows XP a Windows Vista), I/O shield, jednoho SATA kabelu, redukce z molex na SATA napájení a kšandy pro připojení IDE zařízení. Ani floopy kabel, ani nějaký ten bracket nejsou přítomny. Za danou cenu toho asi nelze hledat více.

Layout a technické parametry

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Layout

Při výčtu vnějších vlastností desky budu využívat porovnání s výše představenou Gigabyte MA790FX-DQ6 (dále jen Gigabyte). První, co nás zaujme je barva desky a pasivních chladičů – červená. Ač si plno lidí z obrázků v e-shopu myslí, že deska je ošklivá, není tomu tak. Na mě působí při pohledu hezky. Ano, nevyskytuje se na ní ta přitažlivá barva mědi, ale i tak bych se za ní ve svém počítači s prosklenou bočnicí nestyděl. Layout vypadá v pořádku až na umístění FDD konektoru dole pod posledním PCI slotem. Na druhou stranu v dnešní době už není při instalaci Windows Vista disketa nutná a reálně se také skoro nepoužívá, takže konektor je spíše jen pro instalaci Windows XP.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zleva – 2xUSB header, F_panel, 4xSATA, 1xFDD

Pokud se podíváme podrobněji, zjistíme, že oproti špičkové Gigabyte nám toho chybí vcelku hodně. Nejsou přítomny žádné přídavné řadiče pro SATA, a proto je jejich počet 4, což odpovídá specifikaci postaršího jižního můstku SB600. 1x IDE a 1x FDD konektor jsou standardní počty. Žlutý IDE je natočen na bok. Účelné řešení, které by se hodilo pro dokonalost i u Gigabyte. Tři USB headery pro vývod do přední nebo zadní pozice obsahují dohromady 6xUSB. FireWire IEEE1394 tato deska nemá. Dle specifikace jen jako „Optional“, ale verze 1.0 ho neobsahuje stejně jako porty eSATA.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

1xFDD,2xPCI, 2xPCI-E x16, 1xPCI-E x1

Dva PCI-E x16 sloty podporují nové rozhraní PCI-E 2.0. Přídavné napájení pro Vaši grafickou kartu podporující tuto novinku by tedy nemělo být třeba. Při zapojení dvou grafických karet do CrossFireX se mění počet vytížených linek z x16/x0 na x8/x8. I tak by ale nemělo dojít k větší ztrátě výkonu. Dva PCI sloty jsou bohužel přímo vedle sebe. O horším umístění FDD už jsem se zmínil. PCI-E x1 pro přídavné karty je mezi x16 sloty. Úplně v rohu pak máme header pro vývod audia na přední panel.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

24pin napájení, 4x slot pro RAM, patice a socket procesoru

24pin základní napájení desky je na svém obvyklém místě. Mezi sloty pro paměti a paticí (dole na obrázku) je 4pin pro napájení chladiče procesoru. Čtyři sloty pro operační paměti jsou o kousek dále od patice procesoru než v případě Gigabyte, ale sobě stejně blízko. Pro dualní zapojení RAM je určitě lepší střídavé rozmístění (dle barev). Pokud máte 2xXGB paměti a chcete zapojit jako dual-channel, zapojíte obě do zelených, při 4xXGB i do oranžových slotů. Paměti pak nejsou vedle sebe a chladí se lépe. Pro správné použití a naběhnutí operačního systému musí být modul ve slotu DIMM1 (nejblíže patici). Maximální podporované jsou opět 1066MHz DDR2 moduly o maximální celkové velikosti 16GB.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

4pin napájení desky

4pinové vedlejší napájení desky je dobře umístěno u horního kraje. Použité elektrosoučástky nejsou tak kvalitní jako i Gigabyte, ale i tady už nalezneme některé zapouzdřené cívky. Kondenzátory jsou používány novější, menší a kvalitní typy.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zadní panel

Zadní panel je oproti Gigabyte velmi chudý. Nalezneme zde zleva 2x PS/2 porty pro myš a klávesnici, 4xUSB port, serial port, RJ-45 LAN port Realtek RTL8111B a 6 výstupů od integrované zvukové karty. Ta je osmikanálová s čipem Realtek ALC889A stejně jako u Gigabyte.

Bližší pohled

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pasivní chladič jižního můstku, 4x SATA a IDE

Zajímavé je na pohled i chlazení. Malý chladič jižního můstku je líbivý. SATA konektory jsou blízko sebe a výše uvedený na bok otočený IDE konektor.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pasivní chladič na severním můstku

O poznání větší pasivní chladič je na severním můstku. Stejně jako jeho menší kolega je líbivý a funkci jistě splní. Velikost bude s pravděpodobností dostatečná.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dva PCI-E x16 sloty, jeden PCI-E x1 a označení desky

Testovaná verze desky je 1.0. Uvidíme, jestli přijde časem třeba revize 2, na které by již mohlo být FireWire případně eSATA. Určitě bychom si to přáli. V době svého uvedení měla deska podporovat všechny procesory AM2 a AM2+. Zjištění bylo ale jiné. Dne 28.1.2008 vydala společnost MSI nový list podporovaných procesorů, kde chybí Athlon X2 6000+ a 6400+, tedy procesory se 125W TDP. Tuto skutečnost si rovněž budeme moci otestovat.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailnější pohled na headery a spodní část desky

Headery na desce jsou v dolní části. Vidíme také konektor pro zapojení systémového ventilátoru. Na desce jsou dohromady dva, druhý je u většího pasivního chladiče.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pohled na desku z druhé strany

Z druhé strany desky je vidět pouze štítek se sériovými kódy a umělohmotné uchycení patice. Nenalézá se zde žádné pasivní chlazení jako u Gigabyte.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Celkově základní deska K9A2 CF při vnějším prohlédnutí uspěla. V její cenové hladině je vybavená standardně. Pokud by někdo chtěl eSATA, může si dokoupit bracket na vyvedení. Jedině absence FireWire se nedá nahradit, tento port ale dle mě nepoužívá mnoho uživatelů. Ti, co ho potřebují, podívají se po jiné desce.

Po podrobném představení obě desky otestujeme.

Testovací sestava

Testovací sestavu jsem vybral dostupnou všem zákazníkům pro porovnání a je výkonově nadstandardní pro kvalitní otestování.

Procesor

AMD Athlon 64 X2 6400+ (Socket AM2)

Chlazení

Scythe SCSMZ-1100 Samurai Z Rev.B

Základní deska

dle testu

Operační paměť

Geil Ultra DIMM 4x1GB DDR II 677MHz CL3 (3-4-4-8)

Grafická karta

Sapphire ATI Radeon HD 3850 256MB, PCI-E

Pevný disk

Western Digital Raptor WD740ADFD - 74GB SATA

Zdroj

Corsair Power Supply HX520 520W

OS

Windows Vista Premium Home

Pokud bych procesor na MSI desce nerozběhal pro použitelnost při testování, nahradím ho nižším modelem Athlon 64 X2 4000+(@2.3GHz). Operační paměti jsou zvoleny s nízkou latencí pro nejlepší výsledky na platformě AMD.

A co bude příště

Tímto jsme zakončili první část recenze. Na výsledky testů, taktování a celkové resumé v porovnání obou základních desek se těšte v průběhu následujícího týdne.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (18)

Hezké....

Jen tak dál chlape, držím palce ;).

@Veselý Martin: Jj asi tak pěkný článek..

@Veselý Martin: Ja tez souhlasim... Pěkné... :)

@Veselý Martin: I já se připojuji.. Povedená práce ;)

@Garefield: I já se musím připojit :D
Fakt povedený, takovýhle recenze se jen tak nevidí

@cermfi: Zdravím,
velice pěkně zpracovaná recenze, velké množství obrazků a dobrré popisky.
Kdyby to bylo jak ve škole davám 1* :)

@Milcek: Je to podařené ... ale nečetl jsem celé - víc se mi líbí Gigabyte =)

Nesrovnatelnost těchto desek

Ospbně si myslím, že tyto dvě desky nelze srovnávat i cenová relace je někde jinde,, a to ještě nemluvím o tom že jedsna MSI má jen 2xPCI-E 16x a GB má 4xPCI-E 16x,, prostě můj názor je že to nejsou vyrovnaní soupeři!!!

@frydpa: Dobrý den.
V recenzi jsou úmyslně srovnávány dvě desky rozdílné cenou a čipovou sadou. Máte hned v nadpise : "Rozhoduje cena o výkonu?" To znamená, že porovnáme celkově a hlavně výkonově dvě desky a zjistíme, jestli za vyšší cenu u Gigabyte dostaneme také mimojiné vyšší výkon. Je to zároveň porovnání chipsetu 790X a 790FX. Ale to, co tu teď píši, je již vše napsáno v recenzi. Váš názor je správný, viditelně to nejsou vyrovnaní soupeři, ale z pohledu nepoznáte výkon, a o ten především půjde v druhé půlce recenze ;)

@frydpa: Mozna by to chtelo si tu reecnzi precist nez clovek zacne psat na forum :). Musim rict ze samotneho me vzdy zajimalo, jestli se vyplati investoval do desky z hlediska vykonu nebo ne...

@bluealf: Určitě, do MB by člověk nikdy neměl šetřit, a zvlášť jestli hodlá hojný upgrade... :) Tj. jako když se staví dům - podsklepit ho za dvacet let jde ale už to není tak snadné.. :D

@double_m: no nevim.. mám tuhle krasavici http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=30945 má sice 8xSATA, SLI, 1Gb síťovku, RAID 0,1,5 , fireware všechno!!! za kterou jsem dal předloni 4500,-Kč ale až budu upgradovat tak půjde zdomu... protože 1. 4GB ramm by do ní stálo 4000,-!!! a procesor X2 pro 939 bych musel mít štěstí abych ho sehnal za 2 litry(poslední revize Toleda pro 939 se dokonce pohybujou kolem 4tis!!) ...sumasumárum 6-7tis. upgrade se mi nevyplatí raději si koupim P35 za 2000,- + 2x2GB DDR2 za 2500,- a zbyde mi 1500,- na Dual-core 2160 a bude to nový a s lepším výkonem...

Procesor

Ahoj mám již měsíc tu MSI a v ní X2 5000+BE 2,6@3,2. Doporučil bych vzít tento procesor a popř. vyzkoušet i možnosti taktování.
Bylo by to potom i objektivnější (pouze můj názor)
Jinak 4 GB Ram DD2 800 v duálu a Radeon 3870 od HIS (do 3 týdnů tam bude 3870 X2).
Naprostá spokojenost cena/výkon a čekám na výsledek tohoto testu :-)

@pajik1: Taktování bude řešeno jinak. :) Rozhodně nezůstane jen u X2 6400+ ;)

Pekny

hodne fotek a hodne povidani to hodne lidi oceni jen tak dal. sem zvedav na testy.

@stratos.: heh já doufám že do toho msi dají aspoň x2 6400+, aby měli v redakci nějakou srandu :-D

Vyzarovane teplo

Zbytecne drahe heatpipe, nadbytecna med a pasivni chladice z druhe strany desky.... ano mluvim o gigabyte. vzhledem k 55nm vyrobnimu procesu techto cipsetu zbytecne vydaje.

@earendil: Dobrý den. Máte pravdu. Výrobní náklady by snížilo použití tří obyčejných pasivů, ale s nimi by deska nedělala takový estetický dojem, jaký má. DQ6 je v každé řadě to nejlepší, ať už se jedná o vybavení, výkon, příslušenství a samozřejmě i krásu. Pokud bychom brali funkčnost, určitě by to stačilo i bez heatpipe a mědi.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru