Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Nejvýkonnější pevné disky pro desktop už nemají jméno Raptor

Nejvýkonnější pevné disky pro desktop už nemají jméno Raptor

Recenze
Samsung Spinpoint F1 - 750GB_1614857980
Samsung Spinpoint F1 - 750GB
Produkt není určen k prodeji.
WD Caviar Blue KS - 640GB_1844903228
WD Caviar Blue KS - 640GB
Produkt není určen k prodeji.
WD Raptor WD740ADFD - 74GB SATA_626872190
WD Raptor WD740ADFD - 74GB SATA
Produkt není určen k prodeji.
WD VelociRaptor WD3000GLFS - 300GB_1555980350
WD VelociRaptor WD3000GLFS - 300GB
Produkt není určen k prodeji.

Možná jste si dříve mysleli, možná si do teď myslíte - vysokorychlostním pevným diskům Western Digital Raptor se nic nevyrovná. Mají 10 000 otáček za minutu oproti 7200 u běžných disků, a proto jsou pro můj výkonný počítač nejlepší. Ale kdeže. Doba pokročila a otáčky nejsou vše.

Pomineme-li nejnovější SSD disky bez pohyblivých částí, několik let vládla výkonu desktopových pevných disků série Western Digital Raptor. Zvýšené otáčky oproti běžným diskům výrazně promlouvaly do výkonu celého systému. Vidíte, používám minulý čas, čímž tak trochu napovídám. Ano, technologie se zdokonalují a hustota zápisu na plotny dělá své. My si dnes představíme, otestujeme a porovnáme nejnovější pevné disky s největší hustotou zápisu na plotnu.

Pár slov úvodem

Pevné disky s pohyblivými částmi jsou skoro na svém vrcholu. Dopředu se neochvějně dere technologie SSD (Solid State Disc). Jsou to pevné disky bez pohyblivých částí, podobné pamětím flash. Jejich rychlost je až mnohonásobně vyšší než u klasických disků. V nabídce CZC je můžeme vidět již teď, bohužel ceny jsou ohromné a velikosti GB malé. Pořád nás tedy zajímají plotnové,uvnitř pohyblivé disky. Těmi nejvýkonnějšími se dnes budeme zabývat.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vnitřní mechanismus disku Western Digital Caviar SE16 WDAAKS - 640GB

Na trhu výkonu vládl doposavad pevný disk Western Digital Raptor v sérii různých, nepříliš velkých kapacit. 36, 74 a 150GB je za cenu od 2300 do 4200Kč hodně, ovšem své příznivce si našel. Byl prostě rychlejší než konvenční HDD a tak dobře posloužil pro potřebu rychlého ukládání dat či jako systémový disk. Rychlost není všechno, i proto se dalo předvídat, že Raptor bude časem překonán disky otáčkami pomalejšími s vyšší hustotou zápisu na plotnu. Zapisovací a čtecí hlavička se nebude muset tolik namáhat hledáním dat, pokud budou dost blízko, hustě u sebe.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vnitřní mechanismus disku Samsung Spinpoint F1 HD753LJ - 750GB

Na začátku letošního roku přišli všichni velcí výrobci pevných disků s novinkami v podobě více než 300GB hustoty zápisu na jednu plotnu. Samsung má 334GB na plotnu, což je v současnosti nejvíce ze všech. Western Digital a Seagate mohou nabídnout 320GB na plotnu. Nejhorší pozici má zatím společnost Seagate, která má aktuálně na trhu pouze jeden disk a tak velkou plotnou. V jedenácté řadě Barracuda je to jednoplotnový ST3320613AS. Ostatní HDD řady 11 mají pouze 250GB/plotna.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vnitřní mechanismus disku Western Digital Raptor WD740ADFD – 74GB

Význam testu

V dnešním testu si porovnáme tři pevné disky. Přesvědčíme se, zda jsou ty nejnovější s velkou hustotou zápisu výkonnější, než starší vysokootáčkový WD Raptor 74GB. Není to souboj velikostí, ani poměru cena/výkon/velikost. Jednoduše chceme najít jeden z nejvýkonnějších pevných disků s pohyblivými částmi současnosti. Zajímavé také je, zdali nový produkt Western Digital Caviar SE16 640GB neposílá starý Raptor do nekonkurenceschopného šrotu. Pokud by byl minimálně stejně výkonný, určitě si každý koupí disk s větší kapacitou.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Příklad SSD disku – Samsung 128GB

Představení

Tři dnes porovnávané pevné disky si na začátek představíme.

Western Digital Raptor WD740ADFD – 74GB SATA

Velmi známý pevný disk, který se v nabídce objevil již na začátku roku 2006.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Western Digital Raptor 74GB

Všechny pevné disky v testu jsem obdržel bez balení do retail krabičky. Popravdě, nikdy jsem to jinak nezažil. Disky jsou buď v elektrostatickém pytlíku, nebo v umělohmotné průhledné krabičce. Na první pohled u disku zaujme černá barva povrchu a žebrování po stranách za účelem lepšího odvodu tepla.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Možnosti zapojení

Z detailu vidíme žebrování a možnosti zapojení disku do systému. Disk se zapojuje přes rozhraní SATA I 150Gb/s a napájet ho je možné jak přes molex kabel, tak přes novější SATA napájecí konektor. Jeho rychlost je 10 000 otáček za minutu, má 16MB cache, jednu plotnu a dvě hlavičky.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Spodní část disku

Na systémové části zeleného PCB nevidíme žádné čipy, které u pevných disků občas vidět jsou. PCB je větší, než je dnešní standard, je to zapříčiněno dvojí možností napájení i stářím HDD. Provozní teplota je do 55°C. Z výčtu podporovaných technologií uvedu nejznámější NCQ.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Sériová etiketa s označením a popisem

Z přední etikety se můžeme mimo jiné dozvědět, že pevný disk byl vyroben v listopadu 2007 v Malajsii. Do disku také nemáme zapojovat oba napájecí kabely. Vnitřní část si můžeme prohlédnout na obrázku z úvodu recenze. Doufejme, že obrázek z internetu je od výrobce a ne od „zkoumala“, který se chtěl podívat dovnitř. Nikdy nezkoušejte proniknout pod kryt disku a to ani v případě, že se Vám podaří sehnat hvězdicový šroubovák dané velikosti. Nestojí to za to. Raději si kupte nebo nechte darovat starý, třeba 1GB disk a na něm teprve zkoumejte.

Samsung Spinpoint F1 HD753LJ - 750GB

Pevný disk nejnovější řady F1 společnosti Samsung. Po úspěchu 1TB modelu v recenzích na zahraničních serverech je očekávání velké.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Samsung Spinpoint F1 – 750GB

Lesklý kovový kryt je pouze na horní straně disku. Disk byl zabalen v umělohmotné vyztužené průhledné krabičce a jako jediný měl u sebe návod, popis k výrobku. V nabídce e-shopu je od listopadu 2007, ovšem dostupnost byla až na konci ledna jako v celé ČR.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Panel zapojení

Nový Samsung má „pouze“ SATA napájení, stejně jako všechny nové disky. Přenos dat je zajištěn přes nejnovější rozhraní SATA II 300Gb/s. Rychlost je 7200 otáček za minutu. Má dohromady tři plotny po 334GB, 6 hlaviček. 3x334=1002GB - výpočet nám nevychází ale vězte, že třetí plotna je z velké části deaktivovaná (podobně jako cache u Intel Pentium Dual-Core procesorů). Je to prostě nejvhodnější způsob, jak docílit dané velikosti. Zvětšená je cache, která má velmi dobrých 32MB.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Tvarování horního krytu

Vrchní deska je vytvarována. Drží ji 6 šroubků. V dolní části uprostřed, v největší vzdálenosti od šroubků se zdá, že by se kryt dal lehce sundat. To zkoušet nebudeme. Na začátku článku si můžete prohlédnout vnitřní mechanismus HDD. Na něm nejvíce zaujme ochrana plotny, kterou jsem zatím u jiných disků neviděl. Je zřejmě určena na tlumení vibrací při maximální rychlosti otáčení.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zadní strana

Zelené PCB má na sobě černé čipy. Není tedy hladké jako u Raptoru, ale je menší. Kryt je nově speciálně upraven proti vibracím (viz ochrana plotny).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Popis pevného disku Samsung

Pevný disk je revize A a je vyrobený v Koreji. Vidíme sériové a modelové číslo a stručný popis.

Western Digital Caviar SE16 WDAAKS - 640GB

Novinka z výroby společnosti Western Digital je v cizině ohlašována jako možná „smrt Raptoru“. Velmi nás dnes zajímá, zda je toto tvrzení pravdivé.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Western Digital Caviar SE16 – 640GB

Horní kryt nijak nevybočuje z již zavedené řady modelů SE16 AAKS. Podle výrobce se jedná o nejvýkonnější desktopovou řadu. Kryt je podobný Samsungu až na čtyři černá kolečka po stranách. Objevil se jako poslední z testovaných v naší nabídce, bylo tomu ke konci ledna tohoto roku. Aktuálně je plně dostupný za zajímavou cenu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zadní konektory

I nový Western Digital má jen SATA napájení a rozhraní SATA II 300Gb/s. Jeho rychlost je 7200 otáček za minutu a disponuje 16MB cache. Obsahuje nejnovější technologii o hustotě zápisu 320GB na plotnu. Dle výpočtu nám vychází, že samotné plotny jsou dvě se čtyřmi hlavičkami.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Kryt pevného disku

Pokud jsem u Samsungu psal, že horní kryt se zdá, jakoby šel lehce odloupnout, je situace u tohoto ještě viditelnější. Z pohledu na zadní konektory vidíte, že okraj krytu je od pevného disku vzdálen. Naštěstí je to pouze zdání, kryt je kvalitní a pevný. Na začátku článku máme pohled dovnitř disku. Zajímavý je oranžový kousek na pravé straně uprostřed. Dle mého odhadu se jedná opět o tlumivou součástku proti vibracím, které mohou způsobovat rychlootáčivé plotny.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zadní strana

Zelené PCB je stejně jako u Raptoru hladké, bez čipů. Jedná se zřejmě o specialitu WD, kdy je PCB otočené čipy na druhou stranu. Při manipulaci nemůžeme o nic zachytit. Obecně jsou PCB desky velkými rozvody tepla.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zadní etiketa s popisem

Produkt je v e-shopu opravdu krátce. Jeden dostupný kus pro testování jsem obdržel na začátku března. Dokazuje to i datum výroby disku – 9. Února. Pevný disk šel tedy přímo z výrobního pultu k nám do recenze. Aktuální dostupnost je skladem či do dvou dnů. Výrobek je opět z Malajsie. Zapojení konektorů by měl zvládnout každý, pro začátečníky je návod na etiketě.

Porovnání specifikace testovaných disků

Western Digital Raptor WD740ADFD – 74GB SATA

Samsung Spinpoint F1 HD753LJ - 750GB

Western Digital Caviar SE16 WDAAKS - 640GB

Velikost disku

74GB

750GB

640GB

Reálná velikost disku

69.2GB

698.5GB

595.4GB

Rychlost otáčení (rpm)

10 000

7 200

7 200

Velikost cache

16MB

32MB

16MB

Rozhraní

SATA 1.5Gb/s

SATA II 3.0Gb/s

SATA II 3.0Gb/s

Napájení

Molex / SATA

SATA

SATA

Počet ploten

1

3

2

Počet hlaviček

2

6

4

Pracovní teplota

5-55°C

0-60°C

5-60°C

Hmotnost

730g

640g

630g

Hlučnost (průměr)

43dB

28dB

27dB

Shrnutí specifikace disků je zajímavé. Z tabulky se dá vyvodit plno základních faktů. První je, že disk Samsung je více než 10x větší a Caviar skoro 9x a přesto mají oba nižší cenu než Raptor. Raptor je o poznání těžší a hlavně hlučnější. S nezavřenou skříní slyšíte hlasité klepání (cvrlikání je slabé slovo), které disk vydává. Vývoj jde dále, bylo by smutné, kdyby měl Raptor v tabulkovém srovnání vlastností někde více navrch.

Testovací sestava

Procesor: Intel Core 2 Duo E8200 (Socket 775, 2.66GHz)

Chlazení: Scythe SCKTN-2000 Katana II

Základní deska: EVGA nForce 780i SLI

Operační paměť: Kingston DIMM 2x1GB DDR2 1066MHz (5-5-5-15)

Grafická karta: Sapphire ATI Radeon HD 3850 256MB, PCI-E

Pevný disk: Dle testu

Zdroj: Corsair Power Supply HX520 520W

OS: Windows Vista Premium Home

Testy probíhají na standardní sestavě poskládané pokaždé z co nejlepších komponent dostupných na mém stole. Měl jsem k dispozici základní desku EVGA, která vyniká v práci s pevnými disky a k ní Intel Core 2 Duo E8200 z nejnovější řady 45nm procesorů. Sestava složena, jdeme na testy!

Testy

K porovnávání výkonu jsem zařadil benchmarky, které většina znalých používá či o nich alespoň slyšela. Jedná se o veskrze praktické testy nebo testy maximálního výkonu. Pevné disky byly testovány prázdné, naformátované. Do testování byl navíc zařazen disk Seagate Barracuda 7200.10 320GB, který je jedním z nejprodávanějších disků na trhu. Testy byly prováděny minimálně dvakrát každý a brán byl vždy vyšší výsledek. U rychleji zpracovaných testů HDTach a HDTune bylo měření prováděno třikrát.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Jako první testovací nástroj byl použit HDTach 3.0.4.0. Ten není programován pro systém Vista, ale po zapnutí emulace na Windows XP Professional SP2 funguje bez problémů. Výsledek je velmi překvapivý. V rychlosti čtení vyhrává s opravdu velkým náskokem WD Caviar SE16 640GB. Druhá příčka patří o kousek Raptoru před Samsungem. Poslední Seagate se kouká zpoza rohu. V testu okamžité maximální rychlosti se ukazuje rozdíl mezi SATA 1.5Gb/s a SATA 3.0Gb/s. Disk Seagate byl přes jumper v módu SATA I.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V programu HDTune 2.55 při testu přenosu dat opět jasně vyhrává WD Caviar SE16 640GB. Stává se z něj velký adept na nečekané a drtivé vítězství. Jsem zvědav, jak si povede v aplikačních testech. V maximální rychlosti poráží Samsung Raptor, v průměrné si pořadí prohazují. Seagate opět jednoznačně poslední.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Přístupová doba je nejmenší u Raptoru, 10 000 otáček je v tomto testu hodně znát. Velmi hezkou přístupovou dobu má i WD Caviar. Naopak Samsung i přes opakované měření lepšího výsledku nedosáhl. Zaostává i za Seagate. Přesáhl i hranici 15ms. V testu využití CPU při práci vyhrává Raptor, který zatěžuje nejméně. Naopak poprvé prohrává Caviar, který zatěžuje procesor o dvě procenta více než vítěz.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Celkový výsledek v souhrnném testu HDD v benchmarku PCMark05 je odrazem předešlých výkonnostních testů v HDTach a HDTune. Caviar vyhrává s rozdílem před Raptorem, který je následován Samsungem. Seagate rychlíkům nestíhá a končí poslední.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vybrané testy z PCMark05 a jejich výsledky. S převahou ostatní válcuje Caviar v simulaci startu Windows XP. V načítání aplikací je souboj lehce pro Raptor, Samsung ztrácí a spíše se dá porovnat se Seagate. Virus scan sedí novým diskům, které dosahují podobných výsledků. Raptor prohrává i s Barracudou.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na zahraničních serverech velmi pozitivně hodnocený test HDD programu PCMark Vantage. Z něj si proto vezmeme asi nejvíce z porovnání výkonu disků. V celkovém hodnocení testu vyhrává Caviar, ale ne o tolik před Samsungem. Raptor a Barracuda zaostávají. Blízkost výsledků právě těchto starších disků je ale podivná, při práci na počítači je jejich výkonový rozdíl znát, čemuž výsledek moc neodpovídá, podíváme se tedy konkrétně na nástroje testování.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Přizpůsobení pro výkonnostní chod ve Vistách je základem PCMark Vantage. Windows Vista se už považují za standard. V herním benchmarku vyhrává opět Caviar, s menším rozestupem se pak řadí Raptor a Samsung. Při simulaci startování Vista je situace podobná jako u simulace startu Win XP, jen Samsung tolik neztrácí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Výsledku testu Windows Media Center moc nerozumím. Simulace prostředí médií ve Windows, kde disky Western Digital prohrávají o tolik, mi nic neříká. Tento výsledek si myslím můžeme odmyslet, pokud by o tom někdo věděl více, je možno napsat do diskuze. V načítání aplikací vyhrává opět Caviar před vyrovnaným duem Raptor-Samsung.

Průběhy testů

Při testování v HDTach nám program ukazuje průběh práce disku v jednotlivých částech a vše nám ihned zpracovává do grafu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

WD Raptor 74GB v HDTune 2.55

Křivka pevného disku Raptor je stálá. Pouze na začátku je pokaždé hluboký propad, který určuje minimální hodnotu přenosu dat. Teplota není udána, neb tuto funkci základní deska jaksi nepodporuje, což je škoda. Pevné disky jsem pro změření teplot musel připojit na základní desku ASUS Maximus Formula.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Samsung Spinpoint F1 750GB v HDTune 2.55

U disku Samsung je křivka klasicky „samsungovská“, zubatá. Většina pevných disků této společnosti má průběh práce při přenosu dat právě takový.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

WD Caviar SE16 640GB v HDTune 2.55

Křivka na prvních 40% disku je luxusní, drží stále vysokou rychlostní hladinu. Je stejně jako u Samsungu více zubatá. Tento jev je u pevných disků normální. Velmi hezká je řada náhodně vybraných bodů pro měření přístupové doby.

Teploty

Jak jsem se již zmínil, na základní desce EVGA snímač teplot pevných disků nefunguje, nebo není přítomen. Teploty jsem tedy odebíral při zapojení na základ ASUS Maximus Formula. Jedná se o průměrné teploty při kopírování dat na pevný disk.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na disky při práci foukal 120mm větrák z přední, o 90° otočené pozice ve skříni ThermalTake Swing. Teplota okolního prostředí byla 23.5°C. Neuspokojivá teplota je pouze u Raptoru, u něhož bez chlazení při zátěži dosahují teploty kolem 50°C, a to je hodně. Oba nové disky jsou chladné a nad 35°C se nedostanou. Nejstudenější je i přes tři plotny Samsung.

Hlučnost

Zde Vám bohužel neuvedu přesné hodnoty. Na mém stolku se přístroj na měření decibelů nenachází. Na druhou stranu, pokud mi někdo do recenze napíše, že disk dosahuje 38dB při seeku, opravdu si nedokážu představit, jaký hluk to může být. Vezmu tedy popořadě a slovně okomentuji.

Nejlehčí je situace u WD Raptor. Ten k nám přišel z krajů hlučných a tak ani on sám si nepotrpí na ticho. Je extrémně klepavý, při seeku hravě přehluší všechny ventilátory v počítači. Ze začátku testování jsem měl pocit, že to nelze vydržet, a tak jsem zavřel skříň, čímž jsem si trochu pomohl. Po čase si na zvuk zvyknete. Disky Samsung a WD Caviar jsou oba téměř neslyšitelné. Pouze pokud se více přiblížíte uchem ke skříni a necháte je kopírovat, rozpoznáte, jakýže to vydávají zvuk - šelestění. Při zavřené skříni a vzdálenosti více jak 50cm neuslyšíte vůbec nic.

Cena

K cenovým hladinám jsem dostal již v první srovnávací tabulce. Pro zopakování si ukážeme porovnání v grafu. Ceny pevných disků jdou poslední dobou strmě dolů.

Aktuální cena v e-shopu

Western Digital Raptor WD740ADFD – 74GB SATA

3 300,- Kč*

Samsung Spinpoint F1 HD753LJ - 750GB

2 800,- Kč*

Western Digital Caviar SE16 WDAAKS - 640GB

2 400,- Kč*

Klady a zápory

Western Digital Raptor WD740ADFD – 74GB SATA

+

-

Výkon

Cena

Přístupová doba

Teploty

Hlučnost

Vibrace

Nízká kapacita

Samsung Spinpoint F1 HD753LJ - 750GB

+

-

Výkon

Nevyužitá třetí plotna

Kapacita disku

Cena

Hlučnost (tichost)

Teploty

Western Digital Caviar SE16 WDAAKS - 640GB

+

-

Extrémní výkon

Zatížení procesoru

Kapacita disku

Cena

Hlučnost (tichost)

Teploty

Tabulky není potřeba komentovat, každý si z nich udělá obrázek. WD Raptor má v dnešní době záporů mnoho, klady se hledají těžce. Přístupovou dobu má díky rychlosti otáčení výbornou, na druhou stranu netestoval jsem ji na prvních 74GB disku Caviar, kde by mohla být na úrovni Raptoru.

Závěrečné hodnocení, dojmy

Dnešní test byl především o výkonu pevných disků. Zajímalo nás, zda bude Raptor překonán nejnovějšími HDD s vysokou hustotou zápisu na plotnu. Stalo se tak a my víme, že Raptor je mrtev. Nemá cenu si tento pevný disk kupovat, neb jeho cena je vysoká a výkon nepodává takový, jako jeho nejnovější kolega od firmy Western Digital.

Hodnocení podle výkonu disků

Urputný výkonový souboj o druhé místo svedly WD Raptor 74GB a Samsung F1 750GB. Vítězem druhého místa je o kousek Western Digital Raptor, který vyhrál ve více testech. Samsung se ho ale držel blízko a v některých testech i vyhrál.

Nejvýkonnějším diskem testu se stává Western Digital Caviar SE16 640GB. Porazil soupeře o třídu. Ve většině testů přesvědčivě vyhrál s velkým náskokem. Je aspirantem na nejvýkonnější disk na trhu. O ten by zřejmě bojoval s 1TB disky Samsung či Seagate.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ilustrační obrázek WD Raptor 150GB s průhledným krytem

Hodnocení podle všech kritérií

Pokud bychom hodnotili celkový dojem, tedy nejen výkon, vyhrává opět Western Digital Caviar SE16 640GB. Je tichý, nehřeje, podává nejvyšší výkon a je nejlevnější. Druhé místo si odnáší Samsung Spinpoint F1 750GB, který má stejně dobré vedlejší parametry jako Caviar, je jen o pár procentních bodů výkonnostně horší. Poslední končí Western Digital Raptor 74GB, který je mrtev a jeho koupě je vyhozením peněz. Ceny spolubojovníků jsou tak nízké, že se vůbec nevyplatí.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (66)

To není plnohodnotný samsung f1

750GB samsung má 3 plotny, měli jste vzít nějaký se skutečnými 334GB/plotnu takže buď 320GB, 640GB nebo 1TB
každý ví že 750Gb je méně výkonná

@jiri789: ktomu se priklanim, dokonce se primo nabizi srovnani s 640GB verzi od Samsungu, ktery by mnel mit plnohodnotne dve plotny, a vykon podobny 1TB verzi coz je asi nejlepsi disk na trhu... kdyz to tak vemu tak sem 750GB verzi moc sanci ani nedaval, ale oto mne vic prekvapil. sam se chystam jit do 640GB samsungu a pokud se osvedci tak vemu hned dalsi, vypalovat na DVD pri dnesnich cenach proste nema smysl a FullHD filmy nejake to misto zezeru :)
btw. pred 3lety kdyz sem nastupoval na vyske tak se nam vedeni chvalilo ze fakulta ma uz k dispozici 6,4TB diskoveho prostoru, doba trochu pokrocila a muzu to mit doma taky :D ale tak 1,5TB snad bude stacit

@Jozak: 640GB od Samsungu a od WD by bylo velmi vyrovnané a raptor by zůstal vzadu se Seagatem: to je můj názor. A odůvodnění? 750Gb verze má o jednu plotnu víc, takže všechno bude (celkem logicky) trvat dýl, hlavně vyhledávání, protože tam lítá o 1/3 víc všeho - hlavy, plotny... Pro mě je stejně vítězem Samsung, protože měl o 1/3 horší podmínky a 640Gb verze je levnější jak WD. Ale respektuju výkon WD - hodilo by se porovnání Samsung_640 vs. WD_640. A moc pěkná recenze. Třeba to porovnání zvuků bylo daleko pochopitelnější, než klasický nicneříkající hodnota v dB. Radši si poslechnu, jak to zní lidským uchem, než nějaké decibely: stejně nemám ukazatel a ani nevím, kolik má můj disk doma.

@Blood0010: Dobrý večer,
na test WD 640Gb vs Samsung 640GB dojde v dalším testu, kam by měl přibýt ještě Velociraptor. Záleží na jeho dostupnosti, ale o porovnání zmiňovaných disku nepřijdete. Děkuji za pochvalu. Zvuky budou porovnávány dále podrobnějším popisem.

@Tomáš Hort: No tak to vypadá na další pěknej test. Popis zvuku je mnohem pohodlnější popisem než počtem decibelů. A hodilo by se srovnání i s nějakm běžným zvukem, ale nenapadá mě který. CZC je stále aktivní a to se mi líbí: jen tak dál.

@Tomáš Hort: Kdy ten test bude uverejnen?

@DINCEV: Dobrý den,
Velociraptor není stále dostupný, a proto nemáme možnost disk otestovat. Test by měl být někdy v polovině července, ale vzhledem k neznámé lhůtě dostupnosti je to jen můj odhad.

@jiri789: Dobrý den,
každý to možná ví, ale neví o kolik v porovnání třeba právě s WD 640GB. Samsung F1 640GB nemohl být do testu zařazen, protože v době tvorby testu nebyl k dostání v e-shopu.

Titulek je spravne...

... nejvykonnejsi pevny disk pro desktop ma ted jmeno VelociRaptor

@neviditelny cernousek: Docela rád bych tento test viděl doplněný právě o VelociRaptora. Větší kapacita, snad ještě kratší přístupová doba... a autor by při té příležitosti mohl změřit VelociRaptorovu teplotu bez toho obřího chladiče.

@thedobrovod: ten chladic bude soucasti toho disku ... bude mit v podstate masivnejsi "ramecek " vyndat imho nepujde a navic nechapu proc teplout merit bez ne ? to chces do tonebooku ? :D je to 2.5" disk a diky chladici ma klasicky 3.5" rozmer

@PlayerX: ten disk by vubec nesel pouzit v NTB protoze cituji: Jde totiž o 2,5palcový pevný disk (bohužel není kompatibilní s obvyklými disky pro notebooky), který je uložen v 3,5palcové schránce.

@thedobrovod: Dobrý den,
test bude doplněn, resp. udělán nový se všemi disky, které byly zde v diskuzi zmíněny. Počkáme si tedy na dostupnost Velociraptoru.

@thedobrovod: Měřit teplotu VelociRaptora bez IcePaku nemá smysl, má jednak jiné uchycení takže je bez něj nepoužitelný a do NTB se údajně také nedá použít díky své větší výšce.

@neviditelny cernousek: Dobrý den,
máte pravdu, WD zareagovalo rychle a Velociraptor je opravdu nejrychlejší.

Chyby

Clanek je ponekud zavadejici... 750GB Samsung pouziva 250GB plotny, 334GB plotny ma az 1TB model, ktery byl donedavna opravdu nejvykonejsim diskem (v prenosove rychlosti - v pristupove dobe to byl vzdy Raptor). To uz ted ale neni pravda a nejvykonejsim diskem ve vsech parametrech je nyni VelicoRaptor od WD. Pouziva sice 150GB plotny a jejich velikost odpovida 2,5 palcovemu disku, ale diky 10.000 rpm, je (ne o moc) nejvykonejsi...

@Gerbes: Dobrý den,
Samsung 750GB má tři plotny o hustotě zápisu 334GB, přesně jak je podrobněji popsáno v recenzi. Je to zjištěný fakt a i výrobce to potvrzuje.

@Tomáš Hort: ze svých zkušeností vím, že F1 750GB má 250 GB/plotnu. Mám F1 750GB, WD 320GB aaks a kamrád F1 1TB a je krásně vidět, že WD a 1TB F1 mají velmi podobný výkon (cca 92MB/s, takže 320GB/plotnu) a F1 750GB má pouze cca 82 MB/S, což výkonem přesně odpovídá třídě disků s 250 GB/plotnu.

@Mirec a: Dobrý den,
pokud by jste měl pravdu Vy, pak nemají pravdu na Tom`s Hardware:"The HD103UJ is the top model of Samsung's new Spinpoint F1 family. While all are based on the same data density (334 GB per platter), rotation speed (7200 RPM) and interface (SATA/300), only the 1000 GB and 750 GB models have the full 32 MB of cache memory."Případně by neměli pravdu ani na servru Tech Report:"Given its use of 334GB platters, you would think Samsung would offer two additional F1 variants to accompany the terabyte model: a 334GB model using a single platter and a two-platter model with 668GB of capacity. And you would be wrong. Instead, Samsung is sticking to the industry-standard capacities embraced by its competitors, extending the F1 down to 750, 500, and 320GB. It's hard to see the rationale behind such a move. Those lower capacities leave a respective 250, 168, and 14GB of unused platter capacity on the table, which strikes us as unnecessarily wasteful."Jsem si jist, že pravda je na jejich straně :)Hezký den

@Tomáš Hort: já se nehádám - disk mám doma, nevidím do něho, nevím kolik má ploten. Vím ale bezpečně, že výkonem zcela zapadá do kategorie disků s 250 GB/plotnu a to je tady nejdůležitější ;-)

@mirekkkghjkghjk: Dobrý den,
pouze opravuji Váš mylný údaj, aby nemátl ostatní zákazníky. Uvedl jste, že Samsung 750GB má 250GB plotny, což není pravda. Má 334GB plotny a třetí plotna je z velké části (252GB) deaktivována. Právě toto nevyužití zřejmě způsobuje menší průměrnou rychlost zápisu, přenosu dat.

@Tomáš Hort: třetí plotna se používá jen jednostranně. Nevím, zda používají jednostranné zmetky (je to klidně možné), ale jedna plotna 2 hlavy. 3 plotny, 5 hlav 750G a nějaký prostor pro opravné sektory a další (obslouží si sám firmware)
1 hlavu ušetří, neb hlavička je dražší, než plotna a navíc 6 hlav potřebuje silnější servomotor pro polohování, aby se hýbaly dost rychle a byla dobrá přístupová doba. I to je důvod, proč je VelociRaptor 2,5, protože hlava má kratší rameno a menší setrvačnost, takže rychleji šmejdí po disku.

@Tomáš Hort: Zajímavý je ovšem tento výpočet...92/320=71/250. Přičemž 92 je průměrná rychlost disku WD, který má 320GB na plotnu a 71 je průměrná rychlost disku Samsung, který podle mě má 250GB na plotnu. Myslím, že je to víc než náhoda. Disky mají stejné otáčky a tak v rychlosti kontinuálního přenosu rozhoduje víceméně pouze hustota zápisu...Bohužel asi neexistuje způsob, jak zjistit hustotu zápisu na 100%...

@Gerbes: Moje měření ukazují něco jiného:HD Tune Pro: WDC WD6400AAKS-00A7B BenchmarkRead transfer rate
Transfer Rate Minimum : 51.4 MB/sec
Transfer Rate Maximum : 109.7 MB/sec
Transfer Rate Average : 87.2 MB/sec
Access Time : 12.4 ms
Burst Rate : 147.3 MB/sec
CPU Usage : 1.8%HD Tune Pro: SAMSUNG HD753LJ BenchmarkRead transfer rate
Transfer Rate Minimum : 45.0 MB/sec
Transfer Rate Maximum : 113.7 MB/sec
Transfer Rate Average : 79.2 MB/sec
Access Time : 15.4 ms
Burst Rate : 161.6 MB/sec
CPU Usage : 1.9%

@ryston: Dobrý den,
Vaše měření je v pořádku. Námi testované pevné disky byly oba prázdné, resp. s nainstalovaným systémem Windows Vista Premium. Testoval jsem v programu HD Tune 2.55 na základní desce EVGA 780i SLI. Pokud jste testoval při stejných podmínkách, pak jsou Vaše výsledky lepší pro Samsung a trochu horší pro Western Digital. Nevím, jak se liší verze HD Tune Pro a verze 2.55.

Totalni balast..pardon

Toto "srovnani" disku je skutecne silene :). Trochu pubertalni porovnani neporovnatelneho. Ale i tak hezky pokus. Mimochodem se zkuste zeptat jakou hodnotu ma pro hudebnika raptor a jakou ostatni 7200 disky :). Pro nas v hudbe je jedno jestli prenos je 80 nebo 100mb linearne...pro nas je dulezitejsi cteni mnoha samplu najednou a tam rozhoduje "IQ" disku a jeho latence. Takze pro me Raptor (potazmo VELOCIR.) jedinym resim pokud nechci extra dobre a extra drahe SAS ci SCSI disky. :)
Diky za clanek...i tak me pobavil a o to jiste slo.

@MAT1973: Dobrý den,
samozřejmě musím oponovat :). Vyběr disků byl brán z hlediska předpokladu vysokého výkonu a tak byl také test koncipován. Disky jsou porovnatelné, proč by nebyly. Každý dělá to samé, plní stejnou funkci. Proč není možné disky porovnat? Váš problém z role hudebníka je zajímavý, ale každý má své potřeby a dle toho si disk koupí. Komu stačí velký prostor, nebude se zabývat tímto testem a sáhne po tom největším, co za své peníze může dostat. Pokud máte potřebu mít disk s nízkou latencí pořídíte si Raptor, Velociraptor, SCSI...Příště bych byl tedy zdrženlivý v nazvání testu "balastem" jen proto, že Vám nesedl.
Hezký den

@Tomáš Hort: Ehm takze latence uz neni dulezity parametr ? Ja teda nevim, proc kdyz autori vytahli to nejlepsi na trhu s 7200ot, tak nevythali i noveho velociraptora 300GB nebo Raptora 150GB. Samozrejme ze latence je pro praci velmi dulezita a kolikrat je to cennejsi parametr nez prenosova rychlost, jak se nam tu snazil autor namluvit.Takze titulek je zcela zavadejici, to je jako rict ze intel nema uz nejvykonejsi CPU a vytahli stare Pentium 4 oproti Atlhonu X2 ... ;)

@Kepak: Dobrý den,
latence je důležitý parametr, nikde jsem nepsal, že není. Pokud ale berete test z ohledu výkonu, latence 8ms a 12ms (raptor vs. caviar) Vám toho tolik na výkonu nepřidá. Pokud nižší latenci potřebujete, Raptor-Velociraptor si koupíte.
Titulek je v pořádku. V době práce na recenzi nikdo neměl o jménu Velociraptor ani potuchy, pokud jste to myslel takto se stářím Raptoru. S názorem o výkonější 150GB verzi pak máte pravdu, je trochu výkonnější, ale v době tvorby byla dostupná verze 74GB a tak jsme vzali tu.

@Holoway: Co se tyce toho vzeti, neberu jako argument pro to, aby pak byl vyrcen zaver, ze raptor uz neni nejvykonnejsi...
Nevim, proc tedy nebyl vzat regulerne pomaly disk se stredniho segmentu, napr nejaky 500GB WD, ktere pouziva stare 166GB plotny, nebo 750GB verzi s 250GB plotnami, ktere by na raptor stihaly tak tak...
Proste ten titulek rovnou mohli opravit ze nema jmeno Raptor, ale Velociraptor :-)
Jinak latence je velmi dulezita, napr. pri startu OS, Aplikaci, proste praci se spousty malych souboru, fragmentace se tolik neprojevuje apod...

@MAT1973: Že tvému hudebnickému sluchu nevadí těch příšerných 43dB :-)

@vesejir: good point :-)
taky bych uz dneska raptora nebral, i kdyz si pamatuju doby kdy sem netouzil po nicem jinym z oblasti pocitacu...
jinak me test docela pomohl, Caviar me prekvapil a docela bych do nej sel, ani tech 5% CPU me nevytrhne...

@MAT1973: HDD se vzdy musi vybirat podle aplikace, Vy jako vasnivy hudebnik hold potrebujete velky seek vykon a tak je raptor/velo... idealni volba pokud nechtete jit do SCSI/SAS. vetsine lidi ale takovyto disk je k prdu. Proste jeho potencialy nevyuziji a maji ho v case jen proto ze jim to nekdo rek ze to je proste to nej co je :) ale kuli tomu nazvat recenzi na celkem dobry urovni balastem je dost silny ne ? M.

RAID0

ja bych si dal pokud chci slusny vykon 2ks disku Samsung F1 320GB do Raidu 0 a na data Samsunga F1 750GB nebo WDC 640GB,případne Samsung 640GB.Dnes už starší řada Raptorů má konkurenci ale ve své době uvedení to byla výkonová špička.

Neplést pojmy a dojmy

Trochu mě překvapuje, kam většina lidí zařazuje Raptory a jakým způsobem porovnává. Ty disky vycházejí z prostředí serverového nasazení a jejich úkolem je maximální I/O výkon a životnost (aby je bylo možno v HW RAID konfiguracích po více letech nahradit za tentýž model). To není disk pro domácí počítač, ale levná varianta SCSI a SAS řešení za desítky tisíc korun pro menší firmy. To že je oblíbený i hardcore hráči a PC šílenci jej ještě nestaví do pozice běžného desktopového disku. Nacpat Raptora do domácího počítače "net terminál" je naprosto typické házení perel sviním...

@Fenris: Naprosto souhlasím a argumentovat malou kapacitou je podobné. Ano mají malou kapacitu, ale na systém a app. náročné na I/O naprosto dostačuje. Na to, abych psal ve Wordu, surfoval po netu nebo koukal na film nepotrebuji takhle rychly HDD. Ale pri strihu videa, praci s fotkami nebo se zvukem je to jedinečný požitek :-)

@Fenris: Jo tak to souhlasím svama.

Podekovani

ikdyz jsem tu videl i lepsi recenze, jsem i za tuto hodne vdecny a autorovi dekuju. Odcenil bych sice rozsireni porovnavanzch disku treba na 2nasobek... naopak chvalim zhodnoceni hlucnosti, ono hrat se nekdy s merici hluku je spis naskodu a subjektivni dojem je vtomto pripadi vic nez kdy jindy vhodnejsi a sam ho mam radci, komentar typu v zavrene skrini od 50cm ho neuslysite je podle mne plne dostacujici a vypovidajici a autorovi ho klidne doporucuju pouzivat stale. jak uz sem tu psal je jen skoda ze nebyl jeden ze zrovnavanych disku i Samsing F1 640GB, nebo treba absolutni novinka VelociRaptor, myslim ze by vysledky oba zamychali. Jako posledni bych snad jen dal jeste tabulku s porovnanim ceny Kc/GB a taky porovnani ceny/vykon (nejvykonejsi = 100% = XXX Kc ztoho odvodit vysledky ostatnich)

@Jozak: Dobrý den,
v době, kdy recenze vznikla (konec března) nebylo možné získat do testování ani Samsung F1 640GB/320GB/500GB, ani Velociraptor (ten není dostupný stále). Jmenované pevné disky Smasung jsou v prodeji až od 8.4.. Samozřejmě tyto disky by spolu s 1TB modely testem jistě zahýbaly, ale nemyslím, že nějak zvlášť. WD 640GB je opravdu jeden z nejlepších. Test ostatních bude určitě také. Přidám samozřejmě i dnes testovaný WD 640GB a Samsung 750GB.
Jak jsem napsal v začátku recenze, test nebyl o poměru Kč/GB ani cena/výkon. Byl pouze o zjištění výkonu. Proto by uvedení těchto poměrů neodpovídalo záměru recenze.
Nepoznám sílu zvuku podle hodnot decibelů, které vidím v tabulce. Porovnání popsáním jako v recenzi je určitě lepší a budu v něm pokračovat.
Viděl jste už i lepší recenze? To je dobře, a proto bych chtěl vědět, co v recenzi chybí, aby příště mohl být test dokonalejší a dle Vašich představ, protože o to tu usilujeme ;) Děkuji za příspěvek

@Jozak: Připojuji se s poděkováním za kvalitní a obsáhlý test. Jinak souhlasím s Jozakem, taky jsem očekával srovnání VelociRaptora třeba právě se Samsungem F1, třeba jen pro zajímavost. Možná příště.

Kvalitni WD

Jsem potesen vysledky testu, protoze jak je videt pres dva roky stary WD 74GB podava i na svoje stari (architektura) nadherne vysledky. Jinak se musim ohradit proti vyberu nejrychlejsiho HDD, ktery mel byt pokoren, kdyz uz peknou dobu jsou venku disky s kapacitou 150GB a nedavno uverejneny Velociraptor!!!

@Kalinator: Dobrý den,
ano, Raptor si nevede špatně. Do testu byl přidán jako zajímavost a využití pouze 74GB verze bylo z důvodů rychlé dostupnosti. Rozdíl mezi 74GB a 150GB je minimální. Velociraptor do testu zahrnut nemohl být, neb do e-shopu byl přidán 29.4. a recenze vznikla na konci měsíce března. Aktuálně je pořád nedostupný, ale v dalších testech se ho určitě dočkáme také.

@Tomáš Hort: O rozdilu 150GB a 74 GB Raptoru bych mohl neco rici, mel jsem oba a provozuji 3ks 150GB verze a je rychlejsi v linearnim cteni priblizne o 10MB/s (sestava C2QX6700, Asus Commando 4x1GB RAM). Zkousel jsem jak XP tak Visty a v benchmarcich na XP vysel vetsi vykon. V RAIDu0 jsou neporazitelni v odezve i v prenosove rychlosti :-) Jedine VelociRaptor je porazi :-D

@Tomáš Hort: Raptora nezavírejte do skříně, tam moc parády neudělá :) Ne - teď vážně - pro použití Raptorů se předpokládá a) vyšší tolerance hluku, b) použití kvalitní skříně. Ve Vámi uvedené testovací sestavě jsem použitou case nenašel. Samozřejmě tím nezpochybňuji výsledek testu.

@Hansjoerg: Dobrý den,
testovací skříň je ThermalTake Swing.

@Tomáš Hort: No ona ani kvalitní skříň klasickýmu Raptorovi nepomůže (co se hlučnosti týče). I když ho dáte na nějaký silentbloky tak to odstraní pouze vybrace a na odstranění hluku (rachtání hlav) potřebujete stišovací box něbo si zbastlit tišící/chladící lože na disk do 5,25 pozice. Jeden takovej sem kámošovi dělal ale za 500 sem se na to měl vys**** - ale on z něj byl jak sluníčko :) Jestli chce někdo návod písněte na maila

@Trewor: Já mám Termaltake Mambo a musím říct že v téhle skříni harddisk slišet není.Ta skřín je docel masivní.

Kvalitni

Taky si myslim ze je to pravdivy. Oni HDD Western Digital jsou fakt dobry a kamos ho ma a fakt si nestezuje. :)

@Waffen: jj mam stejny zkusenosti, vlastnim doma 36 a 150GB raptory a nemel sem snima zadny problemy

Ano, nejvýkonnější pevné disky nemají jméno Raptor, ale VelociRaptor

viz testy:http://www.zive.cz/default.aspx?server=1&article=141436http://www.ddworld.cz/ukladani-dat-media/jak-rychly-je-novy-pevny-disk-wd-velociraptor-dost-3.htmlhttp://www.cdr.cz/a/24159

@PARASONIC: Popřípadě i-Ram od Gigabituhttp://www.zive.cz/default.aspx?server=1&article=141563

@PARASONIC: Dobrý den. Disk s přízviskem „velo“ jsme do testů nemohli začlenit z důvodu jeho nedostupnosti během zpracovávání této recenze. Samozřejmě je v přípravě update, kde bude již tento disk začleněn. Děkujeme za pochopení. Přeji hezký den.

@PARASONIC: no neni nad to sehnat si pekne nejakej 15000ot. SAS disk ve sleve a to je pak lahoda a kam se muzou hrabat raptory : )

Totální nepochopení

Raptor se kupuje výhradně kvůli fantastickému seeku, což se projevuje třeba při bootování Windows a třeba v databázích. Rozdíl seeku 10 000 RPM a 7200 RPM je dramatický a mezi 10 000 RPM a 5400 RPM je úplně zničující.
Dále nikdo se při koupi nerozhoduje mezi "Caviar" a "Raptor", ale mezi "Caviar" a "Raptor+Caviar". Tedy úplně každý uživatel Raptoru si k tomu koupí alespoň jeden "obyčejný" HDD 7200 RPM (případně kombinace pro RAID).

@Martin51545: Jak je vidět, tak jenom "seek" výkonu nepomůže. V testu je simulace bootu XP z PCMarku 2005 a vyhrává Caviar 640GB s 14,21MB/s oproti Raptoru s pouhými 11,58MB/s. Optimalizace firmware a hustota zápisu mají také co říct. BTW: VelociRaptor bude mít stejné plotny jako nový 640GB Caviar, odhaduji 2x150GB (ty plotny jsou u Raptoru fyzicky menší). Rozdíl ve výkonu Raptoru vs. starému Caviaru je proto podobný jako rozdíl VelociRaptoru vs. novému Caviaru. Staré verze využívají 166GBpp nebo 188GBpp, nové 320GBpp při fyzické velikosti ploten 7200rpm 3,5" disků.

@CM_: Tak to má něco do sebe. Podle dostupných testů se Raptor vůbec nevyplatí. Caviar go higher a Raptor game over.

@CM_: Stale bude ale 150GB Raptor nebo novy 300GB Velociraptor daleko lepsi co se tyce vykonu nez Caviar ;)

@Kepak: podle toho v jakém parametru - bojím se, že bude lepší jen a pouze v přístupové době, ve všech ostatních parametrech už král není (leda možná v zahřívání, hlučnosti a ceně za GB, kde je králem v negativním smyslu).

@mirek234567: Asi jste nevidel testy napr. noveho velociraptora...
Nerikam ze disk je lepsi nebo neni, ale nejvykonnejsi je raptor/velo... kazdopadne ;-)

@Kepak: tezko tyhle dva kousky, Raptor a Caviar muzete srovnavat...oba maji uz od pocatku jine vyuziti. Hluk a ostatni je v u Ratora ci Velociraptora irelevantni pac stejne bude zavrenej nekde v serverovne kde bude 18stupnu a hluku az az:))

A co f1 250gb?

objednal jsem F1 250gb .. je to ta plnohodnotna verze? ja doufam ze jo :)

@rodier: Jo to by mě taky zajímalo.

@Radess: Dobrý den,
pokud pod slovem plnohodnotný myslíte, že je použita celá plotna, tak není. To by jste si musel pořídit 320GB verzi, kde je z 334GB plotny deaktivováno nejméně. Ostatně připravujeme test na celou Samsung F1 sérii a i na porovnání nejrychlejších disků.

SATA ? - pojede Raptor

zdarvim, mám možná stupidní dotaz, ale pro mně zásadní. Pokud mám základní desku která podporuje SATA, můžu mít ještě s něčím problém s připojením raptoru ?, nebo musí deska ještě něco speciálního umět?) děkuju

@Marama: Pro funkčnost Vám stačí opravdu jenom SATA rozhraní, nic víc potřeba není.

Jeden disk vs. diskové pole

Co říkáte na náhradu jednoho rychlého 10k RPM disku diskovým polem se dvěma nadprůměrnými 7,2k RPM disky (RAID 0)? Nebylo by za míň peněz víc muziky?

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru