Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Nenačítají se vám některé weby? Může za to neplatný certifikát

Nenačítají se vám některé weby? Může za to neplatný certifikát

Události

Odborníci varovali několik posledních týdnů před tím, že kvůli vypršení platnosti kořenových certifikátů CA poskytovaných Let‘s Encrypt nastanou problémy s některými weby a službami. A to se skutečně stalo.

Pokud vám během čtvrtku či pátku nešly spustit některé weby, souviselo to s největší pravděpodobností s kořenovým certifikátem DST Root CA X3, který se používal posledních 21 let. Právě na konci září – přesně 30.9.2021 v 16:01 středoevropského času – ale jeho platnost vypršela.

Jak upozornil server Root.cz, to je vcelku běžná věc. „Kořenové certifikáty jsou součástí software a společně s ním se aktualizují. Dávno před vypršením starého kořene autorita vystaví nový a ten se postupně s aktualizacemi dostane k uživatelům. Ti si v ideálním případě ničeho nevšimnou, protože na pozadí služba přejde na jiný řetězec důvěry, který končí novým a stále platným kořenem,“ uvedl Petr Krčmář ze serveru Root.cz.

Starší operační systémy i konzole

Navzdory předběžnému varování, že platnost kořenového certifikátu vyprší, a veškerým přípravám, se to ale neobešlo bez problémů. Výpadky služeb mohli podle serveru TechCrunch zaznamenat například majitelé starších počítačů s Windows XP či Windows 7, s platformou macOS vydanou před rokem 2016 či konzole PlayStation 4 se starším firmwarem.

Podle serveru ZDNet problémy hlásili lidé například u Bluecoat, Cisco Umbrella, Catchpoint, Guardian Firewall, Monday.com, PFsense, Google Cloud Monitoring, Azure Application Gateway, OVH, Auth0, Shopify, Xero, QuickBooks, Fortinet, Heroku, Rocket League, InstaPage, Ledger, Netlify and Cloudflare Pages a mnoha dalších webů. Zaznamenány byly také v Česku, některým uživatelům se například nezobrazoval Seznam.cz.

Řešením je tedy aktualizace firmwaru, na počítačích s nepodporovaným systémem je pak nutné vymazat certifikát DST Root CA X3 a stáhnout si jiný. Na internetu se objevily už i první videonávody, jak na to – jeden takový přidáváme níže. Pokud vás problematika kořenových certifikátů zajímá více, rozhodně doporučujeme článek na Rootu, kde se této problematice detailně věnují.

 

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (1)

Vážně?

Opravdu jste přiložili video s operačním systémem ve španělštině? Fakt díky, moc pomohlo :-(

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru