Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Ovislink WT-2000R – Zkuste to bez drátů!

Ovislink WT-2000R – Zkuste to bez drátů!

Recenze
ASUS WL-138g V2 PCI_1490026419
ASUS WL-138g V2 PCI
Produkt není určen k prodeji.
Edimax EW-7128G PCI_11677193
Edimax EW-7128G PCI
Produkt není určen k prodeji.
OvisLink WT-2000R_799866723
OvisLink WT-2000R
Produkt není určen k prodeji.

Není to tak dávno, co stolní počítač vlastnilo pár vyvolených a internet byl záležitostí největších univerzit. Dnes je však situace naprosto odlišná a není problém narazit na domácnosti i s větším počtem počítačů než je jeden. A internet? Snad všude, vyjma těch nejmenších vísek, se poskytovatelé připojení předhánějí v cenách i rychlostech. Snadno a rychle tak můžete přijít k rychlému internetu doslova za hubičku.

Co ale dělat, když chcete mít připojen více než jeden počítač a to ještě bez drátů? Že je to více než jednoduché si ukážeme v tomto článku.

Ovislink WT-2000R

Tato malá šikovná věc je základním kamenem zamýšlené domácí sítě – jejím účelem je přijmout internet z modemu a vyslat mezi ostatní počítače. Po zapojení je možno začít připojovat teoreticky až něco přes dvě stovky klientů, nicméně je zapotřebí vzít v úvahu že se jedná o malé domácí zařízení, které na takovou zátěž není stavěno. Pro rozumný chod doporučuji připojovat maximálně 6-8 bezdrátových klientů a podobný počet drátových.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Webové rozhraní zařízení je poměrně bohaté – dle potřeb si zde nastavíte informace o připojení, snadno zde nakonfigurujete DHCP server, stejně tak v něm lze velmi dobře pracovat s virtuálními servery (směrování portů) a neurazí ani možnosti zabezpečení. Jediné, co mi trochu chybělo, je možnost přidělit jednotlivým klientům určitou rychlost.

Specifikace produktu

Rozměry - 160 x 115 x 30mm

Váha - 210g

Napájení - 12V ~, 1A

Konektory – 4x RJ45 LAN, 1x RJ45 WAN, 1x napájení, 1x rSMA pro anténu

Detailní informace najdete na stránce produktu .

Provedení

Přední strana přístroje má ryze informativní účel – najdeme zde, krom názvu produktu, sadu LED diod informujících o stavu napájení, rychlosti a funkčnosti WAN portu a čtyři páry indikující přítomnost a rychlost klientů na LAN portech. Poslední dioda sleduje stav WiFi rozhraní a vedle ní leží resetovací tlačítko, jehož přidržením můžete uvést přístroj kdykoli do továrního nastavení

Strany boční jsou perforované a pomáhají chladit elektroniku routeru. Strana horní neobsahuje krom názvu nic zajímavého, zato strana spodní toho obsahuje více než dost – krom perforace jsou tu čtyři gumové nožky udržující router na místě, dále pak pár zářezů pro zavěšení na zeď. Nepřehlédnutelný je také štítek informující o sériovém čísle, MAC adrese, napájení, splněných normách a dalších spíše méně užitečných informacích.

Vzadu hnízdí čtyři konektory RJ45 pro připojení počítačů, jeden WAN port pro připojení zdroje internetu (modem), konektor napájení a také jeden rSMA samec pro anténu.

Celkově hodnotím provedení jako velice povedené. Design určitě neurazí, dílenské zpracování je také na hodně vysoké úrovni – díly na sebe dobře navazují, nic nevyčnívá ani nevrže.

Obsah balení

Produkt je dodáván v nevelké krabici, na které najdete kromě obrázku zařízení také výčet jeho vlastností, a na spodní straně pak názorný obrázek ilustrující umístění routeru v domácí síti. Podstatné ale je, co najdete uvnitř:

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

- Router

- Mnohojazyčnou příručku (český jazyk je zahrnut)

- Sadu dvou hmoždinek a vrutů

- Ethernet kabel o délce cca 1,5 metru

- AC adaptér, kabel dlouhý opět 1,5 metru

- CD

- Malou anténu se ziskem 2 dB

Zhodnocení

+ kvalitní provedení

+ jednoduchá instalace

+ bohaté možnosti nastavení

- nemožnost omezení rychlosti pro jednotlivé klienty

Jak si zapojit domácí síť?

Velmi jednoduše! Stačí k tomu výše popsaný router a nějaké ty klientské karty. V návodu hovořím o dvou modelech - Edimax EW-7128G PCI a ASUS WL-138g V2 PCI. Volil jsem tyto, protože podporují standart zabezpečení jako router, obě mají konektor umožňující použít silnější anténu a jejich cena je činí vysoce dostupné pro masy. V návodu je popsána situace, kdy připojuji dva stolní počítače k modemu od internetového providera Karneval. Prakticky to samé platí i pro UPC a velmi podobné by mělo být nastavení i pro ostatní poskytovatele, to již ale nemohu ověřit osobně.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Počáteční konfigurace routeru

Počítač, který byl původně připojen k internetu, spojte s routerem pomocí dodávaného kabelu, použijte na to zásuvku 1. Dále propojte router s modemem, k tomu využijte zásuvku WAN. Spusťte internetový prohlížeč, například Internet Explorer, a do řádky Adresa vepište adresu routeru - http://192.168.1.254. Pak stačí zadat login admin a heslo airlive a jste v konfiguraci. Zde je dobré do začátku nastavit v sekci Basic Setting > Primary Setup tzv. Klonování MAC adresy – proveďte tlačítkem Clone MAC, stiskněre Reboot a OK. Dále je dobré, zjistit si od poskytovatele připojení, co máte nastavit do položky WAN Type – v drtivé většina případů funguje již přednastavená volba „Dynamic IP Address“, nicméně v případě problémů se spojte s poskytovatelem a konzultujte s ním vhodné nastavení. Nyní můžeme konfiguraci v klidu opustit

Co když se spojení nepodařilo

Podívejte se, jestli nemáte zapnutý nějaký firewall – pokud ano, vypnout. Také zkontrolujte, zda je správně zapojen kabel do síťové karty v počítači a v routeru

Dále zkontrolujte, jestli máte nastaveno připojení pomocí DHCP – je to výchozí nastavení Windows, takže nejspíše ano, nicméně pro kontrolu je dobré nahlédnout do Start > Nastavení > Ovládací panely > Síťová připojení. Zde si vyberte název připojení, který používáte pro internet – většinou bývá označeno jako Připojení k místní síti 1. Klikněte na něj pravým tlačítkem myši, volte Vlastnosti. Najděte si Protokol TCP/IP a opět Vlastnosti, navolte Získat adresu IP i adresu DNS automaticky

Pokud se automatické nastavení nechytne, zkuste opět zabrousit do nastavení protokolu TCP/IP, stejným postupem jako výše, a nastavte hodnoty ručně - IP na 192.168.1.100 a bránu 255.255.255.0 . Pokud ani s tímto nastavením nebude router komunikovat, je nejspíše vadný

První kroky bezdrátem

Teď, když je router nastaven, odpojte kabel mezi ním a počítačem. Přichází vhodná chvíle na instalaci bezdrátových karet. Oba modely z testu byly nainstalované velice snadno a rychle - stačí je zapojit do PC, přišroubovat anténu a zapnout počítač. Zatímco model ASUS si najde veškeré ovladače sám z CD, Edimaxu se již musí trochu pomoct ručním spuštěním souboru z CD, složka Drivers\EW-7128g\SetupV11.exe. Počítač není zapotřebí restartovat, takže je vše hned připraveno k provozu. Paráda.

V tuto chvíli zbývá již jen spojit karty s routerem. Naštěstí to není vůbec nic těžkého, stačí si všimnout, že Vám dole v liště přibyla ikona bezdrátového spojení. Pak se nám postupy trochu liší, takže to popíši pro jednotlivé modely separátně.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Asus – dvakrát klikněte na ikonu síťového připojení a pokud se rovnou neukázal seznam sítí, stiskněte tlačítko Zobrazit bezdrátové sítě. V seznamu pak stačí zvolit síť Airlive

Edimax – dvojí klik na ikonu síťového připojení vyvolá nástroj Ralink Wireless Utility. Zvolte záložku Site Survey, po obnovení seznamu sítí klikněte na Airlive a následně na tlačítko Connect

V tento okamžik by již na obou počítačích měl bez problémů fungovat internet – zkuste si na obou počítačích spustit kupříkladu . Běží? Pokud ano, tak super, zvládli jste to. Pokud ne, doporučuji zkusit vypnout počítače, router, modem a nechat je chvíli odstát. Po malé pauze zkuste vše nahodit, nejdříve modem, pak router, nakonec počítače. Pokud to stále neběží, znovu opakujte celý postup nastavení a jestliže se kýžený výsledek opět nedostavil, je vhodný čas pozvat si domů někoho v oboru zdatnějšího – přeci jen sítě nejsou nic jednoduchého a nikdo nečeká (a ani Vy byste neměli toto očekávat), že se ze dne na den naučíte řešit nestandardní případy.

Zabezpečení

Pokud teď vše běží, je to paráda, ale stále se na Váš router může napojit kdokoli jiný a zneužívat tak Vaše připojení ve svůj prospěch. Ukážeme si tedy, jak se tomu bránit.

Pojistka 1 – WPA-PSK

Najeďte do konfigurace routeru přes Explorer, volte Basic Setting > Primary Setup. U položky Security zvolte WPA-PSK, do kolonky Preshare Key vepište libovolné heslo o délce 8-63 znaků. Já volím „asdf1234“. Save, Reboot.

Síť se nám teď odpojila, je tedy zapotřebí znovu se připojit. Opět to není nic těžkého – stačí si opět vybrat síť, ke které se chcete připojit. U Edimaxu se po stisku Connect objeví výzva k zadání hesla – zadávám tedy „asdf1234“ a jeden počítač je online. U ASUS karty je to stejné, po zvolení sítě se opět objeví dialog pro zadání hesla, tentokrát dvakrát. Zadávám dvakrát a oba počítače jsou online

Pojistka 2 – filtrování MAC adres

Opět najeďte do konfigurace routeru přes Explorer, volte Firewall Setting > MAC Control. V položce DHCP clients vyberte první počítač, dejte mu ID1 a stiskněte Copy To. To samé proveďte i s druhým počítačem, ale dejte mu ID2. Já si však přidám jen jeden, abych se přesvědčil že druhý se opravdu nepřipojí.

Dále nastavte MAC Address Control na Enable (zaškrtnout políčko), pak Connection control také zaškrtnout a změnit allow na deny. Pak pokračujte v zaškrtávání u Association control a dále ve sloupcích C a A vedle počítačů, kterým jste předtím přidali ID číslo. Save.

Následná zkouška ukázala, že se je internet přístupný již jen počítači, kterému jsem to dovolil, zatímco druhý se připojit nemůže. Tímto bych tedy považoval základní zabezpečení za uzavřené

Testy

Test rychlosti

Download:

2,504.41 kbit/s (313.05 kB/s)

Upload:

276.71 kbit/s (34.59 kB/s)

Web odezva:

Stabilita:

33.1 %

Situace 1 – jeden stahuje, druhý surfuje

Výsledky tohoto testu mě velmi mile překvapily – poslední router, který jsem vlastnil, byl to nějaký US Robotics, byl v této situaci prakticky nepoužitelný. Když jeden stahoval, druhému se internet ani nehnul. Zde však není problém – z webu jsem zkusmo začal stahovat demo hry STALKER, rychlost se pohybuje okolo 350 kBps a na druhém počítači běží vše naprosto bez problémů, i graficky náročné stránky jsou načteny svižně

Situace 2 – oba stahují

Pořád žádný problém, stahuji na obou počítačích nějaká dema – jeden stahuje ryhlostí cca 300 kBps, druhý 228 kBps. Dokonce stránky běhají stále svižně, takže není problém stahovat velké soubory a zároveň číst novinky na webu. Zajímavé je, že součet rychlostí celkem hodně přesahuje rychlost naměřenou v testu. Přestávám tedy věřit číslům a začínám hodnotit subjektivně – běží to svižně a to se počítá.

Závěr

Všechny komponenty v tomto článku, tedy router Ovislink WT-2000R a karty Edimax EW-7128G PCI a ASUS WL-138g V2 PCI, mě přesvědčily, že i za rozumný peníz lze pořídit plně funkční a snadno nastavitelné řešení domácí bezdrátové sítě. Pokud jste tedy hledali zařízení pro realizace něčeho podobného doma, dovolím si říci, že již dále hledat nemusíte.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (31)

Děkuji!

Vynikající článek ve správnou dobu. Potřebuji si doma udělat bezdrátovou síť a mám dokonce vybrány stejné komponenty. Děkuji za stručný a srozumitelný návod! Ještě bych se dovolil zeptat jak je to se sílou signálu? V panelovém bytě by přes jednu stěnu neměl být problém což?

@Lamer: Dobry den, s temito komponenty jsem nemel moznost "cestovat", neb mam pouze stolni pocitace a zasuvku internetu hned vedle nich. Nicmene testoval jsem i uvedeny router spolu s notebookem Asus (vestavena WiFi) a sila signalu byla na 10-15 metru pres nekolik sten cca 47%. Takze pres jednu stenu panelu nevidim problem

@Martin Adámek: mam WL-1000ur, schovany za skrinemi a k nemu jsem se pripojoval pres notes s int. wifi. v celeho bytu pohoda, slaby signal je i ve sklepe (bydlime v 2. patre).
s pozdravem pavel

@pavel88-no: Děkuji za informace.

@pavel88-no: ja ho zkousel v rodinnem domku, spise ve vilce a pohoda, dokonce nejakych 30 % to chytalo ve vedlejsim domku. V panelacich by asi problem byt snad nemel. Dle osobni zkusenosti vsak vim, ze zalezi i na materialu, z ktereho zdi jsou, podezreni mam i na skutecnost, ze co do signalu mohou poradne zatopit spatne vedene el instalace, ci u domku, prevazne stavenych svepomoci ve zdi najdete kde co, setkala jsem se napriklad s kolejnicemi. Nekdy, bude-li chut se s tim tahat to chci vyzkouset na tezkem opevneni podel hranic, kde by teoreticky fungovat nemelo, jen jsem zvedava, zda jedna zed bude problem

@Martin Adámek: Děkuji,tento článek mě přesvědčil,že jsem udělal chybu,že jsem si pořídil Asus WL520gc a tet mám problém se připojit k internetu,protože s nastavením si neporadil ani odborník přes sítě,protože to vypadá že má nějaký problém ve fimvare a tak uvažuji o jeho výměně za jiný.Je možné Vás po případě nějak kontaktovat při problémech s nastavením?Děkuji za odpověd Jirka (kucajiri@seznam.cz)

Rozdíl mezi OvisLink WT-2000R vs. OvisLink WT-2000AP

Dobrý den, jaký je rozdíl mezi těmito produkty? OvisLink WT-2000R vs. OvisLink WT-2000AP ?
Mají oba router a zároveň přístupový bod?
Děkuji za info.

@luke-111: Dobry den, rozdil je v tom, že 2000AP neumi routovat. Slouzi tedy "jen" ke spojeni dratovych a bezdratovych klientu do site, ale neumi mezi ne rozvest internet napriklad z modemu

@luke-111: Co jsem tak vysledoval z user guides z ovis stránek, tak 2000AP je jako přístupový bod s několika módy(AP,Bridge,Client apod. lze internet "chytat" přímo na něj) kdežto 2000R je bezdrátový router, čili internet se musí přivést "káblem" tj. z adsl modemu,či podobně a ten lze pak distribuovat po domě/bytě buď drátově nebo bezdrátově...

Díky, ale...

Dobrý den, zajoupil jsem tento produkt, zapojil a zprovoznil síť (z jedné strany kabelem, druhý počítač jsem připojil bezdrátově (se zmíněnou wifi kartou asus)). Internet ale na bezdrátově připojeném pc vůbec nejde stabilně. Chvílemi je signál "velmi dobrý", jindy zase "nízký" a hůř. To způsobuje ztrátovost paketů a mojí trpělivosti :) Podle mě to je providerem, ale pochybuji, že ten to vyřeší. Je možné dokoupit např. silnější anténu? Btw když zkouším signál wifi přes můj Playstation portable, je síla signálu kolem 80%. PC a zařízení Ovislink je vzdáleno cca 5m skrz 1 zeď. Nemyslím si, že to je na reklamaci, ale zajímalo by mě, jestli jste se s tím někdo nesetkal. Díky

@Synactix: Dobry den, na tak kratkou vzdalenost by mel byt signal naprosto v pohode. Providerem to podle me taky nebude a pokud rikate, ze PSP ma signal dobry, tak je nejspise vadna Vase bezdratova sitovka v PC. Poslete ji tedy k nam na reklamaci

@Martin Adámek: http://www.czechcomputer.cz/disc_doc-P151E92BF11770889C12571A9004A5B16.html?ansid=142zde je několik zákazníků se stejným problémem...

@Martin Adámek: btw zde je tento problém popsán s jinou wifi kartou :-/
http://www.czechcomputer.cz/disc_doc-P350983D413187D29C1256E9A0053C58E.html?ansid=140

@Synactix: Zkuste jeste aktualizovat firmware v routeru a zkuste tu jinou sitovku. Pokud i s jinou sitovkou bude situace stejna, router reklamujte

@Synactix: našel jsem tento problém na různých internetových diskuzích a vždy šlo o to samé: 5-10 minut net šel, pak výpadek, ketrý šel vyřešit "opravou" připojení (tedy zakázat a povolit připojení) a zase to na 5-10 mintu šlo. Vždy s rozdílnými AP a rozdílnými síťovými kartami. zkuste zadat do googlu "problém wifi" a projeďte některé odkazy.

Clone MAC je nemozne

Pekny clanok. Na jeho zaklade som sa rozhodol si kupit WT-2000R aj ja. Podstatne pre mna bolo:"...nastavit v sekci Basic Setting > Primary Setup tzv. Klonování MAC adresy – proveďte tlačítkem Clone MAC..."
Rozbalim, zapojim , prihlasim sa , nastavujem Basic Setting > Primary Setup ale vobec NIC mi nedovoluje naklonovat MAC adresu. Pls. poradi mi niekto, alebo ten inak vcelku dobry router mozem vyhodit ?

@Kovac Peter: Hurraaa, uz je to poriesene. Neviem ci to bolo firmverom ale hladana moznost je dostupna v QUICK setup. UFF to mi odlahlo...

Dotaz

Dobrý den jsem začátečník a tak dám na rady zkušenějších,rád bych se připojoval přez WiFi s MDA HTC Vox bude tanto Router vhodný když oba podporují Wifi ve standartu 802.11 g,b ,díky za odpověd a případné rady s pozdravem Pája

@micurin: Dobrý den, v tom nevidím problém, pokud Vaše MDA podporuje WiFi, tak by mělo spojení fungovat

Clonovanie MAC a staticka IP

potrebujem nastavit clonovanie MAC adresy ale bez toho zeby som zapinal dynamicke pridelovanie IP adresy od ISP. IPcku potrebujem mat napevno ale s tym ze potrebujem zmenit MAC adresu WAN portu na routeri. diky

@djjet: Dobrý den, bohužel tento router neumí klonovat MAC při použití statické IP adresy. Bude tedy zapotřebí, aby jste MAC adresu routeru nahlásil svému poskytovateli připojení.

@Martin Adámek: dakujem za odpoved. ke dnepojde nizsie uvedena finta zavolam svojmu ISP.

@djjet: Prosim? To tedy umi a naprosto bez jakychkoliv problemu, presne toto byl jeden z duvodu, proc jsem jej kupovala sobe i trem dalsim

@djjet: da sa to - najskor zapni dynamicku ip a naklonuj MAC adresu _reboot_ a potom si zapni STATICku IP - MAC adresu bude drzat tu naklonovanu sietovky ktora je za nim :)). Skus a uvidis

@Kovac Peter: no to vyskusam. som zvedavy ci tato finta bude fungovat. diky za tip.

@djjet: Jedine me napada, zda nemas starsi fimware, ale ja kupovala tento router loni a vse probehlo bez problemu, v pruvodci nastaveni se to i prave na toto pta...

Bez dratu

konecne se slo dopredu a lehke se pohybovat bezdratove

Nastavenie na ADLS

Dobry den. Instaloval som tento rooter a nepodarilo sa mi rozbehat pripojenie na ADSL. Je to ADSL s dynamickou IP. Meno a heslo boli spravne zadane. V logu boli iba zapisy Dod is disabled. A u fakt neviem aky typ pripojenia na WAN mam vybrat
Dakujem.

AP

Ja mam od Ovislinku AP, ale nejak se nemohu pripojit na router, i kdyz ho vyhleda. Nechapu

Hi

strcte si ty keci nekam

Pripojeni zarizeni pred router

Dobry den,mam robny problem. Mam doma tazenou sit.Na jedne casti site mam pripojeny router wt2000R a v jine mistnosti mam na teto siti sitovou tiskarnu (tedy je pred routerem).Da se nejak nastavit tento router, abych se k teto sitove tiskarne dostal?(Pokud pouziji router pouze jako ap,tak neni samozrejme problem)Nyni prehazuju utp kabel z WAN (pro net) na LAN (pro tisk).Predem diky za radu.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru