Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Recenze: Logitech MX Master 3S – dotaženo k dokonalosti

Recenze: Logitech MX Master 3S – dotaženo k dokonalosti

Recenze
Logitech MX Master 3S, grafitová_1153687030
Logitech MX Master 3S, grafitová
2 065 Kč 2 499 Kč
Logitech MX Master 3S, bílá_630063307
Logitech MX Master 3S, bílá
2 065 Kč 2 499 Kč
Logitech MX Master 3, šedá_328984246
Logitech MX Master 3, šedá
Produkt není určen k prodeji.
Logitech MX Master 3, černá_1884518295
Logitech MX Master 3, černá
Produkt není určen k prodeji.

MX Master 3S představuje vrchol kancelářských myší od společnosti Logitech. Výrobce slibuje, že tento hlodavec usnadní lidem práci a zároveň zvýší jejich efektivitu. Jak moc je to pravda, se budeme snažit zjistit v této recenzi.

S řadou MX cílí Logitech na velmi náročné uživatele, ještě před létem jsme se dočkali hned tří novinek – na pultech obchodů se zabydlela myš MX Master 3S a bezdrátové klávesnice MX Mechanical a MX Mechanical Mini. V dnešní recenzi se budeme věnovat hned první zmiňované periferii. Ta ve srovnání s klasickou trojkou bez písmenka S v názvu posouvá možnosti myšky o pořádný kus směrem kupředu. Nabízí například dvakrát citlivější senzor a až o 90 % tišší tlačítka než předchůdce.

Hlavní přednosti myši Logitech MX Master 3S:

  • Intuitivní ovládání
  • Ergonomický tvar v ladném designu
  • Možnost přizpůsobení pro jednotlivé aplikace
  • Tlačítko pro gesta
  • Kolečko MagSpeed
  • Technologie Easy Switch  - možnost ovládání více PC naráz
  • Nabíjení pomocí USB-C kabelu (v balení)
  • Nominální hodnota DPI 200 až 8000
  • 7 tlačítek (levé/pravé kliknutí, zpět/vpřed, přepínání aplikací, změna režimu kolečka, prostřední tlačítko)
  • Pokročilá bezdrátová technologie Advanced 2,4 GHz

Představení myši Logitech MX Master 3S

Technické parametry

Testovaný model: Logitech MX Master 3S, grafitová

Bezdrátová technologie: Bluetooth; Advanced 2,4 GHz

Technologie senzoru: Laserový, Darkfield

Maximální citlivost: 8000 DPI

Počet tlačítek: 7

Kolečko: Mechanické

Silent click: Ano

Ergonomie: pravoruká

Typ baterie: Integrovaná

Rozměry: 84,3 x 124,9 x  51 mm

Hmotnost: 141 g

 Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Logitech MX Master 3S

Obsah balení

Myš Logitech MX Master 3S je dodávána v černé kartónové krabici, na jejíž čelní straně je vyobrazen hlavní hrdina dnešní recenze. Kromě myši se v balení ukrývá ještě návod k použití, bezdrátový senzor a USB kabel sloužící k napájení myšky. Mimochodem návod ani není potřeba nijak zdlouhavě pročítat. Přímo na spodní straně hlodavce totiž nalezneme jeho zkrácenou verzi, která nám vysvětlí možnosti připojení i smysl jednotlivých ovládacích prvků.

DSC00707.JPG
DSC00728.JPG
DSC00737.JPG

Balení myši a dodávané příslušenství

Vzhled a kvalita zpracování

Předchozí model MX Master 3 byl vychvalován až do nebes pro kvalitu zpracování i použití materiály. Není proto divu, že se výrobce rozhodl, že nebude do vzhledu myši nijak dramaticky zasahovat. Proč také měnit něco, co tak dobře funguje a uživatelé to mají rádi. Jak si ukážeme v řádcích níže, hlavní změny se u eska udály pod kapotou.

I u novinky tedy platí, že jde o periferii prémiové třídy, což je patrné na první pohled. Přístroj je vyveden v odstínech černé barvy, některé prvky jsou nicméně zvýrazněny stříbrnou a šedou barvou. Sluší se také podotknout, že případní zájemci naleznou v nabídce také bílé provedení. My jsme nicméně testovali grafitovou variantu.

U ní se liší jednotlivé části nejenom barvou ale i typem. Například na pravém a levém tlačítku jsou plasty hladké a velmi příjemné na dotek, podpěra dlaně je ale strukturovaná, aby se myška dobře držela i ve zpocené ruce. Především na levé straně, kde myšku držíme palcem, je vzorování ještě výraznější. Je to jako by se na zadní straně myšky pomalu táhla mořská vlna, kterou pne vítr do stále větší výšky. Kromě funkční stránky tedy tento prvek tedy působí designově velmi zajímavě.

Kromě pravého a levého tlačítka naleznete na těle hlodavce hned několik dalších tlačítek. Dohromady jich je sedm, a k tomu ještě další dvě kolečka. Ovládacím prvkům se budeme ještě detailně věnovat v řádcích níže, neboť například rolovací kolečka si dozajista zaslouží vlastní kapitolu.

Dílenskému zpracování a kvalitě použitých materiálů nelze nic vytknout. Jednotlivé plasty jsou prvotřídně slícovány, nikde se nic neprohýbá, ani nevrže. Rozhodně při práci s myškou máte pocit, že tato periferie bude bezchybně sloužit klidně i několik let. Ale to je koneckonců něco, co se tak nějak od prémiové periferie očekává.

DSC00760.JPG
DSC00770.JPG
DSC00772.JPG

Kvalita zpracování se drží na velmi vysoké úrovni

Ergonomie hlodavce

Vzhledem k tomu, že proporce novinky zůstaly úplně stejné jako u staré trojky a výrobce nijak nehýbal s rozložením ovládacích prvků, prakticky nijak se nezměnila ani ergonomie. A to je rozhodně dobře. Tvarem je tento konkrétní model předurčen výhradně pro praváky. Rozměry myšky jsou 124,9 x 84,3 x 51 mm, což je ideální hodnota pro pohodlné opření ruky.

Díky designu myšky nebudou mít problém ovládat hlodavce ani jedinci s větší rukou, zároveň to však zvládnou i ty se středními proporcemi. Snad jen pro malé dětské ruce může být hlodavec trochu větší. Především ve srovnání s levnějšími myšmi a modely určenými k notebooku na cesty, je testovaný model citelně vyšší. Díky tomu je při práci ruka v přirozenější poloze, čím by se mělo minimalizovat riziko syndromu karpálního tunelu. Velmi příjemné je také prodloužení jedné z bočnic. Ta díky tomu zároveň slouží také jako podpora pro palec.

V otázce ergonomie se sluší také zmínit hmotnost. Většina levných bezdrátových myší totiž pracuje za pomoci tužkových nebo mikrotužkových baterií, kvůli čemuž jsou pak takové periferie zbytečně těžké a práce s nimi se za příjemnou rozhodně označit nedá. MX Master má ale zabudovaný akumulátor, díky kterému si zachovává příjemnou hmotnost 141 g. Samozřejmě je to více než u kabelových myší, ale nám po několikatýdenním testování přišla tato hodnota optimální.

Upřímně – po ergonomické stránce patří testovaný model od společnosti Logitech k tomu nejlepšímu, co jsme kdy mohli za poslední roky testovat. Lepšího hlodavce byste v tomto ohledu hledali v současné nabídce jen velmi těžko.

DSC09578.JPG
DSC09596.JPG
DSC09681.JPG

K ergonomii nelze mít žádné výtky, je prostě skvělá

Konektivita a obslužný software

K počítači je MX Master 3S možné připojit hned prostřednictvím dvou různých standardů. V první řadě jde o Logitech Unifying, tedy miniaturní reciever do USB portu. Jeho rozměry jsou doslova titěrné, při zapojení do běžného USB portu totiž adaptér přesahuje ven asi pouze o 4 až 5 milimetrů. Pokud je myš používána s notebookem, není tak nutné přijímač bezdrátového signálu vůbec vytahovat z USB portu ani během přenášení.

Druhou možností je pak připojení hlodavce prostřednictvím bezdrátové technologie bluetooth. Právě kvůli tomu je na spodní straně myšky umístěno tlačítko connect. Stačí ho déle podržet a v ovládacím programu adaptéru bluetooth na počítači dát vyhledávat nové zařízení.

DSC00751.JPG
DSC00866.JPG
DSC00883.JPG

Přepínat mezi připojenými počítači je možné snadno pomocí tlačítka na spodní straně myšky

V každém případě platí, že myš podporuje technologii Easy Switch, v praxi tak jen pomocí tlačítka na spodní straně můžete ovládat více PC najednou. Vyzdvihnout si zaslouží také technologie Flow, díky níž můžete přenášet text, obrázky a soubory mezi počítači. Stačí jeden klik na úlohu kopírovat na jednom PC a vložit na druhém.

Myš je funkční prakticky ihned po připojení bezdrátového adaptéru do počítače (případně po spárování s PC prostřednictvím technologie bluetooth). Ke kompletnímu nastavení modelu MX Master 3 se však dostanete až po instalaci softwaru Logitech Options. Ten je možné zdarma stáhnout přímo ze stránek výrobce.

Snímek obrazovky (107).jpg
Snímek obrazovky (108).jpg
Snímek obrazovky (109).jpg

Obslužný software vás naučí myšku používat hned po prvním spárování

Nastaveno raz, dva

Aplikace Logitech Options neslouží pouze k ovládání testované myši, ale i dalších kancelářských periferií od Logitechu. Pokud jich máte připojeno více, hned na první obrazovce si můžete vybrat, jakou chcete nastavovat. Díky přehledným grafickým nabídkám je následná konfigurace velmi intuitivní.

Pomocí zmiňované aplikace je například možné přiřazovat jednotlivým tlačítkům různé funkce, dále pak upracovat rychlost kurzoru nebo citlivost senzoru. Nechybí ani pokročilé možnosti nastavení, v rámci nichž je možné namapovat funkce jednotlivých tlačítek odlišně podle typu aplikace. Jinak se tedy hlodavec může chovat jinak v prostředí Wordu, Chromu či Photoshopu.

Možností je pochopitelně daleko více, nakonfigurovat je možné v obslužném softwaru například zmiňovanou funkci Logitech Flow, tedy práci na více počítačích najednou. Bez námahy přenášejte text, obrázky a soubory mezi počítači – stačí kliknout na kopírovat na jednom a vložit na druhém. Podporovány jsou u této vychytávky dokonce i různé platformy, tedy kromě Windows také macOS.

Snímek obrazovky (105).jpg
Snímek obrazovky (117).jpg
Snímek obrazovky (118).jpg

Aplikace Logitech Options

Praktické zkušenosti

A co je tedy na myšce v porovnání s předchůdcem nového? Ty nejvýraznější změny se udály pod kapotou. V první řadě se Logitech MX Master 3S chlubí senzorem s rozlišením až 8000 DPI, což je v praxi opravdu znát. Předchůdce bez písmenka S v názvu totiž zvládl pouze poloviční hodnotu, tedy 4000 DPI.

Jde přitom o technologii snímání povrchu Darkfield. Abychom pochopili, co vlastně umožňuje, nejprve si rozebereme běžný laserový snímač. Ten pracuje tak, že detekuje miniaturní texturu povrchu, na němž pracuje. Čím více nepravidelností na povrchu je, tím je pro senzor jednodušší určit orientační body k přesnému zaměření pohybu.

To ale neplatí na vysoce lesklém povrchu, který je prakticky úplně plochý a nenabídne tedy mnoho detailů k zachycení. Technologie Darkfield proto vychází z osvětlení se zástinem, které je používáno v laboratořích po celém světě k detekci nejobtížněji viditelných částic pod mikroskopem. Senzor s touto technologií vnímá sklo a lesklý povrch jako tmavou plochu. Poté se snaží zaměřit na miniaturní škrábance a mikroskopické zbytky prachových částic, podle kterých následně přesně určí pohyb kurzoru.

Právě díky senzoru Darkfield je tak hlodavec schopný pracovat prakticky na libovolném povrchu. Kromě skleněných stolů například také na surovém dřevě, džínech apod. Citlivost až 8000 DPI je pro kancelářské nasazení více než dostačující, i když hráčům může připadat příliš nízká. Je však potřeba si uvědomit, že hlodavec svým zaměřením na programingové radovánky rozhodně necílí.

DSC00755.JPG
DSC00795.JPG
DSC00853.JPG

Senzor je schopný pracovat na jakémkoliv povrchu

Jak jsme zmínili již výše, myš je vybavena celkem sedmi tlačítky – konkrétně se jedná o levé/pravé kliknutí, zpět/vpřed, přepínání aplikací, změna režimu kolečka, prostřední tlačítko. Ve srovnání s myší MX Master 3 je nyní klikání tlačítek o 90 % tišší, což je v praxi skutečně velký rozdíl. Při stisku tlačítka novinka nevydává prakticky žádný zvuk. Stisk jednotlivých tlačítek je přitom v praxi stále velmi přesný, ale zároveň také příjemně lehký.

Proti konkurenčním modelům je velkou výhodou myšky Logitech MX Master 3S také rolovací kolečko, které se nachází mezi pravým a levým tlačítkem, a to především díky adaptaci rychlosti. Jde o funkci MagSpeed Smartshift Wheel. Díky této funkci, respektive díky elektromagnetickému posuvu, je kolečko schopné zastavit s přesností na pixel, ale zároveň a dostatečně rychlá pro procházení až 1000 řádků za sekundu.

Obrobená ocel kolečka mu propůjčuje velmi dobrou hmatovou odezvu a dostatečnou hmotnost pro dynamickou setrvačnost, kterou cítíte – avšak neslyšíte. Kolečko je při práci velmi tiché, což byla ale i jedna z předností předchůdce. Ze stejného materiálu je vyrobeno i kolečko na bočnici, to slouží pochopitelně k pohybu do stran. Ergonomii zvyšuje také tlačítko pro gesta vespodu, to se nachází v opěrce palce.

Pro úplnost dodejme, že padsurfery nabízejí velice příjemnou kluzkost na stole i podložce. K dispozici jsou celkem čtyři – dva hlavní a větší po stranách doplňují dva menší vpředu a vzadu. Z praktických zkušeností musíme samozřejmě zmínit také dosah bezdrátového signálu. S použitím adaptéru Logitech Unifying myška bezproblémově přijímala signál i ze vzdálenosti 15 metrů, což je excelentní výsledek. Dosah bezdrátového signálu v případě bluetooth klesl zhruba na devět metrů. Na druhou stranu v takové vzdálenosti nebude používat hlodavce snad nikdo.

DSC00788.JPG
DSC00791.JPG
DSC00810.JPG

Vylepšení se dočkala také tlačítka myši

Výdrž baterie a nabíjení

Logitech MX Master 3S má zabudovanou 500mAh baterii, což je mimochodem stejná hodnota jako u předchůdce. Málokoho tak překvapí, že výdrž je u obou modelů velmi podobná. V praxi se tak myška obejde bez elektrické zásuvky po dobu až 70 dní. Pokud se náhodou vybije, můžete s ní pracovat klidně i ve chvíli, kdy je připojená kabelem.

Velkou předností je extrémně rychlé nabíjení, už po jedné minutě nabíjení můžete s myší pracovat až 3 hodiny. Po třech minutách s připojeným USB kabelem tedy testovaný model můžete používat celý pracovní den.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Myška používá k nabíjení USB-C kabel

Klady a zápory

+ prémiové materiály i zpracování

+ bezkonkurenční ergonomie

+ široké možnosti nastavení

+ dvakrát vyšší citlivost než u předchůdce

+ dlouhá výdrž, rychlé nabíjení

+ možnost pracovat na více počítačích najednou

 

- vyšší pořizovací cena

- příliš se nehodí pro menší ruce

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Logitech MX Master 3S

Závěrečné hodnocení

Logitech MX Master 3S je v současnosti nejpokročilejší kancelářskou myší na trhu. Zaujmout by mohla i jedince, kteří byli doposud spokojeni s předchozí trojkou. Novinka s písmenkem S v názvu totiž nabízí stejně vysokou kvalitu zpracování a prvotřídní ergonomii, ale navíc přidává dvakrát citlivější senzor, který dovede pracovat na jakémkoliv materiálu. Dalším velkým vylepšením je pak velmi tichý chod tlačítek. Výrobce zkrátka podle nás dotáhl počítačovou myš k dokonalosti.  

Logitech MX Master 3S 

 

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru