Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Recenze: Oppo Reno 5Z – sázka na líbivý vzhled

Recenze: Oppo Reno 5Z – sázka na líbivý vzhled

Recenze
Oppo Reno 5Z, 8GB/128G, 5G, Cosmo Blue_15455967
Oppo Reno 5Z, 8GB/128G, 5G, Cosmo Blue
Produkt není určen k prodeji.
Oppo Reno 5Z, 8GB/128G, 5G, Fluid Black_1230581793
Oppo Reno 5Z, 8GB/128G, 5G, Fluid Black
Produkt není určen k prodeji.
Oppo Reno 5, 8GB/128G, 5G, Astral Blue_721876781
Oppo Reno 5, 8GB/128G, 5G, Astral Blue
Produkt není určen k prodeji.
Oppo Reno 5, 8GB/128G, 5G, Starry Black_1067894321
Oppo Reno 5, 8GB/128G, 5G, Starry Black
Produkt není určen k prodeji.

Smartphone Reno 5Z patří k těm nejlíbivějším smartphonům střední třídy, které je možné v současnosti zakoupit. To ale nejsou jediná lákadla tohoto chytrého telefonu…

Oppo nám před časem naservírovalo dva zajímavé smartphony – modely Reno 5 a Reno 5Z. Podle specifikací má navrch verze Reno 5, což dokládá i vyšší cenovka. Přesto se nemůžeme ubránit dojmu, že vzhledem zaujme daleko více levnější model Reno 5Z, jehož záda jsou vyvedena v odstínech dvou barev, konkrétně Fluid Black a Cosmo Blue. Co všechno nabízí levnější z této dvojky, si ukážeme v dnešní recenzi.

Hlavní přednosti modelu Oppo Reno 5Z:

  • AMOLED obrazovka o velikosti 6,4", svítivost až 800 nitů
  • Hlavní kamera 64 Mpx, podpora AI
  • Kapacita baterie 4 300 mAh, velmi rychlé dobíjení
  • Color OS, nejnovější verze operačního systému Android
  • Podpora mobilních sítí 5G

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Oppo Reno 5Z

Technické parametry

Testovaný model: Oppo Reno 5Z, 8GB/128G, 5G, Cosmo Blue

Displej: AMOLED, 6,43" (2 400 × 1 080 px)

Procesor: MediaTek Dimensity 800U, CPU: 2×2,4 GHz + 6×2 GHz

GPU: Mali G57 MC3

Operační paměť: 8 GB

Úložiště: 128 GB, slot na paměťové karty microSDXC až 256 GB

Zadní fotoaparáty: 48 Mpx (f/1,7) + 8 Mpx (f/2,4) + 2 Mpx (f/2,4) + 2 Mpx

Přední fotoaparát: 16 Mpx

Konektivita: Dual SIM, VoLTE, 5G, Bluetooth 5.1, NFC, GPS, Glonass

Konektory: jack 3.5mm (TRRS), USB-C

Operační systém: Android, Color OS

Akumulátor: 4310 mAh

Nabíjení: SuperVOOC 4.0 30W

Rozměry: 160,1 × 73,4 × 7,8 mm

Hmotnost: 173 g

Obsah balení

Smartphone od společnosti Oppo je dodáván v tyrkysové kartónové krabičce, dominantním prvkem čelní strany je přitom označení testovaného kousku. Testovaný přístroj ale vyobrazen není, ten odhalíte až po rozdělání krabičky, ve které má každá součást příslušenství svoji vlastní přihrádku. Mimochodem množstvím dodávané výbavy předčí Oppo Reno 5Z i řadu daleko dražších konkurentů, v balení naleznete návod k použití, silikonové pouzdro, nabíječku, USB-C kabel, sluchátka a bodec pro snadné vyjmutí rámečku pro SIM kartu.

IMG_9838.JPG
IMG_9848.JPG
IMG_9867.JPG

Množství dodávaného příslušenství je na dnešní dobu nadprůměrné.

Vzhled a kvalita zpracování

Jak jsme zmínili již výše, vzhled bude patrně jedním z hlavních impulzů, proč budou lidé o pořízení modelu Oppo Reno 5Z pomýšlet, bezesporu se totiž povedl. A je jedno zda se bavíme o modrofialovém provedení Cosmo Blue či černošedém Fluid Black. Obě varianty totiž vrhají velmi zajímavé odlesky zadní strany. My jsme měli možnost testovat verzi Cosmo Blue, která zaujme především mladší ročníky a odvážnější jedince. Vesměs matný povrch zadní strany dobře odolává otiskům prstů.

Díky zaobleným rohům a 7,8milimetrové tloušťce navíc přístroj působí velmi exkluzivním dojmem. Při prvním pohledu by patrně většina uživatelů hádala, že jde o podstatně dražší přístroj, za což testovaný kousek vděčí mimo jiné i příkladnému zpracování. Jednotlivé díly na sebe korektně doléhají, nikde se nic neprohýbá, ani nevrže. Celkově působí telefon velmi bytelným dojmem, byť zvýšenou odolnost proti vodě a pádům nenabízí – to by ale v dané cenové kategorii snad ani nikdo neočekával.

Velmi zajímavě vypadá čelní strana. Dotykový panel se totiž táhne od pravé strany až k levé a od vrchní ke spodní. Na první pohled se tak může zdát, že jde téměř o bezrámečkový displej. Tento pocit ještě umocňuje kapkovitý výřez v horní části, ve kterém se ukrývá přední fotoaparát.

Vyzdvihnout si zaslouží rámeček pro vložení SIM karty. Ten totiž dokáže na rozdíl od celé řady konkurentů pojmout dvě SIM najednou a k tomu ještě paměťovou kartu. Uživatel se tak nemusí rozhodovat, zda upřednostní druhou SIM nebo větší úložiště.

IMG_0001.JPG
IMG_0010.JPG
IMG_0022.JPG

Design se u testovaného kousku rozhodně povedl.

Ergonomie v praxi

S ohledem na trend neustále se zvětšujících se displejů se testovaný kousek řadí spíše mezi kompaktnější modely. Rozměry jsou 160,1 × 73,4 × 7,8 mm a hmotnost činí 173 g. Zaoblené bočnice kopírují přirozený ohyb ruky, díky čemuž se telefon velmi dobře drží v ruce. Relativně dobře se přístroj ovládá také jednou rukou, i když palcem jedné ruky až na protilehlý horní okraj displeje nedosáhnete.

Rozmístění dalších ovládacích prvků je již standardní. Po levé straně nalezneme tlačítka pro ovládání hlasitosti, na protilehlé straně pak tlačítko pohotovostního režimu. Čtečka otisků prstů se po vzoru prémiových modelů ukrývá přímo v displeji, v praxi funguje rychle a spolehlivě.

Tloušťka telefonu mírně naroste, když u něj použijete dodávané silikonové pouzdro. Na druhou stranu díky tomu vyřešíte problém s tím, že smartphone neleží zcela rovně na stole. Je to pochopitelně dáno vystouplým fotoaparátem v zadní části.

IMG_0108.JPG
IMG_0112.JPG
IMG_0117.JPG

K ergonomii testovaného kousku nemáme žádné výtky.

AMOLED displej se povedl

Oppo Reno 5Z využívá 6,43palcový displej s poměrem stran 20 : 9, rozlišení tedy činí 2 400 × 1 080 pixelů. Na dotykovém panelu je hned z výroby nalepená ochranná fólie. Obnovovací frekvence je standardních 60 Hz, hráči by patrně uvítali vyšší obnovovací frekvenci, ale to by pochopitelně celý přístroj zbytečně podražilo – a pro běžné uživatele to zase tak zásadní rozdíl nebude.

Potěšující je spíše to, že panel staví na technologii AMOLED, která ještě před pár lety byla výsadou těch nejlepších smartphonů na trhu. A v praxi je to skutečně znát. Barevné podání působí velmi věrným dojmem. Když na daném panelu zobrazíte velmi kvalitní malbu, působí skutečně jak namalovaná – dokonce rozeznáte i přesné tahy štětcem, jak je vidět na ukázkových snímcích níže.

Pozorovací úhly jsou pak velmi slušné, obraz se jakkoliv nedeformuje při pohledu prakticky z jakékoliv strany. Velmi slušná je také maximální intenzita podsvícení, díky níž je displej poměrně dobře čitelný i na ostrém slunci. Konkurenta s lepším displejem budete a se stejnou cenou budete na našem trhu hledat jen velmi obtížně.

01.JPG
02.JPG
03.JPG

Pozorovací úhly jsou u modelu Oppo Reno 5Z bezchybné.

Výkon pod taktovkou Androidu 11 a Color OS

Výkon je na danou cenovou třídu velmi slušný. Srdcem testovaného kousku je 8jádrový procesor MediaTek MT6853, jehož nedílnou součástí je grafické jádro Mali G57 MC3. Operační paměť o velikosti 8 GB lze i dnes považovat stále ještě za nadprůměr, byť se u telefonů střední třídy kapacita neustále zvyšuje. Pro úplnost dodejme, že 128GB lze rozšířit prostřednictvím paměťových karet microSDXC až o dalších 256 GB.

Tato konfigurace získala v benchmarkové utilitě AnTuTu souhrnné skóre 336 642 bodů. Ty nejlepší smartphony a trhu se mohou v dnešní době pochlubit klidně i dvakrát vyšším hodnocením, ale zároveň stojí čtyřikrát více peněz. Jak jsme uvedli tedy již výše, výkon s ohledem na cenovku považujeme za nadprůměrný.

Chod operačního systému Android 11 je na daném železe v praxi velmi svižný a uživatel nikdy nemá pocit, že by musel na něco čekat. A to ani v případě spuštění více aplikací najednou, což je zásluha především dostatečné kapacity operační paměti. Dech nezačal novince docházet ani při práci s náročnějšími aplikacemi. Všechny hry nicméně běžely na daném železe bez jakýchkoliv problémů. Výrobce mimochodem nabízí i speciální aplikaci zvanou Herní prostor, prostřednictvím které je možné pracovní tempo upravit aktuálním potřebám. Pro maximální zážitek z her rozhodně doporučujeme tzv. Soutěžní režim.

Prostředí operačního systému Android 11 doplnila společnost Oppo o vlastní grafickou nástavbu Color OS. Ta působí vcelku přehledně a ovládá se velmi intuitivně, jak je vidět i na snímcích níže.  Nabídne vám tak třeba funkci FlexDrop, která zmenší aplikaci, kterou používáte, do malého okna a umožní její sledování při používání jiných aplikací.

01.jpg
Screenshot_2021-08-05-09-14-23-52.jpg
Screenshot_2021-08-05-09-14-26-78.jpg

Takto vypadá Android 11 v úpravě Color OS.

Multimediální výbava

V otázce multimédií se nejprve zaměříme na kvalitu zvukové reprodukce. Jak si pozornější čtenáři patrně již všimnuli, telefon je vybaven pouze jedním reproduktorem na spodní straně. Ten postrádá v praxi výšky i basy, respektive má výrazně zesílené střední pásmo. V dané cenové třídě jde nicméně o standard.

Pochvalu si testovaný kousek zaslouží za integraci klasického sluchátkového konektoru jack 3,5 mm. Z něj se totiž poslední době stává „ohrožený druh“, neboť řada výrobců nutí uživatele vystačit si s USB-C konektorem.

IMG_0046.JPG
IMG_0060.JPG
IMG_9950.JPG

Potěší sluchátkový konektor, v další části článku se zaměříme na fotoaparáty.

Pokud jste si rozklikli galerii výše, mohli jste se pokochat také fotoaparáty testovaného telefonu. Přední selfie kameru s rozlišením 16 MPx doplňují hned čtyři objektivy na zadní straně. Prim hraje hlavní senzor s rozlišením 48 Mpx (f/1,7) společně s ultraširokoúhlým objektivem, který je napojen na senzor s rozlišením 8Mpx (f/2,4). Dále jsou k dispozici dva snímače se shodným rozlišením 2 Mpx, konkrétně se jedná a senzor pro bokeh a makro (f/2,4). 

Kvalitou fotoaparátů se testovaný kousek řadí v současnosti spíše k průměru. To jinými slovy znamená, že pořízené momentky nejsou nikterak špatné, ale zároveň neoslní. Lepších výsledků při focení je možné dosáhnout především za dobrých světelných podmínek. To je dáno právě použitím 48MPx senzoru, který skládá 4 pixely do jednoho. Pokud to ale zrovna potřebujete, můžete klidně využít i nativní rozlišení 48 MPx.

My jsme většinu snímků – i kvůli nárokům na úložný prostor – vytvořili v první zmiňované variantě, tedy s nižším rozlišením. Výsledek můžete posoudit sami díky ukázkovým momentkám níže. Nechybí samozřejmě ani ukázková videa. I z nich je patrné, že s horším osvětlením výsledná kvalita klesá, obzvláště je to poznat u širokoúhlého objektivu.

 

>> Ukázkové fotografie <<

01.jpg
02.jpg
03.jpg

Zoom v akci.

IMG20210805090000_01.jpg
IMG20210805083839.jpg
IMG20210805083949.jpg

Ukázkové snímky ze dne.

IMG20210804224324.jpg
IMG20210804224548.jpg
IMG20210804224621_01.jpg

Ukázkové snímky z noci.

 

>> Ukázková videa <<

Ukázkové video ze dne

Ukázkové video ze dne

Ukázkové video z noci

Výdrž baterie a nabíjení

Oppo Reno 5Z nabízí akumulátor s kapacitou 4310 mAh. V praxi jsme díky němu museli při běžném používání dobíjet telefon až druhý den odpoledne. I při náročnějším používání by tak měl přístroj vydržet pracovat bez elektrické zásuvky jeden celý den, s dvoudenní výdrží počítejte spíše při střídmějším využití.

Pochválit si přístroj zaslouží také za rychlé nabíjení. Výrobce jej nazývá SuperVOOC 4.0 a jde o 30W standard. V praxi tak s dodávanou nabíječkou, která je součástí základního balení, nabijete telefon z 0 na 100 % za pouhou hodinku.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Lákadlem je i rychlé nabíjení

Klady a zápory

+ líbivý design

+ příjemná ergonomie

+ solidní výkon, svižný chod operačního systému

+ spolehlivá čtečka otisků prstů

+ rychlé nabíjení

 

- spíše průměrná kvalita fotoaparátů

- displeji by více slušela 120Hz obnovovací frekvence

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Oppo Reno 5Z

Závěrečné hodnocení

Oppo Reno 5Z zaujme na první pohled líbivým vzhledem a tenkou konstrukcí. Upřít se tomuto kousku nedá v dané cenové třídě ani solidní výkon, díky kterému je práce s telefonem velmi svižná. Navzdory všem přednostem to ale nebude mít Oppo Reno 5Z na pultech obchodů vůbec jednoduché, neboť ve střední třídě je celá řada dalších zajímavých modelů.

Oppo Reno 5Z

 

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru