Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Recenze: Razer Seiren V2 Pro – zrozen pro streamování

Recenze: Razer Seiren V2 Pro – zrozen pro streamování

Recenze
Razer Seiren V2 Pro_1918214674
Razer Seiren V2 Pro
Produkt není určen k prodeji.

Jak důležitý je při streamování a vytváření videí nejen na YouTube zvuk, si ukážeme v dnešní recenzi. Společně totiž v této recenzi důkladně proklepneme stolní mikrofon Razer Seiren V2 Pro, který cílí na náročnější uživatele.

Mladí streameři zpravidla jako první radu k natáčení videí slyší – pořiďte si stativ. Pak často řeší kvalitu videa a zapomínají přitom na to, co je opravdu důležité. Prakticky všichni velcí vlogeři z tuzemska i zahraničí se shodují na tom, že zážitek z natočeného videa dokáže pokazit ještě více kvalita audia než nižší rozlišení obrazu, případně nějaké obrazové vady, jako je například digitální šum. A právě proto se v následujících řádcích s mikrofonem Razer Seiren V2 Pro na kvalitu zvukového záznamu zaměříme.

Hlavní přednosti modelu Razer Seiren V2 Pro:

  • USB streamovací mikrofon
  • Pro křišťálově čistý zvuk
  • Ochrana proti otřesům a nepříjemným zvukům
  • Kompaktní rozměry a nízká hmotnost

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Razer Seiren V2 Pro

Technické parametry

Testovaný model: Razer Seiren V2 Pro

Frekvenční rozsah: 20 Hz až 20 kHz

Citlivost: -34 dB - SPL

Bit rate: 24 bit/s

Sample rate: 96 kHz

Barva: Černá

Ovládací prvky přímo na mikrofonu: Ano

Konektory: USB-A, jack 3,5 mm

Výstup na sluchátka: Ano

Rozměry: 60 x 60 x 230 mm

Hmotnost: 900 g

Představení mikrofonu Razer Seiren V2 Pro

Obsah balení

Testovaný mikrofon od společnosti Razer dorazil do redakce v kartónové krabičce, která je vyvedena v odstínech zelené a černé barvy. Hlavní hrdina dnešní recenze v ní přitom trůní jak nějaký vzácný šperk. V balení dokonce naleznete i dopis od šéfa společnosti Razer, a to včetně naskenovaného podpisu. Dodávaná výbava dále čítá návod k použití, samolepky, masivní kovový podstavec, USB kabel a v neposlední řadě také pop filtr.

01.JPG
02.JPG
03.JPG

Balení mikrofonu a dodávané příslušenství

Vzhled a kvalita zpracování

Razer umí dělat krásnou techniku. Jeho svíticí klávesnice, myši a počítače jsou dnes již legendární. Podobné kejkle zkoušel tento výrobce v minulosti také u mikrofonů, například stále ještě dostupný model Razer Seiren Emote zobrazuje přímo na svém těle emotikony.

Ve srovnání s ním však Razer Seiren V2 Pro sází na konzervativnější design. Kovové tělo ve tvaru pilulky je celé černé, nikde nic nesvítí ani nebliká – pokud tedy pomineme tlačítko pro ztišení mikrofonu, které má LED signalizaci.

Celá konstrukce ve tvaru pilulky je přidělána na ramenu, které se montuje na těžký kovový podstavec kruhového půdorysu. Ten drží mikrofon pevně na svém místě, detailně se ale možnostem ergonomie budeme věnovat ještě v řádcích níže. Ke kvalitě zpracování ani designu ale nemáme sebemenších výhrad.

DSC06962.JPG
DSC06964.JPG
DSC06969.JPG

Konzervativní design modelu Razer Seiren V2 Pro sluší

Ovládací prvky a konektorová výbava

Pozornější čtenáři si mohli již na snímcích výše všimnout, jak si výrobce vyhrál i s těmi nejmenšími detaily. Dodávaný USB-C kabel, prostřednictvím kterého se připojuje mikrofon k počítači, tak má na samém konci speciální gumový nástavec, který přesně lícuje se zaobleným tvarem konstrukce.

V zadní části nalezneme ještě konektor jack 3,5 mm (samici), do kterého je možné připojit sluchátka jako odposlech. Během nahrávání díky tomu budete přesně slyšet, zda je zvuk správně nastavený a jak záznam zní.

Na protilehlé straně – tedy té čelní – pak naleznete kompletní ovládací prvky. Jako první zde narazíme na tlačítko pro zapnutí/vypnutí mikrofonu. Díky zelené/červené LED diodě přímo v tlačítku přitom na první pohled víte, zda je mikrofon aktivní. Pod ním nalezneme ovladač hlasitosti (Volume) a vstupní citlivosti mikrofonu (Gain).

DSC06936.JPG
DSC06948.JPG
DSC06957.JPG

Konektorová výbava a ovládací prvky mikrofonu

Polohovatelný stojan

Výhodou mikrofonu Razer Seiren V2 Pro je také dodávaný polohovatelný stojan. Prakticky totožný používá výrobce také u svého vrcholného provedení Razer Seiren Elite, které má však dvakrát vyšší cenovku.

Jde o stolní podstavec ve tvaru praku, díky kterému je možné mikrofon naklánět v libovolném úhlu tak, aby co nejlépe zabíral váš hlas. V celé konstrukci je mikrofon připevněn pomocí dvou šroubů. Pokud tedy zvolíte správný náklon, můžete snadno šrouby dotáhnout a zvolenou polohu zaxifovat napevno.

Výškově stojan samozřejmě nastavovat nelze. Pokud potřebujete manipulovat s mikrofonem více, je vhodné dokoupit klasické rameno, které se běžně používá například i v rádiích. To se pak přidělá přímo na desku stolu a můžete s ním libovolně naklánět a otáčet.

01.jpg
DSC06941.JPG
DSC07020.JPG

K mikrofonu je možné dokoupit i polohovatelné rameno

Instalace a ovládací software

Mikrofon je s ohledem na USB rozhraní určen výhradně pro použití s počítači a notebooky. Díky standardu Plug&Play přitom není nutné instalovat žádný ovladač ani obslužný software, vše funguje automaticky po připojení.

Pro pohodlné nastavení mikrofonu je ale vhodnější obslužný software stáhnout. Razer nabízí celou řadu aplikací, klíčová pro nastavení je ale pouze jedna – Synapse. Prostřednictvím ní se vám zpřístupní základní konfigurace mikrofonu, ale také pokročilí Stream mixer, jak je vidět i na snímcích níže.

Snímek obrazovky (65).jpg
Snímek obrazovky (70).jpg
Snímek obrazovky (72).jpg

Aplikace Synapse v akci

Praktické zkušenosti

Razer Seiren V2 Pro je 30mm dynamický mikrofon s kardioidní charakteristikou a přidaným pop filtrem, který je součástí balení. To je poměrně praktické, neboť již z řádků výše víme, že v balení je úplně všechno, co budou uživatelé v praxi skutečně potřebovat.

Co se technických parametrů týče, mikrofon nabízí frekvenční rozsah od 20 Hz do 20 kHz, citlivost -34 dB (1 V / Pa při 1 kHz) a poměr signálu k šumu 105 dB. Zběhlejší čtenáři tak patrně již tuší, že testovaný kousek rozhodně nepatří k základním modelům, čemuž koneckonců napovídá i jeho cenovka. Napájení je mimochodem realizováno čistě prostřednictvím USB portu (5V).

DSC07006.JPG
DSC07038.JPG
DSC07039.JPG

Mikrofon Razer Seiren V2 Pro

Jak si testovaný kousek vedl v praxi? Pozornější čtenáři si patrně všimnuli, že frekvenční rozsah není tak vysoký, jako u některých dražších modelů. Například u našeho studiového mikrofonu se frekvenční rozsah pohybuje od 18 do 21 000 Hz. Nicméně při záznamu mluveného slova příliš rozdíl nepoznáte. A je úplně jedno, zda budete šeptat, nebo křičet. Stejně tak zpěv zachytí model Razer Seiren V2 Pro velmi dobře.

Teoreticky mohou lidé s opravdu dobrým sluchem poznat rozdíl při natáčení akustických nástrojů. K tomu ale není testovaný mikrofon primárně stavěný, prim zde hraje mluvené slovo a streamování. I proto není frekvenční rozsah vyšší – jednoduše to není potřeba.

Na streaming – což je primární zaměření tohoto kousku – se však Razer Seiren V2 Pro hodí více než dobře. Kardioidní nahrávací vzor totiž umožňuje zaznamenávat relativně bohatý zvuk s minimálním hlukem v pozadí. Právě odfiltrování nežádoucích zvuků je až dechberoucí. Na jedné z ukázek níže jsme se snažili zachytit jednak samotný lidský hlas, jednak hlas společně s puštěnými reproduktory. Přestože hlasitost byla poměrně vysoká a mikrofon byl umístěný jen kousek od reprobeden, dokázal díky správnému nastavení dobře vypíchnout právě lidský hlas a zvýraznit jej. To se hodí pro jedince, kteří při streamování her neradi používají sluchátka.

Níže naleznete navíc ještě několik dalších ukázek záznamu pomocí hlavního hrdiny dnešní recenze. Zvuk nebyl nijak upravován a jde v podstatě o nahrávky v nejvyšší možné kvalitě z YouTube, které jsme reprodukovali pomocí studiových reproduktorů Behringer MS40 Digital Monitor Speakers. Přikládáme také ukázky originálních videí, abyste případnou kvalitu mohli snáze porovnat.

Ukázka čteného textu

Ukázka čteného textu s hudbou v pozadí

Originál: Tchaikovsky: Symphony No. 6 "Pathétique"

Záznam z mikrofonu: Tchaikovsky: Symphony No. 6 "Pathétique"

   

Originál: Palestrina, Missa Papae Marcelli. The Tallis Scholars

Záznam z mikrofonu: Palestrina, Missa Papae Marcelli. The Tallis Scholars

Originál: TRINIX - Sweet Dreams

Záznam z mikrofonu: TRINIX - Sweet Dreams

Originál: ZAZ - Je veux

Záznam z mikrofonu: ZAZ - Je veux

Klady a zápory

+ jednoduchý, a přitom líbivý design

+ kvalita zpracování, bytelnost konstrukce

+ záznam hlasu je čistý a bohatý

+ schopnost odfiltrovat ruchy v pozadí

+ možnost připojení sluchátek

+ ovládací prvky přímo na těle mikrofonu

 

- součástí balení není rameno pro snadnější polohování

- pro záznam akustických nástrojů se hodí spíše modely s větším rozsahem

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Razer Seiren V2 Pro

Závěrečné hodnocení

Razer Seiren V2 Pro nás během testů příjemně překvapil. Nabízí velmi vysokou kvalitu záznamu, kterou u počítačů ocení vlogeři i streameři. Nabízí totiž až překvapivě čistý a bohatý záznam a navíc dovede odfiltrovat většinu ruchů v pozadí. Daní za všechny přednosti je však mírně vyšší cenovka.

Razer Seiren V2 Pro 

 

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru