Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Reproduktorové soustavy 2.1

Reproduktorové soustavy 2.1

Recenze
Hercules XPS 2.100_1160456119
Hercules XPS 2.100
Produkt není určen k prodeji.
Logitech Z-2300 THX_61578802
Logitech Z-2300 THX
Produkt není určen k prodeji.
Logitech Z-3 2.1_354458135
Logitech Z-3 2.1
Produkt není určen k prodeji.
N-Tech S8513240 5.1_1118628146
N-Tech S8513240 5.1
Produkt není určen k prodeji.

Testovat reproduktorové sestavy je nesnadný úkol. Dostanete totiž hromadu těžkých krabic, vybalite je, a snažíte si zapamatovat, který obal a kabel k čemu patří. Pak si pustíte jednu reproduktorovou soustavu, druhou, třetí, pak se opět vracíte k té první soustavě, zda byla lepší než ta třetí (nebo ne?), potom testujete čtvrtou, vracíte se ke druhé, zda byla opravdu tak příšerná, a tak ty desítky kilo taháte sem a tam a tam a sem, a přemísťujete po místnosti tak dlouho, než si vytvoříte ucelený názor, a než Vás začnou z toho tahání krabic bolet záda.

Tři soustavy 2.1 a jedna 5.1

A přitom ve Vás celou tu dobu, co soustavy posloucháte, hlodá pochybnost, jak by to asi hrálo, kdy každá soustava byla zahořená po několika týdnech, se správně uvolněným basákem, a ne čerstvě vybalená z krabice. A tak nastavujete ekvalizér, aby se zamaskovaly nedostatky soustav, a zkoušíte to nějak objektivě srovnat. Prostě zábava!

Na test se mi sešlo hned trio soustav 2.1. Soustavy 2.1 jsou ideální věcí nejen do kanceláře, ale také pro lidi, co poslouchají primárně a rádi hudbu (to bude asi většina, ne?), a na DVD filmy mají jinou výkonnou aparaturu u televize.

Soustavy 2.1 jsou taky perfektní doplněk k LCD monitorům do libovolné místnosti, subwoofer schováte někam pod stůl, a satelity postavíte na stůl kolem monitoru. Vypadá to dobře, výšky se nikde neztrácejí (pokud je soustava zahraje), ale letí přímo do Vašich uší, a woofer do toho nesměrově basuje odkudsi zespoda.

Soustavy 2.1 jsou perfektní i pro lidi, kteří nechtějí či nemohou tahat kabely pro zadní reproduktory u 5.1/7.1 sestavy, anebo nemají kam by umístili přední středový reproduktor (na LCD panel, ani pod něj, jej nepostavíte).

K tomu triu soustav 2.1 se ovšem přichomýtla i jedna soustava 5.1. Proč? Důvod je prozaický, testovat jsem mohl jen to, co měl právě CzechComputer.cz na skladě, a tato soustava mě navíc zajímala. Aby podmínky byly stejné, testoval jsem i tuto soustavu jen v režimu 2.1.

  • Logitech Z-3 2.1 v ceně 2.380 Kč.
  • Logitech Z-2300 2.1 THX v ceně 4.130 Kč.
  • Hercules XPS 2.100 v ceně 1.700 Kč.
  • N-Tech S8513240 5.1 v ceně 2.800 Kč.

    Pokud se zajímáte o kvalitnější 2.1 reprosoustavy pro Váš počítač, nad rámec tohoto testu bych Vaší pozornosti dále doporučil:

  • Hercules XPS 2.1 Black v ceně 2.550 Kč.
  • Creative Labs I-Trigue 3200 2.1 v ceně 1.850 Kč.
  • Creative Labs I-Trigue 3400 2.1 v ceně 2.200 Kč.
  • Creative Labs I-Trigue L3500 2.1 v ceně 2.860 Kč.
  • Creative Labs I-Trigue 3600 2.1 v ceně 3.000 Kč - můj osobní favorit od Creative.
  • Creative Labs MegaWorks 250D 2.1 THX v ceně 4.000 Kč - v této cenové relaci bych ale spíše šel do Logitech Z-2300 2.1 THX, digitální vstup těchto soustav a nutnost DA převodníku se musí prostě odrazit na nižší pořizovací ceně a výrobě použitých měničů a zesilovače. Rovněž velice dobře hrající věci dělá Altec Lansing, konkrétně jeho model Altec Lansing CS21 (set 2.1) v ceně zhruba 3.500 Kč dle mého názoru porazí i soustavy jako je Logitech Z-2300 2.1 THX či Creative Labs MegaWorks 250D 2.1 THX (ale na druhou stranu, CS21 nevypadají u monitoru tak dobře), a takový Altec Lansing FX6021-E (opět set 2.1) v ceně zhruba 5.400 Kč je rozdrtí.

    Osobně doufám, že CzechComputer.cz začně Altec Lansing také nabízet, jsou to skvělé reprosoustavy, i když relativně drahé, a v ČR je prodává málokdo.

    Na čem bylo testováno

    Použitou zvukovou kartou byla karta od Creative, konkrétně její model SoundBlaster Audigy 2 ZS, byla nastavena do režimu 2.1, byl vypnut EAX a ekvalizér, a hlasitost nastavena na počítači na fixních 80% na obou kanálech.

    Poslouchal jsem převážně hudbu, a to jak streamovaný Vocal Trance a Chillout, tak i jazz z originálního CD (tedy bez samplingu v MP3), či moderní DJ mixy. Vyzkoušel jsem ale reprosoustavy i ve hře Chronicles of Riddick, kde originální hlas Vin Diesela moc hezky basuje.

    Poslední místo: Logitech Z-3 2.1

    Omlouváme se, popis obrázku chybí.

    Začnu hned výsledkem poslechového testu: reprosoustavy Logitech Z-3 hrají mizerně.

    Ano, jsou to nejhezčí reprosoustavy z testu, po rozbalení jsem se kochal pohledem na to, jak skvěle vypadají vedle stříbrno-černého 19" LCD monitoru. Logitech Z-3 satelity mají luxusní hliníkový obal, a subwoofer je vyrobený z MDF desky. To ale nic nemění na tom, že jejich zvuk je příšerný.

    Subwoofer navrhoval designér, ale ne audio-inženýr. Jeho basový reproduktor má sice velice slušný průměr 20 cm, ale celá krabice subwooferu je široká jen 22 cm, a nemá navíc basreflex. Takže pokud tato soustava začne basovat, celé to duní a huhňá, a při větší hlasitosti poskakuje na podlaze a dělá rány. Prostě se to vůbec nedá poslouchat, abych to vůbec vydržel, stáhnul jsem basy na pouhých 15%.

    Nastavení hlasitosti subwooferu není realizováno přes dálkové (kabelové) ovládání, při změně hlasitosti subwooferu je nutné lézt pod stůl, a kroutit potenciomentrem na zadní straně wooferu. A to je velice nepohodlné.

    Rovněž satelity jsou mezi sebou spojeny kabelem a délce zhruba 30 cm, a mezi nimi je navíc dálkové kabelové ovládání, takže nacpat je za monitor je docela slušný problém, musíte kabel nejprve "roztrhat".

    Satelity nezahrají výšky, a přechod z pseudo-basů subwooferu k utlumeným středům satelitů je navíc nepřesný. Středy satelitů jsou bez síly, protože jednopásmové satelity toho prostě více při svém objemu nezvládají.

    Zkusil jsem to poladit ekvalizérem na PC, posunul jsem středy a výšky o +4dB, dalo se to potom lépe poslouchat, ale pořád to připomínalo spíše malé utrpení než velkou hudební relaxaci.

    Závěr? Logitech Z-3 nikomu ke koupi nedoporučuji, pokud jej tedy nebudete mít na firemním ředitelském stole jako reprezentační věc, hned vedle luxusní Logitech diNovo Bluetooth klávesnice a myši. Zde by mohl najít své místo.

    Bronzová příčka: N-Tech S8513240 5.1

    Omlouváme se, popis obrázku chybí.

    N-Tech je vzhledově velkolepá reprosoustava, do obří krabice se za pouhých 2.800 Kč podařilo nacpat skutečně hodně věcí, ale bohužel také pár kompromisů.

    Nejlepší jsou na této soustavě přední satelity, jsou vysoké asi půl metru, jsou dvoupásmové, a zahrají středy i výšky velice slušně. Platí zde fakt, že "objem ničím nenahradíš", oproti ostatním satelitkům z tohoto testu jsou totiž vyrobené z poctivé MDF a jejich půlmetrové přední reproduktory produkují zvuk, co má sílu a razanci, a to i při nižší hlasitosti. Pokud bych poslouchal jen satelity, tyto budou nejlepší.

    Středové a zadní repro je také dvoupásmové, a usazené opět v 7mm tlusté MDF desce. Problém nastává jen u subwooferu a zesilovače, samotný woofer je pod-dimenzován, neuslyšíte zde žádné pevné a hutné basy. Zesilovač také mírně šumí a bručí do reproduktorů i při průměrné poslechové hlasitosti.

    Pokud si půl metru vysoké přední reproduktory postavíte na stůl vedle monitoru, a pod stůl subwoofer, a pustíte si hudbu, bude to hrát poměrně velice slušně ve středech a výškách, jen basy budou utlumené.

    Nicméně, toto není soustava určená k monitoru.

    K počítači bych tuto sestavu nedoporučoval, mnohem spíše bych ji viděl umístěnou u levného systému domácího kina. U domácího kina nebude také vadit onen menší brum satelitů a subwooferu, protože pár metrů od televize jej prostě nebudete slyšet.

    Na subwooferu je umístěn velký displej, který informuje o zvoleném zdroji zvuku, hlasitosti, a zvolené ekvalizační křivce. Do soustavy je možné zapojit jednat 5.1 zdroj zvuku (jsou Vám dodány redukce a kabely pro připojení ke zvukové kartě, ale může zde být připojen třeba stolní DVD přehrávač), a dále 3 další stereo zdroje (například televize, tuner, video).

    Vše je možné ovládat pomocí infra dálkového ovládání, přepínat vstupy, pohodlně nastavovat hlasitost, přepínat a zapínat ekvalizér (ten je ovšem zpracován příšerně, téměř školácky zkresluje zvuk, nejlépe je jej vypnout a navolit režim FLAT).

    Závěr? Pokud chcete reprosoustavu pro Váš počítač, podívejte se rozhodně jinam, pokud ale hledáte velice levnou soustavu pro domácí kino, N-Tech S8513240 5.1 může být dobrá volba, pokud se Vám nechce platit několikanásobnou cenu za THX sestavy od Logitechu či Creative.

    Stříbrná příčka: Hercules XPS 2.100

    Omlouváme se, popis obrázku chybí.

    K Hercules XPS 2.100 soustavám jsem byl před jejich vybalením velice skeptický, jsou to nejlevnější soustavy z testu a rovněž objemově nejmenší. Jejich krabice je ještě 2x menší než mizerně hrající Logitech Z-3.

    Hercules XPS 2.100 umí ve svém malém objemu zahrát o výkonu 12.5 Watts RMS, což je při vzdálenosti 40 cm od nich (typická vzdálenost od monitoru a reproduktorů při práci na počítači) vcelku ohlušující řev. Důvodem velice slušného výkonu je, že jejich dvoupásmové satelity obsahují neodymiové reproduktory o průměru 3 cm, které jsou výkonem zhruba na stejné úrovni jako 9 centimentrové reproduktory klasické.

    Každý satelit váží zhruba 100 gramů, a k němu je dole připevněn kulatý podstavec, těžký zhruba dvojnásob, takže celek je překvapivě stabilní. Satelity jsou na podstavci upevněné přes otočný kloub, a je tak možno nastavit optimálně jejich náklon. Vlastní membrána je překryta křížem, který vypadá efektně, a hlavně zabraňuje tomu, abyste membránu omylem promáčkli.

    Subwoofer hraje od zhruba 40 Hz do 150 Hz, pak to přebírají satelity, a je vybaven basreflexem. K sestavě se dodává i dálkové ovládání, na němž můžete regulovat jednat hlasitost, ale také výšky (satelitů) a hloubky (wooferu) a zapojit sluchátka.

    Čistota přednesu je na svoji cenovou kategorii dobrá, výšky a středy jsou čisté, basy pevné, nezahuhňané. Nicméně, mezi nižšími středy a basy je znát mírný předěl, frekvenční vyhýbka satelitů si občas nerozumí s wooferem. Jde to ale poladit buď ekvalizérem na PC, popřípadě i částečně na dálkovém ovládání. Osobně poslouchám s poměrně staženými basy, a tam se tento jev neprojevuje.

    Závěr? Pokud máte omezený rozpočet, Hercules XPS 2.100 jsou na svoji cenu dobře hrající a skvěle vypadající 2.1 reproduktory. Klidně si je kupte.

    Zlato: Logitech Z-2300 2.1 THX

    Omlouváme se, popis obrázku chybí.

    THX certifikace sice neznamená automaticky kvalitu, spíše vodítko pro kupujícího, ale v tomto testu platí, že THX se rovná perfektní zvuk. Logitech Z-2300 2.1 THX skutečně hrají nejlépe, a to jsem byl k Logitech Z-2300 hodně nepřejícný vzhledem ke zvukovému propadáku jejich Logitech bratříčka, tedy Logitech Z-3 sestav.

    Logitech u Z-2300 používá opět jednopásmové satelity. Jednopásmovka nemusí být špatně, naopak hodně dobře, protože se tak vyhneme problémům s frekvenční vyhýbkou a jejím návrhem a laděním. Jednopásmovka ovšem také klade mnohem vyšší nároky na kvality měniče a na akustický návrh skříně. A Logitechu se to povedlo navrhnout velice dobře.

    Perfektní je taky návrh subwooferu, dominuje mu velký woofer o průměru 20 cm usazený ve více než 1 cm silné MDF desce. Woofer je osazen basreflexem, a v zadní části je elektronika zesilovače a vyhýbka.

    Zvuk celku je perfektní, jedná se o jedny z nejlepších soustav typu 2.1 pro PC. Středy i výšky jsou jasné a čisté, nic v nich nerezonuje, nejsou agresivní, basy jsou zase hutné, pevné, a plynuje navazují na frekvenční možnosti satelitů. Zvuk jako celek je skutečně mimořádně povedený. To samé se týká i dosahované hlasitosti, i při maximálním zatížení nic nerezonuje a neduní, ale pevně basuje.

    Podle testu těchto reproduktorů na tomshardware.com je u této soustavy i perfektně vyrovnané frekvenční pásmo od 30 Hz do 20 KHz, což jen technicky potvrzuje moje slova o skvělé reprodukci.

    Logitech Z-2300 2.1 THX nemá problém s hraním jakéhokoliv žánru hudby, perfektně se hodí ale i na hraní her, takže pokud nebydlíte v domě, ale bytě (jako já), připravte se velice brzo na návštěvu naštvaných sousedů (zvláště pokud budete "testovat" Chronicles of Riddick ve 2:00 hodiny ráno a na 60% hlasitosti, což je extrémní, ale perfektně zahraný, řev).

    Logitech dodává k soustavám i kabelové dálkové ovládání, kde kromě hlasitosti nastavované obrovským potenciomentrem naleznete i menší potenciometr pro regulaci výkonu subwooferu (takže nemusíte lézt pod stůl), konektor pro připojení sluchátek (regulace hlasitosti funguje i na něj, a je schopna dodat do sluchátek podstatně více šťávy než Audigy 2 ZS karta), a vypínač soustav.

    Závěr? Pokud chcete jedny z nejlepších 2.1 reproduktorů pro Váš počítač, kupte si Logitech Z-2300 2.1 THX. Budete s těmito soustavami určitě spokojeni.

  • Ohodnoť článek:

    Názory ostatních Geeků (12)

    Achjo..

    Webmaster CC.cz je asi na dovolené, jinak si šílený formát článku, který dodávám v XHTML nedokážu vysvětlit..Zde je originál:
    http://hulan.cz/blog/item/reproduktorove-soustavy-2-1-velky-test

    @radek.hulan: Dobrý den, omlouvám s za zpitvoření textu. Už by to mělo být OK.

    Škoda

    I tady došlo k poškození formátu, ale po zobrazení zdroje to číst jde. Trošku mi chybí v článku nějaká tabulka, jak se který bedničky vypořádaly s čím :-)
    Sám jsem recenzi zvukovek psal nahonem (asi 8 dní) a to je málo času. Chci nahradit své 5.1 bedny, které pro mne nemají smysl 2.1. Ostatně lepší kvalitní 2.1 zvuk, než průměrný 5.1.
    Zatím uvažuji o Altec Lansing a taky je mi líto, že je CZC nemá. Vzhledově dle mého soudu nic moc, ale u reproduktoru rozhoduje zvuk. Ten má 98% v hodnocení.
    PS: nebylo by snazší připojit bedýnky k zesilovači, který má aspoň dva výstupy a poslouchat vždy dvoje bedny proti sobě. Sám jsem při testu jen přecvakával a to co by mi připadalo dobré bylo ve srovnání strašné.
    U beden je to stejné, stčí navštívit poslechové studio...
    Jina přesto že rozsahem malá, tak informacemi moc užitečná recenze :-)

    Nejde hodnotit

    Nejen že se poškodilo formátování, ale ani hodnotit nelze.....
    Jsme jenom lidi a stroje nám to sabotujou.

    Skoda

    ze v testu nejsou i Creativy 2.1 THX, zajimalo by me jak by si vedly v porovnani s Logitechama.

    ????

    Teda tie Z-3 ste riadne potopili...keby som ich nemal doma tak vam uverim.
    Zvuk vobec nieje priserny, subwoofer fakt nehra hifi, ale urcite ho nenavrhol dizajner, kedze 20 cm membrana je iba pasivna a dnu sa trapi malinky 10cm reproduktor...ale to ste ako skuseny recenzent urcite postrehol:) Neviem ci by dizajner dostal z tak maleho reproduktora tak vela basov...no na skakanie bedne na zemi to urcite nebude. Neviem naco pisete o 30cm kabloch, ked idu jednoducho rozlepit a rozostavenie 1,5 metra vobec nieje problem...a netreba ich ani rozhrhat!!...by uz asi vela nezahrali.
    Neviem ako hra ta vasa audigy...ale ja na mojom soundblasteri tie stredy este musim krotit asi tak -3 decibeli, lebo inac trosku pilia usi....pocuvali ste vy vobec tie repraky...mam pocit ze nie.
    Celkovo to fakt nie je hifi, ale co by ste chceli od reprakov za 2000. Sam som zvyknuty na fajnovejsi zvuk, ale za tuto cenu moc lepsieho nenajdete. Ked som ich kupil tiez ma moc neoslnili, no casom sa rozohrali, alebo som si zvykol....teraz by som ich vymenil jedine za skoro 2x drahsie z-2200 alebo recenzovane z-2300

    @misodk: Zvuk je velice subjektivní věc, a co teprve porovnání, pokud Vám Z-3 hrají docela dobře, je to fajn :-)

    @radek.hulan: samozrejme ze kazdemu sa paci nieco ine....reagovat ma prinutilo to, ze vyzneli ako najhorsie repraky na svete a pritom ste ich testovali na nejakom jazziku a elektre, ktore tymto sustavam myslim sedi...na rozdiel od inych stylov ako je pop a rock. Suhlasim ale, ze je to vysoko subjektivne.

    Stereomag recenzia

    http://www.stereomag.cz/read_clanek.php?id_cl=1372&id_kat=2
    recenzia stereomag-u
    ZetTrojku jsem postupně zapojil do zvukové karty SB Audigy, discmanu iRiver SlimX iMP- 550 a ke kapesnímu MP3 přehrávači MuVo NX. S hodnocením začněme odspodu. Subwoofer se docela povedl, bas je úderný, ale zároveň příjemně měkký. Při vyšší hlasitosti však začne dunět – ozvučnice je bez bassreflexu, tedy uzavřená, a tlakové vlny není schopna udržet na uzdě. Zamrzel mě rozsah potenciometru basů, protože při umístění pod stolem (častý způsob instalace) bylo, i při jeho úplném stažení, hlubokých tónů pro mé ucho stále příliš mnoho. To se dá samozřejmě doladit na zvukové kartě. V čem ale Logitech exceluje, je řečové pásmo, což oceníte hlavně při poslechu filmů z DVD či DivX. Kritiku si naopak zaslouží výšky, kterých je méně, než bych si představoval, a jsou trochu zastřené. Celkově zvuk působí příjemným, teplým, barevným, živým a velmi dynamickým dojmem – je o několik tříd lepší než většina běžných počítačových bedýnek. Bohužel také dražší.

    Hercules XPS 2.101

    Uvažuji o těchto bedýnkách, ale než je objednám, tak bych je chtěl slyšet. Nebo alespoň si o nich přečíst v podobné recenzi. Dočkám se?

    Ve 2 hodiny ráno na 60%......tak to je pěkná prasárna

    Ať se na mě autor nezlobí, ale "zvláště pokud budete "testovat" Chronicles of Riddick ve 2:00 hodiny ráno a na 60% hlasitosti", tak jste u mě prachsprostý bezohledný ***** Přál bych Vám zažít akustický teror na vlastní kůže. Toto může udělat opravdu jedině prase.

    @miroush: nebo někdo, kdo chce provokovat. Ale s těmahle repro, to nejde jinak...
    Tak jen tak dál

    Máš něco na srdci?

    100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
    nahoru