Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Slon do kapsy – test tří boxů pro 2,5“ disky

Slon do kapsy – test tří boxů pro 2,5“ disky

Recenze
Akasa AK-ENP2NES-SL 2,5" IDE/SATA eSATA/USB2.0_1391972523
Akasa AK-ENP2NES-SL 2,5" IDE/SATA eSATA/USB2.0
Produkt není určen k prodeji.
LC Power EH-25BSII, black_1895223625
LC Power EH-25BSII, black
Produkt není určen k prodeji.
RaidSonic Icy Box IB-250U-B černý USB, 2.5" IDE_1650356567
RaidSonic Icy Box IB-250U-B černý USB, 2.5" IDE
Produkt není určen k prodeji.

Kdekdo pociťuje nedostatek místa pro svá data. A to jak na notebooku, tak i na stolních PC. Pro všechny tyto uživatele existuje snadná možnost, jak si dopomoci k velkému úložnému místu, které však nebude zabírat mnoho prostoru a ani jeho cena nezruinuje rodinný rozpočet. Ano, bavíme se o přenosných discích, a to v jejich menší, notebookové, variantě.

Dnes se nám do rukou dostává trojice boxů pro malé 2,5“ notebookové disky. Jeden kousek nám dokáže obsloužit disky se starším IDE rozhraním (PATA) a další s novějším sériovým rozhraním SATA. Pokud by někoho napadlo, že neumím ani do tří počítat, tak toho vyvede z omylu náš poslední kousek. Jedná se totiž o takového obojživelníka na poli malých externích boxů. Jistě již správně tušíte, že tento box dokáže pracovat jak s IDE, tak i se SATA disky.

Proč externí box?

Kde jsou ty doby, kdy nám k přenesení několika programů stačila jediná disketa (pro ty, co nepamatují, takový ten černý plastový čtvereček ). V dnešní době multimediálních možností využití počítače se setkáváme s obrovskou spotřebou diskového prostoru. A tak jeho další rozšíření bývá častým a nezbytným jevem. Zkusme si nyní alespoň letmo vyjmenovat důvody, proč si namísto dalšího disku do počítače pořídit 2,5“ externí box s diskem.

  • Pro uživatele s notebookem je to pomalu jediná možnost, jak si zvětšit diskovou kapacitu. Hlavní výhodou připojení právě 2,5“ boxu s diskem k notebooku je možnost jeho napájení jen za pomoci USB konektorů. Kolik Vaší drahocenné baterie toto zapojení dokáže vysát, necháme zatím bez povšimnutí. Avšak možnost jeho připojení i v situaci nepřítomnosti zásuvky je často nedocenitelnou výhodou.
  • Dalším plusem pro majitele notebooků je jejich menší spotřeba, která souvisí s jejich primárním určením.
  • Za bod k dobru, a to nejen pro uživatele notebooku, vezměme i velikost. Zkuste se sami někdy promenádovat v brašně s klasickým 3,5“ diskem v externím boxu a poté jej zaměňte za 2,5“ notebookový disk. Budete sami překvapeni, kolik odlehčení získáte. Stejně tak tento rozdíl snadno odzkoušíte, potřebujete-li často přenášet data mezi několika počítači, které nejsou jinak propojeny. S tímto souvisí i další bod.
  • Notebookové disky jsou vyráběny s jinými prioritami, než klasické 3,5“ disky. Proto se u nich setkáváme s vyšší mechanickou odolností - proti pádům, otřesům, pohybům při práci.
  • U těchto disků získáte mnohem vyšší a levnější kapacitu než u USB klíčenky, paměťové karty či SSD disku.

Abychom však nestáli jen na jedné straně barikády, projděme si letmo i nevýhody.

  • Jejich pořizovací cena a maximální velikost je vůči diskům v 3,5“ externích boxech dosti v nevýhodě.
  • Vůči USB klíčenkám a SSD diskům jsou stále mnohem více náchylné k poškození a jsou také pomalejší.
  • Rychlost otáčení ploten je stále často jen 5.400 otáček, čemuž odpovídá i výkon.
  • Sehnat si do externího boxu starší 3,5“ disk je mnohem snazší a levnější.

Jak box k počítači připojit?

USB – universální připojení, které naleznete na drtivé většině externích boxů. Jeho hlavní devizou je možnost připojení snad ke každému počítači, vyjma opravdu extrémních stařečků. Dále mu k plusu musíme přičíst možnost napájení malých externích boxů. Za nevýhodu by se mohla považovat nutnost instalace ovladačů pro operační systém Windows 98SE a starší, avšak tito uživatelé jsou již minoritní skupinkou. Větším problémem tak zůstává ještě dosti častá přítomnost starší specifikace USB 1.1, jejíž teoretická přenosová rychlost je jen 12Mbit/s. Nyní se již setkáváme jen se specifikací USB 2.0, jejíž přenosová rychlost je až 480Mbit/s, což však v reálném nasazení nedosáhneme.

FireWire (IEEE 1394) – jedná se o rozhraní spíše známé uživatelům digitálních kamer. Jeho odlišná struktura fungování je založena na tom, že komunikaci neřídí řadič, ale samo zařízení, což dovoluje zapojovat za sebe více zařízení. To bychom se však dostali daleko od našeho tématu, proto si vysvětlení můžeme nechat na jindy. Nám zajímavou informací může být jedině to, že zařízení připojené přes FireWire musí být napájeno a ani konektor pro připojení nenalezneme všude. Proto přejděme na poslední z možností.

eSATA – poslední způsob je primárně určen právě pro připojení disků. Neočekávejme od něj nic víc, ale to co od něj chceme, umí nejlépe. Nepotřebujeme žádné ovladače, přenosová rychlost je omezena diskem a ne rozhraním, neboť může dosahovat teoreticky až 3Gbit/s. Nevýhodou je tak opětovně nutnost napájení zařízení a také to, že vzdálenost konektoru může být maximálně 2m od připojení na základní desce.

Představení disků pro testy

Pro naše účely jsme vybrali jeden disk s PATA připojením a jeden se SATA připojením. Testováním jejich rychlosti či provozních vlastností se v tomto testu zabývat nebudeme. Kdo by však hledal nějaké lepší informace o našem testovaném SATA disku, naleznete je zde.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Disky pro testování – PATA Western Digital, SATA Toshiba

Název

Western Digital Scorpio WD2500BEVE

Toshiba MK1237GSX - 120GB

Rozhraní

IDE ULTRA ATA100

SATA 1,5Gbit/s

Průměr plotny

2,5“

Kapacita

250 GB

120 GB

Rychlost otáčení ploten

5.400 ot/min

Průměrný vyhledávací čas

12 ms

Vyrovnávací paměť

8 MB

Spotřeba (čtení/zápis)

2,5 W

2,2 W

Váha

117 g

101 g

Cena*

2350,- Kč

1250,- Kč

* jedná se o orientační cenu s DPH platnou ke dni vydání článku

Seznamte se, externí boxy

Po nudné úvodní seznamovací pasáži se konečné dostáváme k jádru našeho testu. K boxům, kterým jsme se rozhodli podívat na zoubek. V této části si představíme všechny naše bojovníky, a to jak s mnoha zbraněmi, tak i skoro s holýma rukama.

Bojovník číslo 1 – RaidSonic Icy Box IB-250U-B černý USB, 2.5" IDE (PATA), USB 2.0

První do ringu vstupuje rámeček společnosti RaidSonic, který je určen pro starší připojení disků - IDE. Kdo by se bál, aby nekoupil zajíce v pytli, může se přes průhled na krabičce přesvědčit, zdali se mu rámeček bude líbit. Balení však musíte chvilku obracet v ruce, abyste nalezli nějakou informaci, pro které rozhraní disku je rámeček určen. Zepředu se Vám to nepovede.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V balení vyjma námi testovaného rámečku, který je vyveden ve slušivém hliníkovém kabátku, avšak s plastovým jádrem, naleznete dva USB kabely, z nichž jeden je datový a druhý napájecí. Představit si balení bez pouzdra, návodu a instalačního CD s ovladači si už nikdo nedokáže. A neboť celá instalace disku do boxu je spojena s nutným šroubováním, tak zde nalezneme i malý šroubováček.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Box a jeho možná připojení a LED diody

Při bližším prozkoumání boxu vidíme jednu příjemnou maličkost, se kterou se u boxů tak často nesetkáváme. Ano je to vypínač ON/OFF, díky kterému se disk dá jednoduše odpojovat, aniž bychom museli vytahovat kabel buď z boxu či USB portu. Dále zde nalezneme napájecí konektor, do kterého lze snadno zapojit druhý USB kabel k tomu určený. Není to nutností vždy, ale jen nedokáže-li USB port dodat dostatečné napájení či disk v rámečku je „více žravý“.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dobré zpracování boxu podtrhuje vystýlka uvnitř rámečku i na hliníkových krytech, která Vám zajišťuje vynikající usazení disku v rámečku a jeho utlumení.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Oba hliníkové černé kryty a střed, který je vyroben z plastu

Celkově se IcyBox 250U povedl. Jeho design nikoho neurazí. Pouzdro je kvalitní s praktickou úchytkou uvnitř, kam si můžete strčit šroubováček. Menší nevýhodou může být lesklý povrch, na kterém, jak je patrno i z fotografií, lehce ulpí Váš otisk. U boxu potěší přítomnost napájecího adaptéru pro USB a také možnost vypnutí i při zapojeném napájení.

Bojovník číslo 2 – LC Power EH-25BSII, SATA, USB 2.0

Kabátek tohoto boxu od společnosti LC Power se netřpytí žádným přehnaným pozlátkem, ale jednoduše splňuje nejdůležitější informační hodnotu. Z krabice se dozvíme veškeré, pro nás potřebné údaje.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V tomto balení naleznete černý box, který je z hliníku, s plastovými výstupky, na nichž naleznete označení tohoto disku. Dále se v balení nachází USB kabel pro připojení k USB portu, pouzdro na box, návod, CD s ovladači pro starší systémy a nakonec šroubky pro upevnění disku a šroubováček. Ten pro Vás bude stoprocentní výhrou, neboť umístění disku do boxu je plně závislé na neustálém šroubování. K tomu velikost šroubků je tak minimalistická, že se budete často modlit, abyste náhodou některý z nich neztratili. U tohoto boxu se nejspíše budete bránit výměnám disků.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Samostatný box

Podíváme-li se pozorně na samotný box, zaujme nás zdířka pro napájecí konektor. Jak je vidno, box je připraven i pro externí napájení, nezvládne-li mu dodávat dostatek šťávy samotné USB. Škoda, že napájecí kabel, ať již na normální zásuvku, či ještě lépe do USB, chybí. Dále na této straně boxu vidíme již jen konektor miniUSB a dvě LED diody, kdy jedna je určena pro napájení (modrá) a druhá pro práci disku (červená).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Sundaný vrchní kryt se čtyřmi miniaturními šroubky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Rámeček zespodu s oběma sundanými kryty

Box společnosti LC Power jistě stojí za zmínku. Kvalitní zpracování, kde disk z boxu dostanete hodně pracně, zajišťuje jeho stabilitu. Plastové výlisky na těle boxu dobře ochraňují před otisky a poškozením hliníkového těla. Na škodu může být jen nepřítomnost napájecího kabelu.

Bojovník číslo 3 – Akasa AK-ENP2NES-SL 2,5" IDE(PATA)+SATA, eSATA+USB2.0

Bílo-černá krabička, největší z dnes testovaných, na sobě dává dobře znát své přednosti. Nápis IDE/SATA či eSATA a USB2.0 svědčí o skvělém vybavení tohoto boxu. Jen na okraj, neopomíná ani upozorňovat, že připojení přes eSATA konektor je umožněn jen se SATA diskem.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Velikost krabičky boxu od AKASY je určitým lákadlem na množství příslušenství, které zde nalezneme. Proto hned po otevření krabice na nás vykoukne trochu boubelaté pouzdro. Koho to překvapí, hned se dočká odpovědi. Ano, správně. Box je umístěn v něm. Dále nám v továrně do balíčku přibalili jeden menší návod, šroubky a rovnou tři kabely. Jeden datový pro USB, druhý pro eSATA připojení a tím třetím je napájecí kabel. Ten díky možnosti eSATA připojení lze zapojit rovnou do dvou USB portů, které již takovýto přenos dokážou uspokojit. Jediným nedostatkem vůči předchozím boxům je nepřítomnost malého šroubováčku. Naštěstí šroubky pro otevření boxu nejsou úplně titěrné, a tak veškerou práci v pohodě zastane jakýkoliv menší křížový šroubovák.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

CD s ovladači pro starší systémy není přiloženo

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dosáhnout matu na těle tohoto boxu je skoro zázrak

Box je vyroben z leštěného hliníku, černé barvy. Tomu, kdo lpí na krásně vyleštěném boxu, bych doporučil práci s ním v rukavičkách. Sám jsem s jeho upatláním sváděl krušný boj. Neustálé leštění hadříkem Boxwave určeným na displej telefonu bylo chvílemi nad mé síly.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Konektorů je zde více jak lidí po ránu v metru

Větší počet možných připojení je na boxu snadno poznat. Přepínač mezi formátem umístěného disku nás už navnadí a další pohled na napájecí a datové připojení jen tuto radost posílí. Na škodu může pro někoho být jen jedna LED dioda umístěná na druhé straně disku. Tato dioda prosvětluje nápis integral, ale její časté pulsování, i jen při zapojení, působí trochu rušivě.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na střeva boxu

Při pohledu na vnitřek boxu je všem rychle jasné, jakým způsobem lze do jednoho boxu vměstnat podporu obou diskových rozhraní. Stačí jen jednoduše umístit na každou stranu jeden konektor a máme vše vyřešeno. Disk se přidělává za pomoci miniaturních šroubků. Kde Vám může vzniknout problém nalézt doma vhodný šroubovák.

Větší rozměry tohoto boxu plně vyvažuje jeho schopnost připojení obou druhů disku, a také eSATA konektor. Plusem je i přítomnost napájecího kabelu. Co nepotěší je lesklý povrch rámečku a nepřítomnost šroubováčku pro boj s nejmenšími šroubky pro přichycení disku.

Název

RaidSonic Icy Box IB-250U-B

LC Power EH-25BSII

Akasa AK-ENP2NES-SL

Rozhraní disku

ATA100/133

SATA

ATA100/133 + SATA

Velikost boxu (d x š x v)

137 x 80 x 12 mm

128 x 76 x 19 mm

151 x 80 x 16 mm

Připojení

USB 2.0

USB 2.0

USB 2.0 + eSATA (jen pro SATA disky)

Externí napájení

ANO – kabel přiložen

ANO – bez kabelu

ANO – kabel přiložen

Materiál

Hliník + plast

Hliník + plast

Hliník

Váha *

64,8 g

87 g

125,7 g

Cena**

480,- Kč

290,- Kč

530,- Kč

* váha testovaných boxů byla měřena na laboratorní váze

** jedná se o orientační cenu s DPH platnou ke dni vydání článku

Testování – co vše budeme sledovat?

Nyní se přesuneme k otestování našeho různorodého seskupení externích 2,5“ boxů. Mám zde zástupce dvou možných připojení k počítači a stejně tak zástupce obou možností připojení disků. Proto se zkusíme podívat, jaké nám dokážou tyto varianty přinést výhody či nevýhody a jaký je mezi nimi rozdíl. Zkusíme si, zdali je pro disky brzdou jejich rozhraní či připojení k počítači.

Testování bylo prováděno na stolním PC (v testech označen PC) a notebooku FujitsuSiemens Computers Lifebook E 8020 (v testech označen NTB).

Základní deska

ASUS P5B Deluxe WIFI-AP

---

Procesor

Intel® Core™2 CPU 6600 @ 2.40GHz

Intel® Pentium® M740 1,73GHz

Grafická karta

ASUS EAX1950PRO 256MB DDR3

ATI Mobility Radeon X600 (M24)

Paměti

2x GEIL 2x512MB DDR2 PC800

512MB DDR2 PC533

HDD

Hitachi Deskstar T7K500 250GB SATA300, 8MB

Fujitsu MHT2080BH 74GB SATA, 8MB

Zdroj

Thermaltake ToughPower 600W

---

Operační systém

Windows XP SP2

Chipset

Intel® 82801HR ICH8R – 8.0.0.1010

Intel® 82801FBM ICH6-M – 6.0.0.1013

IDE disky

V prvním testu jsme se zaměřili na otestování boxů pro PATA disky. Tyto boxy jsme připojili jak k stolnímu PC, tak i k notebooku. Měření bylo provedeno za pomoci aplikace HD Tach ve verzi 3.0, kde jsme se zaměřili na hodnoty Random Access, Average speed a Burst read. Hodnota Random Access nám vypovídá o přístupové době na různých místech disku. Average speed označuje průměrnou kontinuální rychlost čtení z disku - tato hodnota je určující pro přenos větších souborů. Poslední měřená veličina Burst speed označuje rychlost zpracování (zde čtení) dat po krátký okamžik - bývá vyšší jak Average Speed.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V tomto grafu vidíme, že přístupová rychlost se nemění ani v závislosti na použité platformě či rámečku. Zajímavější pro nás může být postřeh, že celkově lépe spolupracují boxy se stolním PC, kde je použita novější čipová sada společnosti Intel®.

Druhým testem, kterým jsme prověřili dovednosti našich boxů je program HD Tune ve verzi 3.00. Zde jsme se už nezabývali měřením přístupové doby, která je, jak je z předešlého grafu vidět, čistě závislá na použitém pevném disku. Naše měření jsme proto obrátili se zájmem jak na kontinuální přenosovou rychlost při zápisu, tak i při čtení. Posledním měřením jsme prověřili Burst rate, opět jak pro čtení, tak i pro zápis. Hodnota Burst Rate nám udává nejvyšší rychlost, jakou mohou být data přenášena od rozhraní disku do operačního systému.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Znovu můžeme sledovat, že výkon USB zapojení na novější čipové sadě je o něco větší, přičemž zápis je viditelně omezen na hladině do 26MB/s. Ten však pracuje většinu doby u této hranice a jen ke konci disku jeho hodnota klesá.

Podíváme-li se na výsledky boxů pro PATA disky, dostane se k jednoduchému výsledku. Rozdíly mezi boxy jsou minimální, hlavní brzdou se stává jak samotný disk s jeho přístupovou dobou, tak hlavně technologie USB, která nedokáže plně využívat možností těchto disků.

SATA disky

Test SATA disků proběhl stejným způsobem jako předchozí. Do výsledků se nám však díky společnosti AKASA a jejich boxu AK-ENP2NES-SL dostalo i zapojení pomocí eSATA konektoru. Kolik nám toto připojení vůči USB 2.0 přinese zlepšení nebo zhoršení se dovíme z následujícího testování.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Rychlost přístupu na disk je opět viditelně ovlivněna samotným diskem. Jiné připojení zde nedoznává žádných lepších výsledků. Oproti tomu již v testu průměrného kontinuálního čtení se dostává box připojený za pomoci eSATA konektoru do vyšších hodnot (zde již opět ovlivněných samotným diskem). A nakonec překvapivý obrovský rozdíl u náhodného čtení. Samotnému se mi zdá tento rozdíl dosti vysoký, a proto jsem jej testoval několikrát.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nakonec se opět setkáme s HD Tune, kde se nám znovu prokazují schopnosti boxů připojených jiným než USB konektorem. Stačí se podívat na výsledky jak zápisu, tak čtení, které nám přináší připojení za pomoci eSATA konektoru. Ostatní výsledky korespondují s hodnotami, které jsme naměřili již při testování PATA boxů. Drobné odchylky jsou způsobeny použitím jiného disku.

Klady a zápory

RaidSonic Icy Box IB-250U-B

+

-

napájecí kabel

lesklý povrch

vypínač disku na boxu

plastový střed boxu

kvalitní pouzdro

šroubováček

tlumící vystýlka boxu

váha

LC Power EH-25BSII

+

-

šroubováček

chybí napájecí kabel

plastový kryt na boxu

malé šroubky i na boxu

váha a velikost

cena

Akasa AK-ENP2NES-SL

+

-

IDE(PATA) i SATA disky

lesklý povrch

USB 2.0 i eSATA konektor

velikost a váha

kvalitní pouzdro

chybí šroubováček

eSATA kabel

jen jedna LED dioda

napájecí kabel

přepínač druhu připojení USB/eSATA

Kterou schránku na slona použít?

Jak je vidno z výsledku našeho měření, samotné boxy nemohou rychlost přenosu dat ovlivnit tolik, abychom se jimi museli při výběru toho správného řídit. Rozhodnutí o výběru tak musíme zaměřit trochu jiným směrem.

Prvním krokem při výběru určitě poslouží, chceme-li použít nějaký disk, který již vlastníme. Jeho rozhraní hraje při nákupu podstatnou roli. Vše nám naštěstí může pomoci vyřešit jednoduchý, avšak skvělý box společnosti AKASY s možností připojit jak PATA, tak SATA disky.

Rozhodujícím faktorem pro nás může být také užití boxu. Vypínač připojení disku na boxu RaidSonic jej snadno předurčuje k občasným zálohám, kdy disk máme neustále připojen, ale je zbytečné na něj mít stálý přístup. Naopak tlumící vystýlka jej pasuje do role skvělého přítele na cesty. Box LC Power nás zaujme díky plastovým výliskům na boxu, které dokáží zvýšit jeho odolnost. Nakonec, i veškeré připevňování disku a skládání boxu jen šroubky a ne zacvaknutím ukazují jeho odhodlanost stále cestovat. Jeho největší zbraní je hlavně cena. Kdo si chce z boxu s diskem udělat další úschovnu svých dat a nedokáže se bez nich ani chvíli obejít, tomu nejvíce padne do oka box od společnosti AKASA. Máte-li u počítače či notebooku eSATA konektor, nebude se Vám jej chtít připojovat jinak. A potěšujícím je i přítomnost přepínače mezi druhy připojení, což například můj stolní box nemá, a potřeba odpojovat jej od eSATA konektoru, abych k němu připojil notebook za pomoci USB, není nic příjemného.

Každý z dnes námi testovaných boxů má své výhody i nevýhody. Pokusil jsem se je Vám shrnout do dnešní recenze a doporučení, který z boxů bude pro Vaše použití nejlepší, nechávám jen čistě na Vás. Nevyhovuje-li Vám ani jeden z dnes testovaných, je tím nejmenším problémem zabrouzdat po našem obchodě a vybrat si ten nejlepší pro Vás.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (31)

Recenze

Recenzička to je paradni, je tam vsechno. Jen nevim, proc je umistena v novinkach ze zpravodajstvi, v recenzich by ji bylo lepe.

@martinmaster: jj stejne tak jako to Ferari...je am napsano recenze a je to v novinkach :D

@Parman: Hlavne že je dobrá ;)

@eClipseII: jo je hoodně dobra :) lepšite se

@martinmaster: Dobrý den. Děkujeme za upozornění. Článek je opravdu zařazen chybně – bude ihned přesunut. Přeji hezký den.

@Saša Ševčík - CZC: V cajku ne? :-). Každý udělámě občas chybu :-)

Paradni recenze

Jen tak dal pane Turečku...máte zatím da se rict nejlepsi recenze..konecne se to tu zacina trochu rozjizdet..;-)

@Parman: +1 ;)

Recenze

senzačni recenze

Teploty

Chtělo by to i tabulku teplotot.

@EuMatBa: Dobrý den, tuto tabulku jsem neuváděl ze dvou důvodů:
1) neměl jsem při testu u ruky laboratorní teploměr pro měření teplot povrchu rámečků.
2) přes USB připojení nezjistíte stav disku (potažmo jeho teplotu). Tedy abych nepovídal, programy, které jsem měl v dané době u ruky nebyly schopny toto podat.Pro příští podobný test se Vám pokusím tyto údaje dodat.

@Jan Tureček: podle mně dobrá práce. sice se o tohle přímo nezajímám, ale je to zajímavé počtení :-)

@EuMatBa: Teplota se bude bohužel asi lišit disk od disku. Mám např 3 maprosto identické disky a každý topí jinak.

Dobrej Hardwer

Opravdu cim dal tim lepsejsi recenze a testy! Perfektni test tří boxů pro 2,5“ disky!!!Ted k tematu:
Konecne dobra vecicka a hlavne velikost hraje prim.
Dalsi vyhoda je, ze neni treba externiho napajeni (trafa atd..) staci jen USB
Velikost, spotreba vse +
Prenos dat, USB, FireWire, dokonce eSATA.Nedostatku neni tak mnoho, ale jsou:
Rychlost proti 3,5" exter.Box.(otacky jen 5400, teplota, bohuzel i cena!)
Priklanim se ktomu, ze je to dobrej kus hardweru!

Povedená recenze

Pochvalu autorovi, velmi povedená recenze pane Turečku.

Hihi

Dobrý obludy, tyhle tři 2,5" boxy ::--)) - mám přes rok MSI StarTray Pata za 230 korun:
http://www.czechcomputer.cz/product_doc-89CE422FDADE1875C12572B400482C5D.html
a v něm nejtišší notebookový disk historie Seagate Momentus 5400.3 ST980815A - 80GB. Box je 127 x 76 x 13 mm ::-))Tahle kombinace je nepřekonatelná - vůbec ho neslyším a je to o trochu větší než fleška - i když má box rozdvojku, není vůbec potřeba - chytá bez chyby na jeden přední i zadní port::DD

POZOR na AKASU!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Sleduji tuto diskuzi a chválu. Mám problém poněkud odlišný. Po zakoupení prvního boxu Akasa mi tento po připojení vypálil USB port v desktopu. Dnes mi druhý zlikvidoval motherboard ve Sony Vaio. Škoda 21.000.- (dvacet jedna tisíc!). Bez externího zdroje nedoporučuji spouštět!! Pokud ovšem nechcete zbytečně utrácet. Dva případy mi stačí a tento box, přestože na pohled líbivý, nechci ani vidět! M.Černý

@energy: Dobrý den, nedivím se Vašemu rozhořčení za takovýto problém. Nemohu jej adekvátně posoudit, neboť testovaný box jsme měl připojen ke dvou notebookům a stejnému počtu stolních PC a nikde s ním problém nebyl.
Avšak oproti Vám jsem nemohl tyto boxy testovat dlouhodobě.
Jediné, co mě teď napadá, že by mohlo tuto situaci vyvolat je větší odběr disku (nemáte v boxu umístěn například disk se 7.200 ot.?), který požadoval vyšší příkon než zvládl dodat USB port a tím nastal zmíněný problém. Ale jak jsem již napsal, je to jen můj soukromý, nejspíše mylný, odhad.

@Jan Tureček: No možná se spíš jedná o vadný kus. Měl jsem několik boxu i s disky 7200ot/m a max když deska nezvládala, tak se disk nerozběhnul, ale naštěstí se mi nikdy nestalo, že by to něco odneslo. Každopadně to zamrzí když něco odejde :(

@luha: Dobrý den, přesně tak. Veškeré boxy nenaběhnou, nedostačuje-li jim napájení z jediného USB. Proto si myslím, že problém by musel být u daného kusu disku, který by v nějaký okamžik vyžádal větší příkon. A poté by musely napájecí obvody místo odpojení zareagovat zvýšeným odběrem, který USB port neunese. Ale znovu opakuji - je to můj názor a o jeho správnosti sám dosti pochybuji...

@energy: Dobrý den.Čtu vaši připomínku ke článku a musím říct že jsem s Akasou velmi spokojen.jen mohla byt vypolstrovaná.A k tomu že vám vyhořela deska vadný kus a nebo statická elektrika.Pujčil jsem kamošovi flasku kterou používám rok bez problémů a on ji zastrčil do pc viděl jsem jak probehl elektrický výboj a konec desky.třeba to je taky možnost.ps.při dalsim zapojení do jiného pc to samé naštěstí to deska vydržela.

Proc ramecek?

Muze mi nekdo rozume vysvetlit, proc si porizovat ramecek? Si koupim cabel z USB k disku (cca 200Kc-tady na CZC jsem ho nevidel tak nevim) a nepotrebuju zadny dementni ramecek,-cele to zabira uplne minimum mista a funguje to spolehlive, i s PATA 3,5 ci 2,5 i s eSATA

@Konr: Dobrý den, odpověď je snadná. Box na disk má oproti tomuto jednu velkou výhodu. Je-li vypolstrovaný a jde v něm dobře disk upevnit, slouží jako ochrana disku při přenosech, či i při položení někde na stole, kde Vám na něj může cokoliv padnout apod.
Zkuste si tahat v tašce s notebookem volně hozený disk a porovnat jeho životnost s diskem v boxu.

@Jan Tureček: no tak ja bych si dovolil tvrdit, ze jde o prehnanou opatrnost, za 1) proc by mi neco padalo na stul na disk? a za 2)disk nosim uz leta, pouze v pouzdre (ktere k tomu neni ani urcene) a zadny problem jsem nezaznamenal. opravdu by me zajimalo, ktery ignorat by "tahal v tašce s notebookem volně hozený disk", si ho dam alespon do nejake prihradky (kapsicky), ne??? timto nechci rozpoutavat flame, akorat mi to prijde zhovadile, takove "kdyby tamto nahodou s timto" (kdyby babicka mela koule, je to dedecek)

@Konr: Doufám, že opravdu nevyvoláme flame ;).
Jde o to, že přehnaná opatrnost toto není. To, že se Vy umíte dobře k disku chovat neznamená, že tak umí každý.
1) Když například vidím kolegu, kterému box ze stolu spadne tak jednou týdně, nechtěl bych u něj vidět jen disk bez rámečku ;)
2) Ano pouzdro velice pomůže, jenže ne každý má doma podobné pouzdro, do nějž by jej v pohodě vložil a tak místo shánění pouzdra, které k němu není ani určené, s klidem může koupit box.
---
Jinak k Vašemu příkladu ... Kdyby náhodou ... Můžeme spekulovat z druhé strany, proč asi zaměstnanci nosí pracovní obuv, i když šance, že jim na nohu něco spadne je 0.00 nic a nemohou chodit v pro ně příjemnější obuvi?

@Jan Tureček: tak podle me je ramecek daleko lepsi nez nejakej kabel disk bez boxu neni nijak chraneny ale hlavne to musi vypadat hrozne myt na stole jen disk pripojeny kabelem cena boxu oproti kabelu je cca o 100kc vyce coz neni zadna pohroma

Lol

super recenzia

Pevný disk

Tato recence je velice dobrá a zajímavá.

@Kdoli: taktéž souhlasím.

Good

good recenze

B

tabulku by to chtelo

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru