Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Srovnání Webových kamer: Logitech vs Creative Labs

Srovnání Webových kamer: Logitech vs Creative Labs

Recenze
Creative Labs Video Blaster WebCam Instant Skype Edition_1748004662
Creative Labs Video Blaster WebCam Instant Skype Edition
Produkt není určen k prodeji.
Creative Labs Video Blaster WebCam Live! Ultra for NB_960820907
Creative Labs Video Blaster WebCam Live! Ultra for NB
Produkt není určen k prodeji.
Logitech QuickCam Communicate STX_2119703992
Logitech QuickCam Communicate STX
Produkt není určen k prodeji.
Logitech QuickCam for Notebook_144215957
Logitech QuickCam for Notebook
Produkt není určen k prodeji.
Logitech QuickCam Pro 5000_1523284289
Logitech QuickCam Pro 5000
Produkt není určen k prodeji.

Na první pohled je nabídka webových kamerek velice různorodá, na druhý už zjistíte, že kromě Logitechu a Creativu není z čeho vybírat. V testu se proto podíváme na kamerky v cenové relaci do dvou tisíc korun.

Počítače se staly nedělitelnou součástí našeho života. Z pracovního nástroje se postupem času stalo multimediální centrum, které ve spojení s internetem, nabízí alternativu ke klasickým médiím. Spojení počítačů do celosvětové sítě přináší nové formy komunikace. Klasický e-mail se tak pomalu stává překonanou záležitostí, která funguje především v oficiální sféře. Zlepšující se parametry internetového připojení umožňují uživatelům používat interaktivnější formy komunikace. Velmi populární je proto tzv. Instant Messaging (IM), který elektronickou komunikaci zrychluje.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Komunikaci lze obecně považovat za informační, materiální, ale především sociální spojení jedinců. V tomto ohledu však není klasický IM právě ideálním komunikačním prostředkem. Používání programů (protokolů) jako MSN, ICQ, Jabber apod. je v podstatě určitou formou chatování. Takto vedenému „rozhovoru“ chybí tzv. paralingvální prostředky.

Jednotliví účastníci komunikace jsou ochuzeni o sílu a barvu hlasu, jeho melodii, nevnímají přízvuk, rytmus a tempo řeči. Účastníci „hovoru“ jen těžko odhadují emoce a náladu svého protějšku. Určitou náhražkou jsou tzv. „smajlíky“, ikonografické zkratky, které mají sdělení dodat emoce a tím nahradit nonverbální projev. Navzdory těmto drobným "vylepšením" elektronické komunikace má osobní komunikace jednu velkou výhodu, a tou je bezprostřední kontakt.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Součástí osobního kontaktu je nonverbální komunikace, kdy se lidé navzájem vnímají takřka všemi smysly. Podle tónu hlasu, mimiky, postoje (haptika) atp. oba komunikanti poznají emocionální podtext sdělení. O tento faktor je klasická elektronická komunikace (IM, chat, mail) ochuzena. Nedostatky instant messagingu proto vedly k rozšíření možností IM komunikátorů (ICQ, MSN, AOL apod.). Do jednotlivých protokolů byla přidána hlasová komunikace (VoIP) a později i visuální (videkonference). Zde se dostáváme k technické části naší recenze. Prostředkem, který přibližuje elektronickou komunikaci běžnému lidskému kontaktu, jsou webové kamery.

Technologie

Před vlastní recenzí si nastíníme princip, na kterém webové kamery fungují. Zjednodušeně řečeno, webkamera je vlastně primitivní digitální fotoaparát s mizernou optikou. Podobně jako digitální fotoaparát, pracuje webkamera s plošným světlocitlivým senzorem. Ten se tvořen velkým množstvím miniaturních světlocitlivých buněk, na kterých se při dopadu světla generuje elektrický náboj.

Rozdíl mezi webkamerou a digitálním fotoaparátem je především ve zpracování obrazu - světla, které prochází skrze čočku. Webkamery většinou využívají tzv. CMOS (Complementary Metal Oxide Semiconductor) čip. Naopak digitální fotoaparáty (a videokamery) nejčastěji snímají obraz s pomocí čipu CCD (charge coupled device).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

CMOS je starší technologií než CCD, a pro webové kamery byl tento systém vybrán především kvůli nízkým výrobním nákladům. Další výhodou je i nižší spotřeba energie. Hlavním nedostatkem levnějších čipů CMOS je však vyšší úroveň náhodného šumu ve srovnání s CCD čidly. Popisované neduhy je proto nutné eliminovat speciálními obvody a filtrací.

Důležitým parametrem každé kamery je rozlišení. Tento údaj se odvozuje od počtu světlocitlivých diod umístěných na čipu. Pro webkamery jsou nejběžnější rozlišení 352x288 a 640x480 (307200 pixelů). Vyšší rozlišení dnešních webkamer je výsledkem interpolace (např.1280 x 960) obrazu. Není nutné zvlášť zdůrazňovat, že vyšší rozlišení přináší kvalitnější obraz, vyšší datový tok a s tím související nároky na hardware.

Světlo (obraz) je po průchodu optikou dále zpracováváno pomocí barevných filtrů. A/D převodník přemění obraz z analogového na digitální atd. Problematika technologie zpracování obrazu je poměrně rozsáhlá a zasahuje mimo rámec naší recenze. Pokud Vás však toto téma zaujalo, doporučuji fundovanější články na níže uvedených odkazech, kde naleznete popis problematiky digitalizace, barevného rozkladu, komprese apod.

Svět Hardware; Fotoaparát

Logitech QuickCam Communicate STX

Jako první si představíme webkameru společnosti Logitech. Většině uživatelů je společnost známa jako přední výrobce počítačových periferií. Oblibě se těší především pestrá nabídka myší, klávesnic a herních ovladačů. K méně známým produktům patří speciální 3D ovladače určené pro CAD, animování, střih videa apod.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Podobně jako ostatní produkty Logitech, je i nabídka webkamer pečlivě rozdělena. Řada kamer Logitech QuickCam Communicate je vyráběna ve čtyřech verzích, které jsou „certifikovány“ pro instant messengery (např. STX PLUS for Skype, STX PLUS for MSN).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Logitech QuickCam Communicate STX je určena pro systémy s Windows 98SE/ME/2000/XP, podporuje rychlé USB 2.0 rozhraní, vystačí však i se starším USB 1.1. Kamera používá CMOS čip, který snímá obraz v rozlišení 640x480 pixelů. Statické obrázky lze pořizovat v interpolovaném rozlišení až 1.3 megapixelů (1280x960). Video pak v rozlišení 640x480 bodů, v nižších rozlišeních je maximální framerate až 30 snímků za sekundu. Optika kamery využívá automatického ostření, které je velmi přesné a rychlé. Uživatel proto nemusí ručně a často zdlouhavě nastavovat optickou soustavu webkamery. Pro snazší komunikaci disponuje webkamera integrovaným mikrofonem.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Design

Kamerka na první pohled zaujme svým elegantním designem. Kulová „hlava“ se zapuštěným objektive je vyrobena z černého plastu. Návrháři kameru vybavili modrým podsvícením, které zároveň upozorňuje na aktivaci kamery a přenos obrazu. Nutno dodat, že tento designérský prvek je velmi efektní zvláště ve tmě.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Kamera není vybavena tlačítkem pro pořízení snímku. Osobně to nepovažuji za nedostatek. Stisk tlačítka je provázen zachvěním celého přístroje a snímky proto nejsou ostré. Mnohem kvalitnější je pořizování snímku přes ovládací program, kdy je kamera v klidu.

Logitech QuickCam Communicate STX je dodáván se dvěma podstavci. První plní funkci klasického stojánku, a je určen pro stabilní umístění kamery na rovném povrchu (např. pracovní stůl). Konický podstavec je vybaven drážkou s pohyblivým čepem, který se spojuje s tělem kamery. Bohužel tento způsob spojení je poměrně těsný a polohování kamery vyžaduje spoustu trpělivosti. Tření mezi povrchem kamery a stojanu je dále zhoršeno gumovou povrchovou úpravou stojanu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Druhý stojan plní funkci klipsu, kterým lze kameru připevnit na hranu monitoru nebo LCD panelu. Pružný podstavec má kovové jádro, které je obaleno vrstvou pryže. Tento podstavec lze dobře tvarovat a tím ho uzpůsobit pro různé příležitosti. Podstavec je poměrně těžký, a členitý gumový povrch umožňuje stabilní ukotvení i na tenkém displeji notebooku. Kamera je s tímto podstavcem rovněž spojena kloubem, který umožňuje otáčení kolem vlastní osy o 360°.

Výbava a Software

Výbava a s především ovládací software QuickCam je shodná pro většinu Logitech webkamer v této recenzi. Podrobněji si ovládací software popíšeme u první kamery QuickCam Communicate STX, u dalších typů zmíníme pouze rozdíly.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Kamera QuickCam Communicate STX je dodávána spolu s jedním instalačním CD. Na médiu najdete ovladače a základní software, včetně vícejazyčného manuálu. Všechny funkce, které ovlivňují nastavení a provoz kamery, jsou integrovány do řídícího software QuickCam. Zde můžete jednoduše pořizovat snímky, zaznamenávat video apod. Obrázky mohou být pořizovány v časovém intervalu, video lze nahrávat se zvukem atd. Quick Capture dále spolupracuje s emailovými klienty a umožňuje uživateli vytvářet multimediální maily.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nastavení parametrů kamery je přístupné z menu Camera Settings. Logitech kamery podporují tzv. Low Light Filter, tedy funkci umělého „podsvícení“ při nedostatku světla. Kvalitu této funkce můžete posoudit na níže uvedených obrázcích. Důležitá je rovněž funkce Color Boost, která mění teplotu barev. Rozlišení zobrazovaného náhledu lze měnit v několika rozlišeních (320x240, 640x480).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Low Light

Další a mnohem podrobnější nastavení najdete v menu Driver Setting – např. vyvážení bílé (White balance), Gamma, Backlight Comp apod. Určitým nedostatkem aplikace Quick Capture je chybějící podpora posílání (uploadu) snímků a videa na webové stránky nebo na FTP server. V tomto ohledu je nutno hledat mezi software dalších výrobců.

Zajímavou funkcí dražších Logitech kamer je tzv. „Face Tracking“. Optika se neustále zaměřuje na pozici hlavy, respektive na nejbližší a největší předmět v zorném poli kamery. Pokud se před objektivem pohnete, obraz je ihned automaticky dorovnán a přiblížen. Takřka filmové nájezdy kamery dodávají snímanému obrazu na dynamičnosti a komunikace působí velmi živě.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Kamera QuickCam Communicate STX bez problému spolupracuje s běžnými internetovými komunikátory, které umožňují video přenosy. Standardně jsou podporovány protokoly MSN Messenger, AIM a Yahoo! Přesto kamera perfektně spolupracuje i s ICQ a Skype.

Creative Labs Video Blaster WebCam Live! Ultra for NB

Největším konkurentem firmy Logitech na trhu s webkamerami je Creative Labs. Singapurskou společnost, výrobce proslulé řady zvukových karet Sound Blaster není nutné podrobněji představovat. Mezi úspěšné produkty patří MP3 přehrávače, reproduktory a další multimediální komponenty.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nabídka Creative Labs webkamer je poměrně pestrá a zahrnuje téměř dvacet produktů. Pro náš test jsme vybrali kameru Video Blaster WebCam Live! Ultra for NB. Jak je patrné z názvu jedná se o přístroj vhodný pro práci s notebooky. WebCam Live! Ultra podporuje rozhraní USB 2.0. Kamera používá CCD senzor, který umožňuje snímat obraz v rozlišení 640x480 pixelů.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Optika WebCam Live! je schopna snímat „širokoúhlý“ obraz v rozsahu až 76°. Jistou nevýhodou širokého úhlu záběru (rybí oko) je určitá deformace obrazu v rozích, tzv. „soudkovitost“. Pokrytí velkého prostoru umožňuje otočný tubus s optikou, kterým lze otáčet až o 180°. Statické obrázky lze se softwarovou interpolací pořizovat až v rozlišení 1280 x 960 pixelů (1.3 megapixelu). Optika kamery není automatická, zaostření je nutno provést manuálně. Přes malé rozměry je kamera vybavena mikrofonem.

Design

Velikost kamery ocení především uživatelé, kteří pracují na cestách. Vlastní přístroj je velmi lehký, jeho „dílenské“ zpracování a použité plasty jsou kvalitní. WebCam Live! Ultra na první pohled zaujme neotřelým, takřka futuristickým designem. Kamera je vyvedena v elegantní šedostříbrné barvě, která se hodí k většině notebooků.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

WebCam Live! Ultra není vybavena klasickým podstavcem, ale speciálním úchytem (tzv. PowerGrip), který snadno připevní kameru k displeji notebooku. Vnitřní strany úchytu jsou opatřeny gumovou podložkou, která chrání plochu notebooku před poškrábáním.Díky použitým pružinám je spoj velmi pevný a jeho uvolnění vyžaduje značnou sílu. Provoz kamery je zobrazován pomocí diody, která je umístěna na pravé straně tubusu s optikou. Délka USB kabelu je s ohledem na notebooky omezena na cca 40 cm.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Výbava a Software

Balení obsahuje poměrně obsáhlý manuál v několika jazycích, instalační CD a médium se softwarovým balíkem Arcsoft. Zajímavou součástí výbavy je elegantní černé pouzdro s logem společnosti. Kamera uložená v brašně s notebookem bývá vystavena značnému namáhání. Proto je pouzdro vyrobeno z odolného materiálu, který chrání přístroj před poškozením.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zajímavou částí výbavy je samostatný headset – sluchátko s mikrofonem. Headset je poměrně lehký, mikrofon lze díky ohebné konstrukci nastavit do požadované polohy. Delší hovor se headsetem není právě pohodlný a pro domácí použití je lepší zabudovaný nebo nezávislý mikrofon.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nyní se zastavíme u softwarového vybavení webkamer Creative Labs. Všechny důležité funkce jsou přístupné přes řídící software Creative WebCam Center. Základní obslužný software je společný pro všechny typy Creative kamer. Funkce řídícího software jsou podobné jako u konkurenčního Logitech QuickCam. Creative WebCam Center umožňuje uživateli jednoduše pořizovat snímky, zaznamenávat video apod. Veškerá nastavení a funkce lze využívat s pomocí horních tlačítek v hlavním okně programu. Zde jsou přístupné funkce jako Repote Monitoring (zmíněný web a ftp), Motion Detection (zjišťování pohybu), apod.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Možnosti software Creative WebCam Center jsou však podstatně širší. Na rozdíl od Logitech QuickCam umí Creative software nastavovat kompresi videa a formát ukládaných obrázků. Samozřejmostí je zachytávání obrázků v časovém intervalu. Volba kompresního poměru videa odpovídá nainstalovaným kodekům v systému. Proto není problém zachytávat video rovnou do DivX. Největším výhodou Creative WebCam Center je však upload obrázků a videa na web stránky nebo FTP servery.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nastavení parametrů kamery je zpracováno velmi intuitivně a uživatel se nemusí obávat, že by se ztratil v bludišti nepřehledných menu. Podrobný výčet jednotlivých funkcí by zabral několik stránek, proto jen orientačně. Veškerá nastavení kvality obrazu lze ovlivňovat pomocí „jezdců“. Podobně jako u kamer Logitech může uživatel nastavovat „vyvážení bílé“ (White balance), dále parametry typu - jas, kontrast a ostrost obrazu apod. Za zmínku stojí rovněž funkce, která ovlivňuje teplotu barev.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ve srovnání s konkurencí Logitech však několik funkcí chybí, například Backlight Comp nebo Low Light Filter, apod. Nejvíce postrádám funkci Low Light Filter, tedy „podsvícení“, které přispívá k vylepšení obrazu při nedostatečném osvětlení.

Jako doplňkový software je ke kameře dodáván Arcsoft PhotoImpression 4. Program slouží pro základní úpravu obrázků, které zachytíte kamerou. Program umožňuje nejen úpravu ostrosti a jasu, ale nabízí i nástroje pro vytváření „uměleckých“ efektů a koláží (Collage Creator, Multimedia Email apod). Součástí software balíku je jednoduchý střihový program VideoImpression. Program sice nenabízí možnosti specializovaných produktů jako Ulead Media Studio nebo Adobe Premiere, ale pro základní práci – střih, titulkování a ozvučení, bohatě postačí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Závěrem zmíníme funkci Face Tracking, která umožňuje sledování tváře. Na rozdíl od konkurenčního Logitechu podporují kamery Creative Labs dva režimy práce s touto technologií (Continuous a Smart). Jisté komplikace jsem zaznamenal při pokusu vypnout Face Tracking. Kamera pokaždé při spuštění ovládacího software tuto funkci znovu zapínala, což bylo poměrně otravné. Spolupráce s nejběžnějšími komunikátory jako ICQ, MSN a především Skype byla zcela bezproblémová.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Logitech QuickCam for Notebooks Deluxe

Podobně jako Creative Labs, rovněž společnost Logitech, nabízí speciální webkameru pro notebooky. CMOS čip kamery umožňuje snímat obraz v rozlišení 640x480 pixelů. Optika kamery vyžaduje ruční ostření. Video lze snímat v rozlišení 640x480 bodů – 15 fps, v nižších rozlišeních až 30 snímků za sekundu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Logitech QuickCam je určena pro systémy s Windows 98SE/ME/2000/XP a podporuje rychlé USB 2.0 rozhraní. Zabudovaný mikrofon kamery Logitech se v testu perfektně osvědčil a lze ho považovat za nejlepší mezi recenzovanými produkty.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Design

Důležitou vlastností notebookových webových kamer jsou především kompaktní rozměry a kvalitní provedení, které odolá i méně šetrnému zacházení na cestách. Hlavní znakem kamery je elegantní šedivá barva a nezvyklý tvar, který připomíná ptačí budku. Vlevo pod čočkou se nachází dioda, která informuje o provozu přístroje. Napravo je tlačítko pro rychlé pořízení snímku.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Jak již bylo řečeno, kamera je navržena především pro použití s notebookem. Tomu je uzpůsoben především speciální podstavec. Podstavec, respektive „úchyt je tvořen drážkou, která umožňuje nasazení na tenký displej notebooku. Zadní strana úchytu je díky pružinám pohyblivá a tím upravuje šířku drážky podle tloušťky LCD notebooku.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pokud by váš panel byl příliš tenký (např. Sony Vaio) lze úchyt vypodložit pomocí dodávaných gumových podložek. Určitou nevýhodou toho konstrukčního prvku je fakt, že kameru nelze zcela bezpečně umístit na stůl. Sebemenší otřes, zatáhnutí za USB kabel, atd. okamžitě způsobí nestabilitu nebo pád kamerky. Výrobce bohužel nedodává další podstavec, který by umožnil pevné ukotvení kamery na stole.

Výbava a Software

Dodávané balení obsahuje klasické CD s ovladači a softwarem, dále stručný manuál apod. Nejzajímavějším doplňkovým „hardware“ je malé pouzdro na kameru. Černé pouzdro je vyrobeno z odolného materiálu, který připomíná neopren.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pouzdro perfektně chrání povrch a především optiku kamery při používání na cestách. Součástí dodávky jsou stejné programy a ovládací software, který jsme již popsali v předchozím textu v souvislosti s kamerou Logitech QuickCam Communicate STX.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Creative Labs Video Blaster WebCam Instant Skype Edition

V další části si přiblížíme nejlevnější přístroj s nejdelším názvem. Video Blaster WebCam Instant Skype Edition je technologicky nejzastaralejším přístrojem v našem testu. CMOS (CIF) senzor pracuje s rozlišením 352x288, díky interpolaci dosahuje VGA rozlišení 640 x 480 bodů. Pro video je dostupné maximální rozlišení 352x288 bodů při 30ti snímcích za sekundu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Čočka umístěná v masivním těle kamery vyžaduje manuální ostření. Vzhledem k nižším rozlišením vystačí kamera se starším a pomalejším rozhraním USB 1.1. Nejvýraznějším „hardware“ parametrem této kamerky je úctyhodná délka kabelu, která dosahuje 1,8 m.

Design

Kamera je vyvedena v elegantní, byť trochu nepraktické, bílé barvě. Konstrukčně je zajímavé dvoukloubové provedení základny přístroje. Hlava kamery je se základnou spojena pomocí pohyblivého tenkého kloubu, který umožňuje plynulý pohyb do stran a otáčení kolem vlastní osy.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Kameru lze proto pohodlně připojit nejen k LCD displejům nebo panelům notebooků, ale lze ji postavit i na stůl. Ukotvení na LCD je bezproblémové, kamera díky tuhosti druhého kloubu perfektně drží na většině typů panelů. Pokud však kameru volně položíte na stůl, není její stabilita ideální. Webkamera je poměrně lehká a ke změně polohy stačí zavadit o USB kabel. Pohybu kamery nezabrání ani pogumovaná spodní strana podstavce. Zvýšení stability by prospěl podstavec z těžších materiálů, podobně jako kovové podstavce kamer Logitech.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Výbava a Software

Kamera a její příslušenství je zabalena v decentní krabici. Vzhledem k zastaralým parametrům přístroje si výrobce odpustil reklamní nápisy, které slibují převratné technologie.. Obalu naopak dominuje modré logo Skype a reklamy s motivy VoIP komunikace. Součástí balení je manuál, instalační CD s ovladači a doplňkový hardware v podobě headsetu a druhého mikrofonu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Sada sluchátek s postranním mikrofonem, nebo-li headset, je shodná s typem, který jsme popisovali u předchozí Creative kamery. Pokud by někomu z uživatelů nevyhovoval headset, dodává Creative druhý externí mikrofon. Tento lze v pouzdru zavěsit například na monitor. Citlivý mikrofon je vyveden v bílé barvě.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Jak je patrno z názvu produktu, kamera je „certifikována“ pro použití se Skype. Certifikace spočívá v kuponu, respektive poukázce na 30 volných minut služby SkypeOut. Tato služba uživatelům Skype umožňuje telefonovat z počítače na pevné linky nebo mobily. Dodávaný software je zcela shodný s předchozím Creative produktem.

Logitech QuickCam Pro 5000

Poslední kamerou v naší recenzi je Logitech QuickCam Pro 5000. Webkameru lze díky použitým technologiím zařadit k vyšší třídě produktů. Logitech QuickCam Pro 5000 podporuje rychlé USB 2.0 rozhraní. Kamera používá CMOS čip, který umožňuje snímat obraz v rozlišení 640x480 pixelů. Statické obrázky lze pořizovat v interpolovaném rozlišení až 1.3 megapixelů (1280x960). Video lze snímat v rozlišení 640x480 bodů, v nižších rozlišeních je maximální framerate až 30 snímků za sekundu. Optika kamery využívá automatického ostření, které je velmi přesné a především rychlé. Pro snazší komunikaci disponuje webkamera integrovaným mikrofonem.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Optika Logitech QuickCam Pro 5000 umožňuje podobně jako Creative WebCam Live! snímat „širokoúhlý“ obraz. Bohužel stránky výrobce mimo informace „Ultra-wide Field of View“ neposkytují žádný přesnější údaj o rozsahu snímaného obrazu. Konkurenční produkt Creative WebCam Live! snímá obraz v rozsahu až 76°. Podle pořízených obrázků odhaduji, že úhel záběru Logitech QuickCam Pro 5000 je nižší. Na druhou stranu obraz „širokoúhlého“ Logitechu není tolik deformován jako je tomu v případě konkurenční Creative kamery

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

VGA senzor QuickCam Pro 5000 podporuje technologii RightLight, která vylepšuje obraz za různých světelných podmínek. RightLight provádí nejen korekci jasu, ale automaticky upravuje i barevnou rovnováhu. Rovněž integrovaný mikrofon využívá systém, který zvyšuje kvalitu zvukového záznamu. Jedná je tzv. technologii RightSound, která filtruje ozvěnu a zpětnou vazbu mezi mikrofonem a reproduktory. Díky tomu jsou potlačeny nepříjemné šumy a rušivé zvuky.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Design

Logitech QuickCam Pro 5000 je po stránce designu velmi zajímavý hardware. Kombinace šedých a černých plastů dodává kameře elegantní vzhled. Webkamera je dodávána pouze s jedním podstavcem. Stojan plní zároveň i funkci klipsu, kterým lze kameru připevnit na hranu monitoru. Pružný podstavec má kovové jádro, které je obaleno vrstvou pryže. Široký podstavec lze ohnout do žádané pozice a tím ho uzpůsobit pro různé povrchy. Jeho členitý gumový povrch umožňuje stabilní ukotvení i na tenkém displeji notebooku. Systém polohování kamery je vyřešen pomocí kulového čepu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zajímavým a funkčním konstrukčním prvkem je speciální stínítko, které umožňuje rychlé zakrytí čočky.

Výbava a Software

V balení kromě samotné kamery naleznete pouze instalační CD se softwarem, vícejazyčný manuál, podstavec a headset.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Kamera QuickCam Pro 5000 používá  nejvyšší verzi ovládacího software Logitech QuickCam. Rozdíly proti předchozím verzím jsou však pouze kosmetické. Za zmínku stojí pouze Logitech Video Effects. V této části programu může uživatel zvolit vlastního avatara, který při komunikaci poměrně věrně imituje výraz obličeje, mimiku a pohyby hlavy. Podrobný popis funkcí ovládacího software Logitech QuickCam najdete v předchozím textu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Kamera, ostatně jako všechny recenzované typy, perfektně pracuje se všemi internetovými komunikátory. Podporovány jsou Skype, Windows Live Messenger, Yahoo! Messenger, AIM. Překvapivě mezi oficiálně doporučenými komunikátory není ICQ. Přesto kamera díky univerzálnosti ovladačů perfektně pracuje i s ICQ Video.

Testy

Předchozí odstavce byly věnovány technickému popisu všech modelů. V následujícím testu si ukážeme praktické přednosti a slabší stránky jednotlivých kamer. Testovací metodikou je pořizování snímků za různých světelných podmínek. Podmínky testování kamer byly shodné. Webkamery byly umístěny ve stejné pozici, snímaly stejný prostor. Všechny obrázky byly pořízeny v rozlišení 640 x 480, pouze v případě kamery Creative WebCam Skype Edition bylo nutné použít interpolované zobrazení.

Creative Notebook

Creative Skype

Logitech Notebook

Logitech 5000

Logitech STX

První testovací záznam prověřil schopnosti kamer snímat obraz za denního světla. Jak je patrno, výsledné snímky se značně liší podle citlivosti senzoru a použité optiky. Rozdíly jsou rovněž ve velikosti zobrazovaného prostoru. V tomto ohledu dosáhla nejlepších výsledků kamera Creative Labs Video Blaster WebCam Live! Ultra for NB, která umí snímat „širokoúhlý“ obraz v rozsahu až 76°. Bohužel na obrázku je vidět značné zkreslení. Nejostřejší snímek zaznamenala webkamera Logitech QuickCam for Notebooks Deluxe. Nejhorší obraz pořídila kamera Creative WebCam Skype Edition.

Creative Notebook

Creative Skype

Logitech Notebook

Logitech 5000

Logitech STX

Druhý test spočíval v snímání tištěného přebalu z přibližně 30 centimetrů. Jednalo se o členitou barevnou fotografii s motivem vylodění v Normandii. Test měl prověřit schopnost ostření kamery na určitou vzdálenost a věrnost barevného podání. Pro kameru Creative Skype Edition však byla Normandie hotové Waterloo. Nasnímaný obraz byl rozmazaný a barvy neodpovídaly originálu. Nejostřejší snímek pořídila Logitech QuickCam Pro 5000, barvy však jsou trochu sytější něž u předlohy. Velmi dobrý byl i snímek z notebookových kamer.

Creative Notebook

Creative Skype

Logitech Notebook

Logitech 5000

Logitech STX

Třetí sada testovacích snímků byla pořízena za snížených světelných podmínek. Noční scéna byla přisvícena jedním bodovým světlem. Za „použitého“ figuranta se omlouváme, nikdo fotogeničtější ve tři hodiny ráno před objektivy webkamer pózovat nechtěl.

Snímání obrazu za slabého světla představovalo pro CMOS čipy kamer velký problém. Logitech QuickCam Pro 5000, jako jediná dokázala pořídit poměrně ostrý obraz s mnoha detaily. Pomyslné druhé místo patří notebookové Creative Labs Video Blaster WebCam Live!. Levnější Logitech kamery nebyly schopné rozeznat vzdálenější objekty a čip zachytil pouze nejsvětlejší části scény (holou hlavu figuranta apod.).

Závěr

Nejlepších výsledků dosáhla kamera Logitech QuickCam Pro 5000. Webkamera nabízí nejen ostrý obraz, ale i bohatou výbavu a reprezentativní design. Velmi dobrá je i kvalita barevného podání. Zajímavým produktem je Creative Labs Video Blaster WebCam Live! Ultra for NB. Kamera se může pochlubit především největší úhlem záběru - 76°, netradičním vzhledem a vzhledem k rozměrům i dobrou optikou. Jistou nevýhodou jsou deformace v širokoúhlém obrazu a přemrštěná barevná sytost v základním nastavení.

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zcela bez komentáře ponecháme výsledky kamery Creative Labs Video Blaster WebCam Instant Skype Edition. Technologická zastaralost zcela odpovídala mizerným výsledkům v testu. Za průměr lze považovat Logitech QuickCam Communicate STX.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Rozumný poměr kvality obrazu a ceny proto přináší kamera Logitech QuickCam for Notebooks Deluxe. Další výhodou je citlivý mikrofon, který poskytoval nejčistší zvuk v testu. Kamera je však určena především pro notebooky a nemá potřebnou stabilitu pro volné umístění na stole.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (53)

Logitech Pro 5000

Dneska mi zrovna přišla domu, tak jsem rád že vyhrála. Po dnešním celodením testování mohu jenom doporučit. Je opravdu výtečná.

Nejdulezitejsi parametr chybi..

- podpora pod linuxem...

@petr.tomasek: Proboha, koho tenhle pseudo-OS zajima? Normalni uživatel chce zapojit kamerku a okamžitě fungovat ve Skype - ne kompilovat jadro kvůli podpoře USB webcamu. Provozuj si na svým slavným Linuxu webovej server, ukájej se v command lajně, atd. Chci s počítačem pracovat, nikoliv travit čas konfigurováním systému ...

@invazer: hračičko! moc to nepřeháněj

@invazer: ale, windouwsková lamička, jednou se nám možná pokusila jednou stáhnout linux, ale ty ty, nějak se jí nelíbylo gtp, bylo tam málo klikátek, cvakátek, barviček, že? Schválně bych teď mávnul kouzelným proutkem a zmizely by servery na linuxu, no lol, to by ses divil... Linux s s tím paskvilem od MS nedá srovnat, řekni mi, jaktože mi spuštěná distribuce linuxu, včetně X zabírá 100MB v RAM a to graf. rohraní vypadá líp něž WXP, pro někoho i líp jak vista (třeba pro mě).Takže chlapec, enjoy svoje wokna, ale jak se tam něco posere, tak dokud velkej bill nehne prstem, tak ste v prdeli. Jo a jestli je něco pseudo OS, tak jedině wokna, každej soudnej člověk mi to musí potvrdit...

@happymaster23: Presne tak. Ve Windows je strasne moc naprosto zbytecnejch veci, jako napriklad oznamovani chyb, ale nejhorsi ze vsecho je provazanost celeho systemu s naprosto neschopnym programem IE (tudiz se v podstate "neda" odinstalovat)

@happymaster23: az linux v zakladu bude umet a podporovat tolik veci jako Windle tak na tom pravdepodobne nebude o nic lip :) LINUX samozrejme v zakladu spotrebuje min pameti protoze LINUX je zamereny na uzsi oblast vykonu, ale zato je provadi i nekolikrat lip :) Ale nedokazu si predstvit jak bych si nahral LINUX, nainstaloval DOOMA 3 a sel hrat na net.

@LINUX vs. WINDLE: co se tyce toho DOMM3 tak ja si to prectavit dokazu, bohuzel na to nemam dostatecne vykonou grafiku

@LINUX vs. WINDLE: linux je připraven na ještě daleko větší podporu věcí než win, problém je v tom, že je spusta hardwaru "Designed for Microsoft Windows XP" a problémy jsou s tím, protože tenbhle HW je paskvil nad paskvil. Pokud si koupíš HW, který podporuje všeobecné standardy, tak v tom není žádný problém... A neboj, Linux je navrženej úplně jinak, s tím že není rozšířenej to až tak nesouvisí, ten návrh toho systému je už od začátku bezpečnější. Navíc i systém distribuce pod GNU/GPL tomu taky pomáhá... BTW já si to představit dokážu...

@happymaster23: Napiš ještě tu o červené karkulce.

@Roman123456: jj, taky píšo takové nesmysli jako ty, když o věci vým ***** a nebo mi dojdou argumenty...

@happymaster23: Tojo, ale teď jsi borec, přesně jsi mě odhadl.
Vadí mi jen, že se se mnou srovnáváš, protože mezi náma je rozdíl, já nenadávám, když nevím co napsat :-)

@roman123456: nevšiml jsem si že bych nadával...

@happymaster23: Tady někdo chce srovnávat hrušky a jabkama :)

@invazer: Linux je linux a Wondows je Windows, ¨todle se neda michat dohormady, beru linux jako (pro mne) alternativni OS a uznavam ho jako skvelou volbu pro servery. Windows se hodi pro domaci PC kde vladne multimediální viuzití, Sám mám Windows XP ale pokud by mnel linux stejnou podporu jako windows tak neni co resit (vede linux)

@Brodská: Imho, pokud zastavas stale nazor ze linux neni stejne dobre pouzitelny i na desktopu kde vladnou multimedia, to jsi patrne dosud nevidel pri praci distro Ubuntu :-). Pouzivam ho bezne a zatim jsem nenarazil na zadne vyuziti ktere by bez potizi a intuitivne nazastal - tedy abych byl objektivny, snad az na hry, ktere jsou vetsinou psany vyhradne pro windows - takze zatim nic pro naruzive hrace. Jako multimedialni centrum ci bezny domaci pocitac na obcasne upravy fotek, shlednuti filmu, browseni po webu, email, icq/jabber, planovac, zaznam TV ze sat/dvbt/analogu, psani dopisu, tabulkove kalkulace, tvorbu prezentaci do prace .... pro to vsechno ho pouzivam bez potizi dnes a denne.

@invazer: Jezis co ty ses za trubku ? Tebe zminka o tomto OS NEJAK rozdovadela !! Jinak se citis dusevne zdrav ?!Linux je OS jako kazdy jiny ...da se pouzit na beznou praci i zabavu stejne jako macos X nebo treba windows ... Tak se laskave uklidni a schovej si ty vylevy do klubu WUG fanatiku ...

@petr.tomasek: par duvodu proc nepouzivam Linux1) spatna podpora hardwaru (chci proste neco pripojit a hned pracovat)2) musel bych zacit pouzivat uplne jinny software nez na ktery jsem zvykli3) ukazte mi nakej poradnej multimedialni prehravac pro Linux 4) co hry pod Linuxem (nechci zadny free spleskaniny, proste hry typu CoD)5) uzivatelske rozhrani - vetsinou naprosto nevyhovujiciProste Linux neni pro lidi co chtej s PC pracovat, nebo si s nim hrat, ale pro stourali co chcej konfigurovat, kompilovat...

@nakl: 1) njn nekteri vyrobci hold spadne podporujou svuj hadware-jejich blbost, ale vedsina hvalitniho HW je velmi dobre podporovana :-)
2) aspon bys ten soft pouzival legalne nepluve o tom ze je lepe podporovan a je celkove mene narocnej
3) xine, gmplayer PS:lespsi nez to co jsem mival ve widlich
4)njn tak to je pravda, ale pocitace nejsou jen na hry a pra titulu na prilezitostne odragovani se najde
5) naprosto??? to jste ho asi nevidel, anebo umite zaspamet klikat vevidlich.Linux je vrave i pro ty co chtej s PC pracovat
a hrat si muzete nejen s hrami
konfigurovat a kompilovat se taky nemusiAle pokud chcete stale resit nefukcnost a jine neduhy widli neni co resit :-(

@nakl: blbost. 1.Podpora hardwaru by byla lepší, kdyby bylo mín lidí jako Vy, který sou tzv. BFU a šli by do Linuxu, čím víc lidí by to mělo, tím víc by to nutilo výrobce podporovat. 2. Většinou je adekvátní náhrada softu kterej používáte, takže neni co řešit, Vy si zase šťourejte ve warez, který musíte mít aby jste všechno nekupovali :)3. myslíte softwarový přehrávač? Pokud ano, je takovým opravdu hodně.4. viz bod jedna, málo lidí s timhle OS, málo podpory.5. Většinou? No nevim, stačí si pouze vybrat co Vám sedí.Takže Linux rozhodně ano, po začátweční konfiguraci, která se dá zvládnout v podstatě o malinko později než instalace všech SW pod wokna, pokud teda víte co máte dělat. Ke kompilaci, většinou se dá najít balíček, který stačí pouze nainstalovat, je nastaven přesně na tuhle distribuci tudíž obtížnost mizivá :) Linux mi taky zabírá mnohem mín paměti a je svižnější. (porovnání čisté instalace linu a woken) Linux jako primární OS a wiíny tak maximálně na hry + nějaký ten soft, kde se možná náhrada nenajde (je toho opravud málo) a jsem vážně spokojen.

@M!key8: vidim že xps404 mě předběhnul :)

@M!key8: no hromada uzasnejch argumentu se kterejma bych drive i souhlasil .. pac uzivam oboje....ale trosku vlastniho textu pridamPulka z nich sou takove polopravdy. Vice podpory pro hardware se muzeme samozrejme dockat u OS s velkou oblibou a nebo s vhodnym marketingem (viz Apple), ale stejne tak musime brat v potaz jak snadno se pro tu kterou platformu ovladaci soft vyviji. MS se o sve vyvojare dost stara a ackoliv jsou nekdy DDK od MS hruzostrasna, porad se to zda byt snazsi.System zavadeni ovladacu do Woken a Linuxu je taky dost rozdilnej. Pro wokna je velke plus a velke minus to, ze se ovladace zavadeji velice lehce a za behu(jooo ze vyvojari je udelaj blbe a instalator vas donuti restartovat neni chybou MS).To minus spociva v tom ze pokud je snazsi vytvorit ovladac, je snazsi ho udelat i spatne. Tim ze takovy ovladac zasahne v pripade woken relativne hluboko do jadra nam vystava padavy problem(je to smutne ale asi to taky neni chyba MS).Linux,hry a multimedia...DirectX..uzasna vec co linux nema.Tam neni co dodat. DirectX jsou dnes natolik dobre a velice snadno se pro ne vyviji(pac maji dobrou podporu MS),ze hry se pecou jak na bezicim pase. Linux utre do te doby dokud si nektera z distro nekoupi holt od MS tuhle technologii. Nic mensiho a nic vetsiho v otazce her nevidim(ze by vyvojari naschval delali na woknech jinak zavisle hry pochybuju).
Filmy a multimedia..linuxacke prehravace sou priserne, nikoliv funkcema ale vzhledem(sem konzumni typ a rad WMP 10 a 11..prehrava mi vse)..nemam rad softy ktere vypadaji na obrazovce jako hypermoderni kondom. Wokna maji vyhodu v DirectShow coz je ve woknech vzdy dostupna multimedialni vrstva kterou vyuziva 90% prehravacu pro Windows. Linux tohle ma ve stylu kazda ves jinej pes(takze fandeme univerzalum jako mPlayer pro ruzne platformy). V pripade WEBCAMERY zrovinka tohle vidim jako plus woken (i kdyz i tady maji MS co zlepsovat podle moji zkusenosti).Linux a jeho rychlost..
jooo je to parada, Gentoo zkompilovane na miru je bleskorychle. Ale boze chran me od KDE, ktere sem jeste nevidel bootovat "rychle", takze s grafikou linux moc nerad(a joo, blbe se mi trosku ovlada, nerad tyden prenastavuju ovladani). Ale na serveru, linux je na serveru prijemny. Zminovane Gentoo strizene serveru na miru je paradni vec!! Wokeni server sem provozoval nekolik(6-7) mesicu bez restartu (web,databaze,nekolik netovejch sluzeb,pristupny ftp,VNC,routovani dalsiho pocitace)..na pocitac se sahalo tak obden,vzdy na nejake administrativni ukony. Ale z linuxu jako serveru mam lepsi pocit(SSH, IPtables, Fcron..to mi prislo jako to co behalo lepe nez u MS).Wokna na desktop...Linux na server a nektere pripadove aplikaceWebcameru pripojit a jit

@slahoun: no tak, pokud vím, tak microsoft si nechal licencovat OpenGL, aby se dalo použít pro 3D rohraní visty... A sám velký Bill dodal, že v momeňtě vydání visty. tedy i teď je OpenGL mnohem výkonější...To že se ti nelíbí přehrávače pod linuxem má dvě příčiny, za a) viděl si tak 2 a při své okení omezenosti sis myslel, že když pod okna jsou dva kvalitní, tak pod linux taky, a za b je to hooooodně subjetivní

@slahoun: jasně no, v něčem máš určitě pravdu. Ono všechno je založeno v podstatě na jednoduchosti u MS, je sice doclea dost jednoduchej, ale o to je to jednodušší i pro útočníky (ovšem kdyby náhodou někdo dostal chut lámat se do desktopového počítače :) ) ovšem jak jednoduše se vše instaluje tak jednoduše se dá zvládnout shodit celý systém, tedy pokud si nedáváte samozdřejmě pozor :)jinak, co se týká WMP11, po instalaci woken sem ho taky používal, asi týden, pak mě štval natolik že sem ho musel vyměnit za dva jiné přehrávače. Kdyžuž jsme rozchodil DVD tak to vypadalo stejně nějak divně a na hudbu, dvix filmy a podobné filmečky stahnuté z netu mám winamp a nemůžu si stěžovat. To je ve woknech, no v Linuxu přehrávam videa v mPlayeru, jasně, vypadádocela hrozně, což mi ale nevadí při zapnutí fullscreenu, nebo vy snad pouštíte filmy v okně a přitom se kocháte přehrávačem? no a na hudbu mám xmms, jakoby s oka vypadnul winampu, jen s jiným vzhledem :) Jinak, v Linuxu hraju taky pár her, převážně FPS které běží na openGL a myslim že alespon v tomhle žánru si jde vybrat, v jiných jsme tedy nepátral, lae prý jsou dobré strategie i pod Linux. No já nevim, pokud jsme příznivcem FPS tak můžete Quake, UT, myslim že i dokonce Half-Life. (bráno jako celé serie, tedy nevim jak je to u UT, jestli všechny podporují Linux) takže jde si vybrat. V případě webkamery, to nemůžu porovnávat, tuhle věcičku nemám a abych řekl pravdu, pro mě osobně je to zbytečnost, vystačim si s mikrofonem :) Jinak, vzhled winu se mi nějak nikdy moc nezamlouval, jak již zminovaný WMP, nebo prostě celý systém. Nejblíž z nich je mi wzhled W98 :) No a Vista... to je v podstatě jedna velká kapitola, ale k ní asi jen to, že se jí budu dránit jak to jen pujde :) tak příšerná kontrola od MS bude ještě větší, co se týká Aeroglass, to se mi nějak taky moc nelíbí a navíc mi to přijde jako zkopírované Loking Glass, což řeklu už víc lidí, no tuhle vymoženost si stejně nezapnu ani když na to bude stroj :) A ted v Gnome je to celkem fajn, líbí se mi to a myslim že to trošku rychleji nabíhá než KDE, ael třeba se pletu :)
No pokud tam mam chyby tak to prosim omluvte, před chvíli jsem vstal :)

@petr.tomasek: To si to neumis zjistit sam? A vubec, kazdy normalni uzivatel (linuxu) si potrebny ovladac napise... Tak se tu nezahazuj s takovymi lamami a vrat se na root.cz

@petr.tomasek: na servrech web kameru nepotrebujes a nikde jinde nema linux co delat spis chybi parametr pod mac os

Aspoň vím, jak vypadá autor :-)

Pěkná recenze. Kameru si nekupuji, ale tahle recenze by mi pomohla. Pěkně napsané.
Škoda, že nepřekvapivě vyhrála kamera, která je nejdražší (brácha ji má a je to radost)Sám používám velkou videokameru Canon napojenou přes vstup videokarty a kvalita obrazu je o něčem jiném. (stojí za LCD na trojnožce). Pod Skypem se ale rozhodla stávkovat :-( a nekameruje a user friendly řešení to není.

PEKNY TEST ALE

když jste kameroval tu fotografii, tak jste ji mohl jeste vyfotit kvaalitnim fotakem, aby sme videli jak vypada original.logitech 5000 má task pochybné barvy, že nevim jaka kamera by byla opravdu trochu pouzitelna...máte v nabídce nejáký fotoaparát s funkcí webkamerky pres USB?

@vitpesek: nevim co je na tech barvach pochybny. A webkamerovou funkci maji temner vsechny fotoaparáty.

@Brodská: No vsechny rozhodne ne.. Alespon ani jeden z mych 2.
A na tech barvach se mi nelibi hlavne ty nadechy do ruzova (zidle a zed na prvnim zaberu), to mě fakt dráždí skoro jako rybí oko ty creative notebook.

@vitpesek: Uznavam, to rybi oko je opravdu priserny .... jako by se to nedalo jednoduse tazenim za rohy korigovat v realnem case. Pokud by to neumel hw kamery (tim nemyslim jeji optiku) tak by to snad mohly dopocitavat jeji ovladace

KDE JE MSI StarCam 370i???

Všem by jim dala na pr..l a vy jste ji do testu ani nezařadili OMG???

Na co webkameru s nekvalitni optikou, kdyz doma kazdy mame DIGI FOTAK ? :-)

Na co webkameru s nekvalitni optikou, kdyz doma kazdy mame DIGI FOTAK ? Staci ho pripojit k PC, prepnout do rezimu "webcam" a razem ziskate kamerku na kterou se zadny z techto cmosovych orezavatek nechyta ani v nejmensim.

@Marek22.22: Ne vsechny fotaky jdou prepnout do webcam rezimu...

Hehe

No pekna diskusia o web kamerach :-D
preco sa vsetci osocujete ked niekto pouziva Linux a iny Windows ved je to uplne jedno Nech ma kazdy to co mu vyhovuje , Gamer tazko najdo caru Linuxu a admin sa v Linuxe rozplyva ,

Lindows vs. Winux

Stale nechapu, proc se priznivci obou taboru hadaji jak kone. Pokud je nekdo bezny uzivatel, ktery je rad, ze najde neco na siti, vytiskne si par stranek a jinak o pocitaci moc nevi, tak proc by se mel trapit s tucnakem, a naopak programator, ktery systemu rozumi a chce jej mit presne podle svych predstav asi nebude resit wokna, ze? Proste kazdy si zvolte podle sveho, ale hadat se o tom, ktery OS je lepsi je jako hadat se o tom, jestli je lepsi jezdit na kole nebo stipat drivi, oboje ma asi stejne spolecneho.
P.S.: rozumny kompromis, ja mam wokna a kdyz spadnou, tak mam na placce linux, kterym se pak dostanu k datum :)

@Recyklace: Ja ti to reknu. Pokud ses bezny uzivatel tak jak to ty popisujes tak nejspis chytis trojana, spyware atp. a jako bezny uzivatel neuznavas nic jinyho nez vokna a hajis je a pokud se naskytne prilezitost tal nadavas na linux pac se ti zda jako naprosta kravina. A pokud ses priznivec linuxu tak se ho snazis hajit pred temi "beznymi uzovateli" a tak vznikne hadka. Pokud PC rozumis tak mas budto Wokna nebo Tucnaka ale uznaväs i to druhy, co ja vim tak mas nejspis Wokna a Tucnaka jako zalohu a proto do takovejch diskuzi nejspis napises ze sou si systemi rovnoceny a jejich chyby vyvazuji ty jejich dobre vlastnosti. Ale ty co maj linux si stejne myslej ze jakmile zacnes serfovat pod IE tak okamzite "znesvetis PC" minimalne 100 Mb skodliveho softvaru a ty co maj Wokna zase reknou ze se v linuxu nevyznaj a ze je to nejaky divny atp. Proste todle neurovnas, jakmile do diskuze pod recenzi nekdo napise ze mu chybi udaj o tom jestli ten hardware podporuje taky linux tak ho okamzite napadne "woknar" ze "tucnak" je naprosta debilita, no a takhle vznikne ta hadka. Pak uz zalezi jenom na tom kterych je vic a ti pak prevazi chvlu na ten ktery OS, ale ty druhy si stejne myslej svoje a okamzite dou hledat forum kde by to opet prezentovaly. Takhle bych to ja shnul.

@Brodská: Velmi vystizne, ... sice je to hodne od tematu clanku o webovych kamerach, ale za precteni to stalo protoze je to presne TAK :-))

Linux Vs. Win

Ja mam nainstalovany aj Linux aj Win Na desktope mam Win zase na ntb mam aj Linux a aj Win ale vo wine robim cca 5% proste je tam ten win zbitocny ale ked tam bol tak ho davat prec nebudem
Na kazdom Pc robim nieco ine (kazdu vec si kupujem na nieco ine)
heh podla tohto je niekto pekne zakomplexovany :-D mozno to casom prejde ....

@rimi666: Podivejte ja bych to videl tak, ze pokud znate oba os, znate jejich vyhody a nedostatky (a ze jich oba maji :-) ) tak vam musi byt jasne ze si nemate vubec co rict s temi flamery co tu neustale vedou bezduche valky ve stylu "tohle sucks" nebo "tamto rulez" - protoze oni fakta neuznavaji, neoperuji s nimi ani jim o fakta vlastne ani nejde, potrebuji jen hlasite do sveta zahulakat svuj pres noc nabyty svetonazor. Tak jaky ma tedy smysl sem k tomuto tematu vubec psat smirlive prizpevky ?? ZADNY ! :-)

@rimi666: Proboha, ten pravopis- nestydíš se?

@xraysis: tady jde slíš o tu kamerku a ne o pravopis :)

@xraysis: ty vole...jseš snad někde na pravopisným kroužku?!

@pospa.m: to jsou problémy

Farby Logitech Pro 5000

Dobry den, pokial ide o kameru od firmy logitech Pro 5000, zda sa mi ze ma prilis syte farby. Predpokladam ze ta kamera pracuje v rezime nejakeho automatickeho vyvazovania farieb, a bielej a ciernej, tak som sa chcel spytat, ci by sa tento rezim nedal ovplyvnit, ze nastavim si mensiu sytost farieb ale bude sa potom tvarit ako predtym, bude automaticky riadit farby ale s ohladom na moje nastavenie mensej sytosti...

Problém s webkamerou

Ahojte, potřboval bych poradit s menším, ale zásadním problémem. Před nedávnem jsem si koupil novou sestavu PC a také webkameru Logitech Quickcam Fusion. Již od počátku mám takový problém, že mi při spuštění PC zčerná obrazovka a vůbec se mi nenačte Windows. Zjistil jsem, že je to tou kamerou. Tak jsem ji vždy odpojil a PC se rozjel. Kamera funguje bez problémů, ale asi se mi hádá s tou sestavou. Při videotelefonování se mi po chvilce sám od sebe resetuje PC. Zkoušel jsem stáhnout z netu aktualizaci softwaru pro kameru, ale stále to nepomáhá. Zkoušle jsem to i zapojit na USB HUB, ale také nic. Pak jsem to zkoušel na starším PC a tam funguje bez problémů. Potřeboval bych poradit co s tím mám nadále udělat, aby se to nějak sladilo s mým PC. Děkuji moc za radu.

Jak ji zapojit?

jak zapojit normální cameru do počítače a následně na icq nebo kamkoli?děkuju=)

Jak ji zapojit?

jak zapojit normální cameru do počítače a následně na icq nebo kamkoli?děkuju=)

@křupka: Potřebujete nainstalovat ovladače

@křupka: jojo na vsechno musi byt ovladace...ale mely by byt soucasti ne?

Jde to

Fungujou ty kamery i na 98 ???

P

kolik stojí?

I

rrrzj

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru