Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Test pěti kompletů klávesnice a myši

Test pěti kompletů klávesnice a myši

Recenze
BenQ X730_162684214
BenQ X730
Produkt není určen k prodeji.
Genius TwinTouch Wireless LuxeMate_434654237
Genius TwinTouch Wireless LuxeMate
Produkt není určen k prodeji.
Chicony USB WUR0108T_1425844971
Chicony USB WUR0108T
Produkt není určen k prodeji.
Logitech Cordless Desktop Internet Pro Black CZ_266188715
Logitech Cordless Desktop Internet Pro Black CZ
Produkt není určen k prodeji.
Microsoft Wireless Optical Desktop 3.0 CZ_441666241
Microsoft Wireless Optical Desktop 3.0 CZ
Produkt není určen k prodeji.

Klávesnice je hodně podceňovaná periférie. Neprávem. Rychlá grafická karta, větší hard-disk, či ultra-moderní DVD-RAM vypalovačka Vám peníze nevydělá. Pokud jste programátor, nebo alespoň profesionální uživatel, je špičková klávesnice tím nejdůležitějším, co ke svému počítači připojíte.

Tento test se podívá na pět bezdrátových kompletů klávesnic a myší od výrobců BenQ, Chicony, Genius, Microsoft a Logitech v ceně do 2.000 Kč (včetně DPH).

Nemá smysl diskutovat o tom, zda má bezdrátová klávesnice smysl, kdo ji totiž jednou vyzkoušel a nepopotahoval k sobě pořád kabel k 3 metry vzdálenému počítači, tak dobře chápe, o čem mluvím. Bezdrát je o pohodlí a o svobodě.

A stejné je to s myší, větší váha bezdrátové myši je pro mnoho lidí menší zlem než "závaží" ve formě kabelu.

Osobně používám také bezdrátové řešení, a to to nejlepší od Logitechu v této oblasti - diNovo klávesnici a laserovou myš Logitech MX1000, a s tímto etalonem budu uvedené sety porovnávat. Zvláště v případě myši je to ovšem nemožné, laserová MX1000 od Logitechu je totiž zcela někde jinde, několikanásobně, oproti řešením založených na optické technologii.

Takto vypadá nesoutěžní etalon:

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V tomto testu se konkrétně podívám na:

  • BenQ X730
  • Chicony USB WUR0108T
  • Genius TwinTouch Wireless LuxeMate
  • Microsoft Wireless Optical Desktop 3.0
  • Logitech Cordless Desktop Internet Pro Black CZ
  • Veškeré klávesnice a myši v tomto setu používají pro komunikaci se základnou rádiovou technologii. Myši jsou samozřejmě optické, a jsou napájeny dvěma AA články (tužkové baterky).

    Žádná z myší neobsahuje nabíječku (jako tomu je v případě Logitech MX1000), což je podstatné pro profi uživatele, pokud totiž pracujete s počítečem kolem 12 hodin denně, počítejte s tím, že Vám baterie nevydrží déle než měsíc (spíše méně).

    Zde tedy bude vhodnější sáhnout po setech v cenách kolem 3.000 Kč, které obsahují dobíjecí LiOn akumulátory či baterie a mají vlastní dokovací základnu, která myš automaticky dobíjí dle potřeby.

    Baterie v klávesnici vydrží 6-12 měsíců při běžném provozu (opět se jedná o dva AA články).

    BenQ X730 - dobrá klávesnice, špatná myš

    Omlouváme se, popis obrázku chybí.

    Omlouváme se, popis obrázku chybí.

    Cena

    BenQ X730 set se prodává 1.640 Kč.

    Klávesnice

    Za design BenQ setu klávesnice a myši je zodpovědné BMW Group Designworks USA, a je nutno říci, že tento set je bezkonkurečně nejhezčí v testu.

    Klávesnice BENQu je dle mého názoru vynikající. Na vlastní stisk klávesy je nutné vynaložit jen minimální sílu, zdvih velice citlivých kláves je cca 3 mm a stisk klávesy je dobře poznat (klávesa dává dostatečný feedback, že ke stisku došlo, a psaní je tak přesné) plus je slyšet jemné klapnutí klávesy. Nicméně, všem lidem takto velice citlivá klávesnice nebude vyhovovat, a paradoxně na ní budou dělat mnohem více chyb, takže pokud patříte spíše mezi "sváteční" uživatele počítače, doporučoval bych klávesnici s méně citlivými klávesami..

    Celá klávesnice je navíc umístěna v jakési kolébce, takže ji můžete vysunout nahoru, a přizpůsobit ještě lépe sklonu Vašich rukou.

    Rozložení klávesnice je téměř standardní (což je skvělé), je tu tedy klávesa Insert i Delete, obě klávesy Shift jsou velké. V horní části je navíc 12 programovatelných kláves a 5 kláves multimediálních, plus potenciometr pro ovládání hlasitosti. Veškeré klávesy je možné v ovladačích přeprogramovat, takže při stisku tlačítka "Shopping" se Vám místo "Nakupování" bude spouštět třeba Total Commander.

    Jediná připomínka je k rozložení funkčních kláves F1 až F12, tyto nejsou rozmístěny po čtveřicích, jak je standardem, ale po vzoru Microsoftu po trojicích, což může dělat při migraci mezi různými typy klávesnic problémy.

    Myš

    Myš BenQu je ergonomická, bude vyhovovat levákům i pravákům, na bezdrátovou myš je relativně lehká, a dobře padne do ruky. Neposkytuje žádná nadstandardní tlačítka.

    Citlivost myši je spíše průměrná a pohyb kurzoru po obrazovce není zdaleka tak hladký jako u Logitech MX1000, je podstatně více trhaný. Zásadní problém této myši je ale úsporný režim, který se aktivuje po (odhadem) 15 sekundách nečinnosti, myš se dostane do stavu spánku, a než začne opět fungovat, musíte ji prudším pohybem probudit.

    Znamená to, že tato myš je zcela nevhodná pro hry, ale také se nehodí například k přesné editaci grafiky ve Photoshopu. Je to škoda, klávesnice BenQu je velice kvalitní, ale myš tento jinak skvělý set skutečně kazí. Mít tento set, osobně bych si s chutí ponechal klávesnici, je skutečně dobrá, a koupil k ní třeba Logitech MX510 drátovou myš.

    Utilita MouseRate naměřila této myši podprůměrnou hodnotu 58 Hz (počet událostí za sekundu, které myš snímá a posílá do počítače).

    Připojení

    Myš k počítači můžete připojit přes USB či PS/2 rozhraní, klávesnici jen přes PS/2 rozhraní. Po zapojení je nutné "spárovat" základnu s klávesnici a poté s myší (stisknete tlačítko na základně, pak na klávesnici, poté opět na základně, a nakonec na myši).

    Rádiové spojení myši je velice citlivé na rušení, v případě umístění telefonu Nokia 6630 vedle přijímače myš BenQu občas odmítala komunikovat.

    Chicony USB WUR0108T - slušný a levný set

    Omlouváme se, popis obrázku chybí.

    Omlouváme se, popis obrázku chybí.

    Cena

    Set Chicony USB WUR0108T se prodává za 893 Kč, je to nejlevnější sada od Chicony.

    Klávesnice

    Design Chicony klávesnice je mi velice sympatický, kombinace bílé a šedé působí svěžím a antidepresivním dojmem (oproti třeba pohřebně laděnému černému setu Logitechu). Zdvih klávesnice je cca 4 mm, klávesy jsou spíše tužší, ale psaní na klávesnici je stále ještě pohodlné, a to i po delší době. Odměnou za tužší stisk je velice prezicní psaní díky zcela jasnému feedbacku na stisk kláves. S touto klávesnici by neměl mít nikdo problém, není to sice můj osobní favorit, mám rád více citlivé klávesnice, ale přesto se mi na ní psalo komfortně.

    Klávesnice má zcela standardní layout. Navíc nabízí 8 programovatelných kláves, 7 kláves pro ovládání multimediálního přehrávače, a klávesy pro kopírování/vyjmutí/vložení. Nicméně, doplňkové klávesy jsou provedeny velice nekvalitně, jedná se o malá kulatá plastová tlačítka bez jasného feedbacku stisku a se zdvihem jen 2 mm, zde je poznat šetření nákladů na tomto levném setu.

    Pokud hledáte klasickou klávesnici, která zřejmě přežije Váš počítač, jste zde na správné adrese. Ke klávesnici se rovněž dodává podpěrka pro zápěstí o šířce 6 cm, kterou doporučuji rozhodně připevnit.

    Myš

    Myš Chicony příliš na pohled nezaujme, nicméně, svůj úkol plní. Neposkytuje žádná nadstandardní tlačítka. Myš je použitelná pro praváky i leváky, pro pánskou ruku bude asi menší než je vhodné, i když, zde je můj názor deformován obrovskou Logitech MX1000, kterou stabilně používám.

    Citlivost myši je dostatečná pro běžnou kancelářskou práci, na hry a jejich amatérské hraní postačí rovněž, netrpí "usínáním" jako dříve zmíněná myš od BenQu, nicméně, hladký pohyb a rychlou reakční dobu od ní nečekejte.

    Utilita MouseRate naměřila této myši podprůměrnou hodnotu 64 Hz.

    Připojení

    Připojení k počítači je realizováno přes jediný USB konektor. Myš i klávesnice se k základně páruje automaticky, nemusíte se tedy o nic starat, na druhou stranu se dá předpokládat, že pokud budete mít vedle sebe dva tyto sety (třeba v kanceláři), nastanou problémy, protože rádiový komunikační kanál je zřejmě jen jeden...

    Poněkud nepříjemné je, že LED-dioda na základně při jakékoliv komunikaci bliká, což je hodně rušivé, pokud máte základnu v zorném poli.

    Genius TwinTouch Wireless LuxeMate - vyloženě špatná klávesnice

    Omlouváme se, popis obrázku chybí.

    Omlouváme se, popis obrázku chybí.

    Cena

    Cena Genius TwinTouch Wireless LuxeMate je 995 Kč.

    Klávesnice

    Klávesnice Geniusu je vyloženě špatná. Ne snad pro stisk kláves, ten by ještě šel tolerovat, ale pro svoje naprosto děsivé rozložení. Genius se rozhodl ušetřit 10 mm na šířce, a celou klávesnici zkomprimoval tak, že kurzorové šipky jsou zcela nepoužitelné, mezi funkčními klávesami není mezera, je nabízeno jen 5 programovatelných kláves, a neexistují samostatné klávesy Home, End, PageDn a PageUp na obvyklém místě.

    Vlastní stisk kláves je navíc nepřesný, klávesnice má sice nízký zdvih, ale na psaní je přitom potřeba vynaložit poměrně značnou sílu, přičemž okamžik stisku klávesy není jasně oznámen. Psaní na této klávesnici je, ve srovnání s konkurencí, utrpením.

    Tuto klávesnici nemohu nikomu doporučit.

    Myš

    Myš je pravý opak klávesnice, je vidět, že Genius myši dělá ve velkém a docela je umí. Myš má ergonomický tvar, hodí se pro praváky i pro leváky, pohyb kurzoru po obrazovce je relativně hladký, a myš netrpí syndromem náhlého spánku jako BenQ.

    Myš neposkytuje žádná nadstandardní tlačítka.

    Utilita MouseRate naměřila této myši průměrnou hodnotu 82 Hz. Myš je použitelná i pro jednodušší hraní her a grafiku.

    Připojení

    Připojení k počítači je realizováno přes jediný USB konektor. Po připojení je nutné spárovat klávesnice a myš se základní stanicí. Na základní stanici je opět nepříjemné, že na ní při jakékoliv komunikaci pouťově bliká obrovská zelená LED-dioda, a pokud základnu máte v zorném poli, je to značně nepříjemné.

    Microsoft Wireless Optical Desktop 3.0 CZ - kvalitní a vyrovnaný set

    Omlouváme se, popis obrázku chybí.

    Omlouváme se, popis obrázku chybí.

    Cena

    Cena Microsoft Wireless Optical Desktop 3.0 CZ je 2.063 Kč.

    Klávesnice

    Microsoft je v oblasti hardware poměrně významným inovátorem. Když před řadou let přišla jeho rozlomená Microsoft Natural Keyboard, vyvolala velké pozdvižení. Dnes Microsoft nabízí celou řadu klávesnic, jak klasických, tak plně rozlomených. Tento model je kdesi na pomezí, klávesnice není plně rozlomená, jen jen mírně prohnutá. A nutno říci, že toto mírné prohnutí skutečně svědčí psaní, na této klávesnici se píše skvěle.

    Zdvih kláves je cca 4 mm, tuhost stisku kláves je průměrná (klávesnice rozhodně není příliš citlivá, a proto bude vyhovovat většině lidí, ale ani relativně tuhá jako Chicony), a feedback stisku klávesy je dobře znatelný. Dlouhodobé psaní na této klávesnici je velice pohodlné a přesné, kdybych si z testovaných 5 setů měl zvolit jedinou klávesnici pro sebe, byla by to zřejmě tato.

    Rozložení klávesnice je "standardně Microsoftí", chybí tedy dedikovaná klávesa Insert, a je zvětšená klávesa Delete. Osobně mi toto rozložení nevadí, klávesu Insert skutečně téměř nepoužívám.

    Funkční klávesy F1 - F12 jsou opěr rozděleny po trojicích jako u BenQu. Klávesnice obsahuje 12 programovatelných funkčních tlačítek, a 7 tlačítek pro ovládání audia/videa. Kvalitní, tradičně, jsou ovladače dodávané ke klávesnici a myši.

    Klávesnice se dodává s integrovanou opěrkou zápěstí, která je vyrobena z imitace kůže, což působí velice příjemně na omak (ostatní klávesnice mají opěrku jen plastovou).

    Myš

    Myš Microsoftu je model Wireless Optical Mouse 2.0a, obsahuje jen standardní tlačítka (kolečko je možné naklápět horizontálně i vertikálně). Provedení myši je ergonomické, myš navíc skvěle padne do ruky pravákům i levákům.

    Perfektní je citlivost myši, pohyb kurzoru po obrazovce je jemný a bez trhání, myš rovněž "neusíná" jako myš BenQu.

    Myš je dobře použitelná i pro běžné hraní her a pro editaci grafiky ve Photoshopu.

    Utilita MouseRate naměřila této myši skvělou hodnotu 125 Hz!

    Připojení

    Klávesnice Microsoftu se připojuje na PS/2 rozhraní, zatímco u myši máte na výběr USB nebo PS/2 rozhraní. Po zapojení je nutno základnu spárovat s myší a klávesnicí, na spodní straně klávesnice je pro tuto operaci nakreslen názorný piktogram.

    Vlastní základna obsahuje 3 malé zelené LED-diody, které neblikají, ale indikují stav CAPS LOCK, NUM LOCK a F-LOCK klávesnice, což je bezvadná věc (bezdrátové klávesnice jinak tyto kontrolky neobsahují, kvůli šetření napájení).

    Tento set se Microsoftu velice povedl, je vyvážený, ergonomický, a použitelný pro veškeré činnosti. Je to nejlepší set v testu.

    Logitech Cordless Desktop Internet Pro - průměrný set

    Omlouváme se, popis obrázku chybí.

    Omlouváme se, popis obrázku chybí.

    Cena

    Cena Logitech Cordless Desktop Internet Pro Black CZ je 931 Kč.

    Klávesnice

    Logitech je často považován za krále high-end myší a klávesnic, ale vyrábí i levné sety. Tato klávesnice Logitechu má standardní layout, malou chybou na kráse je ovšem miniaturní levý Shift, což těm, kteří mačkají tuto klávesu levým malíčkem bude vadit (ale dá se na to zvyknout).

    Zdvih kláves je cca 5 mm, stisk kláves je lehký, nicméně, uvedený zdvih je na můj vkus prostě příliš velký, prsty musí při psaní absolvovat příliš velkou vzdálenost, a psaní tak není ani příliš pohodlné ani přesné. Psaní na Chicony USB WUR0108T klávesnici se mi osobně zdá mírně lepší a jistější, nehovoře o klávesnicích s nízkým zdvihem notebookového typu.

    Klávesnice obsahuje 5 kláves pro ovládání audia/videa a 3 klávesy programovatelné, tedy naprostý základ.

    Vzhledem působí černá varianta klávesnice nejhůře ze zde testovaných, matná černá plocha je spíše odpudivá než přitažlivá, nicméně, dělá se i líbivější bílá varianta.

    Ke klávesnici se dodává i plastová opěrka zápěstí.

    Myš

    Logitech umí dělat skvělé myši (MX510, MX518, MX1000), nicméně, zde musel razantně ušetřit. Utilita MouseRate naměřila této myši zatím nejnižší hodnotu 50 Hz, Logitech zjevně nechce, aby levné myši byly na výši jeho top-modelů.

    Myš přesto nabízí dobrý komfort kancelářské práce pod Windows, na hry a grafiku se ovšem naprosto nehodí.

    Připojení

    Celý set se připojuje pomocí jediného USB konektoru, po zapojení je opět nutné sprárovat klávesnici a myš se základnou.

    Osobně bych tento set spíše nedoporučoval, Logitech zde zjevně sází na svou značku, ale drastické šetření nákladů se prostě příliš odrazilo na vlastnostech setu, v cenové relaci pod 1.000 Kč je lepší již zmíněný set od Chicony.

    Závěr

    Je zajímavé jaké rozdíly jsou mezi sety různých výrobců. Bezkonkurečně nejlepší Microsoft Wireless Optical Desktop 3.0 oproti nepoužitelné klávesnici Genius či špatné BenQ myši znamená jediné - je nutné pečlivě vybírat.

    Značka, pověst, ani cena nemusí být rozhodující známkou kvality, zvláště věhlasné značky zjevně šetří na levných setech a skutečnou kvalitu nabízí jen v setech drahých.

    Pokud potřebujete kvalitní bezdrátový set, připravte se prostě na podstatně vyšší investici než u drátových řešení, kvalita bezdrátů je u levných modelů totiž poměrně nízká (týká se to zejména myší).

    Ohodnoť článek:

    Názory ostatních Geeků (10)

    Klavesnice.

    Mam dojem ze clanek je absolutne o nicem.Kazdemu muze pasovat neco jinaciho.A nebo je to napsane proto aby se autor pochvalil ze ma doma to nej??Teda jestly nekeca.

    @rak102: No tak jako na zaujate recenze a nutkani se pochlubit jsme si uz od RH zvykli a jsou lidi, kterym vyhovuji.
    Jinak RE "laserová MX1000 od Logitechu je totiž zcela někde jinde, několikanásobně, oproti řešením založených na optické technologii. " Jako laserova mys rovnez pouziva optiku a ve sve podstate jde taky o optickou mys ;)

    @Lotrando: No o zaujatosti bych nemluvil protože jestli jsi to dočet až do konce tak autor doporucil Microsoft tedy konkurenci Logitechu. A za další rozdíl mezi myši je a to velky a s autorem článku naprosto souhlasím že MX1000 je bezkonkurenčně nejlepší myš na trhu. Já mám MX500 a MX1000 jsem měl možnost vyzkoušet a rozdíl je docela znatelný, tvláště když se živim grafikou. Ve hrách je rozdíl neznatelný. Ze skušeností co mám bych si osobně bezdrátovej set klávesnice s myší do 1000Kč nekoupil (bez vyjímky značky).

    @Lotrando: No k ty MX1000 jestly se nepletu a to doufam ze ne tak rozdil by mezi tim byt nemel jelikoz ten laser slouzi stejne jako LED dioda u normalnich optik k podsvetlrni povrchu a pak uz tedy zalezy na optickem snimaci resp. jeho rozliseni a na snimaci frekvenci. A pokud si dobre pamatuju tak myslim ze to bylo na PC tuningu tak tam byl test mysi a MX1000 byla v porovnani s myslim MX510 nebo MX518 horsi na problemovych porsich jako je sklo atd kde by mela byt MX1000 jako doma teda podle propagace. Jinak sam mam doma bezdratovou Microsoft IntelimouseExplorer 4.0A a jako je v pohode ale to vyklapeci kolecko je des a protaceni bez skoku je divny jinak ujde. Koupil bych si MX1000 ale zase mi prijde ze za mys dat 2200,- je moc.

    Heheheh

    ... zlatej A4 TEch RFKB2548 .. a jejich numerika na druhy strane :-))))

    Výběr klávesnice

    Není trochu divné že klávesnice od ms byla vybrána za cenu cca 2000 a logitech za 1000 ikdyž dělá také za 2000? podle mne jde hlavně o cenu a tohle musí být znát když to stojí dvojnásobek. Neříkám, je blbost kdybych to tvrdil že za stejnou cenu dělají všichni výrobci stejné věci to si nemyslím, ale myslím si že meci věcí za 1000 a 2000 bude pravděpodobně rozdíl...

    Každej pes...

    Pane Huláne, všiml jste si vůbec, že jen 2 KB mají standardní rozložení kláves? Jak se vám "pracovalo" na KB, kde se enter musí hledat? Váš etalon napovídá, že čas nad klávesnicí trávíte jen pro potěchu. Toto je tedy test, který vám budou anandové a podobní cmrndalové závidět do smrti...

    Microshit?


    kolik ti zaplatil?

    Klávesnice Microsoft

    Není to náhodou ta klávesnice, která po pěti vteřinách držení tlačítka přetane vysílat a tudíž je pro hry naprosto nepoužitelná? Viz diskuze

    Sety Microsoft

    No ... já teda nejsem žádným plným zastáncem Micerosoft (tedy rozhodně ne v softwarové oblasti), ale musím říct, že když jsem před Vánocema vybíral set (myš + klávesnice), tak jsem se dlouho rozhodoval co vybrat. Nakonec jsem zvolil set Microsoft Wireless Optical Desktop Pro. Dost mě zaujala na jejich stránkách věta "Při normální práci vydrží baterie až 6 měsíců" - o této větě jsem si myslel své (znám to od kamaráda, který má optiku bezdrát Genius a baterie mu vydrží 14 dní). Nicméně s každým dalším dnem jsem šokován, protože u PC jsem asi 6 - 8 hodin denně a baterie od 24.12 stále drží (dnes máme 8.6 a stav baterií je indikován jako good). Prostě né vše, co je od "našeho giganta" je automaticky špatné...

    Máš něco na srdci?

    100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
    nahoru