Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Velký srovnávací test tuctu bezdrátových myší 2/2

Velký srovnávací test tuctu bezdrátových myší 2/2

Recenze
A4tech NB-57D_1044009674
A4tech NB-57D
Produkt není určen k prodeji.
Genius Ergo R815_395093775
Genius Ergo R815
Produkt není určen k prodeji.
Genius Navigator 900 Pro_1686248462
Genius Navigator 900 Pro
Produkt není určen k prodeji.
Logitech LX7 Cordless Optical Mouse Blue_2055788022
Logitech LX7 Cordless Optical Mouse Blue
Produkt není určen k prodeji.
Logitech MX610 Cordless Laser Mouse_1168534536
Logitech MX610 Cordless Laser Mouse
Produkt není určen k prodeji.

Nevažte se! V dnešní době se již během své práce na osobním počítači, či notebooku nemusíte nechat omezovat stále překážejícími dráty a kabely. Svůj počítač totiž můžete velice jednoduše ovládat pomocí bezdrátových technologií. Výstižným příkladem může být práce s bezdrátovou myškou. Kterou však v záplavě produktů vybrat? To se vám pokusíme osvětlit v této recenzi.

Není tomu tak dávno, co jsem se sám ještě bránil práci s bezdrátovými periferiemi. Stále jsem se obával, že baterie vypoví službu v tu nejméně vhodnou dobu. A mě pak nezbude nic jiného, než se slzou v oku vzpomínat na klasické „kabelové“ myši a klávesnice. Avšak doba pokročila, a tak i já jsem se nechal zlákat zkušenostmi mých spolupracovníků, kteří se zaručili, že většina dnešních zařízení dokáže na jeden bateriový akumulátor pracovat i několik měsíců. A od rozhodnutí schází jen malý krůček k realizaci, tedy alespoň v mém případě. Zhrozil jsem se však ve chvíli, kdy jsem uviděl záplavu nejrůznějších myšek, které náš trh nabízí. Jak si mám proboha vybrat tu pravou? V té chvíli bystře zasáhl šéfredaktor naší redakce – a tak jsme se společně vydali na cestu badatelskou.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hlavní recenzent a korektor dnešního článku – detailně prověřil kvality všech dvanácti myšek

Informací je u každé myšky nesčetně, nejspíše také proto bude tato recenze rozdělena na dvě části. V první jsme si již představili celkem šest bezdrátových myšek, které jsou pro svůj způsob zpracování vhodné především k použití s notebooky. Nic vám však nebrání, využít tato zařízení i u běžných stolních počítačů. V dnešní druhé části si představíme zbylých šest myšek, jejichž použití je nejvhodnější především pro běžné stolní počítače. Ovšem nic vám opět nebrání vtom, použít myšku také ve spojení s vaším notebookem.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hlodavce jsme opravdu zkoumali ze všech stran.

Co budeme vlastně testovat?

Abych vás zbytečně nenapínal, prozradím vám, které myšky se v testech objeví.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pohled na všech dvanáct statečných.

DÍL 2/2

Genius Ergo R815

Logitech MX610 Cordless Laser Mouse

Genius Navigator 900 Pro

Logitech LX7 Cordless Optical Mouse Blue

Microsoft Natural Wireless Laser Mouse 6000 OEM

A4tech NB-57

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Těchto šest statečných se dnes objeví v testu – nebo sedm?

Genius Ergo R815

První myškou dnešního testu bude počin společnosti Genius, konkrétně hlodavec s označením Ergo R815. Tento výrobce patří mezi velice oblíbené, a to především pro příznivou cenu, kterou u většiny svých výrobků nabízí.

Obsah balení

Zařízení dostanete včetně kompletního příslušenství zabalenou v kartónové krabici. Ta je zbarvena v odstínech červené a stříbrné barvy. Čelní strana kartónové krabice je mírně vyříznuta a nahrazena plastikovým obalem. Myš si tedy můžete prohlédnout ještě před jejím zakoupením, a to aniž byste se museli dožadovat prodejce. Kromě samotného hlodavce Ergo R815 naleznete v balení také bezdrátový přijímač, dodávané CD s ovladači i obslužným softwarem, návod k použití, dobíjecí USB kabel a pár dobíjecích NIMH baterií typu AA s kapacitou 1600 mAh.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Obal produktu společnosti Genius.

Vzhled, ergonomie a kvalita zpracování

Již v úvodu jsem rozdělil myši na dvě části – na dva články. Svým tvarem a hlavně velikostí jsou totiž některé periferie předurčeny pro rozdílné použití. V této druhé části článku by nám tak myši měly nabídnout o poznání příjemnější ergonomii. Ale abychom nepředbíhali… Zařízení je vyrobeno z tvrzeného plastu černé a stříbrné barvy. Černé plochy nalezneme po celém těle zařízení – ty však nejsou vyrobeny z klasického leštěného plastu, ale z materiálu připomínající jemnou gumu. Tento materiál je velice příjemný na dotek. Stříbrnou barvu mají tedy pouze programovatelná tlačítka a horní výměnné kryty zařízení.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

První seznámení s myškou společnosti Genius.

Tím jsem již naznačil, že zařízení disponuje výměnnými kryty – nenarazili jsme na tento způsob zpracování již v prvním díle recenze u hlodavce Genius Wireless Mini Navigator?! Nutno podotknout, že tentokráte je dílenské zpracování výměnného krytu a celé konstrukce o poznání kvalitnější. A tak myška nikde nevrže, ani plasty se nikdy neprohýbají. Kryt od hlodavce oddělíte pomocí speciálního tlačítka na spodní straně zařízení. Součástí balení je však pouze jeden kryt a není mi známi, dají-li se nějaké další dokoupit. Výměnný kryt tedy spíše slouží jako „maskovaný otvor“ pro vložení dvou bateriových akumulátorů typu AA. Jednou z velkých předností této periferie je četnost programovatelných kláves – na těle myšky jich nalezneme hned sedm. Klasicky zde nalezneme pravé i levé funkční tlačítka a krokové čtyř-směrné scrollovací kolečko. Díky čtyř-směrnému scrollovacímu kolečku je pohyb v dokumentech, a tedy také práce s nimi, o poznání příjemnější. Defaultně při stisku scrollovacího kolečka vyvoláte speciální menu myšky Easy Jump, které vám dovolí jednoduše ovládat zoomování, multimediální přehrávače, softwarové produkty společnosti Microsoft (Power Point, Excel, Word), a tak dále. Pod a nad scrollovacím kolečkem jsou umístěna dvě tlačítka, která nám dovolí snadný pohyb ve webových prohlížečích – předchozí a další. Nad vrchním tlačítkem je také umístěna indikační dioda, jež vás informuje o stavu bateriových akumulátorů uvnitř zařízení. Poslední tři programovatelná tlačítka jsou umístěna po pravé straně zařízení, tedy v místech, kde máte běžně položený palec. Defaultně s postraními tlačítky ovládáte hlasitost (zesilujete a zeslabujete). Prostřední tlačítko poté slouží k upravení citlivosti myšky. V podstatě tak můžete přepínat mezi vyšší a běžnou citlivostí hlodavce. Toto tlačítko (stejně jako levé funkční tlačítko) není programovatelné – nemůžete mu tedy běžně přiřadit libovolnou funkci.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pohled na myšku z levé strany

Ergonomicky je zařízení nesporně navrženo pro použití v pravé ruce. Pokud mi je známo, tak prozatím verze tohoto produktu pro leváky neexistuje. Periferie však perfektně padne do dlaně a dokonale podpírá přirozenou klenbu ruky. Samotný vzhled se kvůli dobré ergonomii velice těžko popisuje, avšak pořízená fotodokumentace je v tomto ohledu dostatečně informativní, alespoň dle mého mínění. Vyzdvihnout bych si tak dovolil především prohlubeň na levé straně, do které vám perfektně zapadne palec. A také výstupek ve tvaru nenápadné vlnky na protilehlé levé straně, jež příjemně vytvoří prostor pro pohodlné položení malíčku a prsteníčku. Spodní strana myšky je pak klasicky opatřena laserovým snímacím senzorem, čtveřicí podložek pro hladný pohyb myši, posuvným tlačítkem ON/OFF pro zapnutí/vypnutí zařízení (šetření bateriových akumulátorů), tlačítkem Connect pro spárování myšky a bezdrátového přijímače a již zmíněné tlačítko, které vám dovolí uvolnit výměnný kryt hlodavce.

Ve výčtu dodávaného příslušenství vás mohla zarazit poznámky; dobíjecí USB kabel a pár dobíjecích NIMH baterií typu AA s kapacitou 1600 mAh. Tím se totiž dostáváme k další velké přednosti této periferie. Myška totiž dovede s pomocí USB kabelu dobíjet interní bateriové články. Kabel připojíte do příslušného slotu na přední straně myšky. Osobně jsem myslel, že pokud propojím myšku USB kabelem s počítačem, bude tato periferie schopna práce, aniž bych jí musel spárovat s bezdrátovým přijímačem – opak je však bohužel pravdou. A tak pokud připojíte hlodavce kabelem k USB sběrnici, musíte jí přesto spárovat s bezdrátovým přijímačem, aby byla provozuschopná. Bezdrátový přijímač vyveden v černé barvě a svými rozměry i tvarem je velice podobný běžným USB flash pamětím. Kromě bílého loga společnosti Genius na jeho povrchu nalezneme také tlačítko Connect pro spárování myši a hlodavce, a také zelenou indikační diodu, jež nás informuje o aktuálním svatu zařízení. Přijímač můžete přenášet v útrobách myšky. Slot pro uklizení přijímače naleznete na spodní straně hlodavce. Samozřejmě nemohu také opomenout zmínit přesné rozměry myšky, ty jsou 125 mm hloubka x 80 mm šířka x 45 mm výška. Nutno podotknout, že uvedeny jsou největší rozměry zařízení. Díky ergonomickému zpracování však nedosahují jednotlivé části stejných rozměrů, a tak berte tato čísla spíše jako informativní. Váha hlodavce je poté přibližně úměrná použitým tužkovým akumulátorům (typ AA).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Spodní strana zařízení s uloženým bezdrátovým přijímačem.

Instalace

Myška je schopna pracovat ihned po připojení bezdrátového přijímače ke sběrnici USB. Samozřejmě po stisku tlačítek s označením Connect. Myš je po takovém spárování funkční, avšak takovou to instalací byste se připravili o možnost programování a práci se speciálními multimediálními tlačítky. Daleko lepším způsobem je doinstalovat příslušné drivery, které jsou dodávány na instalačním CD. Tato instalace vám do počítače nenainstaluje žádný obslužný software, ale pouze obohatí vaší kartu vlastností myši o další záložky, které vám dovolí kompletně ovládat všechny vlastnosti hlodavce. Dodávané ovladače jsou plně funkční také pod operačním systémem Microsoft Windows Vista, a také tedy staršími verzemi operačního systému této společnosti.

Praktické zkušenosti

Vzhledem k předchozí testované myši Genius Wireless Mini Navigator, která se objevila v prvním díle této recenze jsem se i v případě tohoto modelu obával zpracování výměnných krytů. Nemohu nepodotknout, že by se zpracování myšky tentokráte společnosti Genius povedlo. Dílenské zpracování je tentokráte opravdu bytelné a kvalitní, a tak v tomto ohledu nemohu mít k myšce naprosto žádné výhrady. Výhrady by mohl mít některý z uživatelů k použití dvou bateriových akumulátorů, které podstatně ovlivňují váhu tohoto hlodavce. Citlivost myšky je v tomto případě obstojná. Myška reaguje dobře jak v kancelářském prostředí, tak během hraní náročnějším her. Velice obstojná je také odezva tohoto zařízení. Zajímavý je také dosah bezdrátového signálu. Zatímco většina periférií postavených na bezdrátové technologii 2,4 GHz, jež se objevily v prvním testu zvládala pracovat v dosahu přibližně 1-2 metrů, tento testovaný model pokořil hranici 6ti metrů. Ve vyšší vzdálenosti však už myška přestávala reagovat. Přesto se jedná o velice slušný výsledek. Vzhledem ke krátké době testování bohužel nemůžu zhodnotit výdrž myšky na jedno dobití baterií, avšak díky možnosti dobíjet baterie pomocí speciálního dodávaného kabelu se snad nikdy nestane, že byste byli překvapeni výpadkem myši v tu nejméně vhodnou dobu. Nutno však podotknout, že některé modely myši bohužel nemají napájecí mechanizmus zpracovány korektně, a tak se množí stížnosti uživatelů, že hlodavec jednoduše bateriové články nedobíjí. Rozpačitý jsem byl bohužel v tomto ohledu také já. Neboť myška dobíjela baterie „jak se jí chtělo“. Občas indikační dioda stavu baterie problikla červeně a informovala mě, že nabíjí, avšak podle informací výrobce by měla svítit po celou dobu nabíjení. Po chvilce bádání jsem však přišel na zajímavý objev. Chybné indikování nabíjení bylo způsobeno tím, že jsem v zařízení neměl osazeny zcela vybité baterie. Pokud jsem akumulátorové články nenechal vybít zcela (k těmto účelům mi posloužil digitální fotoaparát), myška je prostě odmítala dobíjet. Nevím, zdali se jednalo o chybu testovaného produktu, či vlastnost celé série.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na umístění kabelu pro nabíjení bateriových akumulátorů.

Klady a zápory

+ vysoká ergonomie (pouze pro praváky)

+ obstojné zpracování

+ množství multimediálních a programovatelných tlačítek

+ velký dosah bezdrátového signálu

+ indikátor stavu baterie

- nedořešený způsob nabíjení (možná chyba konkrétního produktu)

Logitech MX610 Cordless Laser Mouse

Společnost Logitech je ve světě počítačových periférií doslova pojem, který se již téměř může pochlubit kultem svých uctívačů. Většina uživatelů, která někdy pracovala s periferiemi společnosti Logitech, již nikdy nechce ani slyšet o jiné značce. Proto si nyní společně prověříme kvality produktu Logitech MX610 Cordless Laser Mouse.

Obsah balení

Myška je dodávána včetně kompletního příslušenství v kartónové krabici v typickém zbarvení této společnosti. Obal se tedy nese v nádechu zelené a bílé barvy. Po celém povrchu barevného kartónu si můžete všimnout popisků, jež poukazují na veškeré přednosti tohoto hlodavce. O poznání zajímavější je však výřez na čelní straně obalu, který vám dovolí prohlédnout si periferii ještě před jejím zakoupením, a to aniž byste se dožadovali prodejce o předvedení. Tento prostor je samozřejmě zakryt průhlednou ochranou z plastu. V balení naleznete myšku Logitech MX610 Cordless Laser Mouse, bezdrátový přijímač, přechodku z USB portu na rozhraní PS2, pár značkových alkalických baterií od společnosti Duracell, dodávané CD s obslužným softwarem i příslušnými drivery, návod k použití a propagační materiály výrobce.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pohled na balení produktu Logitech.

Vzhled, ergonomie a kvalita zpracování

Na úvod si dovolím podotknout, že tento model myšky je dostupný ve verzích pro pravou i levou ruku, a tak o možnost použití nebudou tentokráte ochuzeni leváci. Myška je zpracována z tvrzeného plastu v odstínech černé a stříbrné barvy. Ve stříbrné barvě je vyveden celý vrchní panel myšky. Oproti tomu. Jak již tomu u výrobků společnosti Logitech bývá, zpracování je naprosto perfektní. Všechny spoje plastů na sebe korektně doléhají a hlodavec navíc nikde nevrže – ke kvalitě dílenského zpracování tak nemohu mít opět naprosto žádné výhrady. Přestože výhrady jsem neměl ani u předchozího recenzovaného modelu společnosti Genius, pokud byste drželi tyto dvě myšky v ruce, jistě byste také zaznamenali rozdílnou kvalitu použitých materiálů. To se samozřejmě promítlo v celkovém hodnocení. A tak i když testovaná myška společnosti Logitech je velice kvalitně zpracována, vede si v celkovém hodnocení hlodavec od Logitechu o „fous“ lépe.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

První seznámení s hlodavcem od Logitechu.

Rozměry zařízení jsou 123 mm hloubka x 60 mm šířka x 40 mm výška. Váha myšky je přibližně přímo úměrná použitým bateriovým akumulátorům. Nutno podotknout, že v tomto ohledu je myška stejně unikátní, jako tomu bylo u testovaného modelu Logitech V270. Abyste pochopili, o čem hovořím – hlodavec je standardně napájen pomocí dvou tužkových bateriových akumulátorů (typ AA), díky tomu se myška může některým potencionálním zájemcům zdát příliš těžká. V takovém případě jí však můžete nechat napájet pouze jednou tužkovou baterií. Sice klesne celková výdrž baterie, avšak práce se zařízením vám takto může připadat příjemnější. Sám jsem však s váhou včetně dvou akumulátorů neměl problém. Podobně tomu bylo u již dříve recenzovaného modelu Logitech V270.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pohled na periferii z levé strany.

Myška je i tentokráte zpracována v duchu vysoké ergonomie, a tak vám přesně padne do dlaně, přičemž plně podpírá přirozenou klenbu ruky. Nutno však podotknout, že do ruky mi lépe padla myška od společnosti Genius, která se objevila jako první model dnešního testu. V tomto případě se však může jednat spíše o subjektivní hodnocení, neboť i myška Logitech MX610 Cordless Laser Mouse sedí perfektně v ruce. Nejednoho uživatele také dozajista potěší množství multimediálních a programovatelných tlačítek. Na těle zařízení nalezneme klasicky pravé i levé tlačítka, krokové čtyř-směrné scrollovací kolečko (slouží též jako třetí prostřední tlačítko), 3 tlačítka pro ovládání hlasitosti (zesílení, ztlumení a vypnutí reproduktorů), tlačítka pro vyvolání emailového klienta a pro spuštění aplikace typu Instant Messaging. Palcem je přístupná dvojice tlačítek pro navigaci v prohlížeči (zpět a dopředu). Tím je výčet tlačítek u konce. Za zmínku však stojí také informační dioda stavu bateriového akumulátoru, která je umístěna mezi pravým a levým tlačítkem, tedy nad scrollovacím kolečkem. Ta se rozsvítí v případě, že bateriím začne docházet „šťáva“. Spodní strana hlodavce je opatřena čtveřicí podložek pro snadný pohyb myši, snímacím laserovým senzorem, krytem otvoru pro vložení dvou bateriových akumulátorů (typ AA) a tlačítkem pro vypnutí/zapnutí myši, abyste zbytečně neplýtvali energií baterií, pokud periferii nepoužíváte. Ptáte se, a kam zmizelo tlačítko Connect? To na těle hlodavce nenaleznete. Mimochodem není umístěno ani na bezdrátovém přijímači – spárování zařízení tedy probíhá zcela automaticky. S tímto způsobem práce jsem byl poměrně spokojen, neboť myška reagovala prakticky bezprostředně po zapojení bezdrátového přijímače.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Čelní pohled na myšku Logitech.

Instalace

Zařízení je plně funkční bezprostředně po zapojení přijímače do portu USB, a to včetně všech multimediálních kláves. Díky tomu není v podstatě potřeba instalovat jakýkoliv doprovodný software. Výrobce dodává společně s myškou obslužný software SetPoint ve verzi 2.44. Tato verze obslužného softwaru je však funkční pouze pod operačním systémem Windows XP a nižšími verzemi. Ze stránek společnosti Logitech si však můžete stáhnout obslužný software SetPoint ve verzi 3.30 – tato verze je se systémem Windows Vista již plně kompatibilní.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Bezdrátový přijímač se speciálním stojánkem, který slouží jako běžný prodlužovací USB kabel.

Praktické zkušenosti

Již ze samotného textu předchozích odstavců jste mohli usoudit, že přes věhlas produktu Logitech MX610 Cordless Laser Mouse, mi ergonomicky více vyhovovalo zařízení společnosti Genius, tedy první produkt této recenze. Ve výsledku je tomu opravdu tak, avšak jak jsem již uvedl, jedná se spíše o subjektivní hodnocení. Po praktické stránce nemohu mít ke zpracování a ergonomii zařízení prakticky žádné výhrady. Na velice vysoké úrovni je také citlivost a celková odezva myšky. V praxi tak nebudete mít ani při nejmenším problém s využitím v náročných akčních hrách, strategiích, a už vůbec ne v kancelářském prostředí. Nejeden uživatel také dozajista ocení možnost použití pouze jednoho akumulátoru. Pokud vám tedy vadí vyšší váha této periferie, jednoduše jí můžete osadit pouze jedním bateriovým akumulátorem. Obstojný je také dosah bezdrátového signálu. Ten je dostatečně intenzivní v rozsahu přibližně 5,5 metrů. Při vyšší vzdálenosti však citelně klesne odezva myšky a periferie se tím pádem svátá v podstatě nepoužitelnou. Ve výčtu multimediálních tlačítek jsem také úmyslně nezmínil, že tlačítka pro vyvolání emailového klienta a pro spuštění aplikace typu Instant Messaging slouží zároveň jako indikační diody. Ty vás upozorní na příchozí zprávu či email – v praxi se jedná o velice praktické řešení. Obzvláště pokud zrovna nesedíte u počítače, všimnete si blikající myšky nejspíše dříve, než zpráv na monitoru.

Klady a zápory

+ dílenské zpracování

+ citlivost a odezva hlodavce

+ počet multimediálních tlačítek

+ indikátor stavu baterie

+ dosah bezdrátového signálu

+ možnost přizpůsobení váhy hlodavce

+ v provedení pro praváky i leváky

- dodávaný software není kompatibilní s operačním systémem

Genius Navigator 900 Pro

Přestože se to tak některým uživatelům nemusí zdát, oblíbenost společnosti Genius je poměrně vysoká. A tak nemůže být divu, že se v tomto testu objevilo hned několik produktů tohoto výrobce. Jedním z dalších produktů, které si od tohoto výrobce představíme je bezdrátová periferie Genius Navigator 900 Pro.

Obsah balení

Hlodavec je včetně kompletního příslušenství zabalen v plastikové krabici – celý hlodavec je tak zřetelně vidět ze všech stran, a tak si jej můžete prohlédnout ještě před jeho zakoupením, aniž byste se dožadovali prodejce. Pod samotnou myškou naleznete v obalu ještě kartónovou krabici červeno stříbrné barvy (že by společnost Genius již natrvalo nahradila bílou barvu z obalů stříbrnou?). Před vyjmenováním dodávané výbavy musím podotknout, že periferie je dostupná ve dvou verzích. Jako Genius Navigator 900 Pro, u níž je dodáván bezdrátový přijímač, a verze Genius Navigator 900, u které bezdrátový přijímač není součástí dodávky. My jsme však k testům vybrali verzi Pro. Pokud však bezdrátový přijímač nepotřebujete (myška pracuje pomocí technologie Bluetooth) můžete zakoupit verzi bez přijímače a nějakou tu korunu ušetřit. Vlastnosti i parametry obou verzí by měli být naprosto stejné. Mimo již zmíněného přijímače naleznete v obalu samozřejmě také myš Genius Navigator 900 Pro, dále pak dvě alkalické tužkové baterie značky Energizer (typ AA), inflační CD nosič s obslužným softwarem i drivery a návod k použití.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pohled na zabalenou myšku Genius.

Vzhled, ergonomie a kvalita zpracování

Abych pravdu přiznal, zprvu jsem váhal, zdali mám tuto myšku do testu začlenit. Neboť přes všechna označení výrobce by tento výrobek perfektně sekundoval hlodavcům, kteří jsou primárně určeny k práci s notebookem. Abyste pochopili, periferie se honosí rozměry 100 mm hloubka x 50 mm šířka x 30 mm výška. Ano, rozměry jsou tedy až nápadně podobné myškám, které se objevily v prvním dílu této recenze – tedy periferiím, jež jsou určeny pro práci s notebookem. Nenáleží mi však posuzovat, jakou kategorii produkty zastávají. Místo toho se společně pustíme do prozkoumání samotného produktu. Jak již samotné rozměry hlodavce napovídají, přirozená klenba ruky není zcela podepřena, a tak si myška v ohledu ergonomie nevede nejlépe. Pozitivem by po některé uživatele mohl být fakt, že myška je zpracována symetricky – vhodná je tedy pro použití v pravé i levé ruce.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

První seznámení s produktem.

Co se dílenského zpracování týká, myška se také příliš nepovedla. Plastové části jsou jednak o poznání měkčí, než u ostatních recenzovaných modelů, a také vrchní kryt není zcela korektně upevněn. Z toho důsledku vrchní strana mírně vrže a samovolně se pohybuje. Myška nám nabídne pouze klasická tlačítka běžných myší. Konkrétně tedy pravé i levé funkční tlačítka a dvou-směrné krokové scrollovací kolečko. Po nainstalování dodávaných ovladačů, můžete scrollovací kolečko využít jako třetí tlačítko pro vyvolání nabídky Easy Jump. Za zmínku stojí také indikační dioda stavu baterie, která je umístěna mezi pravým a levým funkčním tlačítkem nad scrollovacím kolečkem. Oproti tomu spodní strana hlodavce nám nabídne 3 podložky pro hladký pohyb myši (2 malé vepředu a jednu podlouhlou vzadu), optický senzor, posuvné tlačítko ON/OFF pro zapnutí/vypnutí periferie a tlačítko Connect pro spárování myšky s přijímačem.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Přímí pohled na hlodavce.

Poměrně zajímavě je řešena výměna baterií. V zadní straně zařízení je umístěno neoznačené tlačítko, po jehož stisku doslova vystřelí vrchní kryt a zpřístupní vám tak prostor pro vložení dvou tužkových baterií. Horní kryt však není za běžných okolností volně odnímatelný, ale je připevněn k přední straně těla myšky pomocí jednoduchého pantu. Škoda, že tento nápad nebyl lépe zpracován, neboť by poté působil dozajista daleko lepším dojmem. Jak jsem již v úvodu předeslal, součástí balení je také bezdrátový přijímač. Vzhledem je velice podobný malinké USB flash paměti, avšak ve skutečnosti se jedná o bezdrátový Bluetooth přijímač. Kromě nesporné výhody dosahu signálu, můžete také k přijímači připojit až 7 dalších zařízení pomocí technologie Bluetooth. Přijímač je vyroben z plastu černé barvy. Na jeho vrchní straně nalezneme ještě bílá loga technologie Bluetooth a společnosti Genius. Zajímavostí je také možnost uložení přijímače do útrob zařízení. Ptáte se, proč se jedná o zajímavost? Přijímač je totiž uchycen k tělu hlodavce zcela netradičně. V myšce totiž nalezneme magnet, který pevně přichytí kovový konektor myšky k tělu hlodavce, a tím je v podstatě přijímač připevněn. Zprvu jsem neskrýval nedůvěru k tomuto mechanismu. Avšak ve výsledku nemohu nepřiznat, že mě tento způsob zpracování příjemně překvapil.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Spodní strana zařízení.

Instalace

Vzhledem k absenci multimediálních a programovatelných kláves na těle zařízení, je téměř zbytečné instalovat jakékoliv dodatečné ovladače. Pokud totiž používáte operační systémy Windows 98 a vyšší či Mac OS, neměl by být s instalací žádný problém. Systém sám rozpozná zařízení a doinstaluje pro příslušné porty potřebné ovladače. Pokud se tak nestane, potřebné ovladače naleznete na dodávaném CD. Problém není, ani pokud používáte nejnovější systém Microsoft Windows Vista, či některou z verzí operačního systému Linux (testováno na Ubuntu 7.0.4). Pokud nechcete z jakéhokoliv důvodu používat svůj vlastní Bluetooth adaptér, ať už integrovaný či externí, není v tom žádný problém. Zařízení je v zásadě schopno pracovat s jakýmkoliv Bluetooth adaptérem.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pohled na zařízení z levé strany.

Praktické zkušenosti

Svým dílenským zpracováním a ergonomií mě myška příliš neoslovila. Všechny neduhy hlodavce, alespoň co se zpracování týká, jsem vyjmenoval již výše, a tak jejich opětovné vypisování nemá příliš valnou hodnotu. Místo toho si řekneme, jak je na tom myška s citlivostí a odezvou. Tyto vlastnosti jsou spíše průměrné – díky tomu je hlodavec vhodný především pro použití v kancelářském prostředí. Během hraní her je myška dosti necitlivá, což zbytečně znevažuje celkový zážitek z hry. V kancelářských aplikacích a pro běžné použití je však myška vcelku použitelná a její vlastnosti jsou dostačující. Velkou výhodou tohoto produktu je bezesporu provoz pomocí Bluetooth technologie – periferie je tak plně funkční i ve vzdálenosti 10ti metrů od bezdrátového přijímače. Jako výhoda se může jevit také indikační dioda o stavu baterie, která je také umístěna na těle zařízení.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Bezdrátový Bluetooth přijímač.

Klady a zápory

+ dosah bezdrátového signálu

+ indikační dioda stavu baterií

+ možnost použití v pravé i levé ruce

- kvalita dílenského zpracování

- horší ergonomie oproti ostatním produktům

- multimediální využitelnost

Logitech LX7 Cordless Optical Mouse Blue

Není tajemstvím, že trh s počítačovými periferiemi nabízí nesčetné množství výrobků od společnosti Logitech. To je do jisté míry způsobeno také velkou oblíbeností této značky, která je důsledkem vysoké kvality produktů této společnosti. A tak nejspíše nikoho neudiví, že si nyní představíme již několikátý výrobek této společnosti.

Obsah balení

Logitech nezklamal – balení je opět vyhotoveno v odstínech bílé a zelené barvy. Kartónová krabice nemá tvar klasického kvádru, ale je na jedné straně vykrojena a nahrazena průhledným plastem, který vám dovolí prohlédnout si periferii ještě před jejím zakoupením, a to aniž byste se dožadovali prodejce o předvedení. V samotném balení poté naleznete hlodavce Logitech LX7 Cordless Optical Mouse Blue, bezdrátový přijímač (2,4GHz), stojánek s prodlužovacím USB kabelem, přechodku z USB rozhraní na port PS2, dva kusy značkových alkalických baterií Duracell, návod k použití a dodávané CD s obslužným softwarem.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Obal společnosti Logitech.

Vzhled, ergonomie a kvalita zpracování

Myška je vyrobena z plastu černé barvy, přičemž vrchní kryt zařízení je barvy modré. Tedy alespoň podle informací výrobce, osobně mi spíše přijde, že horní kryt je zbarven v odstínech tmavě zelené metalízy. Obrázek si tedy udělejte každý sám, podle pořízené fotodokumentace. Plastové plochy zařízení jsou poměrně pevné, i když prvním dvěma dnes představeným periferiím se celková pevnost nemůže vyrovnat. A to především díky bočním stranám hlodavce, které se při vyvinutí vyššího tlaku mírně prohýbají. Většina povrchu myšky je navíc lesklá, a tak se velice jednoduše během používání umatlají, či chcete-li, znečistí. Váha myšky je opět předurčena použitými bateriovými akumulátory. Myška je napájena pomocí dvou tužkových akumulátorů (typ AA), díky tomu se myška může některým potencionálním zájemcům zdát příliš těžká. V takovém případě jí však můžete nechat napájet pouze jednou tužkovou baterií. Sice klesne celková výdrž baterie, avšak práce se zařízením vám takto může připadat příjemnější. Sám jsem však s váhou včetně dvou akumulátorů neměl problém. Podobně tomu bylo u již dříve recenzovaného modelu Logitech V270 nebo Logitech MX610 Cordless Laser Mouse.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

První seznámení s myškou Logitech.

Rozměry myšky jsou 120 mm hloubka x 55 mm šířka x 41 mm výška. Díky svému tvaru myška vcelku podpírá přirozenou klenbu ruky. Symetrické zpracování těla hlodavce ho navíc předurčuje k použití v pravé i levé ruce. Tím bohužel trochu trpí ergonomie zařízení – konceptu, který je zhotoven přímo na ruku se bohužel běžná symetrická myš vyrovnat nemůže. V zásadě se koncept myšky drží v střídmém provedení běžných periférií tohoto typu. A tak na vrchní straně produktu nalezneme pravé i levé funkční tlačítka, ty jsou poté tradičně rozdělena pomocí scrollovacího kolečka, které slouží zároveň jako prostřední tlačítko. Scrollovací kolečko je čtyř-směrné a navíc se pochlubí také jakýmsi hybridním mechanismem - mezi krokovým a prokluzujícím stylem scrollování. Kolečko totiž zadrhává svými zoubky o zábranu jen velice nepatrně, a tak máte téměř pocit, jakoby prokluzovalo. Nad scrollovacím kolečkem nalezneme také dvě multimediální klávesy, které slouží k pohybu vpřed/vzad, například ve webových prohlížečích.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Přímí pohled na myšku od Logitechu.

Na vrchní straně stojí také za povšimnutí indikační dioda, jež vás informuje o stavu bateriového akumulátoru. Ten vás včas upozorní na „docházející“ baterie tak, abyste je mohli včas vyměnit. Oproti tomu spodní strana hlodavce vám nabídne 3 podložky pro hladký pohyb myši (2 malé vepředu a jednu podlouhlou vzadu), optický senzor, tlačítko ON/OFF pro zapnutí/vypnutí periferie a tlačítko Connect pro spárování myšky s přijímačem. Zároveň zde naleznete také výsuvný kryt, který vám v případě potřeby odkryje dva sloty pro vložení bateriových akumulátorů.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pohled z levé strany.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Spodní strana/půdorys zařízení.

Instalace

Průběh instalace je naprosto totožný, jako u modelu Logitech MX610 Cordless Laser Mouse. Přesto si dovolím možnosti připojení zopakovat. Zařízení je plně funkční bezprostředně po zapojení přijímače do portu USB, a to včetně všech multimediálních kláves. Díky tomu není v podstatě potřeba instalovat jakýkoliv doprovodný software. Výrobce dodává společně s myškou obslužný software SetPoint ve verzi 2.44. Tato verze obslužného softwaru je však funkční pouze pod operačním systémem Windows XP a nižšími verzemi. Ze stránek společnosti Logitech si však můžete stáhnout obslužný software SetPoint ve verzi 3.30 – tato verze je se systémem Windows Vista již plně kompatibilní.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Přímí pohled na zařízení.

Praktické zkušenosti

Celkově mi koncept myšky vyhovoval o poznání méně, než tomu bylo u modelu Logitech MX610 Cordless Laser Mouse. Ergonomie je v tomto ohledu nesrovnatelná. Tak trochu zklamán jsem byl také zpracování myšky – to však bylo způsobeno tím, že se mi již na první pohled velice líbila a čekal jsem od ní nejspíše více. Oproti některým myškám v celém testu je totiž pořád toto zařízení velice kvalitně zpracováno. To konec konců můžete posoudit sami v dalších částech tohoto testu, konkrétně v kapitole: Hodnocení v grafech. Citlivost a odezva myšky je na velice dobré úrovni. Přestože si v tomto ohledu vedla nepatrně hůře, než tomu bylo u dvou prvně testovaných hlodavců (tedy v tomto díle recenze). Poměrně slušný je také dosah bezdrátového signálu, obzvláště pokud zvážíte, že myška pracuje na 2,4 GHz. Ten činí 4 metry. Nenechte se zmást názvem testovaného produktu Logitech LX7 Cordless Optical Mouse Blue. Označení Blue značí pouze zbarvení myši, nikoliv bezdrátovou technologii Bluetooth. Zajímavostí může také být, že pokud vám bude myška připadat příliš těžká, můžete jí nechat napájet pouze jednou tužkovou baterií. Sice klesne celková výdrž baterie, avšak práce se zařízením vám takto může připadat příjemnější. Sám jsem však s váhou včetně dvou akumulátorů neměl problém. Během použití jsem bohužel narazil také na problém velice špatného stisku prostředního tlačítka – vzhledem k jednomu testovacímu kusu nemohu objektivně posoudit, zdali se jednalo o chybu daného kusu či konkrétního modelu. U testovaného modelu však byl stisk poměrně nejistý a nepřesný.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Miniaturní bezdrátový přijímač.

Klady a zápory

+ poměrně vysoká citlivost a odezva myšky

+ kvalita zpracování

+ indikátor stavu baterie

+ čtyř-směrné scrollovací kolečko

+ možnost využití praváky i leváky

- průměrná multimediální využitelnost

- nepřesný a nejistý stisk scrollovacího kolečka

Microsoft Natural Wireless Laser Mouse 6000 OEM

Ani v tomto díle testu jsme nemohli opomenout nějaký produkt společnosti Microsoft, konkrétně model Microsoft Natural Wireless Laser Mouse 6000 OEM. Tohoto giganta snad ani nemusím na poli informačních technologií představovat, a tak se spíše nedočkavě pustím do samotného prozkoumání daného produktu.

Obsah balení

Již samotný název nám naznačuje, že výrobek pochází z OEM produkce (Original Equipment Manufacturer). Tento termín je často používaný mezi výrobci počítačového vybavení nebo softwaru. V podstatě toto označení informuje uživatele, že výrobek je vytvořený pro dalšího producenta, který jej prodává pod svou obchodní značkou. V praxi ale tato poznámka pro koncového uživatele znamená, že zařízení dostanete jen tak v sáčku, či jednoduché krabici, a to bez jakéhokoliv doprovodného vybavení. V našem případě jsme hlodavce dostali v běžném plastikovém sáčku, v kterém byly přibaleny ještě dvě značkové AA baterie společnosti Energizer. Konec konců fotografie je nejspíše dosti výmluvná.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Jednoduché OEM balení.

Vzhled, ergonomie a kvalita zpracování

Zpracování myšky se naprosto vymyká běžnému konceptu hlodavců. Myška je totiž značně vysoká. Více napoví rozměry zařízení, které jsou 105 mm hloubka x 64 mm výška x 80 mm šířka. Hlodavec je totiž zpracován ve vysoké úrovni ergonomie. V podstatě je ergonomie zajištěna tak, aby poloha ruky na myši nezatěžovala karpální tunel v zápěstí. Z hlediska zdraví, se tedy jedná nejspíše o jednu z nejlepších myší celého testu. Bohužel, i když by se mohlo zdát, že ergonomie hlodavce je příjemná, ve skutečnosti mi tento koncept příliš nevyhovoval. Ruka je zvednuta až příliš, a tak vás po delší práci začne bolet, nebo tedy alespoň mě začala bolet. V celku se však jedná o zajímavý koncept, jehož funkčnost si však musí každý uživatel ohodnotit sám – znám totiž osobně hned několik uživatelů, kteří si práci s touto myškou nemohou vynachválit. Nutno podotknout, že periferie je speciálně upravena pro práci v pravé ruce. Pokud se nepletu, varianta pro levou ruku neexistuje. Hlodavec je napájen pomocí dvou tužkových baterií (typ AA).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

První seznámení s produktem Microsoft.

Myška je vyhotovena z tvrzeného plastu. Vrchní plocha je vyvedena v odstínech matné stříbrné barvy, zatímco zbytek povrchu se nese v odstínech černé barvy. Černé plochy navíc na dotek působí jemným mechovým dojmem, a tak je na dotek myška velice příjemná. Tělo hlodavce je na levé straně jakoby vykousnuto. Do tohoto prostoru pohodlně zapluje váš palec, budete-li s myškou pracovat. Nad tímto prostorem jsou umístěna také dvě multimediální tlačítka, která můžete naprogramovat. V OEM verzi bohužel produkt není dodáván s ovladači nebo doprovodným obslužným softwarem, a tak jsou tyto tlačítka defaultně nefunkční (více v části instalace). Vrchní strana vám pak klasicky nabídne pravé i levé funkční tlačítka a čtyř-směrné prokluzující scrollovací kolečko, které zároveň plní funkci středového tlačítka. Nad tímto scrollovacím kolečkem je poté umístěna dioda, jež vás informuje o stavu vložených bateriových článků. Spodní strana je poté opatřena 3 podložky pro hladký pohyb myši (2 malé vzadu a jednu podlouhlou vepředu), optický senzor a tlačítko Connect pro spárování myšky s přijímačem. Zároveň zde naleznete také výsuvný kryt, který vám v případě potřeby odkryje dva sloty pro vložení bateriových akumulátorů. Myška tedy bohužel nedisponuje tlačítkem pro celkové vypnutí přístroje. Osobně příliš nechápu tvar bezdrátového přijímače, jeho rozměry totiž až na výšku prakticky odpovídají rozměrům myšky. Kvůli šikmému povrchu vrchní strany na něj nemůžete myšku jakkoliv posadit. A tak mi rozměry přijímače přijdou při nejmenším přehnané.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Čelní pohled na zařízení.

Instalace

Instalace myšky probíhá zcela automaticky. Při prvním připojení systém sám rozpozná a nainstaluje potřebné ovladače pro bezproblémový chod. Zde se však dostáváme k jistému úskalí OEM výrobků. K zařízení totiž nedostanete žádný doprovodný software. V praxi to znamená standardně nefunkční horizontální scrollování a nemožnost naprogramovat speciální tlačítka myši. Problém je však pouze zdánlivý. Jednoduše totiž můžete zdarma stáhnout z webu výrobce potřebný software, konkrétně Microsoft IntelliType, který je v současné době volně dostupný ve verzi 5.5. Práce s ním je naprosto intuitivní a tedy nenáročná. Doprovodný software je navíc plně funkční i pod operačním systémem Windows Vista společnosti Microsoft.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Spodní strana produktu.

Praktické zkušenosti

Ergonomie je otázkou sama pro sebe. Některým uživatelům prostě tento koncept myši bude vyhovovat, jiným zase ne. Spíše otázka citlivosti a odezvy hlodavce je v tomto ohledu zajímavá. Pro své „kvality“ se toto zařízení hodí pouze do kancelářského prostředí. Periferie nepatří mezi nejcitlivější a podobně je na tom také odezva. Opravdu citelná je tato problematika v hrách, nebo v grafické práci. Pokud například budete chtít nějak detailně upravit fotky, není práce s touto myškou tak příjemná, jako tomu bylo u jiných, dnes testovaných, modelů. S tím je nutno před samotnou koupí počítat. Co mi však během práce se zařízením vadilo nejvíce, bylo scrollovací kolečko. Jednak nejsem příznivcem prokluzujícího mechanismu scrollování, ale hlavně občas přestává kolečko reagovat. A to jak v horizontálním, tak vertikálním směru. Stisk kolečka do středu, ani stran není ani při nejmenším jistý a přesný. Dosah bezdrátového signálu činí přibližně 2 metry, což je spíše podprůměrný výsledek. Vcelku se tak jedná spíše o ergonomicky zajímavou periferii, než o dobrou pracovní pomůcku.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Neprakticky velký přijímač bezdrátového signálu.

Klady a zápory

+ ergonomie (nemusí vyhovovat každému)

+ kvalita zpracování

- citlivost a odezva hlodavce

- pouze pro praváky

- až nesmyslně velké rozměry přijímače bezdrátového signálu

- dosah bezdrátového signálu

A4tech NB-57

Společnost A4tech nepatří na našem trhu k těm nejznámějším. To však samozřejmě v žádném případě nevypovídá nic o celkové kvalitě produktu. Jako bonbónek nakonec si tedy představíme bezdrátovou myšku A4tech NB-57

Obsah balení

Hlodavec je včetně kompletního příslušenství dodáván v lisovaném plastikovém pouzdře. Zařízení si tedy můžete prohlédnout ještě před jeho zakoupením, avšak pokud požádáte přesto prodejce o předvedení, nejspíše vám nevyhoví, neb by tímto činem znehodnotil celý produkt. V balení naleznete kromě samotného hlodavce, také podložku pod myš a dodávané CD s obslužným softwarem a potřebnými drivery.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Lisované balení myšky.

Vzhled, ergonomie a zpracování

Také jste se podivili, když jsem v dodávaném příslušenství nezmínil bezdrátový přijímač a baterie? Tato bezdrátová myška totiž dokáže pracovat bez jakéhokoliv nabíjení a není nutno jí spárovat s bezdrátovým přijímačem! Ptáte se, jak je to možné? Odpověď je jednoduchá, ono se zas až tak o bezdrátovou periferii nejedná. Koncept této myšky je tedy naprosto unikátní, o tom nemůže být, ani v nejmenším, pochyb. Celá záhada je v tom, že myš dokáže pracovat pouze na speciální podložce, která je dodávána společně s ní. Napájení je řešeno na bázi elektromagnetické indukce - myš je napájena z podložky, která je připojena k počítači pomocí USB kabelu. Odpadá tak věčné vyměňování nabíjecích baterií, což mimo jiné přispívá k ochraně životního prostředí. Problém může nastat, pokud však s myškou budete chtít pracovat mimo podložku – to zkrátka a dobře nelze.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

První seznámení s produktem.

Samotná myška je vyhotovena z plastu modré barvy. Celý obvod hlodavce je však lemován černým plastem. Ten se navíc promění v průhledný, ve chvíli kdy je osvícen interním červeným čidlem. Kvalita dílenského zpracování je vcelku obstojná, neboť jednotlivé plasty na sebe ve spojích přesně doléhají a žádná z částí myšky nijak nevrže. Na vrchní straně myšky nalezneme pravé i levé funkční tlačítka, která jsou od sebe oddělena čtyř-směrným scrollovacím kolečkem. Scrollovací kolečko je čtyř-směrné a navíc se pochlubí také jakýmsi hybridním mechanismem - mezi krokovým a prokluzujícím stylem scrollování. Kolečko totiž zadrhává svými zoubky o zábranu jen velice nepatrně, a tak máte téměř pocit, jakoby prokluzovalo. Celkem hlodavec nabízí dále celkem čtyři multimediální klávesy. Mezi scrollovacím kolečkem a levým funkčním tlačítkem naleznete speciální tlačítko Double-click, to vám velice zjednoduší práci, pokud neradi klikáte na položky dvakrát, jednoduše stačí stisknout toto tlačítko. Další funkci nabízí Office-Jump tlačítko, po jehož stisknutí se otevře kruhové menu s nejčastějšími kancelářskými příkazy. To nalezneme nad scrollovacím kolečkem.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pohled z levé strany zařízení.

Spodní strana nabídne uživateli pouze čtveřici podložek pro hladký pohyb myšky po většině typů povrchu a také snímací optický senzor. Hlodavec dosahuje rozměrů 117 mm hloubka x 60 mm šířka x 30 mm výška. Svou velikostí hlodavec zcela podpírá přirozenou klenbu ruky, avšak kvůli symetrickému zpracování nedosahuje takové ergonomie, jako jiné dnes recenzované modely. Díky symetrickému zpracování je však zařízení vhodné pro použití v pravé i levé ruce. Indukční podložka je vyvedena v modré barvě, vyhotovena je poté z plastu. Na přívodním USB kabelu je připevněn ještě umělohmotný transformátor, který přetváří napájení z USB sběrnice v indukční proud. Na jeho těle nalezneme dvě indikační diody – jedna nás informuje o pohybu myši na podložce (zelená) a další o zapojeném přívodu napájení (červená). Spodní strana transformátoru je opatřena trojicí protiskluzových gumových podložek.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Spodní strana periferie.

Instalace

Myš je provozuschopná bezprostředně po zapojení podložky do USB portu. Pro nastavení multimediálních kláves je však nutné doinstalovat dodávaný software, respektive příslušné drivery. Tato instalace vám do počítače nenainstaluje žádný obslužný software, ale pouze obohatí vaší kartu vlastností myši o další záložky, které vám dovolí kompletně ovládat všechny vlastnosti hlodavce. Dodávané ovladače jsou plně funkční také pod operačním systémem Microsoft Windows Vista, a také tedy staršími verzemi operačního systému této společnosti.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Myš i s indukční podložkou.

Praktické zkušenosti

Sám bohužel nedovedu posoudit, zdali se ještě jedná o bezdrátovou periferii v pravém slova smyslu. Sice myška není limitována žádným kabelem, avšak limitováni jste pro změnu samotnou podložkou. Pohyb mimo ní totiž není samozřejmě možný. Citlivost a odezva myšky jsou spíše průměrné – dobře vám tento hlodavec poslouží v kanceláři a běžných pracovních úkonech. Pro hraní her, či náročnější práci, kde je kladen důraz na vysokou citlivost zařízení, není tato periferie nejvhodnější. Trochu překvapením pro mě byla vysoká váha myši. Ta je totiž přibližně rovna bezdrátovým myškám v testech, které byly osazeny dvěma tužkovými bateriovými akumulátory. O dosahu bezdrátového signálu samozřejmě nemá cenu absolutně vůbec hovořit. Ve výsledku se tak jedná o zajímavé zařízení, které mě však svými vlastnostmi příliš neuchvátilo.

Klady a zápory

+ zajímavý nápad

+ kvalita zpracování

+ nikdy nemusíte měnit baterie

+ pro praváky i leváky

- omezení indukční podložkou

- nižší citlivost a odezva periferie

- nulový dosah bezdrátového signálu

Hodnocení v grafech

Abych zpřehlednil také druhý díl recenze: Velký srovnávací test tuctu bezdrátových myší, vypracoval jsem několik grafů, které shrnují kvality a vlastnosti jednotlivých myšek. Pro doplnění uvádím, že hodnoty grafů můžete zpětně porovnávat s prvním dílem recenze, kde se objevily jiné modely bezdrátových periférií. Zařízení jsou v grafech uspořádána přesně tak, jaké bylo jejich pořadí v testu.

Kvalita zpracování

Následující graf znázorňuje kvalitu zpracování testovaných myšek. Hodnocení probíhá v rozmezí bodů 0 až 10, přičemž deset bodů hovoří o nejkvalitnějším zpracování, zatímco 0 tedy znamená nejhorší dílenské zpracování produktu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ergonomie

V následujícím grafu jsem se pokusil ohodnotit ergonomii jednotlivých myší. Nutno podotknout, že většina hlodavců této části testu (druhého dílu recenze) je o poznání ekonomičtější. Avšak to platí pouze pro použití v pravé ruce. Pokud se daný model myšky vyrábí také pro levou ruku, snažil jsem se na to vždy upozornit v článku – na celkové hodnocení ergonomie však tato problematika nemá zcela žádný vliv. Proto následující hodnoty prosím berte s jistou dávkou shovívavosti, neboť se jedná spíše o subjektivní hodnocení jedince, a navíc ještě praváka. Některým uživatelům by tak některá z myšek, která si podle mě v tomto ohledu nevedla nejlépe, mohla připadat, jako skvěle ergonomické zařízení. Hodnocení probíhalo opět v rozmezí 0 až 10, přičemž 10 bodů znamená vysokou ergonomii zařízení.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Citlivost

Teprve při testech takového počtu optických myší, jsem si uvědomil, jak je citlivost myší důležitá. Pokud dosahuje vaše myška v tomto ohledu obstojných výsledků, stává se vaše práce o poznání příjemnější. V grafu je citlivost jednotlivých myší hodnocena pomocí bodování v rozmezí 0 až 10, přičemž vyšší číslo značí lepší citlivost myši. Nezapomeňte, že bodování opět probíhá v ohledu k prvnímu dílu této recenze.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dosah Bezdrátového signálu

Vzhledem k tomu, že u bezdrátových technologií, je dosah signálu jednou z nejdůležitějších vlastností produktu, uvedeme si zde názorně dosah signálu v metrech. Nehrozte se drasticky rozdílných výsledků – technologii Bluetooth prostě příjem na běžné frekvenci 2.4 GHz nemůže ve většině případů konkurovat, alespoň co se bezdrátových periférií týká.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Multimediální využití

Zatímco v prvním díle recenze se objevilo speciální hodnocení mobility daných produktů, v tomto testu se takové hodnocení neobjeví, neb myšky nejsou primárně určeny k provozu na cestách. Místo toho si zde uvedeme graf, v kterém se pokusím porovnat multimediální využitelnost testovaných periférií druhé dílu celé recenze. V ohledu tak budeme brát především počet multimediálních programovatelných tlačítek, která jednotlivá zařízení nabízejí. Celkové bodování opět probíhá v rozmezí 0-10, přičemž nejvyšší známka značí vysokou multimediální využitelnost. Jistý ohled byl v hodnocení brán také na možnost přeprogramování všech tlačítek, podle představ uživatele, a také na jejich rozmístění.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Závěr

Velký srovnávací test tuctu optických myší je u konce, a tak je na čase vyhlásit vítěze druhého testu. Jako uživatel rozhodně neuděláte chybu, když si z dnes testovaných myšek vyberete produkt Genius Ergo R815 nebo Logitech MX610 Cordless Laser Mouse. Jejich nasazení prakticky v jakémkoliv pracovním i zábavním prostředí je naprosto bezproblémové. Myšky jsou doslova výbornou volbou, a to i v celkovém ohledu na cenu daných produktů. Hned na druhé příčce se umístil výrobek Logitech LX7 Cordless Optical Mouse Blue, a to především pro své nadprůměrné výsledky ve všech testech – ty bohužel ani tak nestačily na celkové hodnocení výsledků. Zařízení Microsoft Natural Wireless Laser Mouse 6000 OEM ocení především uživatelé, jež mají problém s karpálními tunely v zápěstí, tím však bohužel kladné stránky myšky končí. A tak společně se zařízeními Genius Navigator 900 Pro a A4tech NB-57 končí na poslední příčce dnešního testu. O tom, je-li periferie A4tech NB-57 ještě stále bezdrátovou komponentou, rozhodněte sami.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (15)

Fotky?

dobrý den. je nějaká šance, že byste poskytli fotky ve vyšším rozlišení? tedy alespoň ty s tou číčou? Prosím pokud to půjde, pošlete mi je na franknstein12345@seznam.cz P.S. teď mám noname myšku na kabelu, ale po týhle recenzi jsem se už definitivně rozhodnul pro Logitech MX610!! Hned dneska si pro ní půjdu!! Díky ;)

@franknstein12345: Taky nad ni premejslym prece jenom levak jako ja nema moc na vyber a kdyz se konecne objevi slusna myska i pro levaky tak si ji nesmim nechat ujit do ted sem pouzival MX310 ktera je delana pro obe ruce a i tak je docela dobra ale za tu dobu co ji pouzivam se sedrela vsechna stribrna barva na horni casti a plast pod ni je bily takze vypada strasne jen doufam ze se to nestane i u 610 i kdyz s tim tak trochu pocitam logitech jako logitech.

MX610

Logitech MX610 rozhodne nema takovyto prijmac a nema moznost vyvazeni mysi :)Uz na 1. obrazku kde je mys jeste zabalena jde videt uplne jinny reciever.

@Zekysek: Dobrý den. Myška samozřejmě nedisponuje klasickými závažíčky, jako je tomu u herních myší. V článku jsem však několikrát zdůrazňoval, že myška plnohodnotně pracuje pouze s jedním bateriovým akumulátorem, místo dvou. Můžete si tedy vybrat, zdali chcete vyšší výdrž myšky – nebo lehčí váhu s použitím pouze jednoho akumulátoru. Na tento zajímavý jev jsem narazil u myšek společnosti Logitech, a také jsem v textu tuto možnost několikrát zmínil. Co se fotografie týče, děkujeme za upozornění. V množství textu a fotografií se nám nějak vloudila chybička. Co nejdříve poprosím šéfredaktora, aby tento omyl co nejdříve opravil. V tuto chvíli pouze doplním, že se jedná o bezdrátový přijímač Logitech LX7 Cordless Optical Mouse Blue.

@Miloslav Fišer: njn - se pozna redaktor, na dva radky odepise dva odstavce xD

@Miloslav Fišer: uz viac ako rok pouzivam tuto mysku (MX610) a zatial som relativne spokojny...jedinu vyhradu vsak mam voci pouzitym materialom resp. farbe? -> v okoli loga Logitech (mieste kde sa obycajne nachadza ludska dlan) sa uz zacina odlupovat a supat farba :(

@blino: ano, to odlupovani barvy je docela nedoresene, a je to u kazdeho logitechu co ma pod dlani to kovove logo. Mohl tam byt zvolen jiny material, nebo aspon jina povrchova uprava.

Mx610? NEVER MORE!

asi pred rokem jsem si slavnostne tuhle mys prinesl domu (misto IE5.0, ktera umrela), zapojil a jal se testovat. jake vsak bylo moje rozcarovani, kdyz jsem nedokazal ve fotosopu udelat jediny poradny vyber lasem, v csku ani jeden headshot a na wokeni ikony jsem se trefoval napodruhe.
presnost snimace byla naprosta katastrofa.. zkousel jsem premistit prijimac, vymenit podlozku (stul, papir, qck+, teflon...) ale stale nic nepomahalo, tak jsem ji dal na reklamaci. za tyden jsem mel na stole novou (jiny kus, zkontroloval jsem si seriove cislo), ale chovani bylo lautr stejny, takze zpatky na reklamaci a znova, treti kus se choval hadejte jak? no uplne stejne. takze jsem ji odnesl zpatky a objednal si misto nic razer diamondback a jsem spokojeny...
nikde jsem nevidel popsanu tuhle vadu v zadne recenzi, ale to je nespis tim, ze kazdy recenzent testuje nekolik mysi a jen kratce, tudiz tenhle neduh priklada spise svemu subjektivnimu vnimani, nez mysi (pokud si toho ten noob vubec vsimne).
z toho vyplyva, pokud jste spickovy hrac, nebo potrebujete presnou praci v grafickych programech, na mx610 zapomente...

@jet_: Je to Vas subjektivni nazor .. :) Ja tyhle mysi mam doma dve a nemam s nima problem. Nevim teda jak ve hrach ( ono tohle ani neni mys urcena na hry ), ale co se tyce grafiky no problem.To ze se nemuzete trefit na "okeni ikony" asi nebude chyba mysi :)

@Zekysek: pracoval jsem uz s docela hodne krysama, ale tahle byla ze vsech suverene nejhorsi. to co predvadela, mi nedelala ani nejlevnejsi optika od geniusu a subjektivni pocit to rozhodne neni.
pri reklamacich se na RMA formulari od technika objevovalo sluvko "nepresny pohyb", coz jsem do protokolu ja neuvadel, takze zavadu (vlastnost??) odhalil i technik.
zkuste si provest svuj maly test, zda ma vase mys stejnou vadu. najdete si nekde nejaky obdelnik (tady ve formulari je to treba policko "opiste kod") a zkuste pres nej jezdit mysi tam a zpet, ale jen po okraje (priblizne, ale snazte se co nejpresneji a nejrychleji.. jestli to dokazete) a sledujte jestli vam po chvilce nebude cestovat kurzor k jedne strane. mx610 mi behem nekolika sekund skoncila u leveho okraje obrazovky... coz se mi s razerem ani s ms myskama rozhodne nedeje... a nerikejte mi, ze je to rukama :)

@jet_: z toho vyplyva, pokud jste spickovy hrac, nebo potrebujete presnou praci v grafickych programech, na mx610 zapomente... /// pokud jste špičkový hráč a nebo potřebujete přesnou práci v grafických programech, NEKUPUJTE si bezdrátovou myš, to ví přece každý že bezdrátovky se na špičkové hraní nikdy moc nehodí..

@jet_: Naprostý souhlas, ergonomie a zpracování super, ale trefit se s tim na ikonku nebo nedejbože kreslit v cadu.....tragédie, logitech u me skoncil, obycejna MS Intelli Mouse Optical ji to v presnosti natrela......

Srovnani

Srovnani mysi v tomto clanku mi prijde opravdu pouze subjektivni,
ergonometrie a kvalita by mela byt nejvice pro Logitech, vzhledem k tomu ze vetsina ostatnich mysi jsou pouze klony...Bezdratove mysi jsou porad pouze na praci ve windows, na hrani her se absolutne nehodi, i sebedrazsi bezdratovku strci do kapsy jakykoliv herni logitech... sam hraji UT, a nevymenil bych 518ku za zadnou jinou... bezdraty jsou mnohem tezsi, takze i na velmi drahych podlozkach
se s nimi moc dobre nehraje.
Na grafiku a presne kresleni je to asi tak stejne jako na hry, tezke monstrum se kterym se velmi spatne kresli.Myslim si ze bezdraty patri porad pouze k pocitacum pouzivanym na bezne cinnosti, nebo k PC ktere maji vypadat reprezentativne.sam jsem mel uz dost bezdratu (MX700, G7, MX1000) a krome hezciho designu nic lepsiho nenabizely.

Mys

super

@Anonym11: JJ, výborný a poutavý článek!!!

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru