Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Virtuální realita nejen pro oči. Testujeme PlayStation VR2

Virtuální realita nejen pro oči. Testujeme PlayStation VR2

Recenze
PlayStation VR2_589956236
PlayStation VR2
Produkt není určen k prodeji.
PlayStation VR2 + Horizon VR: Call of the Mountain_2028281379
PlayStation VR2 + Horizon VR: Call of the Mountain
Produkt není určen k prodeji.
PlayStation 5 - Nabíjecí stanice ovladače PlayStation VR2 Sense_1943072646
PlayStation 5 - Nabíjecí stanice ovladače PlayStation VR2 Sense
Produkt není určen k prodeji.

Jedna z nejočekávanějších herních novinek letošního roku je konečně tady, prodej headsetu pro virtuální realitu PlayStation VR2 právě od Sony právě odstartoval. Tady máte zkušenosti z prvního týdne testování.

První generaci své virtuální reality uvedla společnost Sony na trh již v roce 2016 a vcelku po právu šlo tehdy o vánoční hit. S ohledem na konkurenci byl totiž PlayStation VR cenově velmi atraktivní, a tak vzali hráči obchody útokem. Nevadilo jim ani to, že konzole PlayStation 4 nebyla na virtuální realitu tak dobře připravená jako aktuálně nabízená pětka, a tak museli svoje helmy krkolomně připojovat prostřednictvím speciální krabičky. Na úspěchy první generace se nyní bude snažit navázat PlayStation VR2. A už nyní můžeme prozradit, že Sony prakticky nic důležitého nepodcenilo. Ale hezky popořadě…

Hlavní přednosti PlayStation VR2:

  • Špičkový výkon
  • Grafika HDR v rozlišení 4K
  • 110° zorné pole
  • Pokročilé renderování obrazu
  • Připojení jediným kabelem
  • Nová generace žánr definujících her pro virtuální realitu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Porovnání první generace PlayStation VR se žhavou novinkou PlayStation VR2

Technické parametry

Testovaný model: PlayStation VR2

Rozlišení displejů: 2000 x 2040px

Frekvence: 120 Hz

Připojení: jack 3.5mm (audio), USB-C

Kompatibilita: PS5

Zorné pole: 110°

Rozměry: 212 x 278 x 158 mm

Hmotnost: 560 g

Představení PlayStation VR2

Obsah balení

Nenechte se zmást poměrně kompaktní kartónovou krabicí, ve které se PlayStation VR2 ukrývá. Uvnitř naleznete vše, co budete k přenesení do virtuálního světa potřebovat. Kromě samotné VR soupravy je řeč o dvou ovladačích PlayStation VR2 Sense i s připevněnými řemínky, USB kabel k párování a nabíjení ovladačů, stereofonní sluchátka, tři páry výměnných špuntů o různých velikostech ke sluchátkům a v neposlední řadě i tištěné materiály od výrobce.

Některým uživatelům by mohlo vadit, že v balení je pouze jeden USB kabel, přeci jen ovladače budete vždy nabíjet najednou. Na druhou stranu z ekologického hlediska to smysl dává. Helma PlayStation VR2 je totiž určena výhradně pro televizní konzoli PlayStation 5, a u té využívá ovladač DualSense opět rozhraní USB-C. Nabíjet oba ovladače VR2 Sense tak můžete bez problémů prostřednictvím kabelu, který jste dostali už k PS5.

DSC04637.JPG
DSC04640.JPG
DSC04643.JPG

Takto vypadá balení a dodávané příslušenství k PlayStation VR2

Oficiální unboxing PlayStationu VR2 (anglicky)

Vzhled a kvalita zpracování helmy

Svým vzhledem headset od Sony připomíná tak trochu potápěčské brýle, které jsou však opatřeny speciálním nástavcem pro uchycení na hlavu. Zapomeňte na obyčejné gumičky, jež slouží k upevnění na hlavě u levných modelů určených pro chytré telefony, tento systém je daleko sofistikovanější.

Prakticky celé brýle jsou vyrobeny z plastu. Jednotlivé díly jsou k sobě slícovány korektně a celkově působí zařízení velmi bytelným dojmem. Rozhodně se tak nemusíte obávat, že by jej vaše ratolesti nějak poničili při neopatrném zacházení. Po jednom neúspěšném závodě nám headset dokonce nedopatřením vypadnul z ruky z výšky zhruba jednoho metru, přežil však bez sebemenší újmy.

Pokud máte vedle sebe první i druhou generaci virtuální reality od Sony, nebudete se moci patrně ubránit pocitu, že starší model působí tak trochu lacinějším dojmem. Celková čistota designu a kvalita materiálů zkrátka působí u dvojky více prémiovým dojmem. To na druhou stranu není tolik překvapivé, šest let na trhu hraje ve vývoji zkrátka podstatnou roli.

Když už jsme naťukli ten design… výrobce opět vsadil na kombinaci bílé a černé barvy, byť bílá je nyní dominantnější. Právě světlejší odstíny jsou k headsetu velmi lichotivé, neboť dobře zakrývají jeho proporce. Při pohledu na technické parametry se to nemusí na první pohled zdát, ale PlayStation VR2 je přeci jen kompaktnější než první generace.  

Z brýlí je vyveden kabel s USB-C koncovkou, prostřednictvím kterého se headset připojuje přímo k PlayStationu 5. Ten je dostatečně dlouhý, aby vás při hraní nijak nelimitoval. Tím se dostáváme k další velké výhodě ve srovnání s prvotinou od Sony. Ze PlayStation VR totiž vedl poměrně tlustý kabel, který se připojoval prostřednictvím dvou koncovek ke speciální procesní jednotce. Ta se pak připojovala dále k napájení, konzoli a televizoru. Platilo to přitom pouze u PlayStationu 4, u novějšího PlayStationu 5 se vše ještě zkomplikovalo nutností objednání speciální redukce. U novinky Sony všechny tyto peripetie odstranilo.

DSC04657.JPG
DSC04666.JPG
DSC04669.JPG

Helma PlayStation VR2 v celé své kráse

Co umí ovladače PlayStation VR2 Sense

První generace PlayStationu VR měla ovladače PS Move, které připomínaly kouzelné hůlky. Ty se ale s novým modelem VR2 Sense nedají vůbec srovnávat. Novinka sází na ergonomický design, svým vzhledem tak trochu připomíná nasazené boxerské rukavice.

Podobně jako gamepadů DualSense u PlayStationu 5 dostaly také ovladače pro PS VR2 adaptivní triggery a haptickou odezvu. Oba tyto prvky by měly být schopny vtáhnout hráče daleko více do hry, jak si ukážeme ještě v řádcích níže. Koneckonců právě díky zmiňovaným technologiím je herní zážitek už u ovladačů DualSense vychvalován až do nebes.

Designově pochopitelně ovladače VR2 Sense ladí se samotnou helmou, potažmo PlayStationem 5. Výrobce opět vsadil na kombinaci bílé a černé barvy. Kvalitě zpracování nelze nic vytknout.

Mimochodem ovladače na jedno nabití vydrží fungovat zhruba 3,5 hodiny. Nabití pak do 100 % trvá maximálně pár desítek minut.

DSC04819.JPG
DSC04828.JPG
DSC04832.JPG

 Ovladače PlayStation VR2 Sense naživo

Ergonomie v praxi

Ještě než se vrhneme na první konfiguraci a samotné hry, zaměříme se společně na ergonomii celého setu pro virtuální realitu. Zajímavé je, že se tvůrci rozhodli využít i některé prvky z původní generace PlayStation VR, například kolečka pro přizpůsobení velikosti headsetu. Na druhou stranu proč měnit něco, co roky funguje a hráči jsou s tím spokojení.

Headset se tedy nasazuje velmi podobně jako v případě první generace. Pozornější čtenáři si tak patrně již na snímcích výše všimnuli třech ovládacích prvků, které k tomu slouží. V první řadě je řeč o tlačítku v zadní části brýlí. Pomocí něho se uvolní celý mechanizmus tak, aby jej bylo možné co nejvíce roztáhnout. Pak se dají brýle jednoduše nasadit na hlavu. Důležité je i kolečko v zadní části. Tím se posuvný mechanizmus brýlí uzamkne a celý headset se dotáhne tak, aby nemohl nedopatřením sklouznout z hlavy.

Tlačítko nalezneme i v přední části brýlí v pravé části. To slouží k posouvání části s čočkami dopředu a dozadu. Uživatel si tak snadno může headset skutečně uzpůsobit přesně na velikost a tvar své hlavy. Sluší se podotknout, že brýle PlayStation VR jsou tak dobře zpracovány, že je díky výše popsanému úchytnému mechanizmu může nosit klidně i pětileté dítě, ale zároveň také dvoumetrový čahoun, u něhož ručička na váze ukazuje číslovku daleko přesahující stovku.

Samotné brýle váží 560 gramů. V praxi tak jsou citelně lehčí než první generace i většina konkurentů. Srovnávat se mohou hmotností klidně i s jednoduchými modely určenými pro smartphony. Brýle jsme používali klidně i několik hodin v kuse a nikdy jsme se necítili jakkoliv nekomfortně. Ergonomii zkrátka není co vytknout.

Nošení brýlí od společnosti Sony je tak v praxi velmi pohodlné. To je zásluha pěnových vycpávek, které jsou umístěny v zadní i přední části hlavového nástavce. Díky němu se samotná základna hlavy de facto vůbec nedotýká. Novinkou je kromě nižší váhy a absence většího drátového aparátu také vylepšený systém ventilace, který v praxi skutečně minimalizuje pocení obličeje či zamlžování čoček.

Prakticky celou základnu s čočkami obklopují gumové nástavce, které zabraňují tomu, aby po stranách pronikalo k uživateli nežádoucí světlo. Zajímavé je, že páni inženýři ze Sony nezapomněli na to, že někteří hráči nosí dioptrické brýle. Headset PlayStation VR je tak navržen pro použití s nimi i bez nich. Systém pro virtuální realitu jsme proto nechali vyzkoušet kolegu, který dioptrické brýle nosí. Pohodlné to bylo úplně stejně, jako kdyby brýle nasazené neměl. Kalibrace obrazu pak probíhala bezchybně automaticky i s nasazenými brýlemi.

Seřizovací kolečko objektivu vám pak umožňuje přizpůsobit si vzdálenost mezi objektivy podle polohy očí, aby obraz vypadal přesně tak, jak má.

Dobře do ruky padnou i dodávané ovladače. Navzdory futuristickému vzhledu je jejich úchop velmi intuitivní, hned víte, jak je nasadit. Nezapomeňte ale pro jistotu upevnit na zápěstí šňůrky, které budou ovladač jistit, když vám při zběsilém boji omylem vypadne z ruky. Přeci jen ve virtuální realitě jsou zážitky daleko intenzivnější, a tak se častěji stává, že ovladač prostě zahodíte.

DSC04886.JPG
DSC04899.JPG
DSC04916.JPG

Ergonomie se povedla

Zapojeno raz, dva

Už v řádcích výše jsme vyzdvihovali, jak moc se změnilo připojení PlayStation VR2 k lepšímu. První generace totiž měla speciální procesní jednotku, která se starala o zpracování 3D zvuku, sociální obrazovku (zrcadlový režim, samostatný režim) či o filmový režim. Bez ní to prostě nešlo. Navíc helma nedokázala fungovat bez originální kamery PlayStation, která vás detekovala v prostoru.

Proti tomu PlayStation VR2 připojíte skutečně jediným tenkým kabelem s USB-C koncovkou k PlayStationu 5 a můžete hrát. Helma má totiž v sobě integrované i kamery, takže žádná externí jednotka není potřeba. K samotné helmě můžete rovnou připojit i dodávané špunty, které jsou součástí balení.

Po prvním připojení je nutné brýle nakalibrovat a nastavit herní prostor. S trochou nadsázky se dá říci, že návod již vůbec potřebovat nebudete. Po prvním spuštění se totiž automaticky zobrazí průvodce, který vysvětlí, jak brýle nasadit i používat.

Hned po prvním spuštění se pokusí brýle připojit na internet a v případě potřeby si stáhnou nejnovější dostupné aktualizace. Pak již pokračuje proces prvotní inicializace. Ten zabere několik minut a prohlédnout si jej můžete na snímcích níže.

Je nutné zdůraznit, že zatímco první generace virtuální reality od Sony fungovala s konzolemi PS4 i PS5, novinka je určena výhradně pro PlayStation 5. I proto nebudeme v následujících řádcích porovnávat novinku s žádným jiným systémem pro virtuální realitu. Pro majitele PlayStationu 5 totiž bude PS VR2 jasnou volbou a spíš než řešení pro Windows a mobily je bude zajímat, co od tohoto systému získají v praxi.

DSC04955.JPG
DSC04961.JPG
DSC04962.JPG

Instalace krok za krokem

Pokročilé technologie

PlayStation VR2 není pouhou evolucí, ale v porovnání s první generací spíše revolucí. Staví na úplně jiných technologiích a umí tohoto daleko více. Například integruje dva OLED displeje s rozlišením 2000 x 2040 (rozlišení 4K), což představuje oproti původní soupravě PlayStation VR více než čtyřnásobně vyšší rozlišení. Vyzdvihnout si zaslouží široké zorné pole 110° i vysoká obnovovací frekvence 120 snímků za sekundu, díky které jsou jednotlivé tituly krásně plynulé.

Jak je z řádků výše již nejspíše patrné, headset je samozřejmě možné používat i bez televizoru. Vše potřebné totiž hráč vidí přímo v brýlích. Obrazovka nicméně přijde vhod v případech, kdy PlayStation VR2 baví víc lidí v místnosti. Ostatní totiž pak na televizi vidí přesně to, co vidí hráč v brýlích.

Helma dovede sledovat dění uvnitř i venku. Souprava PlayStation VR2 totiž sleduje vás i vaše ovladače čtyřmi kamerami vestavěnými přímo v soupravě. Ve hře se tak okamžitě projeví vaše pohyby i to, kam se díváte, aniž by byla třeba externí kamera.

Kamery uvnitř helmy zase sledující vaše oči a rozpoznají, kdy a kam se díváte – sledují pohyby vašich očí a emoce, které vyjadřují, což se může projevit v samotné hře. Obraz se zaostří vždy tam, kam se podíváte, zatímco periferní vidění zůstává mírně rozostřené jako ve skutečném světě. Virtuální vjem tedy působí daleko věrnějším dojmem.

DSC04912.JPG
DSC04803.JPG
DSC04799.JPG

Dodávaná sluchátka fungují ve hrách bezchybně

DSC05044.JPG
DSC05048.JPG
DSC05057.JPG

Porovnání první a druhé generace PlayStation VR

O věrný zážitek se stará i technologie Tempest 3D Audiotech. Ta dovoluje zprostředkovat realistické zvuky, které se dynamicky ozývají v závislosti na vaší pozici ve hře a pohybech hlavy. Pocítíte napětí, když vám někdo zašeptá do ucha, podle střelby a kroků přesně poznáte, kde jsou vaši přátelé i nepřátelé, a zažijete plíživou hrůzu z hrozby, která se k vám blíží. S dodávanými sluchátky to v praxi funguje na výbornou.

Během zásadních momentů ve hře ucítíte jemné vibrace soupravy. Tyto vibrace generované jediným vestavěným motorkem přidávají inteligentní hmatový prvek, který při hře doplňuje ostatní smyslové prožitky. Ucítíte, když se vaší postavě v napínavých momentech zvýší tep, když vám v blízkosti hlavy proletí předmět, nebo tah vozu, ve kterém závodíte. V praxi to funguje na výbornou.

Bezchybná je i odezva ovladačů PlayStation VR2 Sense. Například v titulu Horizon VR: Call of the Mountain, který jsme měli možnost již testovat, doslova cítíte, jak se napíná tětiva na luku.

Výrobce doporučuje pro hraní prostor o rozměrech alespoň 2 x 2 metry. Namapovat se dá sice i menší prostor, ale v některých titulech pak budete limitováni. Naopak v režimu Na celý pokoj, pro který je doporučen zmiňovaný prostor 2 x 2 metry, si můžete užít skutečnou volnost pohybu –můžete hrát v sedě či ve stoje podle toho, jak velký je váš pokoj a které styly hraní VR daná hra podporuje.

Herní funkce PlayStationu VR2

Hry, hry a zase hry

Stěžejním titulem v době uvedení PlayStation VR2 na trh je již zmiňovaný Horizon VR: Call of the Mountain. Koneckonců s touto hrou můžete již zakoupit headset ve zvýhodněném bundlu. K uvdení Sony přislíbilo dostupnost bezmála čtyř desítek titulů, patří mezi ně Before Your Eyes, Kayak VR: Mirage, Pavlov VR, Puzzling Places, Song in the Smoke: Rekindled, Synth Riders: Remastered Edition, Thumper, NFL Pro Era, What the Bat?, Rez Infinite, Tetris Effect, Creed Rise to Glory: Championship Edition či The Last Clockwinder.

Velký zájem určitě vzbudí i VR updaty pro hry jako No Man’s Sky, Resident Evil Village a Gran Turismo 7. Velmi pozitivní zprávou ze začátku ledna je i to, že se na PSVR2 objeví populární česko-slovenská rytmická hra Beat Saber. Na listině launch her ji ale nenajdeme, takže vylepšená verze s haptickou odezvou vyjde až později v průběhu roku. Lze předpokládat, že podporovaných her bude v průběhu letošního roku ještě daleko více. Níže připojujeme šest trailerů, které do určité míry ukazují, co můžete od PlayStation VR2 čekat. Vykopáváme právě tím nejočekávanějším titulem Horizon VR: Call of the Mountain.

Další v řadě je The Last Clockwinder. Skvělá puzzle hra, která loni vyšla na PC a hráče si získala nejen nápaditou hratelností, ale i osobitým stylem a humorem. 

Na cestu kolem světa s pádlem v ruce vás vezme relaxační titul Kayak VR: Mirage, který ale nabízí i závodní mód a multiplayer. V zemi olympijského vítěze Jirky Prskavec tohle musí být hit. 

Na příznivce brutální akce čeká port populární asymetrické střílečky Pavlov původně z PC. Válka namíchaná se zombie apokalypsou ve VR? Ano! 

Čekání na Beat Saber si příznivci hudebních her mohou zkrátit u Synth Riders: Remastered Edition

Virtuální realita je bezesporu platformou pro netradiční zážitky. V Rez Infinite remasterované pro PSVR2 zažijete něco, co lze jen těžko připodobnit ke klasickým videohrám.

 

Klady a zápory

+ poměr cena/výkon

+ špičkové displeje, kvalita obrazu

+ příjemná ergonomie

+ prostorový zvuk

+ dokáže skutečně navodit dojem virtuálního světa

 

- není kompatibilní s PC, ale pouze s televizní konzolí PlayStation 5

- bezdrátový režim není k dispozici, je možné hrát pouze s kabelem

- v balení je pouze jeden USB-C kabel k nabíjení ovladačů

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

PlayStation VR2

Závěrečné hodnocení

PlayStation VR2 dokáže zprostředkovat opravdu perfektní herní zážitek. Do vymyšlených světů vás vtáhne daleko lépe než jeho předchůdce. Majitelé PlayStationu 5 mají tedy hned několik důvodů k upgradu. S ohledem na všechna vylepšení je navíc cenovka celého setu nastavena velmi rozumně. Někteří jedinci budou patrně namítat, že pokročilé headsety se dají dnes pořídit i k počítačům s Windows, ale ty zkrátka nejsou pro ekosystém PlayStationu určeny, a tak pro majitele konzole od Sony nemá příliš velký smysl se jimi zabývat.

 

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (1)

Nevolnost

Čau zajímalo by mě zda měl někdo u VR1 problém s nevolností? Pokud ano tak zda se problém u VR2 eliminoval! Nerad bych si koupil VR2 a zjistil že se mi z toho zase dělá blbě. Díky za nakou zpětnou vazbu.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru