Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
WL-500gP V2 – zařízení pro malé i velké

WL-500gP V2 – zařízení pro malé i velké

Recenze
ASUS WL-500gP v.2_963896369
ASUS WL-500gP v.2
Produkt není určen k prodeji.

Uvažujete, že si do své domácí nebo firemní sítě pořídíte aktivní prvek? Jste začátečník nebo pokročilý? Hledáte router, který slouží i jako přístupový bod? Pokud jste třikrát odpověděli ano, pak právě vás by mohla tato recenze zaujmout.

Uživatelé osobních počítačů v dnešních dobách horlivě shánějí zařízení, díky nimž by se připojili do sítě internet a nebyli tak odříznuti od okolního světa. Častokrát se ale mnozí spálí a zakoupí produkt, který není zrovna podle jejich představ. Jindy se zase stane, že zakoupené zařízení není vysloveně špatné, ale uživatel nepřišel na to, jak docílit určité vlastní potřeby nastavení.

Dnešní zařízení jsou sofistikované stroje, které díky webovému rozhraní nabízí interaktivní prostředí pro všechny uživatele. Pro technicky méně zdatné uživatele nabízí společnosti srozumitelné a výstižné manuály, díky nimž je nastavení velmi snadnou operací. Pro ty náročnější mohou nastavení zařízení obsahovat různé doplňující údaje, díky nimž má takový uživatel pod kontrolou veškeré funkční možnosti zařízení. Pro nejnáročnější uživatele jsou k dispozici velmi komplikované a rozšířené volby nastavení. Díky takovým volbám je uživatel pánem svého koupeného stroje, respektive jeho možností. V neposlední řadě je zde doplněk pro ty skutečně nejnáročnější uživatele a to licence GPL, která dovoluje svobodné rozšiřování softwaru, tím pádem si zkušení programátoři mohou udělat systém podle svých předpokladů.

Jak vidíte, mohli bychom zařízení rozdělit na tři různé úrovně užívání a navíc možnost svobodného rozšíření. Všechny tři stupně bychom klasicky pojmenovali jako jednoduché, středně náročné a náročné. Dnes bych vám představil multifunkční síťové zařízení, které splňuje úroveň dva, plus možnost svobodného rozšiřování. Zařízení sice neoplývá menším vzhledem, zato nabízí vskutku lákavé možnosti.

Balení

Jako potencionální zákazník společnosti CzechComputer máte nyní možnost podívat se na samotné balení a celý jeho obsah, který obdržíte při objednání recenzovaného produktu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Krabice s produktem WL-500gP V2

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zadní pohled na krabici

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Srovnané komponenty uvnitř balení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Veškerý obsah obsažený v balení

Z prvních pohledů na obsah balení nalezneme klasické vybavení, čítající zařízení samotné, anténku, síťový kabel, napájecí adaptér, manuál a médium CD-ROM. Pro bezproblémový provoz zařízení tedy obdržíte vše, co byste potřebovali.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Síťová kabel

Síťový kabel dostupný k zařízení je vlastně nestíněná kroucená dvojlinka (UTP) kategorie 5e, ve standardu 1000Base-T pro maximálně 1 Gb sítě. Dostupný kabel měří přibližně dva metry a zapojení konektorů je přímé.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Napájecí adaptér

Napájecí adaptér je určen do střídavých sítí 0-240V s frekvencí 50/60Hz a se standardní středoevropskou zásuvkou. Výstupem jsou stejnosměrné veličiny napětí, o velikosti 5V, a proudu, o velikosti 2,5A. Maximální výkon adaptéru je 12,5W. Zařízení si neplánujte umístit více jak dva metry od zásuvky, jelikož samotný kabel adaptéru je dlouhý přibližně dva metry.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Všesměrová anténa

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detail konektoru RSMA všesměrové antény

K zařízení rovněž obdržíte všesměrovou anténu, která je postačující pro domácí použití v rozsahu 50 metrů. Anténa má klasickou koncovku RSMA (rev. SMA) a je dlouhá 18cm. Přibližně ve 2,5cm její délky od konektoru je umístěn ohýbací kloub, který vám dovoluje nastavit anténu do tří poloh. Tyto polohy jsou 0°, 45°a 90°. Díky konektoru a šikovnému uchycení lze bezproblémově našroubovat anténu k zařízení a rovněž s ní libovolně otáčet. Výkon antény by měl být u standardu 802.11g 15 – 19 dBm a u 802.11b 17 – 21 dBm. Z hlediska designu je anténa velice hezká, elegantní a k zařízení se hodí.

Nyní se dostáváme k manuálu, který by neměl chybět u žádného zařízení, jež má jakékoliv možnosti nastavení. Často se můžete ocitnout v situaci, kdy vám nejsou některé drobnosti jasné, a potřebovali byste poradit. Máte-li k dispozici manuál, který by vám mohl pomoci při tápání, jak dále, vždy je vše lehčí. Já osobně se velmi často ocitám ve chvílích, kdy i ta nejjasnější věc mi není jasná. V tu chvíli si potřebuji vědomosti zařadit na správné místo, tím pádem ztratím hodiny času prohledáváním různých článků, diskusních fór a FAQu. Bohužel nám většinou ani manuál nepomůže k tomu, abychom věc vyřešili snadno a rychle.

U recenzovaného zařízení je k dispozici tištěná brožurka v několika jazycích. Mezi jazyky nechybí čeština, ani slovenština, takže se nemusíte bát, že byste četli manuál se slovníkem v ruce. Budete-li chtít zařízení opravdu prostudovat, tak v tomto případě můžete být klidní, jelikož veškeré popisy jsou velmi výstižné a srozumitelné. Vesměs vše co potřebujete k tomu, abyste bezproblémově využívali základní funkce zařízení, najdete v tomto manuálu. Bohužel jde opravdu jen o pár stránek, které popisují jak si zařízení jednoduše nastavit. Jmenovitě jde tedy o LAN (vnitřní síť) a WLAN (bezdrátovou síť). V oblasti nastavení mě u tohoto zařízení velmi překvapila funkce EZSetup. Jde totiž o zjednodušené nastavení, i pro ty nejpohodlnější uživatele.

Nyní se dostáváme k tomu, co je dostupné spolu s manuálem a to je médium CD-ROM, které obsahuje Adobe Reader ve verzi 5.0 a 7.0, rozšiřující, či základní manuál ve formátu pdf a soubor programů pro práci se zařízením jako Device Discovery, Download Master, EZSetup Wizard a Firmware Restoration. Navážu tedy na funkci EZSetup. Tato funkce je velmi jednoduché nastavení pomocí programu EZSetup Wizard. Jakmile program spustíte, uvítá vás české rozhraní, které vám velmi výstižně a srozumitelně sdělí, jak máte zařízení připravit k nastavení (vesměs pouze zmáčknete a asi 3 vteřiny přidržíte příslušné tlačítko) a průvodce vás provede nejdůležitějším nastavením. Díky této funkci docílíte rychlého a přesného nastavení. Dále můžete využívat program Download Master, pomocí kterého budete stahovat přes HTTP, FTP nebo BitTorrent soubory přímo na připojený USB disk.

Jestli se chcete věnovat složitějšímu nastavení svého zakoupeného zařízení, jsou na médiu CD-ROM k dispozici rozšířené manuály v několika jazycích. Bohužel sem již nespadá ani český, či slovenský jazyk. Pokud tedy umíte anglicky, francouzsky, německy, rusky nebo čínsky, máte šanci si počíst. Na tomto místě bych rád navázal na své tvrzení, že mi občas není některá věc jasná. Při studování rozšířeného manuálu jsem se ocitl v situaci, kdy manuál popisuje nastavení webkamery, ale ve webovém rozhraní není žádná taková funkce dostupná. Aktualizoval jsem na novou verzi firmwaru, rovněž na starší, vyzkoušel jsem všechno, ale nikde nebylo k dispozici to, co bylo uvedeno v manuálu. Nakonec jsem věc vyřešil díky diskusním příspěvkům a ukázalo se, že v nových verzích firmwaru není ve webovém rozhraní implementována možnost připojení webkamery, z důvodu chabé kompatibility s některými zařízeními. Jak vidíte, mnohdy manuál dopomůže ještě k větším problémům a v tomto případě přeji pevné nervy, pokud budete číst manuál, který není aktuální. Popravdě se jedná pouze o nastavení USB rozhraní, které je ve verzi defaultního firmwaru (2.0.1.2) a novějších změněno. V průběhu recenze navážu na toto téma a poskytnu vám návod na řešení celé situace.

WL-500gP V2

Nyní už k samotnému zařízení WL-500gP V2. Jedná se o druhou verzi WL-500gP, respektive označení „V2“. Tato druhá verze nepřináší nic nového, jde spíše o ořezanou jedničku s přeházenými možnostmi. Pokud vlastníte WL-500gP a zajímá vás, jak je na tom jeho nová verze, nepřekvapím vás, jelikož veškeré funkčnosti jsou naprosto stejné, pouze některé možnosti byly odstraněny. V tomto zařízení již nenaleznete možnost výměny bezdrátových karet, takže jste odkázáni na standardy 802.11b a 802.11g. Na druhou stranu by měla druhá verze APéčka přinést větší stabilitu a lepší podporu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

WL-500gP V2

Pokud vidíte toto zařízení poprvé, mohlo by vás zajímat pár věcí. Recenzované APéčko není zrovna drobeček, jeho velikosti dosahují 205mm na šířku, 163mm na délku a 38mm na výšku (při čelním pohledu na zařízení). V tomto ohledu získáte výhodu nízkého zahřívání, jelikož veškerá teplota je rozprostřena do velkého prostoru. Naopak nevýhodou je větší velikost zařízení, která nám může uštědřit několik problémů a to například, kam jej umístit. Každopádně za každou výhodou se skrývá i určitá nevýhoda, takže si musíme ujasnit, které věci jsou přednější, zdali zahřívání, či velikost. Samozřejmě se může i objemné zařízení více zahřívat, v tomto případě je ovšem výhoda velikosti zřejmá hned po několika hodinách intenzivního provozu. Abych byl co nejobjektivnější, tak jsem změřil teplotu na vrchní a spodní straně zařízení. Na vrchní straně byla naměřena hodnota 30 °C a na spodní 32 °C.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Čelní pohled na zařízení WL-500gP V2

Z celkového designu zařízení mám velmi dobrý pocit, jelikož jsou znaky zkosení, výběr barvy a linky velmi povedené.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detail LED indikátorů na přední straně

Na přední straně zařízení naleznete sedm indikátorů. Jmenovitě jde zleva o indikátor napájení, WLAN (název AIR), LAN (1 – 4) a WAN. Všechny indikátory svítí oranžově a rozsvěcují se v závislosti na připojeném médiu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zadní pohled na zařízení WL-500gP V2

Nyní se dostáváme k velmi důležité části a to je popis zadních aspektů zařízení. Do tohoto rozsahu patří veškeré konektory, které na zadní straně nalezneme.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detail konektoru RSMA/opak, tlačítka EZSetup a Restore

V levé části zařízení se na nevelké ploše rozkládá konektor pro anténu v podání klasického RSMA/opak, díky kterému k zařízení našroubujete dostupnou anténu. V případě, že by vám anténka dostupná v balení nestačila, můžete si dokoupit anténu jinou. V tomto případě si sežeňte buďto pigtail nebo redukci RSMA – N (male nebo female, záleží na tom, jakou budete používat anténu). Samozřejmě nezapomeňte, že potřebujete anténu pro 2,4Ghz sítě.

Napravo od konektoru RSMA/opak se nachází již zmíněné tlačítko EZSetup, díky kterému máte možnost rychle a snadno nastavit základní funkce zařízení WL-500gP V2. Dále napravo od EZSetup se nachází tlačítko s názvem Restore. Po delším zmáčknutí (5 vteřin) dosáhnete obnovení továrního nastavení. Budete-li chtít zařízení restartovat, musíte to provést odpojením napájecího kabelu z elektrické sítě, jelikož žádné tlačítko Reset není k dispozici. Mě osobně se nepodařilo potvrdit jakoukoliv spojitost s tím, že by toto zařízení mělo mít tlačítko pro reset, ani že by tlačítko Restore bylo s touto funkcí nějak spjato.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detail konektoru WAN

Výše vidíte detail konektoru WAN, který slouží pro přívod počítačové sítě do zařízení. Konektor WAN je velmi důležitý pro začlenění aktivního prvku do vnější, popřípadě vnitřní sítě.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detail konektorů LAN

U zařízení jsou k dispozici čtyři konektory pro LAN. LAN slouží k rozvodu sítě do počítačů a jiných zařízení, které budou přístupné až za tímto aktivním prvkem. Při propojení síťové karty vašeho počítače se zařízením, nesmíte zapomenout, že když se budete chtít dostat na webové rozhraní, či použít funkci EZSetup, síťový kabel musíte připojit právě do jednoho z LAN konektorů.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detail USB konektorů a napájení

V pravé části zadní strany naleznete dva konektory pro USB 2.0 a konektor při připojení napájecího adaptéru. K napájecímu adaptéru nejspíše nic dodávat nemusím, ale chtěl bych prozatím zběžně popsat funkce, které nabízí toto zařízení díky rozhraní USB. Do rozhraní, můžete připojit USB disk nebo Flash disk, webkameru nebo tiskárnu. Díky FTP přístupu pak můžete mít přístup k odkládacím prostorům a nahrávat si na ně různá data. Rovněž můžete připojit webkameru, kterou pak budete přes webové rozhraní sledovat. V neposlední řadě bude APečko sloužit jako tiskový server a dopomůže vám propojit tiskárnu s vnějším světem nebo můžete jednoduše využívat funkce tisku v lokální síti, bez nutnosti mít neustále zapnutý počítač, který tiskárnu sdílí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Spodní pohled na zařízení

Na spodní straně naleznete nožičky, na kterých celé zařízení stojí. Vesměs jsou důležité proto, aby zařízení pevně stálo a neklouzalo se po povrchu, rovněž pro nazdvihnutí zařízení a možnosti cirkulování vzduchu pomocí větracích otvorů. Zároveň vidíte dírkované oblasti, které slouží jako větrací. Na bočních stranách jsou umístěny zarážky pro umístění na šikmou plochu, takže si můžete zařízení připevnit na jakoukoliv plochu, která vám to jen dovolí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detail štítku na spodní straně zařízení

Na textu štítku si můžete všimnout symbolů, které znázorňují splňující evropské standardy. Rovněž jsou na tomto štítku sepsány důležité informace jako defaultní IP adresa, přihlašovací jméno s heslem nebo MAC adresa.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pohled na roh zařízení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pohled na větrací otvory umístěné ve vrchní části zařízení

Z výše uvedených dvou obrázků si můžete udělat lepší představu o provedení celého zařízení. Větracích otvorů je v celém zařízení hojně. Dokonce by se dalo říci, že je kryt APečka „prošpikován“ otvory pro lepší větrání a odvod tepla. Samozřejmě sebou toto provedení přináší větší množství usazujícího se prachu, jelikož nejsou z vnitřní strany přístupné jakékoliv prachové filtry. Uživatelé však mohou být klidní, jelikož při vědomí nepřítomnosti aktivního chladiče bude usazování prachu opravdu velmi malé.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pohled na spodní roh

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pohled na zarážku pro uchycení na šikmou plochu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pohled na gumovou nožičku

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detail gumové nožičky

Doplňující fotografie vám snad přinesou vše, co budete potřebovat k upřesnění si dalších detailů a aspektů zařízení. Kdybychom měli shrnout celkové provedení, tak až na velikost, která je v tomto případě zřejmá, je provedení velmi dobré. Zařízení má díky větracím otvorům a velikosti velkou tendenci pouze mírného zahřívání, takže si můžou výrobci dovolit obsadit zařízení levnými komponenty, které se více zahřívají. Celkový výkon se pak odráží na použité technologii, která může být odvozena od velikosti zařízení. Velmi zajímavé pojetí, protože když si vezmete pro a proti, mnohdy se právě argumenty proti převrátí na velmi přívětivou stranu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pohled na zařízení po otevření víka

Jak již bylo zmíněno, původní verze WL-500gP má možnost výměny bezdrátové karty miniPCI, tudíž byl na desce plošných spojů přístroje implementován příslušný slot. V této nové verzi je tato možnost zapovězena, a tak jste odkázáni pouze na to, co zařízení nabízí. V našem případě jde o standardy 802.11b a 802.11g. Rovněž si můžete povšimnout, že deska nezabírá celou plochu, jež kryt nabízí. V tomto případě by nebylo od věci, kdyby si společnost ASUS uštědřila několik desítek čtverečních centimetrů plastů, z kterého je kryt vyroben a kryt krapítek zmenšila.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zapojení potřebné kabeláže k zařízení

Webové rozhraní

Webové rozhraní potřebujeme k tomu, abychom nastavili veškeré možnosti zařízení. U některých zařízení je možnost připojit se do systému pomocí TELNETu nebo pomocí určitého klienta (Putty, winbox, …). Všechny ale většinou obsahují webové rozhraní, díky kterému můžeme zařízení jednoduše nastavit. Zařízení WL-500gP V2 má poměrně jednoduché rozhraní pro nastavení jednotlivých funkcí. Zprvu můžete mít problém vyznat se v některých názvech, ale jakmile se rozkoukáte, nenajdete obtížné a záludné volby. Celkový design webového rozhraní je poněkud kýčovitý a barevné sladění není tou nejlepší volbou.

Na začátku bych chtěl upozornit na fakt licence GPL, díky které jsou k dispozici i jiné firmwary, nežli ty od společnosti Asus. V této recenzi se budu zabývat právě Asusáckým firmwarem, jelikož je primárně dostupný spolu s koupí produktu. Dále se mohou některá nastavení měnit v závislosti na verzi firmwaru. Při recenzi byl použit originální firmware ve verzi 2.0.1.3beta.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Webové rozhraní

První pohled nám napoví to, že se společnost ASUS snaží svojí implementací EZSetup a Quick Setup pomoci všem uživatelům, především těm, jež mají pouze malé znalosti z oblasti sítí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nastavení bezdrátové sítě

V nastavení WLAN, neboli bezdrátové sítě (Wireless), máte k dispozici výše vyobrazené volby. Položka Interface skýtá volby jako SSID, kde si nastavíte název APéčka, Channel, který slouží pro výběr kanálu, Wireless Mode, v kterém máte na výběr z možností Auto, 54G Only, 802.11B Only. V možnostech výběru autentizace máte na výběr mezi: Open System, Shared Key, WPA-Personal, WPA2-Personal, WPA-Auto-Personal, WPA-Enterprise, WPA2-Enterprise, WPA2-Auto-Enterprise a Radius with 802.1x.

Když si podrobněji prohlídnete veškeré možnosti nastavení bezdrátové sítě, nenajdete zde žádnou specifikaci bezdrátového klienta. Ve skutečnosti nikde není definovaná možnost příjmu bezdrátového signálu tímto zařízením. U tohoto firmwaru není dostupný mód klienta, ale pokud si pročtete různá diskusní fóra, jistě naleznete firmware, v kterém je tato funkce přidána.

Celé zařízení WL-500 V2 je myšlené jako čistě přístupový bod do domácností a malých firem, kde potřebujete využít funkci routeru. Tento router pak pracuje kombinovaně s LAN a WLAN, díky tomu můžete připojit 4 média Ethernetu přímo k aktivnímu prvku a několik jednotek klientů přes bezdrát.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nastavení mostu u bezdrátové sítě

Potřebujete-li přivést síť do míst, kam klasické přístroje nedosáhnou, můžete využít funkci mostu, která vám dopomůže k překlenutí těchto problémů. U tohoto zařízení můžete definovat mód zařízení, buďto AP Only, WDS Only a Hybrid. Přístup pak přidáváte do listu formou MAC adres.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Filtrování přístupu pomocí MAC adres

Zde máte možnost filtrovat připojující se zařízení, to znamená, že pokud se vám soused neustále připojuje na vaše zařízení, což můžete sledovat v položce Status & Log, tak jej můžete „zabanovat“ tímto způsobem. Stačí si pouze z položky, kde vidíte přehled připojených zařízení, opsat MAC adresu, zadat ji do pole ve volbě Acess Control a zvolit možnost Reject, což znamená odmítnout. Nevýhodou je, že jakmile zvolíte volbu Reject, veškerý obsah v zadaném seznamu bude automaticky odmítán.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Možnost nastavení funkce RADIUS

Tuto volbu využívejte pouze tehdy, vyberete-li v autentizaci, volby Interface, Radius with 802.1x. RADIUS Settings popisují výrobci jako doplňující nastavení, k výše zmíněné volbě.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Doplňující nastavení APéčka

V možnosti Advanced máte možnost upřesnit některá nastavení. Z obrázku tedy můžete vyčíst, které volby využíváte a které nikoliv. Jste-li člověk, který upřesňující nastavení vyhledává, naleznete zde základní volby nastavení APéčka. Již v této volbě můžete sledovat možnost, kterou ASUS nabízí i v jiných položkách nastavení a tou je spouštění služby v určitý čas, určitého dne. Zde se opět ukázalo, že slovo „globální“ není společnosti cizí, jelikož veškeré volby nastavení času jsou pro každý vybraný den stejné. Srozumitelně řečeno, nemůžete nastavit v pondělí od pěti do šesti a v úterý od dvou do tří. Předpokladem je, že budete mít stanovený pevný čas, který bude společný pro všechny dny.

Používáte-li síťovou kartu od společnosti Asus, dobrou volbou je zapnutí funkce Afterburner, která zvyšuje výkon zařízení až o 35%. Praxe moc nedoporučuje používat tuto možnost v kombinaci se síťovými kartami jiných výrobců podporující Afterburner, protože není zaručena 100% kompatibilita.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nastavení rozhraní WAN a LAN

V této části máte možnost nastavit nezbytné údaje, které potřebujete pro správnou funkčnost sítě. Hned v první volbě můžete vybrat buďto Automatic IP, Static IP, PPPoE nebo PPTP. První možnost nastavení je pro automatické přidělení IP adresy zařízení, přesněji WAN rozhraní. Tuto volbu používejte tehdy, postavíte-li toto zařízení za jiný aktivní prvek, který má zapnutou možnost DHCP serveru. Nemáte-li možnost přidělit zařízení IP adresu automaticky, zvolte pevnou adresu v podobě volby Static IP. Používáte-li připojení ADSL, pro vás jsou určeny volby PPPoE a PPTP, kde můžete upřesnit své přihlašovací údaje. Dále můžete nastavit speciální požadavek svého Providera, či pevnou IP adresu LAN rozhraní. Já jsem v této volbě změnil defaultní adresu 192.168.1.1, jelikož již mám v síti aktivní prvek s touto adresou, rovněž tak 192.168.2.1. Proto jsem tedy přidělil tomuto recenzovanému zařízení IP adresu 192.168.3.1, což bude adresa pro nastavení zařízení přes webové rozhraní. Jméno a heslo zůstane stejné.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Možnost nastavení DHCP serveru

Dobrou volbou při nastavování své sítě je zapnout DHCP server. Nemusíte pak nastavovat rozhraní své síťové karty, jednoduše stačí zapojit síťový kabel do příslušného konektoru počítače. Rozsah adres se určí automaticky podle IP adresy rozhraní LAN. Samozřejmě máte možnost rozsah přidělovaných adres zúžit. Výbornou volbou je manuální přidělení IP adres podle listu, kde zadáte MAC adresu a IP, které se jí přidělí. V položce není určen časový interval, po který dostane připojené zařízení IP adresu, ale podle sledování se systém chová tak, že nějaký čas udržuje údaje o udělených adresách, respektive MAC adresách zařízení, a po dalším připojení jim přiděluje stejnou adresu. Tento čas bude přímo úměrný běhu systému zařízení. Bohužel volba pro náhodné udělení adres, či změnu adresy po určitém časovém období není k dispozici.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nastavení směrování

Potřebujete-li ve své síti nastavit směrování, máte u tohoto zařízení možnost. Defaultně je směrovací tabulka vypnutá, a při zapnutí zadáváte hodnoty do listu klasickou cestou, respektive vyplnění příslušných polí a tlačítkem Add je umístíte do seznamu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nastavení logů, UPnP a časů

Tato možnost slouží k nastavení logu rozhraní přes vzdálený server, samotného rozhraní přes konfiguraci uloženou na disku USB, možnost zapnutí nebo vypnutí Univerzal Plug and Play, výběr časové zóny a zádání NTP (Network Time Protocol) pro udržování správného času.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nastavení DDNS

Dynamic DNS je další volba, kterou můžete nastavit. Slouží pro registraci subdomény předdefinované adresy. Zdarma můžete využít adresu Asusu asuscomm.com. Dále jsou k dispozici zdarma pouze časově omezené adresy u www.dyndns.org, www.tzo.com a www.zoneedit.com. Chcete-li využívat některou jejich službu, musíte se napřed zaregistrovat a poté zaplatit příslušný honorář. K čemu ale slouží volba DDNS? Pokud si registrujete subdoménu například u společnosti Asus, budete moci pod touto adresou přistupovat do administrace zařízení zvenku. Rovněž budete moci pomocí této adresy přistupovat na FTP. Já jsem zaregistroval název „mojedns“, takže celá adresa recenzovaného přístroje je mojedns.asuscomm.com. Píši je, protože jakmile jednou adresu zaregistrujete, bude fungovat stále, i když službu vypnete. Jediné řešení je odstranit zařízení ze sítě nebo změnit IP adresu rozhraní WAN.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nastavení mapování portů – Port Trigger

V sekci NAT máte možnost nastavovat přicházející porty. Pokud aktivujete Port Trigger, můžete porty zadávat ve tvaru 0:65535, což znamená od 0 do 65535. Přednastavené jsou dvě volby a to Quick Time 4 a Real Audio, které můžete přidat.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nastavení mapování portů – Virtual Server

Virtual Server zajišťuje přímý překlad portů k určeným IP adresám vnitřní sítě. Na obrázku vidíte zadané hodnoty, které jsem zadal pro to, abych vyzkoušel funkčnost mapování. Mapoval jsem port 6883, který jsem překládal na adresu 192.168.3.2, což byla IP adresa mého počítače, kterou mu přidělil DHCP server. Výsledné mapování portů bylo v pořádku a funkční. Vyzkoušeno pomocí programu pro stahování torrentů a síťových diagnostických nástrojů. Nefunguje-li vám mapování, velmi záleží na tom, zdali máte před sebou jiný aktivní prvek se stejnou adresou. Rovněž na něm musí být mapován ten samý port, který chcete používat. Ve výběrovém poli máte na výběr několik přednastavených portů určitých služeb jako FTP, TELNET a mnoho dalších.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nastavení portů – Virtual DMZ

Ve Virtual DMZ najdete další možnosti pro pokročilé uživatele. Společnost ASUS nabízí příchozí nemapované porty přesměrovávat na jednu nastavenou adresu. To se hodí, pokud používáte nějakou službu, ale nevíte přesně, pod jakým portem komunikuje s druhou stranou.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nastavení Firewallu

V možnostech nastavení nesmí chybět nastavení interního Firewallu. Chcete-li využívat všechny volby, které jsou v příslušné složce, musíte nejprve Firewall aktivovat. Dále můžete pracovat se všemi volbami, jako filtrování WAN a LAN, či blokování URL a MAC adres. Jak vidíte, interface nastavení nenabízí široké volby, ale pouze ty nejzákladnější. V kombinaci s překladem NAT je ovšem postačující pro ochranu vašeho soukromí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nastavení filtrování rozhraní WAN a LAN

Zde vidíte již zmíněnou možnost spouštění akcí v určité dny a určitý čas, který je společný pro veškerý výběr v této volbě. Vesměs volba funguje pro filtrování odesílajících požadavků pod určitým portem, nebo rozsahem portů, jedné adresy na adresu jinou.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Filtrování URL adres

Chcete-li blokovat určité stránky, můžete využít filtrování URL adres. Ve skutečnosti nebudete filtrovat jednotlivé adresy, ale klíčová slova vyskytující se v nich. Já jsem použil jedno velmi známé. Pokud byste chtěli někomu zakázat vstup na www.seznam.cz, můžete to udělat tím, že do pole zadáte seznam.cz. Od této chvíle se vám nenačte žádná stránka, jejíž název obsahuje toto klíčové slovo. Rovněž bychom mohli napsat seznam, ale tím bychom vyfiltrovali více adres, obsahující toto slovo. V této volbě jde o velmi jednoduchý princip, takže jste mírně řečeno velmi omezeni. Adresu seznam.cz jsem použil jako příklad proto, že je široce známá a zajisté ji nikdo zakazovat nebude. Filtrování webových adres je vhodné omezit na sprostá slova nebo jednoduše na stránky pro dospělé. Naštěstí nejste omezeni počtem zadaných výrazů a tak filtrujte vše, co je špatné.

Další možností je filtrování MAC adres, které má v nabídce volby Disable, Accept, Reject a MAC Filter List, do kterého zadáváte MAC adresy. Jakmile vyberete jednu z možností, bude se zadanými adresami zacházet podle toho, kterou možnost jste vybrali.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nastavení USB aplikací

Asi nejlákavější možností recenzovaného produktu je připojení zařízení pomocí rozhraní USB. Na obrázku vidíte, jak jsem nastavil přístup k USB Flash disku, který byl do zařízení připojen. Pokud chcete disk vidět přímo ve vnitřní síti, zadejte ji příslušnou doménu (defaultní je WORKGROUP) a jméno (defaultní je WL500g.Premium2). V kolonce Network Neighborhood Mode máte možnost zvolit Disable, Share all partitions in disk a Aply rules in Share node list. Vyberete-li první možnost, disk v síti neuvidíte, vyberete-li druhou možnost, disk uvidí všichni a mohou do něj přistupovat, u třetí možnosti bude přístup řízen podle uživatelského listu (User List). Po přidání sdílené složky USB disku můžete nastavit, který uživatel bude mít do této složky přístup a zdali může pouze číst nebo číst a zapisovat.

Nastavujete-li disk pro přístup přes FTP, máte možnost vybrat Disable, Login to first partition nebo Login to first matched Sharp node. První volba deaktivuje možnost připojení pomocí FTP, druhá povolí anonymní přihlášení a třetí aplikuje řízení pomocí uživatelského listu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Přidávání přístupů

V této volbě si zadáte do listu jméno a heslo, které se vám poté objeví v možnosti editování sdílené složky ve volbě Basic Config. Pokud chcete vidět disk pouze vy, a to přímo v síti, definujte stejné jméno, které máte při přihlášení do Windows. Jakmile se totiž budete přihlašovat do sdíleného zařízení, nebudete mít možnost změnit jméno, ale pouze zadat heslo. Při připojení přes FTP toto pravidlo neplatí, a tak si můžete zadat jakékoliv jméno a heslo.

Celá volba USB Aplication, ukázaná v recenzi, je přístupná od verze Firmwaru 2.0.0.5, a není v ní možnost připojit webkameru pomocí USB. Chcete-li připojit webovou kameru, musíte si stáhnout firmware 1.9.2.7 nebo novější ze stránek http://oleg.wl500g.info. Upozorňuji předem, že jsem vyzkoušel tři webové kamery a v ani jednom případě jsem nedosáhl žádného výsledku. Na stránkách http://mxhaard.free.fr/spca5xx.html máte seznam všech podporovaných kamer pro ovladač, který používá Olegův firmware.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nastavení šířky pásma

Webové rozhraní, respektive samotné možnosti zařízení povolují rychlé nastavení síťových služeb, přesněji jejich upřednostnění. Hrajete-li tedy rádi online hry, ale rodiče náruživě stahuj, zkuste v této volbě upřednostnit volbu her. V další volbě User Specified Services máte možnost nastavit specifické služby formou jednoduché tabulky a přidělováním prioritních hodnot.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Výběr módu zařízení

Pokud si budete chtít zjednodušit výběrové možnosti nastavení, můžete si vybrat jedno ze tří nastavení. Každá možnost vám nechá zpřístupněné určité volby. Ucelený přehled všech voleb je přístupný v defaultní možnosti Home Gateway.

V dalších volbách je možnost změny hesla při přístupu na webové rozhraní, upgrade firmwaru, uložení a nahrání nastavení, či resetování systému do defaultního nastavení.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Status zařízení

Nedílnou součástí každého zařízení a jejího webového rozhraní je možnost Status, respektive uceleného přehledu nastavení. Naleznete zde přehled IP adresy WAN rozhraní, připojeného tiskového zařízení a IP adresu LAN rozhraní.

Jako tiskové zařízení byla použita tiskárna Canon MP530. Připojení tiskového zařízení můžete sledovat právě v kolonce Printer. Zařízení se detekuje několik vteřin po připojení do rozhraní USB. Pro majitele, respektive budoucí majitele, zařízení WL-500gP V2 jsem v předposlední části recenze uvedl návod na instalaci síťové tiskárny do počítače.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Status Externí USB disk

Ve statusu Externí USB disk, se můžete podívat na výpis detekovaného USB disku. Tato volba je důležitá pro správnou funkčnost, jelikož zde uvidíte výpis detekovaných zařízení, přesněji zdali byl disk rozpoznán.

Podobný interface, pouze s jinými výpisy mají též volby Wirelles, pro přehled o připojených zařízeních k APéčku, DHCP Leases, o přidělených adresách, Port Forwarding, pro přehled mapovaných portů, Routing Table, který obsahuje výpis směrovací tabulky a System Log, s informacemi o systému.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Výpis všech voleb webového rozhraní

Pro srovnání volby svého firmwaru a pro ucelený přehled o všech volbách webového rozhraní, uvádím nakonec sloučený obrázek všech voleb dostupných u firmwaru 2.0.1.3 od společnosti Asus. Nechtěl jsem obrázek rozdělit na dva kusy, abyste v něm neměli zmatek a tak prosím omluvte jeho délku.

Restart systému zařízení musíte aplikovat při každé změně jakéhokoliv nastavení. Naštěstí je celý restart, oproti jiným zařízením, celkem rychlý. APéčko je nejdéle za 25 vteřin připraveno k plnohodnotné obsluze.

Bezdrátové připojení

Bezdrátové připojení k zařízení WL-500gP V2 bylo ve všech ohledech v pořádku. Zavedeme-li si míry formou místnosti 5x5 metrů a tloušťky zdi 30 – 45cm z cihlového materiálu, pak můžeme jednoduše popsat zkoušené prostředí. Při testování signálu byla krajní hranice -91dBm, kdy se zařízení ještě připojilo, ale s velkými problémy. V první místnosti je umístěn samotný vysílač, signál se pohybuje v rozmezí -40 - -41dBm, v druhé místnosti se signál pohybuje v rozmezí -66 - -68dBm, hodnota ukazatele systému Windows je velmi dobrá. Ve třetí místnosti je signál v rozmezí -73 - -76dBm, ukazatel dobrý. Prozatím jsou veškeré diagnostiky sítě v pořádku bez sledovatelných skoků. Signál byste chytali ještě ve čtvrté místnosti a to s dostatečným signálem. Já jsem se vydal na jinou stranu, kde jsem prošel přes tři zdi do vzdálenosti 16 metrů a signál zde byl v rozmezí -87 - -91dBm. Zde ještě přijmete s menšími potížemi signál, ale již dochází ke ztraceným paketům, což je znatelné na statistikách a trasování v širším časovém spektru.

Při použití silnější antény počítejte se zlepšením nejvíce 25%, v závislosti na kvalitě použité antény. Všesměrová anténa dostupná u recenzovaného produktu postačuje pro bezproblémový příjem bezdrátové sítě ve třech místnostech. Ve volném prostředí anténa postačuje na vzdálenost až 50 metrů. Z celkového výsledku jsem byl spokojen a tak nemám, co bych k této oblasti dodal.

Nastavení tiskového zařízení

Rozhodl jsem se, že zde zveřejním návod na to, jak si nainstalovat tiskárnu, kterou připojíte do zařízení WL-500gP V2. Snad vám můj stručný návod pomůže k bezproblémovému využívání tiskového serveru.

V ovládacích panelech si otevřete „Tiskárny a faxy“ a v levé straně klikněte na „Přidat tiskárnu“. Objeví se vám úvodní obrazovka a tak zvolte „Další“. Nyní budete postupovat podle obrázkového návodu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Průvodce přidání tiskárny

V tomto okně vyberete možnost „Místní tiskárna připojená k tomuto počítači“ a nesmíte nechat zaškrtnutou volbu „Automaticky rozpoznat a nainstalovat tiskárnu typu Plug and Play“.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vytvoření portu tiskárny

Nyní vytvoříme port, díky kterému se připojíme na tiskárnu, pomocí tiskového serveru. Podle obrázku označte stejnou volbu a výběr.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nastavení tiskárny přes protokol TCP/IP

Nyní se vám zobrazí průvodce pro přidání portu tiskárny TCP/IP.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Přidání adresy tiskárny

Musíme nastavit IP adresu tiskárny, která je vlastně připojená k našemu zařízení a to má svojí určitou IP adresu. Tato adresa je vlastně adresa pro webový přístup, která je defaultně 192.168.1.1, ale já ji musel pozměnit na 192.168.3.1. Zadáním adresy do horního pole, se ve spodním automaticky doplní příslušný název portu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dodatečné informace k tiskárně

Výběrem „Vlastní“ definujeme nějaké jiné nastavení, než je přednastavené. Klikněte tedy na „Nastavení“, abychom mohli provést příslušné změny.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nastavení dodatečných informací

Do polí okna, které se vám objevilo, doplňte údaje a proveďte stejné volby jako na obrázku (IP adresu samozřejmě volte podle nastavení vašeho zařízení). Po skončení vašeho výpisu klikněte na „OK“ a pak na „Další“.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Konec nastavení dodatečných informací

Nyní jsme u konce s nastavením portu TCP/IP. Na konec nastavení si můžete prohlédnout shrnutí celkového nastavení.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Výběr ovladačů tiskárny

V tomto okně musíte ručně vybrat ovladač vaší tiskárny. Není-li v seznamu, doplníte jej instalací příslušných ovladačů.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Volba názvu tiskárny

Nyní zadáte název tiskárny, který je automaticky doplněn podle použitých ovladačů. Tiskárnu si můžete zvolit jako výchozí, používáte-li ale jinou, změňte volbu na „Ne“.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Volby sdílení tiskárny

Chcete-li tiskárnu sdílet ve své LAN síti, můžete to udělat tím, že v tomto okně zadáte název sdílené položky.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Volba pro vytisknutí zkušební stránky

Předposledním krokem je vytisknutí zkušební stránky, které vám dokáže, že jste správně tiskárnu nainstalovali.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Konec nastavení

Tak a to je úplný konec nastavení tiskárny. V posledním okně si ještě můžete přečíst o nastavených údajích.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Přehled nainstalovaných tiskáren

Jak vidíte, tiskárna je nainstalována a připravena. Tento návod lze aplikovat na většinu webových serverů a tak doufám, že alespoň někomu pomůže. Při prvních zkouškách tisku jsem se zalekl, jelikož se mi stránka vytiskla nejdříve za jednu minutu. Tento výsledek mě opravdu neuspokojil a tak jsem to ke konci recenze zkusil znovu. Výsledek odezvy tiskárny byl deset vteřin, takže jde vidět, že došlo k jistému „nedorozumění“ a samotný tiskový server je naprosto v pořádku.

Klady a zápory

+

-

Velmi dobrý výkon

Rozměry

Licence GPL a možnost využití různých firmwarů

Primárně není přístupný mód klienta

USB rozhraní

Místy moc zjednodušené nastavení

Tiskový server

Nízké zahřívání

Závěrečné hodnocení

Závěr mě velmi překvapil, jelikož když jsem došel k poslednímu kroku, vytýkání plusů a mínusů, opravdu mě nenapadalo, co bych měl do záporů uvést. Vesměs jde o drobnosti, které nejspíše normálního uživatele vzrušovat nebudou. Tím pádem bych mohl tento produkt označit za dobrou koupi, z důvodů dobrého výkonu, možnosti využití běžnými i náročnými uživateli, licencí GPL, díky níž je k dispozici mnoho různých firmwarů, možností nastavení a nakonec cenou, která není v tomto oboru nízká, ale přiměřená. Mezi další hlavní přednosti bych mohl jmenovat DDNS, USB Aplication, Virtual Server a Print Server.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (59)

USB modem

je možné přpojit na tento router usb modem a sdílet tak připojení ?? předem děkuji za odpověď

@Cissa: WL-500gP V2 byla v posledni verzi CDMA Frimwaru pridana zakze to mozne je (s CDMA frimwarem) , ovsem doporucuji radsi sehnat starsi model WL-500gP ktery ma vic operacni pameti a mene problemu s alternativnimy frimwary

@CyberDeath: JJ a taky ma starsi verze rychlejsi procesor, jinak firmware k CDMA je na www.koppel.cz

@Cissa: Dobrý den,to vám s jistotou nepovím, ale řekl bych, že v základním Asusáckým firmwaru tato možnost nebude. Je ovšem možné, že naleznete nějaký firmware, u kterého tato možnost je.Přeji hezký den

@tichovskymartin: S novým originálním firmware to funguje ovšem poze s vybranými modely cdma modemu.

Pekna recenze

Opravdu pekna recenze :o) sicemam doma na stole D-Link DI-524 (router) ktery mi bohate staci ale i tak jsem si pekne pocetl...

@+Nikitk@+: Souhlasím moc pěkně propracovaná recenze dávám 1 ;)

@Garefield: přidám se ke kladným ohlasům na recenzi, nicméně koho zajímá detail na gumovou nožičku? větrací otvory popřípadě detail RJ 45 konektoru, když josu vždycky stejný??? :-D

@lastman2: Dobrý den,nemůžu s vámi souhlasit v tom, že jsou prvky stejné, nýbrž podobné. A proto se snažím co nejvíce přiblížit všem čtenářům lepší představu o celkovém provedení zařízení. Snažím se o popsání většiny detailů, aby měla recenze co nejlepší úroveň. Co se týče konektorů, samozřejmě nejde o to, jak konektor vypadá, nýbrž jak jsou rozestaveny. Jinak děkuji za podnět, v podstatě máte pravdu, ale musím se snažit zabrat většinu podstatných detailů.Přeji hezký den

@+Nikitk@+: Taky já Vás pochválím. Recenze takového rozsahu s možstvím informací, které jsou zde uvedené musí zabrat spoustu času. Takže jedno plus jako odměna za odvedenou práci pro nás, zákazníky CZC.

@+Nikitk@+: Díky moc, pěkná recenze teď vím do čeho jít super

@+Nikitk@+: hodně pěkná recenze!to se musí nechat...

Zkusenosti s WL-500gP (V1)

Je to opravdu super router co se tyka nastaveni a jeho moznosti updatovani firmwaru pro podporu CDMA nebo 4G, ovsem pres WiFi se zakladni pribalenou antenou zdola stezi jedny dvere.Chtel bych se tak trochu off-topic zeptat. Je to normalni? Zaruku mam, takze jestli je to na reklamaci.

@Ichabod: Dobrý den,já jsem při recenzi neměl problém zdolat hned několik dveří a mile mě APéčko překvapilo. Pokud nemáte dveře z železobetonu o tloušťce dvou metrů, určitě bych rozjímal o nějaké chybě, ale nutně nemusí být mechanická.Přeji hezký den

@Ichabod: Mel jsem taktez prvni verzi doma pro pouziti s CDMA a signal byl na druhe strane domu (cca 5 zdi z tvarnic) na urovni od dobry po velmi dobry. Signal jsem chytil i na zahrade (nejakych 40m).
Zkus vymenit antenu za 5dBi nebo si pohrat s nastavenim a zvolit nizsi prenosovou rychlost. Pokud ani tohle nepomuze tak mas asi spatny zdi nebo ti to neco rusi...
Ja jsem WL-500gP vymenil za WL-500W, aby me bezelo MIMO a 802.11n

Reálná rychlost a USB pevný disk

Zdravim, kolik ste z toho vyzdimali za maximalni stale rychlosti?? a jestli jste k tomu zkouseli pripojit USB pevný disk jestli to frcelo stabilne. dik

@salimerko: Dobrý den,rychlost se odvíjí od síťového spojení, takže nelze přesně říci, zdali připojený disk, ať Flash nebo pevný, pracuje konstantní rychlostí o své maximální možnosti. Já jsem však nezaznamenal žádné potíže. Veškeré připojené periferie pracovali stabilně, záleží hlavně na tom, zdali jej zařízení rozpozná, ale podle soupisu by nemělo mít potíže s rozpoznáním většiny disků. Počítejte s tím, že pokud budete připojen na LAN, určitě nevyužijete 100Mbps rychlost.

@tichovskymartin: No, pokud mluvíme o rychlosti čtení/zápisu z/na připojené USB zařízení, tak tam si může člověk nechat o 100 Mb/s jen zdát. Úzké hrdlo je právě komunikace přes USB a pomalý procesor routeru. Mně to dlouhodobě jede kolem 2,5 - 3 MB/s, ale mám router verze 1, který má o něco rychlejší CPU.

@salimerko: Sice vlastním původní verzi tohoto zařízení,ale z externiho disku jsem z této krabice přes FTP stahoval stabilně 2,5MB/s.

@DMComp: ok, diky moc... :)

Zatím asi nejllepší recenze od nových autorů co jsem tu viděl


1. je vidět, že ho autor chvíli měl a něco o si něm zjistil
2. popsal vše co umí a to srozumitelně
3. dal si práci s diskusemi a alternativními firmwary, které způsobily takovou oblibu tohoto APčka
Sám tohle APčko ve starší verzi obstarávám, ale miniPCI karty v něm měnit nebudu (mám na baráku MikroTik s APčkem)Škoda jen přemíry obrázků a těm na začátku by slušela úprava barevnosti a lepší vyvážení bílé (to pro hnidopichy, jako jsem sám)

@vychodilp: Dobrý den,velmi vám děkuji za uznání, jelikož si s recenzemi snažím dát opravdovou práci. Fotografie upravuji, ale každý má jiné oko a hlavně monitor. Pro příště se budu snažit ještě víc.Přeji hezký den

Cena

jaká je cena tohoto zařízení ??? asi jsem to v článku přehlédl :-P

@Kingx: Dobrý den,snažím se co nejvíce vyhýbat zmiňování ceny, protože se může velmi rychle změnit. Většinou bývá u recenze dole odkaz na produkt a jelikož jsem ho tam nenašel, omlouvám se za nedorozumění a zde je odkaz na aktuální cenu recenzovaného zařízení http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=53874.Přeji hezký den

Recenze

Posledni dobou jsou recenze na CzC fakt dobre a myslel jsme si, ze uz o moc lepsi byt nemohou, ale tato recenze me posadila a zamackla hluboko do kresla a ac me moc recenze tohoto druhu zarizeni neberou, tak tuhle jsem si precetl s velkym zaujetim. Skutecne profesionalni prace se vsim vsudy!!!

@Vejmitsch: Taky velice chválím tuto recenzi, velmi povedená!!! doporučuji přečíst

EZ Setup

Tak by mě zajímalo, zda-li již firma Asus spolehlivě rozchodila jejich slavnou konfiguraci přes EZsetup. Přes všechnu chválu mi doma na mém WL-520gc nefungoval. Jinak je to velmi pěkná recenze a už zřejmě vím, co se panu Fišerovi nelíbilo na té mojí. Zjevně nebyla na pár A4ek :) Chválím, velmi pěkné...(uvažme ovšem k čemu mi v reálném životě bude např. vzdálenost kloubu od konektoru antény :-P )

@m.snapka: Dobrý den,u recenzovaného zařízení funguje EZSetup bez problémů, to jen aby si nekteří nemysleli, že se váš problém týká tohoto produktu, i když jste napsal že máte WL-500gc. Jinak, veškeré údaje, které v recenzi uvádím jsou pro co nejlepší představu, jak jsou věci ve skutečnosti veliké a jak vypadají, co umí apod. Mnoho lidí si neudělá pouze z obrázků úplnou představu o zařízení a i ta nejmenší maličkost může být užitečná.Přeji hezký den

@tichovskymartin: Omlouvám se, měl jsem na mysli WL-520gc.

Klientský mód

Zdravím, už jsem vyzkouše x firmwarů, ale v žádném jsem bohužel nenalezl "klient mód" pro připojení tohoto modelu k wifi adsl modemu. Můžete mi prosím poradit jaký firmware použít, případně jak to mám nastavit? Konkrétně mám v úmyslu propojit WL-500GPV2 (na kterém budou dvě lan tiskárny) s ZyXelem 661 HW. Předem díky

@novotas: Dobrý den,nevím zda je k dispozici nějaký firmware, u kterého můžete používat mód klienta. U původní verze jsem myslím zahlédl firmware, který měl možnost klienta. Pokud nepotřebujete nutně propojit obě zařízení přes Wi-Fi, propojte je přes WAN, respektive WL-500gP v2 jako DHCP klienta na síti LAN.Přeji hezký den

@tichovskymartin: Zdravím, po té, co mi neporadili ani technici od Asusu, tak jsem vše vypátral, stáhnul a zprovoznil sám. Pro všechny, kteří mají podobný problém doporučuji stáhnout poslední firmware z této stránky: http://oleg.wl500g.info/ (v mém případě ver. 1.9.2.7-10) a prostudovat návod z webu: http://www.koppel.cz/cdmawifi/postupy/AsusAsClient/ Přeji hodně zdaru...

@novotas: Dobrý den, rád bych Vás požádal o konzultaci ve věci nastavení client modu na wl-500 gp V2.
Déky Seifert

@seiflu: Pro client mod je potreba nahrat upraveny firmware. Bud ten uvedeny vyse, nebo treba www.dd-wrt.com (preferuji). Pak uz Asus client mod umi a umi i mnohem vice.

DD-WRT

Zajímalo by mě, zda nemá někdo zkušenost s tímto routerem a firmwarem od DD-WRT? Nikde jsem nenalezl zmínku o tom, že by byl funkční firmware, kde by fungovala WAN. Zkoušel jsem pár BETA, ale ani u jednoho nejela WAN (cca měsíc zátky). Podělí se někdo o zkušenosti...?

Drobna poznamka

V prvom rade sa chcem podakovat autorovi za vybornu recenciu, ktora nenudi, ale zrozumitelne podava vsetky dostupne fakty a informacie o produkte.
Vlastnim starsiu verziu wl-500gp, vyhradu mam len k podrobnosti manualu. Napr. pri zlyhani instalacie noveho firmwaru som pouzil dodavanu utilitu asus firmware restoration. podla manualu malo vsetko prebiehat velmi hladko, avsak utilita nevedela najst router.
Vsetko vyriesili nastastie az podrobne postupy zverejnene na internete, su ich stovky. A to je asi najvacsia vysada tohto produktu. Je taky znamy, spolahlivy , ze odpoved na akukolvek otazku alebo problem najdete na nespocetnych internetovych strankach.

DD-WRT a klient mod V1 vs V2

Bohuzel stejne, jako Linksys se svym WRT54G jsme se dockali i zde do situace, kdy vyrobce chce za kazdou cenu snizit vyrobni naklady HW a bohuzel toho dosahne az pri zhorseni kvality.500gP V1 ma vykonnejsi CPU mel by mit i vetsi flash pamet (8MB). Jinak DD-WRT by mel bezet i na V2. http://www.dd-wrt.com/wiki/index.php/Supported_Devices#AsusDD-WRT mohu jen doporucit, ale pozor, nepodporuje USB porty. Pokud by tedy nekdo chtel vyuzit funkci DD-WRT nabizi se moznost nahrat DD-WRT do Asusu 520gC, ktery je mnohem levnejsi (nema USB, ktere v DD-WRT stejne nefunguji).

@rychle: Ať jsem hledal, jak jsem hledal, tak verzi pro V2 jsem funkční nikde nenalezl.. Vždy nejela WAN...

Asus

Mám starší verzi routeru a nasdílenou tiskárnu Canon, připojení k internetu přes 4G modem od T-mobile. Firmware jsem přehrál okamžitě verzí ze stránek T-mobile. Tiskárna bez problémů, občas spadne komunikace mezi modemem a routerem, ale stačí jednoho z nich vypnout a zapnout. V paneláku v místnosti s routerem je síla signálu výborná, ale přes jednu zeď už hlási wi-fi v notebooku nízký signál, přesto download z modemu běží maximální rychlostí. nasdílet USB disk ani kameru jsem zatím nezkoušel. Jinak pěkná recenze.
Ahoj

Prepojenie sieti

Dobry den,
chcel by som sa spytat ci je mozne nasledovné (zo zariadenim WL-500gPV2 alebo aj WL-500W)->mam dve taketo zariadenia, ktore sa vidia cez wifi, a cielom je moznost zdielat obsah pocitacov, ethernetom pripojenych na tieto ap, alebo aspon hdd pripojeneho priamo na ap. teda aby sa to chovalo ako lan a bolo mozne zdielanie dat medzi pocitacmi dvoch ap. dakujem

@Lubbo: Samozrejme to mozne je. Da se rict, ze pokud jsou PC pfripojeny pres Wifi do stejne site, vse funguje jako by byly propojeny pres kabel.Cose tyka HDD na WL-500GP, tak to funguje, ale rychlost prenosu neni zadnej zazrak. Pokud by na disk pristupovalo vic uzivatelu najednou, doporucil bych nejaky LAN suplik na disk, nebo nasdilet slozku na jednom z PC v siti.

Super

Rád takto procházím články a než něco koupím tak hledám recenze.Tady jsem našel a myslím že nejlepší recenzi jakou jsem kdy viděl a myslím že obrázky v recenzi jsou vynikající a rozhodně bych obrázkama nešetřil!Super,super a těším se na další recenze.

U:fon

Ahoj, mám modem od ufona ADU-510L vyrobený AnyDATA. Nemáte někdo zkušenost s připojením tohoto modemu k routeru WL-500gP V2 ? Bud rád za každou radu. Díky

Pomoct s externím usb diskem

možná to zní blbě ale mohl by mi někdo říct jak připojit externí usb disk, flash disk mi jde připojit ale ten externí disk mi prostě nejde

@borec234: ZKus jiny port, nebo jine PC. Disk ma vetsi spotrebu energie, takze pokud je napriklad za USB HUBem bez napajeni, tak chodit proste nemuze.Nebo pokud pripojen napriklad na celni USB porty, ktere jsou pripojeny dlouhymi tenkymi kabliky. Doporucuju disk pripojit primo na porty vedouci ze zakladni desky "IO shield".Mimochodem, pokud je disk novy, musi se na nem vytvorit partition a naformatovat :-).

@borec234: Taky mi USB HD nejde pripojit, podarilo se ti to nejak ?

@borec234: Podarilo se ti to nejak pripojit? Me to nijak nejde.

@cookie-2: právě že ne...pořád se mi nevede

@borec234: Tak problem je udajne s tim jak je disk naformatovan. doporuceni je vyzkoušet souborový systém EXT2, příp. EXT3. Mozna by mohl fungovat i FAT ( coz je pripad flash disku, ktery mi funguje). S NTFS si to pry nebude rozumet. Vyzkousim to az pristi tyden, ted jsem mimo. Kdyby jsi to stihnul drive dej vedet jak jsi pochodil.

@cookie-2: možná to bude tím, protože to mám v NTFS, ale asi to nebude mozny u me vyzkoset, protoze ho mam plny :(

@borec234: No mne sa tak isto nedari pripojit disk k tomuto routeru.
Vcera som ho dokonca reklamoval, ale ani k tomuto novemu to nejde.
Skusal som pripojit 1TB disk seagate freeagent naformatovany na ext3 ... nepodarilo sa
Dokonca som skusil i vytvorit na nom len 100GB partisiu ext3 i tak to nefunguje
Skusil som i jednu starsiu flahku 2GB naformatovat na ext3 a pripojit, ale ani ju nenamountuje.
Ked vsak naformatujem disk na NTFS tak ho router namountuje, akurat ze sa snim neda pracovat. Takze je to docala usmevne. doporucenu ext3 particiu nenamountuje, ale nedoporucenu ntfs ano.
Podarilo sa niekomu k tomuto routeru pripojit uspesne nejaky disk ?

Nedostupnost netu

Dobrý den, recenze opravdu dobrá. Jenže mám menší problém. Včera jsem si toto zařízení pořídil. Nastavil jsem statickou IP, kterou mám přidělenou v síti. Router oznámil připojeno. Jenže na net jsem se nedostal. Napadlo mě tedy vypnout firewall, tak jsem ho snad úplně vypnul, ale na síť mě ani tak nepustil. Po WiFi vnitřní síť bez potíží funguje, externí disk na USB též plně v pořádku i společně s připojenou tiskárnou. Napadlo mě zda nemůže být nějaký problém na mé IP, tak jsem tedy router odpojil a vyzkoušel přímé připojení LAN kabelu do PC. Na net jsem se dostal. Poradíte mi v čem by mohla být zádrhel, v čem bych eventuálně mohl dělat chybu? Předem moc děkuji za jakoukoliv pomoc.

ASUS WL-500gP V2 a SAMSUNG STORY 1TB HDD

potvrzuji funkcnost sdílení usb HDD SAMSUNG STORY 1TB pres router ASUS WL-500gP V2 s alternativním firmware poslední verze WL500gpv2-1.9.2.7-d-r1000.trx kdy disk byl rozdelen diky live cd linuxu gparted na 4 casti , prvni linux swap 1GB (zrejme prehnane cislo omluvou jest ze to bylo jiz z cisteho zoufalstvi), dale 400GB ext3 ,dale jeste jeden partition o 400GB formatu opet ext3 , a posledni 130,5GB je formatu FAT32 , ...vse namapovano automaticky v mistni siti , a v menu routeru povolena samba a usb storage a all partitions.. pripadne je mozne upravit ktere partition povolit sdilet pro zapis i cteni a ktere jen pro cteni a pod... JINAK original firmware posledni verze ze stranek asusu si ani neskrtnul navic mi prijde jak potemkinova vesnice ma soustu much , napr nemohu definovat lokalni adresy vice jak 8 sitovek - mac adres ......nechapu jak si dovolej to vubec prodavat... jeste podotknu ze ciste s oleg 1.9.2.7-10.tgz se tento HDD i pres naformatovani ext3 k routeru nedokazal prihlasit a zobrazit... a diky strankam dd-wrt jsem nasel navod jak na firmware restoration utility potreba pokud defakto downgraduji na jiny ci nizsi firmware ... hodne stesti

Filtrování URL adres

Panove, jak bylo napsano, tak jsem udelal. Pridal treba seznam.cz, ale zaboha se to neblokuje. Co delam spatne? Dik.

Bez modemu

zdravím, mám (pro Vás) strašně hloupou otázku, ale chci se ujistit. Dá se tento router použít i bez modemu? o2 mi bude (konečně) natahovat kabel do baráku, a prodávájí k tomu modem, nepodařilo se mi zjistit jaký přesně, tuším že od zyxelu s wi-fi.. zajímá mě, jestli potřebuju ten modem co mi nabízejí, nebo jestli stačí tento router který už mám doma. děkuji mnohokrát za odpověď

@na.wall.booty: Pokud to má být ADSL tak to bez modemu nepůjde, ten má jako vstup RJ-11 pro telefonní linku a až teprve potom to jde dál jako síť. Tenhle router v sobě žádný modem nemá. Jako modem by ale určitě stačil nějaký obyčejnější - bez WiFi (kterou nepotřebujete díky routeru)

PC ve vnitřní síti

Dobrý den,
jsem majitelem tohoto zařízení a měl bych jeden dotaz. Mám na routeru připojeno několik PC přes wifi. Však tyhle zařízení se navzájem nevidí. Pokud je připojím na kabel. Není problém. Nevíte co s tím?Děkuji

@radejoha: dobrý den, jde o to jaké máte operační systémy ve všech stanicích připojovaných po wifi, řeším stejný případ, a pokročil jsem dále, stanice už vidím ale nejde mi se mezi nimi připojit tak abych se dostal na sdílený obsah. Je potřeba nastavit stejnou pracovní skupinu, na všech stanicích vypnout firewall, vypnout ho i na samotném routeru. Až pokročím s sdílením dám vědět.

Hodnocení výrobku

Po ročním používání jsem se rozhodl podělit se zde o mé poznatky s používáním. Ač jsem po celou dobu používal nejvyšší verzi firmware od asusu router fungoval v celku výborně, jen lituji toho že si asus nevyhrál více s užiatelským rozhraním. Tento router má potenciál na to, aby byl špičkou. Avšak GUI ho o nějaký ten řád degraduje. DD-WRT jsem zatím nezkoušel. Rád bych. Ale mám obavy z toho že udělám něco špatně a router odejde do křemíkového nebe a ona investice cca 1500 Kč mě bude čekat znovu.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru