Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Z pohodlí vašeho křesla: Srovnávací test 3 bezdrátových setů

Z pohodlí vašeho křesla: Srovnávací test 3 bezdrátových setů

Recenze
Genius SlimStar R610, USB_1150274370
Genius SlimStar R610, USB
Produkt není určen k prodeji.
Logitech Cordless Desktop EX110 CZ_1252935520
Logitech Cordless Desktop EX110 CZ
Produkt není určen k prodeji.
Microsoft Wireless Optical Desktop 700 CZ_1223088113
Microsoft Wireless Optical Desktop 700 CZ
Produkt není určen k prodeji.

Pohodlnost vládne světem. A proč by taky ne? Vždyť za velice příznivou cenu si dnes můžete jakoukoliv práci co nejvíce zpříjemnit. U počítačů vám pohodlí dozajista zaručí bezdrátová konektivita. A tak se v dnešním článku detailně podíváme na celkem tři bezdrátové sety, skládající se z myši a klávesnice. Samozřejmě nebude chybět ani porovnání a vyhodnocení vítězů testů.

Také znáte ty nepříjemné pocity, kdy jste svázáni kabelem myši, či klávesnice. Kolikrát jste si chtěli vzít klávesnici pohodlně na klín a nestarat se, jestli bude dostatečně dlouhý přívodní kabel k propojení této periferie s počítačem. Není tomu tak dávno, co tyto myšlenky patřily spíše do scifi románů a jejich televizních inscenací. Doba však udělala velký skok, a tak dnes můžete za velice příznivou cenu pořídit set klávesnice s myší, a to aniž byste se nechali omezovat, ba dokonce svazovat, jakýmikoliv kabely. V hlavních rolích této inscenace se vám představí výrobky z továren společností Logitech, Genius a Microsoft.

Logitech Cordless Desktop EX110 CZ

Společnost Logitech není na trhu s výpočetní technikou žádným nováčkem, ba naopak. Její výrobky zasahují minimálně do většiny odvětví tohoto trhu. Za zajímavý můžeme shledávat fakt, že produkty tohoto výrobce zaobírají nejvyšší Hi-end třídu trhu, ale také cenově velice příznivé kategorie. Není tak divu, že je tato značka mezi uživateli velice oblíbenou, a to nejen pro svou kvalitu zpracování.

Obsah balení

Výrobky společnosti Logitech bych si dovolil, již podle samotného obalu, rozškatulkovat do dvou produktových kategorií. Balení tohoto výrobce se totiž již pravidelně nese ve dvou barevných provedeních. Tím prvním je zbarvení v odstínech černé a zelené, tato barevná kombinace je povětšinou použita na pro výrobky nejvyšší kvality. Oproti tomu však můžete na trhu nalézt také balení v odstínech zelené a bílé barvy, výrobky honosící se tímto obalem patří k produktům, jež jsou pro uživatele nejpříznivější. A právě takovéto balení nám nabídne set klávesnice a myši Logitech Cordless Desktop EX110 CZ.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Takto vypadá balení bezdrátového setu Logitech.

Na čelní straně si můžete všimnout vyobrazení samotné klávesnice a myši. O poznání zajímavější je však samozřejmě obsah tohoto balení. Mimo již zmíněných bezdrátových komponent naleznete v krabici také vysílač/přijímač bezdrátového signálu. Samozřejmě výrobce neopomněl přibalit také dva páry baterií, abyste mohli celý set zprovoznit prakticky ihned po zakoupení. O to více potěší, že jsou přibaleny značkové alkalické baterie Duracell – maličkost, ale potěší. Musím také podotknout, že v krabici jsou od sebe jednotlivé komponenty přehledně roztříděny kartónovým pořadačem a navíc zabaleny v oddělených ochranných obalech. Přestože se tento jev může zdát jako nepodstatný, dozajista svědčí o kvalitách tohoto výrobce.

Vzhled, ergonomie a zpracování klávesnice

Nemohu začít představením jiné součásti tohoto balení, než je klávesnice, neboť mi padla do oka hned na první pohled a z její ergonomie jsem unesen ještě teď, dlouho po navrácení produktu na sklad. Rozměry klávesnice jsou dány tradičním rozložením kláves, tudíž klávesnice nikterak nevybočuje se ze zaběhlého standardu. Pochválit však musím hrany tohoto zařízení, ty jsou totiž elegantně vyřešeny v hladký přechod do užších křivek celého konceptu. Ve výsledku tak klávesnice působí daleko menším a užším dojmem. Tato koncepce však přidává také k vyšší ergonomii tohoto přístroje, neboť například při použití klávesnice na klíně, je minimalizována možnost, že vám klávesnice vyklouzne a spadne. Tedy pěkný a účelný design, co více si přát. Mimo zúžených hran je na první pohled patrné také zaoblení všech rohů klávesnice, což opět přispívá k

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Čelní pohled na klávesnici Logitech.

Jako výrobní materiál byl použit plast, přesto nemohu nepřiznat, že tělo klávesnice je poměrně bytelné, ba dokonce pevné. Vyvedeno je toto zařízení v černé barvě, avšak aby nepůsobila klávesnice jednotvárným dojmem, najdeme zde kromě matné barvy, také lesklé plochy, a to v horní a postranních částech. Tyto elegantní lesklé pruhy prakticky kopírují prostory, v kterých jsou rozmístěny multimediální klávesy. Samotné rozmístění kláves se pak drží v již zažitém standardu QWERTY, či chcete-li v počeštěném QWERTZ. Co se týče hlavní klávesové části, najdeme v jejím levém spodním rohu klávesu Windows, ta je umístěna pouze na této straně, na druhé straně mezerníku je umístěna pouze klávesa k vyvolání místní nabídky. Důvodem, proč klávesu Windows nenalezneme také na pravé straně, je nejspíše fakt, že oblast šipek zasahuje nepřímo pod pravý Shift, a tak se s místem ve spodní řadě kláves muselo patřičně šetřit.

Zatímco pravá strana nám nabídne dlouhý Shift, pravá se pochlubí pouze jeho zkrácenou variantou. Mezi Shift a Ypsilon se totiž vtěsnala ještě jedna klávesa s obráceným lomítkem. Na klávesnici nalezneme celkem dvě klávesy Enter, jedna je samozřejmě umístěna v numerickém bloku kláves a druhá poté standardně nad pravou klávesou s označením Shift. Nejednoho uživatele také nejspíše potěší informace, že klávesnice disponuje dvouřádkovým Enterem, přičemž horní část mírně vybočuje mezi ostatní klávesy. Z vlastních zkušeností mohu posoudit, že tento koncept je mi nejsympatičtější, a dle mého pro pohodlnou práci nejvhodnější. Co se týče kláves F1 až F12, ty jsou rozděleny v řadě vždy po čtyřech klávesách, přičemž poslední rozestup je doslova netradičně obrovský. Tento jev je způsobený samotným konceptem klávesnice. To aby působily jednotlivé klávesy co nejvíce symetricky, a také aby nebylo narušeno logo Logitech, jenž se rozprostírá v tomto rozestupu, tedy v samotném středu klávesnice. I když mi toto řešení nepřišlo zprvu příliš vhodné, nakonec jsem byl mile překvapen, jak příjemně jsem tyto tlačítka využívat, pokud totiž píšete oběma rukama, je tento rozestup více než žádaný. U této klávesnice tak máte pocit, že je všechno na dosah ruky a je tomu opravdu tak.

Dietou prošel blok funkčních kláves nad šipkami. Přesněji zde můžeme nalézt tlačítka Home, End, Page Up, Page Down a dvouřádkové tlačítko Delete. Nad těmito klávesami si můžete všimnout ještě velice praktické klávesy F-Mode, která nám dodává s pomocí kláves F1-F12 další multimediální tlačítka (podobně jako je tomu u notebooků po stisku klávesy Fn). Všechny multimediální klávesy nejdeme jinak po horním a levém okraji klávesnice, jmenujme alespoň tlačítka pro manipulaci se zvukem (ztlumit, zesílit a vypnout) a pro ovládání přehrávání audio a video obsahu (přehrát / pozastavit, vypnout, předchozí, další). Jistě jste si všimli. Že při výčtu funkčních kláves jsem nezmínil neméně důležité klávesy Insert, Print screen a Pause / Break. Ty jsou totiž trochu netradičně umístěny nad numerickým blokem klávesnice.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detail pravého rohu klávesnice, všimněte si klávesy F-mode.

Klávesnice má trochu větší zdvih kláves, pokud máte tedy v oblibě nízký zdvih kláves z notebooku, příliš vás tato koncepce nenadchne. I přesto je stisk kláves poměrně přesný a jistý. Trochu hůře tak mohu hodnotit pouze popisky kláves, ty totiž nejsou úplně bílé, ale spíše našedlé, což zhoršuje dozajista jejich čitelnost. Na druhou stranu, pokud jste zvyklí psát všemi deset prsty, nebo jen při psaní nekoukat na klávesnici, je tento jev do jisté míry zanedbatelný. Popisky funkcí F-Mode jsou tradičně modré. Oproti tomu multimediální klávesy mají černé popisky, a tak jsou na světle šedém podkladu poměrně čitelné.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zadní strana klávesnice Logitech.

Trochu méně zajímavou může být spodní strana zařízení. Zde bych si dovolil zmínit hlavně červené tlačítko Connect, které slouží ke spárování přijímače a klávesnice. Samozřejmě na této straně naleznete také dva výklopné podstavce, které vám dovolí přizpůsobit si náklon klávesnice přesně podle vašich představ a požadavků.

Myšičko, myšičko, myš…

Co by to bylo za bezdrátový set, kdyby jeho součástí nebyla bezdrátová myška. Tu nalezneme samozřejmě také u bezdrátového setu společnosti Logitech. Tato bezdrátová myška mě zaujala svojí ergonomií podobně jako její sourozenec, bezdrátová klávesnice, kterou jsme si popsali před chvílí. Svým tvarem totiž myška připomíná plnokrevného hlodavce. Je to způsobeno tím, že vrchní část s tlačítky je o něco prudčeji zkosena, tak vzniká nepatrně vyšší podpěra ruky a klenba je tak přirozeněji vystavěna. Práce s myší je tak o to pohodlnější. Příjemnou zprávou pro leváky bude fakt, že myška má po obou stranách stejný tvar, a tak j dobře mohou využívat praváci, ale také leváci.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Myš Logitech, opravdový hlodavec.

Na fotografiích si můžete všimnout, že myška má poněkud netradiční vstup pro vložení baterií. Díky kvalitnímu zpracování všech spojů se však tohoto systému nemusíte ani v nejmenším obávat. Naopak mi tento systém přijde velice praktický a dobře použitelný. Trochu mi však u zařízení vadila jeho váha, která je s dvěma tužkovými bateriemi poměrně značná. Na druhou stranu po přibližně dvou dnech používání jsem si na tuto váhu natolik zvyknul, že jsem váhový rozdíl oproti běžné myši prakticky nevnímal. Váha tak nebyla limitujícím faktorem ani v otázce hraní her. Naopak myška byla během testů poměrně přesná a dobře použitelná. Pro pohodlný pohyb v dokumentech (a nejen v nich) máte k dispozici kromě dvou běžných tlačítek také dvousměrné scrollovací tlačítko.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Profil myši Logitech.

Díky tomu, že vstup pro baterie je řešen pomocí horní strany myši, nenaleznete žádná dvířka na spodní straně zařízení. Místo toho si zde můžete všimnout červeného tlačítka Connect, které slouží ke spárování přijímače a klávesnice. Je zde samozřejmě také umístěn optický snímač myši.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Rozebraná myš Logitech, všimněte si umístění vstupu pro baterie.

Doposud jsem však opomínal zmínit velice důležitou součást bezdrátového setu, tím míním samozřejmě přijímač signálu, který je jakýmsi pomyslným mostem v komunikaci mezi bezdrátovými periferiemi a počítačem. Připojení probíhá u tohoto zařízení pomocí portů PS2, případně USB, přičemž pokud budete připojovat přijímač přes rozhraní PS2 zaplníte oba dva tyto konektory, v případě USB pouze jeden. Velice atraktivní design si společnost Logitech připravila u samotného přijímače. Svým tvarem připomíná přístroj mořskou vlnu, která je však vyrobena z průhledného plastu. Díky černému zbarvení zařízení, však průhlednost postřehnete pouze na přímém slunci. Na těle přijímače si také můžete všimnout tří indikačních diod, jež vás informují o stavu kláves Caps Lock, Num Lock a Scroll Lock. Osobně by mi přišlo praktičtější, kdyby tyto diody byly umístěny také na těle klávesnice a ne pouze na samotném přístroji. Také přijímač signálu je vybaven tlačítkem Connect pro jednoduché spárování klávesnice a myši s přijímačem.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Takto vypadá bezdrátový přijímač Logitech.

Technické parametry

Bezdrátový set Logitech Cordless Desktop EX110 je přímým nástupcem modelu EX100, oproti němu však nabízí poupravenou klávesnici s odlišným designem a větším počtem multimediálních kláves. Duální rádiový přijímač se připojí k počítači na rozhraní USB, případně pomocí dvou portů PS/2, pro myš a pro klávesnici. Celý bezdrátový set poté pracuje na frekvenci 27 MHz. Bezdrátová myš dosahuje rozlišení 800 dpi, přičemž o její napájení se starají dva kusy AA baterií (běžné tužkové akumulátory). Zatímco klávesnice je napájena pomocí dvou AAA baterií. V tomto případě se opravdu nejedná o chybné údaje, i když u většiny bezdrátových setů, bývá napájení bateriovými akumulátory řešeno v opačném pořadí. Klávesnice je plně podporována operačními systémy Microsoft Windows® 98, 2000, ME a XP. Pro pohodlnou práci s celým bezdrátovým setem dodává společnost Logitech také obslužný software MouseWare a iTouch. Potěšující může být i nadstandardní záruka celého setu, která je stanovena hned na tři roky, místo zákonných dvou.

Bezdrátový set v praxi

Přestože vzhled, ergonomie a zpracování jsou nejspíše nejdůležitější kritéria výběru nového zařízení tohoto typu, nejednoho uživatele nejspíše osloví také praktické zkušenosti, které jsem během testů nabyl. Všechny bezdrátové sety jsem měl dispozici přesně 14 dní. Původně jsem tedy nečekal, že budu moci hovořit také o výdrži akumulátorů v zařízeních. Přesto se u setu společnosti Logitech nemohu o této vlastnosti nezmínit. Klávesnice nejevila během testů žádné známky vybití, avšak o myši takto hovořit nemohu. Ta přestala pracovat již po 11ti dnech provozu, a to musím dodat, že jsem pro všechny zařízení používal značkové akumulátory společnosti Duracell.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pro představu přikládám i doplňující foto kabelů, pro připojení bezdrátového přijímače.

Z časových důvodů jsem bohužel nemohl ověřit, jestli se přece jenom nejednalo a vadný akumulátor, neboť je zarážející, že takto nízký výkon nepodala žádná jiná komponenta testu (klávesnice ani myš). Obzvláště je tento výsledek nepochopitelný, pokud navíc přičtete k parametrům myši, že je napájena pomocí dvou AA baterií (místo tradičního napájení dvěma AAA bateriemi), což by mělo ještě prodloužit celkovou výdrž pracovní pohotovosti myši. Trochu zamrzí také fakt, že na klávesnici a myši chybějí indikátory o stavu vybití bateriového článku. Tato funkce je velice příjemná, neboť můžete zaznamenat nízký stav nabití baterie ještě před jejím úplným vybitím. Na obou zařízením také postrádám tlačítka pro vypnutí, ty se mohou hodit, pokud víte, že nebudete déle s tímto setem (případně počítačem) pracovat. A tak pokud chcete kapacitu (a jejich životnost) bateriových článků ušetřit, nezbývá, než tyto baterie ze zařízení vždy vyndávat.

Pokud však pominu velice nízkou výdrž baterie v myši (navíc nevím, zdali nebyla způsobena vadnými akumulátory), bylo použití celého setu naprosto bezproblémové a pohodlné. I když jsem se zprvu obával přílišné váhy myši, kvůli použití dvou AA adaptérů, místo menších a lehčích AAA baterií, nebyla ani práce s myší nikterak obtížná, ba dokonce rušící. Stisk všech kláves je příjemně lehký a jistý. Pouze multimediální klávesy se někdy při stisku jemně zachvějí, avšak tento jev je naprosto zanedbatelný. Co se týče dosahu signálu, pohodlně jsem s komponenty pracoval ještě ve vzdálenosti 2,5 metru. Při vyšší vzdálenosti se neúnosně začala prodlužovat odezva těchto periférií, čímž jsem soudil, že ubývá kvalita signálu.

Klady a zápory

+ ergonomie klávesnice a myši

+ kvalitní dílenské zpracování

+ zajímavý a lákavý design

- chybí indikátor stavu vybití akumulátoru

Genius Slimstar R610, USB

Druhým favoritem dnešního testu bude produkt známého výrobce, společnosti Genius. Tato firma je na trhu s výpočetní technikou více než známou. S trochou nadsázky můžeme říci, že její výrobky zasahují snad do většiny odvětví tohoto trhu. Nejen pro své kvality a příznivou cenu, spadají výrobky této společnosti do kategorie velice žádaných a oblíbených. Poj´dme si proto nyní představit bezdrátový set Genius Slimstar R610.

Obsah balení

Ani tento výrobce se nezapře jednotným designem obalů svých výrobků. Může vám to přijít jako zanedbatelná vlastnost. Přesto však soudí o výrobcově zázemí na trhu. Je totiž velice milé přijít do obchodu a nemuset prohlížet všechny obaly a pročítat specifikace výrobců, obzvláště pokud svůj výběr omezíte například na produkty společnosti Genius. Poté již totiž víte, že se máte poohlédnout po obalech, jež jsou vyvedeny v červené a bílé barvě. U většiny obalů je navíc vrchní strana prakticky opatřena otvorem s krytinou z průhledného umělohmotného materiálu. A tak si produkty můžete prohlédnout, ještě než je zakoupíte, a ani obal tohoto bezdrátového setu není výjimkou.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Takto vypadá balení bezdrátového setu Genius.

Kartónová krabice v sobě ukrývá přehledný pořadač, v němž jsou ústrojně uklizeny všechny komponenty, které vám bezdrátový set nabídne. Naleznete tak zde samozřejmě klávesnici a myš. V balení však nebude chybět ani bezdrátový přijímač, instalační cd nosiče, nebo také návod k obsluze. Jako bonus však v balení naleznete také velice praktický dobíječ baterií, který vám používání celého setu ještě více zpříjemní.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Instalační CD a návod k použití.

Vzhled, ergonomie a zpracování klávesnice

Jako již tradičně začnu u tohoto výrobku představením jeho vzhledu, ergonomie a kvality zpracování. Samotná klávesnice je vyrobena z poměrně pevného plastu, přičemž ten je vyveden v odstínech černé a stříbrné barvy. Klávesnice trochu vybočuje ze standardních rozměrů klávesnic, a to hlavně díky multimediálním tlačítkům, umístěným po stranách zařízení. Dále pak díky podpěrce rukou, jež by nám měla zpříjemnit práci na tomto zařízení, s tou se však setkáme i na běžných klávesnicích.

Samotné rozložení kláves se drží standardu QWERTY, nebo chcete-li QWERTZ, z něhož prakticky nikterak nevybočuje. Klávesy Windows nalezneme po obou stranách mezerníku. Avšak po pravé straně klávesy jsou trochu, neboť do jejich prostoru nepřímo zasahuje oblast šipek. Ta je však od samotných kláves Shift a Ctrl oddělena mezerou. Taktéž nám obě strany nabídnou plnohodnotný (dlouhý) Shift, avšak o svou velikost byl ochuzen Enter, ten totiž zaobírá pouze jeden řádek kláves. V praxi je však používání tohoto enteru pouze otázkou pouhého zvyku, i když se některým lidem může zdát jako limitující faktor, kvůli kterému jsou od nákupu takové klávesnice ochotni odstoupit.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Čelní pohled na klávesnici Genius.

Stejně jako u většiny klávesnic, se ani tady funkční blog kláves nad oblastí šipek nevyhnul dietě. Nalezneme zde klávesy Home, End, Insert, Delete, Page Up a Page Down – všechny jsou jednořadé a v plné velikosti, jako ostatní klávesy tohoto zařízení. Tlačítka Print Screen, Scroll Lock a Pause Break jsou umístěny nad těmito klávesami ve výši tlačítek F1-F12. Klávesy F1-F12 jsou pravidelně řazeny ve skupinách po čtyřech klávesách.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na numerickou klávesnici a některá multimediální tlačítka v její bezprostřední blízkosti.

Co se multimediálních funkcí týče, je jimi klávesnice nabita až po okraj. Celkem vám totiž klávesnice nabídne hned 13 multimediálních tlačítek, ty jsou oproti klasickým černým klávesám vyvedeny ve stříbrné barvě a pochlubí se černými popisky. Tato barevná kombinace zaručuje dobrou čitelnost, podobně jako černé klávesy s bílými popisky, kterými klávesnice disponuje. Mimo multimediálních tlačítek se klávesnice pochlubí také čtyř-směrným scrollovacím tlačítkem, jež může znát například z běžných myší, které tímto velice praktickým doplňkem také disponují. Z multimediálních kláves zde naleznete tlačítka pro ovládání přehrávače a hlasitosti (tzv. Media Keys), další jsou určena pro rychlé spuštění internetového prohlížeče, e-mailového klienta atd. Klávesy se samozřejmě dají konfigurovat.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detail scrollovacího tlačítka klávesnice.

Na spodní straně naleznete velice praktické nožičky pro případné upravení náklonu klávesnice, ale také otvor pro dvě baterie, kterými je celé zařízení napájeno. Samozřejmě je zde také umístěno tlačítko Connect pro jednoduché spárování zařízení s ostatními částmi setu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na zadní stranu klávesnice.

Myš, přijímač a dobíječ baterií

Přestože zastupuje dobíječ baterií pouze doplňkovou výbavu celého setu, posouvá tento komplet o kategorii výše. Spousta uživatelů se totiž obává, že během práce jim dojdou bateriové články v přístrojích a oni nebudou moci dále pracovat. S tímto zařízením vás nemuset´jí tyto černé myšlenky ani napadnout. Díky tomu, že v dobíječi akumulátorů můžete mít připravený vždy náhradní pár baterií, nemusíte se s problémem vybití v tu nejméně očekávanou chvíli vůbec zaobírat. Tato šikovná pomůcka se připojuje do portu USB, do ní pak můžete připojit samotný přijímač bezdrátového signálu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Profil myši.

Co se přijímače bezdrátového signálu týče, ten je vyveden ve tvaru běžného USB klíče (USB flash paměti). Na jeho těle naleznete pouze již často zmiňované tlačítko Connect pro jednoduché spárování zařízení a jednoduchou indikační diodu. Tato indikační dioda zelené barvy vás informuje o pohotovostním stavu celého setu. Pokud právě nepoužíváte bezdrátový přijímač, můžete jej prakticky schovat do těla myši, což celý set předurčuje také k mobilnímu využití s vaším notebookem, bude-li potřeba. Bezdrátový přijímač je zbarven v odstínech černé barvy.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zadní strana s přijímačem bezdrátového signálu.

Samotná myš má klasický oválný tvar s jemným vyklenutím pro prostor dlaně. Dobře tak tato periferie poslouží jak pravákům, tak levákům. Myš je vyrobena z plastu, nutno podotknout, že byl použit poměrně pevný plast, který byl navíc velice kvalitně zpracován, a tak všechny spoje přesně doléhají. Že by přece jenom výrobce opravdu pomýšlel na mobilitu, u které je kladen důraz především na pevné materiály a kvalitní zpracování? Stříbrná a černá, to jsou barevné kombinace myši, které ladně doplňují svým zbarvením celý bezdrátový set. Přičemž stříbrná barva byla použita na vrchní plochu myši. Na této ploše si také můžete všimnout velkého loga společnosti Genius.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nabíječka baterií.

Svým provedením tak myš nijak nevybočuje ze zažitého standardu, přesněji se jedná o třítlačítkovou myš, přičemž prostřední tlačítko je ztvárněno ve formě čtyř-směrného scrollovacího kolečka pro pohodlnější manipulaci s dokumenty a orientací na internetových stránkách. Spodní strana myši pak v sobě dovolí ukrýt bezdrátový přijímač, jak jsem již podotknul dříve. Samozřejmě je také opatřena vstupem pro dva bateriové akumulátory, optickým senzorem a tlačítkem Connect.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Otevřená nabíječka baterií, dovolí vám nabíjet AA i AAA baterie.

Technické parametry

Bezdrátový set Genius SlimStar R610 pracuje tradičně na frekvenci 27 MHz a ke své funkce vyžaduje jeden volný port USB. Mimo tradičních kláves se klávesnice pochlubí ještě 23mi multimediálními tlačítky, které činí vaši práci komfortnější a pohodlnější. S počítačem komunikuje tento set pomocí jednoho USB portu. Kromě klasické výbavy vám tento komplet nabídne také dobíječku akumulátorů. Optický senzor myši je díky vylepšenému rozlišení 1000 dpi mnohem přesnější, než naprostá většina levných optických myší a mnohonásobně citlivější, než běžné kuličkové myši. Výhoda bezdrátové komunikace je zřejmá: již žádné překážející dráty a omezení z toho plynoucí. Myš je napájena z jediného bateriového článku typu AA, zatímco pro provoz klávesnice jsou nezbytné dva AAA akumulátory. Díky novým schopnostem v šetření energií dosahuje při běžné práci životnosti až 6 měsíců s jedinou baterií, alespoň takto garantuje výdrž setu výrobce ve svých specifikacích tohoto produktu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Klávesnice Genius.

Praktické zkušenosti

Stisk kláves je o něco nižší než u předchozího modelu společnosti Logitech, což může některým uživatelům vyhovovat více. Samozřejmostí je u klávesnice toho setu také přesnost stisku kláves, a to mohu říci s klidným svědomým také o multimediálních klávesách, kterými se zařízení pochlubí. Instalace a provoz dodávaného softwaru je naprosto bezproblémový, a to samé mohu poznamenat také o klávesnici. Potěšující jsou i informace výrobce o celkové výdrži setu na baterie. Avšak tento údaj jsem samozřejmě nemohl ověřit. Trochu zamrzí, že výrobce opomněl na zařízení vměstnat několik indikačních diod, které by vás informovali alespoň o míře vybití akumulátorů, nebo o stavu kláves Caps Lock, Num Lock, či Sroll Lock.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pohled na přijímač bezdrátového signálu, může být mobilnější?

Jako velice praktickou a funkcí hodnotím dodávanou dobíječku bateriových článků, která vás dovede jednoduše oprostit od obav z vybití baterií v nevhodnou dobu. Díky velice malým rozměrům bezdrátového přijímače, jsem mohl bezdrátový set využívat také na cestách. A nutno podotknout, že tato vlastnost posouvá celý set daleko výše, neb na mobilitu klade důraz v dnešní době nejeden uživatel. Co se dosahu týče, bez problémů jsem s klávesnicí a myší pracoval ve vzdálenosti až 3 metrů.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Čelní pohled na myš.

Klady a zápory

+ kvalita zpracování

+ lehčí myš, díky použití jediného akumulátoru

+ citlivější snímač myši

+ množství multimediálních kláves

+ čtyř-směrné scrollovací kolečka na myši i klávesnici

+ možnost mobilního využití

- jednořádkový Enter

- chybějící indikační diody

Microsoft Wireless Optical Desktop 700 CZ

Společnost Microsoft snad ve světě počítačů není potřeba představovat. Přestože je tento gigant známý spíše vývojem softwaru, může se také pochlubit několika zajímavými počiny v odvětví hardwaru, nebo spíše co se segmentu periférií týče. Jedním z takových zajímavých počinů může být také bezdrátový set Microsoft Wireless Optical Desktop 700 CZ, který si nyní představíme.

Obsah balení

Celý bezdrátový set naleznete v kartónové krabici červené barvy. Koncept obalu však připomíná hračku mého dětství, ruské bábušky, jež se skládaly neustále do sebe. Po rozbalení tohoto obalu totiž naleznete v jeho útrobách další krabici. Naštěstí při jejím vybalování již na žádnou další nenarazíte. Uvnitř krabice je vše úhledně roztříděno v kartónovém pořadači a pro vetší bezpečí ještě opatřeno igelitovými obaly.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Takto vypadá balení bezdrátového setu Microsoft.

O poznání zajímavější je však obsah samotného balení, který v sobě čítá klávesnici, myš, bezdrátový přijímač a dodávané bateriové akumulátory, které vám dovolí celý set přivést do provozu ihned po zakoupení. Samozřejmě ani v tomto balení nechybí návod k obsluze a instalační CD s ovladači a dodávaným softwarem.

Vzhled, ergonomie a zpracování klávesnice

Ze všech recenzovaných set, mi přijde klávesnice tohoto nejméně lákavá, alespoň co se designu týče. Vyrobena je z klasického plastu, který je však o něco méně pevnější, než u obou předchozích klávesnic. Konec konců, nevalné kvalitě plastů pouze sekunduje také „levný“ vzhled celého konceptu. Klávesnice byla vyvedena v černé barvě, avšak její provedení působí velice strohým a jednotvárným vzhledem. Díky tomu, že klávesnice neoplývá přebytkem multimediálních kláves, nabídne vám klasickou velikost, jako běžná klávesnice.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Čelní pohled na klávesnici Microsoft.

Jak jsem již předeslal, klávesnice se drží opravdu věrného rozložení kláves, podobně jako vám nabídnou nejlevnější klávesnice trhu. Co se rozložení kláves týče, jedná se samozřejmě o standard QWERTY, či chcete-li český QWERTZ. Klávesy Windows nalezneme po obou stranách mezerníku. Avšak po pravé straně klávesy jsou trochu, neboť do jejich prostoru nepřímo zasahuje oblast šipek. Ta je však od samotných kláves Shift a Ctrl oddělena mezerou. Taktéž nám obě strany nabídnou plnohodnotný (dlouhý) Shift, avšak o svou velikost byl ochuzen Enter, ten totiž zaobírá pouze jeden řádek kláves. Rozložení oblasti šipek, funkčních kláves a numerického bloku je naprosto přirozené, a tak jho představení nemá valný smysl. Pro přesnější představu jsem však doplnil několik informačních fotografií.

Přestože na těle klávesnice nenajdeme příliš multimediálních kláves, stojí určitě za zmínku. Jsou vyvedeny ve stříbrné barvě, avšak nehledejte na nich popisky, ty jsou totiž umístěny poměrně prakticky pod nimi. Tedy bílé popisky na černém podkladě, podobně jako je tomu také u ostatních kláves, kterými zařízení disponuje. Celkově na těle klávesnice můžeme nalézt hned 8 multimediálních tlačítek. Velkým plusem je pro tuto klávesnici indikátor stavu baterie, který je umístěn v pravém rohu na vrchní ploše klávesnice, podobně jako Logo společnosti Microsoft.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ano, i toto je klávesnice Microsoft.

Na zadní straně nalezneme v podstatě pouze tři zajímavé prvky. Prvním je krytka otvoru, do nějž umístíte akumulátorové články, které budou držet klávesnici „při životu“. Samozřejmě zde jsou také dvě výklopné podpěrky, které vám dovolí nastavit si úhel zkosení pro pohodlnější práci přesně podle vašich představ. Trochu netradičně a neprakticky však bylo umístěno tlačítko Connect, to se totiž nalézá pod jednou z nožek klávesnice. Význam tohoto umístění jsem nepochopil dodnes.

Myš a bezdrátový přijímač

Design myši a bezdrátového přijímače není mé osobě příliš blízký, podobně jako tomu bylo u klávesnice. Myš je zaoblená, ale pozbývá zkosení přední části. Z toho vyplývá, že klenba ruky je sice podepřena, avšak prsty nejsou přirozeně spuštěny pod úroveň dlaně, ale jsou v podstatě umístěny rovnoměrně od vaší dlaně. Práce s touto myší pro mne byla o poznání méně pohodlnější, než v obou předchozích případech. Pominu-li scrollovací tlačítko, je navíc černý design myši stejně strohý, jako v případě klávesnice. Kladem může být zpracování myši, které dovolí využívat toto zařízení pravákům i levákům

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Přímí pohled na myš Microsoft.

Poněkud nepříjemně na mě působilo také zpracování zmíněného scrollovacího tlačítka. To během scrollování totiž nezadrhává o zoubky, jako v případě většiny dnes prodávaných myší, ale místo toho plynule prokluzuje během protáčení. Osobně mi je tento způsob zpracování velmi nepříjemný a práce s ním mi nepřijde příliš efektivní. Spodní strana myši vám nabídne otvor pro vsunutí baterií a optický senzor. Samozřejmě nechybí ani tlačítko Connenct pro jednoduché spárování celého setu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Profil myši Microsoft.

Přestože se snažím nebýt ke vzhledu zařízení nikdy nějak kritický, protože může každému uživateli vyhovovat něco jiného, v případě bezdrátového přijímače musím poznamenat, že je doslova odpudiví. Vzhledem totiž připomíná baculatý ovál, jehož prostor je naprosto nevyužit. Černé tělo tohoto přístroje disponuje pouze tlačítkem Connect a jedním indikátorem, který vás informuje o stavu celého zařízení. Opět tedy klávesnice nenabídne žádné informace o klávesách Caps Lock, num Lock a Scroll Lock.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Bezdrátový přijímač společnosti Microsoft.

Technické parametry

Technickými parametry se tento set nikterak neodlišuje od prvně jmenovaného setu, pouze myš vám nabídne rozlišení pouze 400dpi, a tak od bližšího popisu upustím, neboť by byl jen opisováním předchozích odstavců.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pohled na spodní stranu myši Microsoft.

Bezdrátový set v praxi

Již v předchozích odstavcích jsem vám naznačil svůj postoj k celému setu. Na druhou stranu střízlivý vzhled kompletu nikterak nelimituje jeho běžné použití v praxi. Tento set naopak může přijít některým uživatelům jako spása v záplavě multimediálních funkcí, neboť znám osobně ještě několik uživatelů, kteří kladou důraz především na přehledný a jednoduchý vzhled, který se blíží klasickým klávesnicím v ceně několika desítek korun.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

„Baculka“, bezdrátový přijímač setu od Microsoftu podruhé, tentokráte je vyfocena spodní strana výrobku.

Stisk kláves je poměrně přesný. Výhrady bych tak měl pouze k multimediálním tlačítkům, která se poněkud vyklají i při jemném stisku. Velkou výhodu vidím v indikátoru stavu baterií, který je umístěn na těle klávesnice. I když se jedná o velice jednoduché zařízení (dioda v ceně pár korun), jeho funkce je nenahraditelná. Co se dosahu týče, set byl použitelný v okruhu přibližně 2,75 metru bez výrazných překážek. Zajímavou hodnotou je dozajista také celková výdrž setu na bateriové články, tuto vlastnost jsem však z nedostatku času nemohl prověřit. Poznamenat tak mohu pouze to, že za 14 dní používání jsem nezaznamenal žádný výpadek v důsledku slabé baterie. Podobně tomu bylo i u ostatních setů, pominu-li myš společnosti Logitech.

Klady a zápory

+ indikátor stavu baterie

- nepříliš lákavý vzhled

- kvalita zpracování

- „prokluzující“ scrollovací tlačítko

Závěr

Přestože vítězové testů jsou nejspíše patrní již ze samotné recenze, nemohu opomenout vyhodnocení výsledků a vyhlášení nejlepšího bezdrátového setu. Jako nejlepší koupi a vítěze testů mohu dozajista označit bezdrátový set Genius Slimstar R610, USB, který ve stejné cenové kategorii dokáže uživateli nabídnout daleko více funkcí, kvalitní zpracování, ale přitom si zachovává lákavý exkluzivní design a přívětivou ergonomii pro uživatele. Podobných kvalit dosahoval i komplet Logitech Cordless Desktop EX110 CZ. Ten však nabízel o poznání méně funkcí a výbavy, než vítěz recenze. Obzvláště pokud k těmto výsledkům přičtu velice slabou výdrž baterií v myši, i když ta mohla být samozřejmě způsobena vadným akumulátorem, s koupí tohoto setu bych spíše váhal. Osobně naprosto nevhodným setem, který se umístil na poslední příčce, je výrobek společnosti Microsoft, bezdrátový set Microsoft Wireless Optical Desktop 700 CZ. Na druhou stranu si jeho využití dovedu představit v kancelářském prostředí, nebo u uživatelů, jenž kladou důraz na jednoduchost a přehlednost.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (12)

Ex 110

Akumulátory skutečně vadný nebyli, mě myš vydržela s nabíjecími bateriemi 2500mAh jenom týden provozu. A SW k setu není MouseWare s iTouch, ale klasický SetPointy (doporučuji použít doplněk uberoptions, poté lze nastavit více kláves)

Pravopis

Člověče zlatá, nemůžete se vyvarovat tak obludného množství naprosto zásadních gramatických chyb??!!?? To je opravdu naprostá hrůza......Nevyplatilo by se CzechComputeru zaměstnávat (alespoň externě) někoho, kdo by měl na starosti korekci pravopisu? Tohle je prostě děs.

@DaBex: Bože já vás fakt asi nikdy nepochopím. Rozhodně nesulasím s tím, že se v textu vyskytuje nesčetně chyb. Občas se nějaká vloudí, ale nic, co by se nedalo odpustit :/ místo výkřiků do tmy byste se měli raději jít duševně ukájet na stranky www.pravidlaceskehopravopisu.cz (kdyby v czc odstranili adresu, tak to mělo být www(tecka)pravidlaceskehopravopisu(tecka)cz..Jsou tady stovky lidí, který si článek přečtou a jsou rádi, že jim někdo nezajatě poradil s výběrem, a pa se tu ukáe jeden "inteligent", který otravuje každého článku - právě proto bych nemohl dělat redaktora :/ takové lidi bych totiž nejraději posílal na hodně tmavá místa, kde slunce nesvítí.Jestli ti články na CZC nevoní, tak jdi jinam a neotravuj život ostatním čtenářům. I když chápu, když jsi sám nic nenapsal, tak se kritizuje jednoduše :-/

@bobbobbob: Člověče zlatá, souhlasím s tím, že by CZC měla zaměstnávat někoho na korektoru, takovou hromadu textu nemůže zkontrolovat autor nikdy sám.Nicméně si myslím, že kritika by měla směřovat spíše obecně a ne na tento článek. Nejsou v něm totiž chyby, které by nějak zásadně znevažovaly úroveň recenze, vaše hodnocení mi tedy přijde přinejmenším přehnané. Naopak jsem rád, že jsem si přečetl tento článek, neboť jsem málem koupil klávesnici set od Logitechu a na CZC bych kvůli myši nejspíše d budoucna zanevřel. Na konec si prostě musím rýpnout – pokud chcete kritizovat, bude vaše kritika namístě pouze v případě, že se dokážete pod text podepsat, takovéto plácání do vody si dokáže vymyslet každý.

@bobbobbob: Ty mě ani pochopit nemůžeš, protože limit Tvého intelektu Ti to, bohužel, neumožní. Je ovšem možné, že až za několik let dosáhneš na věk, který bude začínat alespoň dvojkou, pak Tě také možná začne otravovat, že se někomu multimediální tlačítka viklají s tvrdým "y". Ale nezoufej, někdo být hloupý musí, protože jinak bychom nevynikli my "inteligenti" ( jak jsi poměrně pěkně vystihl ).....nebo "yntelygenťy", (abych použil pravopis poněkud bližší Tvému naturelu) ???

@DaBex: lol, tak to si vystihl přesně :-) jsi !y!nteligent v pravém slova smyslu. přesně jak říkáš, teda promiň - řýkáš :-D

@bobbobbob: ste fakt debilové nevym vo co vám de

@DaBex: Se divím že tady takové blbosti řešíte. Se vraťte spátky do školy a dejte pokoj taky nejsem genius na pravopis a domluvým se všude a nikomu to do dnešního dne vůbec nevadilo.

Testoval levák?

Docela by mě zajímalo, jestli ty sety testoval levák.
Protože pro praváky je na trhu několik mnohem lepšch bezdrátových setů (minimálně co se nyši týká).

@[CZ]Hunter: Dobrý den. Domnívám se, že autor je na 100% pravák :)Samozřejmě na trhu můžete najít lepší i horší sety klávesnice a ěmyši. Bohužel produkty k recenzím vybírá většinou sám šéfredaktor. Myši všech těchto setů jsou dělány pro praváky i leváky a s použitím tedy nebude problém v jakémkoliv případě.

VAROVANIE! Genius Slimstar R610, USB je strašný *****

Len by som chcel varovať ne Genius Slimstar R610, USB NEKUPOVAT!!!je to strašná haraburda má ju známi
* celé prevedenie je lacné
* klávesnica sa po roku zošúchala
* a to najpodstatnejšie nekonečný problé s batériami a s párovaním ked
toto najviac potrebujete tak vám klávesnica nejde
ja mám sedem ročný bezdrátový set chicony a nikdy som nemal žiaden problém dokonca bterky vydržia rok

Re: pravopis

lol..neměli by jste si z něj dělat takovou srandu!!! Ještě z toh bude chudak poznamenanej. A abych pravdu řek...diakritiku také dost čacsto ignoruju.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru